WHITELAW KRIJGT NU RESPIJT Regering in Athene gewijzigd Straffere koers in Zuid Afrika PERON GAAT NIET TERUG Tragiek Israels verboden dorpen Brits leger heeft steden Londonderry en Belfast in handen Vietcong valt VS-basis fel aan DINSDAG 1 AUGUSTU ZES DODEN ALS GEVOLG VAN BOMMEN (Van i correspondent) LONDEN Britse troepen had den de situatie in geheel Noord- Ierland vanochtend volledig onder controle na hun invasie van de "no-go"-wijken van Londonderry en Belfast. De omvangrijke mili taire operatie is voor Noordierse begrippen opmerkelijk vreedzaam verlopen. Aan Britse zijde werden geen slachtoffers genoteerd, ter wijl tijdens de gehele operatie slechts zes burgers geraakt wer den door geweervuur. Later op de dag, toen Whitelaw van de leger leiding het rusteloos afgewachte sein "operatie succesvol" kreeg, ontplofte een aantal bommen in een dorpje in de buurt van Lon donderry. Daarbij kwamen in to taal zes mensen om het leven, ter wijl ongeveer dertig wondingen opliepen. De explosies vonden plaats zonder vooraf gaan de waarschuwing aan de be volking. Hoewel allerminst vaststaat, dat de nederlaag van de IRA defini tief is. zal het voor deze terroris tische organisatie van nu af aan veel moeilijker worden haar macabere handwerk voort te zet ten. De massale militaire operaties van gisterochtend, toen meer dan 13.000 man Britse troepen ge steund door helikopters, pantser- Door Rudolph Bakker voertuigen en tot bulldozers om gebouwde centurion-tanks de "no-go" gebieden van Londonder ry en Belfast binnendrongen, heb ben een eind gemaakt aan de be trekkelijk veilige IRA-schuilplaat- sen. Britse troepen en Noordierse politie patrouilleren voor 't eerst sinds vele maanden weer normaal door de voormalige IRA-bolwerken. Het is 'n enigszins ironisch gezicht om een militaire Dost aan te tref fen in hetzelfde gebouw, dat tot gisteren het hoofdkwartier van de TAAI Niemand gelooft werkelijk, dat de gevluchte IRA-eenheden voor goed verdwenen zijn. De IRA is een taaie, fanatieke organisatie, die in de afgelopen 50 jaar al ve le malen ogenschijnlijk uitgeroeid leek. maar die steeds sterker dan ooit weer terugkeerde op het ver troebelde toneel van de Ierse po li, tiek Het feit, dat de voornaam ste IRA-leiders er tijdig in zijn geslaagd Londonderry en Belfast te ontvluchten heeft geleid tot kri tiek op William Whitelaw, Enge- lands staatssecretaris voor IJlster, die het sein gaf tot de invasie van de "no-go"-wijken. Whitelaw wordt door sommige Lagerhuisleden en extreme protes tanten in Ulster verweten te lang van te voren ruchtbaarheid te hebben gegeven aan zijn plannen voor een opruiming van deze wij ken. Maar Whitelaw heeft dat met opzet gedaan, zo liet hij weten. Als de Britse troepen onverwacht in openlijke confrontatie met de zwaar bewapende IRA-maoht zou den zijn gekomen, dan was bloed vergieten onder de burgerbevol king onvermijdelijk en omvangrijk geweest. Bovendien was het tak- tisch vrijwel onmogelijk om de aanvoer van de zware centurion- tanks geheim te houden, zodat de IRA-leiders ruim van tevoren wis ten van de Britse plannen. Het Britse Lagerhuis ging gisteravond met deze uitleg akkoord. Het is nog te vroeg om de ba lans op te maken van de publieke reactie op William Whitelaws op zienbarende initiatief. In Noord ierse protestantse kringen is men in het algemeen opgelucht over de vermindering van het direct le vensgevaar van IRA-zijde, hoe tij delijk dit misschien ook mag zijn. Protestantse politici zijn ingeno men met de krachtige maatrege len, iets, waarop zij al lang had den aangedrongen De roomskatholieke bevolking van de tot gisteren door de IRA geregeerde gebieden reageert koel op de terugkeer van Britse troepen en Noordierse politiemannen in hun dagelijks leven. Essentieel voor de verdere ontwikkelingen in Ulster is, hoe de Britse troepen hun nieu we ordebewarende taak in de voormalige „no go"-gebieden zul len uitvoeren. Drie Jaar geleden werden Britse soldaten in deze ge bieden als helden ontvangen omdat ze werden gezien als beschermers tegen protestantse terroristen. De IRA heeft daarna de rollen weten om te draaien, door de Britten af te schilderen als handlangers van de voormalige Noordierse regering, Stormont, en zichzelf op te werpen als de beschermers van de rooms katholieke bevolking. De schorsing van het Stormont- parlement en het daarop volgende geduld van William Whitelaw zijn de factoren geweest, die de IRA nu duidelijk hebben teruggedrongen. Dat de IRA met geweld terug zal komen, staat vast. Het is aan Wil liam Whitelaw en de Britse troe pen hun kortstondige respijt te be nutten voor het opnieuw opbouwen van goodwill en begrip onder de roomskatholieke bevolking. VERZET Er is met deze invasie, die be doeld is als de eerste stap naar een politieke regeling van het conflict, nog niets opgelost Van het gedrag van de troepen hangt het af of de Britse regering het vertrouwen van de katholieken zal weten te win nen. Volgens sommige waarnemers zou althans in de Bogside van Lon donderry de IRA nog steeds kun nen rekenen op de steun van de grote meerderheid. Terwijl de Britse troepen de en clave van het „vrije Derry" binnen trokken, werden ze door de Jeugd met stenen bekogeld, terwijl katho lieke vrouwen kreten slaakten als „Engelse bastaards" en „varkens". In Londonderry verklaarde een woordvoerder van de provisionele vleugel van de IRA, dat er binnen enkele dagen een verzetsbeweging cnder de bevolking zou worden ge organiseerd. Inderdaad mag wor den verwacht dat de IRA alles zal doen om de militairen te provoce ren en oz opnieuw de haat van de bewoners op de hals te halen. De felle Bernadette Devlin, die lid is van het Engelse lagerhuis, zei in een toespraak in de Bogside, dat de invasie „onderdrukking van het Britse leger in zijn ergste v« was". „De dag zal komen", volgde ze „dat de barricaden stt voor steen opnieuw zullen word opgebouwd". „Whitelaw spreekt verzoening, maar op elke sfcraathc staat een pantserwagen van Engelse leger". „Het verzet voortduren", riep Bernadette bli van woede uit. Ook gematigden zoals Jack Lyn premier van de Ierse republiek de in de Bogside wonende Jo Hume, Noordiers parlementslid een van de leiders van de. hoo zakelijk katholieke, sociaal-den cratische oppositie, spraken afke rend over de bezetting van de IR bolwerken, omdat dit de strijd verscherpen. Belangrijk is echter dat de Bi se actie voor de oppositieparij vcx lopig geen reden is om niet d< te nemen aan Whitelaws voorgesti de rondetafelconferentie, die i oogt de katholieke minderheid Ulster grotere politieke invloed geven en volgende week zou begi nen. Meer macht voor militairen ATHENE (Reuter/ AP) Pre mier Papadopoelos van Griekenland heeft gisteren zijn kabinet gewijzigd. Er zijn 22 nieuwe ministers en staatssecretarissen aangewezen, on der wie twaalf gepensioneerde leger officieren. De leden van het vorige kabinet had den eerder op de dag hun portefeuil les ter beschikking van de eerste-mi- nister gesteld om hem in de gele genheid te stellen de regering te wij zigen. Vier van de belangrijkste ministe ries zijn in handen gekomen van oud-officieren die een belangrijke rol hebben gespeeld bij de militai re staatsgreep van april 1966. Oud kolonel Constantine Papadopoelos 'n broer van de premier, is hoofd ge worden van het departement voor de plannen en het regeringsbeleid, dat het werk van alle ministeries coör dineert en controleert. Tot dusver had de ministerpresident dit belang rijke departement zelf geleid. Ex-kolonel Nicholas Gantonas, de gouverneur van midden- en west- Macedonië, heeft de portefeuille van Onderwijs en Godsdienstzaken ge kregen. Zijn collega van Thessalië. Ionnis Laddas, is minister van So ciale Zaken geworden. Oud-Generaal Vassilios Tsoembas, tot mei legerbe velhebber. is hoofd geworden van het ministerie voor Openbare Orde. Het militaire element in de rege ring is dus duidelijk versterkt. Eer der dit jaar was de regering in Athe ne enkele malen gewijzigd, waarbij burgerministers, hun entree hadden gemaakt op technische departe menten. Zij zijn nu weer verdwenen. Wel zijn twee rechtse leden van het vroegere parlement in de regering op genomen. Het waren Clean this Da- j mianos en Spyridon Katsotas, be- j noemd tot onderminister voor Eco- nomische Zaken en assistent van de I premier De regeringsleider zelf, Pa- I padopoulos, behield de departe .:en- I ten van Buitenlandse Zaken en De fensie. PRETORIA (Reuter, AP) Pre mier Vorster van Zuid-Afrika heeft een ingrijpende wijziging in ziijn ka binet aangebracht. Vijf ministers zijn afgetreden of hebben een an dere functie gekregen. Zo is de ge matigde minister van Binnenlandse Zaken Gerdener vervangen door zijn collega dr. C. P. Mulder, die minister van Immigratie en van Voorlichting was. Dr. Mulder, die in tegenstelling tot zijn voorganger, tot de rechter vleugel van de Nationale partij gerekend wordt (de z.g. "ver- kramptes", in tegenstelling tot de "verligtes") zal de portefeuille van Voorlichting blijven beheren). De minister van Gemeenschaps ontwikkeling en Openbare Werken Coetzee wordt ambassadeur in Ita lië. Hij wordt opgevolgd door de onderminister van Financiën Abr. H. du Plessis. De minister van Ge zondheid dr. Carel de Wet. die vroe ger ambassadeur in Engeland is geweest, keert naar Londen terug Hij wordt opgevolgd door de onder minister van Welzijnszorg en Pen sioenen S. V. van der Merwe. De minister van Landbouw, senator Dirk C. H. Uys, wordt opgevoled door zijn onderminister Hendrik Schoeman. Prinses Moena, de Britse echtgenote van koning Hoessein v kinderen in Disneyland om even de dage lijkse beklemming van af te schudden. Jordaniëis met haar viefr leven in haar land van zich ADVERTENTIE SAIGON (Reuter. UPI. AFP) Noordvletnamese militairen en le den van de Vietcong hebben van ochtend vroeg een zware aanval ge daan op de belangrijke Amerikaan se luchtmachtbasis Bien Hoa op 25 km ten noord-oosten van Saigon. Zestig zware raketten werden af gevuurd op de basis, waar zeker 1 Amerikaan werd gedood en vijftien werden gewond. Het was de eerste grote aanval op Bien Hoa na het begin van het Noordvietnamese offensief tegen het zuiden vier maanden geleden. In het noorden hebben de Zuid- vietnamese regeringstroepen en hun bondgenoten meer dan 20.000 scho ten getost op de priovincie-hoofd'- stad Quang Tri als inleiding van een nieuwe aanval. Een Amerikaan se adviseur zei: "Wij zullen zoveel artillerie inschakelen dat wij er zo maar binnen zullen kunnen wan delen zonder ooik maar een levende tegen te komen". Inmiddels heeft president Nguyen van Thieu van Zuiid-Vlei'.niam for- msisl, e'lk bestand in het land ver- we pen dat zich nöigfc te geilijlkedtdjdi uitstrekt tot Laos en Cambodja. Een staken van het vuren in Noord- Vietnam in ruil voor krijgsgevan genen 2jcu "ramip^niig en cir.iaan- i vaardbaa/r voor ons aijn" De president, die het woord richt te tot officieren, verklaarde voorts, dat de "bondgenoten" van Zuid- Vietnam vastbesloten het economi- sche. militaire en politieke poten- Itieel van Noord-Vietnam moeten vernietigen teneinde Hanoi tot se- Irieuze onderhandelingen te dwin- gen. I KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS MAGAZIJNKASTEN KANTINEMEUBELEN I TOONZALEN Geope Bokassa en de dieven President Bokassa van de Centraal-Afrikaanse republiek heeft gisteren een detache ment soldaten, gewapend met houten stokken, opdracht gegeven gedurende tien minuten in te slaan op 46 we gens diefstal veroordeelde gevange nen. Voor de radio verklaarde Bokas sa. dat dieven in de toekomst beroofd zullen worden van „hun menselijke waardigheid". Tijdens het weekeinde had de minister van Voorlichting be kendgemaakt, dat dieven voor straf een hand of een oor zullen moeten missen. (Van onze correspondent) BARCELONA De oude ex-ddeta- tor van Argentinië, generaal Juan Domingo Peron, heeft na lang stil zwijgen antwoord gegeven op het ultimatum van generaal Lanusse, dat hij voor 25 augustus in Argen tinië moet zijn als hij vul deel nemen aan de presidentsverkie zingen in maart 1973. In zijn „bal lingsoord", de Madrileense luxe wijk Puerta de Hierro, verklaarde Peron: „Ik ga niet naar Argenti nië van hieruit kan ik de Peronis ten net zo goed leiding geven". Dit betekent voor generaal Lanusse het einde van de hoop om tot enig vergelijk met de oppositie te ko men en zo de Argentijnse politiek uit een doodlopende straat te ha len. Voor Peron zelf kan deze be slissing heel goed het einde worden van zijn invloed op de gebeurtenis sen in Argentinië. Peron twijfelt er ernstig aan of er werkelijk eerlijke verkiezingen zullen plaatsvinden volgens de be loften van Lanusse. Verderop ver klaart hij dat het regime van La nusse het Argentijnse volk ervan probeert te overtuigen dat hij (Peron) niet naar Argentinië wil komen, omdat hij zich al te oud voelt, omdat hij op rozen zit in Madrid en omdat hij niet meer op gewassen is tegen de verantwoor delijkheid die zijn terugkeer zou meebrengen. Peron verweert zich hiertegen met het argument, dat hij nu niet naar Argentinië teruggaat, omdat hij een professional", is in het lei ding-geven aan een volk, en omdat de beroepsregels van de leiders eisen, dat de man die d!e strate gie bepaalt, zich niet met de tactiek op het strijdtoneel zelf bezig houdt, aangezien hij anders door de bo men het bos niet meer zou zien. Verder zegt Peron dat hij in Ar gentinië niet. veilig zou zijn. Hij verzekert: ,3ovendien kan ik het volk net zo goed van hieruit be sturen. als daar. Trouwens, zij moe ten maar naar hier komen: het is niet zo. dat ik naar daar moet gaan, want zij hebben mij nodig, niet iv hen". Hij legt er de grote nadruk dat er in Argentinië niemand voldoende garanties staan, en dat hij derhalve het co niet kan lopen dat de Peroi tische beweging haar „strat* leiding" zou verliezen. ADVERTENTIE Wat Bill Bally in Holland zocht en wat hij kocht. ri rasechte Texas- it toilet gaan) en aangezien ailes groot bij hem was, was On holiday in Europe besloot hij een echt Hollands pleetje te kopen in de hoop dat het daarop gesmeerderzougaan. Antwoord van de verkoper toen hij erom Tirgon.hèt Laxeermiddel als u alles in't groot doet. 30 dragées f3,10 bij apotheker en drogist JERUZALEM De Israëlische regering heeft besloten de bewoners van de Arabische dorpen Biram en Ikrit, in het noorden van het land langs de Libanese grens, niet toe te staan terug te keren naar hun woonplaats. Daarmee heeft de re gering een beslissing genomen in*n zaak die al sinds 1948 speelt. De bewoners van Biram en Ikrit, moesten er in dat jaar weg, toen de Israëli's er kwamen, ondanks het feit dat ze Israël vriendelijk gezind waren. Om „veilighedsredenen' werd destiijds gezegd: de dorpen lig gen vlak bij de Libanese grens. De bewoners, behorende tot de kleine christelijke sekte van de Ma ronieten, namen geen genoe gen met hun verdrijving en tot van daag de dag hebben zij geijverd voor hun terugkeer. In 1951 wend den zij zich tot 't Israëlische hoog gerechtshof dat hun verzoek, te mo gen terugkeren, inwilligde. Het mi litaire bestuur in de grensstrook wist echter uitvoering van deze ge rechtelijke beslissing te verhinderen In 1953 liet de toenmalige pre mier David Ben Goerion geen twijfel bestaan over Israëls bedoe lingen. De verlaten dorpen wer den door de luchtmacht geheel platgegooid. In 1965 stelden de ban nelingen, die al die tijd in dorpen in de omgeving hadden gewoond en daar nog wonen, een compromis voor: zij zouden van de regering een principiële toezegging krijgen te mogen terugkeren, zodra er een vredesverdrag met Libanon zou zijn gesloten, de regering wees het voor stel af zonder opgaaf van redenen Enige weken geleden kregen de bewoners van Biram en Ikrit nieu we hoop toen minister van Defensie Day an bekendmaakte dat de veilig heidszones langs de Libanese grens zouden worden opgeheven. Ook het hardnekkige verzet van de Be- doeinen in de Gazastrook, die zich blijven verzetten tegen hun evaca- tie. nu al ruim een half jaar gele den, gaf hun nieuwe moed. Onder leiding van hun geestelijk leider, de Grieks-katholieke aartsbisschop Raya, gingen ztij demonstratief te rug naar Biram om daar de kerk te restaureren. De zaak werd door de regering besproken. Minister van Defensie Dayan verklaarde zich tegen terug keer, vice-premier Allon was voor Zo werd ook deze zaak in de sfeer van een prestigestrijd tussen Allon en Dayan getrokken. Uiteindelijk moest Golda Meir zelf de knoop doorhakken. Iedereen is het er in Israël wel over eens dat de bewo ners van Biram en Ikrit onrecht ls aangedaan, maar premier Golda Meir heeft toch besloten een terug keer niet toe te staan, daarmee de uit 1951 daterende beslissing van 't hooggerechtshof naast zich neerleg gend. De veiligheid is hier niet in het geding, daar is iedereen 't wel over eens Want er zijn Ara bische dorpen die dichter bij de grens liggen, maar de regering is bang een precedent te schep pen. Vandaag Biram en Ikrit en de Bedoeinen in de Gazastrook, morgen de vluchtelingen uit Jaf fa, Ramie en Lod. De zaak-Giram en Ikrit is ei genlijk een afspiegeling van het he le Israëlisch-Arabische conflict: het is duidelijk dat hier onrecht ge schiedt, maar de regering kan niet de moed opbrengen die te erken nen, uit angst voor een sneeuwbal effect. Topgesprek in de Krim De lei ders van de Sowjet-Unie, Bulgarije, Hongarije, Oost-Duitsland, Mongolië, Polen, Roemenië en Tsjecho-Slowa- kije zijn gisteren bijeen geweest op de Krim. Volgens het Sowjetrussische persbureau Tass hadden Brezjnew, Podgorni, Sjiwkow, Kadar, Honecker, Tsedenbal, Gierek, Ceaoesescoe en Hoesak een gedachtenwisseling over „de voortgang in de opbouw van het communisme in de resp. landen en de huidige internationale proble men". Zuidvietnamese soldaten dragen een gewonde kameraad weg bij gevechten in de buurt Quang Tri,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8