DE PRAKTIJK VAN ANGOLAKOFFIE O 19 JULI 1872 EXTRA PAGINA 2» l HET GETUIGENIS Moutinho de Padua die 1961 naar Angola werd ji februari van dat jaar Afrikanen in Loeanda, .ok jkste stad in Noord-An- ging gedaan de plaatse- [enis te bestormen om te bevrijden. Een maand de opstand in heel Mario Moutinho aulrts deel uit van de Ca lais de Lamego, een eleid Portugees legeron- belast was met "zuive- ts" in de opstandige l aj oktober 1961 deserteer- cns zijn diensttijd hield >ek oek bij ïcU se®|iei 1961 om 6 uur werden 19 rixecuteerd. Op dat mo- nog. Graca had mij officieren uitgenodigd d(kezellen om de executie lagen, "om ons aan dat te wennen en niet te zijn, begrijp je?" ad ik gistermiddag ge- go een aantal negers ver- ijk worden en dat ijk ;e manier geslagen lag FoL vroeg ik later. DIE VAN ZEER Ie Portugese praktijken ^feft meegemaakt is zen- Grenfell, die na 28 ola gewerkt te hebben ke rd uitgezet. Ds. W. D. telde over de omstan- iaronder de Afrikanen m oor de Portugezen ge- rden te werken tegen- erzoekcommissie van de 0< rnationale Arbeidsorga- t>e de Verenigde Naties: ól se bewering dat er in contractarbeid meer Tejlnwaar. Tot aan de on- in maart 1961 waren Men in volle gang. Eer- aai" was ik er zelf ge- in Maquela do Zombo rts een groep mensen die op contractarbeid den. Later op die dag an deze mensen kleren gedeeld werden, ijke manier van recru- tgenwoordig dat elke J shefe do posto (Portu- sambtenaar) weet hoe- nannen er in zijn di- t )e administrateur weet eveneens. Afhankelijk *-«ag vraagt de admini- aantal mannen van ibij> posto. Deze bekijkt de en eist op zijn beurt tetia (door de Portugezen orpshoofd) een bepaald de mannen wordt ge- op een bepaalde dag op Lekten verschijnen. Van- ze met een vrachtauto ..a gebracht, waar ze erzocht worden. Als ze worden, krijgen ze kle- len ze met een vracht- 1 e plaats gebracht waar Ir rken. bracht een inspecteur Sjtuur een bezoek aan de ^andica in het district plaatselijke sobas wil- cht indienen tegen de d omdat mensen op- pj ehaald werden minder Jaar nadat ze van een ■idfactperiode teruggekeerd ze waren bang om dit doen. Zij vroegen aan ■irie dorpsonderwijzers of d voor hen wilde doen dit weigerde, of hij een Jen wou schrijven. Hier- ij toe. Met enige vrees irief ongetekend aan de Fi verhandigd. Het gevolg g« n de identiteit van de ^tdekt werd, deze ge- met verbanning uit het wel de sobas bekenden >rief uit hun naam had gs 52<f\TEN STAANDE GETTJI- stammen uit het begin Men zou ver- oljen hebben dat er in het ori ecennium in Angola en "Portugese kolonieën wat m zijn. De Portugese zeggen in ieder geval io [dpn blijven steeds ont- him koloniale politiek issendiscriminatie en be- zwart en blank in het biaanse rijk Portu0al in kmonie samenleven. Een !40f&8TELLINGEN VAN de biet slechts een erfenis •ïdfleden. De discriminatie een weloverwogen plan jtagese machthebbers om [df0 er onder te houden. geïllustreerd door de f' e colleges "Het strategi- *m van Portugal" die de •en 8e opperbevelhebber van 1 6®e leger in een andere iei Door de cipaos (Afrikaanse politiea genten) Van de een was een oog uitgesla gen, van een ander waren de armen bezaaid met blauwe plekken van de slagen. Een van de officieren prees zijn verzet. De rechtszitting was vastgesteld op zeven uur gisteravond. Iedereen wist het en niemand kon het iets sche len dat het een farce was en dat de gevangenen de volgende morgen geëxecuteerd zouden worden. Man nen, vrouwen en soms kinderen zelfs. "Wat ik het pijnlijkste vind, dat zijn de kinderen", zei Graca. "En de vrouwen dan?" merkte ik op. Velen van hen luisteren eenvou dig niet naar dit soort vragen. Ik had niet goed begrepen wat de reden was van die afschuwelijke moord op kinderen. Gisteravond legden ze het mij uit. "Omdat en kelen van hen zich tegen de blan ken gekeerd hadden en pistolen op hun gericht hadden". Uiteindelijk hadden ze mij nog niet alles verteld over de executie van vanmorgen. Enkele officieren met wie ik lunchte en die ondanks alles enigszins onder de indruk waren van mijn opmerkingen en die ook enigszins wilden zien hoe ik zou reageren, bevestigden mij dat op de veroordeelden was ingehakt met de eerst uitgezocht voor contractarbeid. Ze werden gearresteerd en op de posto vastgehouden tot ze wegge voerd werden of hun belasting be taalden. Als men de man niet te psikken kon krijgen, werd een fami lielid en soms zijn vrouw gearres teerd. Toen de mijnen van Mavoio pas geopend waren, werden de arbeiders betaald door de chefe do posto van Quibocolo. Op een dag bracht ik hem een bezoek. Hij was bezig de mannen uit te betalen. Hij verzocht mij binnen te komen en gaf mij een stoel, terwijl hij zijn werk af maakte. Er kwam een man binnen die zijn naam opgaf en de chefe rekende uit hoeveel die man toe kwam. Hij vroeg de man of hij zijn belasting betaald had en de man zei van Ja. Toen vroeg hij de man echter naar de naam van zijn dorp. Ik dacht dat hij controleerde of de man de waarheid had gesproken. Daarna vroeg hij de arbeider of hij die en die kende iemand uit dat dorp. De arbeider antwoordde dat hij die man kende. "Goed", zei de chefe. "Hij heeft zijn belasting niet betaald. Daarom zal ik het van jouw geld afhouden en moet jij het maar van hem innen". Op 24 februari 1961 warén mijn vrouw en een vrouwelijke collega, mej. Harrison in het dorp Lembo, in het district Camatambo. Er was onenigheid tussen de onderwijzer oa de soba van dat dorp over de schoolkindern. De soba had op dracht gekregen om een aantal schoolkinderen te leveren om op contractarbeid koffietuinen te wieden. Er werd een com promis bereikt waarbij kinderen die regelmatig de school bezochten en een schoolkaart hadden om dit te bewijzen vrijgesteld zouden worden van recrutering. In 1960 zei de ad ministrateur van Ambrizete tegen de zendelingen daar dat als een Jongen de school wilde bezoeken, dit 's avonds moest gebeuren, omdat hij alle Jongens nodig had die hij maar kon krijgen. In het gebied van Bembe werd het meest mis bruik gemaakt van tewerkstelling van Jongens voor contractarbeid op de koffieplantages. Dit oproepen van kinderen voor contractarbeid heeft de Afrikanen diep geschokt. Het grootste deel van het werk aan de wegen werd gedaan door vrou wen die geen enkele betaling kregen en hun eigen gereedschappen moes ten gebruiken. Ik ben in het bezit van een serie foto's die ik in fe bruari 1961 nam van twee ploegen vrouwen die aan een weg bij Ma quela werkten in aanwezigheid van de politie. Ik herinner mij dat een van mijn collega's er jaren geleden bij de administrateur van Uige nu Carmona over klaagde dat van wel. Bij de hervormingen van 1961 werd de dwangarbeid opnieuw verboden. Alle contractarbeiders heetten voortaan "voluntarios" vrJ willigers). In wezen is er echter niets gebeurd. Het Rapport Portugal van de Nederlandse Katholieke VolkepariJ komt op grond van m- ideoloog van het Sal a2ar-regime, loofde de afwezigheid van racisme bij de Portugezen in bewoordingen waarin het racisme duidelijk door klinkt: "Zo oprecht k onze achting voor Portugese kolonie, Mozambique, ge neraal Kaula de Arrlaga, in 1966/67 voor de Hogere Legerleiding gaf. Hieronder een aantal uitspraken: "Het schijnt dat, als men van het noorden naar het zuiden gaat. de breedtegraad een bepaalde invloed heeft op de rassen. We zien name lijk dat de rassen die dichter bij de evenaar wonen bepaalde eigen schappen bezatten die volgens de Hoewel de Nederlandse Vereniging van Koffiebranders over de kwestie in haar jongste jaarverslag heeft gezwegen is het vrijwel duidelijk dat de belangrijkste leden geen koffie meer uit Angola verwerken. Vooral een aardig succes voor het Angola Comité omdat het totale bedrag waarbij het in deze actie om gaat jaarlijks bijna f 100 miljoen bedraagt. Het Angola Comité waarschuwde destijds in maart al dat de bedrijven die de Nederlandse koffiemarkt beheersen, de beslissing de import van Angola-koffie te staken louter en alleen uit commerciële overwegingen namen. Als het protesttij keerde viel een hernieu wing van de invoer te verwachten. Het tij is nog niet gekeerd. Desondanks heeftAlbert Heijn een van de belangrijkste impor teurs (goed voor f 10 miljoen per jaar) al voorzichtig laten doorschemeren bij dalende prijzen waarschijnlijk de invoer te hervatten. Het is daarom zinvol om zich nog eens te bezinnen op de niet-commerciële argumenten die zouden moeten leiden tot een totale vrij willige invoerstaking van Angola-koffie. Dat kan omdat er naast het boekje Koffie voor Nederland, Bloed voor Angola, dat enige tijd geleden bij het Angola Comité verscheen (voor f 1,25 nog verkrijgbaar op Da Costastraat 88hs in Amsterdam), enige weken ge leden een vierde uitgebreide druk van het S. Bosgra s B. Dijks Kolonialisme en Vrij heidsstrijd in Angola, Mozambique, Guinee-Bissau uitkwam. Het boekje bevat een aantal hoofdstukken waaruit duidelijk de gruwelijke praktijken blijken die de Portugezen bedrij ven om aan koffie te komen in Angola. HEIN ELBR1NK vrouwen gedwongen werden om aan de wegen te werken Minzaam ant woordde hij dat bij de wet de te werkstelling van vrouwen aan de formatie van missionarissen uit An gola tot de conclusie dat: "Met name komt in Portugees Afrika nog steeds dwangarbeid voor. in weerwil van het daarentegen gerichte ver drag van de Internationale Arbeids Organisatie, waarbij ook Portugal partij Ja. Het aantal werknemers hen die tot de primitieve rassen van Afrika behoren dat.we hen in ons midden opnemen zonder voor hen de minste weerzin te voe len. Hierdoor onderscheiden wij ons radikaal van d« beperkingen en de huidige maatstaven inferieur zijn. Eerst krijgen we de noordelijke ras sen die behoorlijk ontwikkeld en goed geïnformeerd zijn. Dan komen wdj, de Latijnse rassen, die op dit punt al veel minder ontwikkeld zijn. Vervolgens krijgen we de Ara bieren die nog minder presteren dan wij en tenslotte belanden we bij de zwarten. Zonder enige twijfel bezig het zwarte ras eigenschappen wegen verboden was en dat het dus gewoon niet voorkwam. Net terwijl hij dit zei, kwam langs het open raam een lange rij vrouwen voorbij "onder contract" ongeschooolden die door bemiddeling van recruteurs in dienst zijn genomen is in An gola tussen 1962 en 1964 zelfs geste gen. In laatstgenoemd Jaar was in sommige delen van Noord-Angola zelfs 85% van de ongeschoolde ar beidskrachten onder contract ge vooroordelen die voornamelijk bij de Angelsaksische en Germaanse rassen aan de dag treden". De rassendiscriminatie blijkt zeer duidelijk uit het verschil in loon voor hetzelfde werk. In het rapport die inferieur zijn aan die van het blanke ras, zoals wij van het La tijnse ras een aantal kenmerken bezitten die inferieur zijn aan die van het noordelijke ras". "Als er in Angola en Mozambique twintig of dertig miljoen zwarten zouden wonen, zouden de problemen voor ons zeer ernstig zijn. Gelukkig ls het aantal inwoners hier slechts gering. Ik weet niet of dit een ge die in kleine manden aarde op hun hoofd vervoerden. Daarom zei hij dat deze vrouwen geen werk aan de wegen verrichtten en dat ze in elk catana. In de lengte opengesneden en bij de schouders doormidden ge hakt! Het hierdoor teweeggebrachte gevoel is onbeschrijfelijk. Voor ons. men sen die tussen deze beesten leven, is het een daad temeer die het toe laatbare in wreedheid te boven gaat. Ik vroeg of ze dit gedaan hadden toen de mensen nog leefden of toen ze al dood weren. Ze gaven geen antwoord. 5e dag na het vertrek uit Negage- Bungo Geleidelijk reconstrueerde ik het verhaal over de officiële moorden ln Negage. Twee mannen kwamen al dood op de plaats van executie aan tengevolge van de slagen waarmee de ondervraging gepaard ging. Twee anderen, de leider en een krankzin nige, werden levend onthoofd. Aan de anderen werd het "recht" vol trokken door een of andere blanke, d.w.z. ieder die wilde mocht hen neerschieten of in stukken snijden. Wellicht met de bedoeling om onze soldaten te harden. Na deze legale moorden verscheen tenslotte een blanke, een burger, om zich met de lijken te amuseren. En de "slager" rukte er de ingewanden uit met een slachtmes van een abattoir. Het was een goedlachse man, een dikke planter met een ze- geval werkten als straf voor een of ander misdrijf. Volgens de wet mocht een chefe do posto mensen oproepen voor werk aan projecten die van belang waren voor de gemeenschap. Een prachtige wet, want bijna elke soort werk kon onder deze rubriek gerangschikt worden. Een ondernemende chefe kon volop werk vinden dat "voor het welzijn van de gemeenschap" verricht moest worden. Op onderwijsgebied stonden de Por tugezen voor een groot dilemma. Om hun "beschavingsmissie" te vol voeren, was onderwijs van het al lergrootste belang voor de assimila tie van de Afrikaan. Anderzijds be seften ze heel goed dat wanneer men iemand eenmaal opvoedt om voor zichzelf te denken, hij ook voor zichzelf wil handelen. Alle re geringsdiensten en de partlkuliere Industrie en handel hadden behoef te aan een aantal mensen die enig onderwijs genoten hadden, maar als zij hun macht over de Afrikanen wilden behouden, dan moest het bloot stellen aan de moderniserende invloed van het onderwijs tot een minimum beperkt blijven. En dit gebeurde dan ook. Er bestaat een heel eenvoudige methode om te verhinderen dat kin deren een officiële school bezoeken de niet-officiële dorpsschool bood geen bescherning tegen het recru teren van kinderen voor allerlei werkzaamheden. Om als leerling in geschreven te worden, moesten alle scholleren een geboortebwïjs bezit ten. Geboortebewijzen werden afge geven door de chefe do posto, het geen betekende dat de chefe een vrijwel volledige controle had over wie een school zou bezoeken. De leeftijd dat een Jongen de Jaar- lijke belasting begon te betalen was vroeger vastgesteld op 18 Jaar. Dit werd verlaagd tot 16 Jaar, maar of dit oficieel was of niet, weet ik niet. Elk jaar bezocht de chefe do posto de voornaamste dorpen van het district. Iedereen moest dan voor hem verschijnen. Omdat nie mand wist in welke volgorde de chefe zich met de verschillende dorpen zou bezighouden, moesten allen op de eerste dag aanwezig zijn. Als een dorp afgeroepen werd, moesten alle inwoners van dat dorp op een rij gaan staan in de zon tot hun namen afgeroepen wer den, terwijl de anderen in de buurt wachtten. Op dat moment besliste de chefe of een Jongen moest be ginnen belasting te betalen. Veel te veel Jongens betaalden de belasting van een man Dit betekende dat de last op het gezin drukte dat voor het geld moest zorgen. Ik herinner mij hoe een man uit Quibocolo hard geslagen werd om- plaatst. Deze recruteurs moeten een vergunning van de overheid hebben om hun werk te mogen verrichten. Zij mogen voor hun bemiddeling niet meer dan een van overheidswe ge vastgestelde vergoeding ontvan gen. De wervingsactiviteiten zijn on derworpen aan wettelijke voor Violation of Trade Union rights, dat op 22 juli 1970 door het Inter nationaal Verbond van Vrije Vak verenigingen (IVVVi werd aangebo den aan de V N. Commissie voor de Rechten van de mens, «taat de vol volg is van het feit dat men ze in dertijd naar Brazilië heft geëxpor teerd. Als dit inderdaad zo is, dan kunnen we alleen maar blij zijn dat dit gebeurd is". "Alleen als het aantal blanken even snel of zelfs iets sneller toeneemt dan het aantal ontwikkelde zwar ten, zullen we in staat zijn om de blanke overheersing in Angola en Mozambique te handhaven, hetgeen schriften. Het Is evenwel duidelijk dat met deze bepalingen veelvuldig de hand wordt gelicht". Een werkgroep van de Commissie voor de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties kwam in 1970 gende tabel voor lonen ln de Portu gese koloniën: lonen in de land bouw (per jaar) blanken f5.900,- kleurlingen f 2.900. geassimileerde Afrikanen f650.-. niet-geasaimileer- de Afrikanen f 170,% ons nationale doel ie. Als daarente gen de toename van de blanke be volking overtrofffen wordt door die van de ontwikkelde zwarten, dan blijven er slechts twee mogelijkhe den over: Of we zullen de "apart heid" moeten invoeren, hetgeen ver schrikkelijk zou zijn. In dat geval zouden we ons niet kunnen hand haven. Of we krijgen zwarte rege ringen met alle gevolgen van dien". ker meerderwaardigheidscomplex. Voor de rest minacht hij het leger evenals haast alle andere burgers en accepteert hij het alleen uit nood zaak. Zij tonen alleen achting voor mensen als zijzelf, voor hen die zich in dit land verrijkten door de inboorlingen te laten werken. "Angola is van ons. Al in geen dertig Jaar ben ik in Portugal ge weest. Dit ras moet volledig uitge roeid worden". Dat zijn de kreten die wij bij elke stap horen. Een kennis las mij het volgende rapport voor waarin een kapitein zijn superieuren verslag uitbracht over een door hem georganiseerde executie: 'Toen de slachtofers op de daarvoor bestemde plaatsen op gesteld waren, trad het executiepe loton onder trompetgeschal naar voren". Tot zover aldus mijn zegsman is het aanvaardbaar. "Toen de executie beëindigd was, gaven de trompetten het signaal waarop de onthoofders op het to neel verschenen. Deze staken de hoofden op stokken die zo gemaakt zijn dat de hoofden "met diepe eer bied" omlaag kijken! Daar moesten ze enkele dagen blijven staan ter waarschuwing, na afloop waarvan ze zouden worden weggehaald, ter wijl ze de stokken voor onbepaalde tijd lieten staan". dat hij iets gedaan had dat de che fe niet aanstond. Hij had medische verzorging nodig en ging naar de dichtstbijzijnde staatsapotheek. De blanke verpleger daar vroeg hem hoe hij aan die verwondingen kwam. De man vertelde hem dat hij die aan de chefe te danken had. Hierop ging de verpleger naar de posto en vertelde de chefe wat de man gezegd had. Deze vroeg hem de man naar hem toe te sturen omdat hij zulke gemene leugens verteld had. Hij kreeg opnieuw een pak slaag dit keer zonder behan deling en werd met de palmato- ria zelfs op de wreef van zijn voe- en geslagen. Omdat het een landbouwdistrict was, verkochten de mensen hun bo nen-, pinda- en ikoffieoogst aan de plaatselijke handelaar. Vroeger gaf de handelaar een bon ter waarde van de gekochte goederen aan de verkoper die deze bon gebruiken kon om goederen uit de winkel te kopen maar alleen uit zijn win kel. Wegens de misbruiken werd een tijdlang de hand gehouden aan de wet dat alle door de handelaar gekochte goederen contant betaald moesten worden. Dit ging een poos je goed, maar er bestonden metho den om de wet te omzeilen. Hij placht te weinig contant geld bij zich te hebben of hij had geen kleingeld op zak, zodat het in de praktijk gebruikelijk was om slechts voor de helft van de totale waarde in contant geld te betalen en voor de rest een waardebon te geven. Een ander wijdverbreide zwendel- praktijk. vooral in de districten waar koffie verbouwd werd. was dat de handelaar een voorschot gaf voor de oogst zodat vele Afrikanen volledig aan hem overgeleverd wa ren. Hij zorgde dat hij de koffie tegen zijn eigen prijs kreeg. Hel hele systeem was corrupt en maak te allerlei misbruiken mogelijk. In de districten waar koffie ver bouwd werd, gebeurde zeer veel on recht, doordat de Portugezen zich tuinen toeeigenden dis aan Afri kanen behoorden. Als men de chef* do posto kon "overreden" om ta verklaren dat de tuinen verwaar loosd werden, was er geen verhaal mogelijk voor de Afrikaan. Soms "verkochten" Afrikanen, na enigs druk, hun tuinen, maar zelfs da» kregen ze niet altijd de overeenge komen prijs. Ik ben mij zeer goed bewust va» het feit dat deze voorvallen elk af zonderlijk misschien van weinig be* lang lijken, maar ik wil er op wij zen dat het district waarin ik werkte geen uitzondering vormde, maar kenmerkend was voor het ge heel Soortgelijke voorvallen vonden in heel Angola plaats". in een rapport flSXN 4/1099/Add 3) tot de volgende konklusie: "Wtj beschikken over bewijzen dat in de Portugese koloniën nog steeds de meest onmenselijke vorm va» dwangarbeid voorkomt". Lonen fan de industrie (per dagf blanken ongeschooldf 12.50 mini» ipaal. kleurlingen ongeechooldl f8,75 maximaal. Afrikanen (haifl geschoold) f3,75 maximaal. Afrika» oen <ongeschoold* f 0.90 maxims dj» Alle bovenstaande citaten ever 60 praktijk van de Angolakoffie rij#* afkomstig uit: S. Boagra en B. Dijk> Kolonialisme en vrijheidsstrijd kg Angola. Mozambique. Guinee-Bissal Vierde uitgebreide druk. Paria-Mam teau, Amsterdam-Brussel 1973.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17