Londense arbeiders sinds gisteravond in vrijheid nieuwe 169 Egypte wijst aanbod van mevr. Meir af Washington: "incidentele en geringe schade aan de dijken in Noord-Vietnam" Eagleton zal, zo nodig, aftreden Uitgangspunt voor nieuwe moeilijkheden? Dreigement tegen wijk Londonderry II DONDERDAG 27 JULI 1972 BUITENLAND (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De vijf Londense havenarbeiders, die vorige week vrijdagmiddag in de gevangenis van Pentonville werd opgesloten omdat ze het bevel van het Hof voor indu striële betrekkingen niet hadden opgevolgd, zijn gisteravond ij gelaten. De basis waarop de vrijlating berust, is echter ;egelijk weer uitgangspunt voor nieuwe moeilijkheden. De vijf echters van het Hogerhuis kwamen namelijk tot de uitspraak at de vakbonden direct verantwoordelijk zijn voor de daden an hun leden, met name de daden van de zg. „shop stewards", Ide voormannen van het personeel in fabrieken en werk- laatsen. Als de shop-stewards niet zelf ver- Jptwoordelijk zijn voor hun daden, kunnen ze ook niet opgesloten korden, aldus de redenering van het voor industriële betrekkingen. ,r dan moet eerst worden nage- of de bedoelde personen heb- gehandeld in overeenstemming net de politiek van de vakbonden If. De Algemene Transp or tarb eiders - >nd, waartoe de havenwerkers be- loren (anderhalf miljoen leden) ?erd door de rechters in het Hoger- luis verweten dat zij niet voldoende aan om de vijf havenarbei- lers tot rede te brengen. De officiële mededeling van de BT&ond aan de havenarbeiders, dat ze ejn overtreding waren, was niet vol doende geweest, aldus de rechter. Er retiad daarbij ook nog druk op hen noeten worden uitgeoefend. Het re sultaat van de uitspraak is, dat de ^rakbond alsnog de boete van 55.000 bond moet betalen, die haar in eers- jSowjetrussische «marine telt «fuim 400 «onderzeeboten og LONDEN (AP) De Sowjet-Unie ,1 [rijgt er gemiddeld elke vijf weken l^en nieuwe door kernenergie voort- ïewogen onderzeeboot bij, de Ame rikanen een per ongeveer negen rvjien weken, aldus de nieuwste uitga- fe van „Jane's Fighting Ships". In het nieuwe boek, de 75-ste edi tie, die 836 pagina's telt, staat dat le Sowjetrussisohe marine beschikt liever 95 kern-onderzeeboten en 313 lie worden voortbewogen door olie- notoren, een totaal dus van 408. 1 De Amerikaanse daarentegen be- Ichikt over 100 kern-onderzeeboten ^n 36 „conventionele", totaal slechts txj|36 schepen. rii Een atoom-onderzeeboot kost 200 vpilj oen dollar. Waarom geven de frote landen, Groot-Brittanië en ihfrankrijk inbegrepen, zulke for- piuinen uit aan dergelijke schepen? Dm dat, licht vice-admiraal Sir John I Roxburgh toe, deze vaartuigen een eer grote actieradius hebben en zich leerplaatsen met grote snelheid. Ze nagenoeg onzichtbaar van de icht uit en behoeven zich van 'eersomstandigheden niets aan te Trekken. De samensteller van het gedeelte in het boek over de Verenigde Sta ll, Norman Polmar, schrijft dat olgens de mening van enige mar ine- utoriteiten de Amerikaanse oorlogs chepen over het algemeen op be- aalde gebieden minder goed zijn n an die van de Sowjet-Unie. De Rus- in ij; ische schepen zouden „grotere' meevoeren en meer lading, ter- ^ijl een aantal motoren heeft die v 'eer paaxdekrachten opleverden dan v ergelijkbare Amerikaanse bodems. de Amerikaanse schepen zou den „langer meegaan" en de inrich- aning voor de bemanning is beter. Behalve de 408 onderzeeboten telt ijde Sowjetrussische marine twee he- >li1 kopterschepen, 12 kruisers met ge ilde raketten, 15 kannonneerkrui- hosrs, 35 torpedojagers met geleide rojectielen, 66 torpedojagers met 0 onventioneel geschut, 130 fregat- 258 escorte-vaartuigen, 350 mij- 01 envegers, 145 schepen voor het lan- eren van geleide projectielen, 200 11 crpedoboten en duizenden schepen ,pjan ander type, met inbegrip van bekende „vistreilers" die als spio- ageschepen worden gebruikt en die ol zitten met de meest-verfijnde lektronische apparatuur. Medewerker Blackman schrijft dat L r rapporten zijn volgens welke de j low jet-Unie nu ook vliegdeksche- machines met vaste vleugels ,y|an het bouwen is en die zouden meter lang worden en een wa ll overplaatsing hebben van 30.000 te aanleg door het Hof voor de in dustriële betrekkingen was opgelegd. Daarbij komen nog de kosten van het proces in het Hogerhuis: 25.000 pond. Premier Heath zei gisteravond voor te televisie „zeer tevreden" te zijn met de uitspraak van het Hoger huis. De eerste minister wees elke verantwoordelijkheid van de rege ring voor de arbeidsonrust, die was voortgekomen uit de gevangenhou ding van de 5 havenarbeiders, van de hand. Deze arbeiders hebben alles op alles gezet om in de gevangenis terecht te, komen, aldus Heath, die hieraan toevoegde dat de bevolking „doodziek" is van de arbeidsonrust. De Britse regeringsleider besloot zijn toespraak met te zeggen, dat amen dementen op de wet op de industrië le betrekkingen „overwogen kunnen worden als de wet de kans heeft gehad zichzelf te bewijzen". De dag, die met de vrijlating van de vijf havenarbeiders eindigde, was gekenmerkt door 'n steeds verder om zich heen grijpende stakingsgolf over het gehele land. De autobussen re den niet meer, de kranten bleven overal opnieuw uit en op het Lon dense vliegveld Heathrow legde het 3000 man tellende grondpersoneel het werk neer. Het gevolg was dat de BEA en de KLM hun diensten staakten tot vanochtend 6 uur. De BOAC slaag de erin zijn arriverende toestellen binnen te loodsen. Voor de maat schappijen die probeerden door te vliegen was het grootste probleem hoe ze brandstof moesten innemen. De TUC, de overkoepelende vak centrale, had besloten op a.s. maan dag een algemene staking af te kon digen waaraan de voor het land es sentiële diensten niet zouden deelne men. Verwacht wordt dat deze sta- Tien jaar De 23-jarige Werner Hoppe, die op 15 juli vorig jaar tij dens een speuractie naar leden van de aharchistische Baader-Meinhof- groep werd gearresteerd, is gisteren in Hamburg wegens drievoudige po ging tot doodslag tot tien jaar gevan genisstraf veroordeeld. Afperser gearresteerd De Itali aanse politie heeft een 40-jarige boek houder uit Milaan aangehouden en beschuldigd van pogingen tot afper singen van grote sommen gelds van supermarkten onder de bedreiging dat hij anders ervoor zou zorgen dat het door deze bedrijven verkochte voedsel vergiftigd zou worden. Krokodillenplaag In het district Barisal in het zuiden van Bangladesj heerst een krokodillenplaag. Deze die ren hebben de afgelopen drie weken al zeker tien mensen verscheurd. Victor Turner, een van de vijf Londense havenarbeiders wier gevangenzetting tot massale sta kingen leidde, heeft zo juist de gevangenis (zie achtergrond) verlaten en staat op het punt in zijn auto te stappen. HONOLOELOE (GPD UPI) Senator Thomas Eagleton zal zich terugtrekken als Democratisch kan didaat voor het vice - preside ntschap als blijkt dat de onthullingen over zijn gezondheid belemmeren dat George MoGovern in het Witte Huis komt. „Ik wil McGovern in het Witte Huis en ik zal niets doen dat hen van dat doel afhoudt", zei Eagleton op een persconferentie in Honoloeloe. Dinsdag werd bekend, dat de 42-jarige Eagleton tus sen 1960 en 1966 drie keer op eigen verzoek voor psychiatrische behan deling opgenomen was in een zie kenhuis. Twee keer werd hij behan deld met elektro-shock-therapie, een in onbruik rakende methode waar mee depressies worden behandeld. In alle drie de gevallen volgde de behandeling op een intensieve poli tieke campagne die Eagleton had gevoerd. Bij zijn laatste behandeling in 1966 werd door zijn medewerkers gezegd dat Eagleton was opgenomen in het Johns Hopkins-ziekenhuis in Baltimore voor een aandoening van de ingewanden. Eagleton werd toen in feite in Missouri, zijn eigen staat, verpleegd, maar de eigenlijke feiten lekten toen niet uit. De omzichtig heid waarmee pers en publiek on kundig werden gelaten van Eagle- tons psychiatrische behandeling, toont aan hoezeer de psychiatrie door de meeste Amerikanen nog steeds wordt beschouwd als de behandeling van krankzinnigen. Eagleton werd tot zijn onthullin gen gedwongen, omdat een van de dagbladen van het Knigh t - concern werd opgebeld door iemand die zei een aanhanger van McGovern te zijn en die gealarmeerd was door een fluistercampagne, waarin gezegd werd dat Eagleton behalve geestes- WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten hebben gisteren toegegeven, dat Amerikaanse vlieg tuigen bij hun bombardementen op Noord-Vietnam bevloeiingsdijken hebben getroffen. Er zou echter slechts "incidentele en geriinge scha de "aan het irrigatiesysteem zijn aangericht. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken Charles Bray, die deze ver klaring aflegde, herhaalde dat de dijken geen aanvalsdoelen vormen. Het was de eerste officiële erken ning dat de Amerikaanse bombar dementen delen van het 3.000 km lange dijkstelsel hebben beschadigd. De minister van Defensie Meivin Laird had eerder al eens gezegd, dat "er misschien enige schade was ont staan" toen Amerikaanse vliegtui gen luchtdoelinstallaties in het be trokken gebied hadden aangevallen. BELFAST (Reuter, AP) Mi litante protestanten hebben gis teravond verklaard, dat zij de ge hele toevoer van brandstof naar de gebarriceerde rooms-katholie- ke stadswijk van Londonderry zullen afsnijden om de inwoners te dwingen te vertrekken en zo het Britse leger in staat te stel len de guerrillastrijders die zich in de wijk bevinden, aan te val len. Deze ontwikkeling kwam aan het einde van een dag van vuur gevechten tussen het Britse leger en sluipschutters van het IRA in Belfast en van protestantse sta kingen die bijna de gehele Noord- ierse industrie lamlegden en be doeld waren als teken van rouw voor de slachtoffers van de bom- van verleden week De Noordierse sociaal-democra tische en Labour partij (SDLP) heeft gisteren in een verklaring bevestigd dat ze heeft besloten met de Britse minister voor Ulster Whitelaw be sprekingen te voeren. Het besluit baant de weg voor een rondetafelconferentie van politieke partijen in Ulster over de toekomsti ge vorm van regionaal bestuur voor de provincie. De SDLP had aanvankelijk gewei gerd om met de Britse regering in Bray zei dat er bij de luchtacties grootscheepse tegen Noord-Vietnam altijd de mo- gelijkheid van het beschadigen van dijken aanwezig was. Volgens hem beschikken de VS over gegevens over het effect van de bombardementen op de dijken. Hij wilde niet ingaan op de vraag of deze gegevens waren verkregen bij speciale verkenningsvluchten voor dit doel. Bray noemde de beschuldigingen van Hanoi dat de VS systematisch de dijken in Noord-Vietnam ver nielen "een zorgvuldig opgezette propaganda-actie". In dezelfde zin liet de leider van de Amerikaanse delegatie bij de VN, Bush, zich woensdag uit in een te levisievraaggesprek. Hij zei dat "veel van de inlichtingen die Waldheim, secretaris-generaal van de VN, had ontvangen, deel uitmaakte van deze Veroordelingen in Brno PRAAG (AFP, Reuter) In de stad Bmo in centraal Moravië zijn giste ren zes personen veroordeeld tot ge vangenisstraffen die variëren van 26 maanden tot rijf jaar op beschuldi ging van staatsgevaarlijke activiteit. Dr. Milan Silhan kreeg vijf jaar, Zdenek Pofcoxmy vier, da'. Jaroslav Meanik drie en een half, Petr Wurm drie, Alois Wyroubal twee en een half en Jan Schopf 26 maanden. Het was het vijfde proces van deze aard in Tsjecho-Slowakije in negen dagen. Volgens het persbureau Ceteka hadden de zes tussen eind 1970 en januari van dit jaar een ille- te gaan naar aanleiding van het 5ewegjing opgericht „uit vijan- invoeren van de maatregel die an- digheid Jegens het communistische ternering van verdachten zon- staasbestel". Bedoeling van de bewe- der vorm van proces mogelijk maakt. ging was omverwerping van de be- De SDLP werd altijd beschouwd staande orde, aldus Ceteka. Geen der als de onofficiële politieke veroordeelden is erg bekend in voorspreekster van het IRA. Maar Praag. Ceteka verschafte geen na- in haar verklaring van woensdag dere bijzonderheden. Men weet al- veroordeelde de partij de geweldda- i leen, dat Silhan arts en Meznik wijs- digheden van het IRA heftig. geer is. propag and acampag- Bush herhaalde dat Waldheim z.i. niet van plan was geweest partij te kiezen in de kwestie. Verder in het vraaggesprek gaf hij als zijn me ning te kennen, dat Noord-Vietnam van plan is de Amerikanen de bewind schufti (te geven van evenituële over- I tsnland Jacht op de 19 Kroaten kostte levens van 13 manschappen BELGRADO (Tanjoeg) De strijd 'cjETi de neigoniLiEin exfbremiisltem van de Oestasji-beweging die Joego-Sla- vië waren binnengedrongen, heeft aan dertien manschappen van leger en politie het leven gekost, aldus een mededeling van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Belgrado. Dinsdag is het achttiende lid van de negentien man sterke groep in Kroa tië gedood. De zeventien anderen wa ren al eerder door leger en politie opgespoord en uit de weg geruimd. De negentiende man is nog voort vluchtig. De 0:i;asji zijn d»? geestelijke erf genamen van de fascisten die tij dens de oorlog in Kroatië aan het iren. Ze worden in het bui opgeleid voor stromingen. Deze zouden echter het daden onder andere tegen Joego- gevolg zijn van een gebrek aan on- Slavische vestigingen in h®t buiten- derhoud van de dijken. "De dijken land. vielen vorig jaar al uit elkaar door- V>e republiek Bosnië was door de dat'zij niet werden onderhouden", "negenden 0:husja-miri-jnien uSfogetoo- aldus Bush. zen als terrein van hun ondergrondse Inmiddels heeft het Noordvietna- activiteit. Ze waren Joego-Slavië mese persbureau gemeld, date*n<? I111?* binnengedrongen. Noord-Vietnam een "geweldige ac- i C ziek ook verslaafd zou zijn aan al cohol. De krant confronteerde Eag leton met deze berichten, waarop in overleg met McGovern besloten werd de feiten openbaar te maken. Eagleton bestreed dat hij alcoho licus was en weigerde ook de me dische documenten van zijn behan delende psychiaters over te leggen. Die waren niet bestemd voor leken, zei hij. Over zijn psychiatrische be handelingen gaf hij echter volledig inlichtingen, waarbij hij van tevo ren geadviseerd werd door een broer, die radioloog is in Missouri. Het effect van deze mededelin gen op McGovems campagne zal nooit volledig te meten zijn, om dat de aard van het onderwerp de neiging heeft onder de oppervlakte van de open discussies te blijven. Rijke Bantoe overleden In een ziekenhuis in Durban is op 92-Jarige leeftijd Khotso Sethuntsa overleden, die zich de geslaagdste medicijnman ter wereld noemde. Hij was een van de rijkste Bantoes in Zuid-Afrika, want zijn vermogen wordt op meer dan 40 miljoen gulden geschat Hij laat 23 vrouwen en 200 kinderen ach ter, zodat hij op dat terrein evenmin tot de misdeelden behoorde. Bomaanslagen In Argentinië zijn gisteren tien bommen ontploft voor privé - woningenbanken en bedrijven. Zij zijn waarschijnlijk daar neerge legd door Peronlstische terroristen op de 20ste verjaardag van de dood van Eva Peron. De explosies richtten ma teriële schade aan, maar er vielen geen gewonden. Ongeluk in Cartagena Een ver sierde boot met honderd mensen ls gisteren in de haven van Cartagena (Spanje) gezonken. Tien mensen, allen Spanjaarden, zijn verdronken en zeventien raakten gewond, van wie een ernstig. De boot was er een van twaalf, die aan een feest hadden deelgenomen. Eigen praalwagen voor gemeente bestuur Katwijk KATWIJK Er zal In de bloe mencorso's Rijnsburg—Leiden op 5 augustus en Katwijks "Flora's kleurenpracht aan zee" op 12 au gustus een praalwagen van het Katwijks gemeentebestuur meerij den. Het voorstel komt 3 augustus in de raad. Er is een bedrag van rond f 3500, mee gemoeid. Men moet wel een Jaar of twaalf teruggrijpen. Toen reed er in het Katwijkse corso een wagen van het gemeentebestuur mee. Gemaakt naar een ontwerp van één van de medewerkers van Openbare Werken. Dat grapje heeft de gemeente toen handen vol geld gekost, namelijk zo'n f 5000. Het gemeentebestuur is daar schijnbaar zo van geschrok ken. dat men het lange tijd niet heeft aangedurfd weer met een voorstel bij de raad te komen. Zeilen De Nederlander Coster heeft gisteren by Brouwershaven de Onder de doden aan regeringszijde derde race van de strijd om het open tiviteit" ontwikkelt om de bescha-T *«-••"» ta>p:»ï v-:a MMat zemnunpioenschap ta dB digde of vernielde dijken te herstel- ,macht' commandant was van hetsotaMase gewonnen. Hij heeft met leger- en politieonderdeel dat tegen j ruime voorsprong de leldttng In het de Oestasji was ingezet. I klassement. CAIRO, JERUZALEM, WASH INGTON (Reuter, UPI) Egypte heeft het aanbod van de Israëli sche premier mevrouw Golda Meir voor directe onderhandelingen met president Sadat over een re geling voor het conflict in het Midden-Oosten verworpen, zo melat het gezaghebbende Egyp tische dagblad Al Achram. Egypte wijst ook het aanbod van mevr. Meir voor besprekingen over heropening van het Suezkanaal van de hand, omdat dat geen doel op zichzelf is, aldus Al Achram, handelingen met Israël zouden neerkomen op capitulatie. President Nixon heeft Israël gis teren medegedeeld, dat de Verenig de Staten hun pogingen om in het Midden-Oosten vrede te stichten voortzetten en daarbij de souverei- niteit van de Joodse staat verdedl- "U kunt ervan verzekerd zijn dat wij samen zullen blijven streven naar datgene waarin u geïnteres seerd bent en waarin wij geïnteres seerd zijn en dat is een rechtvaar dige vrede in het Midden-Oosten die de soevereiniteit van Israël, waarvoor uw volk zoveel geleden en zoveel geofferd heeft, beschermt", dat gewoonlijk het standpunt van aldus Nixon in een rechtstreeks te- de Egyptische regering vertolkt, i tefoongesprek met premier Golda Sadat heeft in het verleden steeds Meir' ADVERTENTIE AARDBEIEN CONFITURE van 176 tijdelijk vooi van de opening van het aardsatel- liet-communicatiestation van tien miljoen dollar in Emek Ha'ela, de bijbelse plek ten zuidoosten van Jeruzalem waar David Goliath ver- De Sowjet-Unie zal ook het me rendeel van de vliegtuigen, die door Russische bemanningen worden be stuurd, uit Egypte terugtrekken, zo berichtte de New York Times donderdag, zich baserend op aan wijzingen die de Amerikaanse in lichtingendiensten verzameld zou den. hebben. Moskou zou het me rendeel van de 18Toe-16 verken- nings-bommenwerpers terughalen, evenals enkele van de 70 Jachtbom menwerpers Mig-21 en ook zes Mig- 23's. Daarentegen zou Egypte meer dan 200 Mig-19 en -21 toestellen kunnen houden en ook de Soechol- 7-bommen werpers, die door Egypti sche piloten bemand worden. Cai ro houdt ook de luchtdoelraketten en andere Installaties die na de zes- De inlichtingendiensten menen dat niet meer dan 200 k 300 Russen achter zullen blijven om te helpen bij de bediening van de raketinstal laties. De Russen zouden wel de zelfde havenfaciliteiten houden in Alexandrië, Port Said, Marsa Ma- troeh en Solloem.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9