Okamoto mocht geen martelaar worden Thailand VS angstig voor leg er Aanhangers van Doebtsek staan voor de rechter RICHARD DALEY GAAT MCGOVERN TOCH STEUNEI! Amerika haalt bommen uit Enge la PETER SCHUMACHER VISUM GEWEIGERD DOOR DJAKARTA oe:L Tsj Salt niets waard 0NZEKEK OVER LO PREMIEI) NRD-VIE' Voor gebruik in Vietnam BUITENLAND (Van onze correspondent) JERUZALEM Een Israëlische regeringsrechtbank heeft de Ja panner Kozo Okamoto tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Terwijl de president het vonnis voorlas, verloor Okamoto voor het Door Jaap van Weesel eerst sinds het begin van het pro ces zijn beheersing en biggelden tranen langs zijn gezicht. „Hoewel de doodstraf hier volledig op zijn plaats was geweest", zei de presi dent van het militaire tribunaal, luitenant-kolonel Frisch, „heeft de aanklager volstaan met het vmgen van levenslange gevangenisstraf. Desalniettemin moeten wij toch de doodstraf overwegen". Uitvoerig ging de president in op de rechtvaardiging en motivering van de straf. „Het doel van een straf is niet alleen de afschrik kende werking, maar vindt ook rechtvaardiging in dé overtreding van de rechtsorde zelf. Aangezien in de rechtspraktijk in Israël de doodstraf geen gebruik is, menen wij geen zwaardere straf te mogen opleggen dan de aanklager heeft gevraagd". Tot de zichtbaar bewogen Oka moto richte de president waarschu wend het woord: „Gij dient te weten, Kozo Okamoto. dat gij de doodstraf volkomen hebt verdiend. Door uw daad hebt gij u buiten de gemeenschap der mensen geplaatst en er is geen adequate straf voor wat gij gedaan hebt. Daarom ver oordelen wij u tot levenslang voor drie van de punten, waarop de doodstraf staat en tot tien jaar voor het laatste punt van de aan klacht". Hiermee was een van de vreemd ste processen uit de Ishaëlische en wellicht uit de hele wereldgeschie denis voorbij. Okamoto mag niet sterven: hij moet doorleven. Dat is zijn straf. De rechters waagden zich in de motivering van de straf nog op het gebied van de rechts filosofie door zich af te vragen wat de rechtvaardigheid van de straf is. Behalve de afschrikkende wer king menen zij dat de straf op zichzelf een onrecht als het ware herstelt: dat daarin de rechtvaar diging van straf ligt: Een opvatting die wat „arisch" aandoet. Zowel de openbare aanklager als de rechtbank wezen het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina als het brein aan, dat de aanslag van de Japanners had georgani seerd, zonder er nochtans een pro pagandistisch theaterstuk van te maken. Toch is het de vraag of Okamoto hiermee recht wordt ge daan. Zoals uit zijn rede is geble ken speelde voor Okamoto het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina slechts een zeer onder geschikte rol. Een punt is daarbij echter nog niet opgehelderd. Oka moto heeft bekend, dat volgens het oorspronkelijke plan zij zelfmoord hadden moeten plegen en op een manier onherkenbaar worden dat nooit bekend zou wor den, dat er Japanners tn het ge ding waren. Daardoor had het Volksfront de eer voor zich kun nen opeisen. Aan de andere kant verklaarde Okamoto dat één van de motieven was geweest het „Rode Leger" in *t middelpunt van de wereldopinie te brengen. Deze twee mogelijkheden sluiten elkaar uit. Ook luitenant kolonel David Zeevi, de openbare aanklager, zei desgevraagd, dat hij geen antwoord wist op deze tegen strijdigheid. Een mogelijkheid Is dat Okamoto toen hij eenmaal ge vangen genomen was de kans heeft waargenomen om publiciteit te maken voor het Rode Leger. Kozo Okamoto De auteur van bijgaand artikel Peter Schumacher, onze correspon dent in Djakarta mag Indonesië niet meer binnen. In Singapore waar hij aankwam uit de Thaise hoofdstad Bangkok kreeg hij te horen dat zijn visum niet meer zou worden verlengd. Hij kon evenmin een nieuwe krijgen. De Indonesi sche regering weigert nadere toe lichting. Waarnemers geloven dat de weigering van het regime-Soe- harto is gebaseerd op een aantal kritsche artikelen over de Indone sische samenleving, over het ge- vangeneneiland Boeroe en de ver paupering van Djakarta. Schuma cher, van wie wij nog geen com mentaar ontvingen op het Indone sische besluit, schreef niet alleen voor het Leidsch Dagblad maar ook voor andere dagbladen van de GPD-groep. Daarnaast verzorgde hü radiopraatjes voor de VARA. BANGKOK In vrij brede kring in Thailand heerst onbe hagen over de toenemende Amerikaanse militaire aanwezig heid. Amerikaanse hulp bij de bestrijding van de zich nog steeds uitbreidende guerrilla in het noorden en zuiden van het land is echter zeer welkom de Thailandse luchtmacht heeft juist deze week 17 van de nieuwste Amerikaanse anti-guerrilla helikopters gekregen maar het bijna ongelimiteerd gebruik van Thailandse vliegbases door Amerikaanse toestellen gaat sommigen te ver. Intussen stijgt het Amerikaanse militaire legioen hier met de dag. Hoewel van niemand betrouwbare cijfers te krijgen zijn, zouden er volgens de jongste schattingen ze ker 60.000 gi's in Thailand zijn, on der wie 5000 mariniers. Volgens of ficiële cijfers zijn er echter nu nog maar 48.000 Amerikanen in Viet nam. het verschil tussen Zuid-Viet- in het noorden als het zuiden van het land de guerrilla-activi teit in het land toe. Dat werd begin juli nog eens extra onderstreept, toen een politiepatrouille in Zuid- Thailand in een hinderlaag van de guerrillastrijders viel en dertien agenten sneuvelden. In het noorden en noordoosten wordt het aan tal guerrilla-strijder geschat op 6000 tot 7000 man. Dat aantal stijgt ongeveer met tien procent per jaar. De guerrilla blijkt bovendien steeds beter bewapend te zijn en wat be treft strategie en coördinatie beter te functioneren. Een briefschrijver in de krant Prachathipati drukt het zo uit: "Ik ben van mening dat de Ameri kanen bij hun strijd in Vietnam zich uitsluitend op hun eigen be langen concentreren en nauwelijks oog hebben voor de goede, maar ook de minder aangename gevolgen die dit voor Thailand met zich mee brengt". Hoe de Thailanders soms geheel buitenspel worden gezet illustreert de rel rond de Amerikaanse Sea- land Company, een particuliere maatschappij die volgens contract met het Pentagon Amerikaans mi litair materieel vervoert over de he le wereld. Bij de recente verschui ving van de operatiebases van Zuid- Vietnam naar Thailand, moest ook Sealand zijn activiteiten verleggen. Toen men daar in Thailandse rege ringskringen lucht van kreeg, ont stonden er moeilijkheden, omdat volgens de bestaande Amerikaans Thailandse overeenkomst Thailand se transportondernemingen de voor keur genieten bij het vervoer van Amerikaans militair materieel in Thailand. Het was duidelijk dat de Thailanders zich in hun nationale trots gekrenkt voelden. Sinds de Amerikanen hier in 1961 him eerste vliegbasis openden, heeft het staatsvervoerbedrijf Express Transport Organisation die trans porten altijd verzorgd. Uit vrees dat het stopzetten van de aanvoer van materieel de oorlog in Indo-China negatief zou kunnen beïnvloeden, heeft de Thailandse militaire Jun ta, na het aanvaarden van Ameri kaanse verontschuldi gingen, Sea land toestemming gegeven door te gaan met haar werk. Men wil met alle geweld voorkomen dat onder de huidige omstandigheden de Ameri kaansThailandse betrekkingen zouden verslechteren. Het incident komt Juist op het moment dat de Thailandse militaire raad (NEC), die sinds november vo rig jaar aan het bewind is, erg ge voelig is voor publikaties waarin de verwachting wordt gewekt dat Thailand hard op weg is een twee de Vietnam te worden. De vice-voor zitter van de NEC, generaal Prapass Charusathlen ging zelfs zover de buitenlandse correspondenten hier in Bangkok te waarschuwen derge lijke artikelen niet meer te schrij ven. Dat men niet terugdeinst cor respondenten het land uit te zetten bewijst de recente uitwijzing van de UPI-man hier die twijfel had uitge sproken over de strijdbaarheid van het Thaise leger. Infrastructuur Het is duidelijk dat het Thaise be vrijdingsfront tracht in het noorden een eigen infrastructuur op te bou wen, ofschoon men van bevrij de gebieden" zoals in het aangren zende Laos en Cambodja, nog niet kan spreken. Maar ontegenzeggelijk heeft de opzet en de tactiek van de guerrilla in het noorden van Thai land duidelijke overeenkomsten met die in de Indochinese staten. De be strijding is moeilijk. Tijdens één ve le maanden durende militaire cam pagne tegen een bergachtig guerril- labolwerk werden volgens Bangkok 100 tegenstanders gedood en sneu velden er aan regeringszijde 50 man. Intussen trachten de Thailanders de Amerikanen een beetje op een afstand te houden om te voorkomen dat het spookbeeld van een "tweede Vietnam" werkelijkheid wordt. De Amerikanen lijken met open ogen in dezelfde val te lopen als in Viet- het land de guerrilla-a ctivi nam en Thailand is dat de V3 en Thailand via het lidmaatschap van de Zuidoostaziatasche Verdragsorga nisatie militaire bondgenoten zijn, hetgeen Amerika en de andere le den verplicht Thailand te hulp te komen als het denkt te worden be dreigd of wordt aangevallen. In ie der geval zijn de Amerikanen nu gewaarschuwd, dat de Thailanders een groter gevoel voor onafhanke lijkheid en nationale trots bezitten dan de Zuidvietnamezen en van een te grote bereidwilligheid om te hel pen niet altijd gediend blijken te zijn. Een beeld uit Belfast waar talrijke bewoners van de katholieke Lenadoon-wijk wachten op evacuatie naar betrouwbare ge bieden. De bewoners hebben geprotesteerd tegen het gebruik door het "provisionele" IRA van de wijk als uitvalsbasis tegen het Britse leger. Sinds vorige week vrijdag wordt in Lenadoon zwaar gevochten. PRAAG (AFP, Reuter) In Praag zijn gisteren drie processen tegen intellectuelen en voormalige hoge functionarissen van de Tsje- choslawaakse partü begonnen, waarbij in totaal twaalf personen betrokken zijn. Onder hen bevinden zich de historicus Jan Tesar. de socioloog Rudolf Battek, de voor malige leider van de Tsjechoslo- waakse studentenbond Jiri Müller en een van de oud-secretarissen van het partijcomité van de stad Praag, Jaromir Litera. Zij behoren tot de intellectuelen die de komst van het bewind van Alexander Doebtsek hielpen voorbereiden. Men meent te weten dat de be langrijkste beschuldiging die tegen hen is ingebracht „ondermijning van de republiek" is waarop ge vangenisstraffen tot vijf jaar staan. Als de beklaagde gehandeld heeft in samenwerking met een buiten landse mogendheid, kan hü tien jaar krijgen. Ofschoon de processen, die naar men verwacht vier of vijf dagen zullen duren, in theorie „openbaar" Gevangenisoproer Gevangenen in Baltimore (Maryland VS) die gisterochtend zes bewakers gegijzeld hadden, zijn gisteravond naar hun cellen teruggekeerd na een gesprek met de gouverneur van de staat, Marvin Mandel. De gijzelaars zijn bevrijd en de gouverneur zei dat hij niets beloofd had. Er zullen geen strafmaatregelen genomen worden. Aan het oproer hebben ongeveer 75 gevangenen deelgenomen. Drie be wakers werden gewond en door brandstichting ontstond enige scha de. Aanslag in Rome In de nacht van maandag op dinsdag is een bom ontploft voor een bureau van de communistische partij in Rome. De ontploffing heeft veel schade aan gericht, maar geen slachtoffers ge- eist. Geen commentaar Het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft gisteren geweigerd enig commentaar te geven op een bericht in het tijdschrift Ramparts dat de Verenigde Staten alle mili taire codes van de Russen hebben ontcijferd en de precieze verblijf plaats weten van alle Russische straalvliegtuigen, ruimtevoertuigen zijn, mochten geen Journalisten of vrienden van de beklaagden daj aanwezig zijn. Alleen mensen die een speciale kaart hadden, mochten de rechtszaal binnen. Tesar groette met gebalde vuist naar een twintigtal vrienden en fa milieleden die in de gangen wacht ten. De anderen antwoordden glim lachend of zwaaiend op groeten die de belangstellenden riepen. AI eerder Tesar en Battek werden reeds eerder beschuldigd van ondermij nende activiteit wegens het onder tekenen in augustus 1969 van een petitie waarin libealisering van het bewind werd gevraagd. Hun proces, dat in oktober 1970 had moeten beginnen, werd verdaagd. Zij heb ben resp. 21 en 20 maanden in voorarrest doorgebracht. Tesar werd in november vorig jaar opnieuw gearresteerd op be schuldiging van het verspreiden van pamfletten waarin de bevol king werd opgeroepen niet aan de algemene verkiezingen deel te ne men. Battek, oud-lid van de Tsje chische nationale raad, werd eind vorig jaar om dezelfde redenen ge arresteerd. Met hen staan terecht Jiri Müller. die in november vorig jaar in Brno werd gearresteerd wegens het verspreiden van pam fletten, ingenieur Jira, die in de cember werd aangehouden, en Furek over wie thans geen bijzon derheden bekend zün. In het tweede proces dat maan dag begon, staan terecht Litera, die sedert januari 1972 in arrest is, en drie andere voormalige hoge partij functionarissen: Josef Stehlik, Rof- jek en mevrouw Swobodova. Het derde proces betreft de socio loog Krizanovski, oud-leraar aan de school voor party kader in Praag, en twee „bondgenoten", onder wie een zekere Belda zou bevinden. Müller Jiri Müller werd twee keer ver wijderd van de technische hoge school in Praag. Hij werd in 1969 bekend als voorzitter van het Praagse studentenparlement dat weigerde steun te geven aan het nieuwe communistische leiderschap van Gustav Hoesak. In maart 1970 kreeg hij geen toestemming om zijn proefschrift te verdedigen. PEKING (Reuter) JJ; En-lai van de Chinser" heeft op een banket Prt overeenkomst ter betjC1 Strategische (Kern)!^ j de Sowjet-Unie en L'^ Staten onlangs hebbjL0 generlei wijze een staL^ beëindiging van de bq loop. „Het feit is dat de de overeenkomsten I nauwelijks droog waiT maakte een verhogiqf^ den dollar bekend voq gaven en de ander ha< we types wapens te dus Tsjoe volgens v komsten slechts het aangeduid van een in de bewapeningswe* Tsjoe sprak ter het bezoek van pi Ahmad Alaine, van c Arabische Republiek. HANOI (AFP) In namese hoofdstad I teravond geen offi taar te krygen ovei Saigon dat er onzefc over het politieke k Pha-m Van-dong. Aanleiding tot de Pham Van-dong wi van de Noordvietnaj van vrijdag inzake ten; waaronder de van de premier niet In diplomatieke krir wordt er volgens he bureau AFP op ge niet de eerste maal ruchten over Phai omloop zijn. Meesl betrekking op zün stand. Zo liet de pr< dag verontschuldif ceptie van de Hanoi ter ge „veertiende juli", liet hy de Ameril Jane Fonda, die o] een bezoek aan brengt, een t Waarnemers in dat iemand die toneel terzyde nooit gedaan zou hei Waarnemers hadden merkt dat in het uitgegeven communii van het bezoek gorni van de Sowj Hanoi, niet de nj Van-Dong voorkwaï deerden daaruit polil ringen. Diplomaat vermoord secretaris van de Zweé de in Bogota is in dr" maandag op dinsdag nt- verschot vermoord, zoj Colombiaanse politie ml 29-jarige diplomaat kr schot. Volgens de gen werd hij aangeval jongemannen die zijn drongen. Even later i auto en lieten zij straat achter. De Zwe gen de maand naar I overgeplaatst. Hy trad te verkopen en de pol dat hij door autodieve toen hij zich verzette. De Verenigde Staten zyn begonnen licht. In verschillende dorpen in met het opruimen van 20.000 ton bommen, die in Engeland liggen opgestapeld voor gebruik in Viet nam, aldus hebben de Amerikaanse en Engelse autoriteiten vrüdag be kendgemaakt. Plaatselijke autoriteiten en haven arbeiders in Kent brachten als eer ste het munitietransport aan het Engeland werden de burg nachts opgeschrikt door het passe ren van colonnes vrachtwagens, waarop in rode letters het woord „explosieven" was aangebracht. Stuwadoors kregen gevarengeld uit gekeerd voor het heimelijk lossen van de bommen. Een Amerikaanse functionaris deel de mee dat het transport onder supervisie van de Engelse militaire staf plaatsvindt. Hij voegde er aan toe dat het transport maar juist op tijd kwam voor de Amerikaanse luchtmacht in Zuid-oost-Azië, waarmee hü indirect toegaf dat de bommen voor Noord-Vietnam be stemd waren. Enkele afgevaardigden van de La bour party, die de oppositie voert in het Engelse Lagerhuis tegen de Conservatieve Engelse regering heb ben in het Lagerhuis protest aan getekend tegen het vervoer van de bommen over de Engelse wegen. Hun protest is gebaseerd op twee gronden: 1. het transport van de wapens door de dichtbevolkte gebieds delen van Engeland kan gevaar lijk zijn voor de dj| f bevolking; 2. het feit dat de Verd.j zün bommen terug! 3^ geland op het mo Amerikaanse op Noord-Vietnam zün toegenomen richting van Engels ,J tigheid aan de ooi nam. (Van onze correspondent) WASHINGTON Burgemeester Richard Daley van Chicago, die op Door Henk Leffelaar het partijcongres van de Democra ten in Miami met zijn delegatie aan de-kant werd gezet om plaats te maken voor jongere afgevaardig den, kwam vandaag uit zün schuil plaats en verklaarde dat hy sena tor George McGovern en de vice- preridentiële kandidaat Thomas Eagleton zou steunen. Daley bleek sinds het begin van het par ty congres "ondergedoken" te zyn bü kleinkinderen in Michigan. Op zün persconferentie vermeed hü de namen van McGovern en Eagle ton, maar hü zei dat hü zyn leven lang democraat was geweest en ook Democratische kandidaten zou steunen. Ongelukkigerwijs maakte senator McGovern, onkundig van zyn verklaring, juist op dat ogen blik een ongunstige opmerking over dienis koppigheid. By zün aankomst in Zuid-Dakota, waar McGovern zich een maand terugtrekt om zich op de verkie zing: campagne voor ifce bereiden, zei de senator dat Daley kennelijk be zig was om een laatste strydpositde la generaal Custer in te nemen. Generaal Custer, bekend uit de ver- overingtstyd van het Wildé Westen, werd ondubbelzinnig verslagen. Tegelijkertyd kreeg McGovern een tegenzet te verduren. In San Cle mente in Califoraië, het buitenver blijf van president Nixon, meldde Frank Fi'tzimmons, de leider van de teamsters tr a nsportvakbond zich met een delegatie by dé presi dent om te berichten dat zün bond hem zou steunen. Fitzsimmons is de opvolger van de destüds door Robert Kennedy als minister van Justitie veroordeelde James Hoffa. Hoffa werd door president Nixon vrijge laten. Bovendien blijkt een zoon van Fitzsimmons enkele maanden geleden gearresteerd te zün wegens frauduleuze manipulaties met vak bondsgel den, maar de aanklacht werd door Nixons ministerie van Justitie niet ontvanfcelük verklaard. Fitzsimmons is de tegenhanger van de bejaarde en conservatieve George Meany, de president van de grote AFL-CIO-bond. Meany heeft het ook niet op met senator McGo vern, maar omdat hü het oneens Is over Nixons lonen, en pryzenbeleid en om die reden ook uit de desbe treffende commissie van president Nixon trad terwijl Fitasimmons er lidi van bleef, bevindt Meany zich in een moeilü'k parket. De Democratische kandidaat voor hét vice- presidentschap Thomas Eagleton, die by de vakbonden goed staat aangeschreven, heelt gezegd dat hü nog deze week contact met Meany hoopt op te nemen om de AFL-CIO-bond voor de democraat te redden. De tweede Republikeinse tegenzet kwam van minister van Defensie Meivin Laird, die op een perscon ferentie zei dat hü „begrepen had'' dat senator McGovern bakzeil had gehaaid over de bouw van de F-15, een supersnelle straaljager. McGo vern heeft zich tegen de geldver spilling voor dit toestel uitgespro ken, maar minister Lp? senator Eagleton, komt waar de straaljal 8 bouwd, McGovern had de bouw van de F-15 ten. Een zegsman voor noemde Laird's mede! dtig voor commen'taa geen tvrijfel meer: de campagne is, nog voon r Nixon zün zegetocht be q naar het Republikein B gres in Miami in augiï a gang.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8