Enorm veel deelnemertjes voor „Ik en mijn dier" BURGER CENTRAAL IN NIET TE GROTE GEMEENTEN Schroothoop Lrijzeni] mag blijven P Volleybalteam plaatst zich voor eindronden Duivenvlucht Noyon KAMERMEISJES/ HUISHOUDELIJKE HULPEN langere tijd. I MAANDAG 7 AUGUSTUS 1972 LEIDEN LEIDEN Onder het motto "Wat en hoe van een gewest" zijn wij de laatste dagen wat dieper Ingegaan op het "waarom" van een gewest en zijn er enkele ta ken voor een toekomstig gewest Leiden aan de orae geweest, op het terrein van de woningbouw, verkeer en vervoer, milieu en eco nomie. Het beleidsadvies dat de Vereniging van Nederlandse Ge meenten in opdracht van het ge west Leiden heeft samengesteld, schetst een aantal omvangrijke problemen op elk van deze ter reinen. ^Wat en hoe van een gewest (slot) In alle gevallen is één van de eerste dingen die volgens het advies moe ten gebeuren: bestuurlijke reorga nisatie. De organisatie moet worden herzien. Dat kan een paar dingen gaan be tekenen. Ten eerste is er de moge lijkheid dat de Leidse regio wordt opgenomen in een .supergewest" Den Haag. Niet dé oplossing, zegt de VNG. Voor een provinciale overheid zal er geen plaats meer zijn naast dit superge west. Het is daarnaast niet denk beeldig dat de problemen van de stad Den Haag wat erg eenzijdig op de rest van het gewest zullen gaan drukken. Zo'n groot gewest Den Haag zal bovendien grote, sterke ge meenten vereisen. Een gevolg van stichting van een dergelijk gewest zou ook kunnen zijn, dat gewesten een soort mini-provincies worden. De burgerij De vraag bij dit alles: wat gebeurt er met de „gewone burger"? Opzet van de gewestvorming is juist voor een groot deel het beter kunnen be hartigen van de belangen van de burgerij. In een groot gewest Den Haag is het niet denkbeeldig, dat de burger in het systeem wordt „weg gedrukt", dat er geen beter contact regeerders-regeerden tot stand komt. Diverse leden van de huidige gewest raad Ledden hebben al te kennen gegeven niet zo erg veel te voelen voor toetreding tot zo'n supergewest. Een gewest Leiden zou, volgens het VNG-beleidsadvies, meer mogelijk heden bieden voor goed contact tus sen burgerij en overheid. In het ad vies wordt gepleit voor een ^waar- gewest" Leiden, dat wil zeggen een gewest dat voldoende mogelijkheden heeft om de ontwikkelingen in de lokale samenleving te begeleiden, en dat over voldoende middelen be schikt om op een doelmatige en de mocratische wijze een goed systeem van voorzieningen tot stand te brengen, dat de burgers de kans geeft om een behoorlijke mate van welzijn te bereiken. beleidsadvies zou moeten worden bereikt, is al voor een deel ter spra ke gekomen in deze rubriek. Plannen opstellen die voor het hele gebied een goed, efficiënt voorzieningen- stelsel waarborgen, is één van de hoofdzaken. En „zwaar" gewest Leiden zou voor de bestuurlijke indeling binnen het gewest ook enige gevolgen kunnen hebben. Het VNG-advies spreekt van gemeenten van liefst tenminste 10.000 inwoners. Aan de andere kant mogen de gemeenten ook weer niet té groot worden, alweer vanwege het contact tussen burgerij en vertegen woordigers, die overigens gekozen moeten zijn. Speciaal Leiden zou, zegt het VNG-advies, Voorlopig zal dat, gezien de fase waarin de wettelijke regeling van de gewestvorming verkeert, niet zo snel te verwezenlijken zijn. Het is daar om, zegt het advies, denkbaar dat er voorlopig gekozen wordt voor een gewest, waarin de gemeenten cen traal staan, waarbij wel moet wor den gezocht naar oplossingen voor de gesignaleerde knelpunten, die veroorzaakt worden door de ver schillen in mogelijkheden, middelen tussen de gemeenten. Dat zou een overgangsfase moeten zijn naar het „echte" gewest, dat er heel kort sa mengevat op neer zou komen dat er een gewestraad is, bestaande uit gekozen vertegenwoordigers er gemeenten komen die overeen komen met de directie leefge meenschap zoals de burgers die ervaren. die gemeenten bestuurlijk en ambtelijk voldoende toegerust zijn om beslissingen op wijk- en dorpsniveau goed te kunnen uit voeren. Het zal nog een lange weg zijn voor dat deze situatie tot stand is ge komen. Dat het nodig is dat er een gewest komt, hopen wij de afgelopen dagen een beetje duidelijk te hebben gemaakt. LEIDEN Meer dan zestig kin ieren stonden zondagmiddag uren- ing met een ongelofelijk geduld oor de deur van de Groenoordhal wachten. Samen met him hondje, at, hamster of paard. Er was gere end op zo'n twintig inschrijvers, oor de wedstrijd „Ik en mijn dier", laar na zestig te hebben ingeschre- moest men ophouden. Een strop de laatkomers, de kinderen die geduldig hadden zitten wach- kregen allemaal een kans. De inderen stapten allemaal een beet- zenuwachtig het podium op, waar oe van Es en dierenarts Van Ek- m hun beesten beoordeelden. Ook erd gelet op de manier waarop kin eren met hun dieren omspringen. De diersoorten liepen reuze uiteen, atuurlijk brachten de meeste kin hun Fikkie of Tarzan mee. Er ep ook een heel klein meisje met heel klein schildpadje, waarop grote roos was geplakt, en er was J- >n groter meisje met een grote po- jj 7 met kleine roosjes in de teugels vlochten. Poezen, hamsters, 1 iepklein bloemencorso-wagentje met tussen de bloemen een Ca- ia, woestijnrajtten, duiven, konijnen, veel om op te noemen. Het vergde heel wat geduld voor- j it alle dieren voorbij de jury wa- n!n geleid maar de kleine baasjes j-tsten him dieren erg kalm te hou- &n. Er ontsnapte wel eens een hond geweldig begon te rennen door Groenoordhal, die werd dan met ezamelijke krachten weer ge- mgen en teruggebracht. De eerste prijs ging tenslotte naar '6;hge Dracht, die een mooie hond liet en. Zij won een beker en een klok. j te tweede prijs was voor Hans russee, de jongen die het karretje j M>r ztln Cavia. had pahoiiwd Pnn. deze dierenwedstrijd, maar het aan tal bezoekers steeg plotseling enorm toen drumband Kunst en Genoegen een daverende show gaf, de afslui ting van het middagprogramma. Bloemetjes binnen Zaterdagavond was de „ake lige leegte", die vrijdag in de Groen oordhal heerste, vervangen door een gezellliger interieur: veel meer bezoe kers en als grote „décorstukken" de praalwagens van het Rijnsburgse, bloemencorso. De bloemetjes waren binnen op „Bloemetjes Buiten" en dat gaf het feest meteen een kleur rijke injectie. Conclusie: als de or ganisatoren het experiment volgend jaar willen herhalen, moet de vrij dagavond vervallen. De Groenoord hal zonder het bloemrijke décor is gewoon te groot om gezellig te zijn. Burgemeester Vis, die met zijn vrouwgeïnteresseerd de hal rondging en aanwezig was bij de prijsuitrei king van de verkiezing van bloemen- koninginnetjes, vroeg zich af of er niet een stuk van de hal kan wor den afgezet om het geheel gezelliger te maken. Het idee voor dit festival vond hij leuk, al was ook hij ervan overtuigd, dat er heel wat meer pu bliek zou moeten komen om iets te doen aan de financiële zorgen van de Groenoordhal Waardering voor de organisatoren VW en Rynsburgs Corso had ook wethouder Lij ten van Eco nomische Zaken. Hij sprak dlie uit bij de prijsuitreiking, waarbij hij ook dank bracht aan het bedrijfsleven, dat heeft ingehaakt, en aan de re dactie van Leidsch/ Alphens Dagblad, die de missverkiezing en het con cours „Ik en mijn dier" heeft geor- I De 15-daagse vliegreis naar Mal- lorca van Gullivers Reizen ging met de beker van Minnesota Nederland NV naar miss „Bloem" Wilma van Iterson uit Rijnsburg, dochter van de kassier van de veiling Flora. De 10-daagse busreis naar Wenen ver zorgd door Intra vakantiereizen ging naar mrs „Bloem", mevr. E. Rein- dershof-Struik uit Katwijk. Zij kreeg ook de beker van het Rijnsburgs corsobestuur. Missje Gerda l'Ami uit Leiden kreeg de beker van Amstel. j alsmede een bootreis naar en een etentje in Avifauna, aangeboden door dit bedrijf. De tweede prijzen: bij de miss een waardebon van f 100 van boutique Vionet voor Quirina Lagerberg, bij de mrs. een collier van f 100 van Lu cas van Leyden voor mevr. H. Brus- sée-Bakkers en bij het missje een bootreis en een etentje in de Kaag sociëteit, aangeboden door I. Mili- kan, voor Sandra Burgersdijk. Haar charmante moeder werd derde bij de „missen" en kreeg een fototoestel van Vrumona. De derde mrs. prijs een mand met levensmid delen van V en D, ging naar mevr J. Knalt-van Geen. Toos Lagerberg, het derde missje, kreeg een manci met zuivelprodukten van Menken- Landbouw NV, die er ook was voor lager geklasseerden in de andere ca tegorieën. Verder waren er prijzen van Shulton, Bols, de firma Oud, de Leidse schouwburg en Artic IJs. zijn Cavia had gebouwd. Con- van Kampen, die met haar pergpoedeltje naar de wedstrijd ram en die zich erg mooi en met Voordat Gonnie Baars het podium wam en cue zien erg mooi en mee i beslag nam' kwamen dewinna- eel bloemen had aangekleed, sleep- ressen de dr'e categorieën bloe de derde prijs in de wacht. De lerige prijzen werden gewonnen Elsje de Haan Frans van aasteren, Peter Roos, Saskia loos, Henk de Boer en Fred Meijers. Het publiek liet zich wel trekken door geheel. menkoninginnetjes om uit handen van de wethouder hun prijs in ont vangst te nemen. Gastvrouw Karin van Wemelen maakte van de prijs uitreiking vakkundig een charmant Inge Dracht, met eerste-prijs beker en hond. LEZERS SCHRIJVEN j Man in de verpleging Met verbazing heb ik het verhaal over mannelijke verplegers in het Leidsch Dagblad van 4 augustus ge lezen. Is de schrijfster van het stuk zich niet bewust van de verplegers bij onze Marine. Jaren geleden was er een opleiding voor verplegers ge vestigd in het Marine-Hospitaal in Hellevoetsluis, en zij stonden hun mannetje. Vooral als Je drie jaar naar ons voormalig Indië moest, waren zij de vraagbaak. Niet alleen in de verple ging maar ook in de apotheek waren ze thuis. M. VAN DE BEEK. oud-gedipl. ziekenverpleger majoor Kon. Ned. Marine. Beethovenlaan 2, Leiden. (Noot van de redactie: De ver bazing van de heer Van de Beek kunnen ive niet begrijpen. Er is in het artikel niet gezegd dat dit de eerste mannelijke verpleeg kundigen in de geschiedenis wa ren, er is alleen een beeld gege ven van het enigszins groeiende aantal verplegers in het Leidse Academisch Ziekenhuis) Christenen achter het IJzeren Gordijn Het ingezonden stuk van prof. Berkhof in uw blad van 4-8-72 noopt mij het volgende te schrijven. Het is inderdaad mogelijk om over de manier waarop geprotesteerd moet worden van gedachte te verschillen. Maar dat van de onvrijheid en de onderdrukking van christenen achter het IJzeren Gordijn nog veel te wei nig bekend is in ons land. dat is ze ker. Ieder kope en leze het boek „Ri chards vrouw", geschreven door Sa- bina Wurmbrand. Een onopgesmukt verhaal van een gelovige intelligent vrouw die zelf drie Jaren in de ge vangenis heeft doorgebracht en wier p LEIDEN De schrootopslag- plaats van de firma GiJzeniJ aan de Zijl aal niet worden gesloten. Het beroep dat het bedrijf aantekende tegen een ontruimingsbevel van B. en W. heeft succes gehad. Het ont ruimingsbevel werd begin dit Jaar gegeven omdat de schroothoop die de firma had neergelegd langs de Zijl, de toegestane drie meter ver overschreed De stapel was af en toe hoger dan tien meter en dat was voor de bewoners van de Kooi, de woonwijk vlak achter het bedrijf, niet prettig. Op grond van de ver ordening stadsschoon moest Gij ze- nij de schroothoop verwijderen en het bedrijf sluiten. Enkele weken geleden hoorde de commissie beroepsschriften de eige naars van het bedrijf. Daarbij bleek dat de stapel zo was gegroeid omdat het bedrijf wachtte op een hinder wetvergunning voor een schroot- schaar/pers. Die vergunning is er inmiddels en omdat het onlogisch zou zijn dan toch een bevel tot sluiting te geven is het bevel inge trokken. De firma heeft Inmiddels toege zegd een zo dicht mogelijke beplan ting rondom het bedrijf te zullen aanleggen, zodat de Kooi-bewoners zo min mogelijk last hebben van de inmiddels tot drie meter terugge brachte schroothopen van even tuele geluiden. LEIDEN Ruim zeshonderd dui ven uit Leiden en omgeving hebben zaterdag deelgenomen aan een vlucht vanuit Noyon. een afstand van drie honderd km. Voor de diverse aan deze vlucht ingeschreven duiven was de uitslag als volgt: De Blauwkras (105) P. de Haas 1-5, P. Gijsman 2, G. v. d. Blom 3-7, F. v. d. Wetering 4, H. Sladek 6-10, W. Siera 8, P. Sloos 9. Het Oosten (124) 1-6 D. Koet, 2 ADVERTENTIE HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE ANCRE Voor f39,50 heeft U by ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger y. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden man totaal veertien jaren gevangen heeft gezeten. Dit boek laat een diepe indruk achter. Het is te bestel len by de Internationale Raad van Christelijke Kerken. Frederiksplein 24, Amsterdam-2. H. SCHOONDERWOERD. Lammenschansweg 39, Leiden. ADVERTENTIE Uitzendbureau LU BA zoekt parttime werk Nieuwe Rijn 35 Leiden Telefoon 40341 W. de Wit jr., 3-4-10 C. Gijsman, 5-8 H. v. Schaik, 7. H. v. Klaveren. 9. C. Vesseur. De Snel vlieger (214) 1 F. Compier, 2-8 J. Roest, 3. P. v. Egmond, 4 A. Compier, 5-6 F. Heemskerk. 7-10 M. de Lange en Zn.. 9 K. v. d. Berg. P-V. Warmond (120) J. Colsen 1-2-3, A. Oostdam 4, J. Diemei 5-6, J. v. Seggelen 7, B. ter Beek 8, A. v. d. Drift 9-10. P.V. Leiderdorp (69) 1-4-9 W. de Haas, 2-3-8-10 M. Reyerse, 5 J. v. d. Laar, 6-7 C. Neuteboom. PERPIGNAN Het Nederlands volleybalteam heeft zich geplaatst voor de eindronden van het Pré- Olympiscih toernooi, maar dat ging niet zonder moeite. Vrijdag werd de ploeg van Formosa met 3—0 aan de kant gezet, maai- zaterdag ging de eerste set tegen België met0—15 verloren. Nederland herstelde zich daarna en won de wedstrijd via 16—14 1510 en lb—13. Formosa heeft Nederland alleen in ae eerste set tegenstand van enige betekenis kunnen geven. De kleine Aziaten beschikten over een razendsnelle ploeg en haalden de onmogelijkste ballen. De oranjeploeg behield met hoge en diep geslagen smashes echter het initiatief en won Motor zonder uitlaatgassen LEIDEN Reeds Jaren zoekt de auto-industrie naar een oplossing voor de luchtvervuiling, die door de auto wordt veroorzaakt. Legeraal moezenier pater C. Huberts, die te vens werktuigbouwkundig tekenaar is. heeft nu een motor uitgevonden, die volgens hem geen uitlaatgassen produceert. Donderdagavond komt hij in t Praethuys aan de Vrouwen- kerkkoorsteeg 9 de technische as pecten van zijn uitvinding uiteen zetten. Eveneens zal hij de sociale, economische en politieke consequen ties van zijn uitvinding belichten. de eerste set met 16—14. De beide andere sets leverden geen enkel pro bleem op: 15—6 en 155. In de beginfase tegen België werd Nederland volkomen overspeeld. De Belgen, onder aanvoering van Roger Maes, stormden door naar een 0—15 set zega In de tweede set slaagde het oranje-zestal erin zich van deze slag te herstellen. De spelverdeling was nu veel beter verzorgd en dank zij voortreffelijke smashes van De Vink en Valkenburg won Nederland met 1614. De derde set verliep zonder moeilijkheden (15.10) »n in de vierde konden de Belgen slechts tot 12—12 bijblijven. Toen gaf de grote slagkracht van Nederland de doorslag: 1513. Begrafenis ds M. Ottevanger LEIDEN Onder bijzonder grote belangstelling vond zaterdagochtend op "Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van ds. M. Ottevanger, die van 1938 tot aan zijn emeritaat in 1962 de Leidse Hervormde Gemeente als pre dikant heeft gediend. Ds. J. de Wit die vooraf in de aula een rouwdienst leidde, deed dit naar aanleiding van Psalm 23 „De Heer is mijn Her der". Een zoon van de overleden predikant dankte voor de belangstel ling en het medeleven van velen in deze dagen ontvangen. "De bloemetjes buiten" kregen gisteren nog een bijzonder accent door de aankomst van de deelnemers f85) aan de Tour de Frats. Na aankomst maakten zij een ererondje op het terrein van de Groenoordhal. Hedenochtend om tien uur z\jn de deelnemers weer vertrokken voor hun volgende ronde, die naar Amsterdam leidde. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3