ederlands in pastoraat e Spaanse badplaatsen e wordt steeds net het Duitse geconfronteerd oorlogsverleden [ichting zoekt jonge emeriti 5? Kerken gaan negen dorpen herbouwen mbassadeur dr. H. Arnold terug naar Bonn Avon DAG 26 JULI 1972 wist niet dat hier iedere zondag Nederlandse kerkdiensten en gehouden, zullen heel wat toeristen, die in deze weken jnnige kusten van Spanje opzoeken en in Benidorm of anolinos neerstrijken, waarschijnlijk denken. Ze behoeven over dat gebrek aan kennis beslist niet te schamen, want ;el predikanten en ouderlingen zullen hun gemeenteleden, .v. om gezondheidsredenen in deze badplaatsen gaan wo- kunnen meedelen, dat zij ook daar enkele Nederlandse kanten zullen aantreffen? De Wereldraad van Kerken is ge vraagd de herbouw van negen dor pen in Zuid-Soedan op zich te ne men. Hiervoor is een bedrag van acht miljoen gulden nodig. Om de nood in dit gebied te lenigen is door In vele Spaanse badplaat sen kan men op zondag een Nederlandse kerk dienst bijwonen. Stichting "Het Nederlands units Pastoraat in Spanje", rvoor zorgt, heeft nog niet ite bekendheid gekregen, s nog maar een jaar geleden werd opgericht. In dat jaar jet stichtingsbestuur, dat In- eiijk is de gereformeerde n at dr. N. J. van Eikema is voorzitter en de her- predikant dr. C. P. van An- vice-voorzitter echter al :'it gedaan om predikanten te vinden naar Spanje te secretaris, ds. J. C. Lan- te Huizen (N.H.) vanwege lik r jaar dienst op het gerefor- zendingsterrein in Argenti- rdf de Spaanse taal vertrouwd, al heel wat voor gecorres- d en getelefoneerd. doet deze moeite niet jrste plaats voor landgenoten of drie weken komen zon- i de kust van de Middelland- Het gaat om de mensen dir orgoed of althans voor een evieel van het jaar in Spanje bh(omdat zij het Nederlandse ke niet kunnen verdragen of 7ei aald niet aantrekkelijk vin- SS( oor hen worden er op ,tsen kerkdiensten gehou- in Bemidbrim. El A tubal, Torremolines. In m komt men iedere zondag- van Pasen tot eind oktober laff elf samen in Colegio Lope te i naast camping Los Olivos. rest van het jaar zoekt ans naar een geschikte zaal. emolines komt men elke zon- lag om zes uur in de En- terk bijeen. In El Atabal 'de diensten elke tweede en /"Eiondag van de maand plaats. tigirola belegt men alleen in P^ de winter diensten. De stichting behoefde niet bij het begin te beginnen, want zes jaar geleden ging ds. H. van den Brink al in Spanje pionieren. De predikant had bijna dertig jaar gewerkt in dienst van de gereformeerde zen ding op Celebes en ontving in 1964 emeritaat. Hij trok naar El Atabal en hield op Pinksteren 1966 de eerste huisgodsdienstoefening. Zijn taak was alle protestantse Nederlanders, waar ze in Span je ook verspreid woonden, op te zoe ken. Dat vraagt natuurlijk zoveel tijd, dat hij niet al zijn aandacht kan geven aan de "kolonies" van Nederlanders aan de kust. Toch hebben vooral deze mensen behoef te aan een pastoraat, omdat ze uiteraard ook hun vragen hebben en hun moeilijkheden kennen. Het zijn meestal ouderen wier gezondheid niet meer is zoals zij graag zouden wensen .zegt ds. Lan- geveld. Ze kennen ook hun een zaamheid. al wonen ze vaak heel dicht bij elkaar. In een grotere kring kun je je toch ook heel een zaam voelen. Ook in zo'n gemeen schap bestaan er spanningen. De taalbarrière maakt het uiter aard onmogelijk dat deze mensen bij een Spaanse predikant aan kloppen. Overigens zijn er veel contacten met Spaanse geestverwanten. Met de Spaansche Evangelische Kerk in Torremolinos en Benidorm houdt men tweemaal per jaar een geza menlijke dienst. Dan viert men ook het avondmaal. Sacramenten be horen in een kerk te worden be diend vindt men, maar de Neder landers in Spanje vormen geen kerk Daarom houden ze gemeenschappe lijke avontdlmaaMiiiensten met d'e Spaanse protestanten. Zo hebben enige tijd geleden on geveer 40 Nederlanders de avond dienst van de Iglesia Evangeli es Espanjola, de Spaanse evange lische Kerk, in Alicante bezocht. De dienst werd geleid door een Spaan se predikant en door ds. E. Nawljn, gereformeerd emeritus-predikant te Harderwijk, die gedurende enige maanden onder de Nederlanders aan de Spaanse kust heeft gewerkt. Ze werd hoofdzakelijk lin het Spaans gehouden, maar er werd in twee ta len uit de bijbel gelezen. De beide predikanten hielden een korte preek in hun eigen taal. Ook de avond- maalsformule werd in het Spaans en in het Nederlands uitgesproken. Ds. Nawijn deelde het brood uit en de Spaanse predikant gaf de beker. Het dankgebed na het avondmaal werd weer uitgesproken in het Ne derlands. Ds. Nawijn is een van de "Jonge" emerti-predikanten die de stichting zoekt. Er zijn nu ast ó«3. Van oen Brink nog twee predikanten nodig maar het is financieel niet moge lijk die te benoemen. Men heeft dus een beroep gedaan op predikanten die juist emeritaat hebben gekregen en die neg instaat zijn om bijv. ge durende een half jaar naar Torre molinos of Benidorm te gaan. Ver schillende van hen hebben zich daarvoor al beschikbaar gesteld maar hun aantal is nog niet vol doende. Daarom heeft men ook wel eens de hulp ingeroepen van predi kanten die enkele weken hun va kantie in Spanje doorbrengen. Maar dat is een noodoplossing. Men heeft liever pastores die zich langer aan deze taak kunnen geven. Flat en auto Het is aantrekkelijk werk. zegt ds Langeveld. die vorig jaar ook eni ge tijd pastorale arbeid aan d( Spaanse kust heeft verricht. Dc predikanten kunnen hun echtgeno ten op onze kosten meebrengen, er staan een flat en een auto voor hen gereed en er schieten heus nog wel wat vrije dagen op over. Er wordt •i 11 en dat ze wat bezoeken bren-heid voor. Alle predikanten die hetde derde keer om weer zes maan- van hen verwacht, dat ze 's zon- gen, vooral bij de zieken. Maar als eens gedaan hebben, waren er dan den de Nederlanders aan de Spaan- dags één- of tweemaal preken, dat ze eens een paar dagen vakantie ook erg enthousiast over. Eén van se kust pastoraal te begeleiden ze°de contactbijeenkomsten bijwo-1 willen zien. dan is daar alle gelegen-1 hen komt in het najaar zelfs voor I Drs. N. Scheps. de in de Wereldraadsamenwerkende kerken reeds een bedrag van 400.000 gulden voor medische zorg uitgege ven. daarnaast is 200.000 gulden be steed voor de voorziening in de eerste levensbehoeften, zijn acht jeeps naar het gebied overgebracht en is nog een bedrag vastgesteld om er herstel van wegen en bruggen mee te financieren. Volgens de in Utrecht gevestigde Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen is dit hulpprogramma noodzakelijk als gevolg van de oorlog die in Soe dan heeft gewoed tussen de moham medaanse Arabieren en de christe lijke negerbevolking van het land. Giften voor deze actie kunnen wor den gestort op gironummer 5261 tm.v. Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen in Utrecht. Kluizenaar tussen drukte van Olympiade Midden tussen de lawaaieri ge bedrijvigheid van de Olym pische bouwplaats in München staat het kleine houten kerk huis van Vadertje Timofej. Het bouwvallige optrekje van deze Russisch-orthodoxe kluizenaar wordt zorgvuldig ontzien. Sinds tientallen jaren woont hij in het primitieve huisje. Een paar kleine plompe torens moeten duidelijk maken dat het een huis Gods is. waar vadertje Ti mofej de heilige dienst viert. Het had niet veel gescheeld of het bouwseltje was opge ruimd ten behoeve van de spor tieve strijd van de jeugd aller landen. Op dat punt zouden de tribunes voor de paardesport verrijzen en zou ruimte ge maakt worden voor het parke ren van 2700 auto's. De voorgenomen afbraak van het kapelletje-met-woonkamer riep bij duizenden Müncheners protesten op, zo erg dat burge meester Vogel zich er zelf mee moest bemoeien. De afbraak gaat niet door Straks wacht temidden van de geweldige sportcomplexen en hypermoderne bouwwerken het kleine stiltecentrum van de monnik Timofej op bezoekers die wat willen bekomen van de Olympische drukte. I maken in een situatie waarin de niet zo sterk politiek geïnteresseer de. gewone „Bürger" door een pri mitieve angst wordt beheerst. Ge- j lUkkig is de buitenparlementaire J oppositie, de APO, verdwenen en opgenomen in de SPD. Zij voert in de partij een heftige discussie. Ook de jongeren in de CDU en de FDP worden trouwens onrustig. De dis cussie zal zich verbreden tot een dialoog tussen de generaties." U kent bondskanselier Brandt goed. Wat is hij voor een man? A. (zorgvuldig formulerend»: „Zijn levensloop is zo ongewoon, dat het begrijpelijk zou zijn als hem niets meer verbaasde. Hij heeft geen am bities meer voor zichzelf, maar hij wil zich oriënteren op wat hem thans het belangrijkste lijkt. Hij is Dr. Hans Arnold is naar Bonn vertrokken. Hij is vier jaar ambassadeur van de Duitse Bondsrepubliek in Den Haag geweest. In de Westduitse hoofdstad wordt hij nu directeur culturele zaken van het ministerie van Buitenlandse Za ken. Dr. Arnold (bijna 49), een van de niet zo talrijke ambassadeurs m de residentie die de moeite heeft genomen redelijk goed Nederlands te leren spreken, zal het Huis Schuylenburch aan de Lange Voorhout (22 kamers) moe ten verwisselen voor een normale woning in Bonn. Dat behoort tot de wisselvalligheden van het diplomatenbe- staan. ische meningsvorming. Dit houdt Ander voorbeeld: de Jongste ont- waarschijnlijk verband met het feit moeting Brandt-Pompidou. Ochier dat de partijen in Nederland zich alleen een gelezen bericht plus foto. voortdurend moeten realiseren datmaar wel voor de derde keer een ïs Brandt een echte socialist? de gewone vorm van ambitie ont- i groeid, hij wil zijn overtuiging zo goed mogelijk volgen." wellicht morgen coalitiepartners filmverslag van het vliegveld van jzullen zijn. Een totale confrontatie,'Reykjavik. De Ostpolitik is hier I zoals bijvoorbeeld in Duitsland tus- j overigens wel goed overgekomen en sen de twee grote partijen, blijft in ook nuchter beoordeeld." ederland uit. A.: „Het is me heel goed bevallen. Ik heb overigens de ervaring opge daan dat ook een Duitser die denkt dat hij Nederland al goed kent. hier veel nieuwe dingen kan ont dekken. Het toerisme bevordert niet alleen wederzijds begrip, maar na- Door F. H. Bergman tuurlijk ook wederzijdse vooroorde len. Het is een vluchtige zaak. Als een kelner toevallig niet vriendelijk is zegt een toerist: wat een on vriendelijk volk." Hebt u iets gemerkt van anti-Duit se gevoelens in Nederland? A.: „Tijdens de discussie over de drie van Breda, die wij allen na tuurlijk hebben meegemaakt en meegevoeld, heeft de ambassade slechts één brief gekregen over dit onderwerp, en die was niet anti- Duits. Verder hebben we één tele foontje gehad, nadat in de Tweede Kamer de vertegenwoordiger van de CPN had gesproken, dat wel anti- Duits was. Daaruit maak ik op dat men in Nederland nu verschil maakt tussen wat was en wat is. Ik geloof dat vooral de staatsiebezoe- ken over en weer, van president Heinemann en koningin Juliana, een sterk normaliserend effect heb ben gehad op de publieke opinie. Verder blijft het natuurlijk wel zo dat een Duitser die in Nederland woont, een intiemere verhouding heeft tot de donkerste jaren van onze geschiedenis dan hij op vele andere plaatsen in de wereld zou hebben. Je wordt met dat verleden geconfronteerd, maar niet op een agressieve manier. Meer dan eens heeft een Nederlander mij bij het afscheid nemen op de ambassade gezegd: Dit was de eerste keer dat ik weer in een Duits huis ben ge weest. Dat deed mij dan wel goed." Hebt U rechtstreekse bemoeienis ge had met de kwestie rond de drie van Breda? A.: „Neen. De Duitse positie is be kend en sedert jaren onveranderd: louter op humanitaire gronden zou den wij vrijlating op prijs stellen. Tegelijkertijd zijn wij van mening dat het hier gaat om een zuiver Nederlandse aangelegenheid. De ambassade heeft natuurlijk wel de normale verantwoordelijkheid voor de drie als Duitsers. De Juridische afdeling verleent him bijstand als straf gevangenen. De advocaat van de drie wordt sedert jaren betaald door de Duitse regering, maar wij geven die advocaat geen advies. Daar ligt de grens." Wat zijn volgens ude positieve en wat de negatieve kanten van de Nederlandse politiek? „Positief vind ik dat er ook over moeilijke vraagstukken tussen de politieke partijen een redelijke verhouding bestaat. Men ziet af van valse emoties en persoonlijke be schuldigingen. Dat wijst op een diepgeworteld begrip van democrati-. Nadeel Een nadeel van het Nederlandse sy- steem vind ik dat zoveel stemmen in feite niet tot gelding komen bij de verkiezingen. Overigens ben ik het niet eens met degenen die in Nederland vrezen voor een situatie als in de republiek van Weimar. De historische achtergrond en de ver houdingen zijn hier heel anders, de Nederlandse situatie kan moeilijker worden, maar niet gevaarlijk. Daar in zit tevens een erkenning van een punt van verschil tussen Nederlan ders en Duitsers. Voor de Bondsre publiek zou de Nederlandse situatie gevaar opleveren, daarom ben ik blij met ons langs natuurlijke weg tot stand gekomen drie-partijenstel sel." Is de voorlichting over de Bondsre publiek in Nederland voldoende, krijgen wij een juist beeld? A. (.lange stilte)„Soms ben ik wel een beetje verbaasd over de be richtgeving in Nederland van dag bladen, radio en televisie. Als er een keus moet worden gemaakt uit het nieuws geeft men nogal vaak de voorkeur aan dingen die ver weg gebeuren en verwaarloost men wat dichter bij ligt. Ik denk bijvoor beeld aan de uitvoerige berichtge ving over ontwikkelingen in Afrika in vergelijking met de aandacht die wordt besteed aan Europese vraag stukken. Wat Duitsland betreft ben ik wel tevreden met de berichtgeving, al is er soms sprake van onevenwichtig heid. Bijvoorbeeld: het televisiejour naal doet een drie dagen durende Parteitag van de SPD over belang rijke maatschappelijke vraagstukken af met een gelezen bericht plus foto. In hetzelfde Journaal zit wel een filmverslag van een NPD-ver gadering, met een gedeelte uit de rede van Von Thadden. De Bondsrepubliek is een democra tisch land. Heerst er ook een demo cratische geest? A.: „Ja, beslist. De discussie over de Ostpolitik heeft een krachtige poli tisering van de publieke opinie ver oorzaakt, maar die is gebleven bin nen het democratisch kader. Er was geen crisis van het systeem. Hoe beoordeelt u een verschijnsel als de Baader-Meinhoffgroep? A.: „Dat is een randverschijnsel; Ik heb zelf psychologie gestudeerd, en het is duidelijk dat de leidende fi guren, zeker Baader en Meinhoff, psychiatrische gevallen zijn, gefrus treerde mensen, die een buitenspo rige interpretatie geven aan be staand maatschappelijk onrecht. Het zijn gevaarlijke dilettanten, er is geen Lenin bij." Heeft him optreden een rechtse reactie opgeroepen? A.: „Het is voor de linkse groepe ringen in de bondsrepubliek, en daartoe reken ik ook de SPD, moei lijk hun opvattingen begrijpelijk te A.: „Ja. Maar een die weet dat ook het democratisch-socialisme gc-en toverformule is. maar een principië le denkwijze waarmee men in de realiteit de problemen moet benade ren. Zijn verblijf in Scandinavië ia hierop van grote invloed geweest." Waarom wil Brandt zo graag dat de Europese topconferentie door gaat? A.: „Het voornaamste punt is dat na de ontwikkelingen die uit de Ostpolitik zijn voortgevloeid, de ba sis van de westelijke samenwerking moet worden versterkt. Wij willen duidelijk maken dat de westelijke samenwerking een voorwaarde is voor de ontwikkeling van de Ostpo litik." Denkt men in Bonn wat „Europa" betreft net zo federalistisch als in Den Haag? A.: „Ja. Maar wij willen ons door principiële overwegingen niet laten afhouden van wat nu praktisch mo gelijk is. First things first." Dus een pragmatischer aanpak dan de Nederlandse? A. (lachend): „In Nederland is het pragmatisme in verschillende ge daanten niet minder aanwezig dan in vele andere landen." ADVERTENTIE Verdien er wat bij voor uzelf WORD AVON CONSULENTE. i U werkt wanneer hel u uitkomt, in uw eigen directe omgeving. U presenteert produkten die volledig worden gegarandeerd door Avon, het grootste concern in verzorgings- en schoonheidsmiddelen ter wereld. Gun uzelf die welkome extra verdiensten. Vraag vrijblijvend inlichtingen aan AVON BENELUX, Vijzelstraat 2-18, Amsterdam-C. ,T Tel. 020/648.41 - 648 42

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13