Broadway wil weer zichzelf worden caballero filter van goeden huize r(fy^vandaag... ...en gisteren programma] Pooiers en prostituées verjaagd uit Street of Dreams 25/1.75 I anders dan andere filters TV morgen] DONDERDAG 27 JULI 1972 RADIO - TV - KUNST NEW YORK Broadway is het zat. Broadway heeft genoeg van de terreur van de onderwereld, die de laatste tien jaar de „Street of Dreams" met in alle zijstraten de theaters en andere vermaakscentra heeft gedegenereerd tot een buurt, waar je 's avonds beter niet kon komen. Broadway wil weer zichzelf worden. Broadway slaat eindelijk terug. Eén van de bewijzen wordt gevormd door een bereden politie-agent die gehelmd en wel in de regen voor het Majestic-theater heeft postgevat. )e laatste Jaren werd de uit gaan s- vijk, die in het begin van deze rond de ader Times Square- Jroadway tot een zo groot begrip perd, dat zelfs Toon Hermans er pilde gaan optreden, meer en meer erpest door kwalijke verschijnselen, p Kerels, die pornografie proberen te ië Blij ten, prostituées vielen het pu- n bliek lastig, obscure hotelletjes en n duistere zaakjes, waar je vieze films k kon zien, kwamen als giftige zwam men op. De toeristen werden bang, (iet publiek bleef weg. pit betekende niet alleen een enor me klap voor de overbekende thea ters (momenteel gaan eirond Broad- {way achttien grote produktdes) [naar ook voor al die anderen, die (iet hier moeten hebben van het e uitgaande publiek. n De café's en restaurants bleven (eeg, werden op a'n hoogst de uit valsbases van de pooiers, de -biosco pen draaiden voor lege zalen, de kleine, gezellige winkeltjes konden wel sluiten. Onvermijdelijk had dit ook zijn nadelige weerslag op het nakenleven, dat zich tussen de mu- e ren van de immense kantoorgebou- f? wen afspeelt. Iedereen leed mee in deze feestelijke wijk, waar nu ramd- figuren de scepter zwaaiden. Dit voorjaar is Broadway met de grote schoonmaak begonnen. Op - Initiatief van burgemeester Lindsay werd de Times Square Development Council ingesteld, een commissie, waarin zowel vertegenwoordigers van de gemeente zitting hebben als de eigenaars van grote bedrijven, zakenlieden en organisaties als de Broadway Association en de League of New York Theatres. Het eerste effect, dat de activiteiten van deze commissie sorteerden, was dat Broadway schoner en lichter iwerd. VUILNISBELT licht In de wijk, die steeds meer op een vuilnisbelt ging lijken, komen de vuilophaalwagens van het Sanita tion Department nu met de 'regel maat van een klok langs. De ap partement verhuurders en de eige naars van de vele supermarkten is in klare taal duidelijk gemaakt dat er zonder pardon pijnlijke boetes vallen als ze doorgaan met hun rommel op straat te gooien. Alle straat verlichtingen tussen 42nd Street en 53rd Street, van 6th tot 9th Avenue, hebben nieuwe lampen gekregen van type, dat tweemaal zoveel geeft als de oude. De politiemacht in de wijk is in enkele maanden tot het dubbele op gevoerd: er zijn 630 man aan de oude bezetting toegevoegd. Dat is geen tijdelijke maatregel, daarvoor houdt de zakenwereld het gemeen tebestuur wel onder permanente druk. Vorig Jaar is de sanering in feite al begonnen met de „Operatie Eros" Deze werd geleid door de Broadway Association. Ze was erop gericht om door konsekwentie en strenge toe passing van alle mogelijkheden, die de wet biedt, de duistere elementen van Times Square te verjagen. Eén van de eerste resultaten was het bordje met „Verhuisd naar de bui tenwijken", dat op een goede mor gen prijkte op de deur van „Aris- to", een zeer berucht, goor hotelle tje met hoeren en pooiers als vaste iklanten. Niet alleen logementen als „Aristo" r ook de porno- en massagehui- werd het uiterst moeilijk ge maakt. Een niet onaanzienlijk aan tal werd gesloten wegens één of an dere wetsovertreding. Als een slui ting geen haalbare kaart was wer den de boetes wel zo schrikba hoog. dat men de zaak maar li vaarwel zei. Wat er nu nog aan dergelijke gele genheden over is wordt door een kersverse wet belet om op welke manier dan ook buiten te laten ten wat binnen valt te beleven. Bij dit alles zijn in de wijk de laatste tijd enkele nieuwe, enorme gebouwen opgezet. Het 54-verdiepin- gen tellende kantoorgebouw op As- tor Plaza, verrees daar waar eens het Old Astor Hotel stond. De Uris Building op Broadway, waarvoor de oude Capitol-bioscoop plaats moest maken op de hoek van 50th Street is er ook zo een, net als de J.P. Stevens Building, die als een mach tige heerser op de hoek van 6th Avenue en 46th Street staat. KOLOSSEN Men hoeft niet bang te zijn dat deze kolossen het theaterdistrict in hun omarming zullen doocfenellen. Integendeel: al deze gebouwen dra gen ertoe bij de buurt rond Broad- ADVERTENTIE Ed. Laurens Continental way weer een levend theatercen trum te maken. Ze hebben alle zelf een of meer schouwburgen binnen hun muren, vaak met de meest uit gebreide faciliteiten. Wie bijvoorbeeld in het komende seizoen naar een musical in het nieuwe theater in Uris Building wil vindt daar een parkeerplaats voor zijn auto (en komt daar maar eens om in New York!) en kan er gezellig in het restaurant eten. Hij hoeft dan alleen nog maar even in de lift te stappen om naar zijn •plaats te komen. Veel gehoorde klacht was ook, dat de theaters te duur waren en dat het haast een onmogelijkheid was aan kaartjes te komen, daar te lefonisch plaats bespreken taboe was. Ook daarin probeert de League of New York Theaters verandering te brengen. Dit machtige lichaam heeft toestemming gegeven in het vervolg kaartjes te bestellen op de creditcard, waardoor de betaling ge makkelijker komt te liggen. Niet dat alleen: op die credit card (het meest gebruikelijke betaalmiddel in de grote stad) kan men nu ook te lefonisch plaatsen reserveren. De Broadway-theaters willen ook nieuw publiek trekken, vers bloed inpompen. Daarvoor is men aangewezen op de jeugd. Sinds vo rig jaar krijgen studenten op ver toon van hun studentenkaart re ductie op de plaatsbewijzen. Voor schrift van de League. Iedereen was enthousiast, maar intussen waren er wel schouwburgen, die zich niet aan deze regel hielden. Ze worden nu scherp in de gaten gehouden door controleurs van de League. Niet alleen voor studenten goedkope kaartjes. Er is een plan in de maak om een plaatskaartenbureau op te richten, waar de theaters kort voor ■V? voorstelling hun overgebleven pV*itsbewijzen inleveren, die dan tegen reductie aan de liefhebber kunnen worden verkocht. Het ge meentebestuur ziet veel in dit idee en deiict er zelfs over om voor dat bureau dan maar een extra verdie ping te zetten op het informatie- huisje, dat op het ver keer spleintje midden in Times Square staat. UITMESTING De uitmesting van de Augiusstal, de eendrachtige samenwerking van alle belanghebbendende nieuwe thea ters en de soepeler kans om aan kaartjes te komen, gekoppeld aan nog een aantal andere aantrekkelij ke maatregelen als het vervroegen van 't aanvangsuur van de voorstel lingen, moeten Broadway weer ma ken tot wat het steeds is geweest: „The Great White Way", „The Street of Dreams", kortom, alles wat de wereld verstaat onder ,3roadway". Nederland I 6.45 Brigadier Dog (NOS) Journaal (NOS) Van gewest tot gewest (NOS» IJsco-toeristen, film met Laurel i Hardy, deel 2 (VPRO) West, documentaire film over Amerika (VPRO) Onderdak of zonder dak, een filmisch dagboek over het jeugdtoerisme in Amsterdam (VPRO) Journaal (NOS) Schaakcursus (TELEAC) Nederland II 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Calimero, tekenfilm (TROS) 7.10 Zorro, TV-film voor de jeugd (TROS) 7.35 Filmportret van Gilbert O'Sullivan (TROS) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Gregory Peck cyclus: The Big Country, speelfilm (TROS) 10.55 Journaal (NOS) Je zou bijna gaan denken dat de televisie een wat verlaat of fensief heeft ontketend met als wapentuig oorlogsdocumentai res, zonder dat daarbij het ali bi van een herdenkingsdatum voorhanden lijkt. Het Ardennen offensief bijvoorbeeld speelde zich 27Vz jaar geleden af. Er zal dan ook wel geen andere reden voor deze opeenvolging van oorlogsdocumentaires zijn dan het grote toeval, dat die series door verschillende om roepen zijn aangekocht om ze in de zomer te dumpen. De serie van Peter Batty is goed, maar voor 1972 niet goed genoeg. Het is als met een goede auto uit 1950: het ding rijdt heus wel. maar je stelt tegenwoordig toch andere en hogere eisen aan een auto. De beste methode om een zo com plete gebeurtenis als het Ar dennenoffensief voor de kijker te ontraadselen werd toegepast door Cornelius Ryan, de schrij ver van „De langste dag", die over de invasie honderden be trokkenen interviewde. zowel aan geallieerde als aan Duitse kant, en die alle verkregen ge gevens en herinneringen sa- menweefde tot een web waar aan je als lezer niet kon ont komen. Het ligt voor de hand te ver onderstellen dat dezelfde werk wijze ook de meest geschikte voor de televisie is. Peter Batty echter heeft zich tevreden ge steld met het interviewen van enkele superhoofdpersonen, waardoor juist die kleine details die het beeld van zo'n chaotisch tegenoffensief kun nen completeren en daardoor „betrouwbaar" maken, ontbra ken. Bij „Operatie Walküre" de aanslag op Hitier, werden zulke details wel uit het verle den opgevist. Von Ribbentrop. die ruzie kreeg met Göring en tegen hem zei: „Voor u ben ik nog altijd meneer Von Ribben trop". De jas die Hitier aan Mussolini aan liet reiken uit angst voor verkoudheid van de duce, etc. Voor de „grote lijnen" zijn zul ke details natuurlijk onbelang rijk, maar voor de kijker die ook maar een mens is en die zich al jarenlang vergeefs af vraagt op wat voor toon zo'n Schmelzer nu eigenlijk tegen Gromyko praat, als die op be zoek is. geven die kleine trek jes het houvast waarzonder het hele Ardennenoffensief niet voor hen zou gaan leven. Nadeel van die werkwijze is natuurlijk dat zij tijd vraagt. Op die manier kost een aan slag inderdaad een kleine vier uur televisie, terwijl op Peter Batty's gestroomlijnde wijze een heel Ardennenoffensief in 55 minuten kan worden afge werkt. Je weet niet wat Je moet kiezen: de betere metho de, maar dan ook zes weken lang elke woensdagavond een uur kijken naar het uitgeplo zen Ardennenoffensief of de snel-cusus van Batty, die Je vrij ongeïnteresseerd in een klein uur aan Je voorbij kan laten trekken... NICO SCHEEPMAKER Hilv. I 402 m en FM-kanalen. 7.00 KRO 22.30 NOS 22.50 KRO. 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) klassieke muziek (gr). (7.30 Nws.; 7.41-7.50 Echo). 8.10 Jeugduit zending. 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.41 Moeders wil ls wet. 9.45 serie ge sprekken over leven dood eu toe komst. 10.00 (S) klassieke muziek 1.00 Voor de zieken. 11.55 Me dedelingen. 12.00 (S) gevar. progr. 12.20 Wij van het land; 12.26 Mede- ielingen t.b.v. land- en tuinbouw; -17.00 Vraaggesprek). muziek (opn). 19.55 Kanjer Koning Kompetitie, 20.00 In: verzoekplatenprogr. 22.00 Voorleesprogr. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.40 (S) Lichte grammofoon- muziek. 22.5" 'mêé alen. 7.00 AVRO. 12.00 NOS. 13.11 VARA. 13.25 NOS 14.55 EO 16.00 VPRO 3.30 VARA. Ochtendgymnastiek. w een gaatje, met om Nws; 8.11 Radiojournaal jroen' Blek (gr) 720 (S) Dag 8.00 Nws; 8.11 De groenteman. ).00 Roemeense Waterstanden. Rubens .30 S) tijde Tooi populair verzoek- piatenprogramma met om 11.00 Nws. 11.30 (S) lichte muziek (gr). 11.55 Beursberichten. 12.00 een programma over ontwikkelingswerk. 12.30. Over heidsvoorlichting: Uitzending van de indbouw. 12.40 (S) De Brass Band ?r). 12.50 Recht en slecht praatje. 5.00 Nws. 13.11 Akt. 13.25 Toeristi sche Informatie uit binnen, en bui tenland. 13.55 (S) licht orkest. 14.25 Israël. 15.25 radiomagazine gewijde muziek en een korte over denking. 16.00 VPRO Vrijdag lichte muziek, reportages. Interviews, kom- Om 16.00 Nws; 17.55 Mede delingen; 18.00 en 20.00 Nws) 20.30 (S) Muziek uit de Barok. 21.00 (S) Mezzo-sopraan, klavecimbel, plano liederen. slagwerk 22.30- (S) licht muziekprogramma. 23.00 Nws. 23.10 Aktualltelten. 23.20 (S) klass. gewijde muziek. 23.55 Nws. Hllv. KI 240 m en FM-kanalen. 7.00 NCRV 9.00 NOS 12.00 VPRO 14.00 NOS 7.00 Nws. 7.02 lichte vokale muziek. ,00 Nws) 9.00 Nws. 9.03 Licht pla- tenpprogramma, Europees parlement, 10.00 Nws. 10.03De <fy Becker Show. 11.00 Nws. 11.03 Vincent van Engelen Show 12.00 Nws. 12.03 The Joe Blow Show. 13.00 Nws. 13.03 De Felix Meurders Show. Nws. 14.03 De Herman Stok Show, Nws. 15.03 De Hugo Top tien LP's 15.00 Gelderen de Nederlandstalig Nws. 16.03-18.00 De Rolling Stones hebben in New Yorks Madison Square hun tournee door Canada en de Verenigde Staten afgesloten met een door vele duizenden jongeren bezocht concert. Mick Jagger vierde op deze avond zijn negenentwintigste verjaar dag en kreeg bij die gelegenheid een pandabeertje en een hele grote taart met de clacorbij behorende kaarsjes. MozartSerenade 13 blaasinstrumenten Ln Bes gr. £V 361. Londen Wind Soloists Jack Brymer. "Die Zauberflöte" Tekst: Emanuel Schlkaneder. Franz Roberta Peters (Ko op. Dietric Fischer Dleskau (Papa- (Papagena- ubert Hllt< red Rkhrl Lenz (Monostatos): Hl ld.egard Hillebrecht. Cvetka Ahlln, Siegllnde Wagner (Dames van de Ko ningin): Rosl Schwalger. Antonla Fahberg, Raili Kostla (Knapen); Ja mes King, Martti Talvela (Geharnas- Nederland I NOS: 18.45 iK) Brigadier Dog. NOS: 18.55 (K) Journ. E.O.: 19.05 (K) De Herder, fiim voor kinderen. 19.20 (K) Nader Bekeken 19.35 (K) Combo met zangsolistespirituals. 19.50 Tenslotte. NOS: O.OO (K) Journ. KRO: 20.21 TV-film.- NOS: 23.00- dainste hitparade uit de jaren 60. 22710 (K) Bonanza TV-fl' 23.05 (K) Joum. Nederland II NOS: 18.45 (K) Brigadier I NOS: 18.5C T' ïsrrjE ederlandse Tenniskampioen- landse Tenniskami 23.00-23.05 (K) Journ. NOS legt bijna half miljoen op tafel voor voetbalflitsen HILVERSUM (ANP) De NOS zal de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond het komend seizoen een bedrag van f490.000 betalen om flitsen van de vaderlandse competi tie- en bekerwedstrijden te mogen uitzenden. Dat ls f90.000 meer dan de NOS in de twee afgelopen sei zoenen heeft betaald. Twee jaar ge leden werd na lange en moeizame onderhandelingen toen een bedrag van acht ton voor de duur van twee jaar overeengekomen. De KNVB en de NOS zijn ten aanzien van het seizoen 1973/74 ln principe ook reeds tot overeenstem ming gekomen. De NOS zal dat sei zoen- behoudens de goedkeuring door het bestuur- een bedrag van f 570 000 aan de KNVB betalen. Ook ditmaal is afgesproken, dat de wedstrijden, waarvan flitsen wor den uitgezonden in "Studio Sport" tevoren niet zullen worden aange kondigd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5