!4ot!4 '49.- MET GEVONDEN MILJOENEN KABINET LIJMEN My STIJLGROEP nar Redactie eist inspraak bij overneming COSTER PRIJZEN WD en CHU willen DS'70 terug GRONINGEN Er zit iets niet goed met die loongrens' In vreemd vaarwater DE BRAUW WEER OP BINNENHOF 2 WOENSDAG 26 JULI 1972 DEN HAAG De Tweede Kamer-fractie van de WD heeft zich gisteravond unaniem achter de opvatting van haar voorzitter Hans Wiegel geschaard, dat het juist zou zijn te proheren DS'70 te betrekken bij de besprekingen over de verdeling van de 60 a 100 miljoen, die heten te zijn gevonden bij een herberekening van de begroting. Ook de CHU-fractie is eenstem mig van oordeel, dat met deze verwachte meevaller alsnog getracht moet worden tot reconstructie vai een vijfpartijenkabinet te komen. KVP-fractievoorzitter Andriessen ziet dat vijfpartij en-kabinet echter niet meer zitten. Wat Wiegel politiek novum" noemde acht hij "niet een dusdanig politiek feit", dat daarop herstel van de breuk moge lijk zou zijn. Ook AR-fractievoorzit- ter Aantjes is van mening, dat "lij men" er nu niet meer in zit. De VVD-er Wiegel heeft nog gister avond formateur Biesheuvel tele fonisch op de hoogte gebracht var het standpunt van de liberale frac tie. Eerder op de dag had hij tij dens een nieuw gesprek met Biesheuvel en de voorzitters vai fracties van KVP, ARP en CHU de ze zaak al op tafel gelegd. "Wanneer die miljoenen inderdaad gevonden zijn dlam Vind ik die verstelling ervar een open zaak. De ruimte zou kun nen worden gebruikt om de belas tingdruk wat te verlagen, ik zou ook kunnen voorstellen dat het be drag wordt verdeeld over die depar tementen, waarvan de begrotingen het ergst zijn geknepen. Wanneer over diie vercleltag gieidlisousisi zou worden, vind ik het echter de Juiste weg, dat oo(k de uitgetreden bewindslieden van DS '70 de kans krijgen zich uit te spreken. Zij zijn immers Juist omdat zij een aantal bezuinigingen niet voor him reke ning wilden nemen uit het kabinet Evenals de CHU-fractievoorzltter Tilanus vindt de heer Wiegel het het landsbelang, wanneer het zou lukken de vijfpartijen-coalitie I heiytellenK. Beidie fractievoorzitters zeiden gisteravond laat dat de ADVERTENTIE KOSTUUMS wol/polyester. scheerwol, STIJLGROEPgroningen SPORT- *Ê'JËk KOLBERTS M van 459^ voor V* constructie van het vijfpartijen-k net tevens zou kunnen inhouden, dat niet langer over vervroegde verkie zingen hoeft te worden gesproken. Mr. Andriessen (KVP) reageerde op het bericht van de "gevonden 60 tot 100 miljoen" die Boersma zou hebben opgeëist volledig anders. Volgens hem is herstel van de breuk met DS '70 niet meer mogelijk. Zijn als persoonlijk gegeven me ning zal zonder twijfel mede beïn vloed zijn door het feit, dat hij na een tweedaagse marathon-vergade ring van zijn fractie had moeten varen, dat deze niet tot een e stemmig oordeel over de politi situatie kon komen. Toen Andriessen ettelijke uren ter dan aanvankelijk de bedoel was gistermiddag eindelijk de gadering van de KVP-fractie sluiten om snel naar het Plein 1 te vertrekken, kon hij mr. Biesheu vel slechts de gehavende steun van de grootste regeringsfractie aanbie den. Want hoewel de overgrote meer derheid van de fractie na urenlang vergaderen tenslotte bereid was "ja" te antwoorden op de vraag van Biesheuvel of een door hem te vormen parlementair minderheids kabinet op basis van een gewijzigd regeer-akkoord op steun kon reke nen, waren er twee belangrijke minderheidsgroeperingen drie KVP-ers weigerden die me dewerking pertinent en bleven aan dringen op zo snel mogelijke verkie zingen waarna een nieuwe meerder heidsregering zou kunnen worden gevormd; vier anderen stelden hun bereid heid afhankelijk van een aantal belangrijke wijzigingen in de voor gestelde "bijstelling" van het re geerakkoord, Zfj hebben overwegen de bezwaren tegen verhoging van de schoolgelden, en tegen het opschor- van het verplichte onderwijspro gramma voor de werkende Jeugd en willen compensatie voor de laagstbe taalden, indien wordt overgegaan tot bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste en eventueel het tweede kind. Daar niet de gehele fractie aan- ezig was, mag worden aangeno- en, dat van de nog in het buiten land verblijvende KVP-ers ook nog wel enkele het voorbeeld van hun kri tische fractiegenoten zullen volgen. Dat de meerderheid van de KVP- fractie toch bereid was positief te genover Biesheuvels voorstel te staan ondanks het feit, "dat het program- i bepaald niet met enthousiasme ontvangen" noemde mr. Andries- die gisteravond opnieuw con tact had met minister Nelissen "een uze poging onzerzijds om uit de geweldig moeilijke situatie te ko- Zo in de periode dat elk zichzelf respecterend mo dehuis de nieuwe winter mode annonceert kun je steeds weer nieuwe kle- dinggrapjes verwachten. Zoals deze geborduurde rugnen van spijkerjasjes, die uit Frankrijk komen en in alle kleuren en motieven gemaakt worden. Voer een handig en modebewust vrouwtje misschien iets om ook te doen. Justitie sneller dan de politie ROERMOND De Roermondse officier van justitie mr. W. Bartels heeft de politie werk uit handen ge nomen door gisteren persoonlijk twee diefjes in de kraag te grijpen. Twee jongetjes van tien en twaalf Jaar gristen een geldkistje met hon derd gulden uit een geparkeerde autobus. Een dame zag dit en waar schuwde de chauffeur die een kop koffie dronk in een café. Deze hield auto aan waarin de officier van justitie zat. Na een korte achtervol ging kon de officier de jongetjes in rekenen. Telegraaf koopt Limburgs Dagblad HEERLEN De redactie van besturen het Linburgs Dagblad heeft gepro testeerd tegen de gang van zaken bij de voorgenomen overname van deze krant door De Telegraaf. De plannen voor deze overname zijn gisteravond door de betrokken ven nootschappen bevestigd. De redactie vindt de procedure in strijd met toezeggingen die zouden zijn gedaan over tijdig overleg met en inspraak van het personeel. On aanvaardbaar acht de redactie dat eventuele andere toekomstmogelijk heden voor het Limburgs Dagblad niet of niet voldoende zijn onder zocht. De Nederlandse Vereniging Journalisten en de redacties de andere Limburgse dagbla den heeft zich achter het protest ge steld. Aan de onzekerheid van de redac tie kwam gisteren een eind door een gezamenlijke verklaring van de n de beide vennootschap pen, over het bod dat De Tele graaf zal uitbrengen op de aandelen van het Limburgs Dagblad. Daarin wordt gezegd; "Doel van de samen werking is het voortbestaan van het Limburgs Dagblad in de huidige vorm met volledige handhaving van het Limburgse karakter te verze keren, waarmee tevens de werkge legenheid bij het Limburgs Dagblad wordt gehandhaafd". De redactie werd door deze verto ning niet gerustgesteld. De Journa listen eisen dat de redactieraad, die was opgeheven, onmiddellijk weer in werking treedt op basis van het be staande redactiestatuut om de iden titeit en de onafhankelijkheid van de krant te bewaken. De raad moet ook door de directie worden erkend. Als deze eisen niet vóór 1 augustus zouden worden ingewilligd, aal de redactie zich op "de meest harde ac ties" beraden. Ziekenfondsen UTRECHT (ANP) De Unie van Ziekenfondsen, waarbij 42 fond sen met in totaal ruim 3,2 milio" verzekerden zijn aangesloten, geeft in haar jaarverslag over 1971 enke voorbeelden om aan te tonen dat er iets .niet goed zit", met de loo grens voor de ziekenfondsverzekering. Een ambtenaar in rijksdienst met een jaarwedde van f. 12.000 is als ambtenaar niet verplicht verzekerd. Hij kan zich eventueel vrijwillig ver zekeren, maar hij werkt 's zaterdags als hulpkracht in een cash and car- rybedrijf en verdient daarmee als verplicht verzekerde werknemer f. 1200 per jaar. De werkgever be taalt de helft van zijn premie, zodat het ziekenfonds hem maar f. 45 per jaar kost. Voor dit bedrag zijn bo vendien zijn vrouw en kinderen mee verzekerd. Een kleine zelfstandige met een gelijke gezinssamenstelling betaalt in de vrijwillige ziekenfonds- Autopoets middelen beschermen lak niet DEN HAAG (ANP) Het be handelen van auto's met gecombi neerde vloeibare autopcetsmibd1-de len heeft geen zin. wanneer hei er om gaat de lak te beschermen De houdbaarheid van de waslaag is daarvoor veel te gering. Tot deze onclusie zijn de ANWB en de Con sumentenbond gekomen na een gezamenlijk onderzoek naar de kwa liteit en de bruikbaarheid van 21 bekende vloeibare autopoetsmidde len. De opschriften op de bussen met deze poetsmiddelen spreken in de regel van een drieledig doel. Het produkt zou een glanzende, reini gende en beschermende werking hebben. De organisaties hebben echter ge constateerd dat slechte aan twee beloftes werd voldaan: de auto wordt inderdaad schoner en glan- zender, maar de waterafstotendheid van de waslaag van de onderzochte produkten die de nodige bescher ming moet bieden, was doorgaans snel verdwenen. Bovendien bleken verschillen de merken een vrij ernstige slijpen de werking op de autolek uit de oefenen. De prijsverschillen bij de diverse poetsmiddelen per 100 cc liepen uiteen van f 0.90 tot f 2.95. verzekering gemiddeld ruim f. 1400.-. Mensen met een groot eigen in komen hoeven maar een baantje van enkele uren per week te aanvaarden om eveneens verplicht verzekerd te zijn en wel tegen een premie die al leen maar is afgeleid van het bedrag dat zij in dat baantje verdienen. Het criterium is namelijk het „vaste loon". Dat betekent ook, dat verte genwoordigers met een laag vast loon en een zeer hoge provisie, portiers van luxe hotels die 'n laag vast loon hebben en vele malen meer innen aan fooien en mensen met een ton inkomen en een kleine dienstbetrek king verplicht verzekerd zijn tegen een in feite veel te lage premie. De heer A. Polderman, adjunct-se cretaris van de unie, zei desge vraagd dat dit soort uit het vast loon-criterium voortvloeiende exces sen niet veel voorkomt. Een oplos sing ervoor ziet hij alleen in een volksverzekering met een aan het inkomen gerelateerde premie. Zonrl volksverzekering is het technisch niet mogelijk, het inkomen als norm te hanteren Dat inkomen wordt na melijk pas achteraf door de fiscus PARAPLU'S TE LEEN VOOF TOERISTEN ARNHEM (ANP) Toeristen ir Arnhem en langs de Zuidveluwezoom die overvallen worden door een regenbui, kunnen voortaan een dag lang een paraplu lenen bij een va de V W-kan toren in dit gebied. Aan deze nieuwe service op de zuid-Velu we zijn geen kosten verbonden, aldus de Arnhemse VVV. Aan de aktie doen de kantoren mee uit Dieren, Rheden, Velp, Arn hem, Oosterbeek. Heelsum, Wagenin- gen en Rhenen. Het idee van de pa rapluservice komt van de VW in Den Bosch, maar het is voor he eerst dat deze vorm van dienstver lening in zo*n groot gebied en op zo'n grote schaal wordt toegepast Prinsje naar kleuterschool BAARN Prinses Beatrix en Prins Claus hebben hun oudste zoon- Willem-Alexander voor het nieuwe schooljaar Ingeschreven by de Baai-use Montes&ori-kleoiitor&chool. Politie wacht ontsnapte gevangene op DEN HAAG De Haagse politie houdt de woning in het oog van de twintigjarige P. d. V. die gisteren uit het Zwolse huis van bewaring ontsnapte. Vermoedt wordt dat de Jongeman naar huis wilde om drei gende huwelijksmoeilijkheden uit de weg te ruimen. P.d.V. zat in voorarrest wegens diefstal. Hij was tewerkgesteld in de keuken van het huis van bewaring. Met het smoesje dat hij een luchtje wilde scheppen liep hij naar de aan de keuken grenzende binnenplaats. Met een lenige sprong wist hij een uitsteeksel in de verder gladde muur te bereiken en klom toen verder naar boven. Zijn vlucht werd bemerkt toen hij op het dak zat. Hij was echter al verdwenen voor de bewa kers de andere kant van de muu hadden bereikt. Dynamiet richt slachting onder zangvogels aan VERLAINE De dierenbescher ming is verontwaardigd over de vo gelslachting die met hulp van dyna miet gisteravond even over de Bel gische grens bij Verlaine heeft plaats gehad. Het is de tweede keer in één week dat de Belgische overheid dit paar- demiddel gebruikte om de kersenbo men te beschermen. Tienduizenden spreeuwen maar ook duizenden zang vogels werden daarbij gedood. Het gebruik van dynamiet zou eer vondst zijn van ir. L. Engels van het Belgische ministerie van Landbouw Het leger brengt het dynamiet op plekken waar zwermen vogels zyn neergestreken tot ontploffing. D< vogels die door de luchtdruk nie direct dood zijn worden neergeknup- peld De internationale commissie van Rijn-oeverstaten, die al jaren lang waakt over het vervuilen van de rivier, is iets geheel nieuws te binnen geschoten. Zojuist is het programma gepu bliceerd van een „internatio nale Rijn-beschermingsweek" (midden september). In deze week zakken de ambtenaren die de commissie bemannen, naar zij hopen te midden van veel publiciteit, Van Bazel (18 september) tot Rotterdam (22 september) de Rijn af. Van hun daad verwachten zij „grote voordelen voor de oplossing van vakproblemen en voor het pu- bliciteitswerk". Omdat de „commissie ter be scherming van de Rijn tegen vervuiling" uit degelijke amb tenaren bestaat, is hun Rijn- beschermingsweek in elk geval niet als grap bedoeld. Aan het karakter van de actie verandert dat echter niets. Een commis sie, die in een jarenlange prak tijk haar machteloosheid heeft ondervonden, leeft zich uit in een merkwaardige stunt. Vermoedelijk is het idee ontstaan toen de commissie vorig jaar voor het eerst een kijkje ging nemen bij de Fanse kalimijnen, vanwege de zoutlozing al heel lang haar voornaamste ge spreksthema. Een lid van de Duitse delegatie stelde toen voor een varende conferentie te beleggen, waarbij ook andere knelpunten in de strijd voor zuiver Rijn-water zouden kun nen worden bekeken. De Duitse delegatie nam het Idee over en op haar vergadering van mei in Parijs nam de commissie het noodzakelijke besluit. Royaal publiciteit kreeg de com missie voor het eerst eind vorig jaar, toen het ministerie van Verkeer in Den Haag de pers had geattendeerd op een naar zijn oordeel interessante verga dering in Bazel. Daar zou de commissie een regeling voor opslag van het Franse zout moeten treffen. Verwacht werd echter dat ze daartoe niet in staat zou zijn. Voor welk geval de regering in Den Haag een ministersconferentie eiste. Wel, die eis is gesteld en Den Haag wordt sindsdien aan het lijntje gehouden. De laatste plannen voor de steeds weer verschoven ministersconferen tie houden het op de komende herfst. De commissie besloot in Bazel wel tot het inventarise ren van de stoffen die de Rijn vervuilen. Aan dit besluit is tot dusver nauwelijks gevolg gege ven. Goede voorstellen van des kundige ambtenaren blijken ln dit geval zonder politieke be slissingen door de regeringen weinig of niets op te leveren. Dat deze commissie het Rijnwa ter nu met een internationale Rijn-beschermingsweek een be tere dienst zou kunnen bewij zen, is hoogst onwaarschijnlijk. Een van de doeleinden is „de openbaarheid versterkt op het zuiveringsprobleem van de Rijn te wijzen". Aan voorlichting daarover heeft het echter nooit gemankeerd. Voorts hoopt de commissie dat schrijft ze al thans van haar week „op nationaal en internationaal vlak in de toekomst grotere deskundige en financiële on dersteuning van de noodzake lijke maatregelen te verkrij gen". Die nobele doeleinden zullen met een programma worden nage streefd dat op 18 september ln Bazel begint als commissie voorzitter Vigeveno (Neder land) een toespraak houdt en een Zwitserse minister vertelt wat zijn land voor de Rijn doet. 's Avonds vertelt, na een bus- en boottocht, een Duitse be windsman wat de problemen in het gebied van de boven-Rijn zijn, andere ministers nemen deel aan een forum-gesprek, deskundigen houden aan boord van het conferentie-schip le zingen. En tenslotte besluit een rondvaart met diner door de Rotterdamse havens de inter nationale Rijn-beschermings week. Een week lang hebben de com missieleden dan theorieën be luisterd waarvan mag worden aangenomen dat zij ze mins tens zo goed zelf al kennen. Uiteraard wordt verwacht dat tal van journalisten het alle maal ook zullen aanhoren en naar huis zullen seioen waar om het op de Rijn niet zo schoon meer is. Maar dat kan toch niet serieus het doel zijn van de „internationale commis sie ter bescherming van de Rijn tegen vervuiling". DEN HAAG Terwyi de vier overgebleven coalitiegenoten gisteren op het Binnenhof zeer tegenstrijdige meningen ten beste gaven over een al dan niet mogeUjk geacht herstel van de vorige week maandag verbro ken vyfpartJJen-coalitie, stapte oud minister De Brauw ontspannen over datzelfde Binnenhof rond. Als een man, die duideiyk weinig of niets om handen had nu hy officieel af scheid van zyn ministerie had geno men. En die daarom bes/t met DS'70 fractiesecretaris S. Kenning een uurtje kon gaan zwemmen. Toch is hy wel degelijk alweer aan het werk. Hem is namelyk verzocht de verkiezingscampagne voor DS'70 voor te bereiden: intussen heeft hy al een bureau ln het fractie-secreta riaat van DS'70 in het gebouw van de Tweede Kamer. Samen met oud- oolleea - bewindsman Dreee. die bin nenkort weer lid van de Tweede Kamer wordt en fractievoorzitter Berger zal het DS'70-trio van daar uit de campagne leiden voor de ver vroegde verkiezingen die zullen moe ten uitmaken wat de kiezer van de huidige politieke situatie vtadit.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7