MAN VOELT ZICH BEST THUIS IN VERPLEGING Milieu: bij uitstek probleem voor gewest 'Cafe-straat' Groenoordhal Is de Wereldraad bang voor Rusland? Zes gewonden bij autobotsing op de W. de Zwijgerlaan AUTO-SLALOM VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1972 LEIDEN Sommige mannen beginnen door te krijgen dat een ver pleegster nog wel iets anders doet dan poetsen, mensen was sen en po's onderschuiven. Dat het een beroep is waarmee een sociaal bewogen mens enorm veel kanten uit kan. Een beroep met een zeer speciaal karakter dat veel persoonlijke inzet en interesse vergt, maar dat ook grote voldoening kan schenken. Een aantal van die mannen heeft aarzelend de eerste stap op het pad naar het beroep van verpleegkundige gezet. Zij hebben het gebruikelijke imago dat de verpleger buiten het ziekenhuis nog steeds heeft, dat van een zacht eitje, ver van zich geschoven, zijn gaan solliciteren en zijn aan de drie-en- een-half jaar durende opleiding begonnen. Op het Acade misch Ziekenhuis in Leiden werken ongeveer twaalf gediplo meerde mannelijke verpleegkundigen op een verplegersbe stand van ruim achthonderd en er zitten 27 mannelijke leer lingen in de opleiding. Over de intrede van de man in een typische vrouwenmaat- schappij als de verpleegsterswereld, over hun motivatie, over de reakties in hun oude omgeving en van de patiënten spra ken twee leerling-verplegers, een hoofdverpleegkundige en het coördinerende hoofa verplegende heelkunde. Uit de discussie bleek, dat het Academisch Ziekenhuis nog veel meer mannelijke verpleegkundigen kan gebruiken. Waar blijven zij? Waardoor worden zij afgeschrikt? LEIDEN „Waar bot vooral aan schort, is een goede voor lichting. Het idee dat het beroep van verpleegkundige een huishoudelijk baantje is leeft nog steeds naast het zwaar gero mantiseerde beeld uit de doktersverhaaltj es. Bij elkaar genoeg om veel mannen, die goed in dit beroep zouden passen, af te schrikken." Adrie Dansen, leerling-verpleegkundige, is zelf ja renlang afgeschrikt door dit beeld. Alleen doordat hij in mili taire dienst toevallig bij een verpleegkundige afdeling kwam te zitten heeft hij ontdekt, dat het vak verpleegkundige veel boeiende kanten voor hem heeft. „Ik zit hier nu vijf maanden, maar ik heb nog geen seconde spijt gehad". H. Hielkema, coördinerend hoofd verplegende heelkunde heeft in de loop der jaren wel ontdekt, dat de meeste mensen verpleegkundige zijn geworden omdat zij op de een of an dere manier met het vak in aanra king zijn gekomen. Hetzij doordat zij zelf in het ziekenhuis hebben gele gen, hetzij door een verplegend fa milielid. .Maar dat alleen is niet vol doende. Er moet een soort sociale be wogenheid zijn, om dit vak tejjaan doen, anders red je het niet"."* G. de Windt, hoofdverpleegkun dige: „Het beroep begint zich te emanciperen. De verpleegkundige krijgt een grote verantwoordelijkheid Door Ronny Vink en kan daardoor vele kanten op. Hij cf zij kan zich verpleegkundig specia liseren in intensive care alg. chirurgie operatie of een van de vele andere mogelijkheden. Die verscheidenheid aan richtingen maakt het beroep voor mannen waarschijnlijk aantrek kelijker. Er zijn in de verpleging be slist dingen, waai* een man bijhoort. Als je eenmaal je diploma hebt gaat er een wereld voor je open. He laas nemen de meeste verpleegkun digen dat letterlijk en gaan een tijdje de wereld in. Dat vind ik heel ge zond, maar het is wel jammer voor dit bedrijf." Hielkema: „De meeste jonge men sen gaan na him examens weg. De meisjes trouwen, de jongens willen nog wel eens ergens ander gaan kijken. Maar de jongens blijven in het vak. Ze komen later weer terug. Dat is met de vrouwen meestal niet zo. Wel voor part-time baantjes, niet voor volle dagen." De Windt: „Ik heb op mijn afde ling vaak dynamische meisjes en als je dan, na haar een jaar te hebben opgeleid, denkt, nu heb ik een capa bele vrouw, dan wordt ze gekaapt. Ik heb als hoofd van een afdeling liever 'n vrouw als eerste verpleeg kundige omdat je samen enorm goed kunt werken. Vrouwen hebben van nature eigenschappen die een man niet heeft en omgekeerd. Zo vul je elkaar aan." Sociaal contact Paul Delfgaauw, ook leerling „He zit als enige man op een afdeling met verpleegsters. Pas geleden was de t.v. kapot in de recreatie-zaal en er kon niet worden gekeken. Nou heb ik ook niet zoveel verstand van zulke dingen maar toch keek ik even. Het was iets heel eenvoudigs dat zo ver holpen was en de patiënten konden lekker de hele avond Peyton Place kijken. Een vrouw denkt er niet zo snel aan om in zo'n t.v. te kijken. Het zijn maar kleine dingen, toch vallen ze je op". Wat trekt Paul zo aan in het ver plegersvak? „Wat ik vooral fijn vind is het contact dat je hebt met je patiënten. Je vormt als het ware een schakel tussen de arts en de patiënten. Je verbaast jc er soms over hoe een klein gesprek een patiënt goed doet De lastige karweitjes zyn voor eer. groot deel overgenomen door appa raten zodat je veel meer tjjd kunt besteden aan een sociale benadering. Dat is erg pretttig. Ook in de oplei ding wordt daaraan veel aandacht besteed. We krijgen psychologieles- sen, sociologielessen. Je moet je gewoon eens realiseren hoe eenzaam iemand zich kan voe len in een ziekenhuis. De patiënten reageerden overigens over het alge meen wel positief op het verschijn.se' mannelijke verpleger. Voor ouder- vrouwelijke patiënten is het soms wel erg moeilijk maar ik heb een pa tiënte meegemaakt die het eerst een dagje lag aan te kijken en er toen geen bezwaar mee tegen had dat ik haar bijvoorbeeld waste." Verbaasd Hoe reageerde de omgeving, waar uit hij komt, toen ze van zijn be roepskeuze hoorde? „Ik kom uit Den Haag en ik zat in allerlei sociale toestanden, kabou tertjes enzo. Toen ik hier eenmaal zat kwam ik daar een tijdje niet, maar op een feestje, waar ik al die mensen weer ontmoette, kwam het gesprek op „de verpleegkundige". Ik vertelde dat ik dat was geworden en eerlijk, ik heb nog nooit zoveel ver baasde gezichten gezien. Ik heb er uitgebreid over gepraat. Ik kreeg ook van die „po-reakties", zo van: „Jee, moet je poetsen en po's onderschui- ADVERTENTTE SPECIALE AANBIEDING zuiver wollen KARPETTEN MODERNE EN KLASSIEKE DESSINS 140x200 f 148,— 170x240 i f 198,225 x 325 «398,— 200 x 300 «382,— 250 x 350 «376,— 275 x 375 «574,— Diverse maten PERZISCHE TAPIJTEN 30% korting. Tevens nog: enkele unieke aanbiedingen in MEUBELEN, EIKEN WANDKAST, 2 meter, van f 3395 voor f 1998,— 2-ZITSBANK van f 1135.— voor f 798,— FAUTEUIL PETIT POINTS, Lodewjjk XV f 498,— FAUTEUIL van f850,— voor f 568,— KANKENKAST van f2698,— voorf1998,— Diverse APARTE LAMPEN STERK AFGEPRIJSD. Fa BULTHUIS Botermarkt 23 Leiden Man voelt zich best thuis in die verpleging. ven?" Ze vonden het een norme de gradatie. Later werd het ze geloof ik wel duidelijker. Een jongen in mijn groep kreeg ook van die reakties van zijn vrien den. Ze dachten dat er iets met hem niet in orde was, dat hij een zacht eitje was. Hij werd er erg onzeker door ,een beetje bang, maar daar is hij nu helemaal overheen. Hij draait weer helemaal mee en gaat nu ieder een, di ehem to ende grond indrukte, opzoeken." Hoe is de verhouding verplegers/ verpleegsters op de afdelingen. Wat is er waai" van al die tranerige dok- tersromannetj es De Windt: „Het is een opleidings instituut waar jonge mannen en vrouwen onder moeilijke omstandig heden leren werken. De kans om el kaar goed te leren kennen is veel groter dan op een kantoor. Je zit samen in de nachtdienst, een prach tige kans voor een intensief gesprek. Overigens is het verloop de laatste jaren behoorlijk gedaald. De vrouw is niet meer zo snel geneigd op te houden met werken als ze is ge trouwd. Ze wordt zelfstandiger. We zijn bezig met plannen om hier een crèche in te richten, zodat ook de vrouwen met kinderen kunnen wer ken. Maar er is nog geen geld en ruimte". I Wat is nu precies de taak van een verpleegkundige? Behalve het controleren van een LEIDEN Zes personen raak ten gewond bij een botsing tus sen twee auto's op de Willem de Zwijgerlaan. Van een van de ge wonden, een 73-jarige inwoonster van Leiden, is de toestand ernstig. De bejaarde Leidse werd met haar auto op deze voorrangsweg aangere den door een wagen die van de IJselmeerlaan (Merenwijk) kwam. Zij kreeg ernstig hoofdletsel. Een 67- jaiige mannelijke mede-inzittende kreeg snijwonden aan het hoofd, een 63-jarige vrouwelijke inzittende snij wonden en een gebroken pink. De bestuurder van de andere auto, een 32-jarige Leidenaar. kwam er met schaafwonden aan zijn been nog be trekkelijk goed af. Twee kinderen die by hem in de wagen zaten, een meisje van drie en een jongen van vijf jaar. kregen beiden verwondin gen in het gezicht. Alle gewonden zjjn door de EHD naar een zieken huis overgebracht. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste maten. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier v.il. WATER Haarlemmerstraat 181. (Foto Jan Holvast) aantal lichaamsfuncties zoails tem peratuur, bloeddruk, polsslag en ademhaling moet de verpleegkundige ook letten op de lichamelijke en geestelijke gesteldheid van de patiënt en zijn reakties op de toegediende geneesmiddelen. Hij legt ver banden aan, verricht eenvoudig maagonderzoek, bedient apparatuur voor zuurstof toediening en dient in jecties toe. Daarnaast assisteert de verpleegkundige de arts bij ingrepen en staat de patiënt zoveel mogelijk bij. De minimum leeftijd om in de drie-en-een-half jaar durende oplei ding te komen ls zeventien jaar en zeven maanden. De meisjes-leerlingen zijn meestal wel van die leeftijd, maar de jongens komen vaker op wat oudere leeftijd in de opleiding. Oorzaak: de jongens hebben dan een serie andere baan tjes achter de rug, hebben wat door de wereld getrokken en zijn tenslotte tot de conclusie gekomen dat dit be roep voor hen geschikt was. De motivatie lijkt bij de jongens wat sterker dan bij de meisjes, maar dat ligt waarschijnlijk aan dé leef tijd. Veel meisjes vallen af vóór het eindexamen. Hielkema: „Dit systeem selecteert zichzelf. Wie niet de in nerlijke drang voelt om in de verple ging te gaan redt het niet". Wie wel de overtuiging heeft maar toch niet durft omdat hij bang is voor reaktie van z*n omgeving, zou eens kunnen gaan praten. „Het is tenslotte een beroep met toekomst mogelijkheden", dat is iets waar over alle verpleegkundigen het eens zijn. Met verbaasde belangstelling las ik in uw blad de brief die twee her vormde wijkkerkeraden aan de Her vormde Synode hebben gezonden, om via deze bij de Wereldraad van Kei ken krachtige protesten uit te lokken tegen de kerkelijke politiek, van de Sowjet-autoriteiten, ten ein de daardoor „het lijden van de ge lovigen in de Sowjet-Ume te ver lichten". Heeft dit te maken met een „ban ge houding Wereldraad inzake Oost- Europa", zoals de kop van het be richt suggereert? Is men dan de pro testen van de Wereldraad t.a.v. Hon garije en Tsjecho-Slowakije verge ten? Daarnaast is er door de We reldraad van allerlei achter de scher men gedaan, ook in Rusland. Maar wat zou men er indertijd van gezegd hebben als de Wereldraad tegen de Indonesië-politiek van Nederland zou hebben geprotesteerd tegen de wil, van de nederlandse kerken Toch zou dat maar een onschuldige zaak zijn geweest. Maar een vlammend protest aan het adres van Rusland kost ons als Wereldraad niets ter wijl de prijs er voor wordt betaald door de beide lid-kerken aldaar, de Orthodoxe en de Baptistische. Juist de tekst waarop de kerkeraden zich beroepen: „Als één lid lijdt, lijden 'alle leden mee", heeft de Wereldraad tot nu toe van goedkope protesten afgehouden. Zij zouden immers bete kenen, dat de beide kerken de ver bindingen met het Westen, die him sinds 1960 tot toenemende steun zijn, van regeringswege afgebroken zouden zien. Ik vrees dat dat de beide wijkker keraden geen zorg is. Zij gaan er van uit, dat de leiders der Russische kerken alleen maar gehoorzame sla ven van het regiem zijn, die geen beter lot verdienen. Zij durven zelfs schrijven, dat het niet de ambtsdra- LEZERS SCHRIJVEN gers zijn die verdrukt worden. Deze te goeder trouw uitgesproken on waarheid bewijst dat deze kerkera den zich eenzijdig hebben laten voor lichten door vertegenwoordigers van kleinere kerken en secten. Voor him uitdagend getuigenis en hun mar- telarenmoed heb ik groot respect. Maar de Oosterse Kerk met haar lange lijdensweg, waarop ze van het grootste deel van haar leiders is be roofd, is er ook nog. Haar aanhang wordt ondanks de atheïstische pro paganda wel op 50 miljoen geschat. Haar leiders heb ik in Jarenlange contacten als mensen met een diep verantwoordelijkheidsgevoel leren kennen. Mogen zij in deze zaak ook meepraten? Of moeten we de ban den met hun maar doorsnijden, terwille van stoeren protesten-met woorden? Graag hoor ik wat de ker keraden nu wèl willen; want dat kan ik ook na herhaalde lezing uit hun laaige brief niet opmaken. H. BERKHOF lid van het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken Julianalaan 18 LEIDEN De door de RAC in het kader van "Bloemetjes Buiten" op het Groenoordterrein georganiseerde auto-slalom begint hedenavond om half acht en zal circa een uur in be slag nemen. Zaterdag worden de be- hendigheidsproeven herhaald van 10 tot 5 uur en zondag van 12 tot 5 uur, waarna om zes uur de prijsuitreiking volgt. LEIDEN Het is de bedoeling, dat u veel ronddoolt op „Bloeme tjes Buiten". Er is genoeg te zien en te doen in de Groenoordhal. Maar natuurlijk wilt u rusten. Het restau rant en de bar staan evenwel niet open en bij de zelfbediening kunt u alleen ijs en patat kopen. Restau rant -pachter De Haas heeft zijn le veranciers overgehaald iets anders op touw te zeggen: een horecastraat. De Haas zelf noemt het uniek, dat een aantal bedrijven op deze ma nier samenwerkt en er veel geld in steekt waardoor een zeventig meter lange „café-straat" ontstaat met een terras, waar 600 tot 700 mensen kunnen zitten. „Zoiets kent zelfs de horeca-vaktentoonstelling niet", zegt hij met enige trots. Amstel-Heineken zorgt voor twee buitenlandse attracties. Er komt een Engelse pub met kellners met bolhoe den en een honky-tonky-planist in de stijl van Gilbert O'SuMvan. Daar naast bloeit een Beiers bierhuis met serveersters in de kledij van dit land en grote pullen bier in hun armen. Het bekende Lootsje, het huisje, waar Lucas Bols in 1575 de" eerste Je never stookte, is er ook. In samen werking met Vrumona zorgt Bols voo een cocktailbar voor de liefhebbers van longdrinks. Ook voor frisdran ken kan men hier terecht. Een wijnterras is er dankzij de Haarlemse firma Oud en Friese Vlag, welke laatste druivensap schenkt. Voor de wijnliefhebbers la er een kenner om adviezen te geven. IJs en koffie worden geserveerd op een Parijs' terras, waarvoor Ar tie tekent. Friese Vlag zorgt voor een oud-Hollands koffiedécor. Al met al wordt het een gezellige hoek op .Bloemetjes Buiten", daar op het terras onder de tachtig pa rasols. Holvast maakte vanmorgen een „voorproefje". Op de kleine foto *4 Lootsje. LEIDEN In de vorige afleveringen van "Wat en hoe van een gewest" hebben we uit het beleidsadvies, dat door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in opdracht van het gewest Leiden is samengesteld het "waarom" van een gewest Leiden en twee taken voor dat gewest opgediept. Een eerste taak, die in gewestelijk verband zou moeten wor den geregeld was de woningbouw. Gisteren hebben we bezien wat er met de vervoerssituatie in het gewest zou moeten gebeuren. Nauw samenhangend met deze twee vraagstukken is het milieu-probleem. Vandaag een samenvatting van wal het VNG-advies daarover zegt. Wat moet er gedaan worder aan het milieu in het gewest, het gebied waarin de plaatsen Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond, Alkemade, een dee' van Woubrugge, Voorschoten, Sassenheim, Voorhout, Lisse noordellk Leidschendam, de kernen van Noordwijk en Noord - wijkerhout, en wellicht ook Wassenaar liggen, waarbij dan voor bepaalde taken ook het noordelijk deel van de Bollen streek, de zuidelijke Haarlemmermeer en Koudekerk en Ha- zerswoude-Rijndijk zouden kunnen worden gevoegd? LEIDEN Het belang van ge westvorming komt zeer duidelijk tot uiting wanneer men de milieu-pro blematiek in de Randstad onder de loep gaat nemen. Het beleidsadvies van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten stelt zeer duidelijk, dat er eerst een plan zou moeten wor den gemaakt voor het hele gebied, een soort raamwerk, en dat de ge meenten dan elk hun eigen vakje zouden moeten kleuren. Ieder draagt zijn steentje bij, met voor ogen verbetering van de leefomge ving in het hele gewest. De problemen zijn zo langzamer hand overbekend: verschraling van de city die zijn woonfunctie ver liest; een aan alle kanten bedreigd platteland (inseoticiden, eenzijdige, bebouwing. uitputting) en een "groen hart" dat snel volgebouwd dreigt te worden. Onder leefmilieu zouden met niet eens zoveel goede wil ook de recreatiemogelijkheden in het gewest en het voorzieningen niveau voor bijvoorbeeld bejaarden, jongeren, sportliefhebbers, zieken en cultuurminnaars kunnen worden gevat. Het is duidelijk, dat het woning probleem en de vervoerssituatie met dit soort zaken veel te maken heb ben. Ook hier. stelt het VNG-advies, kan nog veel worden verbeterd of opgebouwd. Wat dan betekent, dat er naar moet worden gestreefd om voor het gewest een zo goed moge lijk voorzieningenniveau op te bou wen. en van een gewest Leiden zou een belangrijke ver zorgende centrumfunctie blijven vervullen, mogelijk op een wat an dere manier dan nu het geval is. Het zwaartepunt blijft echter op de indeling van de krappe hoeveel heid ruimte die er beschikbaar is, op de openluchtrecreatie en op het proberen te redden van het land schap, wat ook schone lucht en wa ter inhoudt. Er zal moeten worden nagegaan hoever men het milieu wel en niet kan belasten, de aanleg van wegen moet uit milieu-overwegingen ter discussie worden gesteld. Van belang hierbij is, zegt het VNG-advies, dat er met deze zaken al rekening wordt gehouden bij het uitkiezen van nieuwe bouwplaatsen. De Bollenstreek zou in het plan dat het advies voorstelt behalve een woonfunctie ook een gr oenfunctie moeten krijgen. Ook in het piassen- gebied moet het nodige gebeuren: meer recreatieruimte het advies signaleert een tekort aan dit soort ruimte, ontstaan doordat er meer mensen zijn, die ook "naar buiten" willen op hun vrije dagen aan de ene kant en doordat er aan de an dere kant teveel recreatieruim te wordt opgeslokt door wegen. Het zg. "nationale park" tussen Wassenaar, Voorschoten, Leiden en Den Haag zou aan alle kanten moe ten worden beschermd en behouden. Het weidegebied van Voorschoten tot Alphen moet in het plan gaan werken als bufferzone tussen de stedelijke zones, maar zo groot wor den opgezet dat ook de functie van natuurgebied en stil recreatiegebied kan worden gehandhaafd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3