Odyssee voor de televisie met veel precisie verfilmd (60) ...en gisteren] programma] 22ZS1 Acht afleveringen van Homerus' meesterwerk op de zondagavond Protestschrijver Paul Goodman in V.S. overleden r{jV)vandaaa TV morgen] VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1972 HILVERSUM In de Odyssee, het heldendicht van de Griekse dichter Homerus, wordt verhaald van de terugtocht die Odysseus ondernam van Troje naar het eiland Ithaca waar van hij koning was. Dit epos is nog altijd een van de pronk stukken van de wereldliteratuur. Eveneens vandaag de dag nog is Odyssee een naam die synoniem is voor een lange en moeilijke zwerftocht. Want de terugreis duurde niet tien da gen, zoals Odysseus dacht, maar tien lange jaren. Dat liet omvangrijke werk van 11.000 versregels niet alleen niets van zijn schoonheid heeft verloren, maar de eeuwen even goed heeft getrotseerd als Odysseus al zijn beproevingen, blijkt uit vertalingen in proza, vrije parafrases, op onderwerpen uit de Trojaanse sagenkring gebaseerde bioscoopfilms en nu ook uit een groots opgezette verfilming voor televisie, die door Dino de Laurentiis, de Italiaanse producent van spektakelfilms, ter hand werd genomen. Het is deze film, bestaande uit acht afleveringen van elk bijna een uur, die de NOS-televisie op de zondagavonden van 6 augustus tot en met 24 september in kleur via Nederland 2 gaat uitzenden. De acteur Bekim Féhmiu die de rol van Odysseus vervult Laurentiis gededuceerde televisieserie. gelijknamige door Dino de Dino de Laurentiis Franco Rossi hebben Homerus' terwerk niet verminkt tot zo maar een avonturenfilm, maar hebben het vry nauwkeurig gevolgd. Zelfs wordt, blijkbaar omdat niet verwacht mag worden dat iedereen met de Odyssee op de hoogte is, het verhaal ingeleid met een korte samenvatting van de Trojaanse oorlog, die niet alleen aan de Odyssee, maar vooral aan het daaraan voorafgaande epos de Ilias ten grondslag ligt. Deze oorlog ontbrandde ruim 3000 jaar geleden na de schaking van Helena, de schoonste vrouw van Griekenland, door de Trojaanse prins Paris. De Grieken wilden haar terug halen, on dernamen een wraaktocht en sloegen het beleg voor Troje. Tien jaar werd er dapper, maar vaak ook wreed ge vochten. Toen viel de stad door een list, met behulp van het overbekende houten paard. AVONTUREN Zou nu de Ilias een "oorlogsrepor tage" genoemd kunnen worden, de Odyssee mag dan aanspraak maken op een bestseller of avonturenroman zonder weerga. En inderdaad is de geschiedenis van de dappere Griekse legeraanvoerder Odysseus, die na de val van Troje naar huis terug wil varen, een opeenstapeling van avon turen, ongelukken, beproevingen en ontberingen, waarbij de meest fan tastische toverwezens de terugkeren de strijdmacht tot de laatste man uitroeien. Intussen gebeurt er ook het een en ander rond Penelope, de achter gebleven vrouw van Odysseus, die in het paleis jaren achtereen wordt be laagd door geweldplegende edellieden, die naar haar hand dingen. Tever geefs overigens, want de standvastig heid van de trouwe echtgenote is groot. En dan is er nog de zoon, Tele- machus. inmiddels twintig jaar ge worden. die zijn vader nog nooit gezien heeft, maar nu op reis gaat om bij de andere overgebleven helden uit de Trojaanse oorlog naar zijn vader te informeren. Het is op dit moment dat het ver filmde verhaal begint en de eerste aflevering (die zondag a.s. van 20.30 tot 21.20 uur wordt uitgezonden) heet dan ook "Telemachus op zoek naar zijn vader". Direkt al wordt duidelijk dat Dino de Laurentiis een prestige- produkt heeft gemaakt en dat regis seur Franco Rossi niet voor niets een internationale rolbezetting tot zijn beschikking had. Alle spektakel waartoe Homerus' heldendicht aan leiding geeft werd door Rossi uitge buit. Tegelijkertijd echter heeft hij zorgvuldig recht gedaan aan de klas sieke oudheid van ruim 3000 jaar ge- I leden. De schitterend nagebouwde paleizen en schepen, de kostuums en gebruiksvoorwerpen zijn opgenomen in een grootse enscenering. Niet alleen in de studio's van De Laurentiis in Rome werden opnamen gemaakt, ook op diverse plaatsen in Joegslavië. dat nog afgezien van belastingfaciliteiten een landschap kon bieden dat bij uitstek geschikt is voor natuurwonderen. ROLLEN De rol van Odysseus wordt vertolkt door Bekim Fehmiu. Zijn vrouw Pe nelope, wordt uitgebeeld door Irene Papas en zijn zoon. Telemachus, door Renaud Ver ley. Tot de overige veer tig acteurs en actrices behoren o.a. Sam Burke (de monsterachtige cy cloop Polyphemos). Juliette Mayniel (de tovenares Circe). Scilla Gabel (de ontvoerde Helena). Kira Bester (de nimf Calypso), Barbara Grego- rini (de levenslustige princes Nausi- caa), Mimmo Palmara (de Thessali- sche held Achilles). Giulio Cesare Tomei (de oude Trojaanse koning Priamus), Peter Hinwood (Hermes), Branko Kovacic (Odysseus' vader Laertes) en Rolf Boysen (Agamem non). Franco Rossi werd tweemaal bijge staan door andere regisseurs: Piero Schivazappa (bij de verfilming van de episode van het Trojaanse paard) en Mario Bava (bij de verfilming van de ontmoeting van het eenogige monster Polyphemos. dat Odysseus en zijn mannen tracht te verslinden). Vele honderden figuranten ten slotte verleenden hun medewerking aan de totstandkoming van deze in totaal circa acht uur durende tele visie-film over "De avonturen van Odyssseus". Raquel Welch heeft het kennelijk erg moeilijk tijdens de opnamen voor haar nieuwste film, 'Kansas City Bomber'. Rondborstig als Raquel Welch is heeft zij onlangs verklaard voor eens en altijd te willen afrekenen met haar imago als seksbom. De filmster wil met haar nieuwe rol bewijzen dat haar talent als actrice veelzijdiger is dan het grote publiek denkt. De film wordt in Amerika opgenomen. Auteur van 'Growing up absurd' LANCASTER (UPI) Paul Goodman, auteur van tientallen boeken, maatschappij-criticus en vaderfiguur van grote groepen jonge radicalen, is gisteren op 60- jarige leeftijd in Lancaster in de Amerikaanse staat New Hamp- ihire overleden. Hoewel hü veel boeken heeft ge schreven. waaronder het bekende 'Growing up absurd', waarin hy scherpe kritiek leverde op de hui dige maatschappij, heeft Goodman nooit relaties onderhouden met een belangrijke universiteit en heeft hij een groot deel van zijn leven in be trekkelijk armoedige omstandigheden doorgebracht. Bernhard Droog moet voorlopig rustig aan doen ARNHEM (ANP) Bernhard Droog (50), acteur en lid van de ge kozen leiding van de toneelgroep Theater in Arnhem, zal de komen de weken niet op het Nederlandse toneel te zien zijn. Na de eerste petitiedag van dit seizoen, voelde hij zich niet goed. Volgens zijn spe cialist is er ,,iets" met zijn hart aan de hand en zal hij tenminste vier weken rust moeten houden. Bernhard Droog speelde een rol in „Het testament van de hond", dat tot 18 augustus in het Amsterdamse De la Martheater te zien is. Zijn rol is gisteravond oveegenomen door Eric van der Donk. De rol in „Bruid aan Huis" van Lope de Vega, waarvan hij slechts een repetitie heeft bijgewoond, is overgenomen door Jerome Reehuis. De rol van Jerome Reehuis zal nu gespeeld worden door René Lobo. Tv-reportage McGregors Brotherhood De KRO-tv geeft morgenavond laat (23.0500.00 uur) een recht streekse reportage van het optreden van Christ McGregor's Brotherhood of Breath uit het Roermondse Stadspark. Deze Anglo-Afrikaanse formatie bestaat uit drie trompetten, drie trombones, drie saxen en een percussiegroep van drie personen. De band is wat opzet betreft een pop formatie, maar voor wat de discipli ne en muzikale vrijheid van de so listen betreft zou men het voor het zelfde geld een jazz-orkest kunnen noemen. De formatie treedt op in het kader van het Hammerveld I Jazzfestival. NEDERLAND I 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Vakantie "72: filmreportage (E.O.) 7.25 In de muzikale kring: oude muziek (E.O.) 7.45 München 1972 (E.O.) 7.50 Tenslotte (E.O.) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Mensen, mensen, mensen: gesprekken (NCRV) 9.20 Vaders wil is wet, TV-serie (NCRV) 9.45 Hier en Nu: aktualiteitenrubriek (NCRV) 10.25 Dagsluiting (NCRV) 10.30 Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Max en Mopsy, Finse tekenfilm (VARA) 7.15 De Ethiopiërs. film van Bud Greenspan (VARA) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Daar komen de schutters. TV-serie (VARA) 8.05 Commissaris Maigret: Maigret en de Chinese schim, tv-film (VARA) t 10.15 Kom maar binnen: Dagdromen, tv-serie (VARA) 10.40 Journaal (NOS) De auteur heeft ook als psycho therapeut gewerkt en deelgenomen aan talrijke protestdemonstraties, in I het bijzonder betogingen die tegen de I oorlog in Vietnam waren gericht. Zijn bekendste boek 'Growing up absurd' was een soort evangelie voor jonge mensen die hij het advies gaf j uit de conventionele maatschappij te stappen en zich niet te laten verlei- den tot een leven dat gespeend is van menselijke waarden. Met andere schrijvers die bij de jonge intellectuelen populair zyn. meende Goodman dat de Amerikaan se maatschappij zich in een nieuwe richting zal ontwikkelen waarbij de zorg voor het materiële welzijn ver vangen zal worden door begrip vo®r menselijke waarden. Goodman heeft ook toneelstukken, gedichten, literaire kritiek en kriti sche werken op het gebied van het onderwijs en de opvoeding, waar onder 'Compulsory miseducation', ge schreven. Luis Bunuel, de 72-jarige Spaanse regisseur, leek met graagte een opdracht van de VPRO te hebben aanvaard om (op zijn geheel eigen wijze) ren speelfilm te maken over tante Hetty van de camping „Tot de bron". Bunuel situeer de de geschiedenis van de vro me weldoenster in Spanje, van de camping maakte hij een landgoed en de zoon van de vorig jaar overleden toegewijde helper „oom Guus" kreeg in de film gestalte in Jorge, de bui tenechtelijke zoon van de land eigenaar die zijn landgoed aan Jorge en aan Viridiana naliet (Viridiana is de naam die Bunuel aan tante Hetty gaf). Ongeveer net als tante Hetty den Duik biedt Viridiana de bedelaars van het dorp onder dak aan, ze verzorgt hen met liefde, maar tijdens haar afwe zigheid maken de bedelaars misbruik van haar goedheid en richten een orgie aan die het einde betekent van hun aan wezigheid op de camping, par don het landgoed Ik geef toe dat Bunuel de ge schiedenis van „Tot de bron" van tante Hetty af en toe wat vrij geïnterpreteerd heeft, maar dat is het goede recht van ie dere kunstenaar. Bovendien maakte hij de film in 1961 toen niemand nog van tante Hetty had gehoord, dus dat doet veel vergeven. „Viridiana" wordt trouwens be schouwd als een van Bunuels beste films, vooral dank zij die „buaiueleske" orgie-scène van de bedelaars, dus ook dat stemt vergevingsgezind ten aanzien van Bunuels vrije in terpretatie van voornoemde he dendaagse geschiedenis De VPRO liet zien hoe het zelfde procédé in omgekeerde volgorde kan worden gevolgd. In „Ludwig II" van Jan Bos- driesz c.s. kregen we het Beier se koningsdrama van de homo fiele. kunstlievende, barokke Wagner-beschermer Ludwig II te zien. Hij was goed gek, die Ludwig. Mooi gek ook De beelden die we te zien kre gen van wat er zoal aan kunst en anti-kunst onder Ludwigs protectie vervaardigd werd, le ken bijna een pleidooi om ie dere zwakzinnige tien miljoen gulden ter beschikking te stel len. in plaats van hem op te sluiten in een kliniek. Want in het eerste geval komt er dan toch iets moois, althans fan tastisch uit, dat een eeuw later nog bezienswaardig is. Ludwig is overigens aardig in de mode de laatste tijd. Een maand geleden was er op Duitsland een toneelstuk over zijn leven (heel barok, maar wel curieus gemaakt), de boe ken over Ludwig II vliegen de laatste tijd de pan uit. En nu dus de VPRO weer met een vooral beeldend informatieve film. Toch betreurde ik het. dat vol staan werd met het illustreren van het verhaal, ook bijvoor beeld bij de uitleg van de „ko ningspas", die mij sterk ver want leek met de burgerlijke maar net zo beroemde „zwem badpas" van Kees de Jongen. Een bezoeker had gezien dat Ludwig op een heel merkwaar dige manier door zijn paleis liep. waarbij hij de knie hog optilde en zijn voet neerzette alsof hij een schorpioen ver trapte, terwijl zijn kin bij ie dere stap op zijn borst klopte. Zo althans heb ik het onthou den van de tekst. Een hoveling, aan wie die bezoeker zijn vreemde ontdekking vertelde, stelde hem gerust met de me dedeling dat de koning al een tijdje op die manier liep. Het was, volgens Ludwig, de „koningspas". Ik had deze pas graag uitgebeeld gezien door een acteur, uitgedost als Lud wig, lopend door zijn eigen pa leis. Dan was het me toch dui delijker geworden dan via de uitleg in woorden. Van „Studio zomer" van de TROS kan ik nog melden dat Mieke Telkamp het lied „Naar" de Matthauspassion zong, dat Willem Duys op 't laatste nip pertje uit „Voor de vuist weg" wipte, omdat hij het profaan vond. Pim Jacobs is niet zo kinder achtig en van mij mag ieder een altijd alles zingen wat hij of zij op het hart heeft. Maar als er daarna een gesprekje vol prietpraat tussen Pim en Mie ke wordt gehouden, is het na tuurlijk wel profaan als niet even over die voorgeschiedenis wordt gesproken. NICO SCHEEPMAKER ZATERDAG 5 AUGUSTUS Hilv. I 402 m en FM-kanalen 7.00 Tros. 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Lichte platen, reportages en berichten. (7.30 Nieuws; 7.41-8.00 Aktualltelten; 8.30- 8.40 Nieuws.). 10.00 (S) verzoekpla- tenprogramma. (10.30-10.32 Nieuws). 11.55 Mededelingen. 12.00 Aktuall telten. 12.16 Vast en zeker. Een pro gramma van Claude Belloni en Ton Marseille van het Voorllchtingscen- I trum sociale verzekering. 12.26 Mede- delingen t.b.v. land- en tuinbouw. I 12.30 Nieuws. 12.41 (S) lichte muziek 1 en tips voor automobilisten. 14.00 (S) jazz-cocktail. 14.45 (S) Tross- Country. 15.30 Nieuws. 15.33 een lich- doe-het-zelf kursus ln revue-spe- I Hilv. Til 241 FM-kanalen klassieke amusements muziek. (gr). 21.00 een fantastisch ruimtevaart mysterie, (herh). 21.20 (S) licht muziekprogramma. 22.20 (S) En passant. gesprek. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) sport, kabaret en muziek. 23.55 Nieuws. Hilv. II 298 m en FM-kanalen 7.00 8.00 VARA. 15.05 De KRO-tv zendt morgen middag (16.00-17.40 uur) die beroemde Jilm 'De tove naar van Oz' uit. De top- song uit de film (1939) 'Somewhere over the rain bow' was zo'n succes dat het altijd de 'signature- tune' van wijlen Judy Gar land is gebleven. Judy speelt de rol van het klei ne meisje Dorothy, die door de donkere bossen op zoek gaat naar het land Oz. Op de foto Bert Lahr als de (laffe) leeuw. NOS. 17.55 VARA. .00 Nieuws. 7.11 Ochtendmuziek. 7.20 Dag; 7.54 Deze uu Nieuws; ö.ll Aktuall- 9.35 Waterstanden en om 10.30 (S) muziek en Informatieshow met om 11.00 Nieuws 13 00 Nieuws. 13.11 Aktualltelten. 13.23 |S) jonge renprogramma. 14.33 VAR-varia. 14.35 Het PLUS-Magazine. (tussen 12.00 en 13.00 ln VARA's Zaterdaglnformotle SportWereldkampioenschap wielren nen op de weg voor dames te Gap.) 15.05 De komende week ln het Neder landse muziekleven. 15.25 literaire uitzending. 16.90 Nieuws. 16.03 S) NOS-Jazz. 16.45 een programma over amateuristische muziekbeoefening. 17.15 Zonder geloof gaat het niet. 17.30 Radioprogramma's ln de belang stelling. 17.55 Mededelingen. 18.00 nieuws. 18.11 Aktualltelten. 18.20 (S) luchtig programma. 19.00 (S) Operet temuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Brassband Magazine. 20.30 (S) Metro- ~ole Orkest met zangsollst. 21.00 De Neder lands gezin. 23.55 Nieuws. 7.00 Nieuws 7.02 Popstation (8.00 Nieuws.) 9.00 Nieuws. 9.03 Pers vers. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws) 12.00 Nieuws. 12.03 Elpee Pop. 13.00 Nieuws. 13.03 platenprogramma met verzoeknum mers. (14.00 en 15.00 Nieuws.) 16.00 Nieuws. 16.03 - 18.00 sport en mu ziek. met om 17.00 Nieuws. Nederland I NOS: 16.00 (K) Joum. KRO: 16.02- 17.40 (K) Klnderprogr. NOS: 1830 (K) W.K. Wielrennen te Marseille. 18.45 (K) Brigadier Dog. NOS: 18.55 (K) Jou: 19.05 (K) Daktarl. Loterij Ned. 20.25 Gulden Zeezwaluw: (Birth of the bomb), doc. over de Tweede Wereldoorlog 22.05 (K) Paul Vlaanderen: Een familiezaak, TV-se- rle. 22.55 Epiloog. NOS: 23.00 <K) Jrn. KRO: 23.05-24.00 (K( Hammerveld NOS: 18.45 (K) Brigadier Dog. NOS: 18.55 (K) Journaal. TROS: 19.05 (K) krimi-film. 21.45 (K) riety Performance 1971: Amuse mentsshow in het Palladium Theater te Londen. NOS: 22.50-22.55 (K) Jour- Boksen De World Boxing Coun cil (WBC) heeft de wereldranglijsten boksen bekend gemaakt. Voor de zwaargewichten ziet die lijst er als volgt uit: Wereldkampioen: Joe Fra- zier (VS); 1. Mohammed All (Cas- sius Clay (VS); 2. George Foreman (VS); 3 Floyd Patterson (VS); 4. Jimmy Ellis (VS>; 5. Oscar Bonavena Arg.i; 6. Joe Luis Garcia (Venez); 7 Mac Foster (VS); 8. Ron Lyle <VS): 9. Larry Middleton (VS); 10. Ken Norton (VS),

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5