elicatessen goed verkocht Nederlander verlengt vakantie in de keuken PALET MOEDERS AAN BOORD VRIJMAN FILMT CRECHES Fruitige zomer '73 in Praag Achterkleinzoon Napoleon s zus verkoopt pruiken Pasop: thv< ngr. Als u net terug bent van de Costa Brava zal het weinig moeite kosten om thuis uw vakantie te verlengen. De grote levensmiddelenbedrij- ven hebben voor deze zomer meer buitenlandse delicates sen dan ooit tevoren inge kocht. Via Schiphol worden dage lijks exotische vruchten uit verre landen aangevoerd. En de kans is groot dat u bij uw wijnhandelaar precies de zelfde wijn kunt kopen als die u op een terrasje ln Du- brownik dronk. De Nederlanders moeten niets meer hebben van huts pot en bruine bonen dat blijkt tenminste overduide lijk uit de verkoopcijfers van de grote supermarkten. Voor al in het westen van ons land is er een duidelijke tendens om ook thuis steeds interna- taanaler te gaan eten. De bui tenlandse specialiteiten wor den vooral in de zomer als voorproefje of voortzetting van de vakantie bijzonder goed verkocht. Toch zijn het niet alleen de smulpapen die belangstelling voor de Fran se, de Spaanse, de Italiaanse en de Griekse keuken heb ben. Artsen en vermagerings deskundigen vinden dat de meeste Nederlanders te veel en te vet eten en zij zijn dan ook de meest aktieve propa gandisten van de internatio nale keuken. H want in olijfolie, in de i;d de Middellandse Zee huisvrouwen olijfolie in boter gebruiken ligt het hart- en vaatziekten be er dan in ons land. Vol- ge artsen komt dat ook Zuid-Europa zo weinig worden gegeten. Bij de ütijd wordt wel stok- veerd maar dat bevat minder calorieën. Kort- )ppben artsen nu ook ont- het niet alleen ldkkei nuttig is om bij iedere altijd een glaasje droge drinken. Rode wijn deaux neutraliseert n.l. ,mpardoor de vorming van 'ordt voorkomen, el voor een internatio- te zeggen. En wanneer teeft kunt u voor uw rn- best bij de groeteboer de uit het buitenland le(de groenten die in ons zo algemeen bekend artisjokken, aubergi- broccoli, okra's, zu- Sjatei-kers. en worden uit Spanje en ;eïmporteerd. Het zijn de n^men die u gerust als kunt eten. Ze behoren rnilie van de distels en bij de groenteboer gulden per stuk r op letten dat de iet te bruin zijn. Artis- niet goedkoop maar aan on heeft u voldoende geen vlees en aardap- U moet de de bruine de blaadjes met een t afgeknipt een half uur isdartier in ruim water met ed troensap gaarkoken. De als de blaadjes ge- ijoslaten. De groente laten ;oi|n serveren met hardge- n een mayonaise saus dat he tartisjokken icfce eten is nadat de bloem- t uit zijn getrokken e4.i. reel uit Italië r tegenwoordig .-cassen geteeld •uï vrij prijzig bt, die ook wei :0}-ordt genoemd, komt a het seizoen pei irtjes tot twee gul- ivier personen heb en uj gebakken of gestooft zyn kaas. gehakt of champig- ckerst. bij de groente- av|ongeveer een gulden per komen bijna allemaal U kunt ze bij voorkeur garnalen mayonaise en apoeder bij ,ipen. ?n fijne soort groene armee de Italianen de vooral in Engeland doen. Broccoli is ook igroente verkrijgbaar, groenteboeren kunnen oe aan Okra's helpen soort pikante boontjes ed bij rijst en lamsvlees ndj de delicatesse afdeling j_cf ate warenhuizen zijn baar in blik. groente die vcc~"' omland, Spanje en Italië gegeten. Een zuchetti Is een augurk maai- de dt het midden tussen een een aubergine. De niet schillen maar Pjioeld in schijfjes snijden iut in weinig water net Daarna met wat uitjes opbakken met wat oude komt op ongeveer een s meestal wel voldoende personen omdat water - edzaam is. Klaar ernationale kookboekjes, i-k, zo langzamerhand vele 'OI djn, kan men talloze re- r deze minder bekende rten vinden. Maar het is niet eens nodig dat u zich in de buitenlandse kookkunst verdiept want bij de delicatsse afdeling van de grote supermarkten is een ruime keus uit alle mogelijke kant en klaar gerechten afkomstig uit de 'anden rond de Middellandse zee. Als u vlug een Italiaans gerecht op afel wilt brengen en het opwarmen van een blik ravioli wat simpeltjes indt is een pizza een ideale uit- :omst. Een pak compleet met een jlik tomaten, een zakje kaas en kruiden komt op ongeveer twee gul den. Een pizza kan dankzij het zelf rijzende bakmeel in een kwartier op tafel staan. \ls u zelf voor wat extra salam -rvrmezaanse kaas of champignons 7x>rgt is een pak voldoende voor vie: personen. Een Nederlandse gebruiks aanwijzing is bij gesloten en de >ereiding van een kant en klaar oak is zo eenvoudig dat zelfs man- ren, die beweren dat ze niet kun nen koken, met gemak een pizza kunnen maken. Schenk er een glaasje chianti bij en denk terue aan de terrasjes van San Remo Uit Italië komen nc? vele ande: kant en klaar gerechten, soepen, sausen en vleesconserven die be trekkelijk voordelig zijn. Bij de Bij enkorf heeft men bovendien verba zend veel keus uit Italiaanse kaas en wijn. en uiensoep en niet te vergeten ra- taouille Een blik met deze pikante gemengde groente komt bij de deli catesse-afdeling van de grote wa renhuizen op ongeveer twee gulden De inhoud is 375 gram. Blikken met pikante gemengde groente waaronder paprika's, toma ten, aubergine's, okra's en Spaanse pepers worden ook door Zuidslavië geëxporteerd. Daar noemt men het gerecht djuvec. Djuvec is voordeli ger dan ratatouille want een blik an 850 gram kost nog geen rijks- 1aalder. hars smaakt maar Juist iets zoet is. De Griekse landwijn is er per fles al vanaf 2,15 terwijl een fles Griekse port., die wordt verkocht onder de naam mavrodaphne, per fles op nog geen vijf gulden komt. Buig; Spaans Spaanse specialiteiten zijn over het algemeen wat duurder. Een blik Paella Valencianan maar net vol doende voor twee personen komt op ongeveer 5,25. Zarzuela, een rijst met vis gerecht is in blik verkrijg baar voor ongeveer tien gulden. H is zo duur omdat er stukjes kreeft en inktvis inzitten. Ternera Asada Jardiniere een rijst met groente en vleesgerecht hebben de delicatessen zaken voor je in voorraad voor on geveer zeven gulden. En Lacon con Grelos een ander rijst, groente en vleesgerecht kost ook al bijna tien gulden. De Spaanse wijnen zijn daarentegen een stuk goedkoper. Een fles droge rode riojawijn is bij sommige grootwinkelbedrijven al voor drie gulden te koop. Een flinke fles sangria komt bij de Bijenkorf op nog geen zes gulden en wijn handelaren bieden keus uit sherry in alle prijsklassen. Frans Delicatesse winikels hebben over het algemeen de grootste sortering in Franse conserven. Fijnproevers kun nen er voor gftruffeerde paté, slak ken gemarineerd wild en alle moge lijke sausen terecht. Maar men heeft er ook Franse kant en klaar maaltijden zoals blikken met vis- :aars De Bulgaren exporteren dezelfde groente in azijn als zure sla. Het is .en verfrissend hapje voor een war me zomeravond maar men moet er vel van houden een glazen pot van 370 gram komt op 1,10 Grieks Als u van de oriëntaalse keuken houdt moet u de pikante Griekse dolma's eens proberen. Het zijn met pikante rijst gevulde wijnbladeren di u als borrelhapje kunt serveren Een blik met een inhoud van 200 gram komt op ongeveer 1,55. Uit Griekenland komen ook met pikan te rijst gevulde paprika's en toma ten en aubergines met kruiden blik ken met een inhoud van 300 gram kosten nog geen twee gulden. De Utrechtse firma Aridjis importeert niet alleen de bekende droge hars wijn retsina, maar ook zeer voorde lige Griekse landwijn die niet naar De Zwitsers hebben in 1971 in totaal 46142 ton chocolade geconsu meerd. Dat was 3.2 procent meer dan in 1970. Met een jaarlijks hoofde lijk verbruik van 9.3 kg is Zwitser land opgerukt naar de top van de wereldranglijst met voorbijstreven van België (7 kg per hoofd). Het verbruik per hoofd van de Nederlandse bevolking voor gedistil leerd ad. 100 pet. bedroeg in 1971 2,11 liter. Voor bier was dat 62.4 liter, wijn 6,23 liter In 1970 waren deze consumptiecijfers resp.: 2,04: 57,4 en 5,16 liter. Aldus cijfers van het CBS. Het gebruik van mosterd be draagt in België reeds een aantal Ja ren 300 gram per hoofd per jaar. In 1968 bedroeg de produktie 3149 ton. in 1969 3206 ton en in 1970 3037 ton. De produktie van augurken, in gelegd in azijn bedroeg in 1968 2437 ton, in 1969 3418 ton en in 1970 3844 Prins Borghese staat niet op z'n titel Nieuwe uitgaven Een zeilvakantie met de eigen boot, een maand zwerven over de Neder landse wateren.Heerlijk denkt pa, nu ben ik eens de baas in huis. want voor het leven op het water geldt de ijzeren regel dat de kapitein de baas is. helemaal. Om alle moeders aan boord- ln spé duidelijk te maken dat ze desondanks niet overbodig hoeven zijn, vertelt Caroline Barton in haar "Moeders aan boord". Op leuke badi nerende manier neemt ze de kapitein toch wel wat gezinsorganisatorische wind uit de zeilen. (Een verstandige kapitein zal zijn vrouwelijke hulp im mer versmaden). Bovendien geeft zij, als moeder met een grote ervaring op zeilgebied veel handige tips wat be treft de indeling en inventaris van het schip, de veiligheid aan boord en een aantal recepten. Zorgen voor een goede voeding is een van de omvang rijkste taken van de vrouw aan boord. Zij geeft handige tips om een kant en klaar maaltijd op te peppen tot een feestelijk zeilersdiner. Bovendien maakt ze op een leuke manier de vol slagen landrot op een gezellige ma nier een beetje wegwijs in het jargon van de doorwinterde watersporters. Het boekje in pocketformaat is uit gegeven door P. N. van Kampen en Zoon NV in Amsterdam. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Britse primeur LONDEN In de Britse hoofdstad Ls een dezer dagen de eerste collectie kleding getoond, speciaal gemaakt voor gehandicapten. De collectie is ontworpen door Olive Posner, als kunsttherapeute verbon den aan de geriatrische afdeling van een ziekenhuis en daar geconfron teerd werd met de bijzonder grote kledingproblemen van de gehandi capte mens. In samenwerking met de modecon sulent van de Disabled Living Foun dation is daarna een gemakkelijk te dragen pakket kleding ontwikkeld. Naast midi- en maxirokken brengt Olive Posner tunieken, jasjes en ves ten. ROME Als Je soms in één van de warenhuizen een nieuwe pruik mocht kopen, is de kans groot dat Je er één van prins Giovanni Borg hese kiest. Deze achterkleinzoon van Napo leons zuster, die een buurman van onze koningin in Porto Er cole is, is bovendien nog directeur van Italwig een bescheiden fabriekje even buiten Rome, waar vrij voordelige synthetische pruiken worden ge maakt. Prins Borghese, een rijzige gentle man van ver in de vijftig heet net als vele andere Italiaanse prinsen en prinsessen- een toekomst in het modevak gezocht. Maar hij is wel de enige die geen gebruik maakt van zijn adellijke ti tel. En tot grote spijt van zijn Ame rikaanse klanten worden zijn prui ken zonder een fraai etiketje met kroon verkocht. In het Romeinse Grand Hotel, waar prinses Irene een paar Jaar ge leden haar huwelijksreceptie gaf en waar nu de meeste Italiaanse cou turiers hun nieuwe wintercreatie showen, vroeg ik aan prins Giovan ni Borghese of zijn bescheidenheid zo langzamerhand door alle adellij ke concurrentie niet wat onvoorde lig is. Maar in een hoekje van de bar zei de prins bedachtzaam dar goede kwaliteit belangrijker dan de beste naam is. Volgens hem kan het de vrouw tegenwoordig weinig meer schelen of ze nu een pruik met of zonder een gouden kroontje koopt. "Vrouwen worden zo overvoert met reclamekreten dat ze er im muun voor zijn". Het interesseert hen alleen nog maar of pruiken Italianen mikken weer op klassieke schoen ROME De Italiaanse mo deontwerpers zijn het er wel over eens dat hun schoenen met dikke plateauzolen voor lang niet iedere vrouw zo mo dieus zijn. Daarom gaan ze de winter in met twee soorten schoenen. Klassieke ballerina's, met smalle hakken en vrij spits toelopende neuzen en fel ge kleurde suede veterschoenen, met centimetersdikke rubber zo len. De hoge vamp-schoenen, die op het ogenblik vooral in Zuid-Europa bij vrij kleine vrouwen zo'n succes zijn, date ren nog vanuit de oorlog. Toen Hitiers vriendin. Eva Braun. In de zomer van 1940 naar Parijs kwam om zich een nieuwe garderobe aan te meten, smeerde een Franse modeont werper haar een paar schoe nen met centimetersdikke zolen aan. in de vurige hoop dat hij haar daarmee in Duitsland ab soluut belachelijk zou maken. Maar uit nood werden die schoenen juist een nieuwe mo de. Door de massafabrikage van laarzen voor het Duitse le ger was er in de oorlog een on gelooflijk tekort aan leer. Schoenmakers gebruikten toen voor damesschoenen dikke, hou ten zolen. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jaage stijl_. Vertoning "Speelruimte" op Florida Peuters vallen in onze samenleving min of meer tussen wal en schip, zij vormen een vergeten groep Voor de baby is er een begelei ding in onder meer de consultatie bureau^, de kleuters van vier wacht een schooltje. Daartussen ligt een ruim niemandsland al mogen de moeders natuurlijk zelf niet wor den uitgeschakeld. onder tussei komt moeizaam t instituut van de crèches van de grond nu onze samenleving daar steeds meer om vraagt. De middelen daartoe zijn echter uiterst gering, het is vaak liefhebberswerk en daar richten zich ook nogal wat bezwaren tegen. □e honderdjarige Amsterdamse Bij enkorf heeft in de hoofdstad een aantal speelplaatsen voor de Jeugd laten inrichten, „maar gaf ook de filmer Jan Vrijman opdracht het probleem van de crèches nader te bekijken. Daar is dan nu de dis cussiefilm „Speelruimte" uit voort gevloeid. een kleurenfilm van ruim een half uur, welke de verschillen de aspecten helder naar voren haalt. ïi oplossing wordt niet gegeven de problemen zijn alleen gesteld en daarbij komt duidelijk tot ui ting het inzicht van deskundigen. dat kinderen tussen 1 en 4 Jaar een essentieel deel van hun groei doormaken, misschien wel de be langrijkste periode. )e tekoten in die tijd opgedaa: blijft de volwassene later met zich meedragen. Jan Vrijman en Mat Hensber- gen met zijn camera tonen een aantal crèches in bedrijf, de soms onthutsende woonomstandigheden waarin peuters zich moeten ont wikkelen vragen werkende moe ders naar hun achtergronden, •n een fictieve wijkraad en mei die fragmenten grijpt Vrijman te goed in vorm blijven en niet te veel kosten", aldus de prijsbewuste prins. En omdat de klant bij prins Borg hese koning is, worden er in zijn fa briekje van synthetisch garen de meest beeldschone pruiken gemaakt die in de winkel op zo'n honderd gulden komen. ADVERTENTIE spaarde huidbacteriën Er is iets aan de hand met de deo dorant. Steeds meer publicaties waarschuwen. En hoe! De meesta deodorants bevatten namelijk een bacteriedodende stof. Waarmee da huidbacteriën vernietigd worden. Rigoureus. En waarmee - dat is waar - óók de transpiratiegeur ver dwijnt. Even rigoureus. Maar on gevaarlijk? Huidbacteriën (huidflora') hebben een taak. Ze regelen het evenwicht op onze huid. Ze beschermen ons tegen het binnendringen van ziek teverwekkende kiemen. Zeer accu- Vandaar dat zoveel deodorants met een bacteriedodende stof huid- irritatie kunnen veroorzaken. Be scherm het milieu. Gebru ikde goede deodorant! Kan het anders? Natuurlijk. Dat bewijst Therme. Een heerlijk ge parfumeerde, veilige deodorant. Met 'sinodor'. Een Franse stof, dia de huidbacteriën ongemoeid laat, maar de geur - zeer snel - afbreekt, Oók rigoureus. Maar veilig. Zon der het milieu te verstoren. Zonder huidirritatie te veroorzaken. Denk aan uw huid. Ga over op Therme - de veilige 'alternatieve* deodorant. Verfijnd geparfumeerd, In elegant gedecoreerde spuitbus van 110 gram netto, 5.75. Ver krijgbaar bij 'de Bijenkorf, bij apo theek en parfumeriezaak, bij par fumerie-afdelingen van de grote warenhuizen en natuurlijk bij uw drogist. Therme is een produkt van N.VM Import Unie, Arendstraat 5, Hil-J versum. Tel.: 02150-50547. Vern koopadressen op aanvraag. i Een japonnetje met ker sen-motief voor de zomer van 1973 komt uit Praag. Het ontwerp is van het in stituut voor binnenhuisar chitectuur en mode. Voor de zomer van 1973 is de lengte vijftien centimeter boven de knie gehouden rug naar zijn procédé van de pseu- dodocument&ire als toegepast in de geruchtmakende „Identicy" over de reclamewereld komen voor- en tegenstanders aan het woord. De eersten vragen aandacht voor de vrouw, die zich buiten haar huis wil ontplooien, de an deren verwijten moeders gemak zuchtig de kinderen als fietsen te willen stallen. „Speelruimte" zal er zeker ln slagen de tongen los te maken. Initiatiefnemers voor een crèche kunnen „Speelruimte" bij Jan Vrijman aanvragen voor ver toning (tel. 020-187943).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17