e Nazi- Spelen vsaii 1936 0 21 JULI 1972 EXTRA PAGINA 13 Het is niet plezierig voor de bewoners van de Bondsrepubliek, maar de Spelen die straks in München losbarsten, hebben weer veel herinneringen losgewoeld aan het door de nazi's beheerste spektakelstuk van I 936 in Berlijn. Alleen de naam München eens de plek van het bruinste nazidom is daar al goed voor. Mandell schreef „The Nazi Olympics" (Souvenir Press), Ju dith Holmes „Olympiad 1936 blaze of glory for Hitler's Reich" (Ballantine), prof. Bernett „Sportpolitik im Dritten Reich" (Verlag Karl Hofmann) en Marz Verlag gaf een her druk uit van de officiële albums van 1936. Vooral over die laatste publikatie, die daarom zo belangrijk is omdat zij precies de geest van die tijd weergeeft, is in de Bondsrepubliek nogal wat beroering ontstaan. Wat gebeurde er nu eigenlijk achter de schermen van de Spelen van Berlijn 1936. Hoe mani puleerden de nazi's het buitenland. De ware geschiedenis van de Berlijnse Olympus moet nog ge schreven worden. Er ligt bijv. nog een groot aantal documen ten in Oostberlijnse archieven, waar westelijke onderzoekers geen toegang hebben. Wat tot dusver aan intriges en inciden ten bekend is, is samengevat in onderstaand artikel. Dr. TheocLor Lewald, de omstreden voorzitter van het Duitse organisatieco mité. De regie van de nazi's in Berlijn-1936 in volle gang: een geweldig propagandis tisch spektakelstuk. ^verwerft de organisatie van de XI Olympische Spelen in het jaar 1931. Duitsland en t moment een weliswaar verward, maar nog redelijk fatsoenlijk land. Hitier en jj, igsterbende vormen al een macht van betekenis dat zij ooit in Duitsland volledig it zullen uitmaken, wordt door de leidende kringen niet als een serieuze gedachte »jwd. Maar twee jaar laiter is het zover. Op 24 januari I 933 zet Hitler zich aan het i n Duitslands toekomst. De belangrijkste posten in het Duitse organisatie comité Spelen van '36 zijn dan al bezet. Voorzitter is de 72-jarige dr. Theodor Lewald, u„itssecretaris, lid van het Internationaal Olympisch Comité, een man met een grote n dienst in de Duitse sportbeweging. Secretaris is de 51-jarige Carl Diem, een t.OQ torisch genie met een fenomenale kennis van de sport. Hitler is enthousiast over het ont werp dat prof. Raemisch hiervoor heeft gemaakt. Maar kort daarop komt uit dat de prof. met een Jodin is gehuwd. Kan dat ontwerp nu nog wel worden aangehouden? Het duurt lang voor de kanselarij ant- wordt: het mag. Hitier wenst geen schandaal zo vlak voor de Spelen. Als het bslissende uur is aangebro ken. zakken de boycot-acties in het buitenland ineen. In Amerika be sluit de AAU <een soort Ameri kaanse NSFi met 61 tegen 55 stem men naar Berlijn te gaan. In Frankrijk speelt de kwestie in het parlement. De ironie van het nood lot wil dat de regering van de Jood se socialist Léon Blum besluit de Franse ploeg subsidie te geven om naar de Spelen te gaan. len. ook zijn lidmaatschap van het IOC, dat hem juist tot vice-voorzit- ter wil benoemen. Maar hij leeft langer dan het Derde Rijk en sterft pas in 1947, 87 jaar oud. Carl Diem handhaaft zich onder hei nazi-bewind, zoals hij zich ook staande heeft gehouden in het kei zerlijke Duitsland, in de Republiek van Weimar en later in de Bonds republiek. Een man die overal tus sendoor zwemt. In 1947 richt hij de beroemde sport hogeschool in Keulen op Hij sterft in 1962 in de leeftijd van 80 jaar. Riitter von Halt be kleedt in nazi-Duitsland een hoge functie in de sport. Na de oorlog zit hij vijf Jaar gevangen, maar hij blijft zonder moeite lid van het IOC Hij overlijdt in 1964, op 73-ja rige leeftijd. Brief De Duitse Olympische ploegen wor den bekend gemaakt. Er zitten be halve Helene Mayer en Rudi Ball geen Joden in. Een Amerikaanse ambassadefunctionaris heeft daar over een gesprek met dr. Lewald. Die toont hem een brief van dr. Ritter von Halt, waarin staat. "Dat er geen Joodse sportlieden in de Duitse ploegen zijn opgenomen komt uit sluitend door het feit dat zij wat prestaties betreft niet goed genoeg zijn gebleken". De Spelen van Berlijn worden spor tief, organisatorish en propagandis tisch het grote succes dat het Der de Rijk ervan heeft verwacht. De Duitse sportlieden tonen zich duide lijk superieur. Zij winnen meer goud, zilver en brons dan welke an dere natie ook. Zelfs Amerika blijft ver achter. Twee dagen na afloop van het Olympisch festijn komen de horen van het Duitse organisatie comité bijeen voor een luisterrijk banket en om zich breed op de borst te kloppen. Elders in Berlijn zit in zijn woning kapitein Wolfgang Fürstner. Hij is de ontwerper van het briljante sportprogramma van het leger. Onder zijn leiding is ook met schitterende efficiency het Olympisch dorp gebouwd. Fürstner is van gedeeltelijk Joodse bloede, maar hij is zo bekwaam dat de na zi's hem niet durven vervangen. Tot een paar weken voor de Spelen. Dan is alles klaar en heeft men hem niet meer nodig. Hij wordt wegge werkt als hoofd van het Olympisch dorp Men geeft hem een onbeteke nend baantje. Fürstner, een militair in hart en nieren doet aijn werk. Maar hij maakt zich geen illusies meer, hij weet wat er voor hem in het vat zit. Terwijl de heren van het organisatie-comité het glas hef fen, schiet Fürstner zich in zijn ka mer een kogel door het hoofd. Naspel Wat is er later geworden van de hoofdpersonen in dit drama? Over Hitier en Goebbels hoeft niets meer te worden gezegd. Dr. Lewald wordt in 1938 door Hitler gedwongen al zijn functies ter beschikking te stel Helene Mayer Von Tschammer und Ostein doet in de oorlogsjaren een poging de Olympische beweging om te vormen naar nazi-model. Voor hij zijn ideeën vaste vorm kan geven, sterft hij in 1943 IOC-voorzitter Baillet de Latour is hem een Jaar eerder voorgegaan. Hij stort in als men hem de dood van zijn enige zoon. een militair meldt en komt zijn verdriet niet meer te boven. Tot slot nog iets over Helene Mayer, de Joodse schermster in de Duitse ploeg Tijdens de Spelen komt zij heel dicht bij een gouden medaille. Maar in de laatste partij schermt zij opvallend zwak en tam en ver liest. Ze eindigt als tweede. Het ge rucht gaat dat ze moedwillig heeft verloren om HitierDuitsland niet nog meer glorie te schenken. Ze blijft nog een Jaar in haar geboor teland. In 1937 wordt ze met enorm overwicht wereldkampioene op flo ret. Daarna gaat ze terug naar Amerika. Ze weigert elke verklaring over de strijd in Berlijn. Ze beves tigt niet. ze ontkent niet. ze zwijgt. Helene Mayer sterft in 1959. Bij de papieren die zij nalaat, bevinden aich geen notities over de Spelen van Berlijn. Ze neemt het geheim mee in haar graf. q|tet aan de macht konten staat Lewald op Hit- de financiële steun te van het nieuwe regime, i nodig, want tot dusver ■ggingen karig geweest, uazi's in vroeger jaren stg che beweging hebben af- als een zaak van het lie Jodendom", zegt organisatie comité alle Hij gaat financieel aan- -dgder dan Lewald zelfs in dromen voor mogelijk ^Jouden. Lewald wil be- 6l)tadions uitbreiden. Hitier nieuwe moeten komen sale. Want in het Derde de waarde van alles be de afmetingen, de nazi's ineens zo en- gemaakt? Het zijn een den die de goede, oude zijn gesprek met Hitier vallen: "De Olympische nen een grote propagan- Duitsland betekenen", een blauwe maandag mi- propaganda, raapt ze ap Hij ziet het al he- zich: de wereld even la- öfraartoe de nazi's ^Dortief atorisch in staat zijn. Van nt af worden de Spelen in* kind van het Derde Rijk. 1,01 verzoek van Lewald waar- iwe rijkskanselier voorals lat wenst in te gaanhij wil sifl 'oorzitter van het organi- worden. Dat is vreemd, ie tijd later wordt duide- «n hij niet wil. Lewald en vertegenwoordigers van Duitsland dat de naai's willen dat het tweetal fvangen door vooraan- ktijgenoten. In de eerste (kt de Reichsportführer tnmer und Osten, een in- Bde intrigant. 13 kort nadat maatre- afgekondigd tegen Jood- aci en ambtenaren - wordt op Lewald en Diem ge- bladen Angriff en Völki- ubachter eisen "nieuwe an de top van de Olympi- Üeatie". em wordt afge- als een "pion van buiten- a". Voor Lewald dreigen moeilijkheden. Onthuld 1 aan zijn stamboom een hij is van gedeeltelijk komst. Lewald verdedigt tijn nationale gezindheid Z0J worden getwijfeld. Sport f hem altijd in het teken "nationale gezindheid, if 611 weerbaarheid". En Joodse afkomst betreft I op dat "mijn moeder de s' 1 van een hoge officier en «I oude domineesfamilie f Men; mijn vader is reeds L gedoopt". Lewalds instelling en kt hij zich op deze wijze 1 r°'ven teweerstelt. ui, j °P Lewald en Diem heeft tor cle nazi's gewenste uit werking. De beide Duitse sportlei ders weigeren uit zichzelf op te stappen. En de nazi's durven niet met het allergrofste geschut op de proppen te komen, omdat zowel Le wald als Diem in het buitenland een uitstekende naam heeft. Het oordeel van het buitenland werpt dan bij Hitiers trawanten nog enig gewicht in de schaal. Kort daarop laat de rijkskanselier de nazi-pers vertrouwelijk weten, dat verdere aantijgingen aan het adres van Le wald achterwege moeten blijven. Maar op Lewalds verzoek om hem nu verder zonder reserve als voor zitter van het organisatiecomité te erkennen, komt van de kanselarij geen antwoord. Von Tschammer, de Reiohssportführer, blijft op het vin kentouw zitten. Het wachten is op een gunstige gelegenheid Lewald geruisloos te wippen. Door onzeker heid gedreven, deelt Lewald zijn zorgen mee aan de voorzitter van het Internationaal Olympisch' Comi té, de Belgische graaf Baillet de Latour. En deze neemt onmiddellijk maatregelen. Hij schrijft het Duitse organisatie comité een brief die buitengewoon krachtig van toon is. Daarin zegt hij dat de Olympische Spelen het onvervreemdbaar eigen dom van het IOC zijn en dat Duitsland in 1936 alleen gastheer mag zijn. Meer niet. Verder eist hij dat het. Olympisch reglement wordt nageleefd, wat o.a. inhoudt dat de Reichssportfiihrer met zijn vingers van de organisatie afblijft, en de schriftelijke garantie dat alle sport lieden, ongeacht, ras, geloof, onbe lemmerd aan de Spelen kunnen meedoen. Over dat. laatste is in een niet gering aantal landen sterke onrust ontstaan. De graaf voegt er dreigend aan toe dat de Spelen van Berlijn zullen worden afgenomen als die garantie niet wordt gegeven. Ontzet Lewald stuurt de brief van de graaf door naar de kanselarij. Hitler is ontzet over de toon van het stuk. De gevraagde garantie komt er toch, al zijn de bewoordingen waar in het gebeurt vaag. Over de Duitse Joden wordt gezegd dat zij „princi pieel niet zouden worden uitgeslo ten". Baillet de Latour is niet ge rust. In 1935 worden de Neurenber- ger wetten afgekondigd die van de Joden derderangs burgers maken. In Amerika wordt een al eerder op gang gebrachte "Boycot de Spelen" ven zijn als de Olympische Spelen uitgerekend in Duitsland om boven genoemde redenen niet zouden kun nen doorgaan". Camouflage Het is duidelijk: hoewel geen nazi's, interesseren de Duitse sportleiders (Lewald. Diem, Von Halt» zich niet voor liet lot van de Joden. Zij drin gen op stopzetting van de anti- Joodse acties aan, niet om humani taire redenen, maar eenvoudig om dat de Spelen er door gevaar lopen. Hitler, die veel op zijn beloop heeft gelaten, ziet nu toch ook wolken aan de horiaon en verordonneert een grootscheepse camouflage-ope ratie Alle voor Joden beledigende opschriften moeten uit de steden verdwijnen, hotels krijgen de op dracht tijdens de Spelen een toon beeld van Duitse gastvrijheid te zijn voor-wie-dan-ook, vinden er toch nog aanslagen op Joden plaats dan mogen de kranten er niet over schrijven, het beruchte antisemiti sche blad Der Stürmer van de ma niakale gek Julius Streicher krijgt een tijdelijk publikatie-verbod Goebbels noemt Duitsland een „vre- deseiland in het meer der naties". Nog een keer vóór de Spelen neemt diepe ergernis bezit van Hitier. Het is een vreemd geval. Het gaat om erekettingen die de leden van het Duits Olympisch Comité en van het IOC om de hals dienen te dragen. actie nog versterkt. De IOC-voorzit ter besluit dan zelf naar Hitier toe te gaan. Het gesprek neemt veel tijd in beslag. De Belg wijst Hitier er op dat hij er niet aan hoeft te denken Lewald te vervangem want dat zal het IOC niet gedogen. Een flinke, ridderlijke man, die Belgi sche graaf, maar ook hij laat zich zand in de ogen strooien. Hij ge looft onvoorwaardelijk de toezegging dat het de Duitse Joden mogelijk zal zijn deel uit te maken van de Duitse Olympische ploeg en geeft de organisatie zijn fiat. Van boycot acties wil hij niets meer horen. Het sinistere van de NSDAP is nog niet tot hem doorgedrongen. Tussen beloftes doen en uitvoeren ligt een forse stap en de Duitse leiders zijn niet van plan die te doen. Von Tschammer is tot een kleine concessie bereid: hij geeft twee al jaren in het buitenland levende Duitse Joden een plaats in de Olympische ploeg: de in Amerika wonende schermster Helene Mayer en de in Italië verblijvende ijshoc keyspeler Rudi Ball. Beide voelen er weinig voor, maar op voorzichtige wijze laat men hen weten dat een weigering onprettige gevolgen kan hebben voor de nog in Duitsland levende familieleden. Er blijft hen niets anders over dan te komen. De Duitse kranten krijgen tezelfdertijd strikte opdracht met geen woord te reppen over de Joodse afkomst van dit tweetal. Von Tschammer hoopt zo de steeds sterker wordende kri- Hitier tijdens de openingsceremonie van de Olympische Spelen in Berlijn. is, kan in de arene niet worden toegejuicht omdat hij een kampioen is". De Joodse sportlieden in Duitsland zullen geen kans krijgen. O, zo op het eerste gezicht wel, hoor. Er zijn alleen een paar bepalinkjes. De Joodse atlete Greta Bergmann. een der beste hoogspringsters, ervaart dat aan den üjve. Ze wil meedoen aan de Duitse atletiekkampioen- schappen in 1935 en merkt dat dat niet "kan, want deelneming daaraan blijkt alleen open te staan voor meisjes van de Duitse Atletiekver eniging. En die heeft al een jaar tevoren alle Jodinnen uit haar gele deren verbannen. Ze wil later uitkomen op de Duitse selectiewedstrijden voor de Olympi sche Spelen en komt tot de ontdek king dat dat ook al niet kan, want daarvoor moet je lid zijn van de Rijksliga voor de Lichamelijke Op voeding En die heeft ook al ruime tijd terug de Joden uitgestoten. De Liga bekijkt of naar leden sportief en ideologisch geschikt zijn voor Duitsland uit te komen. Aspirant leden mag zij zonder opgaaf van redenen weigerenTegen buiten landse officials verdedigt Lewald zich met het argument dat iedere vereniging nu eenmaal het recht heeft om eigen leden te kiezen. Na afkondiging van de Ne:irenberger wetten, raken de Joden nog dieper in de moeilijkheden, Ook de Joodse sportlieden. Zij worden geweerd van sintelbanen en zwembaden De lijst van voor Joden verboden steden wordt steeds groter. Op zekere dag staat zowaar ook Garmisch-Parlen- kirchen er op, notabene de plaats waar de Olympische Winterspelen zullen plaatsvinden. Het Duitse Ar beidsfront verbiedt de hotels ook buitenlandse joodse gasten te her bergen. Nieuwe beroering. Dr Ritter von Halt. Duits IOC-lid en hoofd organisator van die Winterspelen, wordt nu bang. Zo blijkt althans uit een onlangs gevonden.document. Hij is bevreesd dat het besluit Garmisch op de lijst te zetten repercus sies zal geven. In een brief wijst hij het ministerie van Bin nenlandse Zaken er op dat de kans groot is dat een aantal landen zich zal terugtrekken en dat dit een "geweldig prestigeverlies" met zich mee kan brengen. Hij schrijft dan dit: "Meneer de staatssecretaris, weest u ervan overtuigd dat ik u deze problemen niet mededeel om de Joden te helpen, het gaat uit sluitend om de Olympische Idee en de Olympische Spelen, waaraan ik sinds jaren belangeloos mijn vrije tijd besteed hebHet zou de grootste teleurstelling van mijn le Na atloop van elke Olympische Spelen morden de namen van de minnaars in ie muren van het hoofdstadion aangebrachtHier is iemand bezig met ie naam van Jesse Owens. Het succes van deze neger zinde Hitier en zijn edelgermanen in het geheel niet. tiek. vooral in Amerika, te doen verstommen. Er is Duitland veel aan gelegen dat geen der grote na ties de Spelen van Berlijn boycot. Iedereen moet er getuige van zijn waartoe het Derde Rijk in slaat is. Het stuntje van Von Tschammer lukt niet helemaal. Het blijft gisten en woelen in de V.S. Een belang rijke stroming, geleid door de oud- rechter Mahoney, blijft van oordeel dat de V.S. niet moeten gaan, al roept Avery Brundage. de voorzitter van het Amerikaans Olympisch Co mité die in 1934 Duitsland heeft be zocht. nog zo hard dat van discri minatie van de Joden op sportge bied geen sprake zal zijn. Het Ame rikaanse lid van het Huis van Af gevaardigden. Celler, houdt hem echter voor: ,,De Jood die op straat wordit gehoond omdat hij een Jood Graaf Baillet Latour tikte Hitier op de vingers

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15