Boerenkarren vertellen hun verhaal agem tc Bijdorp een week Harten Vijf vakantieland voor 20 zieken i] Café Cronesteyn landelijke rust in de stad... Op Katwijks orgel Meesterlijk spel van George Stam Bromfietser ernstig gewond CIRCUS ROBERTI DOOR HITTE VERSLAGEN. WOENSDAG 19 J%SD ZOETERWOUDE De heer Leef- lang had omstreeks 1919 geen zin om "Leienaar" te worden. Hij had op de Haagweg, ter hoogte van de begrafenisondernemer en de kolen boer, een café. Dat gedeelte van de Haagweg behoorde toen nog tot Zoe- terwoude. Hij toog, toen Leiden an nexeerde naar de Vlietweg in Zoe- terwoude, inmiddels ook al Leiden geworden, en bouwde daar ca fé "Nieuw Cronesteyn". De naam ontleende hij aan het kasteel Cro nesteyn dat daar sinds de vroege middeleeuwen gelegen was, maar in 1787 vervallen en haveloos gewor den. werd afgebroken. In 1935 kocht Jacobus Overdevest het café met de bedoeling er ook een spoelruimte voor z'n melkzaak te maken. Dat werd verhinderd door een bouw ver bod van de gemeente; het café moet café blijven. Verschillende pogingen van de heer Overdevest om er een jeugdcentrum circa 1947) te vesti gen werd ook afgewimpeld. Ja ren later is er verderop toch een ge komen. Jacobus Overdevest was zijn tijd al vér vooruit. Zijn zoon Piet. die nu sinds enkele Jaren de zaak drijft, heeft de klok vóór de zaak enige tijd terug gezet. Zijn uitspan ning, "Nieuwe Cronesteyn", ligt aan het einde van de Nieuwe Vaart achter de rotonde. De drukke Eu- ropaweg, die aansluiting geeft op de Rijksweg RotterdamAmsterdam, loopt er vlak langs. Tussen deze weg en z'n zaak heeft 30-jarige Piet Overdevest als het ware een wal op geworpen tussen de voortrazende blikken monsters en z'n ruim 50-ja- rig café. Verschillende originele boe renkarren en boeren atrributen staan daar, weer of geen weer, te mijmeren over vervlogen maar rustiger tijden. Die karren zijn een hobby van hem. Hij scharrelt ze van overal vandaan, is niet bereid er véél geld voor te geven; wel véél tijd om ze op te knappen en eventueel te ver ven. Gezeten op z'n ruim terras heeft men er een prachtig gezicht op. In de verte hoor Je de auto's ra zen, maar ruiken doe Je ze niet. Je bent eigenlijk "buiten" in de stad. Vlak aan "t,water, bomen en strui ken. Al kijkend naar de karren, ver- Wacht Je elk ogenblik een boer die met het paard aan de hand naar de wagens toestapt om het paard voor te spannen. Er staat een z.g. blauwe hooiwagen, die véél in de regio Lei den/Zoeterwoude werd gebruikt, 'n dito blanke, die elders vaak voor kwam. Ook een origineel Buchekar- retje waar de boer en z)'n gezin zon dags ritjes mee maakten. Het karre tje, op de as staat de datum 1914, zou zo nog dienst kunnen doen. Ver derop een doodgewone handkar, op gevist uit een sloot in de Kooi, op de as staat echter de datum 1888, en dan gaan al die groeven en nerven ifcsn Woensdag ■St J Het Karrewiel Prijsuitreiking zinwedstrijd Steenstraat. 8 uu' Breestraat 19 Sociëteit (voor kamerbewoners en allee den) 912 uur nam. Geversstraat 65 Oegstgeest ting societiet voor kamerbewon en alleenstaanden 8 uur nam. Dijkstraat 2a Spreekuur raadsvrouw 1011 uur voorm. Stadhuis Spreekuur sociale 4.30—6 uur nam. Kennedylaan 11 Oegstgeest I tle-avond Baha'ls, 8 uur nam. Vijl Meiplein 112—114 Opening we zaak De Wit s Textiel. 3 uu Donderdag Stadhuis Spreekuur sociale vrouw, 68 uur nam Breestraat 19 Sociëteit cap ten 25 uur nam. Volmolengracht 19 Welfar Rode Kruis 79 uur nam. Tltus Brandsmalaan 76 De D Clubhuiswerk handenarbeid 8—1 nam. Kantine NV Clos en LeembU Ingang Derde Binnenvestgracht avond Phllatelica 7.30 uur nam. Zoeterwoudsesingel 21 Bandre dienst, spr. Wlm Malgo, 7.30 u' Stadhuis Kamer 204 Openbt fadering raadscommissie flnan .30 uur nam Vrijdag Konlngskerk Rullclub 7.30 nam. Breestraat 19 Sociëteit (voor kamerbewoners en alleei den) 91 uur nam. Zaterdag Pieterskerkstraat 1 Dienst Z4 dagsadventisten spr. ds. Van uur voorm. Bijbelstudie vanaf voorm. t Morsweg 114 Leidse Jeugd Sell cletelt 2—5.30 uur nam. Morsweg 59 Koffiebar Het nest. 122 uur nam. Bij Molen De Valk Postzegeliï 5 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit (voor kamerbewoners en alleei| den) 91 uur nam. Door Ronald Veeren hun eigen taal spreken. Komt de melkboer nu met zon griezelig electrisch voortbewogen „supermarktje" langs, vroeger wer den de produkten van het land op een mel'.cbrik uitgevent. Piet heeft er een staan uit Delft afkomstig, met jennen achterop, zodat de kinderen er niet achter gingen hangen. Het is Piet z'n beste wagen. De Leide huis vrouwen moeten zich deze karren nog herinneren, zegt hij. Hij heeft ook een waterwagen staan. Dat is een grote ton tussen een paar reus- achtige wielen. Werd vroeger met mankracht het land ingereden naar waar het water nodig was. Mestwa gens, 'n wielschildersbok, echt leu- jke dingen, U moet eens gaan kij- I ken. Piet heeft er elke vrije dag aan besteed om ze op te kanppen in originele staat en raakt niet moe er j over te vertellen. Wat eerst alleen I hobby was is uitgegroeid tot de «commerciële) gedachte het „lande- lijke" in de grote stad te brengen. „Ga nou eens vanaf het station lo pen, je loopt binnen 30 minuten hier naartoe". Verder zegt hij nog, en Op foto links boven de blauwe hooiwagen, die veel in de om geving van Leiden en Zoeterwoude werd gébruikt. Foto rechts boven het Buchekarretje in de landelijke omge ving van Cronesteyn, op de achtergrond de flats van de steeds verder opdringende stad. Foto links onder het mestkarretje. Foto rechts onder de waterwagen. schenkt nog een heerlijk glas bier in. „ik kan je een fietsroute opge ven waar je al deze karren, als Je het wilt zien, nog in gebruik ziet. Wij wilden u deze tocht niet ont houden. U start op de Haagweg, bij de Virjk, dan langs het Nieuwe Ka naal, Oude Delfbse Jaagpad via ro tonde Vliet langs Cronesteyn, dan de Knip, Kniplaan en dan via Stomp wijk de Geertpolder in langs de afgebrande Zuidbuurtse Kerk zo weer naar de stad. U hebt dan cir ca twee uren gefietst en eens wat ouderwetse boerenlucht inge ademd Verenigingsleven van Voorschoten zet zich in VOORSCHOTEN In huize Bij dorp in Voorschoten zijn gistermor gen 20 vakantiegasten aangeko men. Twintig mannen en vrou wen, die voor een week hun bed en de vier bekende muren mogen verlaten en opgenomen worden in het gewone leven. Voor deze twintig is het een week leven in Voorschoten en omgeving. Om dat mogelijk te maken is er de Jaar lijkse „Harten Vijfaktie" van de Zonnebloem. Teamleider in Voor schoten is B. van Santen uit Rijs wijk, die met de zusters van Huize Bijdorp en een groot aantal Jongemannen een week in dienst staan van deze aan het bed gebon den zieken. Laurentius harmonie Een goed begin is het halve werk. De start gistermorgen ging voor treffelijk. De 177ste compagnie geneeskundige troepen uit Ermelo hield een praktische oefening en haalde de vakantiegangers met de ambulancewagens van huis. De zieken komen uit Rotterdam, Den Haag en omgeving. Een tijdelijk bivak werd opgeslagen in het bos van Bijdorp en onder de bomen in de schaduw volgde de eerste kennismaking. Gisteravond kwam de Laurentiusharmonie en achter de muziek aan werd een optocht gereden door het bos. Een kijkje in de tuin van Bijdorpwaar het bij temperaturen als gisteren en vandaag héérlijk toeven is. Zondag Wilhelmlnastraat 10 Lelderdoi spreksavond Baha'ls 8.15 uur Breestraat 19 Sociëteit - (voor kamerbewoners en alleen den 111 u. voorm. en 912 ul Zijlsingel 2 Evangellecentrun evang. C. van Delft 10 uur voormj Hogewoerd 175 Jehovah's getuige! uur voorm. en 3 uur nam. Rijnlands lyceum Oegstgeest voor oorspr. christendom, spr. d. Brugge, 7.30 uur nam. Steenschuur 6 Kerk van Jezus tus van de heiligen der laatste 11.30 uur voorm Geversstraat 65 Oegstgeest St Boe. voor kamerbewoners er staanden, 11—2 uur voorm. uur nam. Apothekers De avond-, nacht- en weekeind van de apotheken wordt waa men door apotheek Van Lange Mare 110, en de Voorschoten. SOS-dienst BOS-Telefonlsche Hulpdiens (01710)—25202 Vooi alle die Lu liJkhedeD verkeren bereikbaar werkdag van acht uur nm tot- uur vm doorlopend In net weeki d.w.z van vrlldag Hebt uur n-U maandag acht uur v.m. Release Hulpverleningsdienst Release: we Rijn 20a. tel 24555 Maand® vrijdag 20—22 uur; dinsdag t/m derdag ook 1518 uur. Gezinsverzorging Aanvragen hulp oejaarden en durig zieken en gezinsverzorging je singel 8. tel 24800. 9—10 uur Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau voor rechtshulp donderdag 7—9 uur zaterdag 9 uur voorin. 1 uur r' Adres: Leid6e Volkshuis. Apoth<( dijk 33. KATWIJK Het was ongetwij feld een goede inval om George Stam oud-docent van het Rotter dams Conservatorium en nu organist in Rijswijk in de Katwijkse zo- merserie Nieuwe Kerk op te nemen. In de Leidse regio ontmoetten we hem al wel een kwrart eeuw niet meer en toch behoort hij tot onze representatieve concertorganisten. Toevallig treedt hij nu ook a.s. maandag op in de Voorschotense Herv. Kerk. Op het programma vonden we Sym fonisch Koraal (op. 87 n's) van Karg Elert; Passacaglia, koraal en fuga op "Wie maar de goede God laat zorgen" van de Arnhemmer Cornells de Wolf; een Improvisatie op Ps. 116 van Stam zelf. Die met de eredienst samenhangen als spelen tijdens collecteren, uitluiden van diensten. Dat zal men niet zo positief toegeven van Franck's Choral II en fantasie stukken als Choral, Scherzetto, Cor- tége van Louis Vierne, eens organist van de Notre Dame en één van Franck's leerlingen. Toch heb ben zulke werken evengoed alleen de kerk als geboorteplaats, waai- or ganisten eenmaal de dienst ten ein de, van dienaar kerkvorst worden. Vraag blijft, wat zij in de eerste aanleg zijn, kunstenaar of liturg. Elert. De Wolf mi Vierne stierven alle in de jaren dertig. Elert's Sym fonisch Koraal is naast indrukwek kend ook belangwekkend. Men noemt Elert impressionist, maar denk dan niet aan Debussy. Dit ko raal (Ach bleib mit deiner Gnade) is 'i doorgecomponeerd op de manier waarop bijv. Reger dit doet met j "Ein feste Burg". Het gaat hier om frisse, vrije impressies van de zes koraalverzen, elk naar de eigen sfeer, en die later zowel ruimte voor I de verstilling als voor de sierlijke majestueuse stuwing. De Wolf's Pas- sacocglia staat in onze orgelwereld hoog genoteerd als een van de bes te erfstukken uit de Nederlandse ro mantische periode, al neigt de fuga wel wat naar homofonie. Ook Stam's Improvisatie getuigt van vormbe heersing, van het vernuft van de kunst, in een melodie verborgen le venskiemen en energieën te ontwik kelen. Stam's hoofdbezigheid thans is trouwens lesgeving in de impro- visatiekunst. Vierne bediende tientallen Jaren ti Cavaillé-Coll orgel. Stam zocht en vond kleuren in een benaderend schil derende harmoniek. Meesterlijk be heerst in die drie stukken. Maar dit nog in diepere zin in Franck's Cho ral II, diens verhevenste orgel schepping. George Stam gaf van dit al een sublieme presentatie in een door niets, ook geen tempo verbrokkelde visie. KEES VERHOEF Toneelavond De hele week is er een programma dat gericht is op het laten bele ven van de normale zaken van het leven. De toneelgroep Voorschoten verzorgt een toneelavond en ook nog enige Voorschotenaren zorgen voor ontspanning in de avonduren. Morgen is er een zware dag voor de begeleiders. De zieken gaan Uitbundig winkelen in Leidschenhage en dat betekent minstens anderhalf uur lopen. Zowel de politie van Voor schoten als die van Leidschendam dragen zorg voor een goede over komst. Bij dat winkelen hoort ook een bezoek aan de lunchroom in een groot warenhuis. 's-Middags worden de zieken in de Gouden Leeuw onthaald door de zonne bloem afdeling Voorschoten. Wan neer het weer goed blijft dan zul len de zieken zoveel mogelijk in de buitenlucht zijn, dat wil zeg gen: tippelen en sjouwen voor het team van vrijwilligers. ook de mensen, die 51 weken van het jaar de zieken thuis verzor gen. Zij krijgen de kans om er ook even uit te gaan. In Bijdorp is een week feest. Zeer uitbundig wordt er zelfs gefeest, de gasten zijn blij met alles om dat zij niet helemaal passen in de wereld van de gezonde mens. Met de hulp van al die vrijwilligers kunnen zij een week deelnemen aan het dagelijkse leven en daar over zijn zieken en verzorgers blij en maken feest. LEIDEN Een 38-Jarige Leide- over de weg Juist op het moment naar raakte ernstig gewond, toen dat een automobilist hem wilde in- De „Harten Vijfaktie" bezorgt de zieken een week vakantie, maar hij gistermiddag op de Morsweg me. zijn bromfiets tegen een personen auto botste. De bromfietser reed slingerend halen. Hij sloeg door de kracht var de botsing met zijn hoofd tegen het wegdek en kreeg een schedelfrac tuur. De EHD bracht hem over naar Burgerlijke Stand WASSENAAR GeborenMarcel z.v J. A van den Broek en E. J. M. Brekelmans. Ingrld M. d.v. A. J. A. van Wissen en L. M. Gelauff. Ondertrouwd: G. Kloosterhuls en M. Duinker, W. F. Vermeulen en A. L. Molenbroek. J. Brand en H. G. H. Timmermans. W. A. M. van Merrien- boer en A. M. C. J. de Haas. D. L. Smit en C. C. van Battum, Q. Parle- vliet en E. C. A. Ruljgrok van de Getrouwd: J. W. Brussee en J. Ver- heij, J. Tanja en A. J. M. van Wis sen. J. F. R. Hasekamp en C. Veenhuijs, D. P. M. Terlez en M. C. van Eeghen. Overleden: A. G. P. G. van der Horst, S. J. Versluijs, wed. C. S. W. Dubourcq-Ledeboer, R H J. Braat, C. F. G. van der Veen, P. C. J. M. Czerwlnski, T. Verheul-Donker, J. Drlnkwaard, J. C. Zegwaard, H. A. C. M. van Marwijk. i Burgerlijke Stand Voorschoten Geboren: Yvo v. H. J. J. van Wijk en B. Sch Annemieke F d. v. J. J. de Waal G P van Til; Astrid M. M. d. v. v 'd Helm en W. C. A. Overbeek; ke A. H.. d. v. H. M. Simons C. E. Roef: Kar?n I., d. v. D rik en A. Guljt; Manoli, d. v. Toret en N. de Wolff; Anneke, M. C. van Oers en A. M. Wop Beitske W. d. v. R. van Oostroj M. A. B. de Lange; Gwendolyn i d. v. F. K. van der Zant en M. I Kasper L.. z. v. H. M. ZuidbaL, L. N. Wouiters. 1 Ondertrouwd: W. G. Roodhuyze Voorburg en M. H. van den Berg; Akse en M. G. A. Mullink Leide P Helder en C. T. M. UitendaaH; van der WHk en J. J. Kleijburg mond; E. A. C. For tanier lijamse Lelden. Getrouwd: H. J. G. Klein Leid A. H. M. A. de Vriend; E. H. Gemmeke Leiden en A. J. M. ie winkel; M. A. Poetsema Rotterds d, M. KartodUkromo; J. A. SteenwiJI Haag en C. de Kier; C. J. Peetsok r den en G. Dokter; J. H. P. Smit g senheim en A. M. Ravensbergen; A. Mulder Amsterdam en H. J van Rigteren; J. R. Roodakkers M. J. van den Berg; O. J. Smit L en A. M. W. Stikvoort; G. Pete rc M. C. A. H Alkemade; L. J. 1 Ridder Noordwij k en H. P. de F. Meijer Velsen en J. C. M. van lal wen; W. J. M. Ammerlaan en M. - le; C. L Ekkers en J. M. A. van pen Leiden; G. Popma AmsterdaJu A. T. M. Schneider. Bp OverledenJ. H. Gielen. 78 Jr «t, J. Wahlen, 85 jr.; A. Schilperotx Jr.; M. W. Penrls e. v. Penning. VOORSCHOTEN In Voorscho ten lis circus Roberti gistermiddag verslagen door de warmte. In de knusse tent waren welgeteld maar zeventig Jongens en meisjes en eni ge volwassenen om naar de verrich tingen te kijken van de kleine ar tiesten in dit negen man tellende circus. Jammer, want Roberti brengt een goed programma speciaal oor de kinderen. Het werken met bokken, honden, ponies en kleine paardjes, vogels en duiven mag dan minder spectacu lair zijn dan het optreden met aan oor.™ roofdieren, het spreekt wel ging dan ook steeds een spi applaus op. Zelfs de kinderen den begrijpen dat deze dressuur lerminst gemakkelijk is, omdai veelal thuis dezelfde dieren heb die alleen maar mooi kunnen zl of iets dergelijks. Ook vandaag staat het circui in Voorschoten, dan gaat het Oegstgeest en daarna de bol streek in, maai' het mag niet mooi weer zijn, want dan geven kinderen hun twee gulden eer aan zwemmen of ijs uit.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2