iuper-encyclopedie weet alles van Spelen indelijk uweel' an partij De perfectie maakt nerveus in München APPiE HAPPIE 4T WILT U OOK WEER WETEN? HET OLYMPISCHEGEHEUGEN" GEEFT ANTWOORD TMUNTEND SPEL VAN FISCHER EN SPASSKJ rPAG 4 AUGUSTUS 1972 Wie heeft bij de ische Spelen in 1928 de vijf- gewonnen? Hoe heet de aan- van de Indiase hockey- Waardoor wordt een judo- ijd beslist? Hoe laat beginnen i de wedstrijden boogschie- [oe heet de moderne vijfkamp Engels en in het Frans? stellen over Olympische ge- is niet zo moeilijk; orden geven daarentegen des robleem lijkt de wereld uit te li Siemens een „elektronische Encyclopedie" over de Olym- Spelen heeft samengesteld, (lympisch geheugen" dat al ragen binnen een halve se- reet te beantwoorden. u ook weer weten? Wie 6 zesde werd bij de 100 meter hardlopen? Wanneer een doelpunt bij voetbal geldig is, en wanneer niet? Het „Olympische geheugen" zal tij dens de komende Spelen worden getest. Speciaal voor sportverslagge vers, die bij het maken van hun verhalen achtergrond-informatie willen hebben, maar ook voor de bezoekers die op 72 informatiesta tions op het Olympisch terrein bij München hun geheugen willen op frissen. Ruim twee Jaar geleden is een team van ruim honderd man bij Siemens begonnen met dit project. Compu ters heeft men bij Siemens genoeg, maar in dit geval was de moeilijk heid om al de gegevens die men voor de super-encyclopedie nodig heeft te weten te komen. Elk ant woord, dat wij binnen 30 seconden los krijgen, heeft hen vele uren ar beid gekost. Een tweede probleem bij het sa menstellen is vooral de menselijke vergissing. Een computer doet altijd alles goed, behalve wanneer zijn ge heugen niet goed gevoed is. Ieder een begrijpt dat dan ook het ant woord fout zal zijn. Up to date Op dit moment is men bij Siemens druk doende om het „Olympisch brein" te perfectioneren en deze menselijke foutjes weg te werken. Daarnaast probeert men de compu ter-voeding „up to date" te houden, want behalve de eerste zes van elke wedstrijdtak (met de tijden, de weersomstandigheden en de natio naliteit van de speler) stopt men het computergeheugen vol met gegevens van alle deelnemers aan de komen de Spelen, de gegevens van geno digden en van de ruim 4000 sport journalisten. Maar veel van deze dingen moeten nog naar het com putercentrum in München worden doorgegeven. Hoewel dit unieke computer-sy steem, dat door insiders GOLYM genoemd wordt, pas bij de komende Spelen zal worden geïntroduceerd, wil Siemens de super-encyclopedie eerst in enkele Europese plaatsen tonen. Zurich, Wenen en Den Haag zijn daarvoor uitgekomen en volgen de week donderdagavond zal de sportieve Hagenaar in het waren huis De Bijenkorf de Olympische Computer zelf kunnen aanschou wen. Althans de werking ervan. Van donderdagavond (koopavond) tot en met zaterdag is er dan in De Bijenkorf een ruime Olympische zaal op de derde etage ingelicht. Via een bedieningspaneel, dat rechtstreeks in verbinding staat met de eigenlijke computer in München, kunnen vragen worden gesteld, die even later op een kleine monitor en op een groot projectiescherm van 3x4 meter wordt getoond. Ook kan een afdruk worden gemaakt. Ook zullen films over de opbouw van het Olympisch dorp worden ver toond en bij de ingang komt de originele maquette van dit dorp te staan. Omdat Juist de vraagstelling voor een computer van essentieel belang is, heeft men via Siemens en De Bijenkorf de sportjournalist Theo Koomen aangetrokken, die dit „vraag-en-antwoord-spel" met de computer moet omtoveren tot een sprankelende show. Hij heeft in middels de computer in Duitsland gezien. Volgende week vrijdagavond zal bo vendien vanuit De Bijenkorf recht streeks het kro-rad ioprogramma „Goal" worden uitgezonden. Een aantal sp ortpr ominenten en sportverslaggevers zal dan dit .ge heugen" op zijn waarde testen. Spielerei'' Inmiddels hebben velen zich afge vraagd of dit Olympisch, geheugen niet een „Spielerei" voor technici is, dat miljoenen guldens verslindt. Als men bijvoorbeeld alleen maar de „werkuren" van de computer en de telefoonverbindingen tijdens de show in De Bijenkorf berekent, loopt het bedrag al in de tonnen. Siemens stelt daar echter tegenover dat wanneer men al deze gegevens in een compendium zou samenvatten en naar de drukker sturen, dit een onmogelijke uitgave zou worden. Het eerste deel met alleen de per soonlijke gegevens van zo'n 15.000 deelnemers en hun begeleiders zou bijvoorbeeld al bijna 2 meter dik en 100 kilo zwaar worden. Als alle van de 4000 verwachte journalisten zo'n boek zou worden toegezonden zou men 20 spoorwa gens nodig hebben. Als stunt wil men bij Siemens ook nog proberen op de laatste dag van de Olympische Spelen al de Journa listen en genodigden een totaal- boek met alle uitslagen en records aan te bieden. Voor de computer een kleinigheid. Hoogstens de druk ker zou problemen kunnen geven, maar de .Deutsche gründlichkeit" kennende zal dat ook wel overko melijk zijn. De boeken met uitslagen over de Spelen in Tokio (1964) en Mexico (1968) kwamen pas jaren na die Spelen uit. Vandaar ook die unieke encyclopedie, zegt men bij Siemens. de eerste maal in de twee- wam een Spaanse partü op rKJAVIK De tiende matchpartij om het schaakwereld- oenschap tussen uitdager Robert Fischer en titelhouder Spasski is, na 40 zetten, afgebroken. Wit heeft waar- - tik enig voordeel, doch de positie eist urenlange analyse, ind in de tweekamp is thans 5Vk3Vz voor Fischer, bene- feze in gang zijnde hangpartij, die vandaag wordt uitge- 1 Zondag heeft Spasski, die gisteren (eindelijk) eens een laat arriveerde, wit in het elfde duel. )oor beide spelers is deze zeer iceerde ouverture uitmun- ideeënrijk behandeld. In ik waren vrijwel alle groot- unaniem van mening, dat ing de felste en fraaiste is van de afgelopen drie weken ihaak. Rond de 20ste zet lie- spanningen hoog op, en gin- matadoren onvervaard op ^kwekkende complicaties in. waarop Fischer tot aanval verdient allerhoogste lof. verdediging was niet min- intief, doch het kan zijn, dat irtjes in zijn pantser zijn ont- ischer wint verwerft hij drie voorsprong. Dit betekent dat de resterende 14 partijen aan genoeg heeft. Die kan hij d vrij probleemloos scoren, wereldkampioen dit eindspel houden het laatste woord wyfeld aan het leger groot secondanten zal de ko- week de spanning kookhitte bereiken. lalyse van de tiende partij is: Wit: Fischer Zwart: Spasski ten Spa verleden heeft Fischer en- ilen succes geboekt met de int 4. Lc6:. !-f6: 5. 0-0 Lf8-e7: 6. Tfl- et speelt zwart enerzijds, om- uil op c6 dreigt benevens Pe5 's, om te voorkomen, dat wit in één zet de loper naar terugtrekken. d7-d6; 8. c2-c3 0-0; 9. h2-h3 ts weinige grootmeesters laten penning 9. Ig4 toe. Pc6-b8. likelijk is (ook) 9Pa5, ïr gecompliceerde vervolgen, stzet stamt van de Hongaar die rond 1920 deze terugtocht 1, De bedoelmg is snel tot te komen, om vex-volgens het ïia d7 (soms c6) opnieuw in I te brengen. De laatste jaren speelwijze weer hoogst actu- wordt ook dikwijls 10. De3 ge- Vooral de Westduitse groot- Unzicker is een voorstander methode. Ook Keres, de ken- het Spaans bij uitstek, heeft malen die rustiger zet ge- Pb8-d7. izet. Enkele malen probeerde hier direct 10Lb7 doch De5: bleek noch het antwoord noch de riposte 1 teltreffend te zijn. ■<12 lassieke voortzetting. Andere |n zijn 11. c4. doch gebleken c6 voldoende afweer- geeft. eveneens grote ervaring Edaan met 11. Ph4, Te8; 11. a4 U. Lg5, Lb7. T ekstzet Deze zet komt in vele varianten van het Spaans veelvuldig voor. In de gegeven stand is 13. Pfl, vooral ge bruikelijk, waarop 13. Lf8 het geijkte antwoord lijkt. De tekstzet is gespeeld door Dubal tegen O'Kelly, Wilmersdorf 1970. De Belgische grootmeester gaf in de analyse van die partij als beste ant woord 13a5 14. Pb3. Spasski wijkt hier van dat duel af en doet 1 3Le7-f8. Dit vrij maken van de toren-lijn heeft ten doel het omspelen van het witte paard (d2-fl) te verhinderen. Zwart ruilt dan namelijk op d4, waar na wits pion e4 onvoldoende wordt beschermd. 14. a2-a4 Een ander type spel, als schema wel bekend, doch telkenmale in ge wijzigde uitvoering. De spanningen nemen nu zichtbaar toe. 1 4Pd7-b6. Geeft enige ruimte weg (men zie het vervolg), doch vermijdt mis schien voorbereide varianten. Als voorbeeld geven we 14ba4:; 15. Ta4: (misschien komt 15. d5 in aanmerking) 15Pb6; 16. Ta5, ed4:17. cd4:, c5; 18. bc5; Dc5: (niet 18. d5?, wegens 18Pb-d5:) 19. Dc5:, Pd7/. - uiteraard zyn in dit complex vele andere, onbekende wegen. 15. a4-a5 Minder goed was 15. ab5; ab5: 16. Ta8:, Da8:, en de druk tegen e4 kan worden opgevoerd. 1 5Pb6-d7 16. Lcl-b2, Omspelen van het d-paard (naar fl) was nog steeds niet mogelijk, ter wijl 16. d5, gunstig met 16c5 kan worden bestreden. Direct 16. d5, lijkt inefficiënt, daar zwart tzt door 16. c6 het afgesloten centrum kan openbreken. Over zijn nu vol gende zet dacht Spasski een kwartier na. 1 6Dd8-b8 Alhoewel er nog 'achter de linies' wordt gespeeld, nadert duidelijk de eruptie. Met de tekstzet leidt zwart c5 in, de lont in het kruitvat. Wits explosieven zullen bestaan uit c4, met ruimte voor de lopers. 17. Tal-bl Nimzowitsch zou van 'de mysterieuze torenzet' spreken. Evenwel, er spre ken twee motieven voor deze zet- keuze; a na c4, en ruil door zwart, moet de loper gedekt staan en kracht tegen zwarts dame worden ontwik keld, b na c4, en ruil door wit (op b5) wordt de b-lijn essentieel. 1 7c7-c5 Kruien Brengt het ijs aan het kruien. Het is trouwens de vraag of zwart zich nog een afwachtende zet, als bijvoor beeld 17h6 kon permitteren. Men zie 18. bc4: 19. Pc4: ed4 en zwart staat overwegend Ce4 hangt) doch 18. d5, c6 19. c4, kon wel eens goed voor wit zijn. 18. b4xc5, d6xc5 19. d4xe5, Bobby Fischer licht voordeel Zwak was 19. d5, daar het centrum verstart en de witte lopers të weinig speelruimte krijgen (hebben). 19Pd7xe5 20. Pf3xe5, Db3xe5 21. c3-c4, De5-f4 Het is duidelijk, dat beide spelers met hun 16de en 17de zet deze stand als 'logische ontwikkeling' heb ben voorzien. 22. Lb2xf6 De stelling is uitermate ingewikkeld. Na 22. e5, kwam bijvoorbeeld 22 Te-d8 in aanmerking 22,Df4xf6 23. c4xb5, Te8-d8 In aanmerking kwam 23. ab5: 24. Tb5:, La6, met in de toekomst eventueel Dc3. 24. Ddl-cl Tegen 24. Ba6:, La6: blijken bezwa ren te bestaan. Er dreigen dan acties ingeleid door 25Dc3, of 25 Df4. Overigens heeft wit met de tekstzet het nu volgende aanvalsspel op het oog. 2 4Df6-c3 Thans werkte 24Df4, niet we gens 25. Pc4. 25. Pd2-f3 Na 25. Ba6:La: 26. Pb-d3, c4 27. e5, g6 28. Te3, Db4 staat zwart goed. 2 5Dc3xa5 26. Lc2-b3 Niet 26. Ba6:, La6: en wits aanvals spel via de diagonaal a2-g8 komt nooit tot ontplooiing, wegens het „af sluitende" c4. 2 6a6xb5 27. Dcl-f4./ Perfect Wielrennen In overleg met Jacques Anquetil is de Franse ploeg voor het wereldkampioenschap op de weg, dat zondag 6 augustus in Gap wordt gehouden, als volgt samenge steld: Poulidor, Guimard, Mourioux, Perin, Thevenet, Delisle, Danguil- laume. Hezard, Riotte en Berland. brengen het idee van aanval op de zwakte f7 ligt uiteraard voor de hand is van beslissend belang. Men zie: 1 27. Pg5, td7 28. Df4, dc7./ 2 27. Pe5. c4./ 28. Lc4:, bc4: 29. Tb7:' de5: 2 7Td8-d7 Na 27c4 28. Lc4:, staat wit uit stekend. 28. Pf3-e5 Opnieuw precisie. Indien 28. Pg5, dan 2 8Dc7./, terwijl 28. Tb-dl, het consoliderende 28Te7 toelaat. 2 8Da5-c7./ Ook het enige 29. Tbl-dl/ De pointe van wits spel. Nu kan 2 9Tdl: niet wegens 30. Lf7: Kh8 31. Pg6+, en wint 29Td7-e7 Indien 29Ta-d8 dan 30. Lf7: Tf7: 31. Df7:-fdf7: 32. Pf7:, Tdl. 33. Tdl:, Le4: 34. Pg5, en wit trekt waarschijnlijk aan het langste eind. 30. Lb3xf7+ Te7xf7 31. Df4xf7+ Dc7xf7 32. Pe5xf7 Lb7xe4 33. Telxe4 Vertragend werkt hier 33. Ph6+. Wit heeft er het grootste belang bij zijn torens snel mobiel te maken. 33Kg8xf7 34. Tdl-d7+ Kf7-f6 35. Td7-b7 Ta8-al-r- 36. Kgl-h2 Lf8-d6+ Het sluitstuk van zwarts verdedi ging, of dit „einddoel" remise waar borgt is evenwel de vraag. 37. g2-g3 b5-b4 38. Kh2-g2 Indien 38. Tb6. Tdl 39. Th4, dan 39. c4 en zwart kan niet meer ver liezen. Wit mobiliseert snel zijn ko ning, teneinde de vierde horizontaal in bezit te nemen. 38h7-h5 39. Tb7-b6 Tal-dl 40. Kg2-f3 Kf6-f7 afgebroken. De stand luidt: wit: Kf3, Tb6, Te4, Pi. f2, g3, h3. zwart: Kf7, Tdl, Ld6, Pi. b4, c5, g7, h5. MÜNCHEN Het werict: toen drie Japanse journalisten hun koffers-op-wieletjes het enkele minuten eerder geopen de perscentrum van het Olym pische dorp binnenrolden, dook uit de duur-gemeubileerde ont vangsthal precies de goede hos tess op. Een Japans meisje, ge stoken in de hel blauw-witte versie van de Beierse dirndl- jurk-met-schort, die meester Courreges knarsetandend (maar wie doet geen concessies waar zoveel geld te verdienen valt) voor de 1600 hostesses in München heeft ontworpen. In de persstad, waar de Bun- deswehr in een pseudo-hotel- bedrijf 4000 journalisten en 2000 technici zal verzorgen, draagt een Feldwebel de kof fers van de Journalist naar diens tijdelijke woning. Wie kritiek heeft op de medewer king van 22.000 Duitse soldaten aan het Olympische spektakel, krijgt van de opperste chef Wil li Daume. die zo'n karwei ten slotte niet met de padvinderij kon klaren, te horen: "De Bun- deswehr helpt in een echt die nende functie, waar ik hee) dankbaar voor ben". Willi Daume zegt al royaal voor het openingsfeest op de 26ste augustus: „Wat mij be treft kunnen we beginnen. Dat hier en daar nog wordt ge bouwd. is bijzaak". De sta dions liggen klaar onder 's we relds duurste tentdak (160 miljoen mark, vier maal meer dan de oorspronkelijke begro ting) en in 's werelds meest in genieuze televisiecentrum (60 commentaren tegelijkertijd) draait de "wereldregie" proef Alleen Golym loopt wat ach ter: de computer, die de jour nalisten in vrijwel alle wed strijdcentra als geheugen van dienst is. Het "voeden" met de laatste sportresultaten van dit Jaar is nog gaande. Golym is op zijn plaats bij deze Spelen van de technische perfectie, waar het aantikken van de zwemmers niet alleen Golym loopt wat achter: de computer, die de Journalisten in vrijwel alle wedstrijdcentra als geheugen van dienst is. Het voeden" met de laatste sport resultaten van dit Jaar is nog gaande. Golym is op zijn plaats bij deze Spelen van de technische perfectie, waar het aantikken van de zwemmers niet alleen elektronisch wordt geregis treerd, maar waar automatisch (voor alle zekerheid) ook nog de laatste meters worden gefilmd. De duiker gaat er per lift naar zijn hoge startplaats, duikt in Willy Daume water met luchtbelletjes (zodat hij onmogelijk kan twijfelen waar het water begint) en wandelt over een getrapte bo dem het bad uit, zodat een mi nimum aam energie verspild wordt. Een hostess zegt: "Eigenlijk maakt vooral die perfectie ons allemaal nogal nerveus. Er mag niets fout gaan, omdat het tenslotte Duitsland is, waarvan die per fectie wordt verwacht". Daume en zijn Olympische ploeg hebben daar overigens nooit van willen horen. De na druk zal moeten liggen op de "vrolijkheid". Hij wijst op de speelse architectuur van de woonwijken voor sportlieden en journalisten, op het kleurrijke (maar dit zijn dan ook de Spe len voor de kleuren-tv) en op alles wat is gedaan om het internationale contact tijdens de Spelen te bevorderen. Aan vermaak geen gebrek. Dominerend in het vrolijke uiterlijk van de Münchense Spelen had echter het tentdak (groter dan tien voetbalvelden) moeten zijn. Wie het Olym pische centrum nadert, kijkt echter van grote afstand op een glazen dak", dat grauw en nogal nietig tussen de woon blokken golft. En van nabij blijkt hoe misleidend de ranke bouwsels op de maquette zijn geweest. Het dak h angt zwaar aan metersdikke betonnen pa len, die liet beeld verpesten. Stralen doet het eigenlijk alleen voor het publiek in het centrale stadion, waar het de tribunes gedeeltelijk overdekt. Maar is het overdreven dat het stadion onder dat glas een "braadpan" dreigt te worden, 7-als Duitse kranten voorspel len? De Duitse pers en ook de Münchense bevolking is tot dusver allerminst karig geweest met kritiek. Het is lang geleden dat werd voorgerekend hoeveel ziekenhuizen en kleuterscholen hadden kunnen worden ge bouwd voor de 1.5 miljard mark die de Olympische Spelen ver gen. Deze dagen laait echter de kritiek weer op bij het overne men van de woonblokken door het Olympische Comité. Voor 42 miljoen mark worden huizencomplexen gehuurd, die na de Spelen als "een school voorbeeld van sociale woning bouw" een nieuwe woonwijk van München hadden moeten worden. Die woningen zyn in werkelijkheid peperduur ver kocht of verhuurd als een aldus een krantekop "getto der rijken". Een fraaie buurt, waar de voetganger onbelem merd loopt, omdat het autover keer ondergronds gaat. De me tro is naast de deur, het vuil wordt automatisch afgezogen, maar dan wel voor de textiel fabrikant en de vroegere bur gemeester. In dat dorp heerst tot 11 sep tember een Olympische bur gemeester, steunend op een on gewapende ordedienst, die in helblauwe pakjes met een modieus petje nu nog wat on wennig rondloopt, omdat het voor een ronde Beier zo een voudig niet is de bijbehorende hippe pasjes te maken. Mün- chens politie-president Schrei- ber heeft zijn ordedienst van 2000 man zoveel mogelijk laten aanvoeren door politiesportlui met internationale ervaring. Over het vrouwendorp waakt bijvoorbeeld de atlete Jutta von Hase. In München heeft hij inmid dels een legertje paraat: 10.000 man. Met zijn officieren en po- litie-psychologen zijn alle denkbare gevallen van onrust op papier "doorgespeeld". Het zal München niet overkomen dat een miljard tv-kijkers toe kijkt hoe (met een voorbeeld van de Spelen in Helsinki) vier politiemannen aan de machti ge armen van een gewichthef- fer hangen, die onbevoegd op een VIP-tribune is gaan zitten. Alles is afgestemd op het scherpe oog van de tv-camera. Mexico liet nog traditioneel de officiële Olympische film ma ken, maar kon die daarna aan geen bioscoop meer wkijt. Mün chen heeft nu tien beroemde regisseurs uit verschillende lan den bij elkaar gebracht en een ieder levert zijn aandeel aan een film, die zal moeten tonen waartoe de tv al niet in staat is. De Brit Schlesinger film lou ter de marathon, de Rus Oze- row de laatste minuten voorde start bij alle wedstrijdsporten, een Tsjechisch kunstenaar filmt de verliezers.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11