k hoeft niet van adel te zijn n te zien dat de dakgoot lekt Ondernemers moeten meepraten over het „consumentenwerk" Tr. S. P. Baron Bentinck werd Rijksslotvoogd KRANTENBEZORGER STAAKT DIENST Vergoeding van wolkbreukschade VNO werkt samen met Consumentenbond AMERIKANEN VOOR BONA STARS VERKOOPSTER Q LEIDSCH DAGBLAD IAO 19 JULI 1972 UJ me nou niet waaruit lestaat, want dat is me t helemaal duidelijk. Baron Bentinck houdt praatjes. Wie bij hem euwe status komt pra- an ook niet veel wijzer, et nog wennen, werd mr. S. P. Baron Doemd in een voor Ne- ïwe functie: hij werd d. Hij gaat in die kwa- eheer voeren over het het slot Loevestein in de Ruïne van Bredero- irt en het slot Rad- lemblik. Over de op- de Gevangenpoort in irdt nog gepraat, iter (62) nam vorig als burgemeester van had die lommer- en ieente 25 Jaar bestuurd. De Nederlandse maatschappij (NBM) [avond de busdiensten n de Bijlmer- uit protest tegen "de Surinaamse passagiers veroorzaken". '[eurs van de NBM zijn nadat maandag- irinamers in een bus de "[et een mes bedreigden giere in een dijbeen sta- chef -vervoersdienst heer G. W. Tem- in de bussen al enige veroorzaakt. Dat gaat HOi over het weigeren een pv^jpen of het niet laten •^^plaatsbewijs en van het Gemeen- Bedrijf in Amsterdam drie bussen van de it onderhouden, blij- bussen zijn uit zoons. „Ik dacht dat ik rust kreeg," zegt hij in datzelfde Soest, waar hij een imposante villa bezit, maar nu heb ik toch weer een nieuwe baan. Ik ben er in februari voor gevraagd en ik heb het maar gedaan. Men wist van mijn belangstelling voor de monumentenzorg en dacht Kwam er ook nog de overweging van „adeldom verplicht" bij? „Misschien wel. Ik hoor wel bij die groep thuis, die aan de adeldom be paalde verplichtingen verbindt. Wie veel heeft gekregen, die zal ook veel gevraagd worden. Veel voorrechten leveren ook veel verplichtingen op. Maar men moet het niet zo zien dat Je voor het beheer van een aantal sloten nu persé een baron of een ridder moet hebben. Je hoeft niet van adel te zijn om te zien dat een dakgoot lekt." De eerste Nederlandse Rijksslot- DORDRECHT De gemeente Dordrecht gaat op basis van de bij standswet financiële tegemoetko mingen uitkeren aan gedupeerden van de wolkbreuk in de nacht van woensdag 5 op donderdag 6 juli. Hoewel de gemeente zich zakelijk niet aansprakelijk acht (overmacht) wil zij iets voor tie gedupeerden doen. (In Leiden hebben de bewo ners van de Bakker Korffstraat, die schade leden, de gemeente aanspra kelijk gesteld. Totnogtoe is hier al leen een ondersoek toegezegd re dactie). voogd heeft zijn hele leven al be langstelling gehad voor de zorg voor monumenten. De „onroerende" mo numenten met name: bouwwerken, stads- en dorpsgezichten, die aan het verleden herinneren. Wie in zijn eigen gemeente Soest uit de trein stapt, ziet dat het kerkje ge restaureerd is en dat ook de kleine wijk er omheen de genietingen van het „beschermd dorpsgezicht" on dergaat. Baron Bentinck kon als burgemeester moeilijk minder doen; hij is tenslotte voorzitter van de Monumentenraad, al vele jaren. Er zijn mensen, die zeggen: maak al die ouwe steenklompen met de grond gelijk en gebruik het geld van de restauraties maar voor woningbouw. Hoe denkt de baron daarover? Barbaars Hij vindt de stelling barbaars. Zegt: „Een monument is een cultureel zeer waardevol goed. Het belang van het behoud van onroerende monumenten moet Je vaak aanto nen door vergelijkingen te trekken met de schilderkunst. We gaan al onze Rembrandts toch zeker ook niet verbranden omdat zijn schil derkunst niet van deze tijd is? Een beschermd monument en be schermd zijn er nog veel te weinig! is een herinnering aan de cul tuur van weleer. Bovendien: die op vatting van zoëven breek de boel maar af past helemaal niet in deze tijd. De belangstelling voor het oude is zeer sterk toegenomen, de laatste Jaren. Kijk maar eens naar al die actiegroepen, die zich verzet ten tegen reconstructies in de ste den. Wat ook in die groepen de motieven mogen zijn: ze willen het verleden laten staan!" Een bezwaar van sommigen is ook dat na restauratie een monu ment niet meer „echt" is. Een voor beeld is de Rotterdamse St. Lau- renskerk, waarvan de toren niet met dezelfde stenen is herbouwd als die van voor zijn verwoesting. Baron Bentinck: „Ik til daar niet zo zwaar aan. In de monumenten zorg is wél een voorwaarde dat bij restauratie dezelfde technieken wor den toegepast als destijds bij de eerste bouw. En zo'n Rotterdamse Laurenskerk: die functionéért toch weer; hij is een van de weinige herkenningspunten als Je naar de vooroorlogse stad zoekt. Zo'n recon structie is wel degelijk zinvol; het vele geld is goed besteed. De mens wil het. Kijk maar naar alle acties, die ondernomen zijn om die Konin- ginnekerk in Rotterdam te redden. Gehecht Toen kon Je merken hoe een burger aan het verleden van zijn woonom geving gehecht is. Overigens vind ik het doodzonde, dat die Koninginne- kerk gesloopt is. Ik durf het een cultureel verlies te noemen: de kerk vertegenwoordigde wel degelijk een bepaakde stijlperiode in de bouw kunst." De Rijksslotvoogd zegt dat voor zijn functie een diepe belangstelling voor de historie noodzakelijk is. Maar ook „een nostalgie naar het mooie van weleer." En idealisme: „Ik zeg altijd: als er érgens sprake is van openbaar kunstbezit dan is het wel bij de on roerende monumenten. Iedereen komt er langs en geniet er van. Steenklomp Een steenklomp is niet zomaar een toevallige steenklomp. Als je re bij stil staat, doet hij Je herinneren aan een bepaalde periode in Je va derlandse geschiedenis of Je ont moet de cultuuropvattingen uit die tijd." De 'steenklompen GEVEN DE Rijks slotvoogd, tevens voorzitter van de Monumentenraad echter ook kop- zorge. Dit Jaar moest de zorg voor monumenten met circa 40 miljoen gulden bedreven worden. „Veel te weinig," zegt Baron Bentinck, „we kunnen er alleen de lopende restau raties mee afwikkelen. Nieuwe pro jecten mogen we niet aanpakken. Ik ben daar boos en verdrietig over, al begrijp ik natuurlijk wel dat er in deze tijd weinig geld is. We moeten deze Jaren maar doorkomen en hopen op betere tijden." Voelt hij zich als Monumenten- raad-voorzitter beknot, als Rijks slotvoogd weet hij zich in het bezit van wat meer armslag. De sloten te Muiden, Gorinchem, Santpoort en Medemblik, die hij moet gaan be voogden hebben een soort heiligen- krans, zijn onaantastbaar; het Mui- derslot waar Baron Bentinck zich tot dusver voornamelijk heeft geörienteerd is bovendien een Rijksmuseum. „De publieksbelang- stelling is voortrffelijk,' weet de Rijksslotvoogd. .Nogmaals: ik weet niet waaruit precies mijn activiteiten zullen be staan. Misschien dat ik de zaak nóg dichter bij de mensen ga brengen, ik weet niet... Het kan ook zijn dat de meeste tijd in de personeels zorg gaat zitten of dat ik constant de fundering of de plafonds loop te inspecteren. Ik schat dat ik steeds een halve werkweek nodig heb." De Rijksslotvoogd ontvangt een sa laris. Geen vetpot, dat niet. Baron Bentinck haalt er zijn schouders over op. Kasteelheer Ollie B. Bom mel zou gezegd hebben: „Jonge vriend, een heer van stand praat niet over geld. Milieuvervuiling Het Ameri kaanse ministerie van Justitie heeft gisteren civiele processen aan hangig gemaakt tegen de stad New York en andere plaatselijke bestu ren wegens overtreding van een fe derale wet op het storten van onvol doende behandeld rioolwater. Het is Hoe komt een ondernemersorganisatie er toe zich actief met|kinB Consumentenbond en j ciaal-economische problematiek. De aantal onderwerpen bij de bond de eerste maal dat het ministerie consumentenwerk te willen bezig houden? Dr. De Jong, direc- 1 tegen ^et Consumenten Contact Or- van Jujtttóe 't probleem van de wa-1 bij het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, vindt dat de tijd en de ontwikkelingen het VNO daar heen hebben - gedreven. „Het fenomeen van de consumentenbelangenbehar- tiging, dat opkwam in de jaren '50, is uitgegroeid en geëman cipeerd". tervervuiling op regionale basis aan pakt. De zes aanklachten zijn inge diend in Manhattan, Brooklyn en Newark, New Jersey, tegen het lo zen van rioolwater in de haven van New York en zijtakken daarvan. njni Jagger en Keith Richard van de Rolling Stones zijn gisteravond gearresteerd na 'n rel met otograaf. Zij verklaarden zich niet schuldig aan een -poging tot verzet tegen een politie- enaar en loerden op vrije voeten gesteld om te kunnen deelnemen \aan een uitverkocht trt in Boston. Mick J agger en Keith Richard behoorden tot een groepje van vijf perso- iat op het vliegveld van Warwick iverd aangehouden. Hun vliegtuig was daarheen uitge- omdat de luchthaven van Boston ten gevolge van mist dichtzat. En: „Achtereenvolgens raakt de consument voldoende voorzien van voeding, van duurzame goederen, en van diensten. Als zodoende markten verzadigd raken, gaat de consument belangrijker worden. Hij wordt kieskeuriger en zijn positie wordt sterker". Zakelijk Dr. De Jong vindt het noodzakelijk dat de ondernemers mee gaan pra ten over het consumentenwerk. Niet uit idealisme, maar uit gezonde za kelijkheid. Zijn motto is wat dit betreft: .Bescherm wat je niet kwijt wilt, maar geef wel toe op punten waarop dat best kan." Hij vindt dat er vanuit dit uitgangs punt samen te praten moet zijn over klachtenbehandeling, over voorlichting, en over inspraak van producenten in het warenonderzoek. Hij zegt: „Wij hebben tot dusver veel te afwijzend tegenover die din gen gestaan, als bedrijfsleven. Ga er liever bij zitten. Laat de ontwik kelingen niet over je heen komen. We vinden bijvoorbeeld allemaal dat misleiding in de reclame een foute zaak is. Laten we er dan ook samen met de consument wat aan doen, en niet afwachten totdat we hier van bovenaf een starre consu mentenwetgeving opgelegd krijgen, zoals in Zweden." Reclame Het VNO overweegt nu via een opi niepeiling na te gaan in hoeverre de consument zich door de reclame nu werkelijk bedrogen of geïrriteerd voelt. Het feit dat hij zich onomwonden heeft uitgesproken vóór samenwer- ging. Het kaderblad „Ruim Zicht" van het NKV schreef dezer dagen In een commentaar „Het Verbond van Nederlandse On dernemingen staat positief jegens de „niet-politiek gebonden" Consu mentenbond. Het VNO prefereert de Consumentenbond boven het „poli tiek minder vrije" Consumenten Contact Orgaan, waarin o.a. de vakcentrales zijn vertegenwoordigd. Nu is de bewering, dat het CCO ook maar enige politieke binding zou hebben, een controleerbare on waarheid. Dat kan dus nauwelijks de werkelijke reden zijn van de voorkeur van het VNO voor de Consumentenbond. Misschien is de merkelijke reden wel gelegen in wat Het Vrije Volk optekende uit de mond van een vertegenwoordiger van de Consumentenbond: „Wij werken op het ogenblik al samen met werkgeversorganisaties Uithaal Een wel heel erg duidelijke uit- haal-in-gramschap van de kant van de katholieke vakcentrale. Tot begin vorig jaar nog was de Consumen tenbond óók lid van het Consumen ten Contact Orgaan. Dr. de Jong: „Ik denk dat de Consumentenbond uit het CCO is gegaan om het consumentenbelang zuiver te stellen, om meer armslag te hebben zonder rekening te hoe ven houden met vakbondsbelangen." „Dat de positie van de kieskeuriger wordende consument belangrijker wordt, geldt ook voor de vakbonden. Politieke partijen en vakbonden gaan zich in toenemende mate met de consument en zijn belangen be zig houden. Ik voorzie dat vooral de vakbonden dat de komende vier a vijf jaar in toenemende mate zul len gaan doen'. „De consumentenzaken maken steeds meer deel uit van de so- akbonden zullen daarom hun con- aan de orde te stellen. Zoals klach- sumentenwerk willen gebruiken om tenbehandeling (eventueel met leden te krijgen en die vast te hou den. Zij zullen daarom vooral in de toekomst de koers van het CCO be palen." „Als wij moeten kiezen", zegt dr. de Jong. „zitten wij liever tegenover de Consumentenbond dan tegenover het CCO. De Consumentenbond is een aparte belangengroep voor ons: die van onze afnemers. Dat hebben we liever dan dat we met afne- mersbelangen en werknemersbelan- gen tegelijkertijd moeten praten, want dat zou zwaarder en moeilij ker zijn." Hij illustreert dit met een discussie die hij onlangs voor de televisie had met een functionaris van het Consumenten Contact Orgaan, naar aanleiding van de gestegen prijzen. „Die meneer van het CCO hield zich niet bij de prijsstijging, maar hij ging er meteen op door met:... en de winst van Philips is in het eerste kwartaal met 67 procent ge stegen, dus die zullen him kosten wel in de prijzen hebben doorbere kend." Van de Consumentenbond verwacht hij ook een bepaalde ontwikkeling. „Ik zie die zich gaan bewegen van uit het vlak van de kwaliteitsvoor lichting over de algemene dienstver lening in een breed vlak, zoals be jaardenzorg, tandzorg, milieube scherming, overheidsdiensten, drink water, onderwijs, enzovoort,' Vriendelijkheid Hij gelooft niet dat het VNO van de Consumentenbond alleen maar vriendelijkheid mag verwachten. Maar hij hoopt op een redelijke be nadering van ieders wensen. Zoals de wens van het bedrijfsleven om inspraak te hebben bij opzet en uitvoering van het vergelijkend wa renonderzoek. Hoewel hij formeel stelt dat er op dit moment „nog geen duidelijk contact" is met de Consumenten bond, denkt hij binnenkort wel een budsman), voorlichting, en dat ver gelijkend warenonderzoek. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen heeft enkele weken ge- ledn opzin gbaard door te laten weten dat het samenwerking wil met de Nederlandse Consumenten bond. De grootste ondernemersorga nisatie geeft de voorkeur aan de grootste organisatie van individuele consumenten (350.000 leden), boven het Consumenten Contact Orgaan (1,5 miljoen mensen als indirecte achterban), omdat daarin de drie vakcentrales zitten, heeft VNO-di- recteur dr. G. F. A. de Jong verdui delijkt. In een nader gesprek gaf de heer De Jong ons een toelichting op deze in ondernemerskring niet direct gebruikelijke stellingname op het punt van behartiging van con sumentenbelangen. LEIDEN Bona Stars kan in het komende seizoen vrijwel zeker be schikken over twee Amerikaan se top-basketbalspelers. Dankzij de sponsors de heren Menken, v.d. Klugt- en Van Zijp en dankzij de bemiddeling van de in Leiden ver toevende Amerikaanse student Tom Thomson heeft Bona Stars-voorzit ter André de Jong telefonisch con tact kunnen "maken" met de sport leider van het Fairland States Col lege in West Virginia. Deze "beloof de" Bona Stars een center van 2 06 meter en een forward van 2 me ter. Beide spelers zijn afgestudeerd en geïnteresseerd in een één-Jarig contract bij de Leidse eredvisieclub. Zij arriveren begin augustus in Lel den. moderne afdeling voor exclusieve Herenmodes is plaats voor met verkoopervaring en modegevoel welke charmant kan adviseren, en goede verkoopkracht bieden wij een hoge salariëring, ities na tel. afspraak 0171020882. Trucverkoper zoekt DEALER Brieven onder nr. 48033 aan het bureau van dit blad. HUIZE PARKZICHT Verpleegtehuis voor chronisch-zieken, 31 bedden, vraagt voor spoedige indiensttreding ZIEKENVERZORGSTER BEJAARDENVERZORGSTER/HELPSTER of VERPLEEGHULP alle diensten. Tevens kunnen wij plaatsen een VASTE NACHTZUSTER en een WEEKEND-HULP Geboden wordt prettig werk en goede sala riëring. Soil, te richten aan HAVENSTRAAT 12 - ALPHEN A/D RIJN TEL. 01720—72100. gevraagd voor vaat of tijdelijk. Aanmelden Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1Leiden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15