Bezuinigingen alleen kunnen ostenstijging niet opvangen" Vierdaagse zit er op aaktzwemmer in zee dient lacht in tegen politie Uitbreiding van staking op het eiland Aruba TIPS VOOR TROPISCHE TEMPERATUREN ~)S70-fractie in verklaring: ommissie infiltratie eluwe geinstalleerd )0 iet uw baby? IITOP HET GWK-EMBlEEli DE GRENSWISSELKANTOREN H.V. PAG 21 JULI 1972 BINNENLAND PAGINA 7 IN HAAG Direct na het inwilligen door de koningin de ontslagaanvragen van de DS'70-ministers en -staats- •tarissen heeft de fractie van DS'70 nogmaals bekendge- [t achter de afgetreden bewindslieden te staan: „De fractie rschrijft de stelling van de ministers Drees en De Brauw, n deze voor Nederland kritieke financieel-economische si- de inflatie, in zijn op dit moment wezenlijke oorzaak worden bestreden. wil zeggen door het beheersen ïgdringen van de exhorbitante inkomensstijgingen.", verklaring stelt de fractie, een overtuigd voorstander blijft van een systematisch eni rwogen herbezinning op over men en overheidsuitgave. "Zij ogen echter niet voor de wer- eid. dat de sterke stijging van idsuitgaven die optreedt ten van steeds maar stijgende niet bij voortduring en uit- id door bezuinigingen kan wor den opgevangen". Volgenis de DS'70-fractie léidit een» dergelijke weg tot "een onverant woorde aantasting van een aantal collectieve en sociale voorzieningen zonder dat het beoogde doel het terugdringen van de inflatie wordt bereikt. Bepaalde sociale groepen, waaronder de sociaal-zwakken, beta len zo de tol van de inflatie." Wanneer het inflatieprobleem in de kern wordt aangepakt worden ook de overheidsuitgaven verlicht, aldus de Tweede Kamer-fractie van DS'70. HAAG (ANP) Minister an Volksgezondheid en Mi- ine heeft gistermiddag in laag de commissie infiltratie geïnstalleerd. Deze commis- ler voorzitterschap van prof. Klein, zal de onderzoekingen ie vorming van een onder- watervoorraad onder de begeleiden. In 1975 wil de een principiële uitspraak per de eventuele uitvoering gehele project. dat het mogelijk zal zijn door i infiltratie ondergrondse oorraden onder de Veluwe aan ;en. Het huidig waterverbruik wolking en industrie bedraagt ongeveer 1500 miljoen kubieke me ter per jaar. Geraamd wordt dat miljoen kubieke meter water per jaar voor het verbruik door bevol king en industrie ter beschikking zal moeten zijn. Bij de voorberei ding van de basisplannen voo- de drinkwatervoorziening in Nederland wordt rekening gehouden met twee opslagmogelijkheden van groot for maat: een spaarbekken in het IJs- selmeer en een ondergrondse voor- raadvorming door infiltratie in de Veluwe. In beide gevallen wordt ge rekend op een jaarlijkse produktie- capaciteit van 500 tot 1000 miljoen kubieke meter. Of deze werken zul len worden uitgevoerd, moet nog worden beslist, aldus dr. Stuyt. ADVERTENTIE Philips batterijen die in een zaklantaarn kruipen, veroorzaken een zee van licht.. door de helpers Bloemenhulde voor doorzetters NIJMEGEN Luid; applaus en een ware bloemenregen waren vanmiidldiag tie verd'ienldie beloning voor de ruin tiwaalfeneenlhalf duizend wande laars die dfe laatste kilometers van d* hijnwerper verkeerd gehanteerd HAAG Een vakantiegan- woensdagnacht met zijn ge kt in zee heeft gezwommen iet Scheveningse strand over- en aanklacht in te diénen wijze waarop hij door Haag- itiemannen is behandeld. De reeg géén proces verbaal we- chennis der openbare eerbaar- Wel ben ik op een uiterst on- lijke manier behandeld", al- vakantieganger. zijn 12-jarige zoontje, zijn 14- "jJdochtertje en zijn echtgenote mi -i 's avonds om kwart voor ter hoogte van het Zwarte "jïnder zwembroekje de zee in. Tas stil aan het strand en het anker. kwam politie aan, en ons «sommeerd naar het strand te aldus de vakantieganger, i hielden de politiemannen end him schijnwerpers ge- mijn geslachtsdeel en op de iüjkheid van mijn 14-jarig shi - hcmct Ardita voor baddoeken 1 ingeweven de naam van uw baby tertjcof zusje mag ook). betere luier kruidenier.! amsterdam postbus 1384 dochtertje. Dat laatste neem ik hen beschouwd, betekent nog geen vrij- kwalijk. Dat was niet nodig", aldus brief voor naakt "Hé zus, staan blijven" zou het 14-jarig meisje te horen heb ben giekregen toen ze zich gevangen voelend in het felle schijnwerperlicht wilde omdraaien. "Dat onder sommige omstandighe den het naakt wemmen in zee door de justitie niet als strafbaar wordt redeneert de Haagse politie. "Als de vakantieganger een klacht indient, zal de zaak tot de bodem toe wor den uitgezocht. Als de zaak zich zo heeft toegedragen als de vakantie ganger heeft verteld, komt dat niet te pas", aldus een politie-woordvoer- j beek zal daar niet vreemd Nijmeegse vierdaagse onder hun zo- I len door Meten schuiven. Traditioneel was er veel publiek lanigs dd route op deze laatste diag. Publiek, dfatt helpt de laatste Doodjes, die zwaar, o zo zwaar kunnen wegen, aam de kanlfc te zetten. En dan worden het warme weer, de blaren vermoeienissen gauw vergeten. Veel uitvallers waren, er i geüijking met d'e vortge dagen dian ook niet. "Ach je went aan de tro pische hitte. De eerste twee dagen was het moeilijk, maar vandaag en gigberen ging het een stuk beter", merkte een deelnemer op. In al'le vroegte waren vanmorgen 12.711 wanidelaaris vertrokken. En ook vandaag was de vierdaagseleiding hen terwille. Voor de derde achtereenvol gende dag was het parcours met tien kilometer ingekort en mochten de Lihtairen hum bepakking thuis laten. Ondanks deze "verzachtende" maat regelen kwam gisteren op de zwaarste en moeilijkste dag voor 222 deelnemers het einde aan hiun hoop op de eervolle medaille. De heu velige weg tussen Nijmegen en Groes- der. zyn Kinderen uit Noord-Ierland naar Nederland UTRECHT/OOSTVOORNE De Stichting Mens en Samenleving gaat morgenmiddag, in opdracht van de NPB (Nederlandse Protes tanten Bond) zestig kinderen uit de getroffen wijken van het Noordier- se Belfast ophalen. De groep zal drie weken in Oostvoorne doorbren gen. Het bezoek van deze Jonge oor logsslachtoffers is het eerste in een reeks van drie. In augustus zal een volgend gezelschap naar het Gel derse Limiteren reizen en vervol gens weer zestig bezoekers naar Oostvoorne. Het initiatief om de kinderen voor een tijdje uit de angst, gevaren en ellende te halen komt van de NPB. Een suggestie van een hulp fonds uit Noord-Ierland werd met een ter hand genomen en aldus kwam men op de gedachte de kin deren wat "verademing" te ver schaffen. ADVERTENTIE aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële koersen alle courante valuta direkt leverbaar ook voor reis-, betaal- en Euro- cheques alle reisverzekeringen spaar-, salaris- en depositoreke ningen aan-enverkoop gouden en zilveren munten 60 vestigingenopN.S.-stations en aan de grenzen. Ruime openingstijden, ook 's avonds en in het weekend. Vestigingen o.m. te: LEIDEN •station N.S. Samenwerking van: N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. Amev en Pierson. Heldring Pierson. Centraal Station, Amsterdam. Tel.: 020-221324. ORANJESTAD, ARUBA (ANP) •Aruba is gisteren de derde sta kingsdag ingegaan zonder veel voor uitzichten op een spoedige oplossing. De stakende ambtenaren hebben in middels steun gekregen van de arbei ders in dienst van de eilandsover- heid en de havenarbeiders. De ambtenaren legden dinsdag 't werk neer omdat zij ontevreden zijn over het verloop van de salaris besprekingen. Vooral de wijze waar op de voorstellen voor een nieuwe salarisregeling door het eilandsbe- stuur zijn afgewezen en het niet nakomen van de belofte een uitke ring ineens te doen zit hen dwars. Het bestuurscollege van Aruba wil de herziening nu over vier Jaar sprei den in plaats van ineens zoals aan vankelijk was toegezegd. Door de staking is de electrici- teitsvoorziening op het gehele eiland uitgevallen. Alleen het ziekenhuis, de telefoondienst, de landsradio- dienst, het vliegveld en de vries- ruimten van het slachthuis krijgen stroom. Op bevel van de gezaghebber Os- ir Henriquez is geheel Aruba drooggelegd. De bars zijn gesloten en friag geen alcohol worden ver kocht. Ook is er een samenscholings verbod afgekondigd. De rechter heeft inmiddels de ambtenaren opgedragen het sta kingsparool in te trekken op straf- an een dwangsom van 25.000 Antilliaanse gulden per dag (50.000 Ned. gulden). Tot nu toe zijn er geen berichten dat de bond, de Anaab, het parool heeft ingetrokken en zich zal houden aan een afkoe lingsperiode van dertig dagen. Tij dens de behandeling van de zaak verklaarde de advocaat voor de bond, dat wat het vonnis ook aou zijn, de bond zich hieraan niet zou storen. De bond heeft wel de gouverneur van de Nederlandse Antillen drs. B. M. Leito verzocht te bemiddelen. De gouverneur heeft otegezegd dat hij met de Antilliaan se regering overleg zou plegen. De regering is inmiddels in Willemstad op Curacao in spoedzitting bijeenge komen om de situatie op het tweede eiland van de Nederlandse Antil len te bespreken. De toestand is daar inderdaad niet rooskleurig. Door de staking van het elektriciteitsbedrijf loopt ook de wa tervoorziening gevaar. Aruba is een droog eiland en heeft geen riviertjes. Men zit nu in de droge tijd en het drinkwater wordt gedistilleerd uit zeewater. Door het wegvallen van de elektriciteit kan dit echter niet ge beuren. Men schat de voorraad drinkwater op het ogenblik voldoen de voor twee drie dagen. Koud water is op het ogenblik al een grote luxe (de temperatuur is ongeveer 28 graden). Ook de toe risten trekken van Aruba weg. De .Nieuw Amsterdam" die woensddag Aruba aan zou doen op een rond vaart door het Caribisch gebied is doorgevaren naar Curacao. ADVERTENTIE jeweest. Gisteren kwam er iemand in de winkel voor een paar eerste kwaliteit elektriciteitshuisjes. Hij bedoelde Philips batterijen^ Laat kleuters geen ijs halen DEN HAAG Het comité ter bevordering van de kleuterbe scherming waarschuwt er te gen kleuters in hun eentje lja te laten halen bij een karretje aan de weg. "Ze denken dan alleen maar aan het ijsje en letten niet op het verkeer", aldus het comité. Loopt u zelf even mee, dat ls het veiligst. De hitte kan niet alleen voor mens, maar ook voor dier nare gevolgen hebben. Door de hoge temperaturen zijn in ons land all enkele honderden dieren ge sneuveld. Het zou beter zijn als dieren zich gedroegen zoals de natuur ingeeft. Maar in veel gevallen en dat geldt voorna melijk voor huisdieren, hebben de mensen het voor het zeggen. Zoiets kan fout aflopen. De fa culteit der veeartsenijkunde en enkele dierenartsen geven daar om enkele adviezen. De man die op de fiets trimt en zijn hond aan een touw laat meehollen, handelt volgens de dierenartsen nu zeer onverstan dig. Veel honden blijven nu eenmaal zolang met de baas meelopen, totdat ze er dood bij neervallen. Honden kunnen niet transpi reren. Zij gebruiken hun tong en longen ter verkoeling. Oude re honden hebben vaak last van een zwak hart. Het is fout om die dieren nu extra presta ties te laten leveren. Voor alle huisdieren geldt: sluit ze niet op in eer, warme ruimte of in de auto op de parkeerplaats. Dat kan fa taal zijn. Zorg regelmatig voor vers koud water. Het is belangrijk dat paarden en porties niet teveel koud water ineens drinken.Ove rigens kunnen deze dieren be ter tegen de warmte, maar dan mogen ze niet teveel bereden vallen dood van het dak berust niet op verzin sels. Zet de kanariepiet of an dere vogel niet in zijn kooi in de zon. Hij gaat onherroepelijk dood. De felle zon heeft in de na tuur de zuurstof aan het wa ter onttrokken. Een van de ge volgen is nu al een massale vis sterfte in de Zaan. Zet h? aquarium ook niet in de zon. Als de zuurstof uit het wate: verdwijnt, kan een bacterie de oorzaak zijn van verlam mingsverschijnselen, vooral bij eenden. Een hardnekkig advies aan 't veevervoer: minder dieren in auto's laden en voor goede ven tilatie zorgen. Volgens de art sen is vooral het varkenstrans- port nog steeds een groot pro bleem. Niet alleen mens en dier kan last hebben van de warmte, ook een auto kan daar uitermate gevoelig voor zijn. De voor ons land uitzonderlijk hoge tempe raturen kunnen resulteren in startmoeilijkheden of in ieder geval schokkend wegrijden als de warme soms komende ben zine onder de motorkap zich gaat vermengen met de koelere uit benzineleiding en tank. De oplossing voor dat probleem is niét het uittrekken van de choke en nliet het stationair pompen met het gaspedaal. Wat men moet doen is: het gaspe daal intrappen tot op de plank en dan starten. Laat de motor toeren maken tot de toestand normaal is. Benzine is een warmtegevoeli- ge stof. Daarom is h aan te bevelen aan de pomp dc tank helemaal te laten vol- gooien. Als men niet onmiddel lijk daarna een flinke afstand aflegt bestaat de mogelijkheid dat de tank "overkookt' alle nare gevolgen van benzine stank in de auto en benzinevlek- ken op de auto. Ook rubber is uiterst gevoelig voor de warmte. Vastgekleefd? portieren, ramen en kofferdek sels kunnen voorkomen worden door de sluitrubbers in te poede ren met talk. Parkeren met df banden in de volle zon tast niet alleen het bandenrubber aan maar bovendien kan de span ning gevaarlijk hoog oplopen Het doen ontsnappen van lucht kan zich wreken als de banden minder warm zijn. Controleren van de bandenspanning heeft alleen zin als de banden zelf koel Zijn. Bij de huidige temperaturen kan knoeien met water een ver frissende bezigheid zijn, maai bij autowassen is enige voor zichtigheid wel geboden. In de felle zon kunnen waterdruppel.' op de lak werken als het over bekende vergroot- of brand glas. Een dergelijke brandscha de aan de lak kan -slechts met veel moeite worden weggewerkt. cm X &&S De ijsbeer in Artis bereheet

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7