Shriver doet mee aan race Oliebrand Triest geblust Londen vreest immigratie Laird is voor bestand Ha afwijzingen van KennedyHumphrey Ribicoff Nelson /[skew en Muskie nu heeft McGovern rijn kandidaat: Limburgs Dagblad gaat lezers toch inlichten Utt)AG 7 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND PAGINA 13 Een somber kijkende Muskie maakt bekend dat hij de kandidatuur voor het vice-president - schap niet kan aanvaarden. De druk van zijn gezin is te groot geweest. )oor onze correspondent) HSHINGTON Sargent R. De Amerikaanse kiezers hebben rer. een zwager van senator j iets meer vertrouwen in de Demo- ird Kennedy, is de nieuwe craten dan in de Republikeinen, zo blijkt uit een opinie-onderzoek van het instituut Gallup. ocratische kandidaat voor rice-presidentschap. Zijn be ling, die door senator George overn werd bekendgemaakt, le op senator Edmund Mus- met „aanzienlijke strijd" te r ure genomen besluit om de MgGovern aangeboden kan tuur toch niet te aanvaarden. 56-Jarige Shriver, die nog nooit tabaar heeft gestaan, heeft na- Ie bekendheid gekregen, toen »r wijlen president John Ken- werd aangesteld als hoofd van toen pas-opgerichte vredes- Na Kennedy's dood bleef Shri- ls een van de weinige oorspron- Kenned.v-medewerkers werk- voor president Johnson, die de leiding gaf van zijn „oor egen de armoede"-project. La- elde Johnson hem aan als am- deur in Parijs, waar hij tot en- maanden na presidents Nixons jing bleef. nieuwe kandidaat is evenals zijn anger Thomas Eagleton rooms- iliek en staat goed aangeschre- li] zulke uiteenlopende groepen negerbevolking, de zakenwe- de Joodse Amerikanen en burgemeester Richard Daley, ïhicago, die zijn kandidatuur, ook enthousiast verwelkomde. isch 'iver wordt gekwalificeerd als Kennedy-liberaal". Hij staat Bh tegenover de oorlog in Viet- hoewel het hem kwalijk geno- wei'd dat hij zijn medewer- bleef verlenen aan president ons regering. President Ken- noemde hem eens als „de bes- rogramma-verkoper (lobbyist) ashington". Na zijn terugkeer trijs kwam een korte campag- gang om Shriver kandidaat te voor het gouverneurschap van land, de staat waar hiij woont, pinieonderzoeken wezen echter it er weinig belangstelling voor ras. iver, die altijd in de schaduw Ie Kennedy's heeft gestaan, was tijd de meest beschikbare man Amerikaanse politiek. Hiij was iresseerd in het vice-pre- ischap tijdens de verkiezings- agne van president Johnson in en later weer toen Hubert )hrey in 1968 werd gekozen, beide keren werd die kandi- r actief tegengewerkt door de edy's. die vonden dat het de was van Bobby Kennedy om de top door te stoten, benoeming van Shriver was het tuk van een bizarre politieke ie, die begon met de onthullin- van senator Thomas Eagleton zijn medische verleden. Ge len door een steeds luidruchti- wordend koor van critici, die beurt gevoed werden door 'n benaarde anti-Eagleton-cam- in Amerika's grootste dagbla- trok de senator tien dagen la- Jn kandidatuur in. in belangstelling ar daarmee was het politieke to nog niet besloten, want toen overn op zoek ging naar een Bar, bleek dat de eerste zes van lijst geen belangstelling hadden Post. McGoverns uitnodiging achtereenvolgens afgewezen senatoren Edward Kenne- lubert Humphrey, Abraham Ri- van Connecticut, Gay lord Nel- Tan Wisconsin, en door gouver- Reubin Askew van Florida. Govern wendde zioh toen tot tor Edmund Muskie, met wie hij «■■dagavond een lang gesprek McGovern, zeker dat Muskie zou "eren, liet zijn staf ruime be- beid geven aan zijn nieuwe keu- luskie vloog naar zijn gezin in waar hij aoor zijn vrouw en iren echter werd overreed om tel nieuwe verkiezingscampag- zien. Toen hij de volgende vrijdag, zijn beslissing be waakte, sloeg het bericht dan een bom bij McGoverns "■'vers kandidatuur werd tijdens Democratische partijcongres in 01 al voorgestaan door een aan- invloedrijke leden van Mc- teis staf, onder wie president voormalige perschef Volgens dit onderzoek dat vorige maand werd uitgevoerd, gaf 53 pro cent van de ondervraagden zijn voorkeur aan de partij van senator George McGovern, terwijl 47 pro cent zich voor de Republikeinen van Kixon uitsprak. Bij het onderzoek werd ook gevraagd welke problemen de belangrijkste zijn voor de V.S. De belangrijkste kwestie werd de oor log in Vietnam genoemd (25 procent) gevolgd door de stijging van de kos ten van het levensonderhoud (23 procent), de misdadigheid (10 pro cent) en het vraagstuk van de ver dovende middelen (9 procent). !IIIIIIIHIIIilliHllllllllllilll!llllllllllllilllllllllllllllllllilllilllillliilllllllllllllilllllllll!llilillllllillii!i) Pierre Salinger, McGoverns verkie- aingsstraibeeg Frank Mankiewicz (die voor Shriver in het vredes- korps had gewerkt), financierHen- ry Kimmelman, en door Shirley Chisholm. het zwarte vrouwelijke lid van het Huis van Afgevaardig- den die zelf een nominale campag- j ne voerde voor de presidentskandi datuur. Geen geheim Oeganda wijst Aziaten uit (Door onze correspondent) LONDEN De Britse regering heeft nog niet officieel gereageerd op de mededeling van de regering van Oeganda om alle Brits-Aziatische ingezetenen binnen drie maanden het land uit te sturen. Het staat echter vrijwel vast. dat Engeland bij president Ide Amin zal aan dringen op een drastische herzie ning van het aantal Aziaten in zijn land dat aanspraak zou kun nen maken op t Brits paspoort en daarmee op het recht zich in Groot-Brittannië te vestigen. Volgens president Amin zijn er zeker 80.000 Indiërs en Pakistani in Oeganda, die de Britse nationali teit opeisen. De Britse regering Stralend lacht Sargent Shriver senator McGovern toe. Voor hem is het aanbod geen enkel pro bleem geweest. Vertrouwde hij niet onmiddellijk aan de pers toe dat zijn hele familie, inclusief de Kennedy-clan bijzonder gelukkig was met het vooruitzicht dat hij voor de Democraten in de slag gaat om het president- en vice-presidentschap van de Verenigde Staten? Derde partij De "American Party" heeft het conservatieve lid van het congres John Schmitz uit Californië gekozen tot kandidaat voor het presidentschap, nadat gou verneur George Wallaoe de conven tie van de partij per telefoon had gezegd dat hij geen presidentskan didaat voor de partij zou zijn. Goudkoorts in Peru In Peru is een goudkoorts uitgebroken. Hon derden avonturiers zijn, zo bericht het regeringsblad "La Nueva Cronica" de oerwouden in de pro vincies Cuczo en Madre de Dios in getrokken op zoek naar goud, na dat to enkele rivieren goud was ge vonden. Alles Lijkt er op dat de oer wouden weer doorzocht zullen wor den zoals het twintig jaar geleden ook het geval was. Treinramp in Pakistan Bij een treinramp in Pakistan zijn zondag ochtend dertig personen omgekomen en vijftig gewond. Aanvankelijk was gemeld dat zeker vijftig mensen het leven hadden verloren en 150 ge wond toen een sneltrein op het sta tion van Liajuatpoer, 800 km ten zuidoosten van Rawalpindi, op een goederentrein toreed. echter is van mening dat hooguit 40000 Aziaten in Oeganda wette lijk aanspraak kunnen maken op een Brits paspoort. Deze kwestie zal ongetwijfeld leiden tot een nieuwe crisis binnen het Gemenebest over de positie van de Afrikaanse Aziaten. In de afgelo pen jaren heeft de Britse regering diverse malen moeilijkheden gehad met Afrikaanse landen, die om racistische of economische redenen overwegingen tot de uitwijzing van Britse Aziaten. In Kenia gebeurde dat in 1969, waarna de Britse rege ling gedwongen was drastische be perkingen op te leggen aan de im migratie uit Gemenebestlanden. Dat heeft inmiddels geleid tot een vergunningensysteem, waarbij per Jaar slechts 4500 Afrikaanse Azia ten met Britse paspoorten in aan merking komen voor toelating in Engeland. Deze wet is destijds met veel moeite door het parlement aangenomen. Arafat in ziekenhuis Jasser Arafat, leider van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie. is to liet mili taire ziekenhuis Maadi in Egypte opgenomen voor een medisch onder zoek. Arafat, die negen dagen gele de uit de Sowjet-Unie in Egypte ar riveerde, moest vorige week zondag al het bed houden. Hij leed toen aan een "plotselinge uitputting", zo werd meegedeeld. Geschorst President Allende van Ohili heeft gisteren twee hoge politiefunctionarissen geschorst in afwachting van het resultaat van een onderzoek naar een schietpartij in een volksbuurt van Santiago waarbij zaterdag een dode en zes gewonden vielen. Het incident van zaterdag deed zich voor toen de po litie huiszoekingen verrichte in wo ningen waar wapens verstopt bleken te zijn. Bewoners van de wijk zou den toen op de politie hebben ge schoten, die op haar beurt direct terugschoot. HEERLEN (ANP) De waarne- genoten beter dat opiniërende com- McGoverns staf maakte er geen geheim van dat ze Muskie geen aanwinst vonden voor de campagne, en diens beslissing om Eagletons vacature niet over te nemen, was in de McGovern-krtogen dan ook geen treurmare. Maar men maakte zich bezorgd over de indruk die de Ame rikaanse kiezers zouden hebben van McGoverns afgewezen aanzoeken en van diens onvoorzichtigheid om voortijdig Muskie's kandidatuur te laten uitlekken. McGovern zelf was kennelijk zo ongeduldig om zijn gestagneer de campagne weer op gang te bren gen. dat hij aan Shrivers benoeming niet meer dan een paar zinnen wijd de to een rede van een kwartier. Hij begon zijn toespraak met een korte uiteenzetting over het aftreden van Eagleton en zei dat kort na diens onthullingen over zijn psychiatri sche behandelingen duidelijk werd dat „een krachtig gevoel van onge makkelijkheid in vele Amerikanen" zich had losgemaakt, en dat de dis cussies er over voort zouden gaan. "De kwestie waar het om gaat, kon niet de medische geschiedenis van een man zijn", zei hij, „maar of het Amerikaanse volk zich van het beleid van de regering-Nixon wil afwenden tot een nieuw leider schap Aanval In zijn toespraak, die evenals zijn vorige redevoeringen de toon had van een bezieler, viel McGovern de president aan over Vietnam. „Even als Eisenhower beloofde president Nixon een oorlog te beëindigen die hij van een vorige regering geerfd had. Maar to tegenstelling tot pre sident Eisenhower, heeft hij die belofte niet gehouden. En er is geen reden om aan te nemen dat de pre sident dde in vier jaar geen vrede kon brengen, in staat zal zijn om dat wel te doen in acht Jaar. Ik wil dit land niet langer onthouden van de eer om vrede te brengen al leen maar om de eer te redden van de oorlogszuchtigen". Ook over de uitgaven van het mi nisterie van Defensie (hoewel de door Nixon voorgestelde begroting Juist verleden week met een over grote meerderheid van de senaat werd goedgekeurd)de inflatoi re economie, de sociale voorzienin gen, de werkloosheid, viel McGovern Nixon aan. „Het Is bijna alsof wij wat zelf opgebouwd hebben, tegen ons zelf hebben gekeerd alsof we hebben vergeten dat het doel van rijkdom en macht niet is omzich- zelf te vermeerderen, maar om het geluk van de individu te vergro ten". WASHINGTON <AFP. Reuter) De Amerikaanse minister van De fensie, Melvyn Laird, heeft gister avond voor de televisie gezegd dat een wapenstilsstand bij de huidige posities in Vietnam aanvaardbaar zou zijn. De Zuidvietnamese strijdkrachten bezetten nu een veel betere positie dan op 8 mei, toen president Nixon zijn jongste voorstellen voor een regeling van een bestand deed. zei hij. Wanneer de Noordvietnamezen 'n nieuwe aanval zouden willen onder nemen zouden zij ernstige verliezen lijden tegen de Zuid-Vietnamezen. Laird zei voorts dat de bombar dementen op Noord-Vietnam direct kunnen worden stopgezet wanneer de Noordvietnamezen zich terugtrekken achter de gedemilitariseerde zone of het aanbod dat president Nixon heeft gedaan op 8 mei zouden aan vaarden De dijken zijn nooit doel wit van Amerikaanse bombardemen ten geweest en het ministierie van Defensie zal daar nooit opdracht toe geven omdat deze bombardementen militair niet te rechtvaardigen zijn. De Amerikaanse oud-minister van Justitie Ramsey Clark die een be zoek brengt aan Noord-Vietnam, heeft gepleit voor beëindiging van de Amerikaanse bombardementen. Dat heeft het Noordvietnamese persbu reau gemeld. Wanbetaling Meer dan honderd woedende Nigeriaanse arbeiders die terugkeerden uit Equatoriaal Gui nee, hebben het arbeidsbureau van dat land ito Calabar bestormd uit protest tegen het feit dat zij vijf jaar lang niet betaald zouden zijn. De arbeiders hebben een petitie ge zonden naar de Nigeriaanse militai re leider generaal Jakoeboe gowon waarin zij er bij hem op aandrin gen het geschil te regelen. Er wer ken duizenden Nigerianen in de voormalige Spaanse kolonie Equato riaal Guinee onder speciale arbeids contracten met de Guinese regering. Oude zaden opgekomen Een aantal zaden.dat in een oude graf tombe is gevonden en 4000 Jaar oud zou zijn, is opgekomen na aan het zonlicht te zijn blootgesteld, zo heeft een Japanse archeoloog gisteren verklaardv Jasoetoki Tagasji, ar cheoloog in Akita, een stad op 650 kilometer ten noorden van Tokio dat de tombe onlangs in Akita is op gegraven. De ouderdom van de za den, zo zei hij, is gebaseerd op de samenstelling van de bodem waarin ze zijn gevonden. Het gaat hier om een soort gierst. Clark bezocht een dorp waar vori ge week 20 bommen zouden zijn ge vallen een ziekenhuis voor melaat sen werd vernield. Ook bezocht hij dijken in de provincie Thai Binh. Hij zei een plaats te hebben gezien waar bommen de top van dijken troffen. Het was niet mogelijk te zeggen of er vóór de bombardementen een militair doel ter plaatse was ge weest. Maar aanvallen van dit soort brengen het leven van de plaatselij- De Zuidvietnamese president, van Thioe heeft generaal van Vy ont slagen als minister van Defensie. Het ontslag volgde op onthullingen over wanbeheer van een militair spaar fonds waaraan elke soldaat elke maand, een bijdrage moest leveren. Met de minister werden zeven ko lonels uit hun funotie ontheven. mend hoofdredacteur van het Lim burgs Dagblad, de heer J. J. Groen, heeft de directie van dit dagblad la ten weten, dat hij in afwijking van zijn eerder ingenomen stand punt op grond van zijn journalis tieke verantwoordelijkheid en zijn verantwoordelijkheid als waarnemend hoofdredacteur, de lezers van het Limburgs Dagblad, niet langer be richten over wat zich rend deze krant afspeelt, kan onthouden. Dit staat in een communiqué, dat de directie en waarnemend hoofdredac teur van het Limburgs Dagblad gis teravond hebben uitgegeven. Het belang van de onderneming en de daarbij bterokken ruim 300 werk nemers zal bij dit alles terdege in het oog worden gehouden. Directie en waarnemend hoofdredacteur achten het in het belang van alle bedryfs- mentaren achterwege blijven. De redactiecommissie van het Lim burgs Dagblad heeft daarop gerea geerd met de opmerking, dat de di rectie van het Limburgs Dagblad de autonome functie van de redactie er kent. De redactie maakt nu gebruik van haar recht om in de eigen krant te publiceren, nadat zy noodgedwongen haar lezers nieuws over de ontwik kelingen rond het Limburgs Dagblad waar de lezers van deze krant als eerste recht op hebben heeft moeten onthouden", aldus het com muniqué. De onafhankelijkheid van de redactie houdt voorts in, dat de beslissing over het al dan niet schrij ven van opiërende artikelen uitslui tend is voorbehouden aan de hoofd redacteur of aan daartoe aangewezen journalisten. Elke andere inmenging wyst de redactie af. op Zwarte september eist verantwoordelijkheid TRIEST De brandweer van Triëst en omgeving heeft de grote oliebranden bedwongen die vrydag op een grote opslagplaats bij San Dorigo della Valle door sabotage ontstaan was. Drie tanks zijn vol komen vernield en twee zeer zwaar beschadigd. Er is voor 1,5 miljard lire ,ruim acht miljoen gulden) aan ruwe olie verloren gegaan. Deze schade wordt door de verzekering gedekt. Dit geldt echter niet voor de tanks die elk 700 miljoen lire (ongeveer 3,8 miljoen gulden) kosten. De olie-op slagplaats ligt aan het begin van een pijpleiding waardoor- olie van het Midden-Oosten naar West- Duitsland en Oostenrijk wordt ge pompt. Het complex bij Triëst wordt door dertien grote oliemaat schappijen gebruikt. De Palestijnse verzetsbeweging „Zwarte September" heeft in Bei roet bekendgemaakt dat zy voor de aanslag verantwoordelijk is. De Ita liaanse politie die Interpol heeft ingeschakeld, onderzoekt de moge lijkheid dat ook Italiaanse extre misten bij de sabotage betrokken zijn geweest. Slakkenwedstrijd Een interna tionale slakkenwedstrijd in de Spaanse plaats Murillo de Rlo Leza is zondag gewonnen door een Spaan se deelnemers. De winnaar legde het parcours van 1.25 meter af to vijf minuten. Een Franse slak die als tweede eindigde had een achtesrtand van 25 cm. Aan de race namen 50 Spaanse, vijf Franse, vijf Duitse, vijf Britse, vijf Zwitserse en vijf Chileense slakken deel. De organisatie Zwarte September, een clandestiene Palestijnse guer rilla-groepering. werd genoemd naar de maand in 1970 toen het Jordaanse leger een complete oor log met de Palestijnen uitvocht als gevolg waarvan de Palestijnse macht in het land werd gebroken. De organisatie was al eerder ver antwoordelijk voor de dodelijke aanslag op Wasfi Teil, de Jordaan se premier, in november 1971 in Kairo. Ook eiste zy de verantwoor delijkheid op voor de kaping in mei van dit jaar van een Belgisch ver keersvliegtuig naar Israël. In ruil voor het toestel met 100 passagiers en bemanningsleden aan boord werd de vrijlating geëist van 100 Palestijnse commando's die in Is raël gevangen zitten. Twee van de mannelijke kapers werden gedood toen Israëlische militairen, ver momd als technici, het toestel op het vliegveld van Tel Aviv bestorm de twee vrouwelijke handlangers staan momenteel in Israël terecht. Door de aanslag met explosieven, vrijdagochtend vroeg in Triëst, kwaanen drie enorme olietanks tot ontploffing. De hitte van de zeer moeilijk bestrijdbare vuurzee zorgde er zaterdagochtend voor dat nog eens twee tanks in de lucht vlogen. In totaal is meer dan 200.000 liter ruwe olie weggelopen of verbrand. Achttien personen hebben lichte verwondingen opgelopen. Zwarte september eist ook de verantwoordelijkheid op van de bomontploffing in februari van dit jaar bij de gasverdeelstations in Ravensteto en Ommen. Door de ex plosie in Ravenstein werd het ver deelstation van de Gasunie bescha digd. De veel kleinere explosie in Ommen richtte weinig schade aan. Vanuit Triëst viel steeds deze zwarte dreigende rookkolom van de oliebrand waar te nemen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13