'Boswerk' tussen bloemen De komedie ging niet op Een leerlingenstelsel voor kantoorpersoneel PADVINDERS BOUWEN KABELBAAN Gewest: meer zien dan gemeentelijke belangen LEIDEN LEIDEN Een dertigjarige bar keeper uit Leiden is gisteren door de kantonrechter veroordeeld tot een flink aantal boetes van in to taal 500 gulden, en een onvoorwaar delijke intrekking van de rijbe voegdheid voor één jaar. De man had zich op een avond nogal verdacht gedragen. Op het 6tationsplein reed hij achteruit te gen een geparkeerde auto. Niemand had het gezien en de man zette snel zijn auto langs de kant. Hij vertel de twee passerende politie-agenten dat hij iemand een auto had zien rammen. Hij had het kenteken ge noteerd. Een vluchtig onderzoek wees echter uit, dat de barkeeper zelf schuldig moest zijn en dat het genoemde kenteken verzonnen was. De man reed bovendien onverzekerd rond en zijn auto toonde tal van ge breken. Omdat hij onlangs werd gevon nist wegens het rijden met een on verzekerd voertuig kwam officier Herstlnk tot de conclusie dat de man een gevoelige correctie nodig had en eiste 250 gulden boete voor de botsiing, 150 gulden voor het on verzekerd rijden en honderd gul den voor de gebreken. Verder eiste de officier het in trekken van het rijbewijs voor een jaar. De rechter, mr. J. I. van Dij- ke. zag geen aanleiding iets van de els af te doen. Verdachte was ove rigens niet bij de zaak aanwezig. Een 43-jarige bouwvakker en een 45-jarige aannemer werden, even eens bij verstek, veroordeeld tot boe tes en ear voorwaardelijke gevan genisstraf omdat ze samen in de auto van de aannemer tegen een geparkeerde auto waren gereden. De bouwvakker, die geen rijbewijs had, moest sturen omdat de aanne mer te dronken was. De officier laakte het gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel bij bei de verdachten en eiste tegen de aannemer, die al verschillende verkeersovertredingen op Zijn naam had staan, een totale geldboete van 200 gulden subs 20 dagen hechtenis en tegen de bouwvakker in totaal 250 gulden boete subs 25 dagen hechtenis en een voorwaardelij ke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee Jaar. Bovendien een ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van motorvoertuigen voor de tijd van zes maanden. De rechter was het volkomen eens met de officier, alleen verhoogde hij de boete van de bouwvakker tot driehonderd gulden. Een 38-jarige analist uit Alphen wist de rechter overtuigend duide lijk te maken dat hij niet schuldig was aan een botsing die op 14 fe bruari op de Rijnsburgerweg plaats had. De man draaide de Mariën- poelstraat in en verleende geen voor rang aan een hem tegemoetkomen de motorrijder. In de rechtzaal ver klaarde de automobilist dat de mo torfiets onverlicht was geweest en hij hem niet op tijd had kunnen op merken. Twee onpartijdige getuigen bevestigden, dat de motor niet ver licht was geweest. De officier vond ,dat de openba re verlichting dermate perfect is. dat de Alphenaar de motorfiets had moeten opmerken. De automobilist ging niet geheel vrijuit, vond de of ficier en hij eiste een boete van twintig gulden. De kantonrechter was 't daar niet mee eens en sprak de man vrij. LEIDEN In verband met het op zaterdag te houden „Bloemencor so Rijnsburg", kunnen de navolgen de trajeotgedeelten gedurende de daarbij aangegeven tijden niet wor den bereden. Van 12.45 uur tot 15.00 uur Sandt- laan-Ri j nsburg - Rij nzichtviaduot v. v. (31 en 41) Herenweg-Rijnsburg- Rijnziohtviaduct v.v. (40), 14.00-15.30 uur Rijnzichtviaduct-Leidsebuurt (31, 40, 41, 42) Rijnsburgerweg-Stationsplein v.v. (43 45. 46, 50. 55. 60) 14.15-16.00 uur Sta- tion-Breestraat/Marktenroute (1, 4, 7, 8. 9) Korevaarstraat v.v. (13, 14, 15. 30). Station-Noordeinde v.v. (31, 40. 41. 42. 43. 45, 46. 60). 16.45-17.45 uur Noordeinde v.v. (13, 14, 30, 43. 45) en 17.15-18.15 uur Zijl-singel Herensingel-Kooilaan (2, 13, 14, 15, J 60). LEIDEN De bossen worden niet vergeten op ,31oemetjes Bui ten". In de Groenoordhal komt de voorlichtingswagen van Staatsbosbe heer te staan, die onlangs de plaat sen aan de kust heeft bezocht. Ver der komt er een „cineac" met film voorstellingen over het werk van Staatsbosbeheer. Uit het bos teruggekomen zijn de padvinders van de Leidse Marnix- groep. Zoals de foto laat zien hebben ze daar tijdens het zomerkamp ge oefend in het bouwen van een ka belbaan. Met deze Sessellift kun nen bezoekers van „Bloemetjes Bui ten" een tochtje maken over 60 me ter. Over hun eigen liefhebberij zeg gen de padvinders ook de zee- verkennerij is vertegenwoordigd op het festival in de Groenoordhal het volgende: Bloemetjes worden buiten gezet omdat dat zo goed is voor die bloe metjes. Buiten hebben zij geen last van de luchtverontreiniging, van het lawaai: buiten kunnen de bloemetjes zichzelf zijn. En eigenlijk geldt het zelfde voor de mensen. Dat is één van de redenen waar om de padvinderij haar aantrek kingskracht op velen uitoefent. Die padvinderij Is niet meer die vereni ging van jongens die in korte broek in de stromende regen fluitend langs de wegen en paden trekken. Trou wens. dat zijn altijd al uitzonderin gen geweest. De padvinderij is een vereniging die er zomers zoveel ala het weer het toelaat op uit trekt. In dat buitenprogramma worden steeds zoveel mogelijk eigentijdse „avonturen" verwerkt. Daarnaast probeert de padvinderij de jongens waardering voor de na tuur bij te brengen; ze probeert de jongens te leren voor zichzelf te zorgen en ze probeert de jongens in klein groepsverband te laten samen werken. De hoogtepunten uit zomerprogram- ma zijn de zomerkampen. De padvin derij kent drie leeftijdsgroepen nm. zeven tot elf en een half: welpen. 11% tot 15%: verkenners en 15% tot 21voortrekkers. Het winterprogramma moet zich vanwege ons klimaat voor een groot deel binnen afspelen. In deze bin- nenprogramma's wordt steeds gepro beerd naast het spel creativiteit en „leerzame" elementen te verwerken. Om een voorbeeld te noemen, in het komende winterprogramma van de welpen zal een verhaal worden verfilmd, waarvoor de jongens zelf de decors, kostuums etc. moeten ma ken en bovendien nog filmacteur zijn. Wilt u meer weten over de pad vinderij en speciaal over de Marnix- groep breng dan een bezoek aan de Groenoordhal of kom op zaterdag middag (vanaf 12 augustus) kijken in het groepshuis Vendelstraat 18 in Leiden (achter de Maredijk). Alle busdiensten worden gereden via om leidingsroute 's. Daarbij wor den de verbindingen met het Sta tion te Leiden gehandhaafd. Hoewel met medewerking van de poli tie, wordt getracht het ongerief tot een minimum te beperken, moet met enige vertraging in de dienst uitvoering rekening worden gehou den. Proces in Turk Re Voor een mi litaire rechtbank in Istanboel is gis teren een proces begonnen tegen 154 personen die van uiterst linkse acti viteiten worden beschuldigd. Het is het tweede grote proces in Turkije sinds 15 maanden geleden de krijgs wet van toepassing werd verklaard. Daarna werden naar schatting 2000 personen wegens extremistische po litieke activiteit gearresteerd. Bloemencorso en NZH-bus Leiden zet op 4, 5 en 6 augustus de „Bloemetpes Buiten". In en om de Groenoordhal is van alles te doen. Het zomerfeest is op touw ge zet door, VVV-Leiden en het Rijns- burgse bloemencorso, dat zaterdag na de tocht van Rijnsburg naar Leiden die met bloemen versierde wagens naar de Groenoord hal brengt. Rondom de bloemen is er gelegenheid bloemen te schikken, antiek te kopen, oude ambachten te bekijken, te wandelen, te fietsen, auto te rijden, te dansen, te kijken naar een modeshow en een show door K. en G. en tal van andere dingen. Voor de organisatie van twee acti viteiten tekent de redactie van van Leidsch Dagblad' Alphens Dagblad. Dat is vrijdagavond de verkiezing van een bloemenkonin- gin: een miss-je, een miss en een mrs.. die zaterdag meerijden in het corso. Voor de miss en de mrs. zijn reizen naar respectievelijk Mallorca en Wenen beschikbaar gesteld. Wilt u meedoen? Eén voorwaarde: doe iets met bloemen, al steekt u maar een roos in uw haar. Kom vrijdagavond vanaf half acht naar de speciale vóóringang van de Groenoordhal, waar de verkiezing om half negen begint. Wilt u er zeker van zijn te kunnen meedoen, stuur dan even een kaart of brief naar de redactie van Leidsch/Al phens Dagblad onder het motto „Bloemetjes Buiten" met vermel ding van naam, adres en leeftijd en evt. bijzonderheden. Datzelfde geldt voor het concours „Ik en mijn dier" voor kinderen met huisdieren zondagmiddag. Het begint om 3 uur, inschrijving vanaf 2 uur. Ook hierbij graag voorin schrijving aan de redactie van deze krant. LEIDEN Als de plannen doorgaan, zal het moment komen waarop Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond, Alkemade, een deel van Woubrugge, Voorschoten, het noordelijk deel van Leidschendam en Zoeterwoude, Sassenheim, Voorhout en Lisse en de kernen van Noordwij kerhout samen een gewest zullen gaan vormen. In dat gewest zou als dat nodig is ook Wassenaar kunnen gaan deelnemen. Voor bepaalde taken zou ook deel name van het noordelijk deel van de Bollenstreek, de zuidelijke Haarlemmermeer en Koudekerk en Hazerswoude-Rijndijk mo gelijk zijn. Waarom een gewest? Wat wil men er mee bereiken? Het zoeken naar mogelijkheden voor een gewest is pas goed op gang gekomen na de „Tweede Nota over de Ruimtelijke Ordening" van 1966. Deze nota heeft als hoofdthema: ge lijke welrvaants- en weüzijnsmogelajk- heden voor alle Nederlanders. Dat betekent, dat er aan „ruimtelij ke ordening" moet word'en gedaan: niet langer kan men zaken per ge meente regelen, er zal in groter ver band moeten worden gedacht, en ge zocht naar mogelijkheden. Dat gro tere verband zou een gewest moeten wtarldisn. Hét belelidisadivifes vaai de VNG noemt als taken voor een ge west Leddenhet tot stand brengen van een evenwichtige sociaal-ruimte lijke structuur en het scheppen van een hoogwaardig pakket van voorzie ningen. Zo krijgt men per gewest de vccczaentogen düe nodig zijn, kan men per gewest "ruimtelijke or dening" gaan toepassen. Zo kan men ook voorkomen dat er in de Rand- eaad "mcri.i.ereiSeden'" giroeden en aan de andere kanit zoveel mogelijk open ruimte bewaren. Bundeling van krachten dus, en overleg over wat er in het gebied galat gebeuren. Proces tegen Bremer In Upper Marlboro (Maryland) begon gisteren de strafzaak tegen de 21-jarige Ar thur Bremer, die ervan wordt be schuldigd een aanslag te hebben ge pleegd op de gouverneur van Alaba ma George Wallace. Nadat drie an dere ooggetuigen daar niet in ge slaagd waren herkende een vrouw die de aanslag op gouverneur Wallace had gezien, Bremer als de man die de schoten loste. Alles wat er door de lokale (gemeentelijke) overheid wordt ge daan of niet wordt gedaan heeft in vloed op nationale ontwikkelingen en ontwikkelingen dn de omliggende ge bieden. Het kan, zegt het VNG-advies niet langer zijn: Dit regelen wij als gemeentebestuur, dit regelt de hogere overheid. Er moet een samenspel komen. Niet langer wachten wat men voor taken krijgt opgelegd, maar daarover vast zelf een beeld vormen. Dit samenspel zal in het gewest moe ten worden verwezenlijkt. LEIDEN Deze week is het bel'eidlS'aüV'ies vam die Venenijging van Nederlandse Gemeenten voor het gewest Leiden Uitge komen. Het is een zeer omvang rijk, vierdelig werkstuk ge worden, waarin de situatie rond Leiden nauwkeurig wordt geana lyseerd, en waarin vervolgens wordt aangegeven wat een ge west Leiden voor .taken zou moe ten gaan vervullen, welke ge meenten er in zouden moeten aitlbeni, hoe heit bestuurlijk gere geld! zou moeiten wcrldlen. Dit beleidsadvies levert kortom de bouwstenen voor de vorming van een gewest, dat in augustus '73 op papier gereed moét zijn. Waarneer diait geiweat er komt, zal dat voor de bevolking van de op genomen plaatsen ingrijpende gevolgen hebben. Daarom zal er de komende da'gan wat dieper worden ingegaan op zaken die in het beleidsadvies worden blootgelegd. DINSDAG 1 AUGUSTUS 1972 Wat en hoe van een gewest 5 J T bei aarde Leidenaar is vanmorgen bij de spoonvegovergang bij "De Vinkon der de trein gekomen. De mam was op slag dood. Het ongeluk gebeurde, toen de man ondanks net feit dat de automatische halve spoorbomen gesloten waren, te voet de overgana opging. Hij zag te laat de trein uit Leiden naar Den Haag aankomen, waardoor hij er niet in 'slaagde zich nog tijdig uit de voeten te maken. Ten gevolge van het ongeval werd het wen- en treinverkeer vanmorgen gedurende enige tijd met vlaggen geregeld. «Foto Jan Holvast) LEIDEN In september wordt ook in Leiden op zo groot mogelijke schaal begonnen met het leerlingenstelsel ECABO. Dit stelsel maakt het mogelijk voor jongeren, die op kantoor werken, één dag per week een aanvullende opleiding te ont vangen. Daarnaast ontvangen zij op het kantoor waar zij wer ken een praktijk opleiding. Beide opleidingen worden begeleid door consulenten van het leerlingenwezen. De opleiding omvat een twee- en en vierjarig programma. Er zijn in stroommogelijkheden gesohapen voor •bezitters (sters) van het einddiploma LHNO, LEAO en Mavo. Aan het eind de opleiding is het mogelijk het landelijk diploma ECABO te beha len. Het geheel staat onder toezicht in het ministerie van Onderwijs. Wanneer een bedrijf bereid is aan n l^rlingstelsel mede te werken de Jonge werknemer voelt hier ook >or, dan wordt er een leerovereen komst gesloten tussen het bedrijf en de werknemer. De stichting waaron der de vakopleiding ressorteert tekent de overeenkomst mee. Door deze overeenkomst verplicht de leerling zich zijn best te doen de opleiding te volgen, terwijl het bedrijf op zich neemt de praktijkopleiding zoals overeengekomen met de stichting uit te voeren. Bovendien moet het bedrijf gele genheid geven de aanvullende theo retische opleiding te volgen. Binnen de leerovereenkomst wordt de leerling begeleid door de consu lenten van 't leerlingwezen. Dit zijn in de eerste plaats de vakconsulen ten, die voor de begeleiding in het bedrijf zorgen; daarnaast zijn er de regionale consulenten die pedago gisch geschoold zijn en intermediair vormen tussen bedrijf, ouders en school. Opleiding Voor de opleiding is een vierjarig programma ontwikkeld, waarbij wor den toegelaten: in het eerste Jaar: Jongeren met een lagere beroepsop leiding zoals LEAO, LHNO-T e.d. in het tweede Jaar: Jongeren met MAVO-4 opleiding en in het derde Jaar: Jongeren met MAVO-4 oplei ding en een vakkenpakket waarin handelskennis en twee vreemde ta len voorkomen. Er is een mogelijkheid geschapen om het tweede Jaar met een tussen - af te sluiten en de opleiding twee Jaar te beëindigen. dus r De praktijkopleiding is gezocht in een aan het bedrijf aangepaste rou lering van werkzaamheden. Zowel op school als in het bedrijf worden de leerlingen door de betrok ken consulenten gevolgd en begeleid- Een programmacommissie uit het bedrijfsleven heeft zich belast met de samenstelling van het program ma. Er is gestreefd naar de samen stelling van een zo praktisch moge lijk ingesteld pakket. Opleiding zal gegeven worden in de volgende vakken: Nederlands, En gels Keuzetaai Bedrijfsadministratie Bedryfsrekenen, Statistiek, Econo- mie Recht Moderne informatiever werking (Computertechniek) Archive ring. Het vak typen is als een facultatief vak aan het programma toegevoegd. Verder komen in het rooster nog voor de vakken: maatschappelijke vorming en lichamelijke opvoeding. Naar school De opleiding, waarvoor de mede werking van de afdeling onderwijs der gemeente Leiden is verkregen, wordt gegeven in de LEAO-school aan het Noordeinde 40. Behalve bij deze school kunnen zij, die dit leer lingenstelsel willen volgen, ook inlichtingen verkrijgen bij het Ge westelijk Arbeidsbureau aan de Doe- zastraat.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3