WIEGEL (VVD) WIL IN TROONREDE Geen ruimte voor an het inkomen" ome: Roermond loet luisteren NVV: VERKIEZINGEN OP KORTE TERMIJN GS: Geen bezwaar tegen terminal op Maasvlakte Poging om sporttoto op te lichten mislukt SOLDATEN TEGEN WEDDEVERLAGING IN HET GEWEER ,1 Al wil landings- xliten op Curacao UDERDAG 27 JULI 1972 BINNENLAND PAGINA t HAAG In de komende ede moet zeer duidelijk staan, regering van mening is, dat 1973 geen ruimte is voor een inkomensstijging. Het begrip de lonen gaan gelijk met de prijzen zal in de pedie moeten worden omschre- Dit heeft de fractievoorzit- de WD in de Tweede Ka le heer H. Wiegel, gisteravond moet in de Troonrede tot uit- ng komen, dat de regering vrij- overeenstemming tussen over- bedrijfsleven wat betreft het en prijsbeleid prefereert. Ove- heeft die regering, aldus Wie- ar eigen verantwoordelijkheid, ster Boersma, aldus Wiegel, lelde de goede weg om te ko- een vrijwillige overeen- Mocht het komen tot een reconstructie van het vijf-partijen- kabinet, zoals de WD-fractie una niem wil, dan zal in het formatie- overleg moeten worden betrokken, wanneer dat overleg plaats moet vin den. Zoals bekend, wil DS '70 dat ge sprek zo spoedig mogelijk, de anderen willen dat in oktober. Als die formatiebesprekingen wor den geopend, aldus Wiegel, dan zullen alle knelpunten moeten wor den besproken, zodat men niet on verwacht later met een breukpunt zal komen te zitten. De begrotings besprekingen moeten volgens de WD-fractievoorzitter in het ka der worden geplaatst van wat reeds in het kabinet is overgekomen. Wat er met de „gevonden 70 miljoen moet gebeuren is voor Wiegel nog „een open zaak". Wiegel herhaalde met nadruk dat alles moet worden gedaan om via een kabinet met vijf partijen door d'e IVIV De weigering van de luchtvaartautoriteiten de i het hoogseizoen toe te staan (vluchten te maken op de lijn rdamTel Aviv, wordt op het jik door de Israëlische en Ne- dse ministeries van Buiten- Zaken behandeld. M heeft sinds 1 juli een vierde Tel Aviv geopend. Dit was Hgekomen tijdens het bezcek juister Schmelzer in mei aan heeft gebracht. Bij deze gele- d beloofde minister Schmelzer Israël te helpen laodingsrech- krijgeu op Curasao, dat als station voor de El Al-vlucht Zuid-Am erika dienst moet aëli's beschouwen dit als een restatie van Nederland voor dra KLM-vlucht. Sindsdien 31 Al nog steeds geen landings- |i op Curasao gekregen en de !s verwijten de Nederlanders ld en gebrek aan interesse, e Nederlandse regering gewild pu deze zaak al lang in orde t zijn", zo meent men. Daar log bij dat de KLM El Al con- tie aandoet op de vluchten brk—Tel Aviv. Het toerisme vanuit Nederland is niet van een dergelijke omvang, dat i de KLM daar vier vluchten per week voor nodig heeft. Wat er gebeurt, is dat de KLM passagiers uit New York j via Amsterdam naar- Israël vervoert I en dat vindt El Al ongewenst. Zelfs als de El Al-vliegtuigen vol zijn, dan nog heeft El Al er geen enkel belang bij de passagiers aan de KLM over te dragen. In zulke gevallen „schuift" El Al passagiers door naar TWA, de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij met wie de Israëli's een overeenkomst hebben. budgettaire moeilijkheden te komen. Als de reconstructie van het kabinet lukt zal men moeten voortgaan met te spreken over de rijksbegroting 1973, en het sociaal contract. Er zou den dan geen verkiezingen hoeven plaats te vinden. Het kabinet zou tot 1975 kunnen blijven. De bezuini gingen, die bij de begrotingsbespre- evenwichtig pakket, aldus Wiegel. Wiegel toonde zich optimistisch over de mogelijkheid van een vijf partij en-kabinet: Ik heb redelijk vertrou wen dat het lukt. JONGEN VIEL UIT TREIN LAGE ZWALUWE De 17-jarige Peter Emmers uit Raamsdonkveer is gisteren levensgevaarlijk gewond toen hij uit de trein viel by Lage Zwa- luwe. De jongen zat met vrienden tegen een deur van het laatste rijtuig van de trein van Venlo naar Rotterdam. Op een gegeven moment hees hij zich aan de deurknop op, waardoor de deur openvloog. De aankomst van de heren Wiegel en Tilanus, respectievelijk fractievoorzitter van VVD en CHU voor een nieuw gesprek met kabinetsformateur Biesheuvel. cantiepiek: ?en in het keinde vol ERGEN De hele Neder- metaalindustrie gaat dit nde op vakantie. De verkeers- van de rijkspolitie in Dnie- verwachit dan ook 'n flinke op de weg. werknemers van andere col- sluitende bedrijven in het van het land en in Gelder- an er dan op uit. Tegelijk :t personeel van veel zuidelijke en weer op huis en werk aan. Taxi-chauffeur rijdt in op caféhouder nacht van dinsdag op woensdag de 50-jarige caféhouder P. Biever in Den Haag met opzet aangereden. Daarna heeft hij zich by de politie gemeld met de mededeling dat hij met opzet iemand had doodgereden. Toen de politie ging kijken vond zij de caféhouder op de aangegeven plek. Hij was niet dood, maar had een gecompliceerde beenbreuk en schaafwonden bij de aanrijding op gelopen. De man is in een zieken huis opgenomen. De taxichauffeur is, verdacht van poging tot moord, in het politiebureau opgesloten. De taxichauffeur had in het café van de heer Biever ruzie gekregen over een rekening van f 55 die hij nog niet betaald zou hebben. Van S. be taalde en verliet het café terwijl hij uitriep: „Ik rij jullie allemaal dood". Buiten wachtte hij een uur op de heer Biever. Toen die het café uit kwam reed van S. met zijn taxi, die met draaiende motor klaarstond, in volle vaart op de caféhouder in. APELDOORN (ANP) Een Apeldoorns echtpaar zal zich moe ten verantwoorden voor een mis lukte poging de voettoaltoto op te lichten. Zij hadden na het bekend worden van de uitslagen een kolom met alle dertien goed ingevuld en beschuldigden de sigarenwinkelier ervan het "winnende" formulier niet te hebben doorgestuurd. Het echtpaar pleegde de fraude door de contrazegels van toto 45 (hemelvaartsdag) te plakken op de doorslag van toto 46. Daardoor zou het lijken alsof het winnende for mulier op tijd was ingeleverd. Het zou dan bij verzending zijn zoekge raakt of door de sigarenwinkelier niet opgestuurd naar Den Haag. De politie, bij wie het echtpaar aangifte deed vertrouwde de zaak echter nliet. Toen het origineel van tot 45 boven water kwam, bleek dat de zegels hiervan hetzelfde nummer droegen als de contrazegels van toto DEN HAAG (ANP) Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland hebben gisteren besloten aan de gemeente Rotterdam een verklaring van geen bezwaar af te geven voor de bouw van een olieterminal en een ertsover slagbedrijf op de Maasvlakte. Rotter dam kan nu de bouwvergunning voor beide projecten verstrekken. De olieterminal krijgt een capaci teit van 12 miljoen ton olie. De vier oliemaatschappijen die het project hebben opgezet, Esso, Shell, BP en- Total, verwachten dat het complex in 1975 gereed zal zijn. Het Ertsover slagbedrijf is een project van de ver enigde overslagbedrijven. Tijdens een hoorzitting van het het leukste halve fan onze correspondent) 5 Het kapittel van het Roermond moet zich neer bij het besluit van het Va- bisschop Gij sen volledig te in diens beleid. Dat is de is van het antwoord dat nu Rome onderweg is naar >nd, nadat enkele leden van littel in juni een beroep had- iaan op het Vaticaan om te elen in de moeilijkheden die diocees Roermond waren ont- de benoeming en als ge- het optreden van bisschop ongregatie van bisschoppen, verzoek van het Roermond- littel in het Frans be- rdt, gaat niet op de vraag emiddeling in. De congrega- slechts op dat er geen kerkrechtelijk motief te vin- om zich negatief uit te spre- liet pastorale beleid van de van Roermond. Hoewel de 'an het Roermondse kapittel uridisch beroep deden op de iatie maar alleen om bemid- verzochten, ziet Rome de leen kerkrechtelijk. Als het Roermondse kapittel luis tert naar de eis van het Vaticaan, behoefter niet meer bemiddeld te worden, zo is de opvatting in Ro me, dat blijkbaar meent dat de meerderheid in het Roermondse dio cees deze krachtige taal uit Vati caanstad gemakkelijk zal weten te aanvaarden. DEN HAAG Veertienduizend sol daten hebben al een bezwaarschrift ondertekend tegen wat wordt be schouwd als een verlaging vaar hun wedde. Per 1 juli is de inhouding op hun wedde voor eten en slapen na melijk met vijf gulden per maand verhoogd. De wedde van de soldaat bedraagt thans 381 gulden per maand. Daar ging vóór 1 juli 96 gulden af voor wat in het legerjargon „huisvesting en voeding van Rijkswege" heet. We gens de gestegen kosten heeft de fensie dat bedrag op 101 gulden ge bracht. Staatssecretaris Van Es van Defensie is „verwonderd" over de actie, die tot doel heeft de defensie-i van de Tweede Kamer te brengen. De inhouding is al vaker, als dat nodig was, verhoogd. Dat ge beurt tegelijk met een weddeverho- ging. Per 1 april is de wedde met vier procent omhoog gegaan met te rugwerkende kracht tot 1 januari. De Vereniging van Dienstplichtige Militairen die het initiatief voor de actie heeft genomen stelt daar on der andere tegenover, dat de solda ten nu verplicht 24 procent van hun bruto-wedde gaan besteden voor eten en slapen. „Maar van een generaal die in de kazerne woont wordt maar 2.7 pro cent ingehouden. Desondanks eet en slaapt een generaal aanzienlijk be ter dan een dienstplichtig militair. provinciaal bestuur van Zuid-Holland waren op 14 juli in Rotterdam veler lei bezwaren tegen de olieterminal en het ertsoverslagbedrijf naar voren ge bracht door gemeentebesturen uit het Westland en door verenigingen ter bescherming van het milieu. Zij vre zen dat de twee grote projecten voor de Maasvlakte de leefbaarheid van het aangrenzende gebied zullen aan tasten. De gemeente Rotterdam heeft altijd gezegd aan de bedrijven strenge eisen op het punt van milieu te hebben gesteld. Haarnetje onnodig verplicht gesteld? DEN HAAG (ANP) Willen com mandanten van verschillende kazer nes de dienstplichtigen met lange ha ren frustreren, door hun voor te schrijven ook een haarnetje te dragen tijdens theorielessen en het eten? Dit vraagt het tweede kamerlid Du Cha- tinier (KVP) schriftelijk aan de mi nister van Defensie. Hij vraagt de minister ervoor te zor gen dat de verplichting tot het dra gen van een haarnetje alleen wordt toegepast in verband met eisen van veiligheid, operationele dienst en hy giëne. Ziekengeld bij soc. werkplaats op netto-loon DEN HAAG (ANP) De zieken geld uitkering aan werknemers in sociale werkplaatsen zal aangevuld worden door de gemeentebesturen tot het peil van het nettoloon. Bovendien is er nu de mogelijkheid tot werktijd verkorting met een half uur per dag voor werknemers van 60 jaar en ouder. Andere verbeteringen van arbeids voorwaarden van sociale werkplaatsen die op voorstel van mi nister Boersma van Sociale Zaken bij Koninklijk Besluit zijn afgekondigd, hebben betrekking op verhoging van het basisverlof (met een dag tot 18 dagen) en verhoging van het leef tijdsverlof (met een dag tot 6 dagen), voor werknemers van 60 Jaar en ou der. Ook kan er nu een verplichte verlofdag worden aangewezen. 46. De vrouw kwam toen met het verhaal dat zij de zegels verwis seld had omdat haar man anderg zou merken dat zij tot 45 te laat had ingeleverd. Na een diepgaand onderzoek, waarbij zelfs speekselproeven wer den uitgevoerd, viel het echtpaar door de mand. Zij gaven toe de hoofdprijs te hebben willen incas- Camping met gif besproeid SCHOONLO Een vliegtuigje dat aardappelvelden bij Schoonlo met landbouwgif besproeide heeft per ongeluk ook de kamping De Utrings- kamp een beurt gegeven. Toen de giftige wolk was opge trokken bleken negentien tenten een nat dak te hebben. Als er zon komt is het niet uitgesloten dat de lood- zinkverbinding van de sproeivloeistof gaatjes in het tentzeil brandt Tegen de piloot van het vliegtuigje is proces-verbaal opgemaakt. Wie wil er boer worden VOORHOUT We leven in een tijd dat vele jongens en meisjes en hun ouders zitten te worstelen met het probleem welke opleiding er nu verder gekozen moet worden. In deze tijd zijn mensen die be trokken zijn bij de levende natuur steeds belangrijker. Ons leefmilieu wordt steeds meer bedreigd en de functie van hen die werken met milieufactoren wordt steeds belang rijker. Hoewel 't aantal agrariërs af neemt zijn er toch steeds mensen uit deze branche nodig. Voor voorlichting de afzet en verwerking van de agrarische pro- dukten. Daarnaast voor het behoud van het landschap, de bescherming van et leefmilieu en de rekreatie van alle andere mensen. Er is behoefte aan onderwijs en voorlichting op het brede terrein van de levende natuur. De meeste aange wezen vorm van onderwijs hiervoor is het middelbaar agrarisch onderwijs. Het is niet alleen zoals velen denken de school van de toekomstige boer, maar de opleiding biedt heel wat an dere mogelijkheden voor de toekomst. Ieder die meer wil weten van toe latingseisen, het onderwijs en de toe komstmogelijkheden kan terecht bij de Katholieke Middelbare Landbouw school in Voorhout. En wel bij Ir, P. P. J. Buck, Leidsevaart 4 in Voor hout (tel. 02522-11473). Ook voor het aanvragen van rijks studietoelagen, kan men bij de school terecht. Het ongeveer 800.000 gulden grote nationale geschenk aan Prins Bomhard, dat in 1971 bijeenge bracht werd, zal samen met een gemeentelijk krediet gebruikt worden om de olifanten accommo» datie in Artis te vernieuwen. Gisteren heeft de vice-voorzitter van het comité "Prins Bernhard 60 jaar" mr. C. L. W. Fock met het olifantje Jumbo wat sloopiverk verricht in de Amsterdamse dierentuin. AMSTERDAM (ANP) Er moe ben op de korfclt mogelijke termijn verkiezingen wociden gehouden. Dat vtodlt de vetrbotnaisnaaid! van het NW dlie gis'tena/vomid in een exlbro ver gadering byeen kwam. De ver- bouidarfaad is toit de conclusie ge komen dat hetgeen d'e laatste we ken en vooral de laatste dagen be- fcenid is geworden over die beleids voornemens van d'e regering, het vertrouwen heeft doen sliniken dat er met dfilt kabinet een basis zou kunnen worden gevonden voor over eenstemming over een sociaal con tract. De' ver bondsraad vindt heft stre ven naar de totstandkoming van een diergelijk sociaal contract nog steeds een belangrijke dtoellsiteQUing. Er is een op de vakbewegingsnota geënt ImflaHebeStrydlngsbëleid (een op elkaar afgestemd investetnings-, be- iinkomen- en prijsbe- vaarde procedure voorzag in een af ronding van de besprekingen over het sociale contract in het midden van de maand oktober, zodiat op basis van het resultaat daarvan onderhandelingen in de bedrijfstak ken zouden kunnen worden ge voerd. Wait de laatste weken en vooral dagen bekend geworden is over de beleidsplannen van de regering heeft bij de verbontilSTaad van NW hetvertrouwen doen slinken, dht er met dli't kabinet een basis zou kun nen worden gevonden waarop over eenstemming kan worden bereikt. Gezien de dringende behoefte aan stabilftaeft in het regeringsbeleid acht de verbondtsraad heit ncod- zakeüyk, diait op de kortst mogelyke termyn nieuwe verkiezingen worden gehouden. Niettemin moeit het overleg in de Stichting van de Arbeid tussen werkgevers en vakbeweging waarbij wederzijdse informatie tus sen bedrijfsleven en regering nood zakelijk is in de tussenliggende periode verder worden gevoerd, al dus het NW. De verbontiraad zou het een in alle opzichten kwalyke zaak vinden indien verwikkelingen van welke aard dan ook, de op gang gekomen pogingen om door een ge zamenlijk beleid de inflatie te lijf te gaan, zouden doen mislukken. De vakbeweging, de werknemers in het algemeen, mogen verwachten dat als 'derde' aan heft gesprek over een sociaal contract een regering deelneemt, die in 1973 garant kan staan voor een beleid dat op grond van de gemaakte afspraken wordt: gevoerd'. Het Is dringend nodig dat uit de politieke impasse waarin Ne derland op dit moment verkeert, na consultatie van de kiezers, een ka binet maar voren komt, dat naast het oplossen van kocte-te^mijn-pro blemen ook daadwerkelyk bereid is wezenlijke veranderingen aan te brengen in de structuren van onze maatschappij.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7