VOOR 1990 NOG 40 CREMATORIA ERBIJ Droefste dorpsstaUon van Nederlan Wes- ter- veltl perron: Velsen staat er j niet meer alleen voor... tegels van het Er groeit gras tussen de Het is 10.20 uur, een zonnige vrijdagmorgen. Vanaf een bank op het perron van station Westerveld zie je hoe van rechts naar links twee lange zwarte auto's de spoorweg overgang nemen, een lijkkoets en een volgauto. Met krappe afstand gevolgd door een blauwe Renault en een gele Escort duidelijk horend bij de stoet. Ze zijn ruim op tijd; pas vijf minuten later beginnen de bel len van de overgang te rinkelen en gaan de bomen neer. De trein van 10.26 uur uit Haarlem schuift dan langs het per ron en houdt stil. Er stappen twee oudere echtparen uit. De vier mensen zijn te warm gekleed voor het vrolijke weer. Ingetogen, de twee mannen hebben een donkere hoed op. De twee paren wachten aan het eind van 't perron bij de spoorweg overgang tot de conducteur op kijn fluitje geblazen heeft en de trein optrekt, richting IJmuiden. Dan gaan de spoorbomen weer omhoog en slaan de vier mensen linksaf, over de rails, steken schuin over en leggen de tweehonderd meter af naar de ingang van de begraaf- plaats Westerveld. In dat prachtige grote park staat het „Crematorium Velsen", het oudste van dit land. Binnen enkele minuten zal de droe ve afscheidsplechtigheid beginnen. „Na aankomst van de trein van 10.26 uur.." Een zin, die iedereen kent uit over lijdensadvertenties in de krant; hij geeft het geschatte tijdstip aan waarop de plechtigheden van begra fenis of crematie hier aanvangen. Op Westerveld loopt men nog steeds in de pas met het spoorboekje van de NS. Men treft hier dan ook het droefste dorpsstation van Nederland. Het is nu 10.30 uur. Thans gaat van links naar rechts een stoet over de spoorwegovergang, een rij men sen met voorop een in het zwart gestoken bedienaar. Hij regelt het tempo. Langzaam, want men is opnieuw weer keurig op tijd. De trein uit de richting IJmuiden doet pas tegen 10.35 uur de bomen neergaan. De mensen, die nu over de rails gaan, zijn op weg naar het witte gebouw, direct rechts van de spoorwegovergang, waar gelegenheid tot condoleren is en koffie kan worden gedronken. Zo worden verdriet en troost door twee railstrippen gescheiden. De volgende trein uit Haarlem <10.56 uur) brengt slechts drie men sen naar Westerveld. En maar twee van hen gaan linksaf naar de be graafplaats en het crematorium. Haast iedereen komt per auto. „Toch", zegt de directeur van het crematorium, de heer Klein, „begin nen de plechtigheden steeds pas „na aankomst van de trein van.." het is een traditie, er zijn toch ook altijd nog mensen, die hier op het station uitstappen, met wie we re kening houden." Er groeit gras tussen de tegels op het perron. Hij die de crematie ge dachte in Nederland wil verspreiden zou daar blij om moeten zijn. Dat ga-as op dat lang stuk ongebruikte perron betekent immers, dat „Westerveld" (of „Crematorium Vel sen" als men het officiëler wil) er niet langer alleen voor staat. Er zijn thans nog acht crematoria in Nederland, waar men de doden heen brengt. En in de loop van het volgend jaar komen er nog twee bij. „Westerveld" blijft echter „Wester veld" veruit de mooiste begraaf plaats van Nederland (geopend in 1888) en de plaats waar het oudste crematorium staat. En de trein stopt nog steeds ieder half uur om enkele ongemotoriseer de rouwbezoekers uit te laten stap pen. Het „Crematorium Velsen" werd in 1914 in gebruik genomen: een koe pel gebouw op een der hoogste pun ten van de heuvelachtige begraaf plaats Westerveld. De stichting van het crematorium had veertig Jaar in beslag genomen. Al in 1874 werd de Vereniging voor Facultatieve lijkverbranding opgericht, door we tenschapsmensen, notabele progres sieven en progressieve notabelen. Pas in 1914 was het zover dat dit ideële gezelschap het eerste Neder landse crematorium had; de N.V. Begraafplaats Westerveld had een stuk van zijn terrein in erfpacht afgegeven en daar op was het ge bouw met de imposante koepel neergezet met de nogal steile trap pen en paden die er heen voeren. Veertig jaar wordingsgeschiedenis en daarna ook exact veertig jaar exclusief bestaan. Want pas in 1954 kreeg Nederland zijn tweede crema torium: te Dieren. Daarna is de ontwikkeling vlug gegaan. Gronin gen (1962), thans overbelast; het Haagse crematorium Nieuw Eyk en Duynen (1963; daarna, ook in Den Haag Ockenburgh (1966), toen ver der zuidwaarts: Rotterdam (1970); centraal: Utrecht (1970); nog cen traler: Amsterdam <1971); en ooste lijk: Enschede (1971). Volgend Jaar gaan men crematoria in gebruik nemen in Leeuwarden (Groningen kan het dan wat kalmer aan doen) en in Schagen. Het aantal crematies in Nederland neemt dus sterk toe, met name in de zeer recente jaren. In 1970 wer den in Nederland 14.949 mensen ge cremeerd, het jaar daarop was dat opgelopen tot 17.942. Toch altijd nog geringe aantallen, vergeleken bij het aantal begrafe nissen. In 1971 werden nog altijd 73.72% der overledenen ter aarde besteld. „Dus maar 16,28% crematies", zegt men bij de Algemene Vereni ging voor Crematie AVVL, toch is dat in Europa relatief hoog. Als men nu weet dat in België datzelf de percentage maar 0,3 is... België zo zeer dicht aanleunend te gen Nederland: 0.3. Een paar kilo meter het water over, in Engeland, is 't aantal crematies groter dan dat van de begrafenissen: 55,7%. In de Scandinavische landen schommelt het percentage rond de 40%. "Je kunt er zo moeilijk een verklaring voor geven, maar het is vreemd: de Engelsen zijn een orthodox volk veel gevestigde tradities; de Belg laat liever gods water over Gods akker lopen. Dat voor crematie zijn, moet een gevolg van vermenigvuldiging van levensbeschouwelijke overtui gingen zijn", zegt een deskundige. „Heel wonderlijk is ook", zegt ander", dat de zuid-Europese lei wijl Juist Milaan eerder een cr<ll£ torium had dan Westerveld". Organisatie en beheer van de f" matoria is in Nederland een voor twee verenigingen: de in opgerichte Vereniging voor Fac tieve lijkverbranding in Den (het woord lijkverbranding is middels vervangen door en de van 1919 d'ers ding, thans Vereniging voor verbranding AVVL Ze werken samen ir riumvereniging Nederland, dief bezig houdt mt we crematoria. Het verschil tussen de „Faculf ve" en de AVVL is, dat de zijn leden reductie verschaft kosten van een crematie, terw. AWL voor de leden (meerji 200.000) de gehele uitvoering c_ kostiging van de plechtigheid zich neemt. Bij de AVVL weet men te verl dat het lang niet meer uitslu de .heidenen" zijn, die zich j verrassen. Bij de 14.949 cremat 1970 was in 8494 gevallen van „geen godsdienst". Wat c™ gieuze verscheidenheid van de rige 6455 aangaat: Ned. Herv. Remonstrants 166; Luthers doopsgezind 339; Rooms Katï 1187; Israëlitisch 14; Gerefo: 119; overige godsdiensten 336. Het heeft tot 1961 geduurd Gereformeerde kerk zijn gel<f La.v. lijkverbranding pers< vrijheid gaf. De r.k. kerk het crematieverbod in 1963 daan. Het rijk kwam eigenlijk laatste: pas in de nieuwe B< niswet van 26 september 196 den begrafenis en crematie met elkaar gelijkgesteld. De toename van het aantal o- ties zal versneld doorzetten.] verwacht dat er voor 1990 crematoria moeten worden gebj Bij de AVVL in Amsterdai men ons: „De plechtigheid crematie is onze grootste prop|~ <da. Erg vaak zijn de nieuwe r £7 mensen, die juist voor de f keer een crematieplechtigheidfGl ben bijgewoond". Het oudste crematorium van Nederland. De Schiedamse arts Vaillant een der oprichters van de 'Facultatieve' was de eerste die hier gecremeerd werd. PAGINA 14 „Na aankomst van de trein van..." Tussen de tegels van het spoorwegstation Driehuis/Westerveld groeit gras. Op het lan ge, smalle perron van „Westerveld" stappen vandaag de dag dan ook niet zoveel mensen meer uit. Dat is wel eens anders geweest voordat de auto gemeengoed was geworden. En voordat lijkverbranding voor de Neder lander een aanvaarde, respectabele en stijl volle manier werd om zijn doden af te staan. Westerveld.meest dn dorpsstationpt ie )l

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 14