-EIDSCH DAGBLAD iloof tussen ARP en VVD wordt breder Vantjes raadt Biesheuvel lijmen af Vixon: Waldheim heeft dch laten misleiden vandaag LEIDSCH DAGBLAD +S alles Vlieland Wisselen bij banken: f 1.- extra Artsen vinden abortus- wetsontwerp te vaag igericht 1 maart 1860 VRIJDAG 28 JULI 1972 No. 33771 ■ecteur: G. Koopman jofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Leiden - TeL: 25041. Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) k Prinses Anne van Engeland verlaat hier de Westminster Abbey in Londen, waar zij gisteren als bruidsmeisje fungeerde bij het huwelijk tussen Sir Geoffrey Shakerley en Uady Elizabeth Anson. De bruid is de dochter vtLn wijlen Viscount Anson en Prinses Anne van Denemarken. Naast de prinses de graaf van Lichfield, een broer van de bruid. WASHINGTON (AP) De se- taiis-generaal van de Verenigde ies Waldheim en vele goedwil- le en naïeve mensen hebben zich p beïnvloeden door de propa pa van de vijand, aldus ver- irde president Nixon gisteren p aanleiding van de berichten f bombardementen op dammen [lijken in Noord-Vietnam. De pre nt onderstreepte dat de Ver. Sta- daar geen bombardementen op laatselijk buien Bilt verwacht lorgenavond: itselijk buien, hier en daar on- ar ook enkele opklaringen, ikke tot matige wind uit ulteen- nde richtingen. Minimumtem- ituren ongeveer 13 graden, maxi- tttemperaturen rond 20 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 29 JULI op:4.57 uur; onder 20.35 uur. n op: 21.29 uur; onder 8.52 uur. gwater te Katwijk: 4.56 en 17.22 laagwater: 0.57 en 13.16 uur. niet-militaire doelen hebben uitge voerd en dat ook niet zullen doen. Op een persconferentie in het Wit te Huis leverde de president felle kritiek op de tegenstanders van zijn Vietnam - politiek en onderstreepte, dat de kansen op een overeenkomst door onderhandelingen "beter zijn dan ooit tevoren". In felle bewoor dingen stelde de president de wat hij noemde "duidelijke propaganda middelen van Hanoi" aan de kaak, „waaruit de hypocriete houding van de Noor dvietna mezen blijkt". In hun laatste offensief hebben de noordelijken door hun opzettelijke acties in Zuid-Vietnam 45.000 bur gers gedood of gewond. Nog eens 860.000 verloren hun have en goed. Houdt U van bloemen? Houdt U van antiek? En bovendien nog van lekker eten en een heel goed glas wijn danmoet U in Nieuw Minerva zyn. Specialiteiten Restaurant „NIEUW-MINERVA" Vrouwenst. 11 - Boommarkt 21 Leiden - Telefoon 26358 Achthonderdduizend vluchtelingen verlieten Noord-Vietnam nadat de communisten er aan de macht kwa men en tenminste een half miljoen mensen kwam om in arbeiderskam pen. "Met hun propaganda camou fleren de Noordvietnamezen een van de meest barbaarse invasies uit de geschiedtnis en een beleid van moord met voorbedachte rade". Nixon trok een parallel met de ge allieerde bombardementen op Duits land iin de Tweede Wereldoorlog. "Bij de tragedies van Dresden, Es sen. Hamburg en niet te vergeten Berlijn ging het er om of Europa van Hitier bevrijd zou worden. Ook nu is de vraag voor Amerika of de Zuidviefcnamezen aan een commu nistisch bewind of een volgend bloedbad overgelaten moeten wor den, aldus president Nixon. Meer Brittten naar Ulster De regering in Londen stuurt nog eens vierduizend Britse soldaten naar Noord-Ierland, waar zich al 17.600 manschappen bevinden. Voorts heeft Londen besloten 30 miljoen pond sterling aan Ulster ter beschikking te stellen om landbouw, handel, in dustrie en onderwijs te helpen. Dit kredite geldt voor twee jaar. Al eerder had de regering-Heath 45 miljoen pond sterling beschikbaar gesteld van de scheepsbouwindus- trie in Belfast. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 12 augustus '72 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. VISKOMMEN GOEDKOOP... VISKOM met gratis goudvis en groen 4,95 VISKOM met gratis 2 goudvissen en groen 8,95 VISKOM met gratis 3 goudvissen in groen 8,95 Nylon schepnetje voor 0,95 tubifex-wc-houders, nu 1,95 bodem-stofzuigers met aan sluiting op pomp, nu4,95 plastic viskom - of aquarium- planten 2,75, nu 1.45 LUCHTPOMP, kompleet met filter, slang en watten 9,95 SET PLAKPLAATJES met 150 trop. vissen in kleur, met voedsel- en temperatuurtabel, voor slechts 4,75 Nieuwe Rijn 50 Tfn 20024 (01710) DEN HAAG De verwijdering tussen de confessionelen en de VVD is gisteren duidelijk groter geworden. AR-frac- tievoorzitter Aantjes deelde gisteravond laat zelfs mee dat zijn fractie geen enkele medewerking zal verlenen aan een poging tot lijmen van het vijf partijen-kabinet, indien die poging zou worden ondernomen op basis van de brief van de WD-er Wiegel. Daarin deelde deze namens zijn fractie formateur Biesheuvel mee dat de liberalen vasthouden aan hun verlangen tot her stel van de coalitie. Volgens de heer Aantjes dekt de tekst van de brief namelijk niet het standpunt, dat de heer Wiegel een dag eerder in het gezamenlijk beraad nog had ingenomen. .Daar- deze ontwikkeling niet gemakkelijker op geworden. Het is bekend, dat hij zelf ook weinig heil ziet in een po ging tot herstel van de vijf partij en-coalitie: het zou zijn toch al niet voorspoedig verlopende formatiepo ging alleen maar ophouden. Vrij wel niemand ook bij DS '70 niet gelooft namelijk dat een lijm poging serieus kans van slagen heeft. Daarvoor liggen de intussen betrok ken stellingen al te ver uit elkaar. Laat Biesheuvel echter na, om de mogelijkheid van herstel zelfs maar te onderzoeken, dan kan hem licht het verwijt treffen niet alles te heb ben gedaan om de vijf bijeen te houden. Aangenomen wordt daar om, dat hij speelt met de gedachte een (of enkele) „verkenners" te la- w. ten onderzoeken of er inderdaad kan- Moeilljk sen op herstel van de breuk be- De WD-er schrijft bij teken ik aan dat naar de opvat' ting van mijn fractie in dit gesprek over het in 1973 te voeran loon- en prijsbeleid overeenstemm .ng dient te worden bereikt". Mr. Aantjes ziet hierin een aanscharping van het VVD-standpunt, omdat de liberalen voorbij gaan aan het feit, dat er binnen het kabinet over een groot aantal zaken al overeenstemming was bereikt: „Als de heer Wiegel zaken als uitgavenniveau, dekkingsplan en loon- en prijsbeleid weer ter discus sie wil stellen, dan distantieert hij zich van de bereikte overeenstem ming. Dan kan ik alleen maar con cluderen dat Wiegel de weg verlaat, die wij tot nu toe samen zijn ge- Mr. Aantjes die de formateur gisteren heeft afgeraden een poging tot herstel van de breuk te onder nemen en zijn KVP-collega An- driessen werden gistermiddag door formateur Biesheuvel ontvangen, na dat deze eerste met de heren Wiegel (VVD) en Tilanus (CHU) had ge sproken. Laatstgenoemden hadden hem elk een brief gebracht en toe gelicht, waarin zij stelden, dat hun fracties nog steeds vasthielden aan het verlangen de breuk met DS '70 te üjmen. Voor mr. Biesheuvel is het er door Met het dreigende risico van mis lukking zal hy het namelijk hoogst waarschijnlijk niet zelf willen doen. Ook bij de AR bestaat uiteraard geen belangstelling voor dit verkenners- werk, zodat het voor de hand ligt de „lijmers" te zoeken bij die partijen die het vurigst naar herstel streven. Fractievoorzitter Tilanus (CHU) heeft overigens al laten weten „zich daartoe als arts niet de eerst aange wezene te achten". Evenals woensdag heeft forma teur Biesheuvel gisteravond opnieuw langdurig met de koningin in Porto Ercole getelefoneerd om haar van het verloop van zijn formatiepoging op de hoogte te stellen. Meer nieuws over de formatie op pag. AMSTERDAM De Nederlandse banken gaan met ingang van 1 sep tember bij aan- of verkoop van vreemd geld f 1 per nota in reke ning brengen, zo heeft de Neder landse Bankiersvereniging meege deeld. De banken achten dit bedrag noodzakelijk voor de bestrijding van de kosten die verbonden zijn aan het omvangrijke werk dat voor deze veelal kleine transacties moet wor den verricht. In de meeste gevallen bengen de banken overigens voor deze transacties al kosten in reke ning, aldus de bankiersvereniging. 20 PAGINA'S 0 We zitten midden in de tjjd van de "Missen". Miss Universe (mor gen), Miss Fotogeniek, Miss Blnem, Miss Zus en Miss Zo. In Scheve- ningen zijn ze ook met zo'n ver kiezing bezig. Daar wordt van avond de mooiste van de badplaats gekozen. We hebben even achter de schermen gekeken. Wel grappig. Maar de jonge schoonheden (en kelen op de foto links) barsten bij na van de zenuwen PAGINA 5 0 Over een week rydt ook weer het bloemencorso van Rynsburg. Er wordt druk aan de opbouw gewerkt PAGINA 7 0 In Engeland is nu een algemene havenstaking uitgebroken PAGINA 9 0 De "grote" Nederlandse speelfilm lijkt van de grond te komen PAGINA 11 0 De modemarathon in Par(js gaat nog steeds door. We hebben hier nauwelijks zomer gehad en ze to nen daar alweer de winter PAGINA 13 0 Enith Brigitha deed de kou bij de zwemkampioenschappen vergeten PAGINA 15 0 Spasski heeft opnieuw geblunderd, Fischer leidt nu met 53 PAGINA 17 UTRECHT Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Beovrdering der Geneeskunst vindt de formulering van het wetsontwerp over abortus te vaag. De artsen vinden dat met het wetsontwerp geen verbetering wordt bereikt ten opzichte van de wet die op het ogenblik van kracht is. De brief waarin dit standpunt is vast gelegd zal op 26 augustus met de art sen tydens een algemens vergadering worden besproken. Het hoofdbestuur is het met de ministers Stuyt en Van Agt eens, dat als voorwaarde voor een abortus moet worden gesteld ernstige bedrei ging van het leven of van het licha melijk of geestelijk welzijn van de vrouw. Maar niet duidelijk is, op welke manier moet worden nagegaan of het belang van de vrouw zwaar der weegt dan het belang van het menselijk leven in ontwikkeling. Evenmin duidelijk is, hoe de ge- FIAT 128 SPORT COUPE 4 uitvoeringen 2 motoren; 1116 of 1290 cc 4 volwaardige zitplaatsen veel bagageruimte economisch in gebruik vraag vrijblijvend proefrit leverbaar vanaf f 8999, Korevaargarage N.V. Showroom: Korevaarstraat 19 Leiden. Tel. 01710—42146* Donderdagavond - koopavond. De Philippijnen zijn zwaar getroffen door overstro mingen, die geleid hebben tot hongersnood en be smettelijke ziekten. Op de foto: de echtgenote van president Marcos bracht per Amerikaanse helikop ter een bezoek aan een van de getroffen dorpen, waar zij levensmiddelen uitdeel de aan de hongerige bewo ners. neeskundige aan de hand van de in de wet omschreven norm en op grond van de uitkomst van het overleg met de huisarts van de vrouwen en een of meer andere deskundigen, tot een zelfstandig besluit moet komen. De opvatting van de ministers, dat de beschermwaardigheid van de vrucht toeneemt naarmate de zwan gerschap vordert, vindt het hoofdbe stuur „een gevaarlijk uitgangspunt dat medisch-ethisch niet verdedig baar is". Het bestuur meent, dat het besluit tot uitvoering van de ingreep door tenminste twee artsen moet worden genomen. Zij zullen zelf- In over leg met de vrouw moeten uitma ken of en zo ja welke andere des kundigen bij de besluitvorming moeten worden betrokken. Het ver plicht inschakelen van "n derde des kundige zal volgens het bestuur geen groter waarborg bieden voor een juiste afweging van de belangen. Het bestuur is het er ook niet mee eens. dat alleen de arts die de in greep gaat verrichten beslist en ter verantwoording kan worden geroe pen. (£>uc/ tylte temvs- De warmte van de laatste dagen heeft reeds op ver schei denen plaatsen in Friesland offers geeischt. De 24sten bezweek te Scherpenzeel 'n hooier in het veld. Uit Wol- vega en Sneek kwamen soort gelijke berichten. Ook in Over ijssel onder het dorp Blan kenham liet een werkman het leven. Hoogstwaarschijnlijk zal de achtste bloem der Victoria Regia in den Academietuin te Leiden zich heden in den namiddag openen en dan ook morgen, na 4 uren, open zijn. In Madrid meldt het offi- ciëele blad, dat de bende van Castells, meer dan 1000 man sterk, door kolonel Ar- rondo verslagen en uiteenge jaagd is. De Carlisten verlo ren 13 dooden en 35 gevange nen. De bende van Castelles had bij eene overrompeling 13 beambten opgelicht, voor welke een losgeld van 30.000 piasters geeischt werd. Vandaag 50 jaar geleden: De Fransche bladen mel den het overlijden van Char les de Ville Wells, die des tijds groote naam kreeg toen hij er in 1892 in slaagde de speelbank van Monte Carlo te laten springen. Hij was in 1840 te Broxboume geboren (hij is dus 82 jaar oud ge worden), maar woonde lan ge tijd als ingenieur in Mar seille. Wells slaagde er niet in het met spelen verdiende geld te bewaren, hij ging fail liet en werd wegens fraude tot acht jaar dwangarbeid veroordeel. Zijn laatste ja ren sleet hij in armoede.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1