ïl akenhal: 15 exposities per jaar Alphenaar A. Tromm Jieeft zin in Leids 'Agnes' Restaurateurs: leuk werk Oorzaak vissterfte Schaaktweekamp LEZERS SCHRIJVEN Nieuwe rector is één van de jongsten Japan beperkt export naar Benelux-landen JÏÏjfDAG 24 JULI 1972 Bootsma: negen jaar in het vak. LEIDEIN Gezeten op twee honderd jaar oude stoelen, waar de Lakenhalbezoeker slechts een keurende blik naar mag werpen: "We zijn nu druk bezig met de hof jestentoonstelling, die volgende week geopend wordt", vertelt Boots- ma. Hoogteyling, de andere res- Door Vera Gaikhorst Foto's Holvast tuarateur van het stedelijk museum nu negen jaar in net vak: "Het is niet zo'n grote tentoonstelling, maar wel bewerkelijk. Eerst moest alles ingelijst worden en nu kun nen we het pas op de juiste plaats hangen". Aan de muren van de zaal fo to's en afbeeldingen van hofjes. In een apart vertrek een nagebootst interieur. De restaurateurs zijn zelf naar de mensen geweest, die iets in bruikleen wilden geven "Die oudjes weten zich geen raad als ie bij ze komt om iets van zijn vertrouwde plekje weg te halen, maar trots zijn ze wel". Zorgen hoeven ze zich echter niet te ma ken. Schilderijen gaan altijd tus sen dekens, breekbare spulle- ties komen goed in het vloeipapier te zitten. En grotere spullen wor den per verhuiswagen naar de Oude Singel vervoerd. Zo'n drie a vier weken zijn de mannen al bezig. De hofjesten toonstelling is maar één van de vijftien exposities per jaar: een drastische uitbreiding vérgelekem met vroeger. "Ik vind haar wel aardig", meent Hoogteyling. Over een andere waren ze minder te spreken: „Dat ding over Sha kespeare was er een om kraam benen van te krijgen". Het tweetal werd toen bijna letterlijk van het kast Ie naar de muur gestuurd. Er was zoveel verschil van mening on der de professoren en studenten, die de tentoonstelling georganiseerd hadden. "De één wilde het schil derij hier hebben, een ander leek die andere plaats toch iets geschik ter", verzucht Bootsma nu nog. Hij doet het nu 26 Jaar en houdt van oud: "Geef mij maar van die romantische schilderijen, kunst d e nu ook nog mooi gevonden wordt". Graag zou hij een hartgrondig verzamelaar van antiek zijn, maar zijn vrouw houdt er niet van. Hoog teyling vindt het te duur. In de werkplaats liggen tegel tjes, uit de oude keuken van de la kenhal, die dateren uit 1640. De achterkant moet er voorzichtig af- gebeiteld warden. In het midden staat een bokkepotentafel, nu ge bruikt als werkbank. "Ach dar ding is niet zo oud of bar veel waard", menen de twee. De oude schilderij enlijsten in 't museum blijken kostbaarder tr- zijn. "Het ligt er natuurlijk aan wat de gek ervoor geeft, maar dez"1 zal toch wel in de tienduizenden lopen", zegt Bootsma. Hij wijs op een lijst met uitstekende engel tjes, die bazuinengeschal voort lij ken te brengen. Druivenranken op de rand zelf, alles uit hout gesne den. Veel lijsten in de zalen zijn door de handen van de restaura teurs gegaan. Het goudlaagje moest eraf om het houtwerk beter uit te laten komen of nieuw goud moest er juist op. Bootsma legt uit hoe h: de bladgoud-laag op de lijst van de Heilige Anthonius heeft gekregen Omdat het kostbare bladgoud zo dun is, gaat het met de ronding van het hout mee. Maar eenvoudig was het niet om de flieterdunne plakjes op de lijst te plakken. Voor een werk van Jan Van Goyen is een eikenhouten lijst ge bruikt. De kleur neigt naar steen kool van ouderdom. Waar ze dit 800-jaar oude materiaal vandaan haeln? "Bij scharrelaars vind Je nog wel eens heel oud hout. Inder tijd heb ik een aantal traptreden bij de sloper vandaan gehaald" vertelt Bootsma. De trap, waarschijnlijk door ve le zolen betreden, is in een auten- tieke deur verwerkt. Vakkundig is se gedeformeerd tot stukjes deur: er is niets van te zien, Hoog teyling: "Het is leuk werk. Soms is het er eerst zo aan toe, dat je je hele duim in het vermolmde hout kunt steken. Je bent echt bezig het oude ambacht te beoefenen. Stoffeerder van der Kamp, nu op vakantie, heeft nieuwe draden van de oude kleur in de veelbeze- ten plekken van een antieke sofa geweven. De restaurateurs heb ben een mozaiekwerk van het stuk in ere hersteld. Het restaure ren van meubels behoort ook tot hun taak. Alles waar de vakmo.i van eeuwen terug het geduld voor op kon brengen wordt in de werk plaats van de Lakenhal gedaan. Bootsma bij een kastje waar het bovenblad een beetje is gaan bob belen: "maar je kunt wel bezig blijven. De warmte en kouver- schillen zijn fataal". Hoogteylingleuke expositie. 56 brui PHEN AAN DEN RIJN/LEI- "Nee hoor", zegt rector Tromm re- „Wanneer ze in Amsterdam soluut. nadat hij eerst zijn wat luid- een vervanger kunnen vinden, ruchtige zoon heeft gekalmeerd. „Er geloof ik niet dat het een pro- j zijn diverse scholen in Nederland d is. dat ik per 1 september aan j Agnesscholengemeenschap in len kan beginnen. Ik hoop, dat allemaal lukt, want ik heb er j Door zin in om aan mijn nieuwe Job T i i ginnen". 1 Jan Westerlaken nesscholengemeenschaps nieu- ector A. J. L. Tromm (33) gaat, teruggekeerd van vakantie, wat akkelijker in zijn grote stoel zit- haalt uit een doos een .echte" inna tevoorschijn en zegt dan: had geen speciale aanleiding het Ignatiuscollege in Amster- waar ik conrector was, te ver- n. De promotie, die ik in Lei- maken, speelde natuurlijk belangrijke rol". komt niet zo heel erg veel voor, iemand van uw leeftijd in zo'n o&rijke functie wordt benoemd. u zo langzamerhand niet de iste rector in ons land? ADVERTENTIE HORLOGES De mooiste en de ruimste teuze, in de allerbeste merken. iElKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA ANCRE. Voor f39,50 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger. v. d. Water Baarlemmerstr. 18Ï - Leiden Foto Wim Dijkman waar nog Jongere rectoren dan ik rondlopen. Op het ogenblik is er een tendons od de scholen om steeds Jongere mensen aan te stellen. Ik moet toegeven, dat ik wat aan de Jonge kant ben als Je nagaat, dat de gemiddelde leeftijd, waarop een rec tor wordt benoemd, 39 jaar is". Reizen Twee Jaar heeft de nieuwe rector les gegeven aan het Ignatiuscolle ge. Een jaar geleden verhuisde hij vanuit Amsterdam naar Alphen, om dat het voor zijn kinderen bijna on mogelijk was om veilig op straat te spelen. „Ik heb dus een jaar op en neer gereisd vanuit deze gemeente naar de hoofdstad. Dat reizen zal wel blijven, want ik woon in Ridder- veld best naar mijn zin. Dat hofjes- systeem houdt een minimaal gevaar voor de kinderen in en dat is erg plezierig. Maar wanneer men ver langt, dat ik in de omgeving van de school kom wonen, betekent dat geen probleem". Toen het echtpaar Tromm een nen, heeft het het wel even „moe'i- jaar geleden in Alphen kwam wo- lijk" gehad. Het miste de grote stad en ook het huis dat men moest ach terlaten. „Maar nu zijn we daar wel overheen", zegt mevrouw Tromm. „Als we eens uit willen gaan zitten we zo in Amsterdam. De vissterfte van vrijdag in de Rijnsburgersingel en Haarlemmer - trekvoort is niet veroorzaakt door ernstige vervuiling, daar deze niet in een zodanige mate zijn vervuild dat vissen hierdoor komen te ster ven. Bü een onderzoek is gebleken dat ook het zuurstofgehalte ruimschoots genoeg was om de vissen in leven te houden. Bekend is dat de waterkwaliteit in d)e Haarlemmer trekvaart ter hco*- te van het zigeunerkamp s'.echt is Dit als gevolg van de lozing van de zuiveringsinstallatie Leiden noord, die vooral by grote regenval zijn capaciteit te boven gaat en hier door een slecht effluent aflevert. Ondanks deze lozing was ook het zuurstofgehalte in de Haarlemmer trekvaart redelijk tot goed. De oor zaak moet dus ook niet in een te laag zuurstofgehalte gezocht wor den. maar eerder (vrijwel zeker) in de temperatuur van het water. Deze is door gevolg van de zeer warme t»oventemperatuur in veel opper- TOKIO (Reuter) De Japanse elektrotechnische industrie heeft za terdag besloten een kartel te vor men, dat de uitvoer van taperecor ders en zwart-en-wit televisietoe stellen naar landen van de Benelux met ingang van 1 augustus a.s. zal beperken. De Japanse vereniging van de Japanse regering heeft ver zocht voor prijscontrole op de uit voer naar België, Nederland en Lu xemburg. De vereniging had aan vankelijk het kartel reeds met in gang van 15 juli jl. willen laten op treden voor de export naar dertien Europese landen, waaronder de Be nelux. Inmiddels heeft het Westduitsc kartelbureau laten ween dat een dergelijk kartel in strijd zou zijn met de Westduitse antirust wetge ving. De vereniging besloot toen tot tlijdelijke opschorting van de wer king van het kartel voor de tien landen buiten de Benelux tot dat overeenstemming met West-Duits- land zal zijn tot stand gekomen. De Agnesscholengemeenschap is nog zo goed als helemaal onbekend voor de nieuwe rector. Hij heeft al leen contacten gehad met de conrec toren. Maar van het lerarenkorps heeft hij nog haast niemand ont moet. „Dat kennismaken komt wel als ik eenmaal in Leiden ga begin nen". De Agnesscholengemeenschap telt zo'n driehonderd leerlingen meer, dan de school waar rector Tromm vandaan komt. „Het Ignatiuscollege was een experimenteerschool", ver telt hij. "Voordat de mammoetwet al gemeen werd ingevoerd, werd in Am sterdam al volgens het nieuwe sys teem gewerkt". Mevrouw Tromm probeert even la ter een sigaret aan te steken. Maar de zoon verhindert dit door het vlammetje van de lucifer uit te bla zen. Ook een tweede poging mislukt. Maar tenslotte is drie maal scheeps recht en zodoende kan zij de siga rettenrook toch naar binnen zuigen. Rector Tromm vindt, dat er naast de vele positieve dingen, ook wel wat bezwaren aan de invoering van de mammoetwet kleven. „Het is al lemaal wat geforceerd gegaan. De oude structuur heeft men niet kun nen loslaten. Zo ben ik voorstan der van het ongedeelde V.W.O. Ook is de mogelijkheid van een totaal vrije keuze bij de samenstelling van het eindexamenpakket niet geheel Juist. Er zijn bijvoorbeeld havo-leer lingen, die een pakket eindexamen- vakken kiezen, die helemaal niet by elkaar passen. Om een voorbeeld te noemenbiologie- handelsweten schappen- geschiedenis hebben to taal niets met elkaar te maken en bieden nauwelijks perspectief voor een verdere studie. Het is de taak van de school om hieraan wat te doen. „Streaming" is voor leerling en school noodzakelijk". Meer systemen De sigaar is inmiddels opgebrand tot een peukje. En het gesprek loopt ook ten einde. De rector wil op de valreep wel even kwijt, dat hij voor stander van één grote school is, waar diverse onderwijsmethoden kunnen worden gegeven. „Het nadeel hier van is misschien wel. dat de leer ling de kans loopt een nummer te worden, maar Je kunt wel tegemoet komen aan de aanleg en capaciteit van de scholier. Je moet proberen Je zo min mogelijk aan één 1 eersys teem op te hangen". Handschuddend komt het woord hobby's nog even over de lippen. Rector Tromm lacht en antwoordt: „Ik ben een actief tennisser en een groot liefhebber van lezen. Helaas heb ik voor dit laatste te weinig tijd over. Dat is wel spijtig, omdat ik nu ook mijn Duitse vakliteratuur maar „half" kan bestuderen. Mis schien dat dit straks verandert en ik daarvoor wat meer gelegenheid krijg. Het zal in ieder geval wel een uit komst voor me betekenen". Hoofdcommies nam afscheid LEIDEN Het personeel van de Inspectie der Directe Belastingen in Leiden, 2e afdeling, heeft afscheid genomen van de hoofdcommies N. Houwer, chef van de afdeling inkom stenbelasting. De heer Houwer gaat de belastingsdienst na 53 jaar ver laten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De scheidende heer Houwer werd vrijdag met zijn kinderen door het hoofd van dienst, mr. G. J. L. van Willigenburg, ontvangen. Deze „wan delde" in zijn toespraak in het kort door de loopbaan van de heer Hou wer, die bij zijn 50-jarig ambtsjubi leum de gouden ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau kreeg uitgereikt. Mr. Van Willigenburg roemde de goede eigenschappen van de schei dende hoofdcommies, met name de tact, waarmee hij met het jeugdige personeel omging. Aan mevr. Hou wer overhandigde hij een bloemetje. Door de heer Van Wijk werd ver volgens uit het personeelsfonds een enveloppe met inhoud aangeboden. De heer Van Wijk sprak enkele woorden over de prettige samenwer king die er met de heer Houwer altijd mogelijk is geweest. Hij ver tolkte bovendien de waardering, die het personeel heeft voor de schei dende hoofdcommies. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Heerenveen: J. H. Bok- hove te Neede, te Opperdoes: F. J. Brinkman, kandidaat te Utrecht. Te Bruchem: J. H. Cirkel te Bodegraven. Bedankt voor Hoevelaken: P. M. Breugem te Barneveld. Geref. Kerken Aangenomen de benoeming als gees telijk verzorger van het bejaarden centrum "De Uitzicht" te Den Haag: P. Rullmann, aanstaand emeritus predikant te Doornspijk. Bedankt voor Wanswerd: C. Zee man te Lioessens. Geref. Kerken (vrijgemaakt b.v.) Aangenomen naar Steenwijk: J. Stuij te Wieringermeer die bedankte voor Zaandam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zeist: P. Beekhuis te Noordeloos. Geref. Gemeenten Bedankt voor Hilversum: C. van de Poel te Yerseke, voor Gouda: L. Huis man te Vlaardingen. vlaktewater opgelopen tot 25 gr. C. Bij temperatuurmettmgen in de Maresrngel, Rijnsburgersinged en Haarlemmertrekvaart zyn echter temperaturen gemeten van 33 34 gr. C. Deze is voor zoetwatervis te hoog, de kritische grens ligt nJ. rond de 30 gr. C. Deze extreem hoge temperatuur is mede veroor zaakt door (warme) koelwaterlo zingen van de elektriciteit en gas fabriek op de MaresingeL Dit alles houdic naiturulijk in dat aan deze thermische verontreini ging geen aandacht wordt besteed. Deze vorm van verontreiniging kan evengoed als oppenvlakte vervulling ('giftigheid,zuurstofgebrek enz.) een ernstige vorm aannemen en leiden tot vissterfte en bedreiging van onze sameleving. (Hierbij denk ik aian de lrinkwatervoorzlen<mg) Evangelische Omroep In dit dagblad van zaterdag trof fen wy een stukje commentaar over de .Evangelische Omroep" van Nico Scheepmaker. Bedoeld stukje is voor deze omroep beledi gend en voor de duizenden leden kwetsend. Als bedeelde heer geen respect kan opbrengen voor een andere opvatting of overtuiging dan hij zelf bezit, dan is journalistiek taboe voor hem. Waar op afgegeven werd waren Nederlands Hervormden die zichzelf zijn geblerven en wat ie daarop tegen? Mag het a.u.b.? Volgens Nico Scheepmaker heeft de NCRV een andere opstelling en langzamerhand geëvolueerd uit de benarde mentaliteit van weleer naar een reëlere kijk, maar Nico Scheepmaker heeft over het hoofd gezien dat de naam hetzelfde is gebleven dat is dan de C die de lading moet dekken, vandaar dus de .Evangelische Omroep" die de C wel gebruikt met of zonder toe stemming van Nico Scheepmaker. Uw krant is toch neutraal? Die moet toch ieder met genoegen kun nen lezen? W. J. KOKKEDEE, Munnikenstraat 86, Leiden. In principe ben ik ervan over tuigd dat de rubriek „Lezers schrijden" een nuttig instituut ge noemd kan worden. Maar tot mijn grote verbazing zag ik dat in uw blad van zaterdag jj. deze rubriek gevuld werd met een bijzonder soort zouteloos en grof plagiaat, dat de heer A. C. Koekebakker Jr. ongetwijfeld ontleend zal hebben aan Kees van Kootens aardige kolom uit de laatste Haagse Post. Overigens bevreemdt het mij te moeten constateren dat iemand die zich geregeld als medewerker van uw blad manifesteert het nodig vindt de rubriek „Lezers schrij ven" te moeten vullen. Of moet Ik het zo zien, dat de heer Koekebak ker op het gebied van het neer schrijven van plagiaat zich eerder als lezer dan als medewerker vaa uw blad wenst te kwalificeren. Hoe dat alles ook zij, ik betreur het dat u niet de kritische zin zin heeft kunnen opbrengen om dit soort droef geschrijf uit uw ko lommen te weren. FRANK VERWEYEN. Groenhovenstraat 18, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3