"Niet meer het einde" mn NAAR Leiden volge PRIJZEN VOOR 'BLOEMETJES' week 3 dagen circusstad LEIDEN HOFJES- STAD Leids milieucongres tegen Humanae Vitae MODERN HAALT OWE IMBACHTEN LEIDEN mossel ^versteege Leeuw aan hoofd van een hondenfamilie Ïx-Leidenaar Wesseling - na 12 jaar erug - over Nederland EPEN Hoe is het om na jaren van afwezigheid weer n Nederland terug te komen? Bij ex-Leidenaar Wesseling (32), twaalf jaar geleden naar Australië geëmigreerd en leze zomer voor het eerst weer iln zijn geboorteplaats met akantie, heeft de terugkeer gemengde gevoelens opgele- rerd. „Natuurlijk wilde ik mijn ouders graag bezoeken", egt^hij, „maar ik zal blij zijn als ik weer in Australia terug en Een van de meest opmerkelijke i in Nederland, en tegelijk van zijn voornaamste bezwa- "Het is allemaal veel drukker worden. Natuurlijk is het in onze ote steden, Sydney en Melbour- ook niet bepaald stil, maar hier bor ert van Dommelen Nederland heerst dezelfde drukte ik buiten de steden, vooral in het Bsten van het land. Daar zou ik, loof ik, nooit meer aan wennen. heb je buiten de steden ge- ieg ruimte om te leven. Wat me is opgevallen, is het grote aan- f|j flartas dat er in die twaalf Jaar is jjgekomen. Toen ik wegging waren §1 wel een paar, maar nu zie je |ljBt anders meer. In Australië zijn mts echt de woningen voor mensen et lagere inkomens". De binnenstad van Leiden is b(idt hij niet zo veel veranderd, zijn wat gebouwen afgebroken loi tram is weg, maar voor de sfeer se iaM dat niet zoveel uilt. at Sommige gebouwen zijn wel wat :lo jetakeld. Het Postkantoor op de 2p eestraat bijvoorbeeld, dat vind ik schande zoals dat er bij staat, deiar afgezien daarvan, het is alle- d<al zo klein, zo benauwd. De van Amsterdam, Rotterdam e Den Haag zijn naar ons idee veel 1 elliger, voor de klant veel aan Er staat hier geen echt twinkelbedrijf. Nou ja, ééntje maar dat zou in Sydney geen zijn .Het Ijkt me, dat de men- veel liever naar Amsterdam of Den Haag gaan om inkopen Idoen. komt nog bij, dat de hoofd - it, de Breestraat .niet bepaald Mig is. Die andere, waar geen in mogen, is veel gezelliger. Haarlemmerstraat bedoel ik uwens toch een goed idee om straat autovrij te maken. e in de Leidse binnenstad •figens wel heeft getroffen, is d' iid van de roemruchte iandse properheid op de straten is me heel sterk opgevallen, |bral omdat Nederland hier een I am heeft hoog te houden. pok sterk veranderd is de hou- de jongeren 'hier. Veel ader gedisciplineerd. Maar dat iSjnt ererad in de wereld zo te Zovea. hippies en langharilgen je nier ztefc. hebben we in Au- alië echter op geen stukken na ■a<iindelpark? Nee, daar ben ik nog ie it geweest". vooral mensen uit wat "jongere" werelddelen als ïerika en Australië, zijn dikwijls igal onder de indruk van de oude ïkjes fin Nederland. De heer Wes- seling hééft een paar plaatsen met een oud centrum bezocht, maar hij is er niet stuk van. "Gouda, De1.: en Leiden lijken erg op elkaar. In het begin vonden wij, mijn vroi en ik, dat nog wel aardig, maar het gaat ons al gauw vervelen. Natuur lijk zijn er bij ons in Australië ook steden die erg op elkaar lijken, maar het individu heeft voor zijn eigen huis meer keuzemogelijkheden. Er is hier geen variatie. Bij ons heb je veel meer keuze in kleur van de stenen, het houtwerk e.d. Je bouwt een huis naar je eigen smaak, op de plaats die je zelf uitkiest. Nederland is daarvoor te klein". Uit deze opmerking zou men kunnen opmaken, dat Australië echt het grote „beloofde land" is, het land van melk en honing dat as pirant-emigranten soms wordt voor gespiegeld. De heer Wesseling heeft echter ervaren, dat Australië beslis geen luilekkerland is, waar Je snel en makkelijk rijk kunt worden. Wel is hij tot de conclusie gekomen dat voor mensen die bereid zijn om daar hard voor te werken in Australië de kans op beter wonen, in een betere omgeving groter is dan in Nederland. „Maar", voegt hij daar onmiddellijk aan toe, „dat geldt al leen voor vrijgezellen of desnoods jonge echtparen dlie nog geen kinde ren hebben. Deze mensen zouden Hol land eigenlijk moeten verlaten. Wat niet betekent dat ze persé naar Aus tralië moeten komen. Er zijn andere mogelijkheden. Ik heb mensen gesproken, die na hun emigratie binnen korte tijd vol komen gedesillusioneerd waren. Zelf heb ik ook ondervonden, dat de mogelijkheden in Australië miin- had doen geloven, maar het deed er toen voor mij weinig toe. Ik was 20, niet getrouwd, ik wilde eigen lijk alleen eens wat meer van de wereld zien. Ik kreeg toen ik een week in Aus tralië was een baan bij de Spoorwe gen. waar fik vijf jaar ben gebleven. In Nederland zat ik op een kan toor, daar werd ik gewoon arbeider. Het is trouwens opmerkelijk, dat Australië vooral ongeschoolde arbei ders trekit. Ook voor geschoolde ar beiders is er in de wegen- en huizen bouw trouwens genoeg werk. Wan neer je bereid bent om alles aan te pakken, kun je wel aan een baan komen. Maar bijvoorbeeld een ver pleegster die in Nederland volledig gediplomeerd is loopt de kans een tijd te moeten wachten op werk, om dat ze niet voldoet aan de Austra lische eisen. Dat gebeurt bij de mees te mensen die 'n hogere studie heb ben gevolgd. Na die vijf jaar Spoor wegen ben ik bij de PTT gaan wel ken. Ik was inmiddels met een Aus tralische getrouwd, en de PTT boe betere kansen, meer overwerkmoge- Echtpaar Wesseling met kinderen. lijkheden vooral. Dat is bij ons erg belangrijk, omdat je op een gege ven moment je eigen huis wil kopen, land 'kopen en wat dies meer zij". Het echtpaar Wesseling blijft in totaal acht weken in Nederland met vakantie. Een vaktie die wel wa, teleurstellingen heeft opgeleverd. Het strand in Noordwiijk was een af knapper: „Wij hebben ook milieu- (Foto Holvast) r zo erg als het problemen, maar strand daar was Een tegenvaller was ook de boot tocht over de Kagerplassen, vooral omdat er geen Engelse toelichting werd gegeven bij de bezienwaardig- -iieuen, en omdat de heen- en u. terugweg langs dezelfde route liepen. Na twaalf jaar is Nederland toch niet het einde voor de heer Wes seling. Brief aan pans LEIDEN Een afvaardiging de internationale "Mens en Milieu", die van 3 juli tot en met 18 augustus aan de Leid se Universiteit wordt gehouden, heeft gisteren aan de pauselijke nuntius in Den Haag een verklaring aangebo den waarin stelling wordt genomen tegen de pauselijke encycliek "Hu manae Vitae". De encycliek werd precies vier jaar geleden uitgevaardigd en handelt over de voor roomskathoMeken toe gelaten geboorteregeling. De dëelnemers aan het congres beschouwen de encycliek alls een be langrijk obstakel op de weg naar een verantwoorde gezinsplanning. "Een oplossing van de overbevol king wellicht de belangrijkste ooi-zaak van het milieuvraagstuk wordt in vele landen onmogelijk ge maakt door het bestaan van de en cycliek", aldus de verklaring. Een lid van de pauselijke nuntia tuur deed de toezegging de verkla ring per diplomatieke post ter ken nis van de kerkelijke instanties ir Rome te brengen. De cursus "Mens en Milieu' wordlt gehouden in samenwerking met het "institute of social dies" in Den Haag, de state univer sity of Florida en de Rijks universi teit te Leiden. ADVERTENTIE GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. LEIDEN Na de actie "Leiden Museumstad" van vorig Jaar zo mer heeft Vroom en Dreesmann besloten om ook in deze vakantie periode een duidelijk niet-com- merciële actie te voeren .Het the ma. dat aansluit op de vorige campagne luidt: "Leiden Hofjes- stad". Met dergelijke akties, diie mogelijk een serie gaan worden, staat Vroom en Dreesmann een duide lijk doel voor ogen: Enerzijds de aandacht vestigen op de rijkdom men, die Leiden heeft: anderzijds een bijdrage leveren tot het at- traktiever maken van Leiden in de vakantieperiode, zowel voor de Leidenaars en de mensen uit de omgeving van de stad zelf, als voor de toeristen, die in Leiden of in de badplaatsen zijn neergestre ken. "Leiden Hofjesstad" begint a.s. vrij dag en zal drie weken duren. In dezelfde periode wordt in de La kenhal een expositie gehou den, die eveneens de Leidse hof jes centraal stelt. Tussen de mu seumleiding en Vroom en Dx-ees- mann is regelmatig overleg ge pleegd, zodat er geen doublures zijn. In zekere zin is het waren huis in dit verband een voorpor taal van het museum. Etalages en winkel-make-up zijn helemaal in de sfeer van de hofjes en van de romantiek uit de tijd van hun ontstaan. In die sfeer passen oude ambach ten waaronder kantkloster, mut senmaakster en glazenier, die in het warenhuis hun ambacht zul len demonstreren. Om een ander voorbeeld te noemen: In de lunchroom wordt bediend door serveersters in historische kleder dracht en wie dat wenst kan een menu bestellen, waaraan ver re voorvaderen zich eeuwen her in hun eethuysen tegoed deden. De directie van Vroom en Drees mann heeft gemeend, dat het aan de orde stellen van de Leidse hof jes nfiet kan geschieden zonder ook de bejaarde bewoonsters en bewoners daarbij te betrekken. „Huisbezoek" leek in deze het meest doeltreffend en daarom zullen op de dag dat de aktie be gint karossen uitrijden met char mante meisjes en goede gaven, die een rondrit langs de hofjes zullen maken. De redactie van Leidsch Dagblad/ Alphens Dagblad haakt op de hof jesactie in met het organiseren van de creatieve hofjes-doolhof Inzendingen vóór 15 augustus bij het gemeente-archief, de in Leiden. LEIDEN Minnesota (Nederland) N.V. heeft een flink bedrag gestoken in „Bloemetjes Buiten", liet op 4, 5 en 6 augustus te houden festival in de Leidse Groenoordhal in het weekeinde van de intocht van het Rijnsburgs bloemencorso. Daardoor kan nog meer fleur worden gegeven aan deze poging o.a. van VVV om in Leiden een zomerfeest te houden. Het moderne bedrijf haalt n.l. oude ambachten naar Leiden, waardoor een deel van de hal een oud-Hollandse aanblik krijgt. Uit het gehele land, maar vooral uit het noorden en zuiden, komt een tiental „oud-ambachtslieden" naar het festival, o.m. een pottenbakker, een delftsblauwe-tegelschiilder, een lerenriemensnijder, een kaarsenmaker, een vOlkskunstprentenknipster en een mandenvlechter Door de medewerking van 3M ligt er nu ook de garantie, dat kunnen op treden zangeres Gonny Baars (op zaterdagavond) en zanger Ronny To- ber (op zondagavond), beiden begeleid door een trio. Op zaterdagavond kan nu net als op vrijdagavond worden gedanst, want de Bakerstreet Jazzband komt ook dan. Verder stelt het bedrijf een bokaal beschikbaar, evenals de bloemenveiling Frora en Heineken dat doen. Dat zijn de ereprijzen voor de drie winna ressen van de verkiezing van een bloemenkoningin (op vrijdagavond), ge organiseerd door de redactie van dit blad. Gekozen worden een miss-je, een mire en een mrs., een prinsesje, een koninginnetje en een koningin- moeder dus. De verkiezing staat in het teken van de bloem. Wie iets met bloemen doet, kan meedoen: met een bloemenhoed, een bloemetjesjurk of zomaar met een roos in het haar. m er zeken- van te zijn te kunnen meedoen kan men zich het best nu al opgeven aan de redactie van Leidsch/Alphens Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden onder het motto „Bloemetjes Buiten" en metvermelding van naam, adres en leeftijd. De drie winnaressen rijden zaterdag 5 augustus in een open caleche mee in het corso van Rijusbuig naar Leiden, Niet alleen het meedoen is al leuk, er zijn ook aardige prijzen te winnen, zoals gemeld stelt Gulliver's Reizen een 15-daagse vliegreis naar Mallorca beschikbaar voor miss Bloem en reisbureau Intra een tiendaagse busreis naar Wenen voor de mrs., allebei voor twee personen. Er zijn meer prijzen voor de verkiezing, het op vondagmiddag te houden en eveneens door Karin van Wamelen te presenteren concours voor kin deren met hun huisdier en andere wedstrijden. Ook dat concours „Ik en mijn dier" organiseren wij en ook daarvoor kan de jeugd zich nu al schriftelijk opgeven. In tegenstelling tot de missverkiezing loopt de in schrijving nog niet zo hard. Een stimulansimpressario Jan Kersten stel de gisteren spontaan 10 maal 2 vrijkaarten op de beste rang beschikbaar voor de première van het in de komende winter naar de Leidse Groen- oca-dhal komende Russische staatscircus. Die zyn voor de eerste tien, die zich opgeven. Voor de winnaar van het concours is er een bokaal van Leidsch en Alphens Dagblad. Van de verder aangeboden prijzen noemen wijwaardebon f 100 van boutique Vionnet, boottocht van Avifauna, diner voor 2 personen in Kaagsociëteit van directie Stadsgehoorzaal, byouteriedoos van Shulton, grote mond levensmiddelen e.d. van V D, een bouwdoos van Van Zijp, autoradio van LAG, wijnset van de firma Oud, brandy van Bols, Artic- ijstaart, cognac van de firma Schouten, diverse prijzen van Rysbergen ADVERTENTIE zoekt U een voortreffelijk muziekinstrument Stap dan eens binnen bij Mossel Versteege... het gerenommeerde adres met de grootste collectie piano's, vleugels, orgels, etc. En profiteer van de unieke voordelen van onze muziekscholen. ^■i LEIDEN Met ingang van a.s. dinsdag is Leiden weeft drie dagen circusstad. Het bekende internationale circus van Willy Hagenbeek komt dan met circa 200 dieren en tal van artiesten naar het terrein van de 'Groenoordhal om daar reeds 's avonds in een wervelende show van gratie, akrobatiek en dressuur zijn eerste uitvoering te geven. Onder de circuskolonie, die Hagenbeek hier drie dagen presenteert, bevindt zich o.m. de 17-jarige leeuw Negus, die in 1956 door keizer Haille Selassi aan het circus werd geschonken en vreedzaam temid den van vijf boxerhonden zijn verdere leven slijt. Het dier, dat zich aanvankelijk zeer eenzaam voelde, gaf Hagenbeek een jonge boxer- teef tot speelkameraad. De teef wierp op een dag jonge welpen en "Negus" accepteerde deze nakomelingen van zijn "vriendin" als zijn kinderen. En steeds iveer, als er nieuwe boxerwelpen worden geboren, werpt de leeuw zich op als hoofd van de familie. Zo is het interes- ;ant steeds weer waar te nemen, dat de boxerwelpen in de gemeen schappelijke kooi de heerschappij uitoefenen en "Negus" het vijfdt oei aan de ivagen voorstelt. Niet de koning der dieren legt de hon- ien zijn wil op, maar omgekeerd: Negus gaat bereidwillig in de ioek liggen daar waar de honden hem willen hebben. Alles is slechts nel tussen leeuw en honden De menagerie van Hagenbeek herbergt verder ook een "wonder ogel", de Afrikaanse papagaai Lora Eston, die kan blaffen als eer ond, lachen als een mens en ratelen als een roestige wekker. Dc ogel, die in vijf talen (ook in het Nederlands) kan ivorden aange oroken, reageert op alles. Maar daarvoor is dan ook tien jaar ge '■aind. Na de avondvoorstelling van a.s. dinsdag presenteert het circus rich nog op 2 en 3 augustus in een matinee (3 uuren een avond- optreden. Lora Estonlachen en blaffen!

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3