Wereldkampioen in 't concours vissen 1 Windhondenrennen, snelheid en sensatie vis sport rubke Levels uit het Limburgse Beesel: ELTMAN )ERDAG 27 JULI 1972 naar de A-klasse of gedegradeerd naar de C-groep. Het degradatie spook hangt hem steeds boven het hoofd!! Spelregels Hoe gaat zo'n wedren in zijn werk? Aangezien ik ook niet alles weet, helaas, ben ik naar de heer Smits gegaan, voorzitter van de Zuidhollandse Windhonden Ren- vereniging, die al dertig jaar in de hondenrensport meedraait. Hij heeft mij uitgelegd hoe de vork ^n de steel zit. De honden rennen achter een kunsthaas aan die aan een dunne lijn bevestigd is. Deze lijn loopt rond de baan en wordt voortgedreven door een elektromotor. Als de motor wordt ingeschakeld snelt de kunsthaas, een strook schapebont, over de baan. Voor- «schiriift is dat de kunsthaas ten minste 40 cm. lang moet zijn er ongeveer 20 meter vóór moet blij ven. De afstanden waarover ge lopen wordt zijn 350 of 475 me ter. De hdhden starten uit specia le hokken met klapdeurtjes die in één handbeweging gelijktijdig worden geopend. Om U een indruk te geven van de snelheid die een windhond ont wikkeld: een Greyhound legt de 350 meter af in plm. 21 seconden! Dat komt neer op een snelheid van ruim 60 kilometer per uur!! Het baanrecord voor whippets staat op 23,2 seconden op de 350 meter. Zoals gezegd mogen de honden de baan niet op voor zij ongeveer veertien maanden zijn. Dit om te voorkomen dat de kraakbeenge wrichten van de Jonge hond door te grote inspanning beschadigd worden. Aan de baan wordt de uiterste zorg besteed. Te droog of te ruw terrein kan ernstige beschadigin gen veroorzaken aan de gevoelige hondenvoeten. Welke honden mo gen aan een wedstrijd meedoen? Alle windhonden die een stam boom hebben, maar in de praktijk ziet men alleen Greyhounds. Whippets en Afghanen. Tevens moet de hond een rencertificaat hebben en medisch goedgekeurd Zijn. Dan is hij klaar voor de wed strijd. Jk heb de honden van de Zuidhollandse Windhonden Ren Vereniging zien lopen op de baan in Clingendael (bij Duindigt). Het is een fascinerend gezicht om te zien hoe ze er vandoor gaan alsof ze door een kanon zijn af geschoten. Als een bliksemschicht verdwijnen zij de bocht om en je voelt een golf van opwinding als ze op het rechte stuk voorbij flit sen, de buik laag boven de grond Dan besef Je dat deze opwindende sport iets is waar Je voor je het weet aan verslaafd bent. Eens be smet met de bacil van het hon- denrennen en Je blijft de rest van je leven aangetast! Nederlandse tophonden kunnen het met gemak opnemen tegen de Engelse toppers Die prestatie is des te groter als u weet dat de eerste prijs bij de belangrijkste wedstrijd in Neder land plm. 100 gulden bedraagt en niet zoals in Engeland 11.000 gul den. Hierdoor wordt duidelijk dat zuiver amateurisme niet onder hoeft te doen voor de door de door de totallsator beheerste En gelse elitesport. In Nederland is gelukkig kapitaal geen voorwaar de om aan de top mee te kunnen draaien. Wie belangstelling heeft voor deze rassport is ten alle tijde wel kom bij de Renvereniging in Clin gendael. De heer Smlits is altijd bereid eventuele nieuwelingen de inlichtingen te geven die zij no dig hebben. En de baan is een bezoek meer dan waard: de enige baan in ons land waar de haas elektrisch wordt voortbewogen in plaats van door een fietswiel! Zijn adres: B. Smits, Laan van Heemstede 54, Puttershoek. Tel. 51856-1836. De drie wedstrijdrassenv.l.n.r. de Whippet, de Afghaan en de Greyhound. Wedijveren zit de mens in het bloed. Sedert mensenheugenis vermaken wij ons met het verge lijken van allerlei prestaties. Waarschijnlijk probeerden de hol bewoners al wie het verst met een •steen kon gooien of wie 't hardst kon slaan. We hebben blijkbaar een ingeschapen neiging om uit te maken wie „de beste" is. Het is dan ook niet te venvonderen dat ook de hond, al sedert het Ste nen Tijdperk een trouwe metge zel, bij deze eeuwige competitie werd betrokken. In Engeland •houdt men wedstrijden in het schapenhoeden, en in bijna alle landen ter wereld wedstrijden met jachthonden, politiehonden en schoonheidswedstrijden. En ons onderwerp van vandaag: snel- iheidswedstri J den. De lange jacht Windhonden zijn gefokt voor de lange jacht. Dat wil zeggen dat ze het wild achtervolgen over gro te afstanden. De honden jagen op het gezicht en moeten him prooi niet alleen inhalen maar ook doden. Uiteraard werden voor dit spe cialistenwerk fantastisch snelle honden gefokt: de -kleine sierlijke whippet, de Russische Barzoi ivoor de wolvejacht!) de reusach tige Ierse Wolfshond en de Ko ning der Windhonden: de Grey hound. Maar helaas; op een gegeven ogenblik werd in veel landen de lange Jacht verboden. En waar ':lat niet het geval is veranderde «het karakter van de Jacht tezeer. •Men gebruikte geen windhonden meer om hazen te vangen maar hanteerde liever een geweer. Min der onderhoud dan een hond en, Door Paul Marijni® en Aad Hakkert natuurlijk, een grotere buit. Zo dreigden de windhonden door de techniek te worden verdrongen. Gelukkig besefte men ten volle dat deze temperamentvolle ge- «bruikshondem een beter lot ver dienden dan langzaam uit te ster ven. En men kwam op het lu mineuze idee ze op een namaak- prooi te laten jagen. Zo ont- stondden de hondenrennen. De honden kunnen de taak waartoe zij zijn voorbeschikt blijven uitoe fenen. En voor de toeschouwers «levert het een adembenemend schouwspel op. Onder auspiciën van de lan delijke Commissie voor de Wind honden Rensport trainen de plaatselijke renverenigingen vrij wel wekelijks hun honden op een van de zeven banen in ons land. Tijdens het seizoen t maart-no vember) worden er talrijke wed strijden gehouden. De spelregels van deze rassport zdjn door de overkoepelende organisatie de Commissie voor de Windhonden Rensport, vastgelegd. T raining Training is beslissend voor de carrière van de windhond. Want door verkeerd gerichte traming kan een potentiële „tophond" vol komen verknoeid worden zorg vuldige opbouw en veel geduld zijn de eerste vereisten. Piet Kei ler begon zijn voetballoopbaan niet direct in het eerste van Ajax U begint met de hond Jong te kopen waarbij u zich door een oude rot in het vak kunt laten voorlichten wat betreft nestkeuze en afstamming. De eerste maan den doet u niets anders dan viren- den worden. Door verantwoorde voeding en véél beweging moet de 'nollige hondienbaby uitgroeien •.ot een stevige puber! ADVERTENTIE UW HOND KERNGEZOND „DISCING"-voeders zijn samen gesteld door specialisten Vuile pens, hart, paardevlees, vis, zuiver vlees in diepvries. Opbouw-kalk, vitamines, minera len, wormmiddelen. Nieuw® Rijn 50 Tfn 2 08 24 (01710) Waarneer de hond om en nabij de 14 maanden is mag hij zijn eerste schreden op de renbaan zetten. Dan bekijkt U hoe hij op de haas reageert. Langzamerhand leert hij hoe hij uit de speciale „starthokken" moet starten, hoe hij de bocht zo snel mogelijk •moet nemen, etcetera. Dan komt het grote moment dat hij mag oefenen met andere honden. Meestal zijn dat oude ve teranen die hun sporen op de •baan verdiend hebben en door en door betrouwbaar zijn. Deze oud jes idie 't overigens nog best rloen) brengen de Jonge hond de baanroutine bij. Bovendien kan 'Je baas constateren of de hond •wel "eerlijk loopt" hij mag na melijk andere honden volstrekt niet hinderen. Doet hij dat tijdens een wedstrijd tóch, dan wordt h:i •terstond gediskwalificeerd bij •herhaling kan de hond zelfs zijn 'wedstrijdcertificaat verliezen. Heeft de hond echter de onge veer 3 maanden durende training met goed gevolg achter de rug, dan staat de weg naar de wed strijd voor hem open. Hij krijgt een Voorlopig Rencertificaat. dat als hij drie maal de baan binnen redelijke tijd heeft gerond, 'n de finitief certificaat wordt, in de B- klasse. Al naar gelang zijn pres taties kan hij bevorderd worden naar Frankrijk moeten, zal Ik me toch eerst weer waar moeten maken in de selectiewedstrijden". Neder land eindigde in de buurt van Praag op de elfde plaats. Tijdens de wereldkampioenschap pen telt elk visje, ze hoeven niet aan de maat te zijn. Hub Levels scoorde vette punten met twee "dikke" edel- karpers. "Toen dat gebeurde ben ik tijdelijk overgegaan op zwaardere lijn. Twee karpers waren me al dwars door de lijn gegaan". De wed strijdhengelaars vissen met onwaar schijnlijk licht materiaal. "De dun ste lijnen moeten we uit Frankrijk laten komen, dat zijn 0.04 lijnen. Hier niet te krijgen". Als u weet, dat de meeste vissers het al spaans benauwd krijgen met een tien of twaalfhonderste snoer, dan kan men zich indenken wat het moet zijn met een lijntje van zes honderdste te vissen. De concours vissers maken wel gebruik van een elastiekje tussen topeind en lijn, een elastiek, dat de "klap opvangt". Snelheid Toen Hut Levels zondagmor gen begon aan de wedstrijd, met vierentachtig andere liefhebbers uit heel Europa en vijf minuten had ge kregen om zijn voerplek te maken «met vers de vase) had hij twaalf hengels klaar staan. "Alles is ge baseerd op snelheid, breekt er een tuig, dan moet een hengel met tuig klaar staan. Ook als Je wilt wisse len". Aan het merk van de stokken, die hij gebruikt worden weinig woorden verspild. "Laat dat maar uit de krant", zegt de kampioen uit Limburg beslist. Het gaat dus om de snelheid: het reactievermogen en de snelheid van handelen. "Elke minuut telt. Voor de kleinere vis gebruiken we haakjes zonder weerhaak. Dat ver hoogt de snelheid van het onthaken. Probeer Je dikke vissen eruit te ha len. dan kan dat natuurlijk niet. Die Fransen en Belgen doen niks anders dan vissen. Die trainen uren. Dat kan ik niet, in verband met het tuinders- bedrijf. Eigenlijk zijn dat profs. Ze hebben ook zeer goeie voertjes". Hub Levels ook, dat is duidelijk. Een Nederlander pakte de "dikste" prijs. Voor de Belgen en de Fran sen. En dat doet ze daar in Limburg eigenlijk nog het meest plezier .Hub Levels, de 27-Jarige augurkenteler zal op 29 Juli nog een keer worden bewierrookt. Als hij en de "snoek baars" in Tegelen recipiëren. Daar na wordt Beesel weer Beesel". Kanjer Koning Nu we het toch over wed strijd vissen hebben iets over de Kan jer Kompetitie van de KRO die nu al sinds 1965 elk Jaar opnieuw dui zenden sportvissers genoegen ver schaft. Wie vrij dagavonds om vijf voor acht op Hilversum I afstamt kan Frits van Turenhout, ja de man van de eentjes, tweetjes en drietjes op zondagmiddag, horen vertellen wie de afgelopen week de grootste vangsten hebben geboekt. De KRO heeft met deze "Kanjer Koning-com petitie" al heel wat vreemde dingen beleefd. Zo komen er in de studio geregeld keurig verzorgde pakketjes binnen, die welriekende inhoud heb ben. Sommige sportvissers menen namelijk dat ze hun reoordvangsten op moeten sturen. Dat is echter niet nodïg. Bij de hengelsportwinkelier kan men een vis van grote afmetin gen laten opmeten. Op het formulier wordt lengte en gewicht van de bij zondere vangst genoteerd en opge stuurd aan de KRO. Alleen de hen gelaars die een voorn, winde of een ADVERTENTIE DE GOEDE VANGsVj Morsstraat 46 - Leiden Telefoon 21751 meun aan de haak hebben geslagen moeten de vis in een koelkast be waren. Voor deze categorieën kom* er een KRO-controleur op bezoek om* dat de soorten zelfs voor een ervaren sportvisser moeilijk uit elkaar zijn te houden. De oompetitie van de KRO loopt ga durende de maanden Juli, augustua en september. Aan het slot worden geldprijzen uitgekeerd aan de win naars in de verschillende catego rieën. Nu ben ik niet ao enthousiast voor dergelijke competities waarbij de grootste exemplaren uit het water worden verwijderd. Want van terug* zetten na controle bij de winkelier komt in negen van de tien gevallen niets terecht. De hengelaar moet wel heel dicht in de buurt van een winkelier vissen om de via met eni ge levenskans terug te kunnen zetten, Toch heeft men bij de KRO dit Jaar een beslissing genomen die wel eveqi het vermelden waard ia. Voor hei eerst dit Jaar tellen de snoeken niet meer mee in de oompetitie voor Kanjer Koning. In overleg mei de afdeling Sport visserij en Beroepsbin nenvisserij van het ministerie heef! de KRO besloten de snoek te schrap pen. De reden ie duidelijk: in het viswater komt steeds minder anoek voor en de KRO voelt er niets voor een beloning te geven aan die men sen die van de snoek een museum stuk willen maken. Al met al een goed besluit dat navolging verdien* ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11 - Tel. 24020 4 t*- 65 km per uur, een windhond op volle snelheid. pze visrubriek heb ik tot nu toe weinig aandacht be- l aan het concoursvissen. Dat verzuim ga ik deze week aken met een interview met de wereldkampioen -ursvissen. Het is de 27-jarige Hubke Levels die dit ioenschap vorige week in Tsjecho-Slowakije in de .fit sleepte. Hij maakte deel uit van een ploeg van vijf -ursvissers aangewezen door de Algemene Hengelaars gesprek met de kersverse kampioen werd gevoerd door agse collega Thom Olink. nietige Beesel heeft even kop en schouders boven de rgse glooiingen uitgestoken, 't '2'lubke Levels, die de klokken lmen. In het verre Tsjecho- :ije namelijk kroonde men de je tuinderszoon tot wereld ten! Hengelen! de oevers van de snelle vliet ika lieten tachtig visjes en door Hub's toedoen het nat- ,j>n en deden de naald van de (fhael doorslaan naar negen 230 gram. En omdat elke ™>n de twee zeer welkome kar- ilgens het reglement met nog !UJ)en punt werden gewaardeerd, de watervlugge augurkente- 9.310 punten. Goed voor goud, j aken, de beker en ontzettend oemen; die werden thuis, aan Anthoniiusstraat, bezorgd, vader, die ondanks zijn rijpe voor de grootste augurk niet weg gaat: "Maandagmorgen, oeg, kreeg mijn vrouw en ik lefoontje. We werden gelukge- met het feit, dat Hub wereld- »en was geworden. Ik dacht, >ns best bij de neus hadden, en kwam het ook op de ra- visvereniging heeft toen het luis en de voorgevel ver- y cept, dat Hub zo beladen met glorie vanachter het ijzeren gordijn deed opduiken. De toch al niet zo breed sprakige man uit Beesel glimlacht - en zwijgt, zo gauw dat koninklijke voer, dat hij in de met een meter water gevulde Tsjechische plomp goóide, ter sprake komt. Zenuwach tig is hij niet geweest. Daar is Hub ook het type niet voor. "Het werd een beetje spannend bij de Tsjechi sche grens. We waren bang. dat ze de maaien en muggelarven «vers de vase) zouden ontdekken en achter houden". Maden en vers de vase, die twee kronkelende soorten gebruikte Hub als aas. "Ik had zes liter maden en tien liter vers de vase meegenomen. De Engelsen hadden wel honderd li ter maden bij zich. In totaal de den zeventien landenploegen mee, elk land met vijf door de bond via selectiewedstrijden gekozen deelne mers. "Nu ben ik wel wereldkam pioen, maar als we volgend Jaar "De nfeesd verwonderlijk, want jf >aars" uit Tegelen bestaat E en groot deel uit hartstochte- er ter zake kundige con- I issers. die menige ijskast, 1 radio uit het water hebben rij». Bij wijze van spreken dan. onze dreven is de prijzenhon- tt De Snoekbaars gevreesd. "Als wij in Rotterdam of die komen, roepen ze al: Hou op, die jongens uit Tegelen ADVERTENTIE ^lENGELSPORTHUIS ld' Rijndijk 76, Leiden, tel. 34867 komen er aan. Veel wedstrijden worden hier in Limburg onder leden van de club uitgevochten". Goed in- gelic'hten uit Beesel en omstreken vertellen, dat Hubke Levels nog even voor zijn vertrek per autobus op in gehouden toon verklaarde, dat de Nederlanders toch niet veel kans maakten tegen dë roemruchte hen gelaars uit Frankrijk en Belgie. Nu zegt men in zijn dorp: "Zie Je. dat zijn ook maar mensen met twee handen". Alsof ze allemaal een beet je hebben meegeholpen, die vissers langs de Maas. Hub Levels is dan wel verrassend wereldkampioen geworden, zijn faam temidden vaai de glasvezelhengels met het aluminiumtopeindje en de o zo dunne lijntje» was al groot. Boven de deur, die in huize Levels van de kamer naar de gang voert, hebben willige haaiden een kast aan de muur bevestigd, die vol gepakt as met zo'n vijftig bekers, plus medail les en wat nog zo meer aan de wa terkant werd uitgereikt. Vader Levels, die bepaald geen hen gelaar is: "Hub begon op z"n achtste Ja. die heeft wat geoefend en ge traind". Om alles Juist op een rij te zetten; Hubke begon op zijn achtste met vissen. Tien Jaar geleden kwam het wedstrijdelement de zaken ver scherpen. "Elke dag moet Je trai nen. winter en zomer. Ik doe dat in de Maas. Daarin zit oog vis ge noeg. al ligt ze meer naar het mid den dan vroeger. Tachtig of negen tig procent van Je kansen wordt be paald door het voer. Wie het beste lokvoer heeft, maakt de beste kan sen. Ik probeer nog steeds nieuwe sa menstellingen uit". Uiteraard is het volkomen nutte loos te vragen naar het gouden re De nieuwe kampioen voor zijn versierde huis en een deel van zijn hengeluitrusting

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15