Mopshond: een zeer oud ras Hengelaars dupe van watervervuiling 1 DE HOEK POFFERTJES EN KUILEN I sport B alles Vlieland VELTMAN VISSEN MET DE POLITIE •AGIKA 10 ZATERDAG 5 AUGUSTUS De Mopshond Is in Nederland en Engeland lange tijd één van de populairste hondenrassen ge weest. Zijn populariteit was zo groot dat er een bekend kinder liedje aan geweid werd, (toen onze Mops een Mopsje was). De j meesten van U zullen hem zich nog wel herinneren. De kleine, massieve hond met het platte gezicht en de wat uitpuilende j ogen, zeer zelfverzekerd en voor niemand bang. Nu is hij over de top van zijn populariteit heen, maar Nederland kent toch altijd nog zo'n 400 liefhebbers in hart en nieren van dit kleine ras. Vorstenhond De Mopshond is een zeer oud ras. Er wordt aangenomen dat zijn land van herkomst China is. China was met zijn hoge kui tuur al aan het fokken van goe de honden toe toen wij hier met Door Paul Mar ij nis en Aad Hakkert zijn allen nog in beestenvellen rondliepen en onze enige zorg was hoe wij de maag gevuld moesten krijgen. Zekerheid om trent het land van herkomst heeft men natuurlijk nooit, maar in heel oude Chinese ge schriften zijn beschrijvingen en tekeningen gevonden van een hond die zoveel op het huidige type Mops lijkt, dat wij met een gerust hart mogen aannemen dat het hier Mopshonden betrof. Wat wel zeker is: vanuit ons land begon hij rond 1600 zijn zegetocht door Europa, die hem als lievelingshond langs bijna alle Europese hoven voerde. Hij is door Nederlandse zeeliieden, die op hun uitgestrekte reizen ook China aandeden, meegenomen naar Nederland. Sinds Willem III in 1669 Koning van Enge land werd en daar grote aantal len Mopshonden mee naar toe nam, zijn zij steeds als „kind aan het Oranjehuis" geweest. En het symbool van de Prinsgezin- den in de tweede helft van de 18e eeuw, in tegenstelling tot de Patriotten die een Keeshond als mascotte hadden. Deze groep kenmerkt zich door moed, grote trouw en verknocht heid aan „zijn" mensen. En ook al is hij een dwergdog, hij ver loochent zijn afkomst niet, inte gendeel! Hij is een aanhankelijke trouwe beschermer van huis en erf en stelt zijn hele leven in dienst van zijn meester. Zijn uiterlijk is in de loop der eeuwen niet of nauwelijks gewijzigd. Dat is te zien op het schilderij van de Fransman Largillière, die de Mops van Lodewijk XIV schil derde. De hond zou een broer kunnen zijn van de Mopshond anno 1972. De raspunten beschrijven de Mops als zeer kompact en vier kant maar zonder vet te zijn. De handenkenners gebruiken hier voor de Latijnse kreet „multum in parvo" wat zoveel zeggen wil als een heleboel in een heel klein beetje. Zijn enuiit is kort, stomp en vierkant, terwijl de losse huid die de gezichtsrimpels veroorzaakt hem samen met de uitpuilende ogen de karakteris tieke kop van de Mops geven. Ze zien er niet allen grappig uit, ze zijn het ook. Daarom moet men deze komieken wel in de hand houden, anders wordt het te gek, mede doordat ze gruwelijk ei genwijs zijn. De schofthoogte bedraagt 25-30 cm. bij een ge wicht tussen de 6 en 8 kg. De Mops is een vriendelijke actieve hond. maar beslist geen alle mansvriend en heeft een sterke behoefte aan contact met zijn baas. Ze zijn niet voor niets eeuwen als gezelschapshond ge fokt! Als hij teveel alleen gela ten wordt zal hij beslist niet beantwoorden aan datgene wat U van een Mops mag verwach ten. Hij is waaks zonder een keffer te zijn en heeft een gesmoorde blaf die niet hinderlijk is. On danks zijn kleine afmetingen is hij 100 procent hond: voor niets en niemand bang. maar gelukkig ook geen ruziezoeker. En dan nog iets: een mops snurkt. De hondenkenner Toepoel zegt hier van in één van zijn geschriften: „Ze zijn koppig als twee Frie zen en snorken als drie Bulldog- gen" en die kunnen er ook iets van. Toch wel iets om rekening mee te houden bij een eventuele aanschaf want aan snurken zijn huwelijken stuk gegaan. Hoge leeftijd Aan de voeding en verzorging van de Mops worden hogere eisen gesteld dan men op het eer ste gezicht zou vermoeden. Niet wat betreft het borstelen en schoonhouden van oren en ge- zichtsplooien maar aan zijn li chaamsbeweging. De honden kunnen zeer hoge leeftijden be reiken mits zij altijd goed en verantwoord gevoed zijn en vol doende lopen. Hij moet echt flinke wandelingen maken om zijn goede uithoudingsvermogen op peil te houden. En dat is niet af en toe een blokje om. Dan zal hij tot in hoge ouderom vitaal blijven zon der al te zeer door ouderdoms- kwaaltjes geplaagd te worden. Leeftijden van 14-16 jaar zijn geen uitzonderingen. De oudste Mopshond, die in 1969 de respec tabele leeftijd van 15 jaar bezat, wandelde dagelijks nog een uur ferm door het bos. Er zijn van daag de dag zo'n goede 400 Snurkers Mopshonden dn Nederland, maar het percentage werkelijk gezonde vertegenwoordigers van het ras is helaas wat te klein. De laatste jaren is er door de goede serieu ze fokkers weinig gefokt. Zij hebben geen hondenfabriek en wagen hun dieren niet aan het op de wereld zetten van zoveel mogelijk nageslacht. Hierdoor kregen broodfokkers de kans hun kwalijke praktijken uit te oefenen. Die lieden storen zich niet aan kwaliteit en karakter. Helaas zijn Mopsen bij honden- handelaren geen uitzonderingen meer. Daarom drukken wij de aspirant-liefhebbers op het hart om U tot de rasverendging te wenden die U over bonafide fok kers en wat de Mopshond verder betreft met alle genoegen zullen inlichten. Het adres'; Rasvereniging „COMMEDIA", Vereniging van fokkers en lief hebbers v. d. Mopshond in Ne derland". Secr. Frederiklaan 58, Eindhoven. Gewoontegetrouw een menu voor een volwassen Mops: 's ochtends: 1 kop melk. 2 stukken geroosterd brood. Af en toe een ei. 's avonds: een half tot driekwart pond fijn gesneden vlees (af en toe afwisselen met vuile pens). 2 eetlepels gekookte groente. 2 stukken geroosterd brood. En als de R in de maand is één eetlepel levertraan ADVERTENTIE MOPJES VOOR MOPSJES... Mopjes, leverkluifjes en merg- pijpjes zijn verantwoorde en ge zonde extraatjes voor elk ras, voor iedere hond BUFFELHUID in strippen, ballen, kluiven, carbonades, loempia's. Gezond, verteerbaar, lekker Voor raad en daad naar Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) Wie een keer in Hoek van Holland is geweest, al was het maar om een oud-tante naar de boot te brengen, mag De Hoek zeggen. Hij is in De Hoek geweest en tien tegen één dat hij er, waar hij ook woont, terug komt. Bijvoorbeeld op zo'n zeldzame dag als gisteren, waarop het merkwaar dig genoeg in het Rotterdamse Zandvoort lang zo druk niet is als in dat Amsterdamse Hoek van Hol land. Waar zou 'm dat in zitten? Oké, De Hoek is minder mondain dan Scheveningen minus Noordwijk en Zandvoort, maar dat alléén kan de reden niet zijn. Dat minder pre tentieuze dat De Hoek duidelijk heeft, is hoogstwaarschijnlijk juist de grote charme van deze Rotter damse tuin, waarin classificeerders en managers in Europoorts lunch pauze net zo moeilijk achter een handdoek manoueuvreren als op het strand van Scheveningen schaftende Haagse ambtenaren. De Hoek is in verlerlei opzichten totaal anders dan alle andere bad plaatsen Om maar een belangrijk verschil te noemen: nergens aan de kust in Nederland worden op en om het strand zoveel poffertjes gegeten. Het lijkt wel alsof deze kleffe lek kernij hier is uitgevonden, mis schien wel aangespoeld tussen de Engelse drop. De folders beweren dat De Hoek het ideale strand bezit. Dat is er niet veel naast. Voor alles is het een eerlijk strand dat er voor uit wil komen dat een strand in de eerste plaats uit zand bestaat. E niet uit tegelpaden en consumptie tenten welke laatste overigens ook in De Hoek (waar zouden anders al die poffertjes verorberd moeten worden?) niet ontbreken. Het strand is uitzonderlijk breed. Misschien komt het daardoor dat het hier veel minder snel druk lijkt. D'r moet wel heel wat gebeuren ze in De Hoek dat bordje met leen nog staanplaatsen" ophar Het is een rustig strand. Dui zie je er nauwelijks, tijdens i momentopname van gisteren thans. Daar waar de Bat (waarover het mini-treintje NS-nummerbord verse zonaar ders aanvoert) in het strand c gaat, zit men op een kluitje. K alleen daar. Wie driehonderd m loopt, heeft vijftig meter sti voor zichzelf. Nog iets verder zou de zwembroek uit kunnen t zónder kans te lopen een pro verbaal te krijgen. Niemand di< ziet. Heb je geen windscherm bij je, zelf gegraven kuil vormt de da baarste, natuurlijkste dus eerlij! bescherming. Dan is er ook nog het Gemeei bad, waar men voor enkele kwar per dag de tijdelijke bezitter w< van een eigen stukje strand, c pleet met parasol en heerlijk out wetse korfstoel. Deskundig toezi op het zwemmen waakt hier c uw veiligheid en die van uw kim ren. Kortom, de Hoek is een fijne b plaats en dan hebben we het i niet eens gehad over de centi opgestelde verrekijkers die voor i kwartje Nieuwe Waterweg en Eu poort op je lip brengen. Onder het mom van „Ik Is scheepjes" is het ook mogelijk verrekijker naar rechts te la zwenken, richting strand dus, wa bij, legaal glurend, ras blijkt 1 waar .Alleman" was. Mede dankzij die verrekijk maakt de combinatie van inten tionaal scheepvaartverkeer strandgenoegens Hoek van Holla tot een van de interessantse bs plaatsen van 't land. Hoekse str andimpressie: bruin worden op een rijtje afvragen of de baas z'n zwembroek is vergeten. 3e afgelopen weken zijn wij, sportvissers, weer met de neus :>p de harde feiten gedrukt. Uit vrijwel geheel ons land kwa- nen meldingen binnen van massale vissterfte. De eerste 'ilarmerende berichten waren afkomstig uit Noord-Holland, Araar in de Zaan, duizenden dode vissen dreven. lit de periode, dat ik als journalist Zaandam werkte herinner ik me og de staak die het water toen al - zo'n vijf jaar geleden ver- preidde. Bij zuurstofmetingen in de 'aiurt van Zaandam kwam herhaal- .elijk het percentage 0.0 op het Ijst je voor. 'erder in noordelijke richting, op 5ts meer afstand van de vele ver- uilende industrieën, die de Zaan- treek rijk(?) is, kwam destijds veel as voor, maar wie de berichten nu jest, ziet dat ook daar de laatste reken een ware slachting is aange- icht onder de vissen. Ook in onz •mgeving zijn een paar rake klap •en gevallen. In het Rietveld in ïazerswoude zag het wit van de :ode vis, in het centrum van Al- hen aan den Rijn stierven ook luiizenden vissen en „last but not east" trad ook in de Leidse singels ;en massale vissterfte op. \CHTELOOS loewel er de afgelopen weken al iet een en ander over geschreven s, wilde ik er toch nog even bij tilstaan, omdat het een voorbeeld i van de achteloosheid waarmee ïen het viswater voor elke vorm an biologisch leven ongeschikt naakt. Vooraf dit: dat er eens in ;e Rijnsburger- en Maresingel een issterfte zou optreden stond voor ïlj als 'n paal boven het niet al risse water. >rie jaar geleden schreef ik in deze ubriek al, dat we ons niet blind noeten staren op de grote vangsten 'lie ter plaatse gedaan worden. De Issen die daar zwemmen vooral axper worden aangelokt door iet warme koelwater dat de S.L.F laar loost. Koelwater is voor de 'issen een soort muizeval die plot- AD V ERTENTIE HENGELSPORTHUIS .age Rijndijk 76, Leiden, tel. 34867 ling dicht kan slaan. De visstand .ie in zulke gebieden latent in ge- /aar is wordt dan plotseling vrijwel compleet uitgeroeid, in de Winter en in het voorjaar doet het er over het algemeen wei nig toe of het water enkele graden wordt verwarmd door het koelwater, maar de brokken komen in de zo mer wanneer het water al een vrij hoge temperatuur heft. Komen daar dan nog eens een paar graden van het koelwater bovenop, dan kan de kritieke grens net overschreden worden. AFVOER Iets dergelijks is er nu gebeurd in de Leidse singels zij het dat er nog een nevenoorzaak is aan te voeren Zoals voorzitter Mark van de Hen gelaarsbond voor Leiden en Omstre ken al opmerkte in onze kram wordt de afvoer van het warme koel water ernstig belemmerd sinds er in de Lange Mare ter hoogte van de Langegracht een zanddam is aange bracht. Maar los van deze feiten, die zeker een belangrijk steentje hebben bij gedragen aan de massale moord op de vissen is er nog een andere oor zaak: de stelselmatige vervuiling van ons viswater. Door de lozing van veelal ongezuiverd afval is het zuurstofgehalte van het meeste water in onze omgeving df laatste decennia sterk gedaald. Zelfs zover gedaald dat één warme perio de voldoende is om de vissen bij duizenden te laten sterven. In vroeger jaren toen het water nog zijn natuurlijke reinheid bezat kenden we ook perioden met z: warm weer, vaak langer dan het „hittegolfje", dat we nu gekend hebben. Dat zich toen geen masssa- le sterfte voordeed althans niet in die mate zoals nu was te danken aan het feit dat het water een stootje kon verdragen. Het zuurstofgehalte lag vrij hoog, ter wijl we nu in vele wateren balance ren net even boven de fatale grens. VOEDING De lozing van afval heeft nog een ander nadelig gevolg. Vele van die stoffen vormen een „uitstekende voeding" voor diverse soorten algen, die zich vooral met warm weer soms ineens explosief beginnen te ontwikkelen. Grote hoeveelheden algen behoeven op zich niet gevaar lijk te zijn hoewel er enkele gif tige soorten bekend Zijn zoals het blauw wier maar wanneer ze af sterven onttrekken ze aan het wa ter grote hoeveelheden zuurstof, zo dat er voor de vissen te weinig overblijft. Het trieste van de hele zaak is, dat van de sterfte in de Leidse singels vooral de jeugd en de oudere hen gelaars de dupe zijn geworden. De groepen sportvissers, die zich over het algemeen moeilijk over grote af standen kunnen verplaatsen en meestal aangewezen zijn op het vis water in de buurt hadden in de Mare- en Rijnsburgersingel een fijn plekje om dicht bij huis een behoorlijk visje te vangen. Dat „stekkie" is na de vissterfte veel minder waard geworden. Ik heb ze de afgelopen weken mistroostig langs het water zien lopen, steeds opnieuw voorbijgangers wijzend, wanneer er weer een kanjer van een snoek, een. voorn of een baars voorbij dreef VISWATER Gelukkig is er ook prettiger nieuws te melden, namelijk voor de leden van de Federatie van Hengelsport- verenigingen Zuid-Holland. Sinds kort heeft men er namelijk een uniek stukje viswater bijde Ka- gexplassen. Met de beroepsvissers, de heren Van Nieuwkoop, is men tot overeenstemming gekomen zodat er sinds 1 juli met een speciale hengel of twee gewone hengels mag worden gevist op de volgende plas sen! De Spriet, het Molengat, de Laeck, het Norremeer, de Dieper- poel, het 's Gravenwater, de Eimer- poel, het Zweiland, de Zijp, het Vennemeer, de Spijkerboor, de Ke ver, de Diepenhoek, de Sever, de Balgerij de Buurt, de Ade, de Klei- of Kiepoel, de Koppoel en de Hane- poel. Stuk voor stuk plassen waar grote exemplaren rondzwemmen. Het bewijs is nog onlangs geleverd met de vangst van een snoek van één meter achttien in het Zweiland. JEUGDWEDSTRIJD Voor de jeugd zit er ook nog wat in het vat. Op zaterdag 16 september wordt in de Witte Singel in Leiden voor de jeugd van tien tot vijftien jaar weer een grote viswedstrijd ge houden door de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken. Henge laar tj es kunnen gratis aan deze wedstrijd, waarvoor weer een groot aantal prachtige prijzen beschikbaar is. meedoen. Een deelnemerskaart kunnen ze krijgen bij alle Leidse hengelsportwinkeliers. Twee weken geleden schreef 'ik in deze rubriek iets over de kroeskar per of steenkroes. Naar aanleiding daarvan ontving ik een briefje van John P. M. Clerx, Hooglandse Kerkgracht 30 in Leiden. Ik vond het zo interessant dat ik het hier onverkort vermeld: „Naast de kroeskarper komt in Ne derland (ook lin Leiden) nog een kroeskarperachtige vis voor: de gie bel of wilde goudvis. Latijnse naam: Carassium auratus gibelio. Deze onderscheidt zich van de kroeskarper door onder andere de volgende kenmerken kleur (zilver- achtig-geelbruin)kleur van de ge paarde vinnen (grijsachtig-roodach- Cig), aantal schubben (32-33-35), vorm van de snuit enz. Op het ogenblik zwemt een exemplaar van deze soort bij mij in het aquarium, en wel een monstruositeit met sluiervinnen, zoals die bij de meeste mensen wel bekend zijn van de goudvis („sluierstaarten"). Het dier werd niet door mlij in de Morssingel gevangen. Ook andere kruisingen van diverse karperachti- gen komen vrij algemeen in de Leidse wateren voor. Petri Heil! ADVERTENTIE DE GOEDE VANGST Morsstraat 46 - Lelden Telefoon 21751 BOEKJES bi el Een triest beeldvissen die zich aan de oppervlakte van het water verdringen omdat het water zelf onvoldoende zuurstof bevat Ter gelegenheid van het 45- jarig bestaan van de Leidse Politie Sportvereniging wordt er op zaterdag 12 augustus een grote viswedstrijd gehouden in het Rijn- en Schiekanaal (Ka- naalweg). De wedstrijd begint om tien uur en de baten ko men ten goede aan de sport voor gehandicapten. Het in schrijfgeld bedraagt vier gul den per persoon. Inschrijven kan men bij het politiebureau aan de Zonneveltstraat in Lei den of door storting van vier gulden op giro 750700 t.n.v. J. Westbroek. Ook kan men op de dag van de wedstrijd inschrij ven maar het inschrijfgeld is dan een gulden hoger. Voor de wedstrijd die om tien uur be gint zijn als prijzen onder meer een wasautomaat en 'n draag baar tv-toestel beschikbaar. Tenslotte in deze visrubriek wat aandacht voor vier nieuwe boekjes die zojuist zijn verscha bij de Uitgeverij Teleboek NV Bussum. Het zijn vier deeltjes in '1 zogenaamde „vang"-serie tels luiden: „Van© aan", „Vang 1 rel", „Vang met het juiste ma riaal" en „Vang in stromend ter". Met de verschijning boekjes is de serie, die in totaal twintig deeltjes bestaat, comp) j Het boekje „Vang aan" is bestemd voor „beginners", een grote hoeveelheid basiskeul i die een hengelaar die het „krom Bek speld-stadium" voorbij moet weten. Het boekje „Vang i het juiste materiaal" sluit da&' goed aan, want hierin wordt vissoort bekeken welke hengel, aas en voer gebruikt moet om de beste resultaten te De andere twee deeltjes over f< vangen en vissen in stromend ws lijken op het oog minder gesel voor de Nederlandse heng< Maar daar vergist u zich in. wordt in steeds groter aantallen ons land uitgezet. Om maar een paar plaatsen te noemen: se Meer, Greveliingen, Brielse Ms| l Maarseveense Plassen. Ook i mend water is er in ons land i dan u denkt. Neem bijvoorbeeld van de rivieren met hun strekdi men, waar op een andere mal win gevist moet worden dan in het f 'de staande water. De boekjes koi per deeltje f 4,90. Het is ook mcle lijk alle twintig deeltjes tegelijk klei kopen in een cassette. jrdt -r gel, 1 A wonl^ boet ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11 - Tel. 241 iilbe

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 10