HET HAAR EN DE POLSBANDJES VAN AJAX jlniih Brigitha blijft de :wemwereld verbazen APPIE HAPPIE IJKELUISZORG VOOR DE ZWEMBOND Holland Week 2 BADGASTEN SCHAAKTEN Koerstips Utrecht in cijfers rERDAG 29 JULI 1972 SPORT PAGINA II De oefencampagne van Ajax zat dit jaar zo geraffineerd in elkaar, dat de Ajacieden tegen Drachten onder twee geheel verschillende omstandigheden konden trachten hun ritme te hervinden. In de eerste helft hadden de Amsterdammers een tropische hitte besteld en gekregen, waarna zij de tweede helft mochten aanvangen in een tropische regenbui, die zo hevig was dat de bal na afloop met een liter water gevuld bleek te zijn. In die tweede helft bleken de polsbanden die de Ajacieden droegen, toch niet toereikend te zijn geweest. Welke polsbanden, vraagt u nu? Dat zal ik u uit leggen. Ajacieden zijn voetbal lers, die naast hun gewone voet balplunje (schoenen, kousen, scheenbeschermers, slipje, broek- Je en shirt) ook nog een aantal andere dingen meeslepen. Ten eerste lang haar. De tijd dat er bij Ajax nog wel eens een kort- harige meespeelde en zelfs aan voerder was (Velibor Vasovic) lijkt voorgoed voorbij. De enige kortharige bij Ajax is nu nog Stefan Kovacs. Hoe belangrijk dat haar ove rigens voor de herkenning is, merkte ik pas goed in die tweede helft, toen ze allemaal in een minimum van tijd kletsnat over het veld liepen. Die heeft het voordeel dat Je dan eindelijk eens kunt zien wat voor slipjes in wat voor kleur die spelers on der hun witte voetbal broekje dragen (AJax-broekjes blijken bij nat weer namelijk even door schijnend te worden als de bloes jes van Italiaanse filmsterren in b-films nadat zij om uiteenlo pende redenen gekleed te water zijn geraakt), maar het nadeel is dat alle spelers rondlopen als of zij net onder de douche van daan komen, zonder nog in de gelegenheid te zijn geweest hun haar te kammen, waardoor zij er allemaal krek eender uitzien. Daaruit blijkt maar weer eens, hoe belangrijk de coupe van de langharige voetballer is. Ik be grijp nu ook beter, waarom George Best enkele jaren gele den eens per vliegtuig van zijn vakantieverblijf op Mallorca heen en terug naar Londen vloog om daar even bij zijn vertrouw de kapper zijn haar te laten knippen Goed, het lange haar is dus het eerste extra attribuut dat de Ajacieden met zich meetorsen. Het tweede is minder algemeen, maar menige AJacied draagt het toch om zijn nek: een kettinkje; Ruud Krol, Johnnie Rep, Johan Cruijff en Stefan Kovacs niet te vergeten. En nog een paar onge twijfeld, maar van hen weet ik het niet zeker. Wie durft nu nog vol te houden dat voetbal geen Jonge-meisjes-sport zou zijn? Dat kettinkje dat ik om de nek van Johan Cruijff zag zit ten, loste meteen het raadsel op waarmee ik sinds de uitgifte van zijn boek "cupstukken" door De Gruyter heb geworsteld. Ik neem aan dat u dit boek in uw bezit hebt, en zich net als ik hebt afgevraagd waarom Johan op de voorplaat onder een ge heimzinnige stippelziekte lijkt te lijden, die van zijn kin over zijn kaak via zijn halsslagader naar zijn nek lijkt te lopen. Welnu, dat moet dat kettinkje zijn ge weest dat hij ook tijdens de wed strijden draagt en dat op het moment dat de fotograaf zijn foto nam, even ter hoogte van Johans kin opsprong. En dan tenslotte het derde attribuut. Ik merkte het pas op, toen de oefenwedstrijd al een kwartiertje aan de gang was, en ik zag het het eerst bij Johan Cruijff. Ale ogen zyn immers gericht op kwatta, dus affwy- gericht op kwatta, dus afwy- zie je daarom ook het eerst bij kwatta, in dit geval Cruijff. Hij bleek om zijn linkerpols een rood-witte band te dragen, een soort breed horlogebandje in de Ajax-kleuren. Hé, dacht ik, wat zou dat betekenen? Zou dat het ereteken zijn dat de bezitter van de titel "Europees voetballer van het Jaar" tijdens het spelen meedraagt? Wat de gele trui is in de Tour de France, of de regenboog trui voor de wereldkampioen, zou dat deze armband voor Jo han zijn als de voetballer van het jaar maar toen ik vervolgens verder keek dan mijn neus wit is, zag ik opeens dat alle Ajax- spelers die rood-witte polsband droegen. Ook Schilcher, en ik weet zeker dat die niet voetballer van het jaar is, althans niet in Europa, hooguit in de straat, of althans de flat waar hij woont. Het hele elftal droeg zo'n pols band, dat kon alleen maar be tekenen dat het iets met de Eu ropa Cup te maken had. Een nieuwtje: het Europa Cup-elftal is gerechtigd een jaar lang de polsband te dragen. Ridders in de orde van de polsband. Het deed me na denken aan de aloude Haagsche voetbalver- eeniging HBS. alias Houdt Braef Stant, die weliswaar nog altijd zeer braaf is, maai- niet meer Kovacs: de enige kortharige Ajacied. stand heeft weten te houden, al thans niet in het allerhoogste voetbal. HBS promoveerde in 1896 naar de eerste klasse en kreeg in 1946 toestemming van de KNVB de zogenaamde „gou den gordel" te dragen, een soort veredelde broekriem, die het zwarte shirt en het zwarte broekje (slim gekozen kleuren, waardoor de HBS'ers hun voet balplunje maar eens per maand hoefden te wassen) met een vrolijke noot doormidden bra ken. Die gouden gordel was het ereteken voor 50 jaar onafge broken eersteklasserschap. He laas degradeerde HBS acht jaar later naar de tweede klasse en sindsdien liepen ze met afzak kende broeken op het veld, wat de spelkwaliteit ook niet bevor derd heeft. Maar goed, dit alles nu even terzijde, wat ik me afvroeg was: ls die rood-witte polsband mis schien een „gouden gordel" a$- no 1972? Het antwoord moet helaas nee luiden. Ik vond het al vreemd dat Ruud Krol als enige Ajacied twee onderscheidingen droeg, zo wel om de linker- als om de rechterpols, terwijl de andere spelers het ding of om de lin kerpols, of om de rechter droe gen. Ik vond het ook nogal on eerbiedig dat de spelers, mis schien onbewust en onwillekeu rig, nu en dan het zweets huns aanschijns met de orde van de polsband wegveegden, alsof daar niet, nu al tientallen jaren geleden, speciaal de mouw voor werd uitgevonden. Infor matie leerde me dat het toch geen onderscheidingstekenen waren, maar polsbandjes van badstof zoals die door tennis sers worden gedragen als zij in hun mouwloze shirtjes bezweet raken door de zon of door him eigen activiteiten. Zij kunnen hun bezwete voor hoofden dan even met die pols band afvegen, de badstof slurpt alle zweet op. De Ajacieden, cüe in vlotte hemden met korte pofmouwtjes speelden, hadden geen mouw over om alle trans- piratiesvooht mee weg te vegen, vandaar die tennis-polsbanden, die zij trouwens van Tom Okker ten geschenke hadden gekregen. Dat die dingen echt helpen, bleek wel in de tweede helft, die met zo'n stortbui begon. Na een half uurtje nam de regen toch af, een bewijs dat de regenwol ken inmiddels door de badstof banden van de Ajacieden waren Bij Drachten-AJax waren zo om en nabij de 6000 toeschou wers aanwezig. De helft van de recette was voor Ajax, de andere helft voor Drachten. Me dunkt een eerlijke handel. De twee beste spelers van Drachten vond ik Joerns en Felder. Van de recette van deze oefenwedstrijd had Ajax in principe beide spe lers voor 3000 gulden per stuk kunnen opkopen, even afgezien van de handgelden die tegen woordig door de verwende ama teurs (om de uitdrukking: be taalde amateurs piëteitsvol even niet te gebruiken) worden ge vraagd. Overigens was dat aantal van 6000 beaoekers een teken aan de wand van de komende competie. vrees ik. Gaat u maar na: 6000 mensen bjj Ajax tegen een Frie se amateur-eersteklasser. In Roosendaal 8000 toeschouwers bij Fevnoord tegen de Brabantse amateur RBC. Moedgevende belangstelling, zult u zeggen. Maar dat was de schijn die al zo vaak bedreigt. Want in Breda dat bijna driemaal zoveel inwo ners telt als Roosendaal, waren er maar 5000 toeschouwers bij het interessantste vriendschap pelijke duel van de vorige week: NACFC Brugge. Brugge, van ex-NAC-tralner Canjels en met de nieuwe Im port-Nederlander Ruud Geels, om van de anderen maar te zwijgen. Dat zou toch publiek moeten trekken? Dat deed het ook, maar toch beduidend min der dan bij de wedstrijden die Ajax en Feyenoord tegen .mak kies" van amateurs speelden. De andere eredivisieclubs deden een soortgelijke ervaring op. N^C bijvoorbeeld speelde tegen FC Paris voor 4000 toeschouwers, MW in Eysden tegen de gelijk namige amateurclub voor 750 toeschouwers. Deze cijfers lijken aan te ge ven, dat Ajax en Feyenoord ko mend seizoen op extra veel be langstelling mogen rekenen ver geleken met vorig seizoen, en dat de andere clubs genoegen zullen moeten nemen met afne mende interesse van hun fans. Hoe komt dat? Dat komt door de schizofrenie van de tegen woordige voetballiefhebber. Vroegen was hij supporter van de plaatselijke club. tegenwoor dig leven er. ach. twee zielen in zijn borst. Dank zij de televisie. Vandaag de dag is hij immers een dubbel-fan. Aanhanger van zijn plaatselijke vereniging (bij voorbeeld NAC) en tegelijkertijd van Ajax of Feyenoord Door die innerlijke verdeeld heid van de voetballiefhebber ontbreekt te veel het heilige vuur waarmee hij zich vroeger, weer of geen weer, belangrijke wedstrijd of geen belangrijke wedstrijd, een weg baande naar zijn plaatselijke favoriet. TRECHT Enith Brigitha blijft de zwemwereld verbazen, dag nadat zij op de 100 meter vrije slag haar derde plaats e eerste drie van de wereld hernieuwde, brak de zwemster Het IJ bijna bij de nationale kampioenschappen in Den imel onder heel wat gunstiger omstandigheden het natio- record op de 100 meter rugslag. Het lage armtempo gal bedriegelijke indruk van de snelheid, waarmee ze zich dooi water sleurde en toen ze aantikte en op het bord de cijfers B oplichtten, duurde het even voor men zich realiseerde, lier niet alleen het nationaal record van Annemarie Groen '.6) was gebroken, maar tevens de beste wereldprestatie dit seizoen was geleverd. wereldlijst werd tot vrijdag aan- rd door de Fransaise Sylvie le j en de Amerikaanse Stimpson J .07.5. Met de Olympische Spelen j t verschiet is de rugslag dames j lationaal nogal achtergebleven rgelijking met het wereldrecord .05.6, dat de inmiddels gestopte l frikaanse Karen Muir enkele geleden in hetzelfde Utrechtse laakte en met het Europees re- van 1.06.5 van de Hongaarse ja Gyarmati. tnet al heeft de KNZB er een >ij. Als is het dan een rijkeluis- j In principe is de Nederlandse rdiging op de 100 meter rugslag i tfünchen met Annemarie Groen, in Vermaat en Josien Elzerman j koekt. Deze drie zwemsters zyn Wereldklasse. Annemarie staat .07.6 vierde, Marian Vermaat j .07.9 zevende en Josien Elzer- met 1.08.0 achtste op de wereld- fist. Bij de nationale kampioen pen heeft echter nog geen van prie voldaan aan de controle- ui 1.08.0. Josien viel op de laat- pters van het nummer onder 16 terug (1.09.1) en Annemarie en Marian Vermaat namen in Ive finale bij de dames genoe- e rol van paranimf. Drie achter Enith finishten ze in deze drie in de all-in-finales et weekeinde de controletijden is er in München voor Enith ha geen plaats meer op de 100 rugslag. Al zou dat wat haar i betreft geen grote moei- len opleveren. Hooguit zou ze i meter vrije slag moeten laten i. Halve finales van de rug- de finale van de 200 meter lag zijn nog al kort na elkaar. eling? ligt dat ook in de bedoeling lith? Haar trainster Wil Storm: hebben we nog in het geheel >ver nagedacht. Enith traint meter op de rugslag. Wat ze oet is zuiver conditie. Ze zwemt niet eens in de all-in-finales. ikken op het Europese record lag (59.3) van Wetzko. Je kimt een ding tegelijk doen", enige gerichte oefening zou net zo goed een aanval op het van Gyarmati kunnen doen. stbal De eerste divisieclub unbuur heeft gisteravond in arden een vriendschappelijke ijd tegen Haarlem met 2-1 ge- Het Curagaose natuurtalent zwom eigenlijk zonder start en behoorlijk keerpunt. Ze hing merkwaardig scheef aan het startblok en schoot bij de eerste slag bijna over de afbake ning van haar baan. Met enige oefe ning moet het dus wel sneller kun nen. Wil Storm beseft dat en impro viseerde ter plekke een extra startge legenheid voor haar pupil: "Zater dag mag ze de rugslag zwemmen in de clubestafette. Dan ligt ze naast Josien Elzerman. Op die manier heb Je een goede vergelijking". Niet alleen Enith leverde vrijdag een prestatie van het spectaculaire genre. In de clubestafettes 4 x 200 meter vrije slag heren dook ZIAN on der de grens van de acht minuten (7.59.6). Het was tevens een verbete ring van het record van de nationale ploeg met 4,7 seconden. Trainer Ra- zoux Schultz had een dergelijke pres tatie al een week geleden aangekon digd. Op die manier wilde hij voor zyn zwemmers Peter Prijdekker, Bert Bergsma, Roger van Hamburg en Hans Elzerman (eventueel als reser ve) een flinke portie goodwill schep pen bij de selecterende heren. Daarin slaagde hy voortreffenlijk, want al hield Jo Schreurs staande: "Onze controletijd is gebaseerd op 1.58.0 in een persoonlijk nummer", ook hy wil de wel toegeven geïmponeerd te zijn. Vooral door Peter Prij dekker, die als startzwemmer met 1.58.5 een nieuw nationaal record zwom. "Daarmee heeft hij min of meer voldaan aan onze eis. Evenals Ton van Klooster en Roger van Hamburg op de andere slagen. Je zou kunnen redeneren: "Je hebt nu al drie zwemmers in Mün chen. Laat die ploeg maar gaan. Te meer daar Hans Elzerman zich als bruikbare reserve heeft ontpopt". Speels Vrijdag was de laatste dag van het speelse geschermutsel. Na vijf da gen zwemmen, die voor de jongeren in het uitgebreide gezelschap tame lijk vermoeiend zijn geweest, volgen de all-in-finales van het weekeinde. Negen van de twintig leden tellende Olympische selectie hebben nog niet voldaan aan de controletijden. Voor Annette Segaar, Tineke Hofland, An nemarie Groen, Marjan Vermaat, Gerda Lassooy, Peter Prijdekker, Ar nold Rood, Gerard Gielen en Fran cois van Kruisdijk wordt het een spannend weekeind. Voor de bonds- adviseurs niet minder. Ze lopen de kans dat hun Olympische ploeg wordt gehalveerd. Zo iets kan nooit de be doeling zijn geweest toen in april de ploeg officieel werd aangewezen, on der het enige voorbehoud dat de vorm gehandhaafd zou blijven. MUIDEN De uitslagen op de eer ste dag van de Holland Week n, die gezeild wordt op het IJsselmeer voor Muiden, zijn als volgt: Draken: 1. Bol, 2. Van Eesteren; FD: L Bierman. 2. ManteL Contender klasse: L Kann, 2. Harppreoht. Finn: 1. Van de Brijk, 2. Meijer. FJ. L Van Ravensteijn, 2. van Kesteren. Pam pus: 1. Dercksen, 2. Van Galen; Hornet: 1. Pouli, 2. Zwijnen. OK: L Dijkman, 2. Stam. KATWIJK AAN ZEE Het derde en tevens laatste toernooi voor scha kende badgasten trok dankzij het bi zarre weer een record aantal deelne mers van 55, onder wie zeel veel "badgasten" uit het Leidse schaak rayon. Het grootste Leidse kanon was wel Van Maaren, de 1ste bordspeler van Philidor. Hij en de Westduitser H. Hart uit Bochum hielden elkaar tot de laatste ronde in evenwicht. In de laatste ronde rekende Van Maaren echter definitief met de Duitser af en greep aldus een ongedeelde eerste plaats, hetgeen hem een fles met in houd opleverde. Ook de plaatsen 2 en 3 brachten een fles op tafel, even als de plaatsen (na loting) 8, 15, 25, 35 en 50. Voor de echte snelschakers lag het tempo van 10 minuten per speler per partij wat aan de lage kant. Desondanks werden de zeven ronden, volgens Zwitsers systeem ge speeld, vóór het middernachtelijk uur afgewerkt, vooral dankzij de voortref felijke organisatie van de Katwijkse schaakclub. De eindstand luidt: 1. H. C. v. Maa ren 6% uit 7; 2/4 L. Wessels sr. en A. Passchier 6; 4/6 C. Kuijpers, H. Hart sr. en E. Molenaar 5 HILVERSUM, 30 JULI - 1.30 UUR Koesweerdprijs: Jamaica Boy, Imca Six, Julius Caesar, Jassama - Erf- gooierprijs: Jan de V, Junior Satan, Karin Buitenzorg, Kermita B - Merevelds Mijlr^cord I; Henry Bui tenzorg, Gallant Way, Fontanes, Treize F - Mereveld Mijlrecord II. Gunnar Dear, Unimel B, Happy First, Hit Parade - Goois Natuur - reservaatprijs: Jacco Buitenzorg, Habanera, Inyala, Ike Hollandia - Heidebloemprijs: Karin van Hovi, Koenibje Dartel, Ivan Iris du Coq di'Or - Witte Bergenprijs; Ina van Hovi, Flintstone V, Hercules V, Frits W - Gooise Warandaprys: Jungle Boy, lei Sprookjeshof, Isol de O, Idyl Hollandia - Stad en Lan- deprijs: Kees Verkerk, Ka Bond, Karola van Altena, Kerry. De Nederlandse schoonspringafvaardiging naar de Spelen in München. V.l.n.r. Anita Schmidt (torenspringen) en Ma- riette Dommers (3 meterplank). 100 meer vlinderslag meisjes onder 4 jaar: 1. Hansje Bunschoten j (Naarden) 1.10.5; 2. Truus Ebbelaar 'Naarden) 1.11.2; 3. Winnie Faber (VZC /Ritmeester) 1.11.4. j 100 meter vlinderslag meisjes on der 16 jaar; 1. Anke Renders (AZPC) 1.07.5; 2. Karin Kok (Ziau) 1.08.8; 3. Tineke Wolthuis (GZPO) 1.09.0. 100 meter vlinderslag dames: 1. Friekse Buys (VZC VI) L07.1; 2. El len van Rheenen (Zwemlust/Den Hommel) 1.09.2; 3. Wijda Mazereeuw (EZV) 1.09.5. 100 meter rugslag meisjes onder 14 jaar; 1. Marjo v. d. Bree (Zwem lust/Den Hommel) 1.10.7; 2. Paula van Eijk (HPC) 1.12.0; 3. Lia Orta (AVZ) 1.12.2. 100 meter rugslag meisjes onder 16 jaar: 1. Josien Elzerman (ZIAN) 1.09.1; 2. Maria Scholtes (Excelsior) 1.11.3; 3. Anita de Groot (DZN) 1.11.9; 4. Renee Platje (De Zijl) LGB) 1.13.9. 100 m rugslag dames (halve fina les) 1. Enith Brigitha (Het Y) 1.07.5 (nr.)2. Annemarie Groen (Naarden) 1.09.2; 3. Marian Ver maat (VZC VI) 1.09.2. 100 meter vlinderslag Jongens on der 14 jaar: 1. Ronald Woutering (Zeemacht) 1.07.2; 2. Ton Pouw (De Vechtstreek) 1.08.4; 3. Leo Sinkel- dam (KZC) 1.09.4. 100 m vlinderslag jongens onder 16 jaar: 1. Rudi Pijper (SZC) 1.02.1; 2. Viktor Nihot (ZIAN) 1.03.9; 3. Andries Byerbergen (HPC) L03.9. 100 m vlinderslag heren (halve finales)1. Arnold Rood (Het Y) 59-3; 2. Francois van Kruisdijk (PSV) 1.00.1; 3. Bert Elzerman (ZIAN) 1.00.1. 100 m rugslag Jongens onder 14 jaar; 1. Sjoerd Kuperus (DZPC) 1.06.7; 2. Rob de Gier (VZC VI) 1.07.3; 3. Fred Eefting (De Vecht streek 1.08.0. 100 m rugslag jongens onder 16 jaar: 1. Jan Walle Nauta (De Ds- sel) 1.05.5; 2. Peter van Os (ZIAN) 1.063; 3. Kees Sonke (Surae) 107.0. 100 m rugslag heren (halve fina les) 1. Bob Schoutsen (Het Y> 1.013; 2. Karim Ressang (HPC) 1.01.5; 3. Gerard Gielen (Mosa-Re- gró) 1.02.8. 4 x 200 meter vrije slag estafette heren: 1. ZIAN (rijdekker, Bergsma Van Hamburg, H. Elzerman) 7.59.6 (Nederlands record); 2. Het Y) 833.3; 3. HPC 835.4. 4 x 100 m vrije slag meisjes onder 16 Jaar: 1. AZPC 4.18.9 (Ned. adsp. record:)2. ZIAN 4.23.1; 3. DWR (Haarlem) 4.27.0. Olympische Spelen Gisteren is tussen de ruïnes van het oude Olympia in Griekenland de Olym pische vlam, die volgende maand tij dens de spelen ln München zal zran- den, ontstoken. De ceremonie vond plaats voor het altaar van Hera, een godin uit de Griekse mythologie, achter de geboorteplaats van de Olympische Spelen, het oude stadion van Olympia.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11