Weer: verontwaardiging over bommen op Vietnam Lezers schrijven Bommen-1 Bommen-2 Bommen-3 Bommen-4 Dat ik na mijn artikel "Heilige verontwaardiging over bommen op Vietnam" (<Ld. 20 Juli) in enige in gezonden stukken de wind van vo ren zou krijgen, heeft mij vanzelf sprekend niet verrast. Nog minder verrast ben ik door het feit, dat mijn opponenten (zie elders op deze pagina) aan een groot deel van mijn argumentatie voorbijgaan en omschrijvingen vinden als "Tele- graaf-stijl", "liever manipuleren dan informeren", ongenuanceerd, pole misch, agressief en discriminerend". Geen wonder, want wie in Neder land ter zake van bepaalde onder werpen een ander geluid laat horen dan het "ongenuanceerde" confec- tie-denken uit een bepaalde hoek toestaat, heeft het "gedaan". Mèg ik er nog een andere mening op na houden dan de meeste dagbladen en radio en t.v. voorschrijven? En mag ik dat, als ik mij keer tegen "selectieve eenzijdige) veront waardiging", op een scherpe wijze formuleren? Of is het in Nederland al zover gekomen dat aan inzichten, dde afwijken van de standaard-op vattingen van de meeste communi catiemiddelen, het zwijgen wordt opgelegd? Laat ik beginnen met het citeren van de correspondent in Zuid-Viet- nam van het gezaghebbende Britse weekblad "The Economist"; wiens artikel in vertaling te vinden is in "Het Parool" van 20 Juli J.l. "Hoe komt het", aldus de "Economist, "dat Zuid-Vietnam het heeft over leefd, terwijl toch de kansen zo ge ring leken? Werd het gered door de Amerikaanse bombardementen of door de tactische fouten van de te genstanders? Of komt het veel-ge- kritiseerde Zuidvietnamese leger de eer toe, dat het de aanval heeft af geslagen? Het antwoord is een com binatie van deze drie factoren en nog een aantal minder in het oog lopende omstandigheden. Zonder Amerikaanse luchtsteun zou het re sultaat zeker anders zijn geweest. De aanvallen van de B52-bommen- werpers waren een beslissend ele ment in de succesvolle verdediging van Kontoem, An Loc en zelfs Hoeé. De bombardementen op Noord - Vietnam hadden weliswaar niet veel uitwerking op het offensief zelf, maar zij hebben stellig afbreuk ge daan aan Hanoi's vermogen de aan val voort te zetten. Maar het eigenlijke succes hing af van de vraag of het Zuidviet namese leger inderdaad kon vech ten. Het is gebleken dat het dit in derdaad kan. Toegegeven, de derde divisie is voor de sterke druk in Qoeang Tri bezweken en de 22-ste divisie heeft niet veel gepresteerd in Kontoem en Binh Dinh. Maar nie mand heeft deze eenheden ooit tot de keurtroepen van Saigon gere kend. De troepen waarvan verwacht werd dat zij goed zouden vechten hebben dat gedaan en, wat meer zegt, de plaatselijke territoriale lijkmoedigheid onder ogen gezien. Volgens de Zuidvietnamezen hebben zij minder te vrezen van Hanoi dan van de verkiezing van senator Mc- Govern tot Amerikaans president". Tot zover de "Economist". Ik vraag mij af wat er voor wezenlijk verschil is tussen dit artikel in het Britse weekblad en de strekking van het mijne op 20 juli. Ook daarin is sprake van een invasie uit Noord- Vietnam, van grote Zuidvietnamese veerkracht en van een eigen struc-: tuur die helemaal niet van zins is het veld te ruimen voor de noorde lijken. Nu wordt mij verweten, dat ik geen rekening zou houden met de geschiedenis van het Vietnamese Door C. J. Rotteveel ADVERTENTIE CONTESSA/fijn datje d'r bent strijdkrachten hebben stand gehou den. Over het geheel genomen is de "vietnamisering" een succes geble ken. Tactische fouten op het slagveld van de Noordvietnamese comman danten waaronder het onjuiste gebruik van tanks hebben Saigon in de kaart gespeeld. Maar de groot ste blunder van Hanoi was wel het besluit het offensief te beginnen met een aanval over de demilitari seerde zone heen. Door zo ondubbel zinnig te bewijzen, dat het hier ging om een Noordvietnamese aanval heeft het politburo in Hanoi veel van de steun verspeeld die het an ders zou hebben gehad, zowel inter nationaal als van de boeren in het zuiden. De invasie (ik citeer nog steeds de "Economist") heeft het groeien de Zuidvietnamese nationalisme versterkt. Zij heeft de positie van president Thieu verstevigd en dege nen in het zuiden die over vrede en neutralisme spraken het zwijgen op gelegd. De Zuidvietnamezen leggen na zoveel jaren van oorlog een ver bazingwekkende veerkracht aan de dag. En hun land heeft nu een func tionerende politieke en administra tieve structuur die helemaal niet van zins is het veld te ruimen voor de communisten. De verliezen aan mensen en ma terieel van Zuid-Vietnam in het of fensief zijn aanzienlijk, maar dat is geen nieuws. En zelfs het vooruit zicht van een nieuwe communisti sche opmars, naarmate de Ameri kaanse presidentsverkiezing nader bij komt, wordt met een zekere ge- conflict. "De zuidelijke generaals hebben met medewerking van de V.S. een Zuid-Vietnam ge schapen met een eigen regering". Ik acht dit 'n statisch en forma listisch standpunt. De jongste ge schiedenis van Vietnam heeft een dynamische ontwikkeling te zien ge geven. Allerlei krachten hebben op het verloop van die geschiedenis in gewerkt. ADVERTENTIE Tuitjehom 26 juli 1972: Schrik in de benen door kuitenflikker. Dorpeling-en uit Tuitje- liorn sloeg de schrik in de benen, toen zij 's avonds op 'n eenzame landweg een man rare sprongen zagen maken. Toen de politie ter plek ke een onderzoek instelde, vond zij alleen een man die fris en monter probeerde de kuitenflikker onder de knie te krijgen. Bij navraag werd duide lijk dat de man een groene bus met Deocologne Extra Dry gekocht had voor de somma van 3.75. En dat deze nieuwe droge deodorant van 4711 hem zo droog en fris hield, (ook verkrijgbaar ir grote bus voor 5.50). De hoofdredacteur van NRC-Han- delsblad drs. A. S. Spoor heeft on langs een bezoek aan Vietnam ge bracht. Hij hadi een gesprek met een journalist, die te boek staat als "de best geïnformeerde man van Saigon". Deze nu gaf als zijn me ning, dat "Hanoi zal gaan erkennen, dat de strijd, die evolueerde van een bevrijdingsoorlog (tegen de Japan ners) via een onafhankelijkheids strijd (tegen de Fransen) naar een worsteling met het imperialisme (tegen de Amerikanen) steeds meer wordt tot een strijd van Noord- Vietnam tegen Zuid-Vietnam. En daarvan moeten toch reeds meer mensen de zinloosheid inzien", zegt hij. Ik dacht in mijn vorige artikel met zoveel woorden de opvatting van deze zegsman te hebben ge deeld. Er is heel wat veranderd in de loop der jaren, een verandering waar sommigen echter niet aanwil- len. Vandaar hun verwijzing naar conferenties van vele jaren geleden. Inderdaad was Zuid-Vietnam op ze ker ogenblik rijp om Hanoi in de schoot te valen. Maar de "inmen ging" van de Amerikanen heeft een proces van bewustwording op gang gebracht, dat thans resulteert in de wil zich niet te onderwerpen aan Hanoi. Met het grootste gemak ziet men in de Westelijke wereld over het hoofd, dat Ho Tsji-Minh in het be gin van de jaren '50 in Noord-Viet- nam een bloedig spoor van hon derdduizend doden achterliet, toen hij het noorden naar zijn hand zet te. Het getal van degenen, die af schuwelijke ontberingen leden ten gevolge van het onthouden van le vensmiddelen (geen verstrekking van distributiekaarten)bedroeg een half miljoen. Men leze hierover het rapport van George Carver in het bekende tijdschrift "Foreign Af fairs" van april 1966. En dat in een land waar nagenoeg geen grote on dernemingen te vinden waren in de Westerse zin van het woord en "het kapitalisme" niet verder kwam dan kleine zakenlieden en waar geen feodaal grondbezit te vinden was. Het gevolg was, diat niet minder dan 900.000 noorderlingen ondanks alle denkbare tegenwerking van de autoriteiten naar het zuiden vlucht ten om aan de zegening van "Oom Ho" te ontsnappen. Ook gaat men voorbij aan de 800.000 vluchtelingen, die in 1965 uit de door de Vietcong beheerste gebieden wegvluchtten naar de door de verfoeide regering in Saigon bezette steden. Als mijn opponenten het goed Herinnering aan de harde strijd om Hoeé in het begin vaiioa 1968: een Zuidvietnamese soldaat met'mitrailleur in de ruïnefn van de citadel van de stad. Rechts boven de vlag van heioe Zuiden. Vier jaar later is Hoeé oynieuw omstreden gebied gebat meest. vinden zijn dat voor mij èn voor de miljoenen vluchtelingen reden ge noeg om de voorkeur te geven aan een zwakke democratie in het zui den boven de harde dictatuur in het noorden. Toegegeven, de demo cratie in Zuid-Vietnam is niet meer dan, om een woord van Jesaja te gebruiken, een rokende vlaswiek (in de nieuwe vertaling: een wal mende vlaspit), maar zij is in elk geval een samenleving, waar de de mocratie 'n kans heeft, in tegenstel ling to,t het noorden, dat met zwaar bewapende divisies de grenzen van zyn buurstaten overschrijdt. Tenslotte: wie de bezwaren van de inzenders op deze pagina leest, bespeurt een sterke neiging zich op zijpaden te begeven. Over de duide lijke poging van Hanoi na het weg trekken van de Amerikaanse grond troepen de militaire en politieke winst alsnog in de zak te steken wordt met geen woord gerept; even- JjUl' min over het feit, dat de oorlog^ Vietnam intussen zo veranderd )or dat de zuidelijken niet gediend van noordelijke overheersing en reid zijn dat metterdaad aan te nen. Men zwijgt over het dicta O riale karakter van de Noordvieti^ mese staat, waar m.i. geen wo<) over vuil gemaakt behoeft te w< den. Op die manier denkt men||J "selectieve eenzijdige) verof waardiging" te verdedigen, waar] gen mijn artikel gericht was: allef*] maar scherpe kritiek op Amerif" met voorbijgaan van het optred van Hanoi. Zelfs al zou men uierjQ een gemotiveerd beroep te kunn doen op de overeenkomsten van G nève, kan dat dan voor theolog 1 reden zijn een militaire aanval F*. Zuid-Vietnam zoal niet goed te keer ren, dan toch in elk geval niet te keuren? Mag men zijn "gelijk dan toch gewapenderhand verw)iei zenlijken? re I lie, Plaatsing van ingezonden stukken behoeft geen redactionele instemml^ te betekenen. De redactie behoudt zich het recht voor, brieven te bekort^ of eventueel terug te zenden. De heer Rotteveel stelde in zijn artikel in dit blad van 20 Juli, dat er veel overeenkomst is tussen de tegenwoordige oorlog in Vietnam en de gebeurtenissen in de Tweede We reldoorlog. Ik meen, dat zulk een overeenkomst er inderdaad is, maar zie die geheel omgekeerd als de heer Rotteveel het voorstelt: 1. de Duitsers bezetten gebieden, waar ze niets te maken hadden, en legden him wil op aan volkeren, die daarvan niet gediend waren. Dat deden en doen de Amerikanen in Vietnam ook; 2. de Duitsers stelden handlanger# aan in een marionettenbewind, Quislingfiguren, die ze voor hun vrienden uitgaven, maar die geen vrienden van het eigen volk waren. Dat deden en doen de Amerikanen ook (Diem, Ky, Thieu, en op lager niveau vele anderen) 3. de Duitsers beschouwden de na tionale verzetsbeweging als misda dig. Dat deden en doen de Amerika nen ook. Het FLN wordt suggestief Viet Cong genoemd. Gebieden, waar dit front door de bevolking ge steund werd en een geordend bur gerlijk bestuur had ingericht, wer den door de Amerikanen "gepacifi ceerd"; miljoenen mensen werden van huis en hof verdreven, lange tijd in "bevrijdingsdorpen" gecon centreerd, en vonden als ze terug kwamen him woonplaatsen ver woest; 4. de Duitsers wreekten zich op de bevolking wegens steun aan de ver zetsbeweging (Putten, Lidice, Oura- dour en elders). Dat hebben de Amerikanen vele malen gedaan; My Lai was een geval uit velen. Het on derscheid is, dat deze verwoestingen in de laatste Jaren veelal uit de lucht gebeurd zijn (bombardemen ten, ontbladeringen, oogstverwoes- ting) en op de meest onpersoonlijke manier mensen als ongedierte wer den uitgeroeid; 5. Juist de gebieden, die "bevrijd" werden, zijn vaak het ergst ver woest. Na de stopzetting van de bombardementen op Noord-Viet- nam in nov. 1968 zijn die op de ver dachte" gebieden in Zuid-Vietnam in verhevigde mate voortgezet. Moe ten wij dit alles van de Amerika nen goed vinden, er onze instem ming mee betuigen, omdat ze ons eenmaal bevrijd hebben? Ik geloof integendeel, dat er een enorme cor ruptie in het Amerikaanse vrij heidsbegrip heeft plaats gevonden; en wat hun methoden betreft: wij moeten ons daartegen keren, om dat zij van hun verslagen vijand zo verschrikkelijk veel hebben overge nomen. Nu zeg ik steeds "de Amerikanen". Dat klopt gelukkig niet: er zijn er velen, die zich tegen deze verschrik kelijke moordpartij keren. Onlangs nog de Amerikaanse Raad van Ker ken. In uw blad van 21 Juli nam u het protest van dr. Blake, secreta ris-generaal van de Wereldraad van Kerken over. Ei* is ook het verzet van de Quakers, al sinds 1954, en nu in toe nemende mate het protest van de Amerikaanse jeugd. Het is dit „an dere Amerika", dat we moreel en openlijk moeten steunen, zoals we eenmaal ook die "andere Duitsers" als onze vrienden gezien hebben. Maar natuurlijk, elke vergelijking gaat mank. Daarom alleen nog en kele summiere opmerkingen. De Amerikaanse voorstellen willen steeds dat beide partijen zich achter de eigen grenzen terugtrekken. Dit zou redelijk zijn, als bedacht werd, dat de eigen grenzen van de Ameri kanen duizenden mijlen ver van Vietnam liggen en niet ergens in Indo-China. Het is een leugen, dat de door het Bevrijdingsfront be vrijde gebieden door een buiten landse macht bezet zijn. Het is om gekeerd: de door de Amerikanen "bevrijde" of "beschermde" gebieden zijn door een buitenlandse macht bezet. Dit is de enig mogelijke uit leg van de Geneefse akkoorden van 1954, waarmee de Amerikaanse in menging in Zuid-Vietnam flagrant in strijd is. En als Nixon-Kissinger nu zeg gen: "Wanneer in Vietnam op grond van een bestand de buiten landse troepen teruggetrokken wor den, zal een politieke regeling tus sen noord en zuid een zaak van de Vietnamezen zelf zijn", dan lijkt dat redelijk. Zulk een politieke regeling was echter reeds bij de akkoorden van Genève overeengekomen en het zijn de Amerikanen die ze gesabo teerd hebben. Er is weinig reden om te geloven, dat zij die door hun dui delijk voorgenomen blijvende steun aan hun vriend Thieu niet weer op nieuw zullen saboteren. De in uit zicht gestelde politieke vietnamise ring is even ongeloofwaardig als de voorgewende militaire vietnamise ring nu. Er blijft in werkelijkheid een Amerikaanse oorlog gaande, de be slissingen in de gevechten worden steeds bepaald door de voorafgaan de Amerikaanse bombardementen. En de zogenaamde Amerikaanse te rugtrekking uit Vietnam wordt ruimschoots gecompenseerd door intensiever gebruik van de bases el ders in Indo-China en beschietin gen vanuit zee. Waar het op aan komt is dit. Nixon wil niet de eerste Amerikaanse president zijn, die een oorlog verliest.. Maar die oorlog is moreel allang verloren, ook al zou den de Vietnamezen de strijd door ondragelijke verheviging van het geweld moeten opgeven. De over winning, gesteld dat Nixon haar zou behalen, zou voor hem geen mili taire eer maar een militaire schan de zijn, en aan die schande zou het Amerikaanse volk deel hebben, als het hem daarom tot president zou herkiezen. Ik kom op het begin terug. Inder daad, eenmaal waren de Amerika nen het volk, dat ons vah de tiran nie van de Duitsers bevrijdde het zou trouwens eerlijk zijn, te ver melden, dat de Russen aan het ver slaan van Hitier een minstens even groot aandeel gehad hebben). Na die oorlog heeft de Amerikaanse politiek ook alles op alles gezet, om overal ter wereld een einde aan het kolonialisme te maken. Het is dan echter wel ontstellend, dat hetzelfde Amerika nu in Vietnam allerlei doet, waarom Hitier en zijn hand langers tot oorlogsmisdadigers ver klaard werden, en bovendien ook nog een neo-kolonialistische oorlog voert waarbij vergeleken alle vroe gere koloniale oorlogen een gerin ger kwaad moeten schijnen. PROF. DR. A. J. RASKER Het artikel „Heilige verontwaar diging over bommen op Vlietnam" (door C. J. Rotteveel, d.d. 20 Ju li) bevat een hele reeks emotione le kreten in Telegraaf-stijl. Laten we de toestand eens dui delijk volgen: in 1954, op de con ferentie van Genève, werd als eni ge regering het bewind van Ho Tsji-minlh erkend. Er was geer sprake van een regering of staat van Zuid-Vietnam, slechts van ee> tijdelijke verdeling in twee zones, die gebieden waren van één enke le staat Vietnam. Binnen twee Jaar zou er door vrije verkiezingen een onderlinge regeling worden getrof fen. Door de van Zuidvietnamese generaals zijn deze vrije verkiezingen nooil gehouden. Intussen mocht geen der twee zones een militair bond genootschap sluiten. De zuidelijke generaals hebben zich van dit al les niets aangetrokken en met me dewerking van de V.S. een Zuid- Vietnam geschapen met een eieen regering. De bevolking had hier niets over te vertellen en kwam dan ook in 1960 in opstand tegen dit bewind. In 1964 was 80 pet van het zuiden onder controle van het Bevrijdings- front en het zou de overwinning behaald hebben als niet de V.S. met massale militaire deelneming inge grepen hadden. De regering van Saigon had niet om deze hulp verzocht, maar door het rapport van generaal Westmoreland werd onthuld dat het zenden van troe pen een eenzijdig besluit van de re gering der V.S. was en dat de Zuid vietnamezen de troepen met te genzin zagen arriveren. Pogingen om de troepen van de dichtbevolkte gebieden vandaan te houden zijn mislukt door de zui ver koloniale politiek der V.S., die nu dan ook in een totale oorlc verwikkeld zijn. Totaal omdat bed de Vietnams gebombardeerd wor den zonder onderscheid tussen bur gers en militairen of zelfs kilnde ren. Zie de vele verklaringen van Amerikaanse Vietnam-veteranen wie geleerd werd alle Vietnamezen als communist te beschouwen. To taal door het gebruik van „anti personal" wapens, bedoeld om zo veel mogelijk mensen te verwonden, omdat die meer last bezorgen dan doden en het vijandelijke moreel, kunnen ondermijnen. Totaal door de verwoesting van huizen, scholen, rijstvelden, boomgaardenmeer dan 6 miljoen ton aan bo op In do-China, tijdens de u-ie Tweed Wereldoorlog 2 miljoen ton. En dan te bedenken dat er ir 1965 bijna vrede was. De burgerre gering van Zuid-Vietnam probeer de samen met de boeddhisten in het geheim het militaire apparaa te zuiveren en vrede te krijgen door onderhandelingen. Maar de Viet namese r.-katholieken dwongen deze regering af te treden en doo hun toedoen kwamen de militaire dictators Thieu en Ky aan d macht. Ho Tsji-minh werd door deze reactionaire regering me meer dan 160.000 tegenstanders in gevangenissen en wat voor gevan genissen voor zijn streven naar een neutrale, onafhankelijke en democratisch-gekozen regering be schuldigd van verraad en capitula tie voor de communisten. De Noord vietnamezen he^ tot op dit moment echter verklaard geenszins van plan te zijn een die tatoriale communistische regering in te stellen, maar juist algehei vrije verkiezingen, waarbij slechts Thieu en Ky niet verkiesbaar mochten worden. Ik kan de heer Rotteveel aanbevelen het boek Vietnamesische Lehrjahre, sechs Jahre als Deutscher Artz in Viet nam" te lezen, waarin te le zen staat, dat de Amerikanen niets positiefs hebben gedaan voor het Vietnamese volk dat zij veronder steld worden te steunen. Er is een duidelijk verschil tus sen woorden en daden, als presi dent Nixon (op 25 december vo rig jaar) spreekt van „lidealen van menselijke broederschap" en „vre de op aarde" en twee dagen later in de kranten staat, dat vliegtuigen van de luchtmacht en marine der V.S. doelen in Noord-Vietnam aar gevallen hebben, waaraan werd deelgenomen door alle vliegtui die de V.S. in Indo-China konden missen. MELVTN Jan van Brakelstraat 68 Katwijk aan Zee In het artikel over Vietnam di.d. 20 juli een samenraapsel van acheihaalde cliché's met emotionele kreten in Telegraaf-stijl vertelt de heer Rotteveel een sprookje over „stemmen met de voeten", dat al jaren geleden is ontmaskerd. Wat hij waarschijnlijk ook wel weet ten zij hij onider het Springer-motto "liever manipuleren d)an informe ren" die waarheid" achterhoudt. Wanneer een stad door het Bevroj- dingsfronrt op de hiuurllingen van Thieu is veroverd, wondt die zodra die weersomstandigheden het toela ten door Amerikaanse bommenwer pers volledig in puin gegooid en elke vorm van leven uitgeroeid. Zelfs de meest verstokte aanhan ger van het Bevrijdingsfront haalt het dan niet in zijn hersens naar het noorden te gaan of in de be vrijde stad te blijven. De Vietcong weet hoe in leven te blijven onder de bombardementen van Amerikanen, de bevolking niet Het aanlbal slachtoffers onldier de strijders is d'an ook meestal bij een bombardement zeer gering, omdat ze zich razendsnel verplaatsen en vaak krijgen bommenwerpers op dracht een gebied te bombarderen waar volksstrijdlers zyn gesignaleerd maar allang zyn vertrokken. En tot hun girotbe spijt merken de Ameri kanen dat pas als ze ergens anders weer opduiken. Maar eigenlijk is het wel juist, dJaJt "kiezen met de voeten", maar d)an zijn het wel het soorit verkie zingen waarmee Thieu ook aan de macht is gekomen en waardoor Vietnam nog steedis niet één land is. Want aJls de uitslag het Pentagon nliet bevalt, dian bepalen ze hem zelf meb hun militaire overwicht eufemisme voor politieke ohantage gepaard gaande met grote ölach- W-at de dijken betreft, de Zweedse ambassadeur Oeberg verklaarde „Ik heb zelf bombardementen op de dijken in de delta van de Rode river meegemaakt. De Amerikanen beginmeai nu te spreken van het onvermogen vain de Noordwiébna- mezetn om hun diykensyötecm te onderhouden. Wie het werk gezien heeft dat de Vietnamezen verlich ten om hun düjkemsyslteem continu te verbeteren en te versterken lijkt dleee poging eerder een alibi voor wat er zou kunnen gebeuren alls de dijken breken en als de bombarde menten op het huidige niveau door gaan". Verder heeft de Noordvietname se legatie in Parijs een overzicht uitgegeven van walt er aan diait on derhoud wordt gedaan, 2 a 3 mil joen kubieke meter grond wordt per jaar verplaatst om de dijken te versterken, miljoenen werkda gen op vrijwillige basis (dli't wil zeggen zonder betaling, dit voor de mensen die van het fenomeen so cialisme niets snappen) worden er door boeren, arbeiders en scholieren aan beübeed. THEO VAN HEUKELOM Pried. Hendrikplanteoen 8 Leiderdorp In het L.D. van 20 Juli J.l. werd groot opgemaakt een stuk ge plaatst over "Heilige verontwaar diging over bommen op Vietnam", waarin de schrijver on. spreekt over "de alom huilerige kreten over de Amerikaanse oorlogvoe ring", "het gehuil over het bof3 barderen van dijken", "de cri in de vrije wereld, die stuk vfl stuk genadebrood eten van Amerikanen, onder wier beschfb mende atoomparaplu zij hun pjur paganda kunnen bedrijven". Vrijdag 21 juli plaatste het 1 op de voorpagina het protest de secretaris van de Wereldréer van Kerken dr. Eugene Car4 Blake (zelf Amerikaan) tegen L"c bombarderen van de dijken L{ Noord-Vietnam. De raad Kerken in Nederland, waar,toe de Herv. Kerk en dé R.K. Kerk 1| horen, heeft begin juli adhesie 1 tuigd aan het voortgaande test van de National Council Churches (Raad van Kerken. de Verenigde Staten tegen Amerikaanse oorlogvoering, uitvoerige tekst hiervan vindt i in Trouw en Volkskrant van 1 schrijft in een commentaar 22 juli:"... na lezing van tal berichten over aanhoudende logsgruwelen kan men alleen maar hopen, dat de Amerik Vietnam zo spoedig mogelijk len vergeten en niet zullen blijde pogen, hun twijfelachtige politai ke creatie het regime Thieu pic de hand boven het hoofd te holer den. Want niets is erger dan jirc huidige zinloze moordpartij". NRC - Handelsblad schrijft uitejen kritisch over de Amerikaanse logsvoering. Conclusie: het test en kritiek van "bewuste of c bewuste aanhangers van Noordvietnamezen" uitgaan, de schrijver suggereert. Het is i waar, dat "elk woord van med lijden" insluit partijkiezen voor I Noordvietnamezen. De bovenjf noemde protesterenden gaat om medelijden met het gehele 1 van Vietnam en om zekere etlj sohe beginselen zelfs bij een logvoering, die de schrijver meer kent. Het is zeer Jammer, dewerker aan de donderdagartilH len "Meningen" bij voorkeur genuanceerd, polemisch, ag) sief en discriminerend, zo niet hitsend schrijft. Het lijkt mij i het L.D. bij alle recht van vrij meningsuiting dit niet zou mos toestaan. DR. K. E. H. OPPEN

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8