erschillen in inzicht over veiliger auto's r wordt hard gedokterd, maar... Fiat 128 sportcoupé ERBETERDE ONDERDELEN AUTO [DAG 29 JULI 1972 De acceleratie is bijzonder goed Van 0 tot honderd kilometer in nau welijks veertien seconden. Maar ook in de hogere regionen is er nog heel wat extra's onder de snelheidskurk. fiks prijsje maar groteren nauwelijks. Zeker niet als de bestuurder de stoel een beetje achteruit wil hebben. Ook de baga geruimte is vrij gering. Maar bovenal: deze wagen is dui delijk geschapen om er wat vinniger mee te rijden. Anders kan men be ter wat meer ruimte kopen voor de zelfde prijs. Want daar zit 'm in ons land de kneep. De 1,3 liter, die wij uit de serie sport coupé's reden kost nog altijd f. 10.203 en dat is eeif TTTTTT??TTTTTTTT?TTTTTT?mTTTfT?Tff?mmm?1 Flink indrukken van het gaspedaal om en nabij de 130 km per uur snelheid doet de wagen toch nog vooruit springen. Een bijzonder prettige ervaring, vooral in een in haalmanoeuvre. En dat alles doet de wagen voor weinig benzinegeld. Want gemiddeld 1 op 11 bij zo'n kracht- patsertje is verre van ongunstig. In tegendeel. we menen, dat dit heel acceptabel is. Bij constant rustiger rijden zal het verbruik nog wel lager uitkomen, maar dan is men toch met dit wa gentje op de verkeerde route geko men. Want al is het dan potentieel misschien een vierzitter, de ruimte achterin is verre van overweldi gend. Twee kleine kinderen gaat nog. De versnelling wordt bediend dool een goed zittend pookje op de vloer Het vereist alleen nogal wat kracht Vooral de twee zit stevig vernageld En de achteruit is moeizaam te vin-*- den. De motor, die voorin zit met aandrijving op de voorwielen, geeff van zijn aanwezigheid met een flinlj geruis blijk. Maar dat zijn eigenliJB ondergeschikte bezwaartj es. In zijij totaliteit hebben wij met bijzondel veel genoegen in dit doorbijtertje ge' reden. Met zijn korte draaiclrkel han dig in het drukke stadsverkeer eij door zijn comfort, snelheid en vast» heid prettig voor de langere afst&n den. zijruiten, die het naar buiten slingeren moeten voor- In de voorste zijruiten bevinden zich kleine zij- die elektrisch worden bediend. in de nieuwste Fiat elk half jaar van auto De constructeurs concern zetten met de klok nieuwe mo- Nu moet men dat een korreltje zout ne- de naam al zegt is de afgeleid van de 128, veel delen zijn ge- motor van het 1,3 liter wij hebben gereden. prop) ■jj™ lE pagina is heidpESTELD DOOR OOS POST jok aantreffen in de 128 i zijn er wat meer p.k.'s aar het jasje is na- nieuw. Niemand zal van n verbazing achter- feite is het weinig Vij vinden het althans ivendien zit er dat te- l in zwang zijnde hoge i dat ook in dit wagen- Maar voor het overige: een mach tig prettig wagentje. Met een ontzag lijk vinnige krachtbron. Bestuurders van grote limousines keken soms wrel wat verbaasd op als wij met dat kleine rode tijgertje langs gleden. Maar de hele conceptie van de wa gen noodt tot stevig doorrijden. Het is een echte sportwagen. Een lage, zeer comfortabele zit. Een kostelijk /Jein met leder omkleed stuurwiel. Een ligging op de weg, die aan de gebruikelijke vergelijking met een blok doet denken. Zelfs bij de hoog ste snelheden en die liggen ruim boven de 160 kilometer per uur behoeft men niets aan het stuur te doen. De wagen blijft onaandoen- Op vele autofronten wordt thans druk gewerkt aan veiliger auto's. Maar nog nergens heeft men het verlossende woord ge vonden. Niet in Amerika, waar de wetgever de autofabrikanten een knellende pin op de neus heeft gezet. Maar ook niet in de andere autofabricerende landen als West-Duitsland, Japan, Italië. Zweden en Engeland. Oh ja, elk land kon op een kortgeleden in Amerika gehouden ten toonstelling wel een experimentele auto tonen. Maar er was geen fabrikant die kon zeggen: „Kijk. dat is de wagen, die wij in de toe komst gaan bouwen". Daar komt nog bij, dat er geen uniforme regels zijn gesteld voor de strijd om de veilige auto. De eisen verschillen eigenlijk per land. Omdat de behoefte ook veelal per Isa verschilt. In Engeland ligt bijvoor beeld het ongevailencijfer 'Uitgere kend per 100 miljoen gereden mijl) aanzienlijk lager dan in de Verenig de Staten. Ook het soort dodelijke ongevallen is vaak versch'.i' In Engeland zijn er veel meer voet gangers bij betrokken dan wederom in de Verenigde Staten. Het gevolg is. dat de accenten dui delijk anders komen te liggen. Bo vendien zijn over het algemeen in Amerika de auto's veel groter dan in Engeland. Het mag dan zijn. Volkswagen en de Japanse merken in de Verenigde Staten grote om zetcijfers halen, ze vallen nog altijd in het nist als men zp verg.:!:'';; met de aantallen sleeën, die door De troit op de Amerikaanse markt wor den versleten. Fnuikend Geen wonder, dat in Amerika de gestelde eisen veelal zijn afgestemd cp de grotere wagens. En dat die eisen fnuikend kunnen zijn bij de pogingen om een kleine veilige wa gen te ontwerpen. Een topman van General Motors heeft ons kortgele den uiteengezet, dat hoe het uitein delijk resultaat ock zal zijn er- ve - liger auto altijd zwaarder en duur der zal komen. En het laat zich ge makkelijk begrijpen, dat enkele ki lo's meer bij zo'n Amerikaanse bak niet dodelijk behoeft te zijn. Maar dat diezelfde kilo's onmogelijk kun nen worden verwerkt in bijvoor beeld een Fiatje zonder dat de rij- eigenschappen zoals wegligging en endbaarheid) drastisch worden ge wijzigd. En even logisch is het dat bijvoorbeeld een prijsverhoging van vijfhonderd gulden heel wat zwaar- Ier drukt op een auto van 6000 gul den dan op een wagen van 16 mille. :n de deskundigen schatten, dat die prijsverhogingen van een veel groter rde zullen z r M?.i kan dan rustig aannemen, dat zij voor de Europese ndustrie, die voor een groot deel rust op de omzet van kiemere wagens, geen haalbare kaart zullen worden. Wil men voorkomen, dat de Euro pese auto-industrie ten gronde gaat wat in verscheidene landen des astreuze gevolgen zou hebben - dan is het noodzaak, dat de stringente eisen, die thans in A v':1 o :?ang doen, voor onze landen wat royaler in het pak komen te zitten. Verbeterd Een Britse minister drukte het volgens „De Volkskrant" onlangs zo -uit„Wij beschouwen onze autofa brikanten niet als boeven maar als welwillende, ja zelfs enthousias te deelnemers a?.n de campagne voor schoner, rustiger en vooral veihgar auto's. Wii menen ook niet. dat de Amerikaanse aanpak de enige, Ja zelfs de juiste wijze is. Zeker niet in Europa". Van dezelfde minister is ook de opmerking ..De beste bijdrage aan een veik't r verk-er beter rijden". Deze kreet lijkt sterker dan hij is. Want wat men ook doet op dit ge bied menselijke fouten zullen nooit kunnen worden voorkomen Terecht is de auto-industrie na lang op dit aambeeld te hebben geslagen over geschakeld naar 'n bescherming van de automobilist tegen zichzelf. Ver keersongevallen zijn zelden aan technische oorzaken te wijten, vrij val altijd is het menselijk falen schuldig Geen boeven Men mag niet vergeten, dat er reeds veel aan de auto's is verbeterd. Men denke aan kooiconstructies, ver zonken bedieningsorganen telesccpi- sohe stuurkolommen. veiligheidsslo ten. hoofdsteunen, gcrdels. betere verlichting, gescheiden remsvstemen. achterruitverwarming en nog veel Wellicht ten onrechte hebben ac ties van Ralph Nader en anderen de indruk gewekt, dat de autofabrikan ten zich nooit iets aan de veiligheid van de berijders hebben gelegen la ten liggen. Niets is minder waar. Maar het kan neg oetor. Daaraan wordt nu hard gedokterd. Het moet echter binnen de grenzen van het bereikbare blijven. Wellicht is dat het grootste probles. dat er op de weg naar veiliger auto's is te over- tje het effect heeft, dat we overal verfoeien. Het uitzicht naai' achte ren is hinderlijk bekrompen. Af en toe rijdt men zo in de geest van: zolang het geen boem is, gaat het goed. Dit is de experimentele wagen, die Mercedes-Benz in Washington ten tonele voerde. Ook het Duitse concern heeft ervoor gepleit, dat de stringente veiligheidseisen, welke Amerika heeft vastge legd, wat genuanceerder zouden worden opgesteld. Op dit verzoek is tot op heden nog geen ant woord ontvangen. Uitgegaan is van het type 250 en onderdelen van de 350 SL. Opvallend zijn ook bij dit model de zware voor- en achterbumpers. Verder zijn er veiligheidsgordels voor alle perso nen, maar ook luchtzakken in een vervormde bus onder het stuurwiel. Volkswagen kioam op Transpo 72" met een wagen van 1442 kilo. die 4.75 meter lang was en duide lijk geïnspireerd door de Ro 80 van NSU. De wagen kan een frontale botsing bij een snelheid van 80 km per uur weerstaan, zei een woordvoerder van de fabriek. Maar hij zei er bij. dat deze. auto met een 100 pk luchtgekoelde motor nooit in massaproduktie zal komen. Maar dat is wel van toepassing op alle ivagens. die in Washington waren. Bijzondere belangstelling ging uiteraard uit naar het prototype van Fiat. Het eerste experimen tele veiligheidsmodel in de laaggeprijsde klasse. Uitgangspunt was hier de Fiat 500. Het wagentje woog 700 kilo. Erg opvallend was de neus. Natuurlijk heeft het Italiaanse concern zich bij zijn ontwikkelingswerk vooral gericht op de kleine wagen: het is de pijler, waarop het bedrijf in Turijn rust. )e bagageruimte met een inhoud van 0.34 kubieke meter s vanaf de zijkanten toegankelijk, zodat men niet achter le wagen behoeft te staan maar op het trottoir kan >lijven. ïgtl se len draaibare, vast-gemonteerde bestuurdersstoel kan met en (en verstelbaar pedalenstelsel aan het postuur van de Crjhauffeur worden aangepast. Het instrumentenpaneel bo- [en het omklede stuurwiel geeft slechts de noodzakelijke de pformatie. In Amerika wordt in opdracht van de regering door ver schillende autofabrikanten aan veiligheidsauto's gewerkt. General Motors gaf enkele bijzonderheden vrij van de auto, die in oktober zal worden afgeleverd. Zoals het dwars ingebouwde beschermingselement, dat ae achter inzittenden zonder behulp van autogordels moet bescher- Imen tegen de gevolgen van een botsing bij snelheden tot 50 kilometer per uur.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15