IVVD, ARP en KVP willen in 1973 nieuwe verkiezingen Straaljager stort neer nog niet met één lijst Kerk moet meer aan de leken overlaten Op Aruba staken alle ambtenaren DREES WEER IN TWEEDE KAMER Dr. H.W. Van der Vaart Smit in hoger beroep «Oofc oppositie wil snel naar de stembus UITSPRAAK BISSCHOP DEN BOSCH Speurtocht naar vermist jongetje Electricien redt brandweer mannen van *n wisse dood Twee Joegoslavische meisjes verdronken Later omgekomen vlieger ontweek dorpje Asch Vrouw gewurgd met koord: 10 jaar en t.b.r. DIAMANTEN BETAALD MET VALS GELD WOENSDAG 19 JULI 1972 BINNENLAND PAGINA 7 (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Ala er begin 1973 nieuwe verkiezingen worden ge houden, zullen de drie grote con fessionele partijen KVP, ARP en CHU daaraan nog niet met één gecombineerde lijst kunnen deel nemen. Dat is de mening van de voorzitter van de antd-revolutionai- re partij dr. A. Veerman. In tegen stelling tot de voorzitters van de Tweede Kamer-fnacties van KVP en CHU, de heren Andriessen en Tilanus, die zo'n gecombineerde lijst al wel zagen zitten, verklaar de hij gisteravond: "In de nota "Op weg naar een verantwoordelij ke maatschappij", waarin de oon- tactraad van ARP, CHU en KVP de gezamenlijke politieke strate gie voor de jaren zeventig heeft uitgestippeld, is sprake van een gezamenlijke lijst bij de verkiezin gen in 1975. Wat in 1975 mogelijk zou zijn, kan volgens mij in 1973 echter nog niet. De tijd ontbreekt eenvoudig om de partij bij deze belangrijke beslissing inspraak te NOG MET VVD Hoewel de KVP-fractie er gister middag en -avond vele uren voor nodig had, heeft zij zich uiteinde lijk toch ook uitgesproken voor 'n (voorlopig) verder samengaan van de drie confessionele partijen met de VVD. Alleen al om te voorko men dat in een crisis-periode door verhoogde overheidsuitgaven de in flatie zou worden aangezwengeld is het van groot belang verder te gaan met het opstellen van en het in het parlement verdedigen van de begroting1973, aldus de meer derheid van de KVP-fractie. Na de langdurige vergadering, die ook werd bijgewoond door de katholieke bewindslieden, KVP- voorzitter De Zeeuw en oud-prem De Jong als voorzitter van de Eerste Kamer-fractie van de KVP werd echter duidelijk gesteld, "dat d)e WD geen verdere consequen ties mag ontlenen aan het feit, dat de KVP de samenwerking met de liberalen in een 2e kabinet-Bies heuvel wil voortzetten". KVP- fractievoorzitter mr. Andriessen zei: "De samenwerking met de WD na vervroegde verkiezingen blijft een open zaakJ" jpEN HAAG Nieuwe verkiezingen in het begin van 1973 lijken onvermijdelijk nu de tweede-kamer-fracties van WD, ARP en KVP zich daarvoor onomwonden heb- n uitgesproken. Ook de oppositie wil zo snel mogelijk ernaar de stembus, zowel PvdA-fractieleider Den Uyl als Tiir. H. van Mierlo vinden dat zo snel mogelijk nieuwe ver- Slfciezingen moeten worden uitgeschreven met het oog op iet te voeren beleid in 1973. Omdat een en ander veel tijd raagt en ook met de voorbereidin gen van nieuwe verkiezingen enkele naanden gemoeid zijn, wordt op het Sinnenhof aangenomen dat deze, zo iet kabinet er toe zou besluiten, niet 'oor februari 1973 kunnen worden gehouden. Van de regeringsfracties vindt al- een de CHU, dat het voor Biesheuvel niet noodzakelijk is eerst hun m .uncties ter beschikking te stellen :ftm daarna als vierpartijen minder- ïeids)-kabinet verder te gaan. fractievoorzitter drs. Tilanus is van nening, dat de zittende ploeg ge door kan gaan: het parlement al dan wel uitmaken of het de iteun van de meerderheid krijgt of liet. Langs dezelfde lijn denkt }PV-er Jongeling. Ook hij vindt iet niet nodig, dat het kabinet- ïiesheuvel formeel eerst aftreedt >m daarna weer terug te keren: ,Laat Biesheuvel de confrontatie net het parlement maar )e heer Jongeling, voorzitter van de lit twee man bestaande fractie van iet Gereformeerd Politiek Verbond, n^die het minderheidskabinet van de vier (74 van de 150 Kamerzetels) irecies aan een meerderheid zou sunnen helpen, verklaarde dat zijn e( tractie „als het even kan zich con- Jstructief zal opstellen" jegens een op vier partijen steunende minder heidsregering-Biesheuvel. De socialist Den Uyl ziet geen heil in overleg tussen een nieuw te vormen kabinet van confessionelen en liberalen en het bedrijfsleven over matiging van lonen en prijzen. Volgens hem kan dat overleg niet. tot afspraken leiden en is het tot mis lukken gedoemd. Gisteravond op Schiphol aangeko men na een langdurige vakantie in Zuid-Frankrijk, was Van Mierlo (D' 66) enkele uren later al weer op het Binnenhof om te verklaren, dat er «snel verkiezingen moeten worden uitgeschreven. Hij vindt bovendien, dat het onder de huidige omstan digheden onjuist zou zijn, dat de be groting voor 1973 in september door mr. Biesheuvel aan het parlement zou worden gepresenteerd. Volgens hem moet er een andere regerings leider komen. De vier overgebleven regerings fracties hebben gisteren urenlang vergaderd over de crisissituatie die is ontstaan door het uiteenvallen van het kabinet-Biesheuvel. Met de we tenschap dat die gehele DS'70-frac- tie achter de beide uit het kabinet getreden ministers Drees en De Brauw stond fractievoorzitter Berger had 's morgens minister - president Biesheuvel al gezegd, dat er niets meer te "lijmen" viel hebben de in allerijl van vakantie teruggeroepen parlementariërs zich gebogen over de vraag, hoe het nu met de regeringscoalitie verder moet. Naar het antwoord op die vraag was vooral premier Biesheuvel nieuwsgierig. Hij vergaderde name lijk vandaag opnieuw met het over gebleven deel van zijn kabinet in het Catshuis. En tijdens die verga dering zullen belangrijke beslissin gen genomen moeten worden: moe ten de vier verder zonder DS'70? Dienen daartoe de nu zittende mi nisters hun functies ter beschikking te stellen om eventueel in een 2de kabinet-Biesheuvel opnieuw te wor den benoemd? Het duidelijkste antwoord kwam van de AR-fractie. Na een vergade ring, waarvan het eerste gedeelte door de minister-president zelf werd bijgewoond, zei fractievoorzitter mr. Aantjes: "Het lijkt ons noodzakelijk, dat de overgebleven ministers hun functie ter beschikking stellen. Nu DS'70 niet meer mee doet voldoet het kabinet niet meer aan de op dracht op basis waarvan het vorig jaar is geformeerd: een kabinet dat geacht zou moeten worden te steu nen op een meerderheid in het par lement". Net als dte VVD- en KVP-fractie leek het de AR het meest voor de hand liggen, dat daarna een vier- partijenkabinet wordt gevormd: dat kan in de ogen van deze drie rege ringsfracties onder dezelfde leiding en met dezelfde ministers, eventueel aangevuld op die plaatsen, waar de DS'70-bewindslieden het kabinet hebben verlaten. Dat nieuwe kabi net zou dan als belangrijke op dracht moeten krijgen het voorbe reiden van nieuwe verkiezingen. Dat kan echter niet hals over kop, daar er eerst met Prinsjesdag een begroting zal moeten worden ingediend. Daarna zal die begroting in de Tweede Kamer moeten wor den verdedigd door een volwaardig kabinet dat niet demissionair is en er dus de volle verantwoordelijkheid voor wenst te dragen. Ook het voor genomen overleg met werkgevers en werknemers in oktober zou het nieuwe (eventueel gerepareerde) i v ierpartij en-kabinet moeten voeren. UTRECHT (ANP) De kerk moet veel meer aan leken over laten. En als het aantal priester wijdingen blijft teruglopen, is het een noodzaak leken in te schake len, aldus de Bossche bisschop mgr. J. Bluyssen in „De Steiger", het blad van de bouw- en hout bond NKV. In dit verband pleit mgr. Bluys sen voor mogelijkheden voor de gehuwde priester. Het celibaat op zichzelf is een prachtig iets, an ders zou ik het zelf ook niet heb ben gekozen, maar mensen die het niet aankunnen of willen, zou je toch priester moeten laten worden, aldus de bisschop. Tien jaar geleden meldden zich in 't bisdom Den Bosch jaarlijks nog 20 nieuwe priesters, nu zijn het er jaar lijks gemiddeld drie, aldus de bis schop. Daarom moet in de opleiding zo duidelijk mogelijk worden ge maakt, waar de mensen die priester willen worden terecht kunnen. In de tweede plaats moet de kerk vitaal genoeg zijn om aantrekkingskracht uit te oefenen op jonge mensen. De kerk is nu in verwarring, er is veel onzekerheid, er zijn veel vragen, er is op bepaalde momenten zelfs lief deloosheid. Dit alles maakt het na tuurlijk niet aantrekkelijker om je met huid en haar aan de zaak te verkopen, want dat doe Je eigenlijk als je priester wordt, zegt mgr. Bluyssen. Tenslotte is het belangrijk wegen te openen om niet alleen jon ge mensen, maar ook oudere men sen de mogelijkheid te geven pries ter te worden, vindt hij. Een wezenlijke verandering in de kerkelijke samenleving van nu vindt mgr. Bluyssen dat nu meer dan vroe ger de nadruk wordt gelegd op de persoonlijke verantwoordelijkheid van de individuele mens. Dit moet inhouden dat hij niet alleen handelt en leeft volgens wetten, gewoonten j en gezag maar dat hij probeert om j datgene wat gebeuren moet, tot iets i van zichzelf te maken. Dat heeft, aldus mgr. Bluyssen, ge weldige consequenties. Het betekent een loskomen uit een strak gedisci plineerde samenleving zoals onze ge loofsgemeenschap was. De wetten zijn een veel ondergeschikter rol gaan spelen. Jonge mensen hechten er zelfs nauwelijks enig belang meer aan. Zij vinden het helemaal niet belangrijk of iets voorgeschreven is of niet. Voor hen Is veel belangrijker wat de zin, de betekenis van iets is, een heel gezond uitgangspunt, meent mgr. Bluyssen. Over de oude liturgie merkt hij op: „Daar kon de gelovige nauwelijks meer aan mee doen. De priester bad i voor zichzelf en de gelovige zat op j zijn manier te bidden. Dat waren I twee gebedswerelden, die toevallig op dezelfde plaats bijeen waren". DEN HAAG Dr. W. Drees, de uit het kabinet-Biesheuvel getreden minister van Verkeer en Waterstaat, zal de politieke arena niet verlaten: na het zo merreces zal de lijsttrekker van DS'70 in de Tweede Kamer de plaats innemen van zijn partij genoot W. J. Schuitemaker, die om gezondheidsredenen als Ka merlid heeft bedankt. De heer Drees zal dan deel uitmaken van de DS"70-fractie, die zich volgens de woorden van haar voorzitter Berger "zal op stellen als een normale oppo sitiepartij". Tegen premier Bies heuvel zei de heer Berger giste ren, dat zijn fractie niet al bij voorbaat 'n standpunt inneemt tegenover een nieuw vierpar- tijen-kabinet. „Maar van een loyale opstelling heeft hij ook niet gesproken", aldus de mi nister - president. Dr. Drees was al eerder lid van de Tweede Kamer. Na de verkiezingen in april 1971 tot zijn benoeming tot minister van Verkeer en Waterstaat was hij fractievoorzitter van DS'70. De vertrekkende afgevaardigde Schuitemaker was van 1965 tot 1967 en daarna sedert 1970 lid van de Tweede Kamer, aanvan kelijk als lid van de PvdA- fractie. AMSTERDAM (ANP) De voor malige predikant dr. H. W. van der Vaart Smit (84) uit de hoofdstad heeft bij hat gerechtshof In Amster dam hoger beroep aangetekend te gen het vonnis van de civiele kamer van de rechtbank in zijn procedure tegen de directeur van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie, prof. dr. L. de Jong, dr. N. van der Vaart Smit verloor deze procedure. Hij voelt zich gegriefd door enke le passages in het eerste deel van prof. De Jongs standaardwerk Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. Dr. Van der Vaart Smit vroeg de rechtbank te verklaren dat de in het boek voor komende uitlatingen over hem las terlijk, althans beledigend voor hem waren. Voorts wilde hij dat prof. De Jong ertoe zou worden veroordeeld in de volgende drukken van zijn boek de uitlatingen te corrigeren zonder verdere toevoegingen over sympathie bij dr. Van der Vaart Smit voor het derde rijk of het na tionaal socialisme. De rechtbank oordeelde dat de bewuste uitlatin gen noch lasterlijk noch beledigend zijn en wees de vorderingen van dr. Van der Vaart Smit af. Gisteren tuerd in Veenendaal de jaarlijkse bijenmarkt gehou den. De belangstelling voor het bijenvolk was bijzonder groot. De belangstelling voor de korven met honing en bijen ver toont de laatste jaren overigens een belangrijke stijging. ORANJESTAD ARUBA (ANP) Alle ambtenaren op het eiland Aru ba zijn gisteren in staking gegaan. Door deze actie loopt vooral de elek- trioiteits- en watervoorziening op het eiland gevaar. De Arubaanse ambtenaren zijn ontevreden over de wijze waarop hun voorstellen voor een nieuwe sa larisregeling door het bestuurscollege van Aruba is afgewezen. Het niet nakomen van de belofte van het eilandsbestuur om een uitke ring ineens te doen van de salaris herziening deed echter voor hen de emmer overlopen. Het bestuurscolle ge wil de herziening nu over vier jaar spreiden, zoals ook op Curasao gebeurt. In het elektriciteitsbedrijf levert men nu alleen stroom aan het zie kenhuis, de telefoondienst, de lands- radiodienst, het vliegveld en de vries- ruimte van het slachthuis. De politie heeft bekendgemaakt dat zodra de elektriciteitsvoorziening uitvalt, er direct een algemeen ver bod gaat gelden voor de verkoop van sterke drank en dat alle bars gesloten moeten worden. AMSTERDAM (ANP) De uni versiteitsraad van de Amsterdamse universiteit heeft gisteren besloten om toch een studentenstop voor de medische faculteit aan te vragen. Hiermee is de studentenstop voor medicijnen landelijk geworden. De universiteitsraad zal wel aan de regering een dringend verzoek om uitbreiding van het budget richten. NIJMEGEN De politie van Nij megen is vanmorgen geholpen door 80 militiairen een massale speur tocht begonnen naar de zes jarige Geertje Lassche. Het jongetje is zondagmiddag het laaitst gezien in het Goffert-zwem bad in Nijmegen. Sindsdien is hij spoorloos. Bij de start van de vier daagse waren vanmorgen een aantal foto's van Geertje opgehangen, met het verzoek naar de jongen uit te kijken. ALKMAAR Het kordate optre den van de 22-Jarige electricien Cees Barhorst uit Opdam bij een brand in een lichtreclame in Alkmaar heeft vier brandweermannen het le ven gered. Vlak voordat de brandweer begon te blussen, klom Cees naar het dak van het bedrijf waar de reclame op is aangebracht en draaide de hoog spanningsschakelaar om. Had hij dat niet gedaan dan waren de vier brandweermannen waar schijnlijk geëlektrocuteerd. Op de lichtreclame stond tienduizend volt. DEN BOSCH (ANP) Twee ar beidsters uit Joego-Slavlë, die 21- jartiige Radüvoyka Sreckovic uilt Mal- jevoc en de 20-jarige Zivka Savatic uit Lesnica, zijn gistermiddag bij het zwemmen in de Oosterplas in Den Bosch verdronken. De meisjes, van wie er één niet en de ander slecht kon zwemmen, waren in een voor zwemmers verboden gedeelte te water gegaan. Hoe het ongeluk gebeurd is, staat niet vast. Een vriendinnetje, eveneens uit Joego-Slavië, dat mee was ge gaan naar de Oosterpias, ging op zoek naar haar verdwenen vriendin nen en vond de lichamen ongeveer dertig meter van de wal. Uit het verhoor krijgt de politie de indruk, dat één van de meisjes in moeilijkheden is geraakt en dat de ander geprobeerd heeft haar vrien din te redden. Zo kunnen ze bedden in moeilijkheden zijn geraakt en ver dronken,. De meisjes waren in dienst van een textieiateller in Den Bosch en woon den in een pension. Ze waren de enige Joegoslavische meisjes bij deze fabriek die nog in Den Bosch waren De anderen waren, met vakantie naar huns. BEUSICHEM Met een enor me klap is gisteren een straal jager van de vliegbasis Gilze- Rijen op een weiland in Zoel- mond (gem. Beusichem) neerge stort. De 25-jarige tweede luite nant C. A. M. Stoke uit Haarlem moet op slag dood zijn geweest. De vlieger heeft het dorpje Asch voor een ramp gespaard. Ooggetui gen hebben verklaard dat de straal jager Northrop NF-5a vlak voor het dorp keerde. Daarna scheerde het toestel vlak boven de grond in de richting Zoel- mond. Het kwam kort daarop terecht in het weiland van landbouwer Simon van der Gun, nadat het ra kelings over de hooischuur en de boomgaard van de boer was gevlo gen. Het vliegtuig spatte uit elkaar en sloeg een geweldige krater in de grond. De wrakstukken werden over het hele welland verspreid terugge vonden. Een in brand geraakt stuk hooiland werd snel geblust. De Northrop was op weg van Gllze-RUen naar de schietbaan op Vlieland. Er waren geen raketten of andere projectielen aan boord. Wel waren de boordmitrailleurs geladen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Deskundigen van de marechaussee en de luchtmacht stel len een onderzoek ln. AMSTERDAM De 29-jarige Haarlemse barkeeper H. M fe door heit Amsterdamse gerechtshof in ho ger beroep veroordeeld tot 10 Jaar oei met aftrek en terbeschikbaar stelling van de regering. Hij wurgde op 19 juni 1971 de 26- jarige Haarlemse huisvrouw I. Visser Friesen met een gordijnkoord. De Haarlemse rechtbank ver oor deelde die barkeeper daarvoor tot tien jaar en tbr. In hoger beroep was Twaalf jaar en tbr. geëist. Goedkoop bier was inzet van kort geding MAASTRICHT Het in deze tro pische dagen zo dorst lessende bier wa.3 gisteren het onderwerp van een kort geding dat voor de president van de Maartrichtee rechtbank diende. Beter gezegd, niet het bier. maar de prjjs waar het voor rerkocht wondt. De brouwerij Brands in Wylre had: het geding aangespannen tegen een cash en carry-bedryf, dat beneden de door de fabriek vastgestelde prüB verkoopt. De brouwerij eiste gisteren een dwangsom van vijfduizend gulden per overtreding. Eerder in 1970 is het bedrijf al eenb voor het te goed kope bier veroordeeld. De dwangsom was toen honderd gulden. De eigenaar van het bedrijf stelde dat hij het bier van de brouwerij dat naar België is uitgevoerd, bij in voer in Nederland vrijelijk kan ver kopen op grond van EEG-bepalingen. Uitspraak tn het bier conflict 26 juli. AMSTERDAM De procureur- generaal bij het Amsterdamse ge rechtshof heeft twee Jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek geëist tegen twee Zuidafrikaan- se diamanthandelaren. De Zuidafrikanen kochten novem ber vorig Jaar in Amsterdam van twee Portugezen een partij ruwe dia manten ter waarde van ongeveer een half miljoen gulden. Ze betaal den met valse vijf pond biljetten. De Amsterdamse rechtbank ver oordeelde hen hiervoor in maart tot twee Jaar met aftrek. De Zuidafri kanen waren in hoger beroep ge gaan. omdat de ene zich niet hon derd procent en de andere zich hele maal niet schuldig achtte.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7