RILJANT DUEL REMISE Opnieuw winnende y. Werkhoven blijft toch uiterst kwetsbaar yasski en Fischer op toppen van combinatiekunst iploeg dames Londen Bortsov loopt 100 meter weer in tien rond NOG STEEDS GEEN CAMERA'S In strijd om Europese 470-titel PAG 19 JULI 1972 KJAVIK De vierde partij om de wereldtitel is, na 45 in remise gëindigd. De Amerikaan Robert Fischer had stand is nu 2,5-1,5 in het voordeel van de wereldkam- Spasski. De vijfde partij wordt donderdag begonnen, heeft dan wit. Het gisteren uitgevochten duel was van jog gehalte. Na Fischers 1. e4, de uitdager speelt zei- lens koos Spasski met 1. c5 de Siciliaanse verdedi- )e xperts, vermoedelijk ook Fischer, werden daardoor lerrast. Het is namelijk overbekend, dat Fischer juist e Siciliaan zijn wapens uitermate scherp heeft geslepen. tien zetten bleek de bedoe- a5 Introduceerde actief spel, dat werd be door een pionoffer. Wit nam vermoedelijk terecht im als gevolg daarvan door zwaar onder druk te elde grootmeesters hebben aarlijk op de toppen van de e-kunst gespeeld. Tot nog n analyses niet uitgewezen strijdende effectiever had leien. Zwart bleek zeer vin- i het voeden van zijn aan- il 24Ie3 oogstte be- I, doch parallel daarmee zeggen, dat wits omspelen laard dat tempi kostte van de hoogste precisie is Toen de dames werden ge- ADVERTENTIE NORAMA 2000 lefoon 0171044541* klokjes 64.50 neyer klokken in 3 uitvoeringen v.a. 315.75 ruild lag de puntendeling in het ver schiet. Juist na het beëindigen van de 5 uur speeltijd reikten de matado- ren elkaar de hand. Analyse Wit: Fischer (Ver. Staten) Zwart: Spasski (Rusland) Siciliaans 1. e2-e4 c7-c5; 2. Pgl-f3 d7-d6; 3. d2-d4 c5xd4; 4. Pf3xd4 Pg8-f6; 5. Pbl -c3 Pb8-c6; 6. Lfl-c4 Een door Fischer vrijwel altijd ge speelde zet. In zijn jongere jaren ex perimenteerde hij met vele andere varianten van de zo rijk vertakte Siciliaan, doch de laatste jaren houdt hij strak aan deze zet vast. Hij heeft daarmee opmerkelijke successen ge boekt. 6e7-e6; 7. Lc4-b3 Deze prophylaxe laat de Ameri kaan evenmin ooit na. Hij wil op een kritiek ogenblik niet direct worden gestoord door zetten als Pa5 of na a6, door b5 met aanval len op de raadsheer. 7Lf8-e7; 8. Lcl-e3 0-0: Deze stand is overbekend. Tegen Gelier, Skopje '67, probeerde Fischer hier 9. De2, Da5 (gebruikelijker was 9a6) 10. 0-0-0, Pd4:. Wit kreeg wat beter spel, doch verloor de par tij. 9. 0-0 a7-a6. Het aantal over gangen is hier legio. 10. f2-f4 pe6xd4 Als laatste voorbe- »r de Olympische Spelen len zal de nationale dames 1 en 29 juli in Londen rijd turnen tegen de Engel- wordt de verplichte oefew- München verwerkt, op za- nnen d"e ploegen de keuze- erlandtse ploeg is als volgt leid: Ans van Gerwen, Mar ts, Nel van der Voort, Linda lus Dekker, Ikina Morsch, ilerna. heeft gisteravond in Val- i een oefenwedstrijd tegen sur-tweedeklasser De Valk i «wonnen. Bij de rust stond j ■0 voor dankzij een doel- d. Kuylen. Na de her- j coorde Strik. Er waren 3000 i I MOSKOU Tijdens de Russische atletiekkampioenschappen, die in Moskou worden gehouden, heeft Va- leri Bortsov het Europese record op de 100 meter geëvenaard met een tlijd van 10.0 seconden. Het was de vierde maal dat Bortsov de 100 me ter in tien seconden liep. Ljoedmila Bragina verbeterde tij dens dezelfde wedstrijden het we reldrecord op de 1500 meter dames met 2,7 seconden en bracht het op 4.06,9 minuten. Het record stond op naam van de Oostduitse Karin Bumeleiit. Joeri Tarmak leverde bij het hoog springen de beste wereldseizoenpres- tatie met een sprong over 2.25 meter. Eerder dit jaar haalde rijn landge noot Kestoetis Sjapka 2.24 meter. Het wereldrecord van 2.29 meter staat op naam van de Amerikaan Pat Matz- dorf, die zich niet heeft kunnen kwa lificeren voor de Olympische len. 11. Ie3xd4 b7-b5 12. a2-a3 Fischer laat zelden na deze zet te doen, ook in vroegere stadia, In dit geval wil wit b4 voorkomen, daar de dekking van e4 moeilijker zou kunnen worden. 12Lc8-b7 13. Ddl-d3 a6-a5 Het is de moeite waard te weten, dat in een partij Ciric-Geller die thans Spasski sekondeert landen- wedstrijd Rusland-Zuidslavië '61, de stand na 13. Dd3, op het bord is ge weest, met dit (kleine) verschil, dat toen de witte loper op a2 stond. Zwart speelde daarop 13Tc8. Spasski's opmars met de a-pion hangt uiteraard samen met de loper positie op b3. Met de tekstzet dreigt (opnieuw) b4. Als het witte paard zou moeten wijken, zou pion e4 gevaar lopen. Dit motief is uiter aard overbekend. Volgens Boleslaw- ski, misschien 's-werelds grootste kenner van het Siciliaans, had zwart in de gedecideerde partij geen moei lijkheden meer. Inmiddels is ook Boleslawski het Russische sekondan- tenteam op IJsland komen verster ken. 14. e4-e5 Er dreigde opnieuwb4, terwijl de "ruil" 14. Pb5: tegen pion e4 po sitioneel uiteraard niet in aanmer king komt. 14. d6 x e5 15. f4 x e5 Pf6-d7 Huisvlijt Het is waarschijnlijk, dat zwart nog steeds een huisvlijt-variant speelt. Overigens kwam 15Pd5 in aanmerking, doch de kans op ge lijkspel lijkt wat vager. 16. Pc3 x b5 Pd7 - c5 Natuurlijk de pointe van het pion offer. Wit moet nu kiezen: welke loper zal hij opgeven? 17. Ld4 x c5t Indien 17. De3. dan 17Pb3: 18. cb3 (18. Lb6?. Dd5/.> 18 Dd5 en zwart staat uitstekend. Daarom 18. Db3:, a4 19. Dd3, La6 en zwart heeft- compensatie voor de pion. Deze varianten maken wits tekstzet aannemelijk. Le7 x c5t 18 Kgl - hl Dd8 - g5 Trekit de Rubicon over. Spasski dacht over zijn 18de zet een kwartier na. Hij had door 18. Dd3: 19. Cd3:. Lc6 vermoedelijk een remiseachtig eindspel op het bord kunnen bren gen: bijvoorbeeld 20. Tfcl, Lb5: 21. Tc5:, Ld3.\ ofschoon wit misschien I toch op enig voordeel mag hopen. J De tekstzet vindt mede zijn recht- vaardiging in het feit. dat de witte j loper vooralsnog een bescheiden rol j moet spelen. 19 Dd3-e2, Ta8-d8. Zwart besteedde een half uur aan deze zet. Hij dreigt direct op d2 bin- nen te vallen, doch de argumentatie Bij het be/eden van de toernooizaal wordt Bobby Fischer nog eens krachtig toegesproken door zijn rechterhandFred Cramer. ligt dieper. Men zie 20. Tal-dl, Td8xdl. Wit was natuurlijk verplicht te opponeren. Zwart ruilt, om de druk op f7 te verlichten. Om die re den js de opmars van de zwarte h- pion, die nu aan de orde komt, uit gesteld. Met een wit paard op d6, een witte toren op fl en de loper die op e6/f7 drukt, kon zwart namelijk nauwelijks nog vrij manoeuvreren. 21. Tflxdl. H7-h5. Bekend Een bekend aanvalsschema. Zwart wil zijn pion naar h3 brengen, al waar hij in combinatie met het actieve zwarte loperpaar - natuurlijk verwoestend zou werken. 22. Pb5-d6, Wint een belangrijk tempo (te rug) en maakt eventueel Pe4 moge lijk. 22. Lb7-a8. 23. Lb3-c4, De re-activering van deze loper ligt voor de hand. In bepaalde varianten, waarop wij direct komen, kan de te rugtocht naar fl van belang zijn. 23. h5-h4. Thans dreigt over weldigend 24 h3. Indien thans 24. Td3. dan bijvoorbeeld 24. Del en nu faalt 25. Ddl, op 25. h3/., doch 25. Tdl. verdedigt afdoende ofschoon zwart na 25 'Db2: zekere kansen behoudt. 24. h2-h3. Lc5-e3. Verrassend. Verwacht I werd 24. Dg3, met bijvoorbeeld j als gevolg 25. Td3. Lg2: 26. Dg2:, Del 27. Kh2. De5:-i-. 28. Khl, en eventueel eeuwig schaak. De sterke tekstzet verhindert een eventueel Pe4. 25. De2-g4. Dg5xe5. Weinig nut tig lijkt 25. Dg4: 26. Hg4:. h3. I 27. Lfl. en zwart heeft onvoldoende compensatie over gehouden. 26. j Dg4xli4, Het sterk lijkende 26. j Td3, is na 26 Lf4 levensgevaar- I lijk. 26. g7-g5. Schept niet alleen j steunpunten, doch hierdoor vooral mogelijkheden de toren bij de aanval I te betrekken. 27. dli4-g4, Ie3-c5. Zwak zou nu het voor de hand liggende 27. td8 zijn, wegens 28. Pf7:/., Tdl:+ 39. Dd:. KT7: 30. Dd7:+, met spoedige herovering van het stuk, op a8. 28. Pd6-b5. Kg8-g7. 29. Pb5-d4, Tf8-b8. Nutteloos is 29. Td8, wegens simpel 30. c3 (30. Pf5-f.' kf6 Met de tekstzet dreigt zwart i winnend 30 Th4 30 Pd4-f3. 1 La8xf3. 31. Dg4xf3. Lc5-d6. 32. Df3-c3. De fraaie pointe van de I met 24. h3. ingeleide defensie. Het spel vervlakt nu snel; overigens valt 1 de voorafgaande fase waarlijk bril jant te noemen. 32. De5xc3: 33. b2xc3, Ld6-e5. 34. Tdl-d7, Kg7-f6. Natuurlijk niet 34. Lc3wegens 35. Le6:. 35. Khl-gl. Le5xc3. 36. Lc4-e2. Lc3-e5. 37. Kgl-fl, Th8-c8. 38. Le2-h5, Tc8-c7. 39. TM7xc7, Le5xc7. De rest behoeft nauwelijks commentaar. Er volgde nog: 40. a3-a4. Kf6-e7. 41. Kfl-e2, f7-f5. 42. Ke3-d3. Lc7-e5. De lopers van onge lijke kleur maken elk verder streven praktisch doelloos. 43. c2-c4, Ke7-d6. 44. Lh5-f7, Le5-g3. 45. c4-c5+ remise. ADVERTENTIE REYKJAVIK Het is nog altijd niet zeker wat er met televisie-uitzendingen gaat ge beuren. Fred Cramer, de be langrijkste man naast Fischer, verklaarde dat de uitdager mis schien met de aanwezigheid van de camera's akkoord zal gaan "indien deze bediend worden door een 6taf van profes sionals". Gisteren waren er uiteraard weer moeilijkheden over die camera's. Vijftien minuten voor het be gin van de vierde partij tracht te Chester Fox. die de filmrech ten van de tweekamp heeft ge kocht, zijn camera's te instal leren. Direct daarop werd een spoedvergadering gehouden tus sen het organisatiecomité en de vertegenwoordigers van de spe lers. "Er wordt niet gespeeld, wanneer de camera's opgezet worden, daar kunt u zeker van zijn", deelde een van de verte genwoordigers van Fischer het organisatiecomité mee. Gudmundur Thorarinsson, de voorzitter van de IJslandse Schaakbond, haalde zijn schou ders op en zei tegen Fox: "Nu zie Je het zelf". Fox liet daarop de camera's weer verwijderen. De organisatoren van de tweekamp en de internationale schaakfederatie (FIDE) worden overstroomd met brieven en telegrammen uit de Verenig de Staten waarin men zich ver ontschuldigt voor het gedrag van Fischer. Volgens welinge lichte bronnen ontvangt Fischer dagelijks dreigbrieven. In een uit Kansas City af komstige en door achttien Amerikanen ondertekende brief staat: "Wij en naar onze me ning de meerderheid van het Amerikaanse volk voelen ons gedwongen om excuses aan te bieden voor het gedrag van de heer Fischer, die u ontzettend veel moeilijkheden heeft be zorgd. Wij verzoeken u te gelo ven dat hij geen vertegenwoor diger van het Amerikaanse volk is. Wij zijn misschien nog meer in verlegenheid gebracht dan u. Aanvaardt onze verontschul digingen". IJshockey De heer F H. Schweers. voorzitter van de Neder landse IJshockey bond. is als eerste Nederlander in het bestuur gekozen van de internationale ijihockeyfede- ratie. Dit gebeurde tijdens het zomer- corjgres van de LIHG in Mama ia (Roemenië). ADVERTENTIE MEDEMBLIK Joop en Robert van Werkhoven hebben gisteren weer een enorme prestatie geleverd in de strijd om de 470-tits!. Ondanks de derde zege van de Nederlanders hangt de beslissing wie de Europese titel zal krijgen. Van Werkhoven of de Fransman Follenfant, evenwel af van de laatste race. Van Werkhoven werd zaterdag gediskwalificeerd en is hierdoor uiterst kwetsbaar. Ook al zou Follenfant vandaag de titel in de wacht slepen dan b 1 ij f t het opmerkelijke feit dat de ge broeders tot de Europese top behoren. Jammer van de tweede plaats, die zaterdag verloren ging, want anders waren de Bloe mendalers nu al niet meer te verslaan. If... rjjm... teken.„ knip-en-plak rtel zo aan California GroteVakantieVerhaal Bee! Altijd prijs! 5000,- aan extra KÜzen. Haal gauw tedstrijdformulier i winkel. De vijfde race werd door de Van Werkhovens "gemaakt". Het Neder landse duo zeilde op veilig om maar geen overtreding te begaan. Bij de zeer voorzichtige start raakte de „Springkikker" ver achterop. Het eerste merkteken werd echter al in de vierde positie gerond en Van Werkhoven zette de opmars voort. Joop van Werkhoven: „Er was zoveel waterdamp in de lucht dat je de vol gende boei niet kon zien en dus moest je op kompas varen. De mees ten zeilden te hoog en daar profi teerden wij van". Tegelijk met de beide Fransen Follenfant en Devil lard ging Van Werkhoven rond de tweede boei. In het tweede lange kruisrak veroverde de economiestu dent de eerste plaats. Follenfant, die met Van Werkhoven was meegegaan en aanvankelijk zesde lag, finishte als tweede. Door een te vroege start van Devillard schoof de combinatie Sjoerd en Erik Vollebregt (De Kaag) naar de vierde plaats. Wereldkam pioen Ton van Essen kwam ook gis teren weer snelheid te kort en is praktisch kansloos voor de Europese titel. 1. Van Werkhoven (Ned), 2. Fol lenfant (Fr), 3. Conan (Fr), 4. Vol lebregt (Ned), 5. Rousseau (Fr), 6. Andrieu (Fr), 7. Dangey (Fr>, 8. Auf- fret (Fr), 9. Van Essen (Ned), 10. Koelink (WDld). Algemeen klassement na aftrek van het slechtste resultaat: 1. Van Werkhoven 3 punten, 2. Follenfant 11.7, 3. Vollebregt 35.7, 4. Van Essen 36.7, 5. Conan 42.7, 6. Devillard (Fr) 44,7, 7. Rousseau 45,7, 8. Vencato (It) 52. 9. Mergell (WDld) 63, 10. Bolens (It) 65.7 pnt. j Loosdrecht Dc slotdag van de Nieuw Loos- drechtweek kan in de Finnjollen- klasse geen verrassing meer brengen. I Het prestigeduel tussen Hans van i Eist, die als reserve voor de Olym pische Spelen werd gepasseerd door Kees Kruijver, en Olympisch afge vaardigde Kees Douze, is op de voor laatste dag al tot een ontknoping ge komen. Douze beging een onbedacht zame overtreding tegen Oskamp en is nu praktisch kansloos voor de hoofdprijs. Overigens was de dagprijs voor de ex-solokampioen Bart Jan Wilton. Wilton legde de basis voor zijn over winning op de startlijn toen hij en kele meters eerder weg was dan de rest. Douze lette even niet op en maakte een stuurboord-bakboord overtreding met Oskamp. Douze be sloot zelf zonder protest het strijd perk te verlaten. Oskamp werd ver rassend tweede en Van Eist derde. Douze is door deze diskwalificatie uitgesloten voor de hoofdprijs. Deze zal op de laatste dag worden ver deeld onder Van Eist (1-2-3), Wilton (4-3-1) en Oskamp (3-5-2). Ook geheel uit het beeld is Piet Besseling in de Pampusklasse. Na een eerste indrukwekkende zege bracht de Amsterdammer er giste ren weinig van terecht en werd bo vendien door een protest van de ranglijst verwijderd. De krachtsver schillen aan de top zijn in dit veld moeilijk te bepalen. De derde race werd een onverwachte overwinning voor Leo de Wit, nadat eerst Hennie Scholtz en ook Rinus Rozendaal een enorme voorsprong hadden gehad. De gebroeders Van Werkhoven met hun „Springkik ker". André van Galen zeilt nog het meest constant en heeft met 3-1-5 de lei ding voor de hoofdprijs. Erg moeilijk zal het voor Jack Aarts worden om op de laatste dag Peter Ossendorp van de Vrijheids hoofdprijs af te houden. Gisteren lag Aarts vorstelijk aan de leiding en was reeds op weg naar de finish toen de pechvogel kwam aanvliegen. Aarts: "Ik moest kruisende naar de finish maar direct al bij de eerste slag raakte ik verward in een kluit flying-juniors. Ik kon geen kant meer op". Dit was voor Aarts het einde van een kans op een dagprijs en waarschijnlijk zal ook de hoofd prijs in handen komen van Ossen- dorp. De Amsterdammer zegevierde voor de tweede maal en Aarts zakte af naar de vierde plaats. Twee zeilers zijn op Loosdrecht nog geen enkele keer gepasseerd. Rolf von den Baumen (Valken) en Hiem- stra in de Spankerklasse. Kort (16 m2 klasse), die ook in deze ongeslagen groep hoorde, moest genoegen nemen met de vijfde plaats. Daar Joop de Ruyter vierde werd zijn Kort's aan spraken op dc hoofdprijs niet in ge vaar. Valkenklasse1. Rolf von den Bau men, 2. Stomp. Spankerklasse: 1. Hiemstra, 2. Van de Pol. 16 m2 klas se: 1. Boelsma, 2. Bisschop. Flying Juniorklasse: 1. Gijzen, 2. Zonneveld. Vrijheidsklasse: 1. Ossendorp, 2. Wensveen. Finnjollenklasse1. Wil ton. 2. Oskamp. Pampusklasse: 1. De Wit, 2. Van Vliet. Schakelklasse: 1. Van de Krogt. 2. Lij boom. Stern- klasse: 1. Van de Laaken, 2. Issel- man. Jeugdklasse: 1. Van Buren, 2. Louwes. Vaurienklasse: 1. Van de Wal Jr, 2. Out. OK-joUenklasse: 1. Dijksman, 2. Loermans. Soloklasse: l. Bootz, 2. Boss. Europeklasse: 1. Mey- boom. 2. Dieperink.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13