oetemelk moet reer bittere pil erwerken Tour toch erg zwaar RAAK IJSHOCKEY" GAAT HOKYBAAN BESPELEN DE APPIE HAPPIE lenner uit Rijpwetering kan rit net niet winnen Uitstekende indruk jeugd waterpoloteam )AG 21 JULI 1972 p. SÏÉ* fetiGViï t s K Jt u«e ORT Bernard Thevenet heeft voor de tweede keer in deze Tour de klimmers t. Zoals op de Mont Ventoux, waar hij uit de achterhoede oprukte om te winnen, lij het gisteren op de Ballon d Alsace en bezorgde daarmee vooral Joop Zoete- :en bittere teleurstelling. melk was voor de tweede keer vlak bij een rito verwinning en ditmaal had hij rrenten aan zijn zijde die hij dacht aan te kunnen. Het ging net niet. Zoetemelk e een foutje, reed een te klein verzet en kon in de laatste paar honderd meter de rage van Thevenet niet beantwoorden. van de zeventiende etap- ,arlier-Ballon D'Alsac. 213 1. Thevenet (Fra-Plaud) Zoetemelk (Ned.-SchoUe) Martinez (Pra-Driessens) Merckx (Belg-Albani) Van Impe (Belg-Stablins- chtjo, 6. Hezard (Fra-Stablins- Gimondi (It.-Adorni) iunde (W. Dld.-V. Varen- t.; 9. Poulidor (Fra-Caput) 10. Mortensen (Denm-De 5.59.50; 11. Houbrechts iorni) 6.00.04; 12. Pustjens )0," Minski) 6.00.10; 13. Van 10,- sc-he (Belg-Albani) 6.00.12; 10,- isle (Fr-Plaud) z.t.; 15. Belg-Albani) 6.00.44; 16. Ned-Pellenaars) 6.00.54; 17. Wyjoenmaecker (Belg-Albani) Aümar <.Fra-V. Vaeren- 19. Agostinho (Port- De laatste bergrit in de Tour, er komen nog slechts wat weinig bete kenende hellingen van de vierde ca tegorie, kreeg daarmee een verras sende ontknoping. Het was de on verwachte afsluiting van een dag, die minder werd getekend door felle strijd dan door moeilijkheden van l de drie belangrijkste renners uit de j grote tien. Merckx, Guimard en Van Impe haalden allen de top in niet bepaald optimale conditie. Niemand begeerde een strijd op ha ren en snaren en daardoor bleef de koers vlak tot aan de ravitaillering na ruim 120 kilometer. Nadat Ver- straeten de eerste premiesprint had gewonnen «voor Van der Vleuten en Campagnard) viel Frans Verbeeck aan. De slanke Belk kwam niet ver weg, maar zijn tempoverhoging zorgde er voor dat Cyrille Guimard het contact kwijtraakte, doordat hij medisch verzorgd moest worden. Pe- rin, Mourioux en Monyron brachten Guimard weer terug in de groep ten koste van 25 franken en vijf tien seconden straf de man wegens het duwen van Guimard, die een zelfde boete en straf kreeg Het bleef betrekkelijk rustig vlak bij Beaulieu, waar Van der Vleuten, Genty en Muddemann gin gen jagen op de premie van 750 franken die de Peugeotfabriek had uitgeloofd. Een vierde, Gerben Kar stens, liep met de buit weg. i) 6.00.59; 20. Ricci (Fra- y) 6.01.23; 21. Guimard rut) 6.01.05; 22. Wagtmans lenaars) 6.01.08; 23. Millard essens) z.t.; 24. Tschan (W. ld» 6.01.23; 25. Danguillau- .-Plaud) 6.01.26; 50. Kar- Vaerenbergh) 6.0S.25; 58. ten (Pellenaars) 6.14.02; 61. (Pellenaars) z.t.; 62. Dol- hotte) z.t.; 77. Vianen (Pel- 82. Prinsen (Pelle- meen klassement ziet i ippe als volgt uit: na Het was kruimelwerk, net als een kortstondige actie van Schot, Huys- mans, Mourioux. Houbrechts, Guyot, Millard. De Schoenmacker en Lie- vens. De echte strijd begon zelfs niet bij de ravitaillering, waar Agostinho de vrede verbrak. Binnen 10 km veroverde hij een winst van 1 min. en 20 sec. Veel meer werd het niet. Het leverde wel wat geld op, want Agostinho kwam op de cols van de Schirm, de Hundsruck ie Odereren als eerste boven en won bovendien de tweede premie- sprint van diedag en werd iufcgeroe- pen tot strijdlustigste. Vyf kilometer voor de finish pro beerde Martino Martinez het karwei dat zijn ploeggenoot Agostinho niet had kunnen klaren, af te maken. Joop Zoetemelk sprong mee met de gebrilde Fransman en samen namen zij voldoende afstand om hoop op 'inst te hebben. Bernard Theve net echter, die rustig in zijn eigen tempo was omhooggegaan, sprong naar de koplopers en verraste Zoe temelk en Martinez op een paar honderd meter voor de eindstreep met een vlijmscherpe tussensprint. Ruim twee minuten nadat Thevenet jubelend over de streep was gegaan, moest de uitgeputte Cyrille Gui mard van zijn fiets worden gehol pen. ZEILEN De 26-jarige Fran- caise Marie-Claude Fauroux is gis teren als eerste vrouw in Newport (VS> aangekomen na het zeilen van de trans-atlantische race. Zij w;on daarmee de "Prix des Dames" en zorgde voor een dubbele Franse overwinning, want ook in de herén- afdeling won een Franse bemanning. Marie-Claude Fauroux, een bankiers dochter uit Cannes, is met haar elf meter lange jacht Aloa VII 33 dagen onderweg geweest. (Belg-Albani) 90.28.54; 2. (Fr-Caput) op 7.43; 3. (Fra-Caput) op 10.03; 4. (It.-Adorni) op 10.07; 5. V. lg-StabLinski) op 14.05; 6. (Ned.-Schotte) op 15.17; tinez (Fra-Driessens) op Hezard (Fra-Stablinski) op Agostinho (Port-Driessens) lf<T 10. Thevenet (Fra-Plaud) 11. Janssens (Belg-Dries- 37.17; 12. Delisle (Fra- op 41.35; 13. Houbrechts fcorni) op 42.54; 14. Morten- tim-De Muer) op 44.23; 15. (Bel-Albani) op 46.12; 16. Bosche (Bel-Albani) op Verbeeck (Belg-Jossart) 18. Aimar (Fra-V. Vaeren- )p 58.04; 19. Perin (Fra-Ca- 1.00.06; 20. Tabak (Ned- la^rs) op 1.00.50; 26. Pustjens iblinski) op 1.20.47; 55. (Ned-Pellenaars) op Karstens (Ncd-V. Vae- op 2.03.12; 62. Prinsen üenaars) op 2.03.52; 71. (Ned-Pellenaars) op 2.20.43; Vleuten (Ned-Pellenaars) op Krekels (Ned-Pellenaars) 8.3 Dolman (Ned-Schot- 7.13. egenklassement van de 17e linski (.V. Impe, Hezard, 17.39.34; 2. Plaud (Theve- e, Tschan) 18.00.43; 3. Al- Herckx, v/d Bossche, De aacker) 18.00.46.; 10. Pelle- labak, Wagtmans, v.d. Vleu- 16.04. ploegenklassement 274.10.24; 2. Driessens 3. Albani 274.26.45; 10. 'rs 277.22.31. Jgemeen puntenklassement mard (Fra) 227 pnt; 2. (Belg) 181; 3. Zoetemelk 14; 4. Poulidor (Fra) 106; 5. (It) 97; 6. Van Impe bergklassement: Impe 221 pnt.; 2. Merckx Agostinho 158; 4. Pustjens Zoetemelk 95; 6. Poulidor 76. Europees record Walter Kusch MUNCHEN De Westduitse zwemmer Walter Kusch heeft giste ren in München het Europese re cord op de 200 meter schoolslag ver beterd en gebracht op 2 minuten 24,6 sec. Het oude record stond sinds 1969 op naam van de Rus Nikolai Pankin met 2.25,4. De 18-jarige Walter Kusch, een pupil van Gerhard Hetz, leverde zijn prestatie in een speciale recordpo ging, nadat hü woensdag Pankins record op drietiendc seconde had ge mist in de finale van zijn nummer tijdens de Westduitse zwemkampi- oenschappen. Leclerc weg bij Olympique marseille MARSEILLE Marcel Leclerc, voorzitter van de Olympique Mar seille, de grootste voetbalclub van Frankrijk, heeft gisteravond deze functie neergelegd. Dit bericht is in Frankrijk ingeslagen als een bom. Leclerc, een rijke zakenman, en Olympique Marseille werden de laat ste Jaren als één beschouwd. In een officieel communiqué heeft O.M. verklaard dat Leclerc was af getreden om de gevoelens van naijver van andere clubs tegen de Marseil- laanse club te doen verminderen. Leclerc is van mening, dat men hem ziet als de verpersoonlijking van O.M. en dat daarom zijn aftreden een gunstige invloed zal hebben op de verstandhouding tussen OM. en de andere clubs. Overigens zijn insiders ervan over tuigd, dat Leclerc ook nog om andere reden de voorzittershamer heeft neergelegd. Momenteel wordt boekhouding van O.M. gecontroleerd door de belastingdienst. Verscheidene bestuursleden zouden als gevolg daar van het aftreden van Leclerc hebben geëist. Men denkt dat zij bang zijn, dat er belasting-technisch op andere zaken van de voorzatter, meit name het uitgeven van een krant, wel het een en ander is aan te me. .ten. Bernard Thevenet heeft voor de tweede keer in deze Tour de klimmers verrast en gaat als eerste over de finish. T ranen Lucien van Impe kwam huilend van pijn de tranen waren echt over de streep. „Nog nooit heb ik zo moeten afzien als nu. Werkelijk, de laatste dagen heb ik bloed en water gezweet. De dokter heeft mij ver- te'd. dat ik tenminste acht dagen rust moet nemen en dat ik er on middellijk mee moet beginnen. Ver- Achtlandentoernooi in Gouda GOUDA Het Nederlandse Jeugd- waterpoloteam heeft op de eerste dag van het achtlandentoernooi in het "Torenfoad" in Gouda, 'n uitstekende indruk gemaakt. Werd de eerste overwinning op Zweden (10-3) nog niet helemaal serieus genomen, om dat dit land bij voorbaat als een der zwakste deelnemers goM, de zege op West-Duitsland (6-2) imponeerde zelfs de Hongaren en de Russen, van wie de eersten als favorieten aan dit toernooi zijn begonnen. Bondscoach Harry Vriend, die speciaal kwam ktf- ken naar Münchengangers Gijs Stro- boer en Tonnie Buunk, en de trainer van de Nederladse jeugd (onder 21 jaar) waren zeer tevreden over de Nederland kwam tegen Zweden langzaam op gang. De eerste periode werd afgesloten met een voorsprong van 2-1, maar halverwege de wed- strijd werd duidelijk dat de Zweden het allengs hoger wordende tempo van de "oranjecaps" niet kon volgen. De tweede wedstrijd van het Neder landse zevental, tegen West-Duits land. was het spannendse duel van de dag. die veel grote uitslagen te zien gaf. Na de 1-1 van de eerste speeltijd liep Nederland uit met de regelmaat van een klok. Nico Lande- weert (twee treffers) en Ron Koster (ook twee) waren naast de interna tionals de beste spelers. Hongarije speelde bijzonder sterk heeft na twee wedstrijden het doelgemiddelde van 22-2. Maar in die ploeg zitten dan ook internationals als Horvath, Vindisch en Conred. De uitslagen van de eerste dag zijn: Bulgarije-Hongarije 0-11, Groot Brittannië-Rusland 5-10, Spanje- West-Duitsland 9-6. Nederland-Zwe den 10-3, Hongarije-Groot Brittanië 11-2, Rusland-Bulgarije 13-3, Zwe den-Spanje 6-13. West-Duitsland- Nederland 2-6. moedelijk heb ik een spiertje in mijn linkerknie gescheurd. Maar op dit moment kan ik mij geen rust veroorloven. Ik heb een kans het bergklassement te winnen en die kans wil ik verdedigen al zal ik ne.it aflts vandaag op één been om hoog moeten gaan." Van Impe ging inderdaad op een been omhoog, maar zijn grootste concurrent voor de bergprijs. Eddy Merckx. was ook niet honderd pro- cen en deed bovendien lang niet al les om Van Impe uit zijn toppositie te verdrijven. Matthieu Pustjens: ..Wat Je zag ge beuren was eigenlijk ongelooflijk. Als wij op een col kwamen dan za ten Van Impe, Merckx en ik aldoor voorin. Merckx deed iedere keer alsof hij serieus sprintte voor de punten, maar hij bleef steeds een streepje achter Lucien." Alleen op de Ballon d'AIsace liet hij Van Impe niet voorgaan. Maar daar ging het niet alleen om de punten, ook om de tijd en Merckx had al seconden moeten prijsgeven. Ten slotte is al te goed buurmansgek en dat weet Eddy Merckx zeer goed. BELFORT Toen de wielerwereld aan deze Ronde van Frankrijk begon, keek iedereen erg ernstig bij het uitspreken van de waarschuwing, dat dit de zwaarste ronde sinds vele, vele jaren zou worden en een man als Kees Pellenaars liet zich bij gelegenheid al eens ontvallen, dat het de moeilijkste Tour zou zijn, die hij zich kon herinneren. Dat zegt heel wat, want Pel is er van vlakbij getuige van geweest, dat renners van een vorige generatie streden op berghellingen die toen beslist nog niet leken op de boulevards, die tegenwoordig naar sommige toppen leidden. Al blijven die toppen natuurlijk even hoog, tóch moest er twintig Jaar geleden ook zo het één en an der aan extra-moeilijkheden worden overwonnen. Ten opzichte dan van nu, want nie mand kan ontkennen, dat terugko men naar het peloton nadat je zelf Door Fred Racké een bandje hebt moeten omleggen alvast ietwat minder eenvoudig ós dan het overbruggen van een af stand van een paar honderd meter, nadat bliksemsnel vanuit een via de zeer attente Tourradio gewaar schuwde ploegleiderswagen een me canicien met een nieuw wiel is ko men aansnellen. Om maar eens een verschil te noe men. Er staat natuurlijk tegenover, dat de evolutie van de wielersport er ook toe heeft geleid, dat met de gebruikmaking van alle nieuwe vin dingen van de techniek en de ver betering van de wegen, de snelheid evenredig is gestegen. Er wordt te genwoordig gemiddeld harder ge koerst. Als de zaken dan wat dat betreft in evenwicht blijven, dan moet deze Tour er in de ogen van de vetera nen er tóch nog erg zwaar hebben uitgezien toen men het profiel en het etappeschema raadpleegde. Het eigenaardige is nu, dat het er tij dens de Ronde allemaal toch niet zo erg uitzag. Toen de bergritten eenmaal aan de orde waren, bleek dat na de Auois- que nog een fikse uitloop naar Pau was neergelegd, dat de Ventoux van de wat betere kant werd beklom men, dat de Galibier in een apart ritje met daaropvolgende rust en lange afdaling was opgenomen en dat de Revard was bestemd voor een klimpartij van korte duur in de namiddag van wat gerust een rust dag mocht heten. Om maar een paar voorbeelden te noemen van hoe het leek mee te vallen. Klachten Toch kon je gisteren op de too van de Ballon d'AIsace wel weer afstap pen van het geloof dat het allemaal zo erg niet was. Niet omdat daar de renners opeens van de fiets vielen, of omdat reeksen uitvallers moesten worden genoteerd, maar wel als Je de klachten van de coureurs op een rijtje ging zetten. Neem zo'n geval als dat van Gyrille Guimard. Zwoe gend, wit weggetrokken overbrugde de kleine man de laatste meters. vechtend voor zijn tweede plaats in het algemeen klassement, de pijn verbijtend van een blessure waar over. twee drie dagen eerder vrijwel niemand repte, dan wefl schouderop halend af deed. Dat op eens zo'n man als Guimard de wilskracht van vroegere Tourmartelaren moet aan wenden om toch vooral maar Parijs te halen, is toch wel weer tekenend. De duur van de Tour en haar blijkbaar toch erg lastige etappes slaan toe. Zelfs bij een man als Eddy Merckx. Die gisteren een moeilijke dag doormaakte, onomwonden erkende dat een Bernard Thevenet van hem was weggereden met een snelheid die voor Merckx op dat moment onhaalbaar was, om vervolgens een verhaal te vertellen over een ver keerde koersbroek die een ontste king op het zitvlak zou hebben aangewakkerd. De grote, sterke Merckx. die gedurende een qua koersverloop niet eens zo ingewik kelde dag meermalen achterin het peloton verblijft - het is een beeld dat in de Tour nog niet is voorge komen. Nu niet En dat, plus het feit, dat een oer sterke maar domme coureur als Agostinho nu eens niet een solo- rush kan volhouden, maar wordt achterhaald door renners van het type Danguillaume en nog een hele club anderen, onder wie een tegen vallende Gimondi, een zeker niet in topvorm rijdende Zoetemelk en een op zijn „hoge" leeftijd maar niet uitgeput rakende Poulidor. dat wil wel zeggen, dat deze Tour toch zwaarder is dan je zo onderweg dacht. Trouwenis, het feit dat op weg naar de top van de Ballon d'AIsace zich renners met het gevecht vo>raai gingen bemoeien, die gedurende een aantal dagen uit het beeld waren verdwenen - zoals een Thevenet en een Hezard - dat zegt toch ook wel iets. In ieder geval, dat deze Tour voor de topcoureurs, die zich elke dag weer met de controle op de ge beurtenissen dienen te bemoeien, wel een koens zal ztfn, die ze zich tot in lengten van dagen zullen blijven herinneren. QUICK BOYS TEGEN AZ'67 KATWIJK Quick Boys speelt morgenmiddag om 4 uur een oefen wedstrijd tegen AZ '67. 'M e gaan ijshockey hier populair en sterk maken (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN De sportsponsoring-actdviteilen van 'Raak' in de komende drie jaar wil de frisdrankenfabriek 1,9 miljoen gulden in de Nederlandse sport investeren zijn de 'tweede fase' ingegaan. Kregen een goede maand geleden de Haarlemse honkbalvereniging Nicols en de volleybalclub SFC uit Assen een 'gouden handdruk' van directeur Jim Müller, gisteren werden in het Scheveningse Kurhaus lucratieve con tracten getekend door de Arnhemse handbalvereniging Swift, de ijshockeyclub Rotterdam en de ijshockeyclub Den Haag. Vooral de sponsoring van de bei- petitie en de Coupe International de ijshockeyclubs, die in één stich- K44r,o- ting samengaan en (voorlopig) met één team onder de naam „Raak" in de eerste divisie van de Neder landse competitie, de Benelux-com - derlandse IJshockey Bond sinds i Van de 30 thuiswedstrijden speelt 1959 nog slechts op papier. Korte „Raak" er 23 op de Hoky-baan en tijd geleden werd de „slapende" club zeven in het Rotterdamse Ahoy- gewekt" door de heren Jan v. d.sportpaleis. Voor het eerste Jaar is Gun (Den Haag), Hans Kortekaas een begroting opgezet van f. 300.000. (Wassenaar», Ton Menken (Was- j Een derde deel van dit bedrag is senaar)Theo Nijssen (Leiden) en bestemd voor het aantrekken van Bas Vonk (Oegstgeest), die een kortstondige verbintenis met HIJS Hoky niet wensten te continueren. Samenwerking tussen HIJS en het vijftal zakenmensen bleek niet lan ger mogelijk. HIJS heeft zich hier door in een moeilijke positie gema noeuvreerd, omdat inmiddels .Raak' erin is geslaagd voor een Jaar de ijsbaan van Zwolsmans NV „Hout- rust" te huren. Vermoedelijk zal HIJS nu moeten uitwijken naar het nieuwe complex De Uithof. buitenlandse spelers. Leidenaar Theo Nijssen: „Dit is uniek voor Neder land. We gaan het ijshockey hier populair en sterk maken. Let op; we zijn van plan er ook mee naar Lelden te komen ..Raak" zal in de nabije toekomst haar sportsponsoring verder uitbrei den. Directeur Jim Müller: „De on derhandelingen met de Delftse bas ketbalvereniging Punch en de Ne derlandse Basketbal Bond zijn in een ver gevorderd stadium". u&Li-ooóó MA MME TJE VAM DE BAD/O... TWAWK Yoo 6IE-' r HOOI W'J 15 fJET laflAE ce Vtwees.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11