LFTREDEN VAN 1AUDLING NA SEN SCHANDAAL Sadat wil opnieuw met Russen gaan praten Zwarte Afrikanen worden al twee jaar als laven naar West- en Zuid-Europa gevoerd lavona Ook VS-geheimen voor president Protest tegen uitwijzing van Schumacher door Djakarta Dof, kleurloos haar? Wiegel wil straks in Troonrede uitspraak over lonen en prijzen chtergronden ussisch-Egyp- ch conflict DAG 19 JULI 1972 BUITENLAND jOME (Reuter, GPD) De ,tste twee Jaar zijn honder- zwarten uit de Westafrikaan republieken Mali, Ivoorkust Senegal als goedkope ar- dskrachten naar Frankrijk scheept. De Italiaanse politie eft gisteren meegedeeld dat een omvangrijke handel zwarte slaven uit West-Afri- op het spoor is gekomen, ii de Italiaanse havens en op vliegvelden die naar men ineemt als invoerhavens jben dienst gedaan, zijn enge veiligheidsmaatregelen troffen. )e Romeinse commissaris van itie Antonio Rispoli heeft egedeeld dat hij al zes we- achter een bende mensen- idelaren aan zit. Het nieuws sr deze slavenhandel lekte toen de Italiaanse politie ,andagavond bekend maakte een groep van 59 zwarten uit ili naar een vluchtelingen- np buiten Rome was over dacht in afwachting van him atriëring. rachtwagen zwarten waren vrijdag aan- roffen in een afgesloten chtwagen die nabij de Fran- stad Aix-Les-Bains pech had- cregen. De chauffeur van de Dr de douane verzegelde wa- i, die volgens de papieren of- eel zaaimachines vervoerde, irde geschreeuw en lawaai de afgesloten laadruimte ko- sa. Hij had echter geen sleu- om de deuren te openen en arschuwde daarom de politie, die de wagen openbrak. Meer dood dan levend vielen 59 zwarten uit de vrachtwagen achter gasfornuizen vandaan. Ze zaten opgesloten in grote kis ten. De sloten van die kisten moesten geforceerd worden, want de sleutels lagen in Parijs en in Rome, Zij waren per vliegtuig over gevlogen van Mali naar Tunis en vandaar naar Palermo de hoofdstad van* Sicilië. Via Rome en Alexandrië, ten noorden van Genua, waren zij naar Frank rijk vervoerd. Volgens commissaris Rispoli, opereert van Mali uit de laatste paar Jaar een niet met name genoemde Europeaan, die dn de dirie West-Afrikaanse republie ken nègers "veilig en goed be taald werk in Europa" aan biedt. Hij ronselt bij voorkeur jonge mannen, maar ook jon gens en oudere mannen probeert hij aan te werven. Groepen In de afgelopen twee Jaar zijn aldus Rispoli, bijna iedere maand groepen van ongeveer vijftig zwarte slaven via Tunis, Palermo en Rome naar Frank rijk vervoerd. Deze goedkope werkkrachten kregen een con tract voor twee jaar. Hun reis kosten werden "vergoed" maar om de door de handelaren ge maakte kosten terug te betalen, ontvingen zij de eerste tijd geen loon. Zij zijn te werk gesteld in de bouwnijverheid en we genbouw, waar zij tegen hon gerlonen en zonder sociale voor- Naar commissaris Rispoli heeft meegedeeld, wordt deze slavenhandel gedreven door 'n bende van vijf tot tien man. Via Interpol heeft de Italiaan se politie hun Franse collega's van de slavenhandel op de hoogte gesteld. Rispoli kon ech ter niet zeggen welke maatrege len de Franse autoriteiten heb ben genomen. Eén van de bendeleden zou 'n oud-veroordeelde zijn, een ze kere Aldo Pusceddu uit Sicilië. Deze 24-jarige Siciliaan werd vorige maand door Rispoli op verdenking van "afpersing en handel in mensen" gearres teerd. De rechter heeft hem echter weer in vrijheid gesteld. De commissaris was Pusced du op het spoor gekomen toen bij een inval in een woning in Rome een groep van 68 Zwar ten uit West-AfrJka werd ont dekt, die daar leefden in omstan digheden die aan een concentra tiekamp deden denken. De Ro meinse politie had de inval ge daan nadat buren hadden ge klaagd dat de zwarten, die al len'nog hun kleurrijke inheem se klederdrachten droegen, op straat aan het bedelen waren. Een foto die met een telelens loerd genomen van een zwar te Afrikaan in een vluchte lingenkamp hij Rome. De po litie heeft fotografen en journalisten verboden de zwarten te benaderen. pan stel EN De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Regi- Id Maudling, is afgetreden. Het besluit van de minister ■am nadat bekend werd dat de justitie een onderzoek zou •llen naar de beschuldigingen van de corruptie die in de 'enaamde Poulsen-affaire werden gedaan. De intussen [lliete architect Poulsen zou steekpenningen hebben gege- jn aan parlementsleden en hooggeplaatste ambtenaren. Ook tudling is bij de kwestie betrokken, hoewel waarschijnlijk fchts zijdelings. (ïMster van Binaienlandse Za- j was MaudQinig echter ook hét (fd van de politie en dit maakte aanblijven hangende het pold- indierzoek onmogelijk. Geruch- spreken over een mogelijke te- ceer vam Reginald Maudling in kabinet als de lucht voor hem u olph Bakker e bronnen menen dat de poli- e loopbaan van Ma-utiling nu aal zijn uitgespeeld. Hij wordt het ministerie voorlopig opge ld door Robert Carr, op het nblik de lteider van het La-ger en tot voor kort onder-mintis- voor de Werkgelegenheid, it de leiding van de dagelijkse neg van zaken in het Lagerhuis het bestuur van heit enorme mi- teme voor één m,an teveel zijn, mt men aan dat Robert Carr tenfl.an.dse Zaken niet langer een paar maanden onder zijn üe zal nemen. e-miinister HeaJth is de af lig van zijn vice-premier en één van zy'n vertrouwelingen een ge duchte klap. Het is het tweede ver lies voor het kabinet na het plot selinge overlijden van de vroegere minister voor Economische Zaken in de regering-Heath. Iain Mac Leod. De nu 55-jarige Reginald Maudling studeerde rechten in Oxford, trouwde een actrice en begon zijn advocatenpraktijk in 1940. In de oorlog was Maudling bij de RAF en na enige aarzeling tussen de Socialisten en de conservatieven be sloot hij na de oorlog om zich aan te sluiten bij de conservatieve par tij. Sinds 1950 in het parlement was MaudGing al gauw één van de on misbare mensen van zijn partij. Bijna onafgebroken in regerings functies cf in schaduwkabinetten optredend, benoemde te toenmalige premie- MacMillan hem in 1962 tot minister van Financiën en toen een jaar later Mac-MHlan moest af treden als gevolg van het Profumo- schandaa'l, ontging Maudling het premierschap, dat toen toeviel aan isir Alec Douglas Home. In 1965 was Maudlings populariteit zo groot diat hij do leider van zijn partij had; kunnen worden, als hij maar niét geaarzeld had om het itegen Health op te riemen,. Als mi nister van Binnenlandse Zaken was Maudling verantwoordelijk voor do interneringskampen die onder de negeriing-Faulkner werd'en opgezet cm verdachte katholieken op te sluiten. Niet voor de wind Met het aftreden van minister Maudling als gevolg van de Poul- sen-zaak komt men itot dO conclu sie dat het „Reggae" zoals hij wordt genoemd, in de politiek toch niet helemaal voor de win dis gegaan. Als onbezoldigd adviseur van een van de dochterondernemingen van de architect-zakenman Poulsen liet Maudling do geldsommen d'iePoul- ren hem cadeau wilde geven aan een theaterfonds sturen, waarbij zijn vrouw betrokken was. Dit is op zichzelf geen verboden daad, maar uit het onderzoek bleek dat twee parlementsleden, een Labour- lid en een Conservatief, gelden van Poulsen hadden aangenomen die erg veel op steekpenningen leken. De Britse publicist Anthony Sampson beschrijft Maudling bij het aan vaarden van zijn ministersambt in de regering-Heath als een man die „veel van zijn energie en besluit vaardigheid verloren had". Om ringd als hy was door een jongere en hardere generatie van Conser vatieven maakte hij de indruk aldUs Sampson van een man die behoorde tot een voorbije periode van Conservatisme dat alles wat meer cp zijin gemak deed en het Van die luchthartige kamt zag. Dwangarbeid Na een grote po- litie-actie tegen nationalisten in de Oekraine zijn drie Oekrainers in afzonderlijke processen in Kiew tot dwangarbeid veroordeeld. Twee van hen werden schuldig bevonden aan "opruiing tegen de Sowjet-Unie" en zijn vermoedelijk beschuldigd van het verspreiden van ondergrondse literatuur. Het zijn Serdijenko, die zeven jaar dwangarbeid en drie Jaar interne verbanning kreeg, en Rakits- ki, die vijf jaar naar een dwang arbeiderskamp gaat. De derde, de 70-jarige Sjoemoech, werd tot tien jaar dwangarbeid en vijf jaar ver banning veroordeeld. De aanklacht tegen hem is niet bekend. Minister ontslagen De minister van Binnenlandse Zaken van de Sow- jetrussische republiek Letland Wla- dimir Sei, is van zijn functie onthe ven. Hij is vervangen door Janis Brolisj. Westelijke diplomaten wij zen erop dat er in de Baltiische sta ten al jarenlang nationalistische ver- zetshaarden bestaan en dat er in Letland ook sprake is geweest van Jcods activisme. Maar een recht streekse aanleiding tot het aftreden van minister Sei zien zij niet. Uit de zuidelijke buurtstaat Litauen zijn meer berichten over onrust geko men. Sinds half mei zouden zich daar om politieke redenen vier per sonen door zelfverbranding om het leven hebben gebracht. LOS ANGELES Enkele A- merikaanse militaire documen ten waren zo uiterst geheim dat zelfs de president van de Ver enigde Staten en zijn minister van Defensie geen toestemming kregen ze te lezen. Deze verras sende stelling vormde de kern van de verdediging in het pro ces tegen de twee mannen die beschuldigd worden van het ste len van uiterst geheime do cumenten over de oorlog in Viet nam de zogenaamde Pen tagon- documenten en het vrijgeven voor publikatie. Daniel Ellsberg en Anthony Russo, oud-medewerkers van de Rand corporation, een onder zoekinstituut op hoog niveau, worden beschuldigd van het stelen van de documenten van Rand in 1969, het fotokopiëren en het publiceren ervan. De pu blikatie in de New York Times, de Washington Post en andere bladen vorig jaar veroorzaakte een publieke rel over de omvang van de Amerikaanse inmenging Ln de Vietnamese oorlog. Ells berg (41) dreef in een beëdigde verklaring aan de rechtbank in Los Angeles de spot met het argument van de aanklager dat de documenten uiterst geheim waren. Hij zei dat hij een uiterst geheim document a.1 herkende als hij het zag omdat hij papie ren had behandeld die zo ge heim waren dat de president en de minister van Defensie ze niet te zien kregen. Ellsberg stelde zelfs dat hij zoveel ervaring met geheime documenten had dat hij misschien "de enige persoon was die alle plannen voor een kernoorlog in de Stille Ocaan had bestudeerd". Hij wees ook de beschuldiging van de hand dat hü met de publikatie de nationale veiligheid in gevaar had gebracht en zei dat een ieder die bekend is met het vei ligheidssysteem op de hoogte was van het feit dat de Penta- gon-documenten enkel "uiterst geheim" waren. „Als er docu menten waren die gevaar voor het land konden opleveren dan waren ze op andere wijze ge merkt en werden ze afzonder lijk behandeld", zij hy. Ellsberg kan tot 115 jaar ge vangenisstraf worden veroor deeld en Russo tot 35 jaar. Men is nog bezig de jury samen te stellen. Verwacht wordt dat men daarmee eind deze week rond zal komen. DJAKARTA (AFP) De buiten landse persvereniging in Indonesië heeft dinsdag minister van Buiten landse Zaken Adam Malik gevraagd het visum van de Nederlandse Jour nalist Peter Schumacher alsnog te verlengen. Schumacher is corres pondent in Indonesië voor het Leidsch Dagblad, andere bladen van de Gemeenschappelijke Persdienst (GPD) en de VARA. In een resolutie die gisteren aan minister Malik is overhandigd be treuren de buitenlandse journalis ten dat Schumacher door de Indo nesische immigratiedienst is misleid. Hem was verteld dat hij bij de In donesische ambassade in Singapore zijn visum kon verlengen maar dat dit in Indonesië om procedurele re denen niet mogelijk was. Daarop was Schumacher op 18 Juni naar Singapore vertrokken. Hoewel de Nederlandse ambassa de en de buitenlandse persvereni ging voortdurend om inlichtingen hebben gevraagd werd pas op 14 ju li officieel bevestigd dat Schu macher geen toestemming kreeg om naar Indonesië terug te keren, al dus de resolutie. De buitenlandse journalisten vragen minister Malik zijn invloed aan te wenden om de beslissing ongedaan te maken. De Indonesische regering zou er voor moeten zorgen dat correspon denten die niet in het land mogen terugkeren daar voor hun vertrek tijdig van op de hoogte gesteld moe ten worden, zodat ze hun zaken •kusnen afhandelen. Schumachers vrouw woont nog in Djakarta. Rampen in Japan De aardver schuivingen tengevolge van zware regenval hebben in de afgelopen twee weken in Japan meer dan 370 men senlevens gekost, aldus heeft het mi nisterie van Bouwnijverheid in To kio bekendgemaakt. Bovendien wor den nog 67 personen vermist. De ma teriële schade bedraagt meer dan een miljard gulden. haarkleurversteviger in 21 light-proof tinten herstelt de kleur van uw haar. DEN HAAG De tweede voorzit ter van het NW, de heer A. do Boon heeft gisteravond gezegd "zeer ongerust" te zijn door uitlatingen van de liberale fractievoorzitter Ham Wiegel over wat er in de Troonrede moet komen over het door de regering te voeren loon- en er moet daarin namelijk duidelijk worden gesteld, dat er in 1973 geen ruimte is voor reële loonsverbeterin gen. Het kabinet Ss die mening ook toegedaan, aldus de heer Wiegel, die eraan toevoegde, dat de Troonrede een passage zou moeten bevatten waarin glashelder wordt uiteenge zet, wat de regering voor maatrege len wil nemen als het bedrijfsleven zelf niet vrijwillig "op de nul-lijn komt". De ongerustheid van de heer De Boon komt voort uit het feit, dat minister Boersma (Sociale Zaken) in het eerder overleg met verte genwoordigers van het bedrijfsleven de duidelijke afspraak heeft ge maakt, dat er vóór 15 oktober geen beslissingen zullen worden genomen. Er kan dan in alle rust aan een so ciaal contract worden gewerkt. "Er is een goede kans dat werkgevers en werknemers daarover tot over eenstemming komen", aldus de heer De Boon. Het aankondigen van loon- en prijsmaatregelen in de Troonrede zou volgens hem met de gemaakte afspraken in strijd zijn. AR-fractievoorzitter Aantjes ziet overigens nog geen loonmaatregel in de Troonrede aangekondigd: "Dat zou betekenen, dat het overleg met het bedrijfsleven met het pistool op de borst zou worden gevoerd". IAIRO (Reuter, GPD, AP, DPA) President Sadats vermelde be- om alle Russische militairen huis te sturen betekent een fupte ommezwaai na bijna 20 U" tjjdens welke Moskou militaire economische steun in Egypte tft gepompt. to mei vorig Jaar tekenden de te landen nog een vijftien- ig verdrag voor vriendschap en oenwerking ter bezegeling van de •rtdurende militaire en politieke Uö van de Sowjet-Unie. fe Sowjet-hulp werd uitgebreid de Egyptische nederlaag in de •daagse oorlog van Juni 1967 en dateert van voor de nationalisatie van het Suez-kanaal in 1956 door de toenmalige president Nasser. President Nasser wendde zich tot Moskou voor massale kredieten en technici nadat de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk in 1956 hulp hadden geweigerd voor de bouw van de Aswan-dam. Zelfs voor die tyd had de Sowjet-Unie Egypte hulp verleend en deze werd aanzienlijk uitgebreid na de mis lukte Brits-Franse militaire inter ventie als gevolg van de nationali sering van het Suezkanaal en de Arabisch-Israëlische oorlog in 1956. Tegen Juni 1967 waren de Egyp tische strijdkrachten uitgerust met een enorme hoeveelheid Sowjetwa- pens, vliegtuigen en ander mate riaal. Opnieuw Na de Egyptische nederlaag in de zesdaagse oorlog, begon Moskou de gedesorganiseerde Egyptische troe pen opnieuw uit te rusten, waarbij men zich concentreerde op defen sieve wapens. Hiertoe behoorden de SA-2 en SA-3 luchtdoelraketten om Israëlische aanvallen over het Suezkanaal op te vangen. Egypte zou echter getracht hebben mo derne aanvalswapens te verkrijgen zoals Israël van de Verenigde Sta ten kreeg. President Sadat bezocht Moskou in april van dit jaar en de Sowjet minister van Defensie, maarschalk Gretsjko, en Egypte's minister van Oorlog Sadek zochten elkaar over en weer op. De Russi sche militaire hulp aan Egypte be reikte in 1970 een hoogtepunt toen, volgens het Londense Instituut voor Strategische Studies, deze sinds de zesdaagse oorlog was op gelopen tot 4,5 miljard dir. Het aantal militaire adviseurs was toen 15.000 tot 20.000, van wie meer dan 200 vliegers en 12.000 tot 15.000 man bedieningspersoneel voor de raket- lanceerinstallaties. Niet bemind In Cairo en Alexandrië schijnen de Russen zich niet al te bemind gemaakt te hebben. Een veront waardigde Egyptenaar riep eens "Russische imperialisten" toen hy het Russische deel van het strand bij Alexandrië niet op mocht het enige waar geen zeewier ligt. Dat gaf uiting aan het steeds groeiende ongenoegen onder de Egyptenaren over de Sowjet-overheersing. Ook het feit dat de Russen geheel op zichzelf bleven en in de winkels haast niets uitgaven werkte er aan mee. De wrijving tussen hoge Sowjet- russische officieren en hun Egyp tische ambtgenoten werd zo groot dat een Russisch generaal het be vel kreeg het land te verlaten. Hij zou onbetamelijk zijn opgetreden tegen de Egyptische minister Sa- dek. Volgens onbevestigde berich ten hebben de Russen geëist dat generaal Sadek zou worden ver vangen. Ook zouden zij het niet begrepen hebben op Mohammed Heikal, hoofdredacteur van Al Acliram en goede vriend van president Sadat. Heikal heeft eerlijk zijn bezorgd heid uitgesproken over de groeien de Russische invloed in Egypte en de Egyptische vrees onder woorden gebracht gebracht dat de Russen tevreden waren met het voortbe staan van de status quo, de toe stand van geen oorlog en geen vre de in het Midden-Oosten. De hoofdoorzaak is echter dat de Egyptenaren menen niet voldoende van de wapens van Moskou te krij gen die een tegenwicht zouden vor men voor de Phantom-vliegtuigen Sadat heeft al eens toegegeven dat Egypte via derde landen wa pens uit het westen krijgt, maar het is niet waarschijnlijk dat Egypte daarmee de Sowjetrussische leveranties geheel kan vervangen. President Sadat heeft wel beloofd dat Egypte zijn eigen moderne wa pens zal gaan maken, maar dat zal wel niet in de nabije toekomst ge beuren. President Sadat heeft gisteren tijdens een contact met de Rus- sche leiders voorgesteld om te pra ten over de verdere ontwikkeling van de betrekkingen. „Na de on dertekening van het vriendschaps verdrag met de Sowjet-Unie was het voor ons duidelijk dat de Sow jet-Unie ons zou voorzien van ze kere wapens, die in zekere periodes noodzakelijk voor de strijd zouden zijn. Deze wapens kwamen echter tijdens het Jaar 1971, dat ik destyds als beslissend heb beschreven, niet op de afgesproken tijdstippen", al dus Sadat. Hij weigerde zich te storen aan beperkende voorwaarden die de Russen voor het gebruik van deze wapens hadden gesteld. „Ik heb de Russen openlijk gezegd dat wij drie zaken afwijzen. Ten eerste een be perking van de bewapening in dit stadium, want dat is ten gunste van Israël dat grote voorraden wa pens heeft en dat nog steeds ge bied van ons bezet houdt. Ten tweede enig akkoord inzake de con tinuatie van de toestand van "geen oorlog en geen vrede", want dit betekent dat Israël er op langere termijn voordeel bij heeft en ten derde afstand doen van enig Ara bisch gebied", zo verklaarde Sadat. Moskou Uit Moskou wordt gemeld dat de Russische regering zich dinsdag van onmiddellijk commentaar heeft onthouden op het verzoek van de Egyptische president Anwar Sadat om alle Russische militaire advi seurs uit Egypte terug te trekken. Gewoonlijk reageren de Russen niet op ontwikkelingen in de bui tenlandse politiek tot dat de top leiders van het Kremlin de zaken officieel bekend hebben gemaakt. Israël De eerste Israëlische waardering van een mogelijk gevolg van een terugtrekking van de Russen uit Egypte levert een wat paradoxale conclusie op: enerzijds betekent het een verzwakking van Egypte's mili taire potentieel en daarmee een versterking van Israëls positie. An derzijds had Rusland een mati gende invloed op Egyptische oor logsplannen, en het verdwijnen van de Russen zou de oorlogskansen aan het Suezkanaal kunnen ver groten. Het wordt mogelijk geacht dat Egypte in de toekomst wapens uit Frankrijk zal ontvangen. Wat be treft de Verenigde Staten, minister van Buitenlandse Zaken Rogers die vorig Jaar in Caïro was, heeft al gesproken over terugtrekking van de Russische technici in Egypte in ruil voor grotere Amerikaanse steun aan Egypte in de vorm van druk op Israël. Door het Russische- Egyptische vriendschapsverdrag dat president Sadat direct daarop heeft gesloten, is daar toen niets van terecht gekomen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9