Mevrouw Uhlenbeck in de slag over reglementen WAAR KAN DE JEUGD NAAR TOE? Voor Haasivijk gedachten uit naar samenwerkingsschool DINSDAG 1 AUGUSTUS 1972 ,.Leiderdorpse woningbouwvereniging moet zich niet dwingend opstellen' LEIDERDORP Het leek rustige raadsvergadering te wor- zij zich af. Ook Onder druk van mevrouw Uhlenbeck werd het raadsvoorstel teruggestuurd naar de commissie juridische zaken. (Foto Jan Holvast) Huis gekraakt in Vernèdepark bevel: vóór zaterdag 12 uur de wo ning verlaten. Waarschijnlijk om dat er een begrijpelijke kant aan deze kraakaktie zit, is de politie nog niet tot uitvoering van het bevel overgegaan. Ook de panden Vernèdepark 3 en 6 zijn in een eerder stadium ge kraakt, maar hier volgde wel uit zetting. VOORSCHOTEN In het Voor- schotense Vernèdepark worden de woningen dichtgespijkerd zodra de oude bewoners de woning verlaten. Te zijner tijd zal het Vernèdepark onder de slopershamer vallen om dat de huizen dn deze tijd geen pas sende woonruimte meer bieden. Een en ander volgens een advies uitge bracht door de Nationale Woning raad. De dichtgespijkerde huizen zijn vooral voor woningzoekenden een allerminst plezierige taak. Geregeld worden dan ook woningen voor kor te duur gekraakt. Afgelopen zaterdag kraakte het echtpaar J. Kerkhof-Parlevliet de woning Vernéde-park 16. Met hun tweejarige dochter en de hulp van enige omwonenden verlieten zij het huis van de de familie Parlevliet. waar zij inwoonden. Zoals gebruike lijk volgde direct een ontruimings- Burgerlijke Stand van Leiden geboren Johannes Jacobus zn van H. Weeds P. van Polanen; Diana Tonia tfoha dr van J. van Es en W. Lens; Hei: rikus Albertus Johannes zn van W M. van der Slot en R. H. J. M. I graaf; Petronella Alida Maria dr. J. J. M. Verdel en P. J. M. i Ham; Carolien Annie Franz dr MAANDAG Dansscool Mekel (Hogewoerd) Socië- eit voor alleenstaanden 8 uur nam. Oude Singel 26 Informatie-avond Jaha'i 8 uur nam. Luxortheater Jeugdvakantebezighe- nest (Morsweg 59) Bejaar- rweg 163 Spreekuur Alg. is- en gezinsvragen 7.30 Diamantplein 27 Gespreksavond Ba- i/esting werkende Jongeren 7.30 Gew. Arbeidsbureau Spreekuur Man vrouw-maatschappij over part-time- werk 9.30—10.30 uur voorm. Driftstraat 49 Spreekuur sociale raadsvrouw 10.3011.30 uur voorm. Breestraat 19 Sociëteit voor gehandi capten 25 uur nam. Zijlsingel 2 Evangellecentrum Spr. evang. J. Zijlstra 8 uur nam. WOENSDAG Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 9-12 uur nam. Dljkstraat 2a (Morskwartier) Spreek uur sociale raadsvrouw 10-11 uur voor- E. R. Klerks i Rooijen; Sander der Veen; Si- n S. C. L. Hoo- i F. Homborg en M. Tuin- Roosendaal; Pauline dr Varick en C Cornelia dr. i den Berg; Tjitske dr Derksen en I. J. Tasseron; 1 E. M. San Giorgi en A, M. I. J, de Breij en M. W. Lambir den gisteravond in Leiderdorp. Vier afwezige raadsleden en de burgemees ter ook al op vakantie. Loco-bur gemeester Meerburg kon al hamer- tj©tikkend de agendapunten afhan delen. Totdat het voorstel over de overdracht van 460 woningen met 120 garages en geldlening en een geldlening voor 140 woningen met 20 garages aan de Algemene woning bouwvereniging Leiderdorp ter ta fel kwam. Totaalbedrag 17% mil joen gulden. Het gaat hier om de woningen aan de Engelendaal, de zogenaamde „schansen". Mevrouw Uhlenbeck-Lagerwij (D'66) ge steund door Marietje v. d. Molen (PAK) legde loco-burgemeester Meerburg het vuur na aan de sche nen. Beide dames hadden er, pas te rug van vakantie, recht goed zin in. Het was de avond van de dames. De andere raadsleden hoorden alles aan en knikten goedkeurend. Knel punt voor vooral mevrouw Uhlen beck was het feit. dat de twee arti kelen, geldlening en overdracht door elkaar gehusseld werden. Ook vond zij, dat nu het ter sprake komt de verantwoordelijkheid van deze wo ningen over te dragen aan de wo ningbouwvereniging men ook min of meer de huurders overdraagt. Zij had de algemene bepalingen van de woningbouwvereniging eens goed doorgelezen en daarbij gecon stateerd dat de huurders aan extre me bepalingen worden onderworpen. Zo staat er in punt 3 van deze be palingen dat de verhuurder elke dag tussen 8 en 18 urn- het verhuurde mag inspecteren of doen insöecteren door personen aan wie de verhuur der deze bevoegdheid heeft toege kend. Verderop staat o.a. dat het de huurder uitdrukkelijk is verboden op de zondag in de tuin of od het bal kon werkzaamheden of handelingen te verrichten, waardoor aan omwo nenden aanstoot wordt gegeven. Mag voetige of gevleugelde dieren mogen houden. Mevrouw Uhlenbeck vindt dat. de woningbouwvereniging zich niet zo dwingend moet opstel len. Wanneer men een en ander "overtreed" wordt geen boete of iets dergelijks geheven, neen; men dan ontruiming vorderen! Zij vond het in strijd met de wet, dit ongeoorloofd zwaaien met drei gementen. Volgens haar moest dit re glement herzien worden. Zij zou dit voorstel graag terugverwezen zien naar de Commissie Juridische zaken. Loco-burgemeester Meerburg, die toevallig ook voorzitter van de wo ningbouwvereniging is. zat er maar mee. U hebt niet geciteerd uit de voor ons liggende regels, antwoord de hij zwakjes. Wij dachten wel op de goede weg te zijn. Hij vond dat de zaaJk hierbuiten stond. Desondanks moest hij er wel op ingaan. Marriet- je v. d. Molen v. Roi.jen, Poels en Tieken vonden de argumenten wei ter zake dienend. Zij waren allen wel voor het betreffende voorstel maar konden de verenigingsregle menten iiiet pruimen. Raadslid v. Roijen vatte hun stand punt tesamen als: „zinnige en on zinnige bepalingen van de woning bouwvereniging Leiderdorp. Ook is er eens een forse huurver hoging geweest zonder redelijke op- van waarom. Laat de commis- Juridische zaken de hoofden nog ar eens buigen over de verhuur - problematiek. In zijn antwoord zei loco-burgemeester Meerburg, ge steund door wethouder Drenth, dat de huurders door hun lidmaatschap de Algemene woningbouwvere niging maatregelen konden treffen een en ander gewijzigd te krijgen. B en W trok ken het voorstel onder aandrang van de raad dan ook in: het zal terug verwezen worden naar de commissie juridische aaken. LEIDEN Hoog boven de begane grondop en tussen de daken van enige voor afbraak be stemde panden aan de Oude Singel, hadden enkele jongens gistermiddag een wel zeer bijzonder gevaarlijke "speelplaats" opgezocht. Zelfs een slechts nog half in tact zijnde dakgoot werd voor dit gevaarlijke "spel" gebruikt. Een opzichter heeft de jongens onmiddellijk van het dak ver wijderd. Een ouderlijke waarschuwing is hier zeker op haar plaats. (Foto Jan Holvast) OEGSTGEEST In het toekomstige Haaswijk denkt wet houder Temminck (Onderwijszaken) aan de bouw van een samenwerkingsschool, omdat er in deze nieuwe woonwijk toch maar plaats zal zijn voor een, hoogstens twee scholen. De wet houder sneed dit onderwerp gisteravond aan bij de beantwoor ding van de vragen over de Onderwijsnota die de raad stelde. Over de Schooladviesdienst zei hij: „Het curatieve gedeelte var dienst vrij goed, maar wat het i Stadhuis Spreekuur TOUW 4.30-6 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Socië -taanden 8 i (Oegstgeest ^•matle-avond Balia'l heater Jeugclv kleine lord" ekers 4.30-6 i kamerbewoners I Oegstgeest (Kennedylaan 11) In- natie-avond Baha'l 8 uur nam. uxortheater Jeugdvakantiebeziglic 7—9 i, Apothekers band; W. C. C. de Romijn Nieuwenhuljsen. In Oost-B&rlijn worden op het ogenblik de opnamen gemaakt voor d "Eolomea". In deze film speelt de Nederlandse actrice Cox Habbemci - y gewaad een hoofdrol naast de Bulgaar Iwan Andonow. De film gaat over de liefde tus sen Cox lid van een groep kosmonau ten en de navigator van de groep. De gelieven vliegen tegen de wens van de ruimtevaartcentrale in naar de planeet "Eolomea". ?r onvoldoende per soneel en geld, vooral ook dooi' de slechte financiële toestand van den. De proef loopt 5 jaar, de vraag is: er daarna mee door te gaan. Lei derdorp en Katwijk willen een andere richting uit". Gmelich Meyldng wilde toch. voor al de dienst in stand houden, ook al komt er momenteel niet veel uit. De steun van Oegstgeest blijft nodig. Opheffen is het laatste waaraan hij wilde denken De woordvoerdster van de V.V.D.- fractie, mevrouw De Waal Malefijt had voor de nota lof maar ook kri tiek. „Als bron van inlichtingen heeft de nota nut, ook als inventarisatie, maar beleid en visie komen onvol doende tot uiting. Er is bij het basis onderwijs ten opzichte van vroeger niet veel veranderd, dezelfde inhoud, zij het soms in een nieuwe verpak king. De individuele benadering van het kind blijft achter, zodoende loopt de school vaak achter de feiten aan. Een radicale opbouw achtte zij nood- Fractieleider Brouwer <Prot. Chr.) wildé verband leggen tussen peuter speelzalen en het kleuteronderwijs. Hij vond contact tussen deze beide veel belang. „Van vernieuwing de nota nauwelijks sprake. Wat betreft d'e spelleerklas is er weinig lijn te bespeuren". Hij legde uitvoe rig verband tussen school en maat schappij Levensbeschouwing acht hij uitermate zinvol en daarom legde hij nadruk op de zin en betekenis van het christelijk onderwijs. Hij vroeg ook de aandacht voor het avondon derwijs". Mevrouw v. Lookeren Campagne sprak haar waardering uit voor het besluit de laatstgehouden commis sievergadering in het openbaar te houden. Ook zij had kritiek op het De Jeugd kan naar strand ep zwembad en in Leiden naar de bioscopen (bijna allemaal met kindervoorstelling) Dit is een land van water en dus kan er volop wordeh geva ren. Naar Braassem en Kaag vanuit Leiden, Alphen, Katwijk, Noordwijk-Binnen en Warmond en op zee vanuit Noordwijk. Ook een tocht door de Leidse grach ten is aantrekkelijk. In Leiden is de Hout een leuke speelgelegenheid met her tenkamp. Dagelijks is er het jeugdvakantiedorp in het Jeugd dorp Zuidwest (van 10 tot 4 uur), waar de Jeugd creatief bezig kan zijn met timmeren poffertjes bakken, met verven tekenen, enz. Creatief kan do Jeuigd ook zijn in de hofjes-doolhof, die wordt georganiseerd door Leidsch Dagblad/Alphens Dag blad. Ze kan een aantal Leidse hofjes bezoeken en daar teke nen, fotograferen of op een andere manier creatief bezig zijn. Werkstukken moeten vóór 15 augustus worden ingeleverd bij het gemeente-archief, Boj- In samenwerking met VVV (altijd goed voor inlichtingen) organiseren de Leidse musea een afficheprijsvraag en een speurtocht, en ook dat is de moeite waard. In het museum voor Volkenkude worden elke dag films vertoond. Ook de commissie Jeugdvakan- tiebezigheden is in deze weken actief. Maandag- en woensdag ochtend om tien uur kunnen de jongens en meisjes naar het Luxortheater om zich te amuse ren met "De kleine lord". Dat kost maar f 0.75 per kind. Gooit vader of moeder er nog eens f 1.75 tegen aan dan kunnen ztf donderdagmiddag om twee uur Rijnstreek naar de Connie Vink presenteert. Aan kust In Kaltw ijk touinmif ren vrijdagavond, ween- deelnemen a»a pionoptocht, die oi aan die Koninginnen aardige show i de kiwdie- augustus, een lam- 20.15 uur 5'g vertrekt. In Alphen aan den Rijn kan in de Hooi'n midgetgolf worden gespeeld. Klein-Giethoorn is een uitgaansobject in Hazers- woude met speeltuin en roei- botenverhuur. De evenementen-commissie Benthuizen (tel. 01790—64081 houdt tussen 15 JuLi en 15 augustus 4 fietspuzzeltochten door Hollands groene hart over' 35 km. En verder Natuurlijk zijn er verder de 'vaste punten". Avifauna in Alphen; Dierenpark Wassenaar; Duinrell in Wassenaar; Madurodam in Den Haag; in Leid- Heempark in Leiden. kegelen in Noord- beleid omdat langere termijnplan ning ontbreekt. Mevrouw Gouverneur (KVP) was van mening dat ten aanzien van het beleid teveel de nadruk komt op incidentele zaken. Meer visie voor toekomstig beleid was ook haar oor deel. Zij hoopte dan ook dat met voortvarendheid een beleidsstuk op onderwijsgebied ter tafel kan komen. P.v.d.A.-er De Groot pleitte voor Uitbreiding van de onderwijsraad. Deze moet anders worden samenge steld en alle scholen moeten erin zijn vertegenwoordigd. Wethouder Temminck zei in het antwoord dat de nota allereerst is bedoeld als dis cussiestuk. „Wat het beleid betreft zit het gemeentebestuur niet stil, Er is voortdurend overleg met aller lei instanties, die op onderwijsge bied bezig zijn". Als voorbeelden daarvan noemde hij contact tussen leidsters van de kleuterscholen met het basisonderwijs, het schoolhoof denconvent, de onderwijsraad. „De vraag over het nut van de spelleer klas zal worden voorgelegd aan de oudercommissies. Een dergelijke klas dis duscutabel. Schooltoets is niet te missen, want selectie zal altijd noodzakelijk zijn. Wat het nieuwe leerplan betreft, hoofdzakelijk taak voor schoolhoof den, zal worden voorgelegd aan een leerplancommissie". ..Het bouwen van een gymnastiek lokaal bij iedere school, zoals de Pr. Chr. fractie dit wil is een utopie, fi nancieel is dit niet haalbaar". Vak onderwijs op het gebied van muzika le vorming wilde hij ook op grond van de kosten ontraden. Uitvoerig kwam nog in de discus sie of het gezien de bevolkingsver dunning van nu wel verstandig is geweest de vierde openbare sohool op te richten. De Graaf twijfelt er aan. Gmelioh Meyldng: „In ieder geval is ermede bereikt dat de eer ste klassen wat minder zijn bezet, wat tooh een ieder wil. Verplaatsing naar Haaswijk is nog te bezien. Mevrouw van Belle was het niet eens met hetgeen opgemerkt wordt in de nota over de part-tirne-krach- ten. Zij vond dat gehuwde dames juist de voorkeur verdienen op grond hun ervaring in een gezin. Ds wethouder daoht er aohters over. Uit de praktijk blijkt dat inzetten van gehuwden minder goed loopt. Het gaar niet alleen om het uurtje op sohool zijn, er komt meer kijken b.v. contact met de ouders. Op voorstel de voorzitter werd van de rond vraag afgezien. Deze komt wel in de augustusvergadering. „Vakantieland' Voorschoten VOORSCHOTEN In Voorscho ten wordt volgende week in het ka der van de vakantiebezigheden "Va kantieland" gehouden. Van 7 t/m 11 augustus bestaat er in en om "De Lindehoeve" voor de jeugd de gele genheid om aan deze vakantieweek deel te nemen. Onder deskundige leiding kan er van alles en nog wat gemaakt worden, zoals poppen ma ken, beeldhouwen met. klei, het wer ken met gips of kanton en na tuur - 't inmiddels traditie geworden bouwen van een eigen dorp. Op vrijdag 11 augustus zal de week besloten worden met een groot barbecue-feest. De kosten voor deelname aan de- week bedragen f 10 of f 2.50 per dag. Voor de lunch moet zelf brood worden meegebracht, voor drinken wordt gezorgd. Aanmelden op het gemeentehuis bij de heer T. D. Bonhof.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2