ie Merckx geeft je ook niets cadeau..." Zoetemelk komt 'terug' Ocana geeft op tappe winst brengt (>es Douze naar top APPIE HAPPIE 3p Zoetemelk na woelige Tourdag mi klasse Nieuw Loosdrechtweek el deel etappe: L Merckx de 51 km lil L32.02; 2. (Ned.-Schotte) zjt.; 3. jpor.-Driessens) 1.32.26; (Belg.-Driessens) z.t.; 5. f.-Caput) 1.32.58; 6. Gi- kdoml) z.t.; 7. Martinez i) z.t.; 8. Houbr echts z.t.; 9. Mortensen 1.33.00; 10. Delisle 1.33.02; 1L Tabak 1.33.26; 19. Pust- blinski) 1.34.13: 49. dpfed.-Pellenaars) 1.35.54; Vleuten (NecL-Pelle- 69. Prinsen (Ned.-Pel- J10; 77. Dolman (Ned.- Krekels (NecL- .t.; 81. Karstens (Ned.- .ijargh) z.t.; 88 Vianen inkeirrs) l«jent in eerste gedeelte '1. Driessens (Agostinho iinez) 4.37.50; 2. Caput [oneyron, Poulixlor) (Merckx, Vanden- bossche. De Schoenmaeker) 4.40.37; 10. Pellenaars (Tabak, Wagtmans, Van der Vleuten) 4.45.37. De uitslag van het tweede gedeelte van de 14e etappe luidt: 1. Gui- mard (Pr) 4.48.53, 2. Merckx (Belg., 3. Gimondi (It), 4. Zoetemelk (Ned), 5. Van Impe (Belg), 6. Agos tinho (Port), 7. Poulidor (Pr), 8. Martinez (Fr) allen 4.48.,53, 9. De lisle (Fr) 4.48.57, 10. Mourioux (Pr) 4.52.19, 11. Verbeeck (Belg) z.t., 12. Wolfshohl (Wdld) zt, 13. Hou- brechts (Belg) z.t., 14. Pustjens z.t., 15. Perin (Pr) z.t., 16. Lievens (belg) z.t., 17. Grelin (Pr) z,t., 18. Janssens (Belg) z.t., 19. Van Den Bossche (Belg) z.t., 20. Danguillau- me z.t., 21. Hezard (Pr) z.t., 22. Ai- mar (Fr) z.t., 23. Teirlinck (Belg) 4.54.12, 24. Tabak z.t., 36 Karstens 455.38, 58. Krekels 5.59.41. 63. Wagt- mans a,t., 64. Van der Vleuten z.t, 65 Dolman z.t., 78. Vianen z.t., 80 Prinsen z.t., niet gestart: Mendez Port-Sohotte), opgegeven, Letort etappe: 1. Merckx (Belg) 77.1.14, 2. Gulmard (Pr) op 6.20, 3. Gimondi (It) op 8.09. 4. Poulidor (Pr) op 9.54, 5. Van Impe 'Belg) op 14.03, 6. Zoetemelk op 15.42, 7. Martinez (Pr) op 17.10, 8. Hezard (Fr) op 18.58, 9. Agostinho (Port) op 19.33, 10. Thevenet (Fr) op 31.00, 11. Janssens (Belg) op 33.50, 12. Hou- brechts (Belg) op 40.20, 13. Delisle (Pr) op 40.36, 14. Swerts (Belg) op 41.32, 15. Mortensen (Den) op 42.59, 16. Verbeeck (Belg) op 45.57, 17. Ai- mar (Pr) op 45.57, 18. Van den Bossche (Belg) op 45.59, 19. Perin Pr) op 51.13, 20. Taba|k op 56.19, 21. Catieau (Pr) op 59.22, 22. Kunde (Wdld) op 1.01.08,, 23. Danguillaume (Pr) op 1.01.13, 24. Beyens (Belg) op 1.01.54, 30. Pustjens op 1.16.58, 38. Prinsen op 1.23.06, 63. Karstens op 1.44.49, 68. Wagtmans op 1.46.56, 77 Vianen op 1.57.13, 80. Van der Vleuten op 1.59.12, 86. Krekels op 2.07.46, 88. Dolman op 2.12.155. Ploegenklassement in eerste gedeelte 14B ETAPPE: 1. Driessens 4 37.50, Caput 4.40.10, 3. Albani 4.40.37, 10. Pellenaars 4.45.36. Ploegenklassement tweede gedeelte 14e etappe: 1. Caput 14.30.05, 2. Driessens zit., 3. Stablinski 14.33.31, 4. Albani 14.33.28, 5. Plaud 14.35.28, 6. Van Vaerenbergh 14.37.46, 11 Pellenaars 14.53.34. Algemeen ploegenklassement: 1. Ca put 234.07.32. 2. Driessens 234,12.08, 3. Albani 234.23.39, 4. Stablinski 234.28.54, 5. De Muer 234.44.24, 6. Adorni 234.51.05, 10. Pellenaars 236.53.30. Putenklassement: 1. Guimard (Pr) 206 pnt, 2. Merckx (Belg) 155 pnt. 3 Zoetemelk (Ned) 89 pnt 4. Pouli dor (Pr) 87 pnt, 5. Gimondi (It) 84 pnt, 15. Karstens (Ned) 49 pnt. Algemeen berg klassement.1. Merckx (Belg) 158 pnt. 2. Van Impe (Belg) 151 pnt, 3. Agostinho (Port) 112 pnt. 4. Zoetemelk (Ned) 69 pnt, 5. Pustjens (Ned) 68 pnt. liek. AIX-LES-BAINS Ieder jaar weer komen er die dagen waarop je het helemaal niet meer zo begrepen hebt op die Tour de France. Als de Ronde echt lang gaat duren bijvoorbeeld, zo als nu aan het begin van de laatste week. Of als 't strijdverloop nauwe lijks aanleiding geeft om er nog enig commentaar aan te wijden. Zoals nu, met Eddy Merckx onaantast baar in het geel. Luis Ocana weer eens naar huis en alle andere rollen ook al verdeeld. Of als het peloton vindt, dat de or ganisatie het nu toch wel te gek heeft gemaakt en het inlassen van een lange etappe afstraft met uren lang wandelen. Of zoals gisteren, met het vrijwel groepsgewijs be klimmen van een Col du Grand Cucheron, die toch waarlijk de minste niet is. Ja, gisteren dreigde dat gevoel de overhand te nemen. Zo'n Van Impe lijkt er vandoor te mogen van meester Merckx. de horde volgwa- gens stevent alvast maar vooruit naar de finish en de inzittenden strekken de benen aan de oever van dat machtig mooie meer, waaraan Aix-les-Bains vandaag de dag weer nieuwe glorie als badplaats denkt te ontlenen. En dan wil de gedachte „de Tour kan me verder gestolen worden" wel eens boven komen drijven. Maar ziet: dan slaat de Tour terug. Wat eerst een wandeletappe leek, mondt toch nog uit in een vlucht Door Fred Racké ,t („Het gaat niet aan om tweede te wórden als je kunt winnen") flitst na de ochtend- van gister, als eerste over de streep, voor Joop Zoetemelk („Die Merckx geeft je ook !CHT De tweede zell- Nieuw Loosdrechtweek, reilweer, heeft voor aan- ■schuivingen in de klas- norgd. Kees Douze bleek Olympische materiaal al beheersen dat hij bij de J formidabele zege behaalde 1 stekend party biedende lans van Eist. Beide zei- öu met een gelijk aantal de kop van de ranglijst, plaats op de ranglijst is ■solokampioen Bert Jan i). openlijker liepen de pres- ln het Pampusveld, waar Galen na een boeiende Enthoven, Roozenldal en uiteindelijk met een sprong zegevierde. Met Van Galen een forse pun- genomen in het küas- Besseling, die na zijn eer- Intiag in de middenmoot Rol nor eiiudiigde. In twee klassen, de solo's en de ok-jollen, werd het klassement be- iriivloed doordat de koplopers Lefevre (ok) en Paul de Jonge van Ellemeet wegens hun werkzaamheden alleen in het weekeinde konden starten. Schram kreeg zodoende zijn handen vrij in het ok-veld en versloeg met ruime voorsprong Loer mans en Dijks man. Na het vertrek van Lefevre zijn Schram (51) en Loermans (32) favoriet voor de hoofdprijs. Erfte- meyer heeft bij de solo's de plaats van .de Wassenaarder De Jonge van Ellemeet overgenomen en zal het voor de hoofdprijs moeten opnemen tegen de Engelsman Dany Butler. Erftemeyer heeft 41 achter ztyn naam staan en Butler verzamelde 2—3. In drie klassen veranderde zoals werd verwacht wegens de duidelijke overmacht niets in de rangschikking. Egon Rolf von den Baumen werid met gemak winnaar bij de Valken, Hiemstra ondervond geen noemens waardige tegenstand van de andere spankerzeUers, alleen Wiebe Kort moest voor de tweede zege een felle strijd leveren met Joop de Ruijter, die nu 2—2 heeft gescoord. Valkenklasse: 1. Rolf v. d. Baumen; 2. Osbome. Spankerklasse: 1. Hiemstra; 2. v.d. Pol. 16 m2 klasse: 1. W. Kort; 2. De Ruyter. Flying Junior klasse: 1. Lankrijer; 2. Gijzen. Vrijheidsklasse: 1. Ossendorp; 2. v. Westhoenen. Finn klasse: 1. Douze; 2. V. Eist. Pampusklasse: 1. v. Galen; 2. Ent- Uit de heren Vriend en hoven. Schakelklasse: I. Blijboom; 2. v. d. Betty Stöve heeft giste erste ronde van het dames I Van de open noordelijke tniskampioenschappen in 'onnen van de Ameri- "ol Graebner. De setstan- 5-2, 6—3. o De waterpoloploeg ihen die al in een vroeg aangewezen zal uit de pelers bestaanMart Bras, Wim Hermsen, Hans Svert Kroon, Hans Parrel, der Schilden, Tonnie G(js Stroboer, Jan Evert &ns Wouda. De begeleiding Krogt. Stern-klasse: 1. Keijzer; 2. Issel- man. Jeugd-kiasse: 1. v. Buren; 2. De Groot jr. OK-jollen: 1. Schram 2. Loer mans. Solo-klasse: 1. Erftemeyer; 2. Boss (GB). De uitslag van de vierde race van de 470-klasse week, dtïe voor Medem- blik op he,t IJsselmeer wordt gehou den is: 1. M. Christ (Pra), 2. Guyader (Fra), 3. SadOc (Pra.), 4. Metz (Pra), 5. Choquet (Pra). Stand met aftrek slechtste resul taat: 1. Guayader 3 stuf .pnt.; 2. M Christ 14; 3. Sadoc 14,4; 4. E. Riet- vefM (Ned) 21,7; 5: De la Bardere 31. van een kopgroep van allure. En als die kopgroep on Aix arriveert vech ten Merckx en Guimard een rob bertje sprinten uit, dat er mag zijn. Met de nodige commentaren ach teraf natuurlijk; als Merckx gewon nen zou hebben, dan zou de Jury hem hebben moeten terugzetten, roept iedereen verbolgen en meteen zit je weer midden in de verhitte gesprekken. Uit de hand Die nog verder oplaaien als de za ken in de buurt van de jury taf el uit de hand gaan lopen. Een man beduidt een groep coureurs middels een bord, dat ze nog een ronde op het circuit van aankomst moeten I afleggen, terwijl dat pelotonnetje de voorgeschreven twee toeren toch echt al heeft gedaan. Vuisten zwaaiende renners, schreeuwende ploegleiders, toeterende automobie len, die er door willen, omdat ze nog verder achtergebleven renners begeleiden. Een pandemonium waar je van kunt genieten, zeker omdat Fransen er de hoofdrol in spelen en dan gaat alles met nog meer lawaai gepaard. En dan stelt iemand temidden van dat geweldige gedoe de allesover heersende vraag: „Waar is Ocana eigenlijk?" Meteen lis het probleem van al of niet een ronde teveel ver dwenen. Een radio-technicus heeft ondanks alles toch nog aan Ocana gedacht en roept: „Volgens mij heeft hij een ronde te weinig gere den, hij is meteen doorgegaan naar het hotel". Sensatie alom en weer de ploeglei ders in actie, nu om te protesteren: „Luis Ocana heeft de koers niet uitgereden". Want of Ocana nu ziek is of niet, in deze rit op minuten achterstand gereden of niet, er moet geprotesteerd worden. En ge discussieerd. En op dat ogenblik denkt die arme Luis Ocana in zijn hotel al wel zo hard aan opgeven, dat de kwestie helemaal niet meer ter sprake kan komen. Kijk, op die momenten is de Tour toch weer helemaal Tour, En Je staat er weer midden in. Je loopt Lucien van Impe tegen het lijf, en dat manneke is voor het eerst echt nijdiig. Nietomdat hij de etappe nu eens niet mocht winnen, maar om dat ploegmaat Pustjens de onhebbe lijke gewoonte blijkt te hebben om van Impe op de kleinere cols van mindere categorie net de broodno dige punten voor het bergklasse- ment af te snoepen. Je praat even met Joop Zoetemelk en die roept verontwaardigd bijna: „Zo'n Merckx geeft Je ook helemaal niks cadeau ook", pratend over de ochtendetappe. En Guimard komt langs en die is nog boos over de manoeuvre van Merckx ia de sprint. En de honderden Belgen *n Aix zijn er alsnog in geslaagd de afzetting te doorbreken, zodat Je je door een horde naar Merckx opruk kende toeteraars en vlaggedragers moet wringen. En als Je dan vaa Merckx aog hebt gehoord, dat het een lastige dag was, en dat het niet aangaat om tweede te worden als Je kunt win- dan zit je weer helemaal in de Tour en dan denk je weer aan de van morgen. Zeker als op dat moment de bezemwagen met een daverende klap tegen de boven de weg hangende „gondel" met tv-ca- meraman aanrijdt. Merckx wint. dat staat vast. Maar we moesten de Tour toch maar wel helemaal uitrijden. a'eZuiïttfntgm 19JUlMBeet-W8km Boksen De bokswedstrijd tussen de twee ex-wereldkampioenen in het zwaargewich Cassius Clay en Floyd Patterson, die op 28 augustus in de Madison Square Garden zou plaats vinden, is uitgesteld. De reden van het uitstel werd gisteren door de woordvoerder van de Madison Square Garden niet bekend gemaakt. Het gevecht wordt nu op 20 -september gehouden. In Aix les Bains lukte Cyrille Guimard wel, wat Zoetemelk 's morgens niet had gekund: een sprint winnen van Eddy Merckx AIX-LES-BAINS Op de dag dat Joop Zoetemelk terug kwam, is Luis Ocana uitgevallen. De Spanjaard, niet alleen favoriet van z'n landgenoten maar ook van Frankrijk, de enige die in staat werd geacht Eddy Merckx partij te geven verloor op de eerste dag van de laatste week van deze afschuwelijk zware Tour de France 71/2 minuut op Eddy Merckx. In het eerste gedeelte van de veer tiende etappe, in de rit van Brian- con naar Valloire heeft Zoetemelk aangevallen op de Galibier. Nadat Delisle eerder de groep van de sterken was ontvlucht, zonder dat er echt werd gereageerd brak er hevig verzet los toen Zoetemelk achter de Franse Peugeotrijder aan ging. Zoetemelk bleef echter voor. haalde Delisle in en incasseerde de 2000 franken premie „Souvenir Henri desgranges" die klaar lagen voor de eerst aankomende op de top. Zoetemelk zette door en werd in de afdaling de haas waar Merckx met inzet van al zijn krachten achter Joeg. Na dertien van de achttien kilometers lange afdaling van de top naar Valloire had Merckx het gat gedicht. Samenwerkend behield het tweetal de voorsprong. Op 500 meter van de streep, offreerde Zoe temelk de koppositie voor de spruit aan Merckx. Van kop won Merckx de lange sprint met een wieUengte. In de middagrit van 151 kilometer van Valloire naar Aix-les-Bains. waren de passen van de telegraphe, de Grand Cucheron en de Granier in het parkoers opgenomen. Nie mand echter toonde enige belang stelling voor een vroege strijd. Net als in de voorgaande dagen werd het gevecht uitgesteld tot de laatste cols. Zowel op de Telegraphe, na vijf kilometer (derde categorie) als op de Grand Cucheron, 69 km tweede categorie» kwam de groep in vrijwel gesloten formatie boven. Na ruim honderd kilometer, zes ki lometer voor het hoogste punt van de vriendelijk lijkende, maar dode lijk blijkende. Granier, zette Delisle zijn tweede grote aanval van deze dag in. Zoetemelk antwoordde on middellijk en was er in wezen voor verantwoordelijk dat Delisle het niet haalde. Van Impe nam de fakkel over; weer probeerde Zoetemelk het vuur te blussen, maar hij stond alleen in het streven. Van Impe zette door. Naarmate hij klimmend verder van de eersten wegliep, viel Ocana meer terug uit de eerste groep. Op de top van de Granier had Van Impe 40 seconden voorsprong op Agostinho, Zoetemelk. Poulidor, Guimard, Merckx en Delisle, 55 se conden op Gimondi, Ruim een mi nuut op Martinez twee minuten op Grelin, 2.25 op Mortensen en Hou- brechts en drie minuten op Pust jens, Hezard. Ocana en nog een Merckx, Poulidor. Guimard. Gimondi, Zoetemelk, Agostinho. Delisle en Martinez maakten een einde aan de solo van de kleine Belg en in Aix- les-Bains lukte Cyrille Guimard wel, wat Joop Zoetemelk, '6 mor gens niet had gekund. Een sprint winnen van Eddy Merckx. In de ochtendrit van Briancon naar Valloire boette hij ruim twee minu ten in. 's middags verspeelde hij, vooral door zijn slechte lichamelijke conditie nog eens 5 minuten, Luis Ocana. die op de rustdag in Orcie- res-Merlette weer last kreeg van zijn oude kwaal bronchitis be sloot dinsdag niet te zullen starten en was maandag al definitief weg gevallen als concurrent van Merckx. In Valloire moest hij de tweede plaats prijsgeven aan Cyrille Gui mard. Nadat in Aix-les-Bains de balans was opgemaakt bleken ook Felice Gimondi en Raymond Pouli dor de zieke Spanjaard te zijn ge passeerd in het algemeen klasse ment. De Ronde van Frankrijk heeft op nieuw een grote winnaar. Hoe groot zijn overmacht is toonde Merckx op de veertiende tourdag. 's Morgens winnaar in een eindsprint met Joop Zoetemelk te Valloire en in Aix tweede in de eindsprint net achter Guimard, het verschil was zo klein dat de finishfilm moest worden be studeerd. De groep waarin Merckx en Guimard om het tweede gedeelte van de dagprijzen vochten, telde behalve Ocana, bijna alle andere groten uit het klassement, namelijk Gimondi, Poulidor, Agostinho, Mar tinez, Delisle en Joop Zoetemelk, die zich geweldig heeft hersteld van zijn enorme inzinking op zondag. Zoetemelk heeft bovendien aan den lijve ondervonden dat hij, ook al staat hij op een kwartier afstand van Merckx, op geen enkele toe schietelijkheid hoeft te rekenen. Zo wel in het eerste gedeelte van het dagprogramma als in het tweede deel worden acties van Delisle en Van Impe door Merckx als zijnde niet interessant afgedaan. Maar de aanvallen van Zoetemelk veroor zaakten de heftigste reacties in de groep. Daardoor kwam de hoogst geklasseerde Nederlander in ochtend- rit niet verder dan de tweede plaats. Daardoor kon hij 's middags op weg naar Aix-les-Bains zijn plan om met Van Impe, die was ont snapt, mee te gaan niet uitvoeren. Joop Zoetemelk was maandag twee keer duidelijk teleurgesteld dat de ritoverwinning, die een voor zijn gevoel mislukte Tour nog enigszins zou kunnen goedmaken, hem den ontnomen. Maar aan de andere kant bewijzen de reacties, die zijn aanvallen oproepen, dat hij dit jaar wordt gerekend tot de groep van belangrijke coureurs in de Ronde van Farnkrijk. Op de veertiende werkdag in de Ronde vain Frankrijk heeft Joop Zoetemelk de durf gehad twee keer de aanval op Merckx te openen. Hij was de enige die op deze dag geen seconde verspeelde ten opzichte van de onaantastbare leider ia het alge meen klassement.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9