bombardement dijken oude strategie rotaal wapenverbod voor Voord-Ier land mogelijk tenminste twee weken :haos in Engelse havens Oegandese president wil Aziaten weren in vogelvlucht in vogelvlucht JERPAG 5 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND (Door onze correspondent) WASHINGTON „Op 31 mei joegen 20 F-84-gevechtsbom- iwerpers in drie achtereenvol- de golven over de Toksan-irriga- am in Noord-Korea. Van een in 100 meter lieten ze him r-explosieve lading afketsen op verharde aarden wallen van de De stortvloed van water, die ontstond, zette 40 kilometer van vallei onder water en de water- acht doorbrak grote stukken van noor d - zui dhoofd ver binding en voerroute naar de frontlinies", eze passage is te vinden in het ciële geschiedboek van de Ame- luchtmacht over de Ko- tnse oorlog, onder de titel „De inval op de irrigatiedammen In )rd-Korea"', van de hand van H. L. Leffelaar luchtmacht-historicus Robert F. In deze zelfde passage dt gezegd dat de aanval op de san-dam en vier andere dam- deel uitmaakte van een aan- plan od een totaal van 20 irriga- idammen, die tezamen 75 procent egenwoordigden van de kunst ige watertoevoer voor de Noord- eaanse rijstproduktie. en aandacht werd besteed aan deze aanvallen, maar dat ze niettemin „een van de belangrijkste luchtoperaties tijdens de Koreaanse luchtoorlog" waren. De reden dat niet alle 20 dijken werden stukgebombardeerd, wat dat kort na die vijf bombardementen de wapenstilstand werd getekend. Het geschiedboek van de lucht macht gaat verder: „De luchtaan vallen op Toksan-Chasan waren een les in de macht van de luchtstrijd krachten voor de gehele communis tische wereld en in het bijzon der voor de communisten in Noord- Korea". Op 18 januari 1966 schreef de toenmalige onderminister van de fensie. John McNaughton, in een memorandum, getiteld „enkele op merkingen over het bombarderen van Noord-Vietnam": „De vernieti ging van de sluizen en dammen, echter indien op de juiste wijze uitgevoerd (wellicht na de volgende pauze), is veelbelovend. Dit moet bestudeerd worden. Een dergelijke vernietiging doodt geen mensen of laat ze verdrinken. Het met weinig water doen onderlopen van de rijst velden leddt na verloop van tijd tot een uitgebreide hongersnood (misschien wel meer dan een mil joen?), tenzij voedsel wordt ver strekt dat zouden we dan doen aan de conferentietafel". Hoewel het memorandum van de onderminister geen bewijs oplevert voor een beslissing over het bre ken van dijken, maar wel een in Amerikaanse regeringskringen ge propageerde gedachten gang weer geeft, rapporteerde de Japanse pro fessor Makato Kandachi. die lid was van een speciale commissie van on derzoek, dat er vanaf oktober 1965 dijken in Noord-Viet werden ge bombardeerd. Hij getuigde: ..Op 13 augustus 1966 werd de dijk van de Rode Rivier in de buurt van Hanoi getroffen met een bom van 1350 kg, die een was door Amerikaanse piloten en niet uitgelegd moest worden als een vooropgezet plan. Toch büjkt uit het verslag van een andere Japanner, Tsetsu- te Tsurishima, lid van een eerdere onderzoekcommissie, dat er wel van een plan sprake geweest moest zijn. Hij schreef in zijn rapport: „De kaart van het dijkensysteem van de democratische republiek van Viet Het bombarderen van dijken om de vijand op de knieën te krijgen, werd door het Amerikaanse opperbevel a-1 toege past in Koreaanse oorlog. Het was in feite zelfs een aanbe volen strategie. Onze correspondent, mr. H. Leffelaar. geeft naar aanleiding van de recente berichten en tegenstrijdig heden over het bombarderen door de Amerikaanse lucht macht van dijken in Noord-Vietnam, de achtergrond weer van deze strategie, die wat Noord-Vietnam betreft al dateert van 1965, toen de eerste dijken werden gebombardeerd. krater produceerde van 12m in om trek en 9 m diepte. Van 2 okto ber 1965 tot juni 1967 werd de om geving van Bac Giang in de HA Bac-provincie 77 keer gebombar deerd Bac Giang werd zelf totaal verwoest. In die periode werd de dijk in de Thuond-rivier door 100 bommen getroffen en verwoest". „Per ongeluk" Toen deze feiten door Noord- Vietnam bekend werden gemaakt, zei een zegsman van het Ameri kaanse ministerie van Defensie echter dat „dit per ongeluk gedaan nam, getekend door de waterconser- veringscommissie met betrekking tot de dijken die van maart tot 31 de cember 1966 werden gebombardeerd en beschoten, toont zonder meer, aan dat het irrigatiesysteem een van de belangrijkste doelwitten is van de bombardementen". Op 8 augustus 1966 hield Richard Nixon, toen nog ex-vice-president en nog geen president, een toespraak op het Tansonnhut-vliegveld van Saigon. De New York Times be richtte: „Met betrekking tot de luchtoorlog in het noorden zei de heer Nixon dat Amerikaanse vlieg tuigen zich moesten richten op mi litaire doeleinden die „geen belang rijk risico van burgerslachtoffers" als gevolg hebben. Hij plaatste de mogelijkheid van luchtaanvallen op irrigatiedijken in de de delta van de rode Rivier in een „grijze ca tegorie". omdat ze gevolgen zouden kunnen hebben voor de burger- economie. „Aan de andere kant", zei Nixon, „wanneer het doel van deze aan vallen is de toevoer van voorraden te verminderen die hun weg vin den naar de trechter die tot in Zuid-Vietnam reikt, dan zou ik zeg gen dat er een militaire recht vaardiging voor gevonden zou kun nen worden. Reparaties Een maand eerder was het Ame rikaanse Pentagon opnieuw in ver legenheid gebracht door berichten van de vermaarde New York Times- Journalist Harrison Salisbury, die tijdens zijn bezoek aan Noord-Viet- nam schreef dat de dijken in de buurt van Namdinh waren gebom bardeerd. Het Pentagon maakte zich er toen vanaf met de mede deling dat het eigenlijke doelwit een overlaadplaats van voorraden in Namdinh was geweest en dat. hoe dan ook, .reparaties niet moei lijk waren uit te voeren". Met deze voorgeschiedenis van feitelijke gegevens over gebombar deerde dijken in Noord-Vietnam en de systematisch daarop gevolgde halve waarheden van Amerikaanse zijde, komen de recente verbale salto's van de regering-Nixon in een speciaal licht te staan. Op zijn persconferentie van 30 ju ni zei president Nixon: „Zij (de be richten over het bombarderen van dijken) zijn onjuist gebleken. De VS hebben grote terughoudend heid betracht in zijn bombarde- men tspolitiek en naar mijn mening terecht. We hebben geprobeerd al leen militaire doelwitten te treffen en we hebben militaire doelwitten getroffen. We hebben orders uitge vaardigd om geen dijken te tref fen, omdat de gevolgen in termen van burgerslachtoffers buitensporig zouden zijn". Een week later, op 6 Juli, hield minister van Defensie Meivin Laird een persconferentie waar hetzelfde onderwerp weer ter sprake kwam en nu werd het accent anders ge legd. De minister zei: „Ik geloof, dat de Noordvietnamezen op het ogenblik een zeer intensieve wereld en vatende campagne voeren die ons beschuldigt van het knoeien met de dijken en hun dijkensy steem. Wij hebben nooit een dam of een dijk als doelwit aangemerkt in ons doelwittensysteem, voorzover het Noord-Vietnam betreft. Maar het kan zijn dat sommige van die dammen en dijken ook wegen zijn, of gebruikt worden voor anti-lucht doel-stellingen. En, uiteraard, wor den onze piloten in de gelegen heid gesteld die mogelijkheid moeten ze ook hebben om die Rookgordijn Laird suggereerde verder dat de dijkdoorbraken het gevolg waren van de zware regenval in het af* gelopen jaar. Laird, op de zo lang-, zamerhand geëikte rookgordijn-me* thode van het Pentagon, gaf dus toe dat er wel eens een dijk ge-, bombardeerd werd. Op 17 Juli werd hij opnieuw" on* dervraagd. Hij herhaalde dat alleen dijken werden aangevallen die ook toevoerwegen waren, of waarop zich luchtafweergeschut bevond (Hanoi heeft inmiddels ontkend dat er zul ke dijkposities zijn) en meldde tus sen neus en lippen door dat er ook een brug was gebombardeerd, waaronder zich 'n sluis had bevon den. De brug, aldus Laird, was een belangrijke militaire verbinding. Enkele dagen later, nadat minis ter van Buitenlandse Zaken William Rogers de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim had beschuldigd zich te laten le nen voor de Noordvietnamese propaganda, verklaarde president Nixon (Waldheim nogmaals aan vallend) dat er inderdaad omstreeks tien dijken waren getroffen, dat dit per ongeluk was gebeurd en dat er geen sprake was van een voor opgezette strategie. LONDEN De mogelijkheid van een algeheel vuurwapen- :bod voor particulieren in Noord-Ierland is gisteren het lerwerp van besprekingen geweest tussen de Ierse minister Buitenlandse Zaken dr. Hillery en de Britse minister voor ord-Ierland, William Whitelaw.- Radioactief afval Onder toezicht van vertegenwoordigers van het Europese bureau voor atoomenergie zijn tussen 16 juni en 20 juli 3800 ton radioactief afval van nucleaire on- derzoekinrichtingen in Nederland, Engeland, België en Zwitserland in 7.600 speciale vaten in de Atlantische Oceaan gestort, 900 km ten zuidwes- Lands End in Zuidwest- Engeland. Het gaat om afval van zwakke en middelmatige radioactivi teit. Volgens het Europese bureau kernenergie in Parijs is dit geen ideale oplossing, maar de best mo gelijke. wordt speciaal van katholieke geëist, dat niet alleen de IRA- rilla's zullen worden bedwongen, dat tegelijkertijd een einde zal den gemaakt aan het wapenbezit protestanten, wier talloze ibverenigingen en vooral ook de estantse Vereniging voor de Ver van Ulster (UDA) een con- bedreigiimg voor de IRA, het irgrondse Ierse vrijheidsleger, lugubere ontwikkeling is dat n in de door de Britse mili- begin deze week bezette ka- ieke Andersontown-wijk van Bel een Brits soldaat door een sluip- tter werd gedood. Het was de de militair die na de "invasie" IRA-buurten de dood vond. In os telling tot andere steden heb- enige IRA-mannen in Anderson- hun schuilplaatsen niet verla- a gaan zü door met hun moor- werk. Overigens heeft de IRA apens gestolen i dierenpark HENEN In het Ouwehands hipark op de Grebbeberg in is uit het directiekantoortje I karabijn en een injectiegeweer wapens stonden daar om ze zo direct bij de hand te hebben, [diefstal van het injectiegeweer gevolgen hebben. [t dierenpark heeft er daar maar 'van. Als een dier medische hulp Ig heeft, kan nu geen verdovings- fel worden toegediend. Mogelijk dood van verklaard dat ze door de militaire infiltratie een beetje van slag af is, maar dat de terreur campagne spoe dig zal worden hervat. De kwestie van het wapenbezit on der de protestanten is op dit ogen blik misschien wel de heetste poli tieke kwestie. Leden van de belang rijkste oppositieparty in Noord-Ier- laDd. de hoofdzakelijk uit katholie ken bestaande Sociaal-Democratische en Labour Partij (SDLP) heeft mi nister Whitelaw laten weten. dat. ten zij er meer geïnterneerden worden losgelaten en er streng zal worden opgetreden tegen wapens in protes tantse handen, de party gevaar loopt vele van haar katholieke aanhangers te verliezen De meeste kamerafgevaardigden van de genoemde party in het thans geschorste Noordierse parlement drei gen hun zetels te verliezen, indien het Britse leger na de invasie van de katholieke gebieden in katholieke ogen niet onpartijdig zou optreden Dit betekent dat met name geëist v/ordt dat de Protestantse Vereniging voor de Verdediging van Ulster (UDA), die als militiemacht is op gericht. haar wapens, die zij illegaal bezit, zou moeten inleveren. In Ulster bevinden zich voorts meer dan 140.000 vuurwapens met vergunningen in particulier bezit. Een wapenverbod voor Noord-Ierland is politiek een moeilijke stap. De schietverenigingen zijn in Ulster een populaire vorm van ontspanning en het is de autoriteiten al jarenlang een KAMPALA (Reuter) President Idi Amin van Oeganda heeft maat regelen aangekondigd tegen Aziati sche inwoners van Oeganda die een Brits paspoort hebben. „Ik zal Enge land vragen de verantwoordeiykheid Vijf van de acht GrieJcen die zich voor de rechtbank van Athene moesten verantwoorden wegens de vonning van een terroristengroepe ring naar het voorbeeld van de Tupamaros zijn gisteravond veroordeeld tot gevangenisstraff en variërend van zeven maanden tot drie jaar en drie maanden. Drie beklaagden werden vrij gesproken. De hoogste straf loas voor de 31- jarige bouwvakarbeider Christos Ramantanis (op de foto links) die als leider van de groe pering zoerd beschouwd. De acht beklaagden stonden terecht omdat ze een illegale groepe ring hadden gevormd die onder meer van plan was geioeest de 11-jarige zoon van wijlen president Kennedy te ontvoeren. Tevens hadden zij de Amerikaanse ambassade in Athene in de lucht willen laten vliegen. Met een enkelwoord Treinramp in Zweden Een ex- prestrein naar Stockholm is gister avond in botsing gekomen met een goederentrein, waardoor twee mensen om het leven kwamen en 20 werden gewond, zo heeft de Zweedse politie meegedeeld. Door de schok werden beide locomotieven uit de rails ge worpen en schoven vyf passagierswa gons als een piramide op elkaar. De twee machinisten zijn omgekomen. Het ongeluk gebeurde te Mantorp in het noordoosten van Stockholm. Oliebrand Triëst By een vierde explosie in een olieopslagtank van een pypleiding in de buurt van Triëst zijn gisteren 15 mensen ern stig verbrand en werd er schade toe gebracht aan naburige huizen. De laatste explosie was het gevolg van het feit dat de vlammen by eerdere explosies niet afdoende waren ge blust. De politie gelooft dat er sprake Walvissen weg Een groep zee biologen heeft deze week het noord- westelyke gedeelte van de Grote Oce aan afgezocht naar grote walvissen. Men vloog en voer rond maar zag er geen een. In dezelfde periode van verleden jaar heeft men in het ge bied van Alaska tot Californië onge veer 550 walvissen gezien. Waar de dieren zyn gebleven verbaast alle deskundigen ten zeerste. over te nemen voor alle Aziaten in Oeganda die Britse paspoorten heb ben. omdat ze de economie van het land saboteren en de corruptie bevor deren", zo heeft Amin volgens radio- Kampala gezegd in een toespraak tot het leger. Amin zei dat er 80.000 aziaten met Britse paspoorten in Oeganda zyn en dat er „geen plaats voor hen is" hoe wel er geen statistieken over bestaan is tot dusver aangenomen dat er in totaal een 80.000 Aziaten in Oeganda zyn, van wie ongeveer de helft met een Brits paspoort. Tot dusver be stond een regeling met Engeland, die inhield dat deze laatste groep gelei- deiyk uit Oeganda vertrok naar ge lang Engeland inreisvergu'iningen voor hen beschikbaar stelde. Het is nog niet duidelyk of Amins maatrege len inhouden dat de aziaten nu on- middellyk Oeganda moeten verlaten. Italiaanse spoorwegen staken weer ROME Enige uren na het ver- stryken van een landelyke staking van het spoorwegpersoneel in Italië hebben de bonden aangekondigd, dat op 23 augustus weer een staking van een etmaal zal ingaan. Men is nu weer aan het werk ge gaan nadat de werknemers een extra maandelijkse toeslag hebben ontvan gen variërend, naar gelang van het werk, van f 7.50 tot f 12.per maand. Voor het hele bedrijf komt dit neer op een uitgavenstyging van 240 mil jard lire. Diplomaten uitgewezen De Co- lombiaanse regering heeft drie Rus doorn geweest, dathe. gjgejjg diplomaten uitgewezen op be- a ,4. groot en oncon- SChuldiging van activiteiten, „die on- Maar de Britse regering staat on der druk van de Ierse republiek, waar premier Jack Lynch eerder deze week het politiek moedige besluit nam om alle particulier wapenbezit (op en kele uitzonderingen na) te verbieden De Ierse regering verwacht van de dier tot gevolg heb- j Britse regering eenzelfde stap in i zo meent de directie. Noord-Ierland. verenigbaar zijn met hun functie", zo is gisteren in de Colombiaanse hoofdstad vernomen. De drie diplo maten zijn met hun gezinnen uit Co lombia vertrokken. Volgens een woordvoerder van de ambassade ver trekken de drie diplomaten alleen omdat ze op een andere post zyn be noemd. (Van onze correspondent) De algemene staking havenarbeiders in Groot-Brit- is gisteren haar tweede week gaan met enige hoop voor een ssing van het conflict in de loop lie volgende week. Dinsdag wordt lelijk overeenstemming verwacht ie speciale commissie van vak- en de werkgevers in het commissie is nu met een gewy- om de werkgelegenheid van te redden die door van containers overbo- toeigen te worden. Êt oorspronkeiyke plan werd door fbeiders verworpen en vormde de leiding tot de staking, aar ook wanneer er dinsdag een nord wordt bereikt, dan zal het ens het daarop te volgen overleg 'de massa der vakbondsleden toch minstens tien dagen duren voor de arbeid zal worden hervat, aange nomen dat de arbeiders ditmaal het geamendeerde plan zullen aanvaar den. De commissie hoopt de stakers mee te krygen door de werkgevers te be wegen de havenarbeiders nauw bij het containerbedryf te betrekken. Sommigen verwachten dat de com missie pas aan het einde van de vol gende week tot een akkoord zal ko men. Wanneer de staking eenmaal zal zyn geëindigd, zal het nog vier tot zes weken duren voordat de achter stand zal zyn verdwenen. Premier Heath en zyn voornaamste adviseurs en ministers zijn gisteren byeen geweest om de noodsituatie voor het komende weekeinde te be spreken. De ontmoeting dr^eg een zeer ontspannen en informeel karak ter. svmbolisch voor de optimistische houding van de Britse regering over 'ie feitelijke gevolgen van de haven staking voor de voedselvoorziening. Alleen de situatie in de veevoeder voorziening blyft somber. Essentiele buitenlandse voorraden kunnen de veetelers niet bereiken. Sommige be- dryven zyn al overgegaan tot ver mindering van de kwaliteit van het voer, door verdunning of vermenging met afvalstoffen. De tomatenkwekers op het Britse kanaaleiland Guernsey, die voor hun levensonderhoud afhankelyk zyn van de export naar Engeland, zyn van daag begonnen met het exporteren van hun met verrotting bedreigde Slowaakse despoten, voorraden per luchtbrug. Tientallen chartervliegtuigen onder hielden een pendeldienst met Enge land, maar .iet effect van deze lucht brug op de lo.uatensituatie is te ver waarlozen. Nederlandse tomaten be reiken Engeland nog wel via contai ners op de Hoek van Holland-Har- wich-dienst welke ook vrachtwagens met groente kan overvaren. De rode molens in Praag malen langzaam, maar ze malen zeer fyn. Vier jaar nadat het geweld van de Sowjetrussische legers de liberalise ring in Tsjecho-Slowakye op schok kende wyze neersloeg, staan grote aantallen intellectuelen voor hun rechters om zich tot lange vrijheids straffen te horen veroordelen. Ter- wyl in het Westen revolutionaire le menten in de stryd tegen „wet en orde" naai- bommen en granaten grypen, maalt de gevestigde orde in Praag (en Moskou) de intellectuelen fyn, wier „rebellie" heeft bestaan in het indienen bü de autoriteiten van een papieren verzoekschrift, waarin om handhaving van de onder Doeb- tsek verkregen vrij heden werd ver zocht. Wat thans in Praag ten beste wordt gegeven is een voortzetting van de beruchte processen in stalinis tische styi uit het begin van de jaren '50, zoals tegen Slansky e.a. Er volgde later, toen een gematig der koers werd ingeslagen, weliswaar eerherstel voor de slachtoffers van de juridische misdaden, maar de harde lyn heeft nu toch weer duidelyk de overhand gekregen. Het zyn overi gens allerminst onbelangrijke figu ren, die de dupe zyn van de mania kale zuiveringsdrift van de Tsjecho- voor aan staande historici als Tesar en Huebl, sociologen, commentators van radio m televisie, studentenleiders en par ry mannen uit het eerste gelid. Voor maakt dat allemaal geen verschil: de woedende wieders ruimen het .on kruid" met gewéld op. Wat de ge vangenisstraffen voor de nu veroor deelden zullen betekenen, zal wel niet veel verschillen van de methoden, die in de Sowjet-Unie worden toege past om „afgedwaalden in het rechte spoor te krygen". Daar schreef de in een kliniek opgesloten dissident Fein- berg m een naar buiten gesmokkelde brief, dat ,in de Sowjet-Unie het vygeblad van de psychiatrie wordt gebruikt als een betrouwbaar voor wendsel om mensen, die er hun eigen denkbeelden op na houden, voor on beperkte tijd gevangen te houden. De gevangenschap kan slechts beëindigd worden door de lichamelijke of mo rele dood van de gevangene, dat wil zeggen door het afzien van zyn overtuigingen". Het is nauwelyks aan te nemen, dat het regime-Hoesak tot vryiating van de thans veroordeelden zal overgaan als zy zouden volhar den in hun afwykende opvattingen. Maar ook als de opsluiting beperkt blijft tot het aantal genoemde jaren, zal de behandeling gericht zyn op vernietiging van de opstandige per- soonlykheid, die Immers streeft naar „omverwerping van het systeem", zo als de officiële aanklacht het voor stelt. Intussen zyn deze processen des te merkwaardiger, omdat Hoesak in mei jJ. op het party congres ver klaarde. dat de uitslagen van de ver kiezingen in november „algemene steun" voer het regime aantoonden, ie regering van partijleider Hoesak.Thans voelt ditzelfde systeem zich die aanvankelyk beloofde dat de li- bedreigd door het circuleren van wat berale elementen niet vervolgd zou- pamfletten en van wat inlichtingen den worden, maar die zich kenneiyk bulletins in de trant van wat in de heeft laten meeslepen door de aan- i Sowjet-Unie „sam.zdat literatuur" hangers van een straffe politiek, pleegt te heten. Wat is nu waar: Hoesaks verklaring over de stabiliteit i van zyn regime of de aanklacht wegens ondermyning? Dat party leider Hoesak bevreesd is voor het "voortwoekeren" van de vrijheidsidealen in zyn land, biykt ook uit het systeem van onderteke ning van documenten, waarin een ieder, die een enigszins belangrijke positie bekleedt, moet verklaren loyaal aan de party te zyn. Wie niet tekent, verliest zyn baan en is verder veroordeeld tot brodeloosheid. Wie zich immers niet akkoord verklaart met de party lyn, vormt een zo groot "gevaar" dat hy nergens een passen de functie kan krygen. Om maat- schappelyke zelfmoord te ontgaan besluiten verreweg de meesten tot ondertekening. Desondanks leeft in de kringen van het regime toch nog de vrees, dat er iets is blyven hangen van wat op vryheidszin lykt. Geen beter middel dan processen om ook de laatste hoop te doven. Met opzet worden die rechtszaken in de vakan. tietyd gehouden om zo min mogelyk opzien te baren, al weet de Tsjecho- slowaakse bevolking maar al te goed wat er gebeurt en wat de oogmerken zyn van de voor vryheid en waar heid beduchte leiders in Praag. Een ander facet van „verfynde" onder drukkingstechniek is. dat er afzon- derlyke pocessen worden gehouden, volgens de "Frankfurter Allgemeine Zeitung" om in het buitenland niet de indruk van een politiek mam moetproces te wekken en om bin nenslands te onderstrepen, dat er geen sprake is van een gesloten front van liberale elementen. Nu is dit laatst* in overeenstemming met de j feiten: de aangeklaagden blijken el kaar niet of nauwelyks te kennen en handelden op eigen ingeving. Hoe bevreesd de autoriteiten zyn voor al te veel ruchtbaarheid, blijkt uit de omstandigheid, dat alleen familiele den tot het proces worden toegelaten, alsmede enkele toehoorders die daar voor speciale toegangskaarten heb ben gekregen. De bedoeling is duide lyk. De leiding van het regime in Praag is er zich van bewust, dat, alle maatregelen ten spyt, de kiemen der vrijheidsgedachten nog niet zyn gedood. Alleen door intimidatie kan bereikt worden, dat oppositionelen er zelfs maar over zouden denken zich te organiseren. Maatschappelyk ver nietigd zyn de meesten allang: een baantje als stoker of nachtwaker voor intellectuelen is een "weldaad", die meestal aan een proces en ver oordeling vooraf gaat. Wat nu de reacties büiten Tsjecho-Slowakye aangaat, het spreekt byna vanzelf, dat de "beroeps-demonstranten" het weer laten afweten. Des te oy -rke. ïyker is, dat de communistische par tijen in Frankryk, Italië en Enge land enige kritiek hebben laten ho ren Wat de Franse c.p. betreft is dat niet zo verwonderlyk, nu zy samen gaat met de socialisten van Mitter rand, dli yn ontevredenheid over de processen niet onder stoelen of ban ken heeft gestoken Om verdere sa menwerking aanvaardbaar te maken, hebben de Franse commuct Un Mit terrand niet alleen kunnen laten staan. Voor een op Moskou g< rlën- teerde groep is dat niettemin een stap. die, hoezeer Ingegeven door partyblang. van een zekere mate van "onafhankelykheid" getuigt. RL

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11