Kleine Andreas werkt mee aan grote televisieserie CZ33EBEB3SZ5B Paar uurtjes Middeleeuwen in Middelburg met Die Melchiors r^vancfaaa... i ...en gisteren I [l^^fjrogramma i TV morgen] NEDERLAND I 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Follyfoot, tv-serie voor de jeugd (NCRV) 7.30 Dier en Vriend, tv-serie (NCRV) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Aan het begin. Russische speelfilm (NCRV) 9.45 El Retablo de Maese Pedro: poppenfilm en ballet (NCRV) 10.20 Ander Nieuws (NCRV) 10.40 Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Zomaar 'n Zomeravond (VARA) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Zomaar 'n Zomeravond (VARA) 9.00 De Commissaris: De kleine Schubelik, politieserie (VARA) 10.00 Achter het Nieuws (VARA) 10.40 Journaal (NOS) 10.45 Vervolgcursus schaken i.v.m. schaakmarathon SpasskiFischer (TELEAC) Uit het tweede deel van „De zaak Eva Mariotti" leerde ik zondagavond dat de verdachte het recht heeft te zwijgen. Te- levizier Magazine maakte giste ren dankbaar van dit recht ge bruik door met geen woord meer te reppen over „De zaak Annemarie Nauta" Wed zagen we in het laatste Journaal de Amerikaanse Journalist Jack Anderson zijn excuses aanbie den aan Eagleton, omdat hij deze in zijn column ten on rechte en ongeverifieerd van dronkenschap achter het stuur had beschuldigd. Waar had ik het ook weer over? O Ja, over Televizier Ma gazine, dat weer als een bok op de haverkist zat met repor tages over de Engelse staking, de toestand in Noord-Ierland. de groetplicht, tante Hetty van „Tot de bron" en het lozen van chemisch afval door de universiteitslaboratoria in de Amsterdamse grachten. Fons van Westerloo las voor uit nog ongepubliceerde rap porten en meldde dat er onge veer 53 ton aan afval per jaar in de grachten wordt gekie perd. Dat lijkt me veel, al weet ik niet hoeveel ton er per Jaar aan oude matrassen en dron ken buitenlandse zeelui in die zelfde grachten worden gesme ten. zodat het mij aan verge lijkingsmateriaal ontbreekt. Ik wou graag tot slot een roos plukken uit het tuiltje bloemen dat Televizier Magazine ons aanbood. Een compagniescom mandant las voor het front van zijn troepen een dagorder /oor, dat hij met deze woorden nleidde: „Ik ga nu even een iagorder voorlezen en daar >taat alles duidelijk in". Zo mag ik het horen: geloof in het woord. In die dagorder stond overigens, dat het nege ren van de groetplicht „ver moedelijk een strafbaar feit zou opleveren". Ik kan het me duidelijker voorstellen. En voor het overige waren we gisteren voornamelijk op series aangewezen. Een daarvan was ..De familie Ashton", die geloof ik sterk onderschat wordt. De kijkers hebben het nog niet in de gaten, maar „De familie Ashton" is de Engelse tegen hanger van „Peyton Place" en zal daarom op den duur in Ne derland veel meer aanhang krijgen dan Coronation Street" ooit kreeg. „De familie Ashton" schenkt ons immers, net als „Peyton Place", duidelijk omlijnde ka rakters. die duidelijk omlijnde dingen beleven, op een „hoger niveau" (dat van het konings drama) dan we gewend zijn van series over gewone mensen die gewone dingen beleven. Het onderscheid met bijvoor beeld „Coronation Street" is, dat in de laatste serie de men sen veel dagelijkse prietpraat verkopen, terwijl alles wat in „Peyton Place" en ook in „De familie Ashton" gezegd wordt van zin tot zin van betekenis is voor de voortgang van het verhaal of voor de verduidelij king van iemands karakter. Men kan. net als met de bewo ners van „Peyton Place" leren leven met de leden van de fa milie Ashton, je kunt ze sym pathiek of antipathiek vinden. Voor een langlopende serie ia dat een voorwaarde. Dat de Engelse serie, vergele ken met de Amerikaanse, als een voorbeeld van menselijke relaties beter is, eerlijker en realistischer, zal u niet hoeven te verbazen. Als serie, als tele visiemechanisme is ..Peyton Place" weliswaar moeilijk te overtreffen, inhoudelijk is dat echter minder moeilijk en „De familie Ashton" bewijst dat. Het beste programma was gis teren overigens ondanks alles niet een serie, maar de losse BBC-documentaire over het Londense Soho. Voorbeeldig ge maakt, een „appetizer" (smaakopwekker) van Jewelste, want wie zal gisteren na het zien van deze documentaire niet de neiging hebben moeten onderdrukken om meteen op zijn fiets te stappen en naar Soho te racen? NICO SCHEEPMAKER WOENSDAG 2 AUGUSTUS I. 402 m en FM-kanalen. 7.00 TROS. 12.00 KRO. 14.10 N.O.S. 16.45 C'RV. 19.10 N.O.S. 700 Nieuws. 7.02 (S): lichte platen, reportages en berichten (7.30 Nieuws; 7 41-8 00 Aktualltelten; 8.30 Nieuws; 8.41-8.50 Aktualltelten). 10 00 programma voor de vrouw. 10.30- 1032 Nieuws). 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) gevarieerd programma. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws; 12.41-12.50 Echo; 13.00-13.05 Raden maar. 14 10 een rubriek over het leven ln de taal. 14.20 (S) oude en klassieke muziek. 14.50 oude liedjes. 15.10 De stem van de sprekende minderheid. (15.30-15 32 Nieuws) 16 45 voor de Jeugd. 17.00 (S) oude liederen 17.20 Het vervoer van gevaarlijke stoffen. 1730 Nieuws. 17.32 Hier en Nu. 18.00 (S) licht mu ziekprogramma. 18.30 Nieuws. 18.41 S) Veel gevraagde gewijde muziek. 19.00 De kerk vandaag nieuws en l commentaar.. 19.20 Wereldkampioen schappen wielrennen op de baan voor profs te Marseille. 19.20 Lichte gram- mofoonmuzlek. 20.00 reportages van het wereldkampioenschap wielrennen op de baan voor profs te Marseille, afgewisseld door grammofoonmuzlek (22.25 Bond zonder Naam: Er op uit? Oké; er op uit zijn? Neen!; 22.30 Nieuws; 22.40 Den Haag vandaag). 23.55 Nieuws. volg). (Om 8.35 Van alle markten thuis, programma voor de huls- iw). 9.00 (S) gevarieerd program met om 9.15 Koning Klant. 9.35 Waterstanden, 1045 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 12.00 (S) Licht orkest, en zangsollsten. 12.25 Openluchtcon cert door de Amsterdamse Polltieka- pel. 13.00 Nieuws. 13,11 Actualiteiten I 13.25; licht platenprogramma. 14.00 (S) gevarieerd programma met ak tualltelten en muziek. (16.00-16.02 Nieuws). 17.00 (S) licht verzoekpla- tengrogramma. 17.55 Mededelingen. 1800 Nieuws 18.11 Aktualltelten. 18.20 (S) Klink Klaar, zonder non sens. 19.30 (S) VARA-Dajisorkest met I diverse solisten 20.00 Nieuws 20.05 l(S) Fragmenten uit de musical Ca- I baret 20.30 De verloren zoon. hoor spel. 21.15 (S): licht platenprogram ma. 21.45 (S): een veelkleurig mu ziekprogramma 22.30 (S) klassieke muziek 22.55 Mededelingen 23 00 Nieuws. 23 10 Aktualltelten. 23 20 (S) 1 Radio Jazz Magazine. 23.55 Nieuws. [yA 7 00 Nieuws. 7.02 Steevast (8.00 Nieuws; 8.02-8.04 Radiojournaal). .9.00 Nieuws. 9.02 De negen-uur-show. 10.00 Nieuws. 10.03: populair verzoek- platenprogramma. (11.00 Nieuws). 12 00 Nieuws 12.03 Radiojournaal. 12.06 licht platenprogramma. (13.00 Nieuws). 14.00 Nieuws. 14.03 Super- clean Dreammachlne. 15.00 Nieuws. 15.03 Lichte platen (16.00 Nieuws). 17.00 Nieuws. 17.03 Radiojournaal. 17.06-18.00 Postbus 700: verzoekpla- tenprograrama. Walton). Yaraa (Morgan). Kozo'n waltz (Morgan). A night in Tunesla Gillespie Marseille. 18.45 (K) Brigadier Dog. NOS: 18.55 iK) Journ. NOS: 19.05 Van gewest tot gewest. 19.30 Interna tionaal Agrarisch nieuws. 19.50 Tips v. het Nat Bur. voor Toerisme. NOS: 20.00 (K) Journ. 20.20 (K) Uitz. Stich ting Socutera. NOS: 20.25 (K) April Love, speelfilm. (Rijkskeuring: alle lft) 22.00 (K) Journ 22 05 (K) W. K.- Wlelrennen te Marseille 22.40 (K) Ronnie Barker Show: Onveilig Lon den 1899, TV-serle 23.05-23.20 (K) W. K. Wielrennen te Marseille. Nederland II NOS: 18.45 (K) Brigadier Dog.NOS: 18.55 (K) Journ. NCRV; 19 05 (K> Eddy Ready Co. muz. voor de Jeugd, NOS: 20 00 (K) Journ. NCRV: 20.21 (K) Doek Green Molenzicht., TV- fllm. 21.05 (K) Spel zonder grenzen. IKOR RKK: 20.20 Kenmerk: de wekelijkse lnf.rubr. over kerk en sa menleving. HIRO: 22.45 Progr over Ned. Jeugdherberg Centrale en Kon, Ned. Bond tot Redding van Drenk©. Ungen. NOS: 23.05-23.10 (K> Journ. DINSDAG 1 AUGUSTUS 1972 Andreas is in Nederland voor de tioee afleveringen die de KRO-tv inbrengt in de 26-delige Die Melchiors", die het Duitse tv- bedrijf Studio Hamburg aan het maken is. In ruil voor het maken van twee afleveringen, waarvoor de KRO dan voor studiofacili teiten, een filmploeg en ander personeel, acteurs en figuranten moet zorgen, lörijgt de omroep de uitzendrechten voor de hele serie. diuktae. ZELFVERZEKERD Alleen Andreas Poliza doet het wachten en overdoen niets meer. Hij is het gewend. Andreas is al een ster. De zelfverzekerdheid straalt van z'n gezicht. De Duitse Andreas speelt een van de hoofdrol len in "Die Melchiors". Twee Jaar ge leden begon het met Andreas. Z'n moeder, die hem van de Duitse Arbeidsinspectie overal moet bege leiden en dat niet zo leuk meer vindt, wil best vertellen hoe dat zo gekomen is. Een vrolijke vrouw, die mevrouw Po liza in haar suède minishort met blouse waarvan de meeste knoopjes openstaan. Mevrouw Poliza, moeder van vier kinderen van wie de oud ste 25 jaar is, zegt: „Ik had een restaurant in Hamburg vlakbij de tv-studio's. Er kwamen veel tv-men- sen en ik hoorde dat ze een jongen voor een nieuwe serie zochten. Mijn zoon Michael, nu veertien, wilde wel voor de camera's maar de regisseur moest en zou Andreas hebben. Eerst wilde hij helemaal niet. Na veel ge praat stemde hij toe". „Nu vindt hij het acteren erg leuk. Z'n schoolwerk lijdt er niet onder. Integendeel, gaat juist vooruit. Hij is ook helemaal niet meer verlegen. Nerveus evenmin. Nu is Leitner een fijne regisseur. Die man kan goed met kinderen opschieten. Ik geloof diat dit werk best goed is voor hem. Hij leert discipline. An dreas heeft een onstellend uithou dingsvermogen gekregen. Vind ik een groot voordeel. Verder is het Tros-personeel wil niet elk weekend werken Alle radio-medewerkers van de TROS (dertig personeelsleden) pro testeren tegen een vol jaar a bsiiiop de zaOendiaig en zondag, die nooü keflijlk wondt wanneer per 1 clkiobc de voorgestelde zendtijdindeling door het NOS-bestuur zou worden aanvaard. In een telegram aan de NOS wijst het TROS-per eoneel er op dat d' voorgestelde indeling in strijd is met de CAO voor omroeppersone 1972. Door het nieuwe zendschema zou zestig procent van de TROS-radio- zendtijd in het weekeinde vallen Daartegen maken de radiomedewer kers bezwaar, want zeggen zij; „Je kunt niet alle programma's van te voren opnemen. Onze programma's hebben een duidelijk live-accent. Hetgeen betekent, doit we elk we:!k- einde in touw zyn". De Raad van Beheer van de NOS zal het zendschema opnieuw bestu deren en op 11 augustus een defini tieve uitspraak doen. De shoioster Liza Minelli (dochter van wijlen Judy Garland) en haar verloofde, de acteur Desi Arnaz jr. (een zoon van Lucy Ball) heb ben zich eind vorige week te goed gedaan aan een Japanse maaltijd op het eiland Osjima in de baai van Tokio. Desi Arnaz speelt de rol van Marco Polo in de musicalfilm 'Marco't die op het ogenblik in Tokio wordt opgenomen. De Hanze tijd herleeft op het Middelburgse Abdij plein. Dames in Houpelandes, heren in wam buizen en malienkolders zorgen voor een paar uurtjes Middel eeuwen. Een middag met hoofse ridders, huifkarren, ingesnoerde dames en met Duitslands ont dekking, de twaalfjarige Andreas Poliza. Andreas is een knap joch en iedere Duitse regisseur pro beert hem voor zijn camera te krijgen. Op twee oktober verschijnt de eer ste aflevering, alles in het Duits en voorzien van Nederlandse ondertite ling, in de vooravond op het scherm. Met een frequentie van een keer per week zijn de 25-minuten durende avonturen van het gezin Melohior mee te beleven. De serie belooft een soort tweede Peyton Place te worden. Alles draait om de familie Melchior maar daar schijnen zoveel verwikkelingen om heen te zitten dat de liefdes, kuiperijen en bedreigingen van de familie Peyton er misschien nog kinderspel bij zijn. In het kort komt het verhaal er hierop neer dat de talrijke zoons uit het koopmansgeslacht Melchior allemaal wel wat beleven. De twee Nederlandse afleveringen spelen in Middelburg en Veere. Als Nederlandse acteurs doen onder an deren mee Luc Lutz, Ton Lensmk, Lo van Hensbexgen, Lex Goudsmit en Rudi Falkenbage. De buitenopnamen worden verzorgd door Cinecentrum. Regisseur van de produktie is de Oostenrijker Her mann Leitner, in Duitsland een be kend man. Hij maakte zo'n twintig speelfilms, voor tv enkele kriminal- series en de serie „Koerier van de •keizer", die hier op het scherm werd gebracht door de NCRV. Leitner. een vriendelijk man, eindje in de veertig, heeft plezier in z'n werk. Dat is duidelijk wanneer je hem een middag bezig ziet. Voor de zoveelste keer Laat hij een acteur of figurant een scène of een enkel ge baar overdoen. Want "pünktlich" is de heer Leitner. Op een meter cel luloid meer of mmtier wordt niet gelet. Aardig blijft hij ook tegen de Mid delburgers en de toeristen die hin derlijk steeds verder de set voor zich opeisen om vooral niets te mis sen van de filmerij. De acteurs en de figuranten van het gezelschap de Openluchtspelers, die nog niet op moeten, bevolken het restaurant op het Abdijplein. Ze lopen landerig van het wachten heen en weer in de schaduw. In hun zware, wollen kostuums kijken ze met afgunstige blikken naar de kijkers met opge rolde mouwen. Maar die opgerolde mouwen kijken weer jaloers naar die mensen in die rare pakken want zij mogen tenslotte toch maar meedoen in zo'n belangrijke pro een kind als ieder ander Hij kan nog geen nieuwe aanbiedingen ge- I hij beroep^acteur worden' Nee ik heerlijk spelen en knutselen". kregen, kan hij eens fijn vakantie denk van oSeL Misschien houd' ik j Zijn er in Duitsland ook problemen houden wej gauw op met acteren. Ik wil met de Arbeidsinspectie? Mevrouw j DIERENARTS graag iets worden met dieren. Die- Poliza„Nou reken maar. Ze gaan! frenarts bijvoorbeeld". En hij gooit alles na. Of het kind tegen de Andreas mag even pauzeren. Wil i zijn middeleeuwse pet op tafel. spanningen kan en of het niet door de ouders wordt uitgebuit Hij ver dient tweehonderd mark per dag Dit lijkt veel maar er blijft niet zoveel over. Andreas heeft een pri- vé-leraar, dan je consumpties en reisgeld. Wij wonen nu in een dorp op de Lünerburgerbedde, fijn wonen. Alleen je moet uren reizen om er- j gens te komen. „Andreas heeft van zijn geld een Donv gekocht. Zijn broer heeft er ook een. Ze maken samen urenlan- i tochten. Gelifkkig heeft Andreas Het Duitse jongetje An dreas in het middelpunt van de belangstelling tij dens de opnamen voor de nieuwe televisieserie 'Die Melchiors'.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5