Topconferentie van „Tien deze herfst vrijwel zeker grote aantallen studenten sn scholieren UW DAGBLAD Reusachtige armada voor de Britse kust Hoogenboom n.v. door Britten overgenomen Overleg tussen Pompidou enAndreotti in Lucca mee op vakantie INVASIE IN IRA-WUKEN OPKOMST in vogelvlucht 'n vogelvlucht ZATERDAG 29 JULI 1972 BUITENLAND LUCCA (DPA/UPI) Het ls vrijwel zeker, dat de voorge nomen topconferentie van de uitgebreide Europese gemeen schap deze herfst doorgaat. Deze indruk bestond gisteren alge meen aan het einde van een bezoek van twee dagen van presi dent Pompidou aan Italië. Het was het laatste land van de „zes" van de EEG dat het Franse staatshoofd bezocht. Evenals bij zijn recente bezoek aan Bonn heeft Pompidou zich ook tegen over zijn Italiaanse gastheren niet vastgelegd op een bepaalde datum voor de topconferentie. en pre- werd gevoerd in Luc- oa, nabij Pisa in Toscane. Behalve over monetaire kwesties en de top- gaan als zij een succes wordt, dat hij conferentie van de uitgebreide EEG spa-aken zij ook over de voorgenomen Europese veiligheidsconferenitie, de vredeskansen in het Midden-Oosten en over het systeem van kleurente levisie dat Italië zal kiezen. Woord voerders van de twee partijen noem den de besprekingen „zeer hartelijk en nuttig". Wat het kleurentelevisie- systeem betreft wil Pompidou graag, dat Italië het Franse Secom-systeem kiest in plaats van de Westduitse Pal. De Italiaanse autoriteiten zijn nog niet tot een besluit gekomen. Volgens welingelichte kringen zullen de Italiaanse tv-onitvangei's mogelijk geschikt worden gemaakt voor beide gebleken op de conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken van de „Zes" op 19 Juli in Brussel. In de omgeving van het Franse staatshoofd schijnt men er van uit te gaan, dat Frankrijk veel terrein heeft gewonnen met zijn opvatting over de volgorde van de agendapunten. Vol gens Parijs moet eerst worden ge praat over een economische en mo netaire unie. in het kader van de situatie. Daarna ge- ook de relaties met de ontwikkelingslanden en het oosten. Tenslotte zouden institutionele vraagstukken moeten worden be- Amsterdam wil helpen bij lichten van oud schip Ruil opties aardgas Voorts is gen en naar de hoofdstad brengen van het compagnieschip „Amster dam", dat op zijn eerste reis In 1749 bij Hastings (Engeland) is vergaan. B. en W. zijn echter van mening dat de kosten van het lichten, waar voor reeds een bedrag van 10 mil joen gulden is genoemd, maar ook die van het conserveren en het te zijner tijd tentoonstellen van het schip en zijn inhoud zo hoog zullen Zijn, dat het gestelde doel vermoe delijk alleen via een grote, wellicht landelijk opgezette actie kan wor den bereikt. Deze zou overigens ge heel passen in de denkbeelden over de viering van het 700-Jarig bestaan van Amsterdam. „Het spreekt van zelf dat het gemeentebestuur op pas sende wijze op deze initiatieven zal inspelen", aldus B. en W.. Inval in Jemen In de stad Al- Baida, in het zuidoosten van de Ara bische republiek Jemen, zijn gisteren acht zuidjemenitische saboteurs (uit het voormalige Aden) zo is uit militaire hoofdstad Sanaa vernomen. De man nen zouden deel hebben uitgemaakt van een groep van 40 saboteurs die uit Zuid-Jemen een inval in Jemen hadden gedaan, Door hun mijnen zouden 30 Jemenitische burgers zijn gedood. Meer geld tegen drugs President Nixon heeft het congres gevraagd hem voor het deze maand begonnen belastingjaar 135 miljoen dollar ex tra te geven voor versterking van de strijd tegen verdovende middelen, 120 miljoen dollar zal worden ge bruikt voor de behandeling en her scholing van verslaafden. Volgens de jongste statistische gegevens zijn er in de VS nu 550.000 heroïnegebrui- Tupamaro-leider gepakt Het Uruguayaanse leger heeft een van de belangrijkste Tupa/raro - leiders ge arresteerd, de 40-jarige Julio Mare- nales Saenz, die wordt beschouwd als de tweede man van de linkse guer rillaorganisatie. Samen met de stu dent Raul Senidic richtte hij tien jaar geleden de Tupamarobeweging op. Marenales werd gewond bij een vuurgevecht met een legerpatrouille Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Johnson uit ziekenhuis De Ame rikaanse oud-pa-esident Lyndon Johnson heeft het ziekenhuis Brooke in San Antionio verlaten, waar hij maandag j.l. was opgenomen wegens pijn in de borst. Volgens de artsen was deze pijn niet het gevolg van een hartaanval. Brandt over grensincident De re gering van bondskanselier Brandt heeft gisteren een grensincident ver oordeeld, waarbij Oostduitse-grens- posten schoten op Westduits grond gebied hebben afgevuurd. De West duitse regeling verklaarde dat zulke incidenten de normalisering van de betrekkingen tussen de beide Duits- landen in de weg kunnen staan. flinke voort ten aanzien van een ander punt, het aardgas. De Fransen willen bun optie op de aankoop van Russisch gas aan Italië geven, in ruil voor een Italiaanse optie op aardgas uit Nederland. Hierdoor zouden de Fransen zich een bijdrage in de aanlegkosten van een pijpleiding uit de Sowjet-Unie besparen. Op Europees gebied waren Pompidou en Andi-eotti er over eens, dat de Westuropese landen hun beleid moe ten coördineren tegenover de ove rige landen, o.a. met het oog op de Europese vedJigheidseonferentde. Volgens welingelichte kringen toon de de Franse president begrip voor de Italiaanse monetaire moelijkheden, die de regering in Rome vorige maand er toe bracht zich met toe stemming van de andere EEG-lan- den voor drie maanden aan haar verplichtingen ten aanzien van de gemeenschap te onttrekken en de positie van de lire met dollars te steunen. Italië voelde er niet voor zijn valuta met goud uit zijn reser ves te steunen, omdat dit zou moe de officiële goudprijs die lager is dan de goudprijs op de vrye markt. Pompidou was, naar verluidt, gerust gesteld da-t Italië onder de huidige omstandig- de lire niet zal devalueren. De twee partijen waren het er over eens, dat het Europese parlement een betere controle moet krijgen op de Europese instellingen. Er zijn echter geen aanwijzingen dat Frankrijk be reid is aan de Italiaanse wens tege moet te komen tot Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons ln te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Als brief verzenden frankeren met 30 ct. Ons HUISADRES ls: INaam: straat: no. Woonplaats: Kwartaal Wij hebben een Maand doorhalen wat niet van toepassing ls. Postabonnement Ons VAKANTIEADRES ls: van tofc S.v.p. In blokletters. KOSTEN VAN OPZENDING. Voor Nederland, België en Luxemburg gratis. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 1,— per dag. De praktijk neeft ons geleerd, dat de bezorging van kranten ln de Zuld- Europese en Noord-Afrikaanse landen nog al eens te wensen overlaat. Wij kunnen daarom geen verantwoording nemen voor kranten, welke niet tijdig op het vakantieadres worden ontvangen. r In Lucca, in Italië, hébben de Franse president, de Italiaanse premier en hun ministers van Buitenlandse Zaken de afgelopen dagen besprekingen gevoerd. Op de foto van links tiaar rechts, premier Andreotti van Italië, de Franse president Pompidou, de Franse minster van Buiten landse Zaken Schumann en zijn Italiaanse collega Medici. het parlement BELFAST (Reuter) Het Britse besluit om het aantal Engelse sol daten in Noord-Ierland met 4000 man te versterken, heeft onder de Noord- ierse bevolking de speculatie doen ontstaan dat een invasie in de door het IRA gedomineerde stadswijken op handen is. Het eerste doelwit van een derge lijke actie zouden de voor de Britse troepen verboden r.k. wijken Bogside en Creggan in Londonderry zijn. In die wijken deelt het IRA de lakens uit en lopen zijn extremisten openlijk gewapend op straat. LONDEN (Reuter, DPA) Voor de Engelse kust liggen naar schatting tussen 400 en 500 sche pen, die als gevolg van de Britse havenstaking niet gelost kunnen worden. Alleen al op de Theems bij Londen lagen gisteren zo'n 170 schepen te wachten. Sommige schepen zetten koers naar het Europese vasteland, maar volgens een woordvoerder van de Lon- dense haven willen de meeste schepen het einde van de staking- afwachten.. Britse rederijen en buitenlandse maatschappijen proberen te voorkomen dat de armada voor de kust nog verder toeneemt, want een stilligend vrachtschip kost naar schatting rond 1200 pond (bijna 10.000 gul den) per dag. De bootdiensten van Hoek van Holland naar Harwich en van Dover naar het Europese vasteland worden niet door de staking getroffen. Pas maandag zullen werkgevers en werknemers van de havens bijeen komen voor overleg, zo werd in Lon den verwacht. se peas, heeft gisteren toegegeven, dat hij zioh kan hebben vergist, toen hij senator Thomas Democratische kandidaat vioe-Dresidenftschap, beschuldigde van het herhaaldelijk besturen van een auto onder invloed van alcohol. Lening voor Molukken De Wereld bank heeft een bedrag van 15 mil joen dollar beschikbaar gesteld voor ontwikkeling van de visserij op de Molukken, aldus bericht het Indo nesische persbureau Antara. Het geld zal met name worden besteed voor modernisering van de tonijnvloot het kweken van garnalen. ADVERTENTIE ASA zoekt tot eind september die een of meer weken willen werken. HOOG LOON! KOM SNEL! ALGEMENE STUDENTEN ARBEIDSVERLENING Kaiserstraat 21 - Leiden - Telefoon 32245 Verwacht werd, dat de regering in elk geval niet voor maandag zal in tervenieren in de havenstaking, maar eerst het resultaat van het overleg tussen werkgevers en werknemers wil afwachten. Als resultaten uitblijven is het niet uitgesloten dat de regering gebruik maakt van de omstreden wet op de industriële betrekkingen, zo ver klaarde minister van Arbeid Maurice Maomillan gisteren in het lagerhuis. Deze wet biedt de mogelijkheid een afkoelingsperiode en een verplichte stemming onder de arbeiders over de staking te gelasten. Ook kan de rege ring de noodtoestand afkondigen, zo als bij de havenstaking van 1970 ge beurde. In dat geval kunnen mili tairen worden ingeschakeld om het werk van havenarbeiders over te De Engelse regering heeft meege deeld dat er ruimschoots voldoende voedselvoorraden in het land zijn en dat er geen reden is om te gaan hamsteren. Desondanks werden gis teren uit verscheidene delen van het land al kleine prijsstijgingen gemeld, en huisvrouwen beklaagden zich dat sommige ingevoerde produkten als fruit en Deense boter en bacon soms moeilijk te krijgen waren. De Londense „Daily Telegraph" stelde gisteren een „zorgvuldig geor ganiseerde operarie in militaire stijl opgezet door communisten en andere linkse militanten", verantwoordelijk voor de havenstaking. In de havens van Amsterdam en Rotterdam zullen, zolang de Britse havenstaking duurt, geen schepen die naar deze havens uitwijken, wor den gelost. De Nederlandse haven vakbonden hebben gistermiddag het verzoek van de Internationale Tran sportarbeidersfederatie in Londen in gewilligd om schepen met voor Lon- bestemde lading als „besmet" te be schouwen. Grootste Volkswagen-dealer ROTTERDAM (ANP) Het Rot terdamse automobielbedrijf Hoogen boom. de grootste Volkswagen-dea ler in Nederland, zal worden over- nomen door het Britse Bristol Street Group uit ham. Over deze transactie is onlangs in principe overeenstemming bereikt. Bristol wil voor het geplaatste aan delenkapitaal van het Rotterdamse fa mliliebedrijf een bedrag van 1,7 mil joen pond sterling betalen. Bij Hoo genboom en de twee dochteronderne mingen (Paho en Caranautica) wer ken ongeveer 400 personeelsleden. Volgens een woordvoerder van Hoo genboom zal de verkoop van de be drijven aan de Engelse groep geen nadelige gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. De Bristol Street Group wil, aldus een mededeling van het Rotterdam se bedrijf, de activiteiten van Hoo genboom n.v. voortzetten en uitbrei den. Dat betekent onder andere dat Hoogenboom onverminderd zal door gaan met de verkoop en service van Volkswagen ln het Rijmondgebied. De groep wil de activiteiten van de dochterondernemingen Paho en Ca ranautica verkoop van onder an dere boten en caravans eveneens uitbreiden. Volgens Hoogenboom wil de Britse groep notering aanvragen op Am sterdamse effectenbeurs en op ande re Europese beurzen. De Bristol Street Group bereikte het vorig Jaar een omzet van een half miljard gulden. Tot de groep, die in 1971 in Engeland ongeveer 56.000 auto's verkocht, behoren doch terondernemingen die zich ander an dere bezig houden met de produktie van vliegtuigstoelen, carrosserieën, zwaar perswerk en met autoleasing en autofinanciering. Tot de groep hoort ook een aannemingsbedrijf. Volgens Hoogenboom N.V. heeft de transactie de goedkeuring van de Nederlandse Volkswagen importeur. Sinds enige weken berust de lel ding van de Japanse staat bij de dy namische premier Tanaka, een man die, in tegenstelling tot zyn wat fleg matieke voorganger Sato, een ge weldige energie ontwikkelt en, zoals het Amerikaanse weekblad „News week" schrijft, de regering van zijn land in zeer korte tijd tot een „per petuum mobile" heeft aangezwen geld. De 54-jarige Tanaka was in het kabinet-Sato minister van Industrie en buitenlandse handel en stond al bekend om zijn snelle beslissingen. Wie hem nu, als premier, wil spre ken, staat binnen een kwartier en vaak zelfs binnen tien minuten bui ten de deur: Tanaka heeft dan tijd genoeg gehad om het probleem van zijn bezoeker te doorgronden en een oordeel uit te spreken. Die snelle werkwijze heeft, mits degene die haar toepast over een grote intelli- gentoe beschikt, ongetwijfeld voorde len, maar kan evenzeer leiden tot overhaaste besluitvorming. En dit heeft zeker gevaarlijke kanten, nu Tanaka op het punt staat het roer van het schip van staat om te gooien en een nieuwe buitenlandse politiek wil gaan voeren. Dit geldt met name voor de verstandhouding met com- mundstisch-China. Japans nieuwe premier, zo schreef de Parijse „Le Monde" dezer dagen, is Peking in drie weken al dichter genaderd dan zijn voorganger Sato in zeven jaar en acht maanden en hij heeft, voor zichzelf of voor zijn minister van Buitenlandse Zaken Ohira, al een Chinese uitnodiging voor een bezoek aan Peking aanvaard. Naar Tanaka's mening is. na een periode van ver koeling die 23 jaar heeft geduurd, de tijd voor Japans-Chinese verbroede- •ring thans rijp en hij zou zelfs be reid zijn de drie voorwaarden te ac cepteren, die Peking heeft gesteld: erkenning van de regering in Peking als het enige wettige bewind van China, erkenning dat Taiwan (For mosa) tot het grondgebied van China behoort en verbreking van het ver drag tussen Tokio en Taipei. Tanaka schijnt dus bereid te zijn het bewind ln Taipei te laten vallen, maar het is wel vreemd, dat hij dit al by voor baat doet zonder in een gesprek met de Chinezen af te wachten, waartoe die als tegenprestatie bereid zijn. Voor Peking gelden immers drie po litieke hoofddoelen: naast het terug krijgen van Formosa is het uit op veiligheid (met het oog op de Sow- jetrussische troepen aan de noord grens en de Amerikaanse in Zuid oost-Azie) en het aanknopen van goede betrekkingen met Japan als de grote industriële mogendheid van Azië. Voor Peking is er dus net zo veel gelegen aan nieuwe relaties met Japan als Tokio behoefte heeft aan een verbeterde verstandhouding met communistisoh-China. Het lijkt dus nogal voorbarig als de nieuwe Japan- de regering zich zonder meer zou neerleggen bij door Peking gestelde eisen zonder in eventueel taaie on derhandeling af te wachten wat Po king daartegenover denkt te stellen. Men kan zich dus indenken, dat Amerika wel graag eens wil weten wat Tanaka met zijn nieuwe koers op allerlei punten nastreeft. Vandaar dat president Nixon op 31 augustus as. in Hawaii een bespreking met Tanaka zal hebben, waar de „nieu we koers" van Japan en de conse quenties daarvan aan een nader on derzoek onderworpen zullen worden. Niet alleen Amerika wil wel graag eens weten wat Tanaka van plan is. Hetzelfde geldt voor de Sowjet-Unie. Moskou heeft dat was allang be kend Japan voorgesteld samen te werken bij de ontwikkeling van Sibe rië. Voor beide mogendheden zou dat belangrijke voordelen opleveren. Voor Moskou omdat de exploitatie van de Siberische rijkdommen op gang zou worden gebracht; voor Tokio, omdat het op die manier op betrekkelijk korte afstand in zijn gebrek aan grondstoffen zou kunnen voorzien. Want Japan is door dat ontbreken van grondstoffen bijzonder kwets baar. Het heeft, om bijv. aan steen kolen te komen, enorme contracten met Zuid-Afrika afgesloten, maar ziet zich daardoor wel verplicht dat materiaal op grote afstand te gaan halen. Siberië echter ligt voor de deur en Moskou had altijd gedacht, dat juist die geringe afstand de Ja panners wel zou doen kiezen voor het betrekken van Siberische materialen. Maar Japan streeft nu kennelijk in de eerste plaats naar een betere ver standhouding met China. Daarnaast wil het ook Washington en Moskou te vriend houden, maar van de prio riteit zal het afhangen of dat neer komt op een meer of minder onaf hankelijke politiek dan voorheen het geval was. Een algehele ommekeer ligt niet in de bedoeling, zeker niet ten aanzien van Amerika. En dat niet zozeer uit erkentelijkheid voor na-oorlogse hulpverlening dat is een begrip dat weinig voorkomt in internationale verhoudingen als wel uit de overweging, dat het de betrekkingen met Washington uit eigen belang dient voort te zetten. Bij de toenadering tot Peking is ove- rigens wel een punt, dat de Chinezen voornemens zijn Tokio om schade vergoeding te vragen voor oorlogs- nielingen, een eis, die Formosa nooit ter tafel heeft gebracht, maar die ln Peking niet vergeten is. Al bij al is het voor Japan en zijn nieuwe re gering dus een kwestie van nauwge zet afwegen van belangen. Ter zake van Amerika gaat het om de steun van een zeer machtige bondgenoot in een gebied, waar Japan zelf wei nig of niet voor zijn bescherming kan zorgdragen. Daartegenover staat, dat de Amerikanen belangrijke handels zaken met Japan willen afsluiten in de vorm van levering van granen en verrijkt uranium, in totaal tot een bedrag van een miljard dollar. De Sowjet-Unie zou gaarne met Tokio tot overeenstemming komen over de ontwikkeling van Siberië (hout, ijzer erts, koper, mangaan, olie en dia manten), maar ziet zijn weg ge kruist door de Chinese bereidheid zijn markten open te leggen voor de Japanse industrie, op voorwaarde dan dat Tokio Formosa moet laten val len. Bij dit alles moet Japan, zoals hierboven reeds werd aangestipt, re kening houden met zijn kwetsbare Invoer. Vrijwel de gehele oliebevoor rading komt uit het Midden-Oosten, kolen en koper komen uit zuidelijk Afrika en de aanvoerlijnen van die produkten munten niet uit door on bestreden veiligheid. Maar Tanaka schijnt nu dus de Chinezen toch bo venaan zijn lijstje te hebben ge plaatst en zal dus mogelijk binnen afzienbare tijd persoonlijk naar Pe king reizen. RL

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9