Een avondje met de Meester van Hare Krishna Wildwest in Rotterdam POPPYS KOMEN NAAR ALPHEN Bestuur VVDM wil ,groetdag9 doorzetten Grootste yoga-autoriteit bleek niet te verstaan Daders bankoverval Amsterdam gepakt Gewapende overvallers maken 30 mille buit Adviseur Scholten man van midden PAGINA 8 ZATERDAu uüLI 197! Als de klok van het Paleis vrijdagavond zeven slaat zijn twee onverschrokken mannen van Publieke Werken net begonnen met het schoonspuiten van de trappen van het monument op de Dam. Er stopt een politiebusje, waaruit twee agenten stappen: een oude bezadigde en een jonge langharige. De laatste jaagt maar gelijk een Zuideuropeaanse rugzak uit een van de bloembakken rond het monument. Dit is een dagelijks ritueel. Een niet onaanzienlijk toe ristische attractie trouwens, getuige het aantal camera's dat vanaf de trottoirs in de aanslag wordt gehouden en de vreemdtalige nummerborden van de auto's, die op de Dam verkeerd geparkeerd staan. De toeristen moeten vanavond echter zuinig zijn met hun fiimp- jes, want er komt nog véél meer pittoresks. Immers: Bhaktivedanta Swami Prabhupada is sedert enke le uren in het land! De Meester van Hare Krishna. „De grootste Yoga- autoriteit", zoals een foldertje zegt, "Zijne Goddelijke Begenadigde. Tegen half acht worden geroffel op trommen, de hoge klank van schellebellen en monotoon gezang hoorbaar. Over de Dam trekt een stoet voort van kaalgeschoren (op een klein kwastje haar op het ach terhoofd na) Jongelieden. Ze zijn gehuld in bleekrode en fiets-gele lappen, die tot aan hun voeten rei ken. Ze lopen een beetje swingend. En ze zingen een eentonig lied: "Hare Krishna, Hare Krishna, Hare Krishna, Hare Krishna, Hare, Ha re, Hare Rama, Hara Rama, Hare Rame, Hare, Hare(Men her haalde dit zo'n vijftig keer en dan heeft men het eerste couplet). Giechelig De groep (er blijken bij nadere bestudering ook twee meisjes bij te zijn en zowaar één kleutertje, die op gele Volendamklompjes loopt, maar verder ook zo'n pijtje draagt) stelt zich op bij het monument en houdt daar een half uur lang een groot publiek vast. Een giechelig publiek, dat foto's maakt, doch geen lust ver coont mee te zingen. Het kleutertje, dat net als de ouderen ook kaalgeschoren is, heeft van kruin tot neusje een pleister op het hoofd. In het publiek zegt iemand: "Rauwe kappers hebben die lui". Het is de bedoeling dat we met z'n allen naar de grote zaal van Kras- napolsky gaan. Want daar is vrij dagavond het begin van het Hare Krishna Festival. De leider van de groep hij blijkt Rebatinanda Door Aad Wagenaar Gemompel Een het wordt er niet veel beter op als de Meester zelf verschijnt. Voorafgegaan door een groepje van '."Ier schrijdt hij door het middenpad naar het podium, waar hem een goudkleurige troon wacht met een paarse fluwelen zitting en daarbo ven een oranje beige baldakijn. Als hij eenmaal zit, begint een jonge man hem terstond met een pauwe- staart koelte toe te wuiven. Weer trommels, schellebellen en gezang: "Hare Krishna, Hare Krishna.Na enkele minuten be gint de Meester ook mee te zingen en te bewegen, Daarna neemt hij het woord. In het India's dat hij op gezette tijden onderbreekt met wat Engels gemompel, dat zo mogelijk nóg onverstaanbaarder is. Zijn volgelingen op het podium het zijn er inmiddels meer dan veertig, waaronder nu ook twee baby's begrijpen hem echter wel degelijk; ze hangen althans aan zijn lippen en schudden steeds instemmend. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Maar dat wordt een flop. Vooral door het gedrag van een paar dronken Duitse toeristen. Eén wil er weten waaorm die kale hoofden er zijn. Hij slaat zichzelf op het hoofd en roept hard: "Klatz". Gaat vervolgens schaterend zitten. Rebatinanda, die de discussie leidt, Wegwerk stopt voor vogels DEN HAAG (ANP) Om de kolonie oeverzwaluwen te redden heeft Rijkswaterstaat de bouw van een viaduct in rijks weg Assen-Groningen tijdelijk stopgezet. De vogels hebben ge nesteld in een landihoofd van het viaduct en de aannemers gaan pas door met het werk als de eieren zijn uitgebroed en de jonge vogels kunnen uitvlegen. Als de vogels niet ontdekt waren, zouden op 31 juli graaf machines op de nestplaats aan het werk zijn gegaan. zegt geïrriteerd, dat de Meester al leen op filosofische zaken wil in gaan. En dan blijkt er weinig te vra gen. Discussie gesloten, wéér begint men te zingen en te trommelen. Vandaag gaat Hare Krishna ver der in het Vondelpark. Zondag is er een speciale ceremonie in de Am sterdamse tempel in de Bethaniën- straat. De Indiase geestelijke leider van de Hare Krishna beweging is een paar dagen in Amsterdam Ondanks ingrijpen ministerie UTRECHT (ANP) Het hoofdbestuur van de VVDM (Ver- alsof er "een wilde ondermijnende v aanval" op touw wordt emging van dienstplichtige militairen) heeft gisteravond beslo ten de „groetdag" op 1 augustus toch te laten doorgaan. Dit besluit volgde op de een gesprek dat gistermiddag plaatsvond op het ministerie van Defensie in Den Haag, op initiatief van minister De Koster. De voorzitter van de personeelsraad, luite nant-generaal Sijmons sprak daar met een delegatie van het hoofdbestuur van de VVDM. Swami te heten; een Amerikaan van rond 25, die zijn officiële ge- boortenaam, Smith of zo, neelt ai- geschaft wekt de mensen op de Dam op om te komen luisteren Tetde™-S^r^ver- Buit ruim 150.000 gulden luidt, is gebaseerd op de Veda's met name de Bhagavad-Gita, die Gods eigen woorden bevat. De Vedische geschriften heten ouder te zijn dan Bijbel, Torah en Koran. In 1966 is de Meester Bhaktivedanta Swami Prabhupada vanuit India begonnen de leer in de Westerse wereld te verspreiden. Hij stichtte tempels in Amerika en Europa. Ook in Amsterdam, waar de eerste Hare Krishna-zendelingen zo'n Jaar of twee geleden Amerikaanse Jongens waren. De hoofdstad is nu al vertrouwd met het beeld van de zingende kale jongeren. Zoveel ech ter als er op vrijdagavond te zien zijn, doet de voorbijganger weer de pas in houden. Er zijn namelijk ook volgelingen uit Engeland en Duitsland overgekomen voor dit fes tival. In schoongewassen kleedjes. Kort voor de aanvang van de bij eenkomst, houdt nog even een Duit se VW voor Kranapolsky gierend halt. Er zitten twee verkondigers in. Ze parkeren haastig en rammen daarbij een blauwe Fiat. Ze steken achteruit en rammen de auto daar na nog een keer. Daarna haasten ze zich de grote zaal in. In dit gesprek heeft generaal Sij mons de VVDM-bestuursleden voorgehouden dat het gevaar be staat dat de WDM met de voorge nomen actie voor afschaffing van de groetplicht zich aan een straf baar feit schuldig maakt. De voorzitter van de personeels raad heeft er ook op gewezen dat de door de VVDM voorgenomen actie moeilijk valt te rijmen met de nor men voor normaal overleg, tussen het ministerie en een belangenver eniging. De minister heeft u een voorstel voorgelegd, u heeft daar vervolgens evenals andere belangenverenigin gen bezwaren tegenin gebracht en mede deze bezwaren overwegende „Hypnose" Om 20.18 begint op het toneel een groep van ongeveer 25 Hare Krishna's net bekende lied te zin gen. Dat houden ze tot 20.40 uur vol, steeds harder, steeds vlugger, steeds extatischer ("Het bezorgt ons een godsdiens lelijke hypnose, "ver klaart iemand later) Ondertussen vluchten al enkele toeschouwers gehoorgestoord de zaal weer uit. Als om 20.40 uur het lied beëin digd is, spreekt Rebatinanda Swa mi enkele woorden. Hare Krishna blykt een zeer exclusieve religie: wie geen jaar of wat in Amerika gewoond heeft, zal niets verstaan hebben van wat Rebatinanda poogt uit te leggen. m PARIJS (GPD) In Parijs zijn twee Italianen, een Nederlander en nog twee Nederlandse meisjes gear resteerd die vrijwel zeker de daders zijn van de spectaculaire overval op de Nederlandse Middenstands Bank in Amsterdam die op 5 Juni plaatsvond. De Italianen moeten van die overval, waarbij voor 153.000 gulden en 13.820 dollars aan travel- lerscheques buit werden gemaakt, in elk geval heel wat meer weten. Ze beantwoorden ook aan het signale ment van de daders, dat destijds werd gegeven. Met z'n vijven hadden ze in Pa rijs him intrek genomen in een der duurste hotels, voorzien van vier ster ren De arrestatie werd verricht in de Banque Nationale de Paris, waar woensdagmorgen een van hen drie travellercheques van elk 100 dollars wilde inwisselen. Onmiddellijk na de bankroof in Amsterdam had de Ame rican Express, waarvan de cheques afkomstig waren, de nummers aan alle filialen en andere banken door gegeven. De nummers van de drie nogal bescheiden cheques die door de Nederlander in Parijs werden aan geboden stonden ook de lijst van die Parijse bank en zo kon het vijftal terstond worden ingerekend. De Amsterdamse politie heeft in middels al om uitlevering van het vijftal verzocht. wordt op het departement een nieuw voorstel ontworpen. Voordat dit nieuwe voorstel u bereikt, wil de WDM nu een actie beginnen. Dat acht ik niet conform de normen van normaal georganiseerd overleg, zo zei generaal Sijmons. Vervelend In een commentaar op de mede delingen van de zijde van het mi nisterie van Defensie zei een woord voerder van de WDM dat de ver eniging het vervelend vindt dat een relatief onbelangrijke zaak als het niet brengen van de militaire groet die geen enkel gevolg heeft voor het functioneren van de krijgs macht wordt beschouwd als een onkrijgstuchtelijke handeling en dus als een strafbaar feit. Hij ontkende dat met de groet- actie het overleg wordt doorbroken: "wij praten in het overleg al drie Jaar over afschaffing van de groet plicht en in die tijd zijn al ver schillende acties gevoerd de groetkaarten en de stiptheidsac tie die ook nooit zijn beschouwd als een doorbreking van het over leg". Volgens de VVDM is dat ook deze keer niet de bedoeling en wil len de dienstplichtigen alleen uiting geven aan hun onbehagen over de groetplicht. Hij zei dat de legerleiding op de VVDM-plannen heeft gereageerd Bij AMRO-bank in Utrecht UTRECHT Vijf zeer zwaar be wapende mannen hebben gistermid dag bij een overval op een kantoor de Amrobank in Utrecht onge veer dertigduizend gulden buit ge maakt. Een uur later werd in Den Haag op de Schenkkade een auto klem ge reden met vijf mannen er in. Twee agenten met getrokken pistool op scherp lieten het vijftal met het ge zicht tegen een heg staan. Ook moesten de vijf mannen hun handen op hun hoofd leggen. Binnen twee minuten arriveerden zes agen ten ter versterking. Op het hoofd bureau bleek later dat de mannen niets met de overval te maken had den. Leeg Omdat de overvallers vluchten in een auto met Italiaans kenteken, werden ook in Utrecht zelf enkele Italiaanse auto's aangehouden. De inzittenden bleken steeds onschuldi ge vakantiegangers. De vluchtauto werd later leeg teruggevonden. Op het moment van de overval was i de bank alleen de kassier aan wezig, terwijl de beheerder net bin nenkwam. Onder de dreiging van revolver werd hij meegenomen naar de kluis in de kelder. Omdat hij de sleutels daarvan niet had, stelden de overvallers zich te vreden met het kasgeld. Een van hen hield bij de deur met een stengun de zaak onder controle. Een van de mannen had een blon de pruik op, een tweede droeg een masker. Tijdens de overval kwam een vrouw met twee kinderen de bank binnen. De man die met de stengun de wacht hield, aaide een var kinderen geruststellend over hoofd. Een groot aantal afdelingsbestu ren van de WDM heeft het hoofd bestuur gisteravond al gemeld, dat zij bij hun commandanten op het rapport zijn geroepen en te horen hebben gekregen dat er een ophang en verspreidingsverbod is uitgevaar digd. Daar, waar het materiaal voor de actie al was verspreid, zijn VVDM-bestuurders door de mare chaussee verhoord. In de opleidingskazerne Keizers- veer zijn volgens de WDM afiches en pamfletten in beslag genomen, die al in de kasten en op de kamers van de dienstplichtigen lagen. Pistoolschoten en vernielde auto's ROTTERDAM (AiMP) Na een wilde achtervolging door het oos ten en noorden van Rotterdam, waarbij de politie pistoolschoten afvuurde en een surveillancewagen total loss reed, zijn vanmorgen rond half vier drie Italianen van 19 Jaar en een 20-jarige Oosten rijker gearresteerd. Uit het wrak van hun eveneens totaal vernielde auto haalde de politie 40 Afghaanse jassen, die het viertal in Amsterdam had ge stolen. Twee van de vier buiten landers moesten, voor zy verhoord wei-den, in een ziekenhuis beoan- deld worden, omdat zij by het ongeluk dat een eind maakte aan de achtervolging, gewond waren geraakt. De wildwest begon op de Goudse- ryweg, toen een surveillancewagen ae personenauto van het viertal aanhield. Zij dachten aan een aronken chauffeur, omdat de wa gen erg langzaam reed. Toen de agenten op de verdachte auto toeliepen gaf de bestuurder vol gas. De agenten zetten onmiddellijk de achtervolging in. Zij kregen na een woeste rit in het oostelijk stads deel assistentie van een tweede politieauto, die in het spoor van het viertal bleef en op de Gor- dielweg zelfs naast hun auto kon gaan rijden. Over grote afstand bleven de auto's met grote snel heid naast elkaar rij'den. Plotseling drukte de bestuurder van Ook een vrouw doet mee met paalzitten ROELOF ARENDSVEEN Er is dit jaar ook een vrouwelijke paal- zitster. Na waarschijnlijk lang zoe ken heeft organisator Louis van der Meer de Leiase Lia Schuur gevon den, 2)1 jaar oud en bereid mee te doen aan de Grote Kampioenschap pen. „We hebben nu 24 palen vol" ver telt Van der Meer, „er zijn veel kandidaten geweest en alle palen zitten vol. Er zijn ook veel reserves De oudste deelnemers is een 59-jarige man uit de buurt van Eindhoven, de jongste is een 18-jarige jongen uit Oudewetering. We houden een paal vrij voor eventueel nog een vrouw of vcor iemand die van heel ver komt". Het kampioenschap start 4 augus tus om aolit uur 's avonds. ALPHEN AAN DEN RIJN Het wereldvermaarde Franse jongenskoor Les Poppys, dat uit zestien knapen bestaat, geeft volgende maand een aantal concerten in ons land. Naast bezoeken aan enkele grote steden zo als Den Haag, Rotterdam en Amster dam, zal de groep ook een optreden in Alphen aan den Rijn verzorgen. De jeugd-„happening" vindt plaats in de Rijnstreekhal en begint om twee uur Vrijdag 11 augustus zal vooral de Jeugd van Alphen een beetje op z'n kop staan. Het zal ongetwijfeld rond de sporthal op die dag een drukte van jewelste zijn. Want wie van de Jeugd wil de bekende „Poppys" nu eens niet van dichtbij zien. Men neeft ze nu al zo vaak voor de te levisie zien optreden maar in le vende lijve maak je het niet zo heel erg veel mee, dat je een dergelijke groep als het ware voor het ./aanra ken" hebt. De verwachting van de Kultu- rele Raad is, dat het zal stormlopen om de kaarten. En dat dit een feit zal worden is eigenlijk nu al een beetje bewaarheid. Nauwelijks was bekend, dat het Franse jongenskool hier komt optreden, of de aanvra gen voor kaarten stroomden binnen. Nu reeds zijn er al dik honderd plaatsbewijzen verkocht. Maar dat betekent toch wel. dat er nog ruim dertienhonderd kaarten aan de man zullen moeten worden gebracht, want in de sporthal is plaats voor ander- halfduizend „mensen". De Kulturele Raad, die dit eve- ment samen met Lou van Rees or ganiseert. heeft speciaal de Rijn streekhal voor dit doel afgehuurd om zo veel mogelijk kinderen de ge legenheid te geven de Poppys te be wonderen. Stoelen zullen er niet wor den neergezet, omdat bij vorige (pop concerten is gebleken, dat de jeugd het liefst op de grond zit. Dit komt ongetwijfeld de sfeer ten goede ter wijl er voorts meer mensen "n plaats je in de ruimte kunnen krijgen. Iets wat niet het geval zou zijn als men stoelen op een rijtje zou zetten. En wat natuurlijk erg belangrijk is. is dat bovendien door zo te han delen de toegangsprijs belangrijk kan worden „gedrukt". Nu betaalt men voor een plaatsje slechts zes gulden. Kaarten kunnen vanaf heden wor den besteld bij: Kulturele Raad. Rijn kade 11, telefoon 01720-74991, toestel 134 en bij Reisbureau Europa, Van Boetzelaerstraat 7. de verdachte auito zijn wagen en kele malen tegen de politieauto waarop de agenten enkele schotei afvuurden, die echter geen doe troffen. De achtervolging eLndigdt tenslotte, toen de agenten tegen een lichtmast botsten en hun auto totaal vernielden. Even verderoj raakte de vluchtende auto va weg, sloeg over de kop en kwan eveneens tot stilstand tegen eer lantaarnpaal. Ook deze wager werd totaal vernield. Den Haag - Mr. N. S. O. Scholteri die thans plotseling in het beeld] vlak is verschenen om als niet-polii ticus te pogen Biesheuvel uit de po, litieke nesten te halen, geldt al scherpzinnig jurist, die niej gaarne nodeloos aan de weg tinJ 5. Het is te verwachten dat hj zo groot mogelijke teruggetrok kenheid zyn kram- en lijmwerk aai het krakende kabinet zal willei verrichten, nadat hij dit weekeind het beschikbare gereedschap hee< geïnventariseerd. In restaurant Saur en later in hé Catshuis hebben Biesheuvel ei Scholten zich gisteravond langduri over het huiswerk van de komend) dagen gebogen. De bemiddelaar za zeker voortvarend aan de slag gaai Scholten, thans verbonden aan eei der grootste advocatenkantoren va Den Haag, heeft zich als staatsse cretaris van OKW C59-'63) en al minister van Justitie ('63-'65) d reputatie van een snelle werker vei Krachtig Deze 54-jarige jurist van hervorm de huize, die in 1959 li diwerd val de Christelijk-Historische Unie, het type van de rustige en rechtlij nige Hollander, in het algemee wars van boude uitspraken of spej taculaire verrichtingen. Toch heel hij verscheidene malen kracht! van zich doen spreken. Als ministi van Justitie in het kabinet-Mar^ nen bijvoorbeeld, toen onder zij politieke verantwoordelijkheid W melodrama werd opgevoerd dj aan het bestaan en de uitzending! van het REM-eiland een drastis<] einde maakte. Kritiek In 1969 was zijn naam verbond! aan de regeringscommissie, die a] vies uitbracht over de positie de symfonie-orkesten in Nederlaj Het vijfde rapport van deze missie, dat het voorstelde het Coi certgebouworkest lin een hoge zonderingspositie te plaatsen he^ uiteraard in Den Haag er terdam tot heftige kritiek gele] Enkele jaren geleden is Scholten nogal nadrukkelijk in de openb; heid gekomen. Dat gebeurde in nuari 1970 toen hij op een bljei komst ter gelegenheid van voering van het eerste boek nieuwe Burgerlijk Wetboek verkla; de. dat de politieke partijen te 1 nig juristen in hun parlementsfre ties hebben, waardoor deze „flessenhals" vormen waarin brokken wetgeving te lang blijvl steken. Kansen Nu is niet in eerste aanleg het pi lement, maar het kabinet zelf 2 flessenhals en het zal veel van bemiddelaarskwalitedten van Schi ten vergen om de zaak weer sti mend te krijgen. Veel waarnem achten zijn kans om de uiterst gengestelde opvattingen op één te krijgen, vooralsnog zeer gerij Politiek gesproken is mr. Schol! (zoon van de bekende hooglera staatsrecht prof. mr. P. Soholte een figuur van het midden. Voori ver dat al niet mocht blijken uit keuze van zijn partij, wordt dat duidelijk uit een uitspraak, die reeds in 1967 heeft gedaan: de d christelijke partijen moeten te men een soort centrumpartij men, die niet voor de verkiezinf moet vastleggen met welke andi partijen zij in zee wil gas anders de christelijke partijpolit het eigen gezicht verliest. Onbelast Hij bevindt zich overigens al ls genoeg buiten de vaderlandse p< tiek om bij zijn bemiddelingspog gen niet als een typische partij' ponent te gelden. Onbelast zal zich ty'delyk in de politieke clooll begeven, waarin nog slechts wein ingewijden, laat staan buitensta ders, de weg weten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8