WARMOND ONDERDEEL STADSGEWEST LEIDEN VAN Badseizoen bijna ten einde 'Midden-Holland' wordt geen concurrent van Bouwcentrum Rotterdam Streekplan plassengebied Egyptische beelden voor Leids museum Rellenschoppers actief in Alphen Jeugddorp verbrand Veel dagjesmensen dit weekeinde op het strand PAGINA 2 MAANDAG 7 AUGUSTUS 1973 WARMOND In een uitvoerige nota rapporteert de "Commissie ontwikkeling uit de raad" B. en W. over het Ged. Staten van Zuid- Holland ontvangen concept-ontwerp Streekplan Plassengebied. de ruimtelijk problematiek van deze gemeente te benaderen vanuit de tussenstedelijke visie, zoals deze voor dit streekplan wordt neergelegd in hoofdstuk 2.2. Dit betekent, aldus de commissie, dat in feite ter verdedi ging wordt verwezen naar hetgeen ook al in de studiestukken is ver meld, m.a.w. er wordt op geen enkele nader op de aangeroerde problema tiek en gestelde vragen ingegaan, be halve dan het feit dat men door het opnemen van de gereleveerde passage erkent dat de problematiek er is. Teleurstellend Ben dergelijke beantwoording vindt de commissie ronduit teleurstellend. Het is in ieder geval voor de com missie reden te meer dieper in te gaan op de aspecten bevolkingsgroei en woningbouw in relatie tot de Warmondse situatie en problema tiek. In de opmerkingen naar aanleiding van de studiestukken (bevolkings groei) zyn B en W uitgegaan van een gemiddelde groei van 1.9% per jaar, gebaseerd op autochtone groei en ontwikkeling van de werkgelegen heid. Dit laatste aspect is van grote invloed op dit percentage van 1,9% door de ingebruikneming van Ma* riënhoeve (voormalig R.K. Semina rie) voor 350 demente bejaarden door vestiging van het hiervoor benodigde verplegend personeel. Weliswaar zijn Gedeputeerde Staten afgestapt van autochtone groei alleen doch is het percentage, nu is uitgegaan van de werkgelegenheid, daaraan niet aan- In dit rapport zegt deze sie het volgende: B. en W. van Warmond hebben in him opmerkin gen over de studiestukken gesteld dat Warmond-dorp in de eerste plaats een onderdeel vormt van het Stadsgewest Leiden in verband met aspecten van bevolking, verzorging en werkgelegenheid, en dienovereen komstig in een streekplan dient te worden opgenomen. Het gedeelte van het landelijk gebied van de gemeente Warmond dat is gelegen ten oosten van de lijn Warmonderleede, Hof- leede en Ringsloot kan op basis van landschappelijk-recreatieve criteria als 'n onderdeel van 't plassengebied worden beschouwd. In de studie stukken wordt de hier gesignaleerde problematiek geheel gemist. Volgens het gemeentebestuur- dienen in de studiestukken expliciet de volgende aspecten aan de orde te komen: de randsituatie van de gemeente War mond; de relaties van Warmond (dorp» met het stadsgewest Leiden; de relaties van Warmond met de Bollenstreek en de criteria op basis waarvan de gemeente Warmond dient te worden ingedeeld in één of meer streekplannen. Deze voor Warmond van eminent belang zijnde vragen worden volgens de commissie in het voorontwerp als volgt afgedaan: Gedeelten van de gemeente War mond zijn ook reeds opgenomen in de streekplannen Rijnstreek-West en Bollengebied. Met het in zijn geheel betrekken van deze gemeente bij het onderhavige streekplan wordt beoogd gepast en zodoende zijn G.S. blijven "steken" op 1*4%, welk percentage wij, gelet op het vorenstaande, blij ven bestrijden. In de conceptie van 1.9% zal de bevolking (althans in wo ningen gehulsvesten) per 1 januari 1980 ongeveer 5200 bedragen. Wat de gemiddelde woningbezetting betreft het volgende: De door G.S. gehan teerde gemiddelde woningbezetting van 3,35 is, naar het de commissie voorkomt, niet gestaafd op bereke ningen maar zal een "aanname" (een gegeven) zijn, waardoor met een be volkingsgroei als door G.S. aangeno men, een aantal woningen van 290 benodigd is. Echter meent de com missie dat gezien de gemiddelde ge zinsverdunning sinds 1962, waarvan mag worden aangenomen dat deze zich voortzet in 1980 op 3,1 kan wor den gesteld. Met dit statistisch bere kende getal én de berekende be volkingsgroei zal een en ander vol gens de commissie resulteren in een woningbehoefte van 530 woningen plus 100, zijnde het aantal woningen tengevolge van samenwoning en sa nering. Naar de mening van de com missie moet dus de woningraad van 1980 berekend worden uit het aantal in woningen gehuisvest en in 1980 ge deeld door de gemiddelde woningbe zetting in 1980 en niet zoals G.S. aangeven, dat de gemiddelde woning- bezetting in 1980 moet worden be rekend uit het aantal in woningen gehulsvesten gedeeld door de wo ningvoorraad, omdat juist dit laatste geen gegeven mag zijn, maai- een be rekende hoeveelheid. Aan hetgeen in het specifiek commentaar over de werkgelegenheid is ingesteld, is door G.S. vrijwel geen gevolg gegeven, evenmin als met betrekking tot de openluchtrecreatie. Vooral dit laatste vindt de commissie een kwalijke zaak gelet op de problematiek die in de vragen wordt aangeroerd. Bezwaren Tenslotte geeft het voorontwerp de commissie nog aanleiding tot de vol gende opmerkingen; in Warmond te geen onoverdekt zwembad: het is onjuist dat War mond slechts bereikbaar zou zyn vis particuliere steigers. Ln Park Groot Leerust is een vrije aanlegplaats aanwezig; de commissie meent te moeten opmerken dat de gemeente Warmond bij de Kroon beroep heeft ingesteld tegen de tracering van de Schipholspoorlijn. Zij acht het consequent indien derhalve ook in kader van het Streekplan Plassenge bied bezwaar wordt gemaakt tegen de projectie er van; de halve War mond voor het goederenvervoer is reeds geruime tijd geleden opgehe ven; met betrekking tot de geluids hinder is inmiddels aangetoond dat wel degelijk van een overschrijding van het toelaatbare geluidsniveau sprake is in het noordelijk gedeelte van het plangebied. B. en W. zeggen dat zij zich ge heel conformeren aan het advies van de commissie en willen niet nalaten grote waardering te uiten over de inhoud van het rapport. ALPHEN AAN DEN RIJN De speeltuin van Avifauna schijnt voor een aantal Alphense „groepen" 'n geschikte plaats te zijn om relletjes te schoppen. Er gaat bijna geen weekeinde voorbij of er worden rake klappen uitgedeeld. En iedere keer als de politie uitruikt liggen de da ders op het welkbekende kerkhof. Dit weekeinde moest zij opnieuw twee keer ingrijpen. Ondanks dat de jongelui werden weggestuurd kwa men ze korte tijd later terug en be gonnen weer met hun „terreur", waarbij men stevig met elkaar op de vuist ging. Veel kan de politien ietu itrichten, omdat de officier van Justitie ha ge tuige verlangt als er een proces ver baal wordt opgemaakt. „Er lopen bo men van kerels rond", zegt hoofd inspecteur Van Woudenberg, die aan het eind van deze maand Al phen verlaat, „maar er is er niet één, die z'n naam als getuige durft te noemen. Dan kan men de „da der" wel aanwijzen, maar we kunnen niet ondernemen". Maar waarom onderneemt de di rectie van het vogelpark zelf geen stappen. Wat hebben die grote „lummels" eigenlijk in de speeltuin te maken, die is bestemd voor kleine kinderen. Ze komen er alleen maar om rellen te schoppen. Met veel bra- vour lopen ze er rond en dagen ie dereen uit, die ze op hun weg tegen komen. Flink, want als Je met een hele groep bent kun je iets meer on dernemen dan wanneer je Je als een ling in het park bevindt. Maandag Oude Singel 26 Informatie-avond Baha'l, 8 uur nam. Luxortheater Jeugdvakantiebeziglie. den „Vier rakkers ln een jeep". 10 uur voormiddag. Stadhuis Gemeenteraad 7.30 uur nm. Dinsdag Breestraat 19: Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 912 uur nam. Het Mierennest (Morsweg 59) Be- Jaardensocitelt 24 uur nam. Rijnsburgerweg 163. Spreekuur: Alg. bureau levens, en gezinsvragen, 7.30 tot 8.30 uur nam. Diamantplein 27: Gespreksavond Baba'i. 8.15 uur nam. Breestraat 19: Spreekuur Chr. Emi gratiecentrale, 78 uur nam Hooigracht 38: Spreekuur Stichting huisvesting werkende Jongeren. 7.30 Arbeidsbun w-Maatschap werk, 9.30—10.30 raadsvrouw 10.30—1 di cap ten 25 Volmolengrf Rode Kruis. 2.305 wang. f. Zijlstra. Apothekers De avond- nt wordt waargen reyst, Steenstraat 35. Apotheek Voor schoten, Leldseweg 66 SOS-dienst SOS-Telefonische Hulpdienst Release Spreekuur sociale -11.30 uur vm. 19: Sociëteit voor gehan. \Toimol en gracht 19: Welfare-winkel Gezi nsverzorging lang AanvrageD nulp oeJaardeD durig zieken en gezinsverzorging wiuia singel 8 tel 24800 9—10 uur voorm Wets winkelt je Juridisch adviesbureau voor gratia rechtshulp donderdag 79 uur nam. zaterdag 9 uur voorm 1 uur nam. Adres: Leidse Volkshuis, Apothekere- dl.lk 33. NA ONGELUK OVERLEDEN TER AAR Zaterdag is de 63- Jarige J. Aartman uit Aarlander- veen overeaen aan de gevolgen van een ongeluk, dat hem de dag te vo ren was overkomen. Hij was vrijdag op de Paradijsweg in Ter Aar uit een personenauto gestapt en daar na door een vrachtauto gegrepen. NIEUWKOOP Na enkele weken het speelterrein geweest te zijn van de Nieuwkoopse Jeugd, dit in het kader van de vakantieactiviteiten een houten Jeugddorp had gebouwd, hebben de bouwers hun kortston dig bewoonde huizen weer afgebro ken en de bouwmaterialen op een reusachtige stapel bijeengebracht, Gisteravond om acht uur verzamel den zich enkele honderden kinderen rond de houtberg en deze werd na met benzine te zijn overgoten, in brand gestoken. Deze grote fik vormde uiteraard voor de jeugd nog een laatste bron van vermaak, waarmede zij hun dorp in vlammen zagen opgaan. De Nieuwkoopse brandweer hield ove rigens een oogje in het zeil en waak te er voor dat ook echte huizen een prooi van de vlammen zouden wor den. De spectaculaire vlammenzee besloot een welgeslaagd onderdeel van het jeugd-vakantieprogramma. Vijf pogingen tot inbraak ALPHEN AAN DEN RIJN Vijf pogingen tot inbraken zijn er het afgelopen weekeinde gedaan. Vier ke ten van de bouwonderneming „MU- WI" aan de Hroubadourweg kregen ongewenst bezoek terwijl er ook bij Samsom aan de Prinses Margriet- laan werd ingebroken. In alle geval len wordt er niets vermist. De poli tie vermoedt, dat de daders in hun „werk" zijn gestoord. WADDINXVEEN De vraag of Bouw voorlichting Midden-Holland filiaal dan wel een concurrent van het Rotterdams Bouw centrum is me vaker gesteld" al dus voorzitter C. A. van der Hooft, burgemeester van Waddinxveen. "De stichting is een volkomen on afhankelijke instelling, die niets met het Bouwcentrum te doen heeft. Een concurrent zijn wij zeker niet. Dit zou ook moeilijk kunnen, want zowel de heer Aantjes, de onder voorzitter, als ik hebben banden met het Bouwcentrum: zelf leid ik een soholenbouwteam, waarin ook zitting heeft de Stichting Ratiobouw van het Bouwcentrum. Het is nog ster ker: "Wij hebben veel profijt gehad van de adviezen van de onlangs af getreden directeur van het bouw centrum, ir. Ettinger, waarmee het bestuur tijdig contact heeft verkre gen. Het grote verschil is, dat wij er niet naar hebben gestreefd een mammoet te maken. Het palet van de bouw en de inlichting dat hier gebracht wordt is niet omvangrijk zoals in Rotterdam. Wij hebben zeer sterk selectief moeten werken, om dat de doelstellingen waren: per soonlijk, prima, compact en gezel lig. Zo kwamen we tot een nieuwe formule ook met ongeduld op de opening eind augustus." Gouda gunstiger Op de vraag of het aan de voor zitter te danken was, dat het ge bouw in Waddinxveen is verrezen, antwoordt de heer Van der Hooft ontkennend": "ik was zelf tegen, om dat ik meende dat Gouda een gun stiger punt ervoor zou zijn". Mijn me de-bestuurders hebben me even wel overtuigd, dat Waddinxveen in dit geval een zeerg oede vestigings plaats was. Waddinxveen is een zeer belang rijke bouwplaats met drie grote en drie kleinere architectenkantoren, drie grote aannemingsbedrijven, een groot betimmerings- en een zonwe- ringsbedrijf, een grote verffabriex, enkele timmerfabrieken en een gro te bouwmaterialenhandel, daarnaast dan nog een uitgebreide meubelmij- verheid. Het ligt centraal in het midden gebied van Zuid-Holland waar vele bedrijven gevestigd zijn, die hetzij toeleveren aan de bouw hetzij daar rechtstreeks in werken. Het is dan ook geen wonder, dat de schilders hun opleidings- en exa- meaiinstituut gevestigd hebben vlak naast het gebouw van de voorlich ting. Het gebouw van de voorlich ting is zeer gemakkelijk te bereiken met het openbaar vervoer; de bus stopt er en op 1 mei 1973 komt er een spoorwegstation in de onmiddel lijke nabijheid. "Is er een democratisch bestuur te verwachten" zo vroegen wij ten slotte de voorzitter. "Inderdaad. De stichting heeft van het begin af naar openheid en positieve samen werking gestreefd. Dit heeft geresul teerd ln het besluit tot oprichting van een "Vereniging van Standhou ders", waartoe alle tachtig expose rende ondernemingen zullen toe treden. Deze vereniging zal verte genwoordigd zijn in het bestuur; in de vergadering van standhouders werd P. van Dam, directeur van Timmerfabriek "De Rijnstreek" te Woerden, tot voorzitter van de voor bereidingscommissie benoemd. Alle activiteiten worden gepland met de standhouders in een bijzonder goede samenwerking. LEIDEN Twee beelden Kalksteen uit het Egyptische El- Bahnassa, die behoren tot de be langrijkste aanwinsten van het rijks museum van oudheden in Leiden dert de tweede wereldoorlog, zijn v het eerst geëxposeerd. Ze zijn opge steld bij de ingang van de nieuw zaal met de Griekse vazen, die on langs in het Leidse museum werd opgesteld. De beelden komen uit een grafmo nument, dat in de derde eeuw n£ Christus in de rotswand westelijk var de stad Eü-Bahnassa werd aangelegd door de Griekse bevolking in Mid- den-Egypte, de stad die ook bekend is als vindplaats van Griekse Papyri. Twintig beelden zyn beschikbaar gekomen van musea. Ook het Louvre in Parijs en het Britse museum Londen hebben, evenals het in Leiden unieke voorbeelden van deze Grieks-Egyptische beeldhouw kunst kunnen verwerven. Het Leidse museum heeft, volgens het ministerie van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk werk, de twee fraaiste en best bewaarde beelden kunnen kiezen. Het ene beeld stelt Automobilist richtte veel schade aan LEIDEN Een dronken autobe stuurder zorgde gisteravond voor veel schade op de hoek Blauwpoortsbrug- Turfmarkt. De automobilist, een 43- jarige Leidenaar, die komende van de Blauwpoortsbrug linksaf de Turf markt op wilde ryden, zou volgens de politie geen voorrang hebben ver leend aan een uit de richting Prin- sessekade naderende wagen. Er ontstond een aanrijding, waarbij de ombouw van een transformator- huisje ontzet raakte en een beton- nenpaal vernield. Ook de beide auto's werden beschadigd. De onder invloed van sterke drank verkerende auto mobilist is ter ontnuchtering in het politiebureau ingesloten. DODELIJK ONGEVAL IN VOORHOUT VOORHOUT De 68-Jarige A van Beelen uit de Tooropstraat in Voorhout, liep zaterdag rond twaalf uur bij een verkeersongeluk zulke ernstige verwondingen op, dat hij gisteren overleed. De man werd op het kruispunt Engelselaan-Jacoba van Beierenweg door een auto aan. gereden. Uit het onderzoek van de War mondse arts Gijsel kwam vast te staan, dat het slachtoffer beide be nen had gebroken en zware inwen dige kneuzingen had opgelopen. Hij werd naar een ziekenhuis in Leiden vervoerd, maar de hulp daar mocht niet meer baten. Men neemt aan, de man zonder goed op te letten de straat wilde oversteken. een vrouw in lang gewaad met mo dieus kapsel en sieraden voor. Hel andere stelt een jongeman voor mei een schrijftafeltje en pen. Andere belangrijke aanwinsten var het museum in Leiden uit de laatst* jaren zyn de Egyptische tempel, di* nog niet is opgebouwd, en de Ro meinse altaren van de godin Neha- lennia, die uit de Oostersschelde ko- Hengelsport LEIDEN Voor de derde wedstryt in dit seizoen wierp het viscollegi HSV zijn hengels uit in de Wydi AA. Een redelyke vangst leverde lie volgende resultaat op: LP. Wonder- gem 2060 gr. 20 stuks; 2. Latervee sr. 1740. 13 3. I. Arnoldus H 154C 6 (gr. blei)4. K. Laterveer 1530, 20 5. J. Leuering 1460, 20; 0. P. Bontji 1325, 12; 7. H. Montonus 1300, 20 8. A. Doesburg 1010, 18; 9, L Arnol dus I 1000, 17; 10. B. Laterveer 860 8. Leden van de visvereniging „Hengel sport" beproefden hun geluk in dt Rangvaart onder Sassenheim. Voo deze vereniging was de uitslag aL volgt: 1. J. Boef 27 st. 2035 gr.; 2 J. de Groot 37 st. 1955 gr.; 3. I. Ma- zurel 27 st., 1840 gr.; 4. R. v. EgmonC 21 st., 1520 gr,; 5. P. Devilee 22 st. 1495 ga-.; 6. Verstroten Jr. 22 st., 1311 gr.; 7. B. Ievarth 16 st, 1070 gr.; 8 D. Brugman 15 st., 1035 gr.; 9. B Mazurel 18 st., 970 gr.; 10. Verstra ten sr. 10 st 925 gr., gr. blei. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Maarten Dirk-Johan zn. van E. T. en A. M. Stroet; Monique dr. lagtveld en I. J. J. van Fruch i Johannes zn van R. J. E. A- E pener en A. P. M. Rutten; Irene, Catherine dr L J. C. C. R. De i C. M. Pieterse; S. A. Bremme en A. de Moot); H. Laman en S. B. J Scheflfer; H. A. J. J. de Klerk ei W. J. H. Boehlee: F. C. Roest en E. d< Kievit: J. C. Verhaar en J. J. Mark H. C. Angevaare en W. Kramer; J. M H. de Munk en W. S. Schütte; D. J. J Ober en J. P. Winterkamp; J. Barn hoorn en W. P. A. van der Bol; P. I Stouten en J. Schouten; J. P. Haape D (tH. J. van der Bijl ei Geijn; H. J. van der Vei Alewijk; W. T. l Wetten en S. Naamen; M. Creba de long en Jonk vrouwe M. C. Wlchers; A. T. G. Ver burg en C. A. R. L. A. Kampert; A. G van der Reljt en C. M. A. J. Chorus; E Carpentier en A. G. Hamstra. J. Gorree en F. V. C. Herfst; G. A. Bou i J. Werk; J. P. C. Wortman n; P. H. Kriek der Poel en M. P. J KATWIJK/NOORDWIJK Het is zaterdag en zondag behoorlijk druk geweest in de badplaatsen Katwijk en Noordwijk. Heel veel dagjesmensen trokken naar de kust om daar te profiteren van zee, zon strand. Het was één van de schaarse zonnige weekeinden van dit seizoen, dat nu snel zijn einde nadert. Ei- zyn in de badplaatsen nog wel heel wat gasten, doch het is beslist niet moeilijk logiesruimte te bemach tigen. In de meeste hotels staan ka mers leeg en ook in pensions en bij particulieren kan men nog volop te recht. Het badseizoen 1972 zal de geschie denis in gaan als een uitermate on gunstig seizoen voor de badplaatsen. Door Cees Combee Foto Van Duijn Op enkele weken in juli na was er steeds ruimte over. Vooral de bui tenlanders hebben verstek laten gaan. Zy hebben kennelijk zonniger oorden opgezocht. Uit alles blijkt, dat zy prijsbewuster zijn geworden en dat zij wat minder royaal zyn ge weest in het uitgeven van het va kantie geld. De middensaand kan dat vooral goed merken. Hoewel het dus zaterdag en zondag behoorlijk druk was op het strand waren nog lang niet alle badcabines door de strandexploitanten verhuurd. De bezetting was minder dan vijftig procent. Op de vrije strandgedeelten zaten veel mensen zich te koesteren in de zon achter een zelf meege bracht windscherm. Er zijn in Katwijk reeds strand exploitanten, die afgelopen zater dag een deel van hun personeel hebben ontslagen, omdat er niet voldoende werk meer was en de vooruitzichten voor de augustus maand verre van florissant zijn. Er zijn nog wel Duitse gasten, doch hun aantal is aanmerkelijk minder dan mocht worden ver wacht. Eén van de strandexploitanten in het centrum van de Boulevard ver telde. dat er zaterdag heel wat ca bines zijn leeggekomen en dat deze opengevallen plaatsen nagenoeg niet zijn bezet. Van zijn ongeveel 170 ca bines zijn er nog een dikke 100 vrij. Onder de wel bezette bevinden zich nog die van een 44 var seizoenkaart- houders: Katwtjkers en mensen, die in de omgeving van de badplaats wo- Twee Katwijkers, die al zo'n 25 jaar kamers en een gedeelte van hun huis aan gasten verhuren zaterdagmiddag in één van de winkels aan de Voor straat tegen elkaar „Zoiets als dit jaar heb ik nog noou meegemaakt. In juni had ik nog niets verhuurd en nu zijn de laatste gasten wegge gaan". De ander: „Bij my ook. Het was een ongustig seizoen. Nog nooit mee gemaakt. Nu kunnen ze wel zeggen, Een foto van het Katwijkse strand genomen van de Vuurbaak. (Foto Van Duijn) dat het aantal overnachtingen ttf neemt, doch dat slaat waarschijn!!) dan op de bollengasten. Met de z® mervakanties wordt het steeds mi® der, uitgezonderd één of twee top weken. Al die propaganda ln het k ten land schijnt weinig uit te halen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2