I LEIDSCH DAGBLAD 1 SNELLE BRITSE ACTIE IN ULSTER El NEDERLAND: MINDER VOL Weinig tegenstand in Verboden gebieden' vandaag Wisselvallig LEIDSCH DAGBLAD Spaak (73) overleden N.V. v. d. Velde Citroën "Gewest Leiden groter" LIJMEN IS MOEILIJK STAATSBEMOEIENIS Opgericht I maart 1860 MAANDAG 31 JULI 1972 No. 33773 Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal fpostabonnementen t 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1. Lelden TeL: 55041, Redactie: 21501 Nabezorglng tot 20 uur. teL 30500 (zat. 18 uur) (Van onze correspondent) LONDONDERRY (GPD) Zonder op weerstand van betekenis te stuiten heeft het Britse leger in Noord-Ierland vannacht een einde gemaakt aan het bestaan van de zoge naamde „no-go-gebieden". Meer dan 2000 man troepen en 600 pantservoertuigen trokken zondagnacht in zeer snelle militaire operatie de beruchte wijk Bogside in Londonderry binnen, die al vele maanden geldt als „no-go-gebied" en waar Britse soldaten tot dusver niet konden binnengaan zonder op hevige vuurgevechten te moeten re kenen met IRA-eenheden. Zes sluipschutters loerden vannacht door de militairen geraakt: twee zijn gedood, vier liggen in een ziekenhuis. Tafereel uit Belfast, de Noor dier se hoofdstad: een Volkswagenbusje is gekraakt door een gepantserde zie kenwagen van het Britse leger. Een soldaat laat zich uit het legervoertuig zakken om de chauffeur, die in zijn busje zit, de eerste hulp te bieden. Amsterdam In het Jaar 2000 zal Nederland minder vol zijn dan het Centraal Bureau voor de Statistiek heeflt berekend. Daft is een gevolg van de veranderende moraal: de gezinnen worden kleiner. Vorig Jaar kwam het CBS uit op 17,1 miljoen Nederlanders omstreeks de eeuwwisseling. Daarbij werd geen rekening gehouden met de sterk toenemende voorkeur voor het klei ne gezin. Wie die voorkeur wel ver werkt, komt op 15 miljoen. Schrijver K. Haeck stituut voi 7an het artikel is de heer van het Economisch In- »r de Bouwnijverheid, dat e bevolkingsprognose op- de hand van de dalende De Bilt verwacht van vanavond tot morgenavond: plaatselijk regen of een bui, maar ook nu en dan zon. Overwegend matige zuidoostelijke wind. Min. temperatuur rond 13 gra den. Maxima morgen omstreeks 20 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) uit, dat het geboortecijfer pas na het Jaar 1977 geleidelijk zou gaan dalen tot 17,2 per duizend inwoners. Inmiddels is echter gebleken, dat dit aantal geboorten (17.2 per 1000 inwoners) reeds in 1971 werd be reikt, terwijl zich fin dat jaar nog een vensmeniing in de dialling viah het geboortecijfer manifesteerde. Volgens de CBS-berekeningen zou bij een bevolking van 17,1 miljoen in het Jaar 2000 de woningvoorraad ongeveer zes miljoen moeten bedra gen. De berekeingen van het Econo misch Instituut voor de Bouwnij verheid komen bij een bevolking van ongeveer 15 miljoen op een wo ningvoorraad uit, die slechts 200.000 woningen lager is. Ook voor de wegenbouw zal de veel geringere groei van de bevolking grote consequenties hebben, aldus het artikel in Plan. In grote delen van het land zal het nu bestaande wegennet in het jaar 2000 nog vol doende Zijn en' in de randstad zal slechts een gering aantal routes aangepast moeten worden. Het grootste probleem zal niet het genareaal zijn, maar de parkeer ruimte. De schrijver van het artikel in Plan wijst op de misvatting, dat de ver keersintensiteit gelijk op zou gaar met het aantal aanwezige auto's Dit is niet Juiist, omdat met de toe- e van het aantal auto's he aantal per Jaar en per auto afge legde kilometers afneemt. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 15 augustus '72 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. BRUSSEL <UPI, Reuter) De Bel gische politicus Paul-Herul Spaak, een figuur van Europees formaat, is vainochu&r.': op 73-t3<rige 'ecfftyd in Brussel overleden. Hij had een va kantie op de Azoren afgebroken en was vrijdag j.l. wegens nierpijnen met een militair vliegtuig naar de Belgische hoofdstad teruggekeerd. De Nederlandse regering heeft met droefheid vain het overflydien vain die grote Belgische staatsman kennis ge nomen, aldus de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag, waar men in het bijzonder herinnerde aan de bij dra van Spaak aan twee belangrijke gebeurtenissen: de totstandkoming de Benelux en de vorming van de EEG. In september 1944 stond hij in Londen, samen met de toenmalige Nederlandse minister van Buiten landse Zaken Van Klef fens en hun Luxemburgse ambtgenoot Bech, aan de wieg van het Benelux-verdrag. Ook in andere Europese hoofdsteden is het bericht van het overlijden van Spaak met droefheid ontvangen. Voor nadere bijzonderheden over Spaakls paliitdeke oamnière zie mem verder pagina 15. Ook in de wijk Ballymurphy in Bel fast en in Creggan in Londonderry verliepen soortgelijke militaire opera ties zonder veel tegenstand. Daar na men 5000 man aan de actie deel. Wil liam Whitelaw, cie Britse staatssecre taris voor Noord-Ierland, die zondag avond. laat het sein gaf voor deze ac tie, ontving vanochtend omstreeks acht uur bericht van de legerleiding, dat de acties "succesvol" zijn verlo pen. AFTAKELEN De no-go-gebieden waren tot dus ver verboden terrein voor Britse sol daten. omdat de legerleiding ver wachte dat vele tientalen onschuldige burgers het slachtoffer zouden wor den van de te verwachten strijd tus sen soldaten en IRA-eenheden. Maar recente legerinformatie had onthuld dat de macht van het IRA binnen de no-go-gebieden aan het aftakelen was, onder de druk van de gebeurte nissen van de afgelopen twee weken. Vooral "bloody friday". tien dagen geleden, toen een massale IRA- geldingsactie een bloedbad in Belfast, tot gevolg had, schijnt het IRA veel sympathie gekost te hebben onder tot dan toe getrouwe aanhangers. OMVANGRIJK Whitelaw heeft deze omslag in de stemming goed onderkend. Na zeer korte voorbereidingsperiode zag hij de mogelijkheid om in een vangrijke militaire operatie voorgoed een eind te maken aan de no-go-ge bieden, de voornaamste schuilplaat sen van IRA-terroristen. Het betrek kelijk geringe verzet tegen de invallen van afgelopen nacht toont aan dat Whitelaw gelijk had in zijn veronder stelling dat de terroristen al op de terugtocht waren. De meeste topfi guren binnen deze organisatie zijn al in veiligheid in de republiek Ierland. De resterende eenheden zullen of on derduiken of zeer binnenkort door de nog steeds snel opererende Britse troepen worden gearresteerd. GEVOLGEN Het voorlopige succes van deze ac tie kan grote gevolgen hebben voor de situatie in Ulster. De protestantse mi litante verdedigingsorganisatie UDA heeft laten weten alle protestantse barricades in Belfast te zullen neer halen binnen een minuut na het bin nentrekken van de Britse troepen in no-go-gebieden. Dat alleen al zal ont spanning in de toestand kunnen be tekenen. GEVECHTEN Voordat de Britse troepen In actie kwamen deden zich vannacht in Bel fast gevechten voor tussen groepen protestanten en rooms-katholieken. In brand staande vrachtwagens wer den als barricades gebruikt, er werd met bommen geworpen en een fabriek werd in brand gestoken in het stadje Lurgan, 30 km ten zuidwesten van Belfast. Verscheidene personen heb ben verwondingen opgelopen. Een aantal personen werd gearresteerd, toen de vechtenden de militairen be^ gonnen aan te vallen, die probeerden hen te scheiden. De soldaten schoten met rubber kogels. Tegen het breken van de dag liepen de gevech ten af, maar in de stad werd eer spoor van vernielingen achtergelaten, v. ZUYLEN VAN NUEVELTSTR. ZOETERWOUDSEWEG 23 372, WASSENAAR, TEL 30t3 LEIDEN - TELEFOON 33741 Beleidsadvies VNG: LEIDEN Het vandaag vrijgeko men beleidsadvies van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten v het gewest Leiden, samengesteld verzoek van het gewest, wijkt wat betreft de samenstelling van e gewest Leiden af van het huidige. Volgens het advies van de VNG zouden ook Alkemade en een deel van Woubrugge deel van het gewest moeten gaan uitmaken. Deze plaat sen zijn toegevoegd aan de al in het gewest opgenomen gemeenten Lei den. Leiderdorp, Oegstgeest. War mond, Voorschoten, het noordelijk gedeelte van Leidschendam, Zoeter - woude, Sassenheim, Voorhout, Lisse, en de kernen van Noordwfjk Noord wijkerhout, Wassenaar dat wel is opgenomen, zou volgens het VNG mee kunnen doen, als dat ge wenst is. Toegevoegd zijn een stuk Haarlem mermeer, het noordelijk gedeelte van de Bollenstreek en Hazerswoude en Koudekerk voor een aantal speci fieke taken. Het advies noemt als belangrijkste taken voor het gewest: het maken van plannen voor het woonbeleid, voor de regionale econo mie. voor de inrichting van land schap en recreatie, voor het onder wijs en voor de opbouw van de sa menleving. Voor de verhouding tussen ge meenten en gewest ziet het advies twee mogelijkheden: een model waarin de gemeenten centraal staan en een model waarin het gewest de grootste verantwoordelijkheid draagt. Het eerste model zou uitgangspunt moeten zijn wanneer men een groot gewest Den Haag zou willen vormen. Als nadelen van een dergelijk „su pergewest" worden genoemd, dat er voor een provinciale overheid geen plaats meer zal zijn, en dat de kans bestaat dat de problemen van de stad Den Haag te zwaar op het ge hele gewest zullen gaan drukken. Bovendien zou een groot gewest Den Haag als een "mini-provincie" moeten worden gezien, die uit grote, sterke gemeenten zou moeten be staan. Een gewest Leiden zou voldoende mogelijkheden hebben om op doel matige en democratische wijze een goede voorzieningenstructuur tot stand te brengen. Gevolg van de keuze voor een gewest Lelden: de provinciale overheid zal een duide lijk andere functie moeten krijgen. Na twee weken kabinetscrisis spelen partijbelangen steeds duidelijker de hoofdrol. Wat begon als een groeiende irritatie binnen het kabinet is nu afgezakt tot een manoeuvreslag met het oog op de verkiezingen. Want veel illusies over de lijmopdracht van mr. Y. Scholten behoeft men niet te hebben. Hij heeft, zoals al is gecon stateerd een lijmkwast gekregen zonder lijm er aan. Als mr. Scholten niets bereikt, komt mr. Biesheuvel ook niet veel verder. Dan begint voor de WD de kans te komen om de club van de confessionele partijen in de steek te laten. Dat lijkt niet zo mooi, maar met name de KVP heeft het er naar gemaakt. Verscheidene leden van de KVP-fractie willen immers niet meer met de liberale bondgenoot regeren. Kortom, we stomen op naar verkiezingen en de drie christelijke partijen kunnen hun voelhorens uitsteken naar de "progressieve drie". Daarmee zijn we op de vaste lijn van de Nederlandse poli tiek beland: de christelijke partijen zijn niet steeds even betrouw baar als coalitiepartner, maar ze kunnen niet worden gemist als er regeringen moeten worden geformeerd. Dat is geen prettige constatering, integendeel. Al het politieke "gehannes" verdoezelt bijna het feit dat er Iets fundamenteel mis is in de Nederlandse politiek. Voor de tweede keer in zes jaar sneuvelt een kabinet over de begroting. Het kabi- net-Cals mocht nog de illusie koesteren dat het de Kamer zou nemen, maar eigenlijk was de nacht van Schmelzer al in maanden lange voorhoedegevechten rond de begroting ingeleid. Die begrotingsperikelen houden ten nauwste verband met de staats bemoeienis. Wij zijn er aan gewend geraakt, dat "vadertje staat" steeds meer moet betalen voor ons burgers. Vorig jaar kwam de politieke komeet Drees jr. op door te betogen dat het beleid kon worden omgebogen, dat er kon worden bezuinigd. Het kabinet-Biesheuvel heeft daarmee in principe ingestemd, maar na een jaar hadden de uitgetreden DS'70 ministers het gevoel dat het kabinet niet naar Drees' ideeën wilde luisteren. Die ideeën behelzen heel iets anders dan het domweg afknappen van begro tingen op het laatste moment in een groepsgesprek van overver moeide mensen. Toch zal er op korte termijn werkelijk iets moeten gebeuren. De overheid moet zich diepgaand bezig houden met de vraag of het automatisme van de oplopende begroting wel is vol te houden. Moeten verouderde staatstaken niet worden afgestoten? Kunnen de sociale verzekeringen nog verder omhoog? Het beantwoorden van dat soort vragen is een dringende eis, naast een hervorming van ons politieke partijenstelstel. Want juist in deze dagen bewijst iel, dat het ons van de wal in dat stelsel, i de sloot helpt. 18 PAGINA'S Kerry Wells (20), Australisch mooiste, werd in Dorado uitgeroe pen tot 's werelds knapste meisje^ Na de verkiezing begroef het dol gelukkige meisje haar brede glim lach in de donkere krullen van Miss Universe 1971, die voor eigen Portoricaans publiek de kroon mocht opzetten PAGINA 5 (duet ^Jlt e Hansje Bunschoten vroeg toch weer de meeste aandacht tijdens de Nederlandse zwemkampioen- schappen in Utrecht. Terwijl de Olympische zwemploeg op twee le den (Rood en Gielen) na door de na-controle draaide, verzamelde Hansje Bunschoten liefst elf gou den plakken. De 14-jarige Hilver- sumse bleek de absolutte heerseres op de vrije slag. Een "heerseres" bleek ook ten nisster Betty Stöve. Zij boekte de aan haar stand verplichte over winningen (3) in de finales van de open Nederlandse tenniskam pioenschappen. Rustige kampioenschappen, dat kon van de titelstrijd wielrennen in Marseille niet worden gezegd. Daar speelden zich na de series van de profstayers woeste tafere len af. En nog fl 0 Dick Schilder leert zwakke plekken te vinden PAGINA 12 0 Senator Eagleton kan als "run ning-mate" van McGovern zRn biezen wel pakken. De partijbon zen hebben zich tegen hem ver klaard PAGINA 13 teïims Vandaag honderd jaar gele den stond in de krant: Vorige week vrijdag heb ben enkele persoonen aan den Boschkant te 's-Graven- hage een ongewoon ver schijnsel waargenomen, be staande in een vurigen bol, welke, bij wijze van staart, een feilen lichtstroom uit straalde en die zich uit het zuiden in de richting van het noorden voortbewoog. Het verschijnsel hield gedurende een zestal minuten aan. In Groningen teekende de thermometer van het physi- sche kabinet der Hoogeschool vorige week donderdag 91 gr. F. in de schaduw. De volgen de maatregelen in Gronin gen verdienen navolging: be halve door het besproeien der straten met de gewone sproeiwagens worden de stra ten thans door middel van brandspuiten bevochtigd. Men is daarmede in de ach terbuurten begonnen. In on derscheidene scholen wordt het onderwijs van 811 ge geven, en verder den gan- schen dag niet. Vandaag 50 jaar geleden: In dp Beukeldijksbuurt en in de buurt van den Schie- damschweg te Rotterdam zijn op het oogenblik zeker 1000 woningen gereed of bij na gereed, die niet verhuurd zijn en ook niet verhuurd zul len worden, tenzij de huren worden verlaagd. Naar de "Daily MaiVvit Pekirg verneemt hebben ont zettende stortregens gedu rende 8 dagen achtereen de Chineesche hoofdstad geteis terd. Er zijn 1800 huizen in gestort. In de provincie heb ben overstroomingen een groot gedeelte van den oogst vernield.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1