Fischer benut blunder Spasski chuiten is iet bang deer voor en Hertog Ik lach nu om dat fenomeen... Sponsor Kurt Vyth looft 10 mille uit Volbloeds domineren Verpleegster vertrok zelf Recruten klagen over dubbele dienst Zes jaar voor dubbele doodslag STAND IN SCHAAKTWEEKAMP GELUK: 2,5-2, FC Den Haag gebjk tegen PEC Zwolle I TERDAM Roy Schuiten, de blauwe ogen triomfan- achend, verklapte het vier kilometer vóór hij zich met het rood-wit-blauw der achtervolgers kleedde: „Ik lach lor den Hertog". Fedor, het fenomeen, dat hem plat- had getart. Dat drie weken geleden gemelijk had uitge- dat het voor hem, Roy Schuiten, geen kunst was om al achtervolgings-kampioen te worden, nu wegcoach Sddelink zijn oogappel met het oog op München de baan rboden. 5? tenslotte op een (duel De tot op de bodem van gekrenkte Roy Schuiten op gestaan. Tien volle se- bedroeg Schuitens winst toen zün woedde zich had Gisteravond explodeerde andermaal. Na een halve iet hindernissen: opponent ;ers voelde zijn band leeg aarna moest worden ge- at voor de slow-starter een extra handicap bete- lat op dezelfde plaats de it diende te worden. Het beletsel voor de stilist uit om Dekkers' aanvankelij- r|\l in bijna vijf seconden [Dltid om te buigen. inspanningen konden later trouwens ook niet louden 'n aanval te doen op |(pecord van Tiemen Groen, betreft trof Schuiten het erdalse Herman Ponsteen finalist inderdaad die rele- paarvoor Frans Mahn hem 'onsteein leidde namelijk ang de dans en slechts ïiten helemaal traditio- laatste kilometer op d^am, ontstond er een mi- rdeel voor de man die Den leineerde. De tijden: 4.54.6 Jedreiging .Ponsteen een bedeiging? heb niet op hem gelet. Ik eigen koers, die op 4.53 was afgestemd, gereden. Ier net nuet in, anders had fjd van Groen overtroffen heb wel voor mezelf Den ifinitief verslagen. Ik durf stellen dat ik vorig Jaar had kunnen zijn wanneer tegen Fedor had opgeke- ^evesijn andermaal koning gspdsland. Ben Janbroers, tase wegspurter werd twee de tweede keer na een re- lezzo van een uur ach- ij geschoven. Bij gebrek tenstanders zou zelfs de pnen worden gesteld wie straks in Frankrijk uit de .ktrui zou moeten rijden p, de Fransen en zelfs de die jarenlang het sprint- .jerden, geen renners van ni kt hebben. Loevesijns eni- .pander (internationaal ge- de Amerikanen Jack Si- Mountford, de Australiër •Johnson en de Belg Robert per. Arie van Vliet, ooit •W wereldkampioen, zei het pe tijd kon Je als sprinter brood verdienen. Maar dat toen. Voor een sprinter is p de winterbaan nog iets te ^kgisch dat er geen animo p Doorn heeft zijn revan- [kte hij vorige week zijn rui van de sprint kwijt Balk, gisteren prolon- zijn titel op de kilome- f hardnekkigste rivaal: 7 ^■aar Prisol-renner %id staat om zijn vreselijk ptste ronde, ontnam Balk, "tote toer 0,2 seconde snel- joog, tenslotte alle illusies, n wie anders? werd 1 stayeren bij de profs. Pte een veld waarin vijf figureerden zijn wil op. Kikerk en Piet de Wit Q| Argentijnse voetbalclub In- Uk, tegenstander van AJax, lid om de wereldbeker, heeft T José Omar Pastoriza ver in o Monaco. De transfersom Jed 50.000 dollar (160.000 gul- fea zal overigens wel meespe- Independiente tegen AJax. 0 van de voorwaarden waar- verkocht aan Monaco. ^EN Door een overwin- fe vijfde en voorlaatste wed de Zweed Lennart Daniels- kn op de Oostzee voor Puitit- ^ropees zeilkampioen in de 'tilor-klasse geworden. Een °tal deelnemers verdwaalde op de Oostzee. Jelle de •Ned.) eindigde in de vijfde 'toeede. moesten de kampioen respectievelijk twee en negen ronden toestaan. De vierde professional, de Hagenaar Harry Deene, moest zelfs de vijf amateurs voor laten gaan. Uitslagen Achtervolging amateurs: Halve finales: eerste rit: 1. Schui ten 4.56.3; 2. Dekkers 5.01,5; tweede rit: 1. Ponsteen 5.00,2; 2. Van de Ruit 5.09,8. Om derde plaats: 1. Dekkers 5.05.9, 2. Van de Ruit 5.13.2; Finale: 1. Schuiten 4.54.6; 2. Ponsteen 4.55.2. Sprint professionals: finale: eerste rit: 1. Loevesijn 12,4; 2. Janbroers. Tweede rit: 1. Loevesijn 12.1; 2. Janbroers. Kilometer: amateurs: 1. Peter van Doorn (Berlicum) 1.09.24; 2 Klaas Balk (Badhoevedorp) 1.09.43; 3. Ad Dekkers (Udenhout) 1.11.02; 4. Her man Ponsteen (Nijverdal) 1.11.67; 5. Emi Nieuwenhuis (Boelenzlaan) 1.12.49; 6. Wim Keijzer (Westzaan) 1.12.60. Stayers: prof: l En kampioen van Nederland Cees Stam (Koog aan de Zaan) achter Stakenburg 50 km. in 38 min. en 20 sec.; 2. Jaap Oudkerk (Naarden) achter de Graaf, op twee ronden; 3. Piet de Wit (Warmer) achter Walrave, op negen ronden; 4. Fred Niemeijer «amateur) achter Huizinga. op 10 ronden); Minne- boo (amateur) achter Bos, op 11 randen; 6. De Jong (amateur) ach ter Ruiter, op 13 ronden; 7. Deen (amateur) achter Zoon, op 15 ron den; 8. Harry Deene (Den Haag) achter Koch, op 17 ronden. Roy Schuiten AMSTERDAM Als op 6 augustus in Gap een Nederlander we reldkampioen op ae weg wordt, krijgt chef d'equipe J. Foerster van de Amsterdamse zakenman Kurt Vyth een bedrag van 10.000 gulden om onder de Nederlandse renners te verdelen. Kurt Vyth heeft in het verleden zijn sporen in de wielrennerij verdiend als organisator van enkele rondes van Nederland, als zes- daagse-directeur en als sponsor van wegploegen. Een paar jaar ge leden verdween hij uit de sport door een affaire bij de door hem opgerichte accufabriek. die door een Frans concern werd overge nomen. De geste ten aanzien van de wereldkampioenschappen betekent, dat Vyth terug wil komen in de wielersport. Hoe precies wil hij nog niet zeggen. Hij heeft echter bij de KNWU al een visje uitge gooid over het eventueel opnieuw organiseren van een Ronde van Nederland voor professionals, waarbij hij dan hoe dan ook Eddy Merckx aan de start zou willen hebben. DEN HAAG Dat de roep om sanering van banen langzamerhand geen loze kreet meer is, bewijst het draf- en rensport program ma van dit weekeinde. Weliswaar zijn er op vier plaatsen van ons land mee tings, maar alleen de programma's van Alkmaar en Duindigt halen een ruime voldoende. Op Duindigt is dit vooral te danken aan de bijdragen van de volbloeds. Weliswaar zijn ze slechts in twee nummers vertegenwoordigd, maar die zijn dan ook het meest inte ressant. In de Toekomst-prijs ko men 2-jarigen aan de start, die aan het begin van hun carrière staan. Van Hillegonda en Jamber- deen hebben we de beste ver wachtingen. De ren om de Chatiee-prijs is ge heel voor rekening van de amatri ces en amateurs, en dat wil zeg gen dat er om iedere grasspriet van de baan strijd zal worden ge leverd. Een open ren waarin we een lichte voorkeur hebben voor Quick Nanny en Bebe-Boo. Bij de dravers zal het trio Hercu les V - Gunner Dear en Daimler de hoogste ogen gooien in de strijd om de Pirat-prijs. Outsider in dit gezelschap is Aad Harm- sens Ulric d'Or. die tot nu toe zijn reputatie op Duindigt nog niet heeft waargemaakt. Met wat ge luk kan het er zaterdag wellicht van komen.. Tips voor de draverijen en rennen te Duindigt zaterdag 22 juli a.s. Eerste start: 14.30 uur. Polardachs-prijs: 1. Junior Satan 2. Jenny's Olivier. 3. Klara Rood- noot. Outsiders: Katja en Karaak. Vrijdag-prijs: 1. Hartin Gerda. 2. Giovanni 3. Gay. Outsider: Empe- reur CH. Hortensia-prijs: 1. Jodney B. 2. James Buitenzorg. 3. Jane Areta. Outsider: Jet Westlandia. Tenebroso-prijs: 1. Kolja T. 2. Idylle 0. 3. Ivan. Outsider: Ingo van Bonni. Pirat-prijs: 1. Hercules V. 2. Gun ner Dear. 3. Daimler. Outsider: Ulric d'Or. Quite Heny-prijs: 1. Jefferson. 2. Jonathan. 3. Intrepid Girl. Outsi der: Ivan van Barke. Urdy Mars-prijs: 1. Jaspis du Bois. 2. Hellen Carbonari. 3. Ido van Alkestis. Outsider: Irresisti ble. Dean Worthy-prijs: 1. Kees Ver kerk. 2. Kampiko T. 3. Caroline N. Outsider: Korstina. Toekomst-prijs: 1. J am berde en. 2. Hillegonda. 3. Osarieta. Outsi ders: Panta Rei en Ferrero. Chatiee-prijs: 1. Quick Nanny. 2. Bebe-Boo. 3. Ambition. Outsider: Dilisoitri. Directie Diaconessenhuis LEIDEN De directie van het Diaconessenhuis heeft vanmorgen over het ontslag van de verpleeg ster, die weigerde een panty te dra gen bij de huidige warmte, verklaard dat zij niet is ontslagen, maar dat zij zelf haar ontslag heeft genomen De directeur zei, dat de vrouw naar de adjunct-directrice was gegaan met de mededeling dat ae zou vertrekken als ze haar panty aanmoest. 'Toen ze het bevel (kreeg haar panty aan te trekken vertrok ze", aldus direc teur Van Woelderen. Schoonmaakmiddel verdampt door hitte: explosie HORN <L> (ANP) 'n echtpaar uit Hora werd gisteravond gewond door een explosie, die naar de brand weer aanneemt, was ontstaan door verdamping van een schoonmaak middel. De bewoner had het middel gebruikt om de lijm van de vloer bedekking te verwijderen. Het door de hitte snel verdampte schoon maakmiddel zal zijn ontploft door het waakvlammetje van de geiser keuken. Enkele deuren van de woning werden stukgeslagen, ruiten sneuvelden en de garagedeur werd uit de hengsels gelicht. Beroepingswerk Aangenomen naar Tsummarum- Firdgum (toezegging) H. Altena te Nijmegen. Bedankt voor Hoornaar toez.) voor Noordeloos J. D. van Roest, zendingsprediekant G.Z.B. wonende te Hardin xveld-Giesendam Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Zunderdorp A .T. Polhuis, kandidaat te Amsterdam. GEREF. KERKEN Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Kerkwerve Ch. Ver- hage te Den Haag-Centrum. VRIJE EVANG. GEMEENTE Bedankt voor Bergen (Noord- Duitsland)Ned. gemeente, H. E. van der Bij te Heerde. UTRECHT Ruim tweehonderd recruten van de Willem 3 kazerne en de Bernhard kazerne in Amersfoort hebben zich er over beklaagd dat degenen die 's nachts wacht hebben ook overdag dienst moeten doen. Afdelingsbestuurders van de Ver eniging van Dienstplichtige Militai ren (WDM) hebben het "massabe- klag" vandaag ingediend bij de twee kazernecommandanten. Het is in de militaire dienst gebrui kelijk dat degenen die 's nachts wacht lopen overdag vrij zijn. Vol gens de WDM wijken de twee com mandanten daar van af omdat er anders te weinig tijd over zou blij ven voor de opleiding. Een ander argument zou zijn dat er maar vier uur wacht gelopen hoeft te warden. "Maar dat gebeurt met tussenpozen van een uur", aldus een VVDM-woordvoerder, "zo dat er in feite acht uur lang niets van slapen komt". DEN BOSCH De Bossche rechtbank heeft de dertigjarige J. L. uit Uden veroordeeld tot zes Jaar met aftrek. In december vorig Jaar vuurde hij acht kogels af op twee mannen. De 24-Jarige Marinus Reuvers was op slag dood. Zijn 28-Jarige broer Drikus stierf tien dagen later in een ziekenhuis. De preclese toe dracht van de schietpartij is onbe kend. Maar voor de officier van Justi tie staat het vast dat L. heeft ge schoten. Hij eiste veertien dagen geleden twaalf Jaar met aftrek. Bus beroofd Drie Jongelui, ge wapend met een vuurwapen en mes sen, hebben gisteravond een bus to het Newyorkse stadsdeel Queene overvallen. Zij bedreigden de chauf feur met het vuurwapen en beroof den de 31 passagiers. Volgens de po litie hebben de drie rovers ongeveer 600 dollar in contanten, 13 horlo ges en verscheidene ringen buitge maakt. De inzittenden van de bus zijn ongedeerd gebleven. REYKJAVIK Eén minuut lang keek Spasski gisteren on beweeglijk naar het bord waarop Robert Fischer zojuist de 28e zet van de vijfde partij had uitgevoerd. Toen stond de Rus op en gaf zijn tegenstander een hand ten teken van overgave. Een enorme ovatie uit het publiek barstte los: Fischer, spelend met zwart had de vijfde partij in de schaaktweekamp van de eeuw gewonnen. En Spasski en Fischer kunnen nu zondag met een gelijke stand van 2,52,5 aan het zesde duel beginnen. Het slot van de vijfde partij was overigens een anti-climax geworden. Beide spelers hadden in een Nimzo- Indiër moeilijke nieuwe positionele problemen op het bord gebracht. Zij kweten zich op niveau van hun taak. Spasski (met wit) zoekend naar ruimte, Fischer pogend een paard ac tief te posteren. Wit verbruikte wat meer tijd, maar had wel een zeker voordeel behouden. ZWOLLE FC Den Haag is gis teravond voor 3.000 toeschouwers in Zwolle niet verder gekomen dan een gelijkspel (22) in een oefenwed strijd tegen eerste divisieclub PEC Zwolle. Deze stand was reeds btf de rust bereikt door Bregman (01, 9e minuut), Egbert ter Mors (11, 14e), Augustson (12, 29) en weer Ter Mors (22 42e). Het was een ge- lijkopgaande wedstrijd, waarin de nieuwe aanwinsten een goede indruk achterlieten. Ajax heeft gisteravond tijdens het Drentse trainingskamp een oe fenwedstrijd tegen de amateurtwee deklasser Hoogeveen met 70 ge wonnen. De ruststand was 40. De doelpunten kwamen voor rekening van Arnold Mühren (2x), Keizer, Gerrle Mühren, Swart, Cruijff en Schilcher. Jan Mulder deed niet mee. Er waren 7500 toeschouwers. greep, die zelfs onder tweede klasse spelers verbazing zou hebben gewekt. Die blunder kostte de wereldkam pioen een zet later de zege: toen Fischer Ld7xa4 had uitgevoerd zat Spasski een minuut lang onbeweeg lijk voor hij opgaf. Daarna wandel den de spelers naar buiten. En ter wijl voor het eerst in de schaaktwee kamp een glimlach over het gezicht van Fischer trok, werd Spasski opge wacht door twee leden van zijn bege leidingsteam die met hem een heftige discussie aangingen over de blunder die hij had gemaakt. Die fout was zo grof dat ook scheids rechter Lothar Schmid na de 27e zet op elk moment de opgave van Spasski verwachtte: "Ik hield me gereed om op te staan uit mijn stoel", zei hij la ter, "Spasski had zijn positie hope loos gemaakt". En die positie was voor de misgreep al niet best. De Zuidslavische grootmeester Glicoric: "De lopers van Spasski waren niet bepaald actief: hij was echt al in moeilijkheden. De onherstelbare fout van Spasski bespoedigde zijn "ondergang" in een partij waaraan weer heel wat gekra keel vooraf was gegaan. Een paar uur voordat het vijfde duel zou beginnen, waren timmerlie den nog druk in de weer geweest om de ingangen van de sporthal in Reyk javik te voorzien van geluiddempend materiaal. Zij plaatsten boxen met dubbele gordijnen, die volgens de voorzitter van de IJslandse schaak bond Thorarinsson een bijna ideale situatie creëren,,A1 zou je in de gangen een bom laten ontploffen, dan nog zou geen pion er meer van opkijken", schertste hij. En ongeveer een uur voor het begin van de partij begon Chester Fox, die de exclusieve filmrechten van het gevecht heeft gekocht zijn camera's weer te instal leren. Een kwartier voor het tijdstip van aanvang kreeg hij echter tele fonisch de opdracht alles te verwij deren op ..verzoek" van Fischer, die de aanwezigheid van camera's onder zekere voorwaarden wel wil toestaan, maar niet over de plaatsing daar van wilde discussiëren vlak voor een belangrijke partij. Fischer had trou wens (weer) meer verzoeken. Bij een inspectie die de Amerikaan eerder had uitgevoerd in de hal wees hij op 'n twintigtal zaken die hem niet be vielen. Fischer klaagde over 't gepo lijste marmeren schaakbord: hy wenste een kleiner bord met minder glas. Ook de donkerbruine gordijnen voor de ramen in de hal stonden hem niet aan. Bovendien vroeg Fischer om een nieuwe auto en vrij gebruik van het hotelzwembad. Op deze eisen kreeg hy een vriendelijk, maar be slist "neen" te horen. Wit: B. Spasski (Rusl.), zwart: R. Fischer (Ver. Staten) Nimzo-Indtisch 1. d2-ti4, Pg8-f6; 2. c2-c4, e7-e6; 3. Pbl-c3, Lf8-b4; 4. Pgl-f3, C7-C& 5. e2-e3, Pb8-c6; 6. Lfl-d3. Lb4xc3+; 7. b2xc3. d7-d6; 8. e3-e4. e6-e5. Alles overbekende theorie. Vooral groottmeesters als Najdörf, Doraner en Hübner spelen he>t gaarne. 8. e6-e5; 9. d4-d5, Door dit vastleggen van de centrum- formatie wordt de toekomsit bepaald. Zwart heeft niet al te veel ruimte, doch een solide positie. Vooral in het itaktische vlak kan hij op "gebeurte nissen" hopen. Wit speelt in begin sel op konlmgsaaroval, 9. Pc6-e7 Eertijds, zo'n 40 jaar geleden (al dan niet met inschakeling van Saemisch' zet 4 a3> was hier Paö gebrui kelijk. Daarna placht men b6 en La 6 te doen, eventueel Dd7-a4, teneinde door de aanval op c4 witte stukken te binden. Zwant's 9de zet koerst op moderner vaarwa teren. 10. pf3-Jh4, h7-h6 Tot zover niets nieuws onder de zon. 11. f2-f4, Gebruikelijk is hier 11. f3. zoals bij voorbeeld: Donner deed itegen Anidere- son en Garcia (1971). Het beste ver volg lijkt dan 11. ,95; 12. Pf5, Lf5: 13. ef5: Da4; 14. Dc2. Spasski dacht over 11. f4, 20 minuten na. Het is de vraag of hy voorbereid is geweest op de door zwart gekozen variant. Zo ver ons békend, is de tekstzet nieuw in deze positie. 11. Pe7-g6 Indien 11. Ef4: dan 12. Lf4: en nu kan het spel verschillende (onbe kende) kanten uit. We onderzoeken, ender alle voorbehoud, 12. ,g5; 13. e5. en nu bijvoorbeeld 13. Pfgö; 14. Ed6;, Gh4:; 15. De7:. De7: 16. De4, of 12. Dc7 13. Pf3, met goed spel, of 12. Pg4; 13. Pf5, en opnieuw kan wit met vertrouwen de positie verder spelen. Met de tekstzet lijkt zwart op een vaste sltand aan te sturen. 12. Ph4 x g6. Waarschijnlijk het sterkst. Na 12. Pf5, Lf5: 13. Ef5Pf4: staat zwart goed. 12. f7xg6; 13. f4xe5, d6xe5: wits gedekte vrijpion kan waarde krijgen, indien a> het zwarte paard van het stopveld d6 kan worden "weggehouden;" en b) het witte loper- paar te mobiliseren valt. 14. Lcl-e3, b7-b6 Thans kan zwart pogen de manoeu vre Pf6-e8-d6 in het spel te brengen. Wit verhindert dit alsnog. 15. 0-0, 0-0; 16. a2-a4, a7-a5 Op 16 Pe8 volgt 17. Tf8: 18. a5. en wit heeft een sterk (Initiatief. Door a5 maakt zwart een toe komstige actie tegen a4 mogelijk. 17. Tal-bl, Lc8-d7; 18. Tbl-b2, Ta8- b8 Opnieuw ging 18. Pe8 bezwaar lijk wegens torenruil en daarna Dbl, 19. Tb2-f2, Dd8-e7 De blokkade-sfeer in dit duel doet denken aan een beroemde panty Nim- zowi'tschJohner uit de twintiger jaren. 20. Ld3-c2, g6-g5; 21. Le3-d2, De7-e8 Beide spelers hebben enkele "aan passende" zeitten gedaan. Zwart kan met het paard naar h5 streven, even tueel op Dg6 aansturen. Wits kracht ligt natuurlijk op de f-lijn en heb misschien gebruik maken van zwarts zwakte p6, vooralsnog lijkt het evenwel ndet eenvuodüg de stand aan het kruien te brengen. Spa-sski jJtaat iets beter. Voor de resterende 19 zet ten heeft wit nog 45 minuten over, zwamt 75 minuten; dit kan gewicht in de schaal gaan leggen. 22. LdS-el, De8-g6; 23. DdH-dB, Pf6- h5; 24. Tf2xf8+, Tb8xf8; 26 Tflx f8+, Kg8xf8; 26. Lo2-dfl, Ph5-f4; 27. Dd3-c2??, Misschien wel de grootste blunder uit Spasski's loopbaan. Voor de hand lag 27. De3, met normale voortgang van de partij. 27Ld7xa4 Wit geeft het op. - Men zie: 28. Da4: De4: 29. Kf2. Pd3 enz., of 28. Dbl. Ldl; 29. Ddl;, De4:, en wit staat hopeloos. Boris Spasski grootste blunder uit loopbaan?

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13