SLOT VAN TOUR: RUSTIG WEEKEIND KLIMMER PUSTJENS RENNER MET TOEKOMST Joop Zoetemelk klopt ploeg van Pellenaars Tour nog altijd grootste wielerspektakel MERCKX GEEFT ALLES WEG... MAANDAG 24 JULI 1972 PAGINA 7 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT H SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Gimondi'. toch tweede -plaats PARIJS Slechts de tijdrit heeft in het laatste weekeinde van de Tour nog voor enkele sensaties gezorgd. Eddy Merckx, de enige renner in de geschiedenis van de Tour, die twee keer in cén seizoen zowel de Ronde van Frankrijk als die van Italië heeft gewonnen, was uiteraard het snelste. Vechtend voor de tweede plaats in het eindklasse ment werd Gimondi tweede in de tijdrit ruim vóór Raymond Pouli- dor, die hij verdrong. De Italiaanse kampioen kreeg de tweede plaats in de eindrangschikking die, gezien de overmacht van Merckx in deze ron de. de inzet van de werkelijke strijd had kunnen zijn, m< geweest. Joop Zoetemelk reed de tijdrit be neden zijn mogelijkheden op de zwoele zondagmorgen. Hij slaagde er niet in de vierde plaats op Lu- cien van Impe te veroveren. Inte gendeel, Zoetemelk verloor ruim een minuut op de kleine Belg en eindig de de tijdrit als veertiende, slechts zeven sec. vóór Tino TabaJc. Zoe temelk bleef vijfde in de eindrang schikking. De etappe van zaterdag, bijna even lang en zeker zo vervelend als die van vrijdag, werd gewonnen door Jos Bruyere, die het geluk had dat in de groep, die kort voor Versailles was ontsnapt, Gerard Vianen een lekke band kreeg. Daardoor was de beste sprinter uit het groepje en de waarschijnlijke winnaar van deze etappe uitgeschakeld. De sterke sprinters hebben ook niet kunnen triomferen in het laatste ritje van de Tour. Een redelijk goed rijdende equipe van Goudsmit-IIoff heeft (Wagtmans, Prinsen en Van der Vleuten) er alles aan gedaan om het veld tot aan de eindsprint compact te houden in het belang van Jan Krekels. Het lukte tot aan j de laatste helling, vlak voor Vincen- nes. Daar sprong Willy Teirlinck I weg. De slimme Belg nam net vol doende voorsprong om alle sprinters achter zich te houden, zijn derde ritoverwinning te incasseren en de laatste etappe van de Tour de France te Poulidor: sterke veteraan. PARIJS In de afgelopen dagen is. doordat Merckx en zijn „achtervolgers" hun po sities in het klassement van de eerste tien in de Tour zeer gedegen bezet hielden, op dit plekje in de krant ruimschoots de gelegenheid geweest de 59ste Ronde te analy seren. Voor wat het strijdverloop en de krachten en mogelijkheden van de renners be treft dan, en daaraan is ook in Parijs aan het einde van de Tour nauwelijks meer iets toe te voegen. Of het zou moeten zijn, dat de baas van alle wielrenners een gele en een witte trui koesterend, nadat hij de groe ne aan Ouimard cadeau had gegeven be reid was om te verklaren, dat de Merckx van enkele jaren terug niet meer in het pelo ton te vinden zal zijn. „Voor een renner van mijn type, die zoveel en vaak rijdt, en dat al Jaren doet, gaat het niet aan om met de krachten te smijten, zelfs niet om te onderzoeken of men ze nog heeft. Ik voel me verplicht veel te koersen, dat is mijn vak. Ik moet dat 20 goed mogelijk beoefe nen. Om geld te verdienen en om het publiek dat het geld betaalt, te geven waar het recht op heeft. Maar datzelfde publiek zal ook kunnen begrijpen, dat een atleet zich nooit té zware opgaven gedu rende een te lange periode mag op leggen. Dan raakt hij te snel uitge put en daarmee komt dan oo|k weer de beoefening van het vak in het Waarmee Merckx ook wil zeggen de supporters komen en betalen om de vedette te zien winnen. Of hem ieder geval op het voorplan strijd te zien leveren. Dat is niet al leen mogelijk wanneer een rennen zichzelf op een langere termijn heeft overschat en daarom naar de staart van de groep verdwijnt, maar ook een renner die zich slechts één krachtsinspanning per jaar oplegt in dit geval de Tour de France kan zijn publiek onmogelijk waar voor het geld geven. Door Fred Racké Dat geldt bijvoorbeeld voor een Luis Ocana en, in mindere mate weliswaar, voor Joop Zoetemelk. Een wlelervedette is nooit alleen maar geboren en getogen in de Ronde van Frankrijk. Eddy Merckx is dat in elk geval niet en dat maakt hem tot een even groot of gezien zijn erelijst nog groter kampioen dan zijn illustere voor gangers van hetzelfde type: de mannen, die alles konden, van een criterium tot en met een ronde winnen, wereldkampioen worden of De tweekamp om het wereld kampioenschap schaken dreigt voor titelhouder Boris Spasski dramatische vormen te gaan aannemen. Hij leed gisteren zijn derde nederlaag in vier partijen tegen uitdager* Fischer. De Ame rikaan leidt nu met 3%-2%. PAGINA 11 Coureur Jan de Vries heeft zijn grote rivaal Angel Nieto van de kop verdrongen in de strijd om de wereldtitel in de 50 cc klasse. De Nederlandse we reldkampioen won gisteren de Grote Prijs van Zweden, waarin Nieto ten val kwam. Evenals vo rig jaar zal de beslissing vallen in de Grote Prijs van Spanje. PAGINA 9 De Nederlandse autocoureur Gijs van Lennep is zaterdag in Watkins Glen op het nippertje ontsnapt aan zwaar lichamelijk letsel. Monteurs morsten bij een pitsstop brandstof over zijn wagen. Een paar seconden later ïtond de Gulf-Mirage in brand, naar Van Lennep kon er nog juist bijtijds uitspringen. PAGINA 9 zegevieren in een klassieker, een sterke poursuite op de baan rijden of aelfs het wereld-uurrecord aan vallen. Met zijn vierde opeenvolgen de Tourzege heeft Merckx zich zé ker in de galerij van de zeer groten opgesteld, als hij dat al niet eerder had gedaan. Op de erelijst van de Tour stevent hij op een nieuw re cord af (vijf achtereenvolgende overwinningen). Met het noemen van Merckx' over heersing op ook andere slagvelden van de wielerstrijd dan de Tour al leen. wil niets worden afgedaan aan het evenement, dat de Tour is. Nog altijd 's werelds grootste wielerspek takel en ook de zwaarste wedstrijd die er van dit slag is te vinden. In de afgelopen Tour is weer eens be wezen. dat het publiek dat ook nog vindt. Het lijkt alsof toch weer ie der Jaar meer mensen him weg vinden naar het parcours. Sterteer nog: de prestaties van de coureurs lijken het volk steeds meer te inspireren tot de tocht naar de bermen van de Tourweg. Radio en televisie hebben het de belangstel lenden steeds gemakkelijker ge- i maakt de koers vanuit de huiska- I mer te volgen, de wereld wéét bo vendien zo langzamerhand wel hoe Ier in een Tour geleden en gestreden I wordt. 1 En het Frankrijk van twee decen- 1 nia her is toch wel zodanig „ontslo- I ten", dat het geen wereldwonder meer is wanneer door een klein I dorpje een schallende karavaan vol eigenaardige vehikels trekt, als ver- J tegenwoordigers van een heel ander stukje maatschappij, dart. daarginds in het verre Parijs of in sommige andere grote steden wordt opge bouwd. Nee, de Tour is geen „expeditie" meer - en tóch staan op de flanken van de bergen de duizenden dicht aaneengesloten. En tóch wachten weer andere duizenden op de door komst van de koers, op welk plekje van dat wijdse Frankrijk dat ook maar mag zijn. Vergis ik me, of waren het er dit jaar meer dan ooit? Als dat zo was, dan komt dat door Cyrille Guimard, Frankrijks nieuwe held. Of door Raymond Poulidor, de oude strijder, die maar van geen wijken weten wil en voor wie men komt toesnel len om hem „coinage!" toe te roe pen. Of door Hezard of Thevenet. Waarmee maar gezegd wil wezen, dat de prestaties van de coureurs de mensen nog altijd in beweging kunnen brengen, ook nu Daarom kan een Jaar vóór de zes tigste Tour tóch weer worden gsteld, dat de Ronde nog niets aan belang heeft ingeboet. Overheersing van Merckx of niet, het maakt voor een evenement van deze orde wei nig uit. Wie gisteren de triomfale intocht in Parijs zag, met die tien duizenden langs de route van een etappe, die al tevoren als onbelang rijk kon worden bestempeld, die be sefte dat. Natuurlijk: het was zon en de organisatoren hadden al eerder in deze Ronde bhjkgegeven PARIJS Joop Zoetemelk heet in zijn eentje bijna evenveel in de Tour de France verdiend als de complete equipe van Goudsmit-Hot. Zoetemelk kwam met zijn ruim 10.000 franken uit de eindklasseriiv/ tot een totaal, van 21.190 franken, zo'n 14.400 gulden. Het totaal van de equipe van Kees Pellenaars la* slechts ongeveer 200 franken aoger. In de laatste meters van de Tour verspeelde Zoetemelk bovendien nog 3 000 franken, doordat de pientere sprinter Rik van Linden hem dank zij zijn derde plaats in de eindsprint op de baan van Vincennes nog net voo:rbij ging in het puntenklasse ment. Als derde in de strijd om de groerue trui bleetf Zoetemelk hier met lege handen, want slechts de nummers een en twee werden be- j loond. Uit de prijzenpot voor de eindklasseringen plukten ook Tabak en Pustjens nog enig geld. Tabak kreeg 650 franken, Pustjens 500. De Limburger leverde bovendien een belangrijke bijdrage aan de 4000 franken die zijn equipe uit het alge meen ploegenklassement sleepte. De lijst van verdiensten in de 59ste Tour de France van de Nederlandse renners (na aftrek van boetes) ziek er. alles in franken, als volgt uit: Zoetemelk Wagtmans Karstens Pustjens Tabak Vianen Krekels Duyndam Harings Koeken Dolman Van Katwijk Prinsen Van der Vleuten Van Leeuwen Schepers 21.190 4.687 3.604 2.940 Merckx op weg naar zege in tijdrit. toen ze een route kozen, die steeds leidde door vakantiegebieden waar de vele met slecht weer kampende mensen weinig anders te doen had den dan zich langs de Tourweg op te stellen. Maar aan de andere kant pleit het toch voor de Ronde van Frankrijk dat ze nog altijd, in deze tijd van sterk verbeterde communicatie, zo- veel publiek trekt. Daarom kan met genoegen worden I gezegd, dat de volgende Ronde van Frankrijk in Nederland start. De I enige vraag is nog, of Eddy Merck\ zich ook daar zal vertonen. Het is te hopen dat hij zijn erelijst, dio begint te flonkeren als die van geen ander, met het begin in Schevenin- gen zal willen voltooien. PARIJS Eddy Merckx zal het geld dat hij in deze Ronde van Frankrijk heeft verdiend, (alleen aan prijzen uit de eind klassementen al rond 50.000 franken en in totaal ongeveer 80.000 franken) verdelen onder zijn ploeggenoten. „Ik ben", vertelde Merckx, „zeer tevreden over wat de oloeg voor mij heeft gedaan in deze lastige Tour die ik heb gereden. Ik vraag mij af of er in de na-oorlogse ge schiedenis ooit zo'n zware ron de is geweest". Merckx weigerde, volgens een traditie die hij zorgvuldig heeft oDgebouwd. zich uit te laten over zijn concurrenten, hij wil de ook geen vergelijkingen trek ken met groten uit het verle den. Slechts op zijn eigen over winning geprojecteerd, wilde hij iets zeggen over het afge broken duel met Luis Ocana. ..Ik wist dat ik in deze ronde Ocana zou kloppen. Ik heb een veel betere voorbereiding gehad dan vorig Jaar, ik ben in opti male conditie aan de start ge komen. veel rijden is goed voor mij. als het maar in het zadel gebeurd. Vorig Jaar ben ik vóór de Tour door heel Europa getrokken om criteriums te rij den en die voortdurende ver plaatsingen doen mij geen goed. Ik geloof dat mijn voorberei dingen voor de Tour veel beter zijn geweest dan die van Ocana en daarom had ik de zekerheid" PARIJS In zijn eerste Ronde van Frankrijk heeft Matthieu Pustjens vorig jaar winnaar van het bergklassement in de Tour de TAvendr een belofte waar gemaakt. Hij eindigde als 25e in het algemeen klassement en werd vierde in de rang schikking van de beste klimmers, na Van Impe, Merckx en Agostinho, maar voor Zoetemelk, Poulidor Delisle en Thevenet. venet. Pustjens heeft het in zich om in beide klassementen aanzienlijk ho ger te eindigen. Zijn mogelijkheden zijn sterk geremd door ploegleider Jean Stablinski, die hem duidelijk in de schaduw van zijn "bergko ning" Lucien van Impe wilde hou den. Bovendien heeft Pustjens op de dagen dat hij het moeilijk had, bij de beklimming van de Ventoux bij voorbeeld, geen enkele steun van zijn ploeggenoten gehad. Matthieu Pust jens in zijn leven als beroepsrenner duidelijk begonnen als knecht. Voor hem was er nimmer hulp, integen deel hij heeft zijn krachten moeten geven aan renners met meer naam, maar zeker niet meer kwaliteit. De andere Nederlanders hebben die stap vooruit niet kunnen maken. Zoetemelk handhaafde zich op het niveau vanv orig jaar en werd eni ge plaatsen in het klassement terug gedrongen omdat de concurrentie sterker is geworden Hij heeft daar door iets meer vrijheid gekregen en hij bewees zijn groei naar volwas senheid door ten minste te proberen die vrijheid te gebruiken. De andere Nederlanders in bui tenlandse dienst, zijn naamlozen ge bleven: Dolman die nimmer meer een nieuw Tour-avontuur wil. Sche pers, die in de negende rit door tijdoverschrijding werd uitgeschakeld en Karstens, die tot de laatste dag een persoonlijke triomf bleef naja gen, maar duidelijk verliezer was in de strijd met de andere sprinters. Het elftal van Kees Pellenaars heeft zich niet met de werkelijke strijd kunnen bemoeien, al eindigde Tabak, als achttiende, op een rede lijke plaats. Tino Tabak, de Neder landse kampioen, heeft zich zelf ont dekt in deze Ronde en zal met meer ervaring en een betere verdeling van zijn krachten, zeker bij de eer ste tien kunnen eindigen, waarmee de grens van zijn mogelijkheden is bereikt. De ploeg van Goudsmlt-Hoff heeft echter redelijk meegegeten uit de prijzenpot, mede door rit-over- winningen van Leo Duyndam en Rinl Wagtmans. Wagtmans heeft aange toond dat het vertrouwen dat ploeg leider Pellenaars hem heeft ge schonken niet misplaatst is geweest. Kees Pellenaars: "Ik heb bereikt wat ik wilde. De renners hebben hun gezicht laten zien en de direc tie van Goudsmit-Hof f is wakker ge worden. Het enige dat ik nu nog ver lang is, dat Goudsmit-Hoff voor de toekomst een beslissing neemt. Als ze geen belangstelling meer hebben, laten ze het dan zeggen". Zal Goudsmit-Hoff doorgaan vol gend jaar? Directeur Van Him be eek stond gistermiddag in de regen op het middenterrein van de wieler baan van Vincennes. De fabriek heeft dus belangstelling gekregen voor wat de renners doen. Van Himbeeck: "Ik sta nog steeds vol ledig achter de inhoud van het te legram zoals wij dat naar Bordeaux hebben verstuurd. De vraag of wij doorgaan kan ik niet alleen beant woorden. Over dergelijke belangrij ke beslissingen zullen meer mensen zich moeten uitspreken. Wij hebben een goede reclame gehad, maar de publiciteit van ons bedrijf moet zich ook op andere facetten richten. Aan de andere kant is er natuurlijk het gegeven dat de Ronde volgend Jaar in Scheveningen begint. Dat is toch wel erg interessant voor ons". 9 Uitslagen Tour op pagina 11

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7