Oplossing in zicht van het irbeidsconfliet in Engeland xsfefftr Zuid-Vietnam bezet citadel Kwang Tri Opnieuw speculaties over reis van Paus Paulus V0k agleton iemaal ;nuw- itient Sowjet-Unie laat veel moderne wapens achter IBNSDAG 26 JULI 1972 BUITENLAND (Van onze correspondent) UDEN (GPD) De steeds >m zich heen grijpende sta in geheel Groot-Brittannié waarschijnlijk op korte ter- worden afgelast. Voor de twee- binnen zes weken komt de ik solicitor" (advocaat van de Norman Turner de regering te hulp. De functie van Tur- die deel uitmaakt van de Brit- oge Raad, bestaat erin toe te dat de in staat van beschuldi- gestelden die zelf niet over vol- verstandelijike vermogens be- n om zich te verdedigen, geen sch onrecht wordt aangedaan. treedt hij weer in zijn wei- ekende functie op de voorgrond et geschil met de Londense ha- •beiders van zijn emotionele ten te ontdoen. svijl de afgelopen vrijdag gear- rde havenarbeiders uit de Lon- havens in de Pentonville-ge- mis buiten de hekken het ge- hun sympathisanten ho- al Turner het Hof voor de in- iële betrekkingen vragen de op vrije voeten te stellen, aren gearresteerd, omdat ze herhaaldelijk gegeven bevel iet hof niet hadden opgevolgd container vrachtwagens in het ïgebied toe te laten, havenarbeiders en de leden van alle vakbonden negeren de de regering-Heath ingestelde p de industriële betrekkingen, ond waarvan dit speciale hof ingesteld. Zes weken geleden „public solititor" Turner in het 3erk, toen de vijf mannen op unt stonden te worden gearres- Zijn ingrijpen verhinderde |le arrestatie. ingrijpen van Turner zal overi- ïiet kunnen verhinderen dat 'n tg op het vliegveld Heathrow luchtverkeer zo goed als lam ;gen. Gisteren waren er 100.000 dsleden over het gehele land king. Bij hen zouden zich van- nog onder meer een groep rerkers uit Zuid-Wales aanslui- n totaal tellen de gezamenlijke nden in Groot-Brittannië 25 leden. Tot ernstige rampen de staking nog niet geleid, termiddag vond in het La- is een opgewonden debat plaats ihet probleem van de vijf ar- ïten. Premier Heath en opposi- Jer Wilson stonden met rode (n tegenover elkaar en de vak- Ihoek in de Labour-oppositie ü'e van haar democratische geen beter gebruik te kunnen p. dan door zo lrard te brullen, zich nauwelijks ver kon maken. De regering het echter na een stemming meerderheid van 33 leden. TER (Reuter) De Demo te kandidaat voor het Ameri- e-presidentschap, senator as Eagleton, heeft gisteren be- emaijkt dat hij in de laatste Jaar driemaal in het zieken- leeft gelegen met een zenuw- g. Eagleton had gisteroch- Zuid-Dakota een ontmoeting Democratische kandidaat et presidentschap, senator Terr Deze verklaarde, dat hij fan Jagletons gezondheidstoe- op de hoogte was geweest toen ?m op de conventie van begin ut zijn "running mate" koos. stuigde opnieuw zijn vertrou- n en zei: "Ik ben erg met ingenomen". Senator Eagleton it hij in december 1960 voor irst wegens overspanning werd len. Hij verbleef een maand ziekenhuis in St. Louis in uri. In 1964 en 1966 volgde zijn voor eenzelfde behande- in de Mayo-kliniek in Ro- r, Minnesota. Sinds die tijd, zei zijn gezondheid voortreffelijk, legde er de nadruk op dat hij e drie gevallen eigener bewe- Qaar het ziekenhuis ging. De van zijn overspanning was een tuze maag" en "teveel hooi op vork nemen". Door zijn erva- i, verklaarde hij, had hij ge- üchzelf beperkingen op te leg- HiJ voegde hieraan toe dat hij bang is voor de komende ver- igscampagne. sen atoren McGovern en Eagle- art rok ken direct na hun pers- rentie naar Los Angeles om agne te voeren. ator McGovern heeft nog in -interview verklaard, dat zijn van Eagleton "absoluut" on- epelijk is. Onder de honderd i van de senaat kent McGo- "niemand die gezonder van li ft en geest is dan Tom Eagle- Eagleton zelf deelde verslag- mee, dat hij McGovern had ïboden zich terug te trekken de presidentskandidaat tie hem te laten gaan. punt, dat niet kan worden toege geven aan de eisen van de vijf ha venarbeiders, maar dat het probleem van de havenarbeiders, die door de technische vooruitgang werkloos drei gen te worden, ter discussie moet worden gesteld. Dit kan echter vol gens de regering pas gebeuren als de staking is afgelopen. De regering krijgt het nu iets ge makkelijker. Niet alleen komen de airestanten naar men aanneemt door het ingrijpen van Norman Turner snel vrij, maar ook versoheen maan dag een rapport over het containeri- seringpröbleem, waarin voorstellen worden gedaan die de regering wel wil volgen en die ook in de vak- foomdswereld met instemming zijn begroet. Voor de Pentonville-gevangenis, waar de vijf havenarbeiders opge sloten zitten, werd gistermiddag een grote betoging gehouden. Duizenden marcheerden langs de poort met vlaggen en gezang. Twee autobussen en een vrachtwagen werden over de weg geplaatst en de banden liet men leeglopen. Dit had ingrijpen van de politie tot gevolg, zodat enige fikse vechtpartijen ontstonden. Predikant krijgt in Praag 15 maanden PRAAG/BRNO (ANP) In Praag is predikant Jeromin Dus veroor deeld tot 15 maanden gevangenis straf omdat hy in het bezit was be vonden van vlugschriften waarin dë Tsjechoslowaakse bevolking er aan werd herinnerd <M zy zich by dë verkiezingen van november vonig jaar van stemming konden onthouden. De wijsgeer Hejdanek wend: op dezelfde dJeeld. Ook nu werden wets'teüyike cor respondenten uiit de rechtszaal ge- de kieswet geeft aan de Tsjechoslowaakse burigeris waan- ondër ook het recht om niet te eten- men valt. In Brno is het proces itegen een groep Tsjechoslowaken begonnen die beschuldigd worden van ondermij nende activiteiten op grote schaal of van dergelijke activiteiten van na tionaal gevaar. Zij worden vervolgd op gtrond van artikel 98 van het wet boek van strafrecht wegenis „vorming in 1970 van een illegale groep itoit het uitvoeren van subversieve activiteit tegen dë Staat". Abba Eban prijst Nederlandse ambassade JERUZALEM (AFP) Het Is raëlische parlement, de Knesseth, heeft regeringen en parlementen in de gehele wereld evenals de wereld opinie gevraagd de zaak van de Jo den in de Sowjet-Unie te steunen. In verscheidene resoluties, die door alle partijen, met uitzondering van de communisten, werden geaccep teerd, veroordeelt de Knesseth de .spectaculaire processen" tegen Jo den die naar Israël willen emigreren, protesteert tegen dè onderdrukkings maatregelen tegen Joden in Rusland vraagt de vrijlating van hen die wegens zionistische activiteit gevan gen zitten. De minister van Buiten!. Zaken, Abba Eban liet zich prijzend uit de moeite die de Nederlandse assade in Moskou zich heeft ge- trootst op dit gebied. Nederland be hartigt de belangen van Israël in Moskou bij het ontbreken van diplo matieke betrekkingen tussen de twee landen. r Op een beurs in New York werd gisteren een horloge zonder wijzers getoond (links). De prijs ervan bedraagt ongeveer 700 gulden. Op de foto rechts ziet men een der grootste parels ter we reld. Ze weegt bijna 22 gram. Haar waarde wordt geschat op 170.000 gulden. SAIGON (Reuter) Tweehon derd Zuidvietnamese parachutis ten zijn gisteren door een groot gat in een muur de citadel van Kwang Tri binnengedrongen. Het bleek dat die Noordvietnamese verdedigers verdwenen waren, al dus een woordvoerder van het Zuidvietnamese opperbevel in Saigon. Volgens de woordvoerder bevindt de provinciehoofdstad zich nu weer geheel in Zuidviet namese handen, maar een zegs man van het eerste Zuidvietna mese militaire district in Hoe-ee verklaarde dat slechts een deel in Zuidvietnamese handen is. Militaire kringen in Saigon wezen erap, dat de van van Kwang Tri niet betekent, dat de strijd om de gelijknamige provincie ook gestre den is. Maandag ontdekte men een Noordvietnamees regiment van ver moedelijk tweeduizend man, dat door de gedemilitariseerde zone in de richting van Wwang Tri trok De Amerikaanse delegatie op het Vietnam vredesoverleg in Parijs deelde gisteren mee dat Noord-Viet- i nog twee divisies in de strijd Zuid-Vietnam heeft geworpen. Hiermee is het aantal divisies van Noord-Vietnam in het zuiden opge lopen tot twaalf sinds de communis ten op 31 maart hun offensief te gen het zuiden ontketenden. Generaal Cao Van-vien, chef van Zuidvietnamese generale staf, heeft gisteren voorspeld, dat de Noordvietnamezen vóór november, maand van de Amerikaanse presi dentsverkiezingen, een luchtoorlog tegen Zuid-Vietnam zullen ontkete- Na in de voorbije drie maan den tanks en moderne wapens te gen Zuid-Vietnam te hebben inge zet, aldus Vien, zouden de Noord- sende fase him luchtmacht in de strijd kunnen werpen. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon maakte gisteren bekend dat het zijn manjkracht in Zuid-Viet nam heeft gehalveerd. De 1086 man van het eerste bataljon luchtlan dingstroepen worden momenteel aan de strijd onttrokken, zodat al leen het eerste bataljon van de 23» ste infanteriedivisies in Danang als enige aan de strijd in Vietnam deel nemend Amerikaans onderdeel is overgebleven. Op het hoogte punt van de Amerikaanse deelne ming bevonden zich in Zuid-Viet nam 112 parate bataljons. Het totaal aantal Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam is nu gedaald tot onder de 46.000 en na dert het plafond van 39.000 dat is gesteld door president Nixon in zyn rede van 1 september. Op schepen van de Amerikaanse marine in de Golf van Tonkin bevinden zich nog eens 39.0 00 man marine personeel. Brieven Noord-Vietnam heeft senator Kennedy een pak brieven gestuurd die 24 Amerikaanse krijgsgevange nen in Noord-Vietnam aan hun familie in de Verenigde Staten heb ben geschreven. Het is voor het eerst dat Noord-Vietnam zich voor het doorgeven van brieven van de ze aard bedient van een Amerikaan met officiële status, in plaats van linkse vredesbewegingsn in de Ver enigde Staten. De senator maakte bekend, dat hij een brief heeft ont vangen van president Ton Doec- thang van Noord-Vietnam, waarin hij zegt dat de Amerikaanse krijgs gevangenen humaan worden be handeld. In die boot De Amerikaanse regering heeft dinsdag, bij monde van president Nixons woordvoerder Ronald Zieg- ler, nogmaals ontkend dat in Noord- Vietnam dijken worden gebombar deerd, implicerend dat secretaris generaal Waldheim van de Verenig de Naties zich door Hanoi in de pro pagandistische boot heeft laten ne men. "Het is en was nooit onze op zet om dijken en dammen aan te vallen", aldus Ziegler. In Egypte TEL AVTV (ANP, AP) Het Russische militaire personeel dat op verzoek van president Anwar Sadat uit Egypte wordt teruggetrokken, zal een grote hoeveelheid moderne wapens achterlaten, zo is dinsdag van goed ingelichte zijde in Jeruza lem vernomen. De door de Russen aangeleg de luchtdoelraketinstallaties waar onder de 1 anceer inrich t ingen voor de SAM-3 reaketten, zullen waar schijnlijk langs het Suezkanaal wor den gehandhaafd en de luchtafweer- batterijen en andersoheppingseska- des zullen aan de Egyptenaren war den overgedragen, zo werd verno- Het is nog onbekend wat er met de meest moderne wapens, de Mia- 23 straaljagers en de SAM-6 raket ten, zal gebeuren. Zegslieden verklaarden dat er nog geen aanwijzingen zijn dat de Rus sische militairen de marinebases In Alexandrië, Port Said of Mersa Ma- truh ontruimen. Masmoudi Er komt geen vrede ln het Mid den-Oosten zolang de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in het gebied van de Middellandse Zee genesteld zyn, aldus gisteren in Ankara de Tu nesische minister van Buitenlands Zaken, Masmoudi "Profiterende van het Israëlisch-Arabische conflict hebben de supermogendheden met hun vloten de Middellandse Zee be zet", aldus de minister op de tweede dag van zijn bezoek aan Turkije. Prinses-af Prinses Oebol Ratana, de knappe, 21-jarige oudste dochter van Koning Bhoemibol Adoelyadej van Thailand, heeft met toestemming van haar vader afstand gedaan van haar titel. Het waarom is niet be kend. Prinses Oebol Ratana is der dejaars aan de technische hogeschool van Massachusetts in Boston, waar ze kernfysica studeert. Ze heet daar miss Jully Manidol. Manidol is de familienaam van haar vader. Reventlow omgekomen Lance Re- ventlow, de 36-jarige zoon van de Amerikaanse Woolworth-erfgename Barbara Hutton, is bij een vliegtuig ongeluk in de buurt van Aspen in de Amerikaanse staat Colorado om het leven gekomen. Men schat dat het persoonlijk vermogen van Lance Re ventlow 100 miljoen dollar bedraagt. Toen hij meerderjarig werd kreeg hy van zyn moeder veelvuldig ge trouwd en gescheiden 25 miljoen dollar. Lance Reventlow was ge trouwd met de actrice Cherty Hol- dridge. Hy was al eer van de actrice Jill St. John. Masmoudi zei dat Amerika en Rusland aan de ene kant beloven dat ze elkaar niet in de haren vlie gen. maar aan de andere kant hun eindeloze gekibbel over de rug van derden voortzetten. "De taktiek van de Sowjet-Unie is in landen die met het Westen ge broken hebben binnen te dringen. De Russen hebben de mond vol over bijstand, maar wat ze in feite doen is zich in de betrokken landen nes telen. De Verenigde Staten op hun beurt hebben het over het machts evenwicht maar bewapenen de lan den die grenzen aan die binnen de Russische invloedssfeer tot de ten- den". De Chinese regering heeft in een boodschap aan de Egyptische lei ders haar "krachtige steun toege zegd tegen de zionistische agressie die Israël bedrijft met medeplich tigheid en met de steun van de twee grote mogendheden". Het Chinese telegram, ondertekend door premier Tsjoe En-lai en vice-president Pi- Woe, is gestuurd ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van de revolutie. Rijke buit Drie Noorse amateur duikers hebben een rijke buit van byna 200 kilo gouden en zilveren munten opgehaald uit een Neder lands schip, de „Achterdam", dat 250 jaar geleden voor de kust van Noor wegen is vergaan. Een Noorse Jurist heeft hun verzekerd dat zy als ont dekkers van het wrak de enige recht hebbenden zyn op de schat. De waar de van de munten is nog niet vastge steld. De politie bewaakt het wrak om andere schatzoekers uit de buurt te houden. Doodgeschoten De Tupamaros, de leden van de linkse ondergrondse in Uruguay, hebben gisteren het hoofd van 's lands civiele verdedi ging, kolonel Artigas Alvarez, met een machinegeweer doodgeschoten. De 49-jarige kolonel, het hoogste mi litaire slachtoffer dat de Tupama ros tot nu toe gemaakt hebben, was de broer van de opperbevelhebber van leger en politie in Uruguay, ge neraal Gregorio Alvarez, die de strijd van de regering tegen de on dergrondse beweging leidt. Voorwaardelijk De commissie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren gestemd voor het vertrek van alle Amerikaanse troepen uit Indo-China vóór 1 oktober, ech ter op voorwaarde dat de Ameri kaanse krijgsgevangenen warden vrijgelaten en de resterende Ameri kaanse troepen veilig kunnen wor den teruggetrokken. Inzake conflict in Noord-Ierland ROME/BELFAST (GPD) In het Vaticaan groeit de spe- Het besluit van de SDLP om met culatie dat Paus Paulus VI binnen niet al te lange tijd naar Whitela.w Praten wordt gezien als Ierland zal gaan, om te proberen bij te dragen tot het oplossen van het conflict. Het bezoek van de paus zou samenvallen met een reds van dr. Carson Blake, secretaris van de Wereldraad van Kerken. Zij samen zouden beroepen doen op het volk van Ierland om de burgeroorlog tot staan te brengen. situatie verslechtert. Het is niet de eerste keer dat der- land begonnen met de terugkeer uit x Landen van de Britse minister voor Ulster. Whitelaw. Whitelaw spreekt volgens zyn woordvoerder niet alleen met Faulk ner, de voornalige premier van Noord-Ierland, maar ook met ver tegenwoordigers van de grootste ka tholieke politieke beweging, de So ciaal- Democratische en Labour Partij. Men vindt vooral WhiteOaws over leg met de SDLP van groot belang, omdat de partij tot voor kart door velen werd beschouwd als politiek de doelstellingen Men moet deze geruchten en spe culaties zien als een nieuwe stap om de aandacht te vragen voor het op lossen van het conflict in Noord- Ierland. Het lijkt onmogelijk dat de paus op dit moment van ver scherpte acties zijn plan officieel zou lanceren. Het gaat het Vaticaan vooralsnog alleen om het verkrij gen van een reactie. In Belfast is gisteren een reeks van gewichtige besprekingen over de politieke toekomst van Noord'-Ier- van het Ierse Republikeinse Leger. ADVERTENTIE MINIBOEKJES VOCRNIX V00RAMR0' rechtstreeks gevolg van de bloe dige bomaanslag door de provisio nals van de IRA op vrijdag in Bel fast. waarbij elf personen werden ge dood en 130 gewond. Als het gesprek tussen de partij en Whitelaw succes oplevert zou de SDLP zich vierkant tegen de IRA- provisonalö opstellen en dezen be roven van hun laatste erkende po litieke stunt en steun. Het gesprek dat Whitelaw met Faulkner voerde ging voornamelijk over de veiligheid en de intensieve re campagne van het Britse leger te gen extremisten van de IRA. Na de onderhandelingen met Whi telaw zei Faulkner: „De heer Whi telaw krijgt mijn persoonlijke steun". Tot dusver had Faulkner de aanpak van de Britse minister steeds als „te zacht" aangemerkt. Hongersnood na overstroming MANILLA (Reuter) De honger dood bedreigt duizenden slachtoffers van de enorme overstromingen die zich vorige week op het Phillippynse eiland Luzon hebben voorgedaan. Het voornaamste rampgebied ligt ten noorden van Manilla. In persberichten uit Pampanga en Bulacan, twee van de vyftien door de overstromingen getroffen provin cies, wordt gezegd dat helikopters en vrachtauto's met hulpgoederen nog niet tot duizenden uitgehongerde mensen ln deze gebieden hebben kun nen doordringen. Verscheidene landen hebben hulp geboden. Ook Frankrijk, dat 25.000 pesos (circa vijftienduizend gulden) heeft geschonken, ondanks de be schuldiging van de Phillippynse pre sident Marcos, dat er reden is om te gen de Franse kernproeven te pro testeren. omdat deze plotselinge weersveranderingen in de Stille Oce aan veroorzaken. De overstromingen zijn ontketend door de oorkaan "Rita". Het aantal slachtoffers is gestegen tot byna 200.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9