Stam boordevol zelfvertrouwen FISCHER DREIGT WEER. Marijke Schaar wil zaken recht zetten V TANDARTSASSISTENTE Nieuw stayerskarretje voor Zaankanter Muhring als de domme August Acht van Aegir is zeer snel BOLLERMAN GEWIPT DOOR BURKI Marktberichten ALLES OP HET GEBIED VAN GLAS rGta5 BENZINEPOMPBEDIENDE HULP- OF DIESELMONTEUR AKRO vrouwelijke administratieve kracht MARSEILLE Cees Stam is nog nooit zo boordevol zelfver trouwen geweest voor een wereldkampioenschap. De oorzaak is zijn nieuwe stayersfiest, die drie centimeter hoger "zit". De berekeningen en schattingen bleken juist. De Nederlandse kampioen, vrij klein voor een stayer, moest omhoog om een maximaal rendement uit zijn kwaliteiten te kunnen halen. De omschakeling van de grote motoren naar de kleine, waarachter ook in Marseille de laatste dagen in de ban van een mistral, die het stayeren niet eenvoudig maakt wordt gereden, con fronteerde de 26-jarige Zaankanter met een probleem. Achter de zware machines trof hij laag tussen motor en de staande het goed, omdat de meeste zitiging gangmaker door, wat Juist voor de achter de motor zat, laag dus. Op de kleinere renners zeer nadelige conse- fcleine motoren echter zorgt de gang- quenties heeft. Cees Stam stapte met maker en niet de motor voor de zijn probleem naar fietsenbouwer meeste „abri". Daar blaast de wind Jan Legrand, die op zijn vinger top - pengevoel het nieuwe stayerskarre tje construeerde. Het verschil met de vorige fiets van Stam moge klein zijn, de Nederlandse kampioen is er dolgelukkig mee, dat binnen de voor geschreven maten (afstand bracket 'tot as voorwiel 55 om zadelpunt niet voorbij de bracketas) een fiets kon worden gemaakt die volledig aan zijn verlangens beantwoordde. „Het is ge weldig", vertelde Stam. „Als Je hon derd stayersfietsen op een rij zet, pik Je de mijne er zo uit. Wij zijn op het idee gekomen doordat gang maker Joop Stakenburg, had gezien dat Horst Gnas, de Duitse amateur, ook hoger reed. Nieuw is het dus niet". De schaakcursus van Teleac, die aansluit op de tweekamp Fischer Spa6sld in Reykjavik, heeft zich in Ikorte tijd ontwikkeld tot een fasci nerend programma. Deze constatering moet gesteld war den tegenover de kritiek, dat de cursus totaal de mist ingaat, omdat hij midden in de nacht wordt gege ven ens voor beginnende schakers niet te volgen is. Teleac behoeft zich daar niets van aan te trekken. De nachtelijke cursus beantwoord geheel aan zijn doel, namelijk om het enthousiasme van schakers over de ongelooflijke tweekamp op IJs land tot grote hoogte op te stuwen. Het begin van de cursusuitzendin gen is, net als van een schaakpar tij: rustig. Schaakmeester Mühring staat voor het grote bord en pro beert enkele vraagjes als ope ningsgambieten te stellen aan grootmeester Eu we, die comfortabel achter een bord met stukken zit, de telefoon onder handbereik. Hij pleegt nogal korzelig op de vragen van Mühring te antwoorden of wel in schaaktaai, hij gaat niet in op gambieten. Als Mühring denkend aan Teleac, iets over de opening wil weten kaptUèr in de hoofdrol. Cooper ver- Euwe de discussie snel af: „Dit is sloeg gisteren in een niet hoog- normale openingstheorie." Mühring j staand, maar wel uiterst langdurig wijst op een loperzet. „Dat is toch i treffen zijn landgenoot Colin Di- een echte Fischerzet?" Euwe zegt j biey met 1_6 5_7 8_6 7_5 superieur: „Die zet werd in 1880 - De andere halve finale bij de heren, ook al gespeeld, dus dat kun Je niet jVarga (Hongarije)Kary (Oos- Beggcn".tenrijk) werd bij een 9—7, 53 Met dergelijke dialoogjes wordt stand afgebroken wegens duisternis. Mühring in de rol van domme Au- Marijke Schaar gaat in de voor gust gedrongen, wat een vermake- vandaag geprogrammeerde fina- üjk schouwspel oplevert. Mühring, le tegen Betty Stöve proheren HILVERSUM Betty Stöve Marijke Schaar is de eerste uit smijter van het toernooi om de in ternationale tenniskampioenschap pen van Nederland, die het komen de weekeinde in Hilversum worden afgesloten. Dat de belangstelling in hoofdzaak uitgaat naar de eind strijd bij de dames tussen de num mer één en twee van Nederland mag nauwelijks verrassend heten. Men moet immers aannemen dat de herenfinale CooperKary/Var- ga een eenakter wordt voor een heer met figurant, met de Austra- zelf geducht schaker, directeur het rijkscomputercentrum en rijks dienst voor mechanische admini stratie, is natuurlijk allesbehalve achterlijk: hij stelt zijn vraagjes in het belang van de Teleac-cursus. Maar dr. Euwe lijkt die cursus ge heel te vergeten als hij eenmaal achter het bord zit. Hij zet Mühring op zijn plaats, pakt de rinkelende telefoon en be gint in haperend Engels een onbe grijpelijk gesprek met de Amer- kaanse schaker Byrne, die vanuit Reykjavk in de Angelsaksische no tering, in ijltempo varianten door belt. Ook voor de meest doorgewin terde schakers is dit niet te volgen. Na het gesprek probeert dr. Euwe secondant Mühring er toe te bren gen op het grote bord wat van die varianten na te spelen. In een mum van tijd staat Mühring met zijn handen vol stukken, één pion is op de grond gevallen, de zwarte koning op een verkeerde plek terechtgeko men. Dan belt de andere Neder landse grootmeester Jan Hein Don ner. Nieuwe varianten. Dr. Euwe noemt hem afwisselend „Hein" en „mijnheer Donner". De zetten knal len uit de telefoon, de arme Müh ring heeft geen schijn van kans het bij te houden. Hij protesteert zachtjes en zelfs Euwe geeft toe: „Het is misschien wat ingewikkeld voor de luisteraars" Mühring verbetert: „Voor de kij kers." De analyse loopt ten einde. Dr Euwe is door de telefonades in tijd nood gekomen. Hij vertelt ons dat er eeuwig schaak in de lucht zit, maar laat niet zien hoe: hij speelt op zijn eigen bord gauw wat va rianten die Mühring, die het al lang heeft opgegeven ten behoeve van de Teleac-kykers vragen te stellen, niet kan volgen. Dr. Euwe kondigt de afwikkeling aan: alles slaat ineens alles en de partij is uit. M&hring en hij wensen de luiste raars, pardon kijkers, goede nacht en Teleac geeft enkele tinkeltjes af. plus een lijstje medewerkers, waar aan de naam van Donner ont breekt. Wij hebben dr. Euwe met zijn hob by bezig gezien en de heer Mühring in de rol van aangever. Voor de liefhebber een uniek pro gramma, een absolute topper, een hoogtepunt in entertainment. Drie keer per week, als Fischer het ten minste niet laat afweten. Euwe, Mühring, Byrne, Donner en wij zit ten paraat. i, E. KOCH. ge zaken recht te zetten, zoals de plaatsing voor dit toernooi. Marijke Schaar: "Ik vind dat ze mij als eerste hadden moeten plaatsen. Ik ben Nederlands kampioene en Bet ty heeft bovendien dit jaar op gra vel nog helemaal geen uitslagen ge maakt. Ik snap het wel, iedereen is natuurlijk nog vol van Wimbledon en eerlijk gezegd had ijk ook hele maal niet verwacht dat ik eerste ge plaatst zou worden, maar dat neemt niet weg dat het toch Juister zou zijn geweest. Ik ben nu eenmaal geen profspeelster en ik vind het ook heel vreemd dat ze Lita Liem nog boven mij hadden gezet, alleen omdat ik op Wimbledon van haai verloor. Als derland en Europese lijst, ben ik echt onge- waardeerd. Begrijp me goed, als Betty op haar top speelt, dan red ik het niet, maar andersIk voel me weer net zo goed in vorm als vo rig Jaar in Parijs toen ik de halve finale haalde. Nou ja, bijna zo goed". Marijke Schaar kreeg voor al zelfvertrouwen in de derde set van haar halve finale duel tegen Judith Szoerenyi. Na 36 61 en een regenbui begon zij haar beide forehands met opvallende precisie de hoeken te drijven en ver toonde zich zelfs af en toe aan het net. Het leverde de felle Brabantse een 6—2 set en partij winst op. Bet ty Stöve bewees haar toegenomen kwaliteiten met een 6—3, 6—1 sco re tegen de Australische Pat Cole man, die overigens zeker niets stond weg te geven. In huidige vorm moet zij zonder meer te sterk zijn voor Marijke Schaar, die haar niette min bij diverse belangrijke gelegen heden te vlug af was: twee Jaar ge leden in de eerste ronde van Wim bledon en in 1971 in de finale van de Nederlandse 'kampioenschappen in Scheveningen. Damesdubbelspel: halve fina les: Michele Gurdal/Betty Stöve (Belg/Ned)—Pat Coleman/Wen dy Trunbull (Aus) 1—6, 6—2, 6— 2. Lita Liem/Lany Kaligis (Ind)— Ada Bakker/Marijke Schaar (Ned) 6—3, 6—3. AMSTELVEEN De gisteravond gehouden voorwedstrijden in het slotnummer van de nationale roei- kampioenschappen. de acht. hebben minit'ieus aan de verwachtingen vol daan. De Roeibond, die de indeling van de voorwedstrijden niet afhan kelijk van het mysterieuze lot laat zijn, maar deze zelf bepaalt op grond van de te verwachten kwaliteit van de verschillende ploegen, was er te recht van uitgegaan dat de achten van Aegir en Nereus de snelsten zou den zijn. De bond had dan ook in de eerste voorwedstrijd Aegtir van start laten gaan, geflankeerd door de „tweede keus" van Nereus en de acht van Laga, en m de tweede voorwed strijd Nereus I met- als tegenstander Asopos. De griezelige precisie waar mee het verloop van de tweede voor- wedstrijd die van de eerste dekte, maakt twee zaken duidelijk: in de eerste plaats ontlopen de beide kam pioenskandidaten elkaar weinig 1 (hoewel deze heattijden natuurlijk I bitter weinig over de werkelijke snel heid van de ploegen zeggen), zodat de finale spannend belooft te worden I en in de tweede plaats behoren de an dere achten eigenlijk niet thuis in dit veld. 1 In de eerste heat had Aegir van I start af de leiding en lag op de 500 meter al bijna een lengte voor. Ge- I durende de overige 1500 meter liep Aegir ongelooflijk ver uit en won met ruim 23 seconden voorsprong. Nereus n klopte op de finish nog net Laga. (Ttfd van Aegir 5.55.41. Nereus en Laga noteerden 6.19.03 en 6.19.25). In de tweede heat ging Nereus nog sneller van start en lag op de 250 meter lijn al een lengte voor op Aso pos. Nereus deed het de overige me ters zichtbaar rustig aan. Tijd Ne reus I; 5.57.24. Asopos 6.19.25. In de herkansing hield Asopos (6.05.83) Laga 6(.14.34) en Nereus 2 (6.17.06) achter zich, waardoor de Leiderdor pers zich toch nog kwalificeerden voor de eindstrijd. Atletiek Piet Vonck, de Ne derlandse recordhouder op de 10 Engelse mijl hardlopen, heeft gis teravond in Vlissingen een nationa le uur loop gewonnen. De Zeeuw liep in zestig minuten 18 kilometer en 786.40 meter. Hans van Kasteren (Fortuna VI) eindigde met zeshon derd meter achterstand als tweede. Yersey) op 78-Jarige leeftijd over leden J. W. (Joop) Boutmy, die in de Jaren vlak voor de eerste wereld oorlog tienmaal uitkwam voor het Nederlands voetbalelftal. Als half- speler van HBS Den Haag debu teerde hij in oranje tijdens de Olympische Spelen van 1912 in een wedstrijd tegen Oostenrijk (31). Hij maakte op 24 maart 1913 deel uit van het befaamde elftal dat op Houtrust met 21 de Engelse leer meesters versloeg. KATWIJK In de strijd om de Katwijkse badgastentennistitels kon gasteren, dankzij de sterk verbeterde weersomstandigheden een groot wed strijdprogramma worden afgewerkt. In het Herenenkelspel-B werd de als derde geplaatste Theo Bollerman, die al op vele B-toernooien met de hoog ste eer ging strijken, verslagen door Peter Burki. Burki, die zich gis termiddag al door een walk-over op Czerwinski, die onverwacht terug moest naar Duitsland, plaatste voor de halve finale, kwam gisteravond laat nog tegen Boilerman op de baan. In een partlij, die qua aan vallend tennis erg goed was, kon Bollerman niet op tegen de zeer diep geslagen fore- en backhands van Bur ki. De eerste set was een vluggertje (6-0) voor Burki. In de tweede set bood de Leidse student meer tegen stand. wat hem echter niet meer dan drie games opleverde (6-3). Door de ze overwinning plaatste Burki zich voor de finale, waarin hij zal uit komen tegen de winnaar van de par tij tussen Bram Madera (tegen wie hij de afgelopen veertien dagen al tweemaal speelde) en John Assel- bergs. In het Herendubbelspel-B speelden de gebroeders John en Kees Jan As- selbergs tegen Burki en de Katwijk- se tennisleraar de Groot. Het kostte het duo Burki-, de Groot drie sets om de partij in winst om te zetten, 6-2, 3-6, 6-2. Bij de dames plaatste Milou Pen seel zich voor de halve finale door een overwinning op de mede club- speelster Caria Fok (6-1, 6-2). Ma- riët v. d. Pol, die de lijst aanvoert, had geen enkele moeite met I. Stok- la en met slechts het verliezen van één spel (6-1, 6-0) plaatste ook zij zich bij de laatste vier. Hierin zal zij uitkomen tegen Hanke Faase. In het Herenenkelspel-C behaal de de ex-Katwijk speler Pieter van Duy venvoorde verrassend de finale door knappe winst op Willem Ren- Sink (6-2, 6-1), Charles Asselbergs moest het opnemen tegen een van de Duitse deelnemers Fuleda. In de ZATERDAG 29 JULI 1972 RIJNSBURG 28/7 Bloemenveiling Alstroemerla p. st. 17; anjers AM p. st. bos 1.15; anthurium p. bos 46; calla p. st. 30; campanula p. st. 7; chrys. p. st. 37; idem tros NC p. bos 90; wlrral supreme p. st. 13: dahlia p. st. 8; free- sia p. bos 71; gerbera p. st. 25; gladi olen p. st. 5; glad. colvill. p. st. 4; glad. nanus p. st. 14; godetla p. bos 14; Iris p. bos 1.12; krokus p. st. 8; lathyrus p. groot bl. p. st. 38; idem bl. p. st. 14; scabiosa p. st. bospeen 310350 p. kist; Anjers: William i 22; white 14—21; G. J. 9—16; dusty 813; charmeur 2950; arthur 1421; shocking 1015; keeffer 1222; orchid beauty 3250; pr. ann 1420; harvest yelulow 1930; tangeringe 1930; Ro zen gr. bl. Baccara 54125; Bridal pink 2440; carina 2753; carla 34 90; coral princess 1629; dr. verhage 2966; esther ofarlm 2737; furore 3060; nordia 1828; peer gynt 57 -22; Rozen kl. bl. bregina 1 -36; coronet 1531; ei faberge 1420; golden garnette 1 frost 2953; marimba 19 linda 2163; prominent 2436; Red garnette 1632; roswytha 1426; Spa nish sun 17—26; verona 11—19; zorlna 1120; travesti 2744; valeta 1924; anthurium 140220; chrys. Jaarr. 155 250; euphorbia fulgens 2760; freesla 80140; Idem dubbel 95140; gerbera pr. blaauw 70115; iris overige 70 115: lelies kelk 75140; Idem tak 150— 240320; snij groen 80— eerste nam hij 'n snelle 5-0 voor sprong maar de Duitser begon steeds meer dn zijn spel te komen en ver loor de eerste set maar op het nip pertje (86). In de tweede set had Asselbergs niet veel in te bren gen tegen de steeds beter spelende Fuleda. (6-1). In de beslissende 6et ging de strijd gelijk op en pas na een zeer lange set kon Charles As selbergs blij de baan met een 8-6, 1-6, 9-7 overwinning verlaten. In het Damesenkelspel werd Siet- se Zeilstra, die getipt werd als fina- liste, in de halve finale door Lise- lotte v. d. Bijl geklopt. GERALD V. D. SLUIJS Camera's moeten er weer uit REYKJAVIK De Amerikaan Bobby Fischer dreigt met de twee kamp om het wereldkampioenschap schaken te stoppen als de televisie camera's niet onmiddellijk uit de speelzaal worden verwijderd. Boven dien eist de uitdager van wereldkam- j op pioen Boris Spasski, dat „iedere be trokkene". zijn excuses aanbiedt. Fischer blijkt pas bij een pnvé- diner met zijn zuster in zijn hotel via de radio vernomen te heb ben dat de gehele achtste partij via de televisie is uitgezonden. Fred Cramer, vice-president van de internationale schaakfederatie en een van Fischer's begeleiders, zei dat de 29-Jarige troonpretendent in woede ontstak toen hij het nieuws vernam, opsprong van tafel en schreeuwde „Het Is een leugen" Daarna rende hij weg, sloeg met deuren en ging lar zijn secondanten. Fi scher, die op zijn dagprogramma een partijtje tennis heeft staan, verlangt een uitgebreide verklaring over de kwestie en wil pias onderhandelen als iedereen verontschuldigingen heeft aangeboden. Aanvankelijk dacht men dat Fi scher een oontract had ondertekend en zijn goedkeuring had gehecht aan uitzending via de televisie. blijkt een misvatting te zijn. Zijn advocaat Paul Marshall onderteken de wel een overeenkomst. 25 minuten •nadat de achtste partij was begon nen. „Ik begrijp er niets meer van", aldus Lome Hassan, een van de pro ducers van ABC. „Donderdagnacht gaf Fischer ons zijn woord dat wij onze gang konden gaan als we de details met Marshall hadden bespro ken". Fischer staat er op dat een even tueel contract door hem persoonlijk wordt ondertekend met de clausule dat hij het recht behoudt „elke ca- op elk tijdstip te laten ver wijderen". Organisator Gudmunder Thor&rin- son, tevens president van de IJs landse Schaakbond en assistent- scheidsrechter, zei: „We moeten weer helemaal opnieuw beginnen. Dege ne die het idee heeft gehad om de ze wedstrijd via de televisie uit te zenden zou van het eiland moeten worden gegooid. Ik weet niet waar om ik zo stom was voor ingenieur te studeren. Ik had advocaat moeten worden, om een weg uit deze Jungle te vinden". Intussen is Paul Mars hall al weer per vliegtuig naar New York vertrokken. wy adviseren i oonzaaJ voor: >r.2)ullaari Alle soorten gefigureerd glas LEIDEN Glasplaten Glas in lood en medaillons Spiegels in elk model Geslepen glas Sleutels Sloten Naamplaten Auto- en huis sleutels, klaar terwijl u wacht met spoed gezocht: (steno) typistes (ned. en m.t.) ponstypistes meld je snel: n. rijn 44, leiden 01710—44841 -irrandstad uitzendbureau .Gevraagd een ervaren zelfstandige Bedoeld wordt een medewerker, welke onze vrije pompen met de juiste service-gedachte tot grote omzet brengt. om onze service-afdeling te komen versterken. Voor bekwame personen ligt een goed salaris en een prettige werkkring te wachten. Vlug aanmelden bij "DE SLEUTELKONING" 'S MAANDAGS GESLOTEN GEVRAAGD ERVAREN Bekend met moderne werkmethoden. Vlot kunnende typen en andere administratieve bezig heden, zoals afspraken noteren, nota's verzenden, fondsen tellen. Brieven aan het bureau van dit blad onder i Marijke Schaar ROELOFARENDSVEEN (by het Braassemermeer) TE KOOP modern, prima onderhouden HERENHUIS Ruime voor- en achtertuin met schuur. Indeling ben. verdieping: hal en woonkamer (vloeren van massief parket), waarin handgesmede barbecue, keuken met roestvrystalen aanrecht en aansluiting vaatwasmachine. Eerste verdieping: drie ruime slaapkamers (één met aparte wastafel) en badkamer. Tweede verdieping: vaste trap naar slaap-/hobbykamer bergruimte en overloop met aansluiting voor wasautomaat, voorzien van aardgas gestookte c.v., in stallatie met klokthermostaat, veel sierpleisterwerk (granol) en vloerbedekking. In overleg leeg te aanvaarden. MARCEL WERNER Prys: f69.500,— k.k. Telefoon 01713—3137. WOONBOOT! Omg. tussen Warmond en Voorburg. Tel. ma.-vr. tot 17 uur 070—814251 toestel 127, za. en zo. en dag. na 18.00 uur 070—558860. TE HUUR PARAGE AUTOBOX achter Kagerstraat naby Rynsburgerweg Leiden, Inl.: telefoon 53019 (01710). HOOFDSTRAAT 151 01710—21708. LEIDERDORP Ford-truck hoofddealer GEVRAAGD representatieve Vlot kunnende typen, steno en zelfstandig kunnende corresponderen. Begrip van boekhouden. Lange vakanties, goede sala riëring. Brieven met uitvoerige opgave van bekwaamheden, referen ties en laatst genoten salaris aan het bureau van dit blad onder nummer 48657. AANGEBODEN 4-kamerflat in Voorburg. Gevraagd 2 of 3 kamer woning te Katwijk aan Zee. Tel. inl. 070—814881 toestel 325. KAMER MET PENSION! gevraagd voor eerste Jaars leerling van de instrumenten- makersschool. By voorkeur by leraar die hem event, met studie van de avond M.T.S. kan begeleiden. H. Peters van Dullemen, Rielsedijk 26a, Riel (N.B.) Telefoon 04248—396. Wij staan voor u klaar voor vracht-, bestel- en personenwagen verhuur AUTO PETER St. Aagtenstraat 16-20 TELEFOON 01710-34700 Speciale tarieven

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 10