,Met speksteenpoeder en |Leidse hofjes behangsel- Zoeklicht op Leidse taxi's ook inclus Restaurateur over werk in museum: ïjm 99 BEWONERS VAN DE BAKKER KORFFSTRAAT STELLEN DE GEMEENTE AANSPRAKELIJK Oud-directrice meisjes-hbs Mej. Tine van Hoorn in Leiden overleden 99 TAXAMETERBEDRAG IS INCLUSIEF FOOI EN B.T.W. LE PRIX AU (OMPTEUR COMPREND LE SERVICE ET T.V.A. TAXAMETERBETRAG EINSCHLIESZLICH TRINKGELD UNO M.W.S. FARE SHOWN ON METER INCLUDES TIP AND TAX DAG 18 JULI 1972 1DEN Met zijn hand op een negerkop gesteund: 'an die Indiaan daar in de hoek, hadden we er op een In geven moment nog eentje nodig, maar dan met zijn lin- ,rarm omhoog". Het oranjeachtige mensenhoge beeld tart met grote glazen ogen voor zich uit. „Nou, wat heb- n we toen gedaan vertelt restaurateur Ruijtenbeek er de Indiaan in de hoek zonder pruik of geijkte veren- .ref': "Aan de directeur hebben we gevraagd of we een af- ;tsel van zijn linkerarm mochten maken. De oude arm is afgezaagd en die van de directeur heb i'k er toen aange- en toen kon de Indiaan naar de tentoonstelling". br l. réi ort na de oorlog kwam H. BulJ- Vrn«,». 1 iui>eek in het Museum voor Vol- vroeger stiekem kunde terecht om aan 't restau- n te slaan. Over Zijn werk, waar nooit mee klaar is: "Ik heb er i slapeloze nachten van. Neem dit", en hij komt met een plat wefewerpig voorwerpje. Dit is het in ste wat van de Amerikaanse ^a-cultuur be/kend is". Vaag zijn nip ties op het gips te onder Ruijtenbeek vertelt dat de Kirde van het stukje in de mil- ihen loopt. Hij strijkt even licht msjveral in de ruimte onder het seum, ver van het bezoekersoog, 5n^n en liggen voorwerpen te ïhten op het vakmanschap van Ijtenbeek. In een apart vertrek- achter glas en in laden tot aan orp plafond toe, zijn poppen opge- wefen- -Aroipjes ontbreken, been- .nsarnieren gaan te stroef, of er is u. jstuk van de kop af. en [gietsels t if gietsels maken doet de restau- - Uir aiicrt no giaog, Ulct) ZOZeer, cpat het hem vaak nachten slaap dt, "maar het is vals hé? En als er een heleboel van maakt, wordt ordinair". Dat afgieten blijkt irigens helemaal niet zo eenvou te zijn. Barstjes in een voor- rp maken de zaak nog riskan- >olbor era Gaikhorst «{Hier dit geval gaat naar India, dat ze daar niet zoveel van dat hebben. Het museum krijgt in een ander waardevol stuk", der een gipsen deksel komt een idoe-Java beeldje tevoorschijn een afgietsel van gemaakt is. J eilijk was te verzinnen waaruit beschermingslaag van het beeld- moest bestaan. Ruijtenbeek: aar ineens kreeg ik een idee. En smeer ik ei* speksteenpoeder, Je et wel van die baby talk op". ADVERTENTIE Wat een hippe vogel In 't vondelpark dwars zat. Het park lag bezaaid met blije» zingende, rokende vogels.- Alleen Hans, de allerhipste uit Monnikendam,-had 't zwaar. Want hij zong wel zoals hij j. gebekt was, maar dubbelga- 7' vouwen en met een pijnlijk gezicht. Kommontaarvan eeci Amsterdamse politie-agent Tirgon,hèt Laxeermiddel voor vreemde vogels. 30 dragées f3,10 bij apotheker én drogist De wijze van restaureren is in de loop der jaren behoorlijk veran derd. De 61-jarige Ruijtenbeek, die Zichzelf met enige aarzeling pro gressief durft te noemen: "Toen ik pas kwam. werkte ik nog onder mijn voorganger. Die had er zo'n hand- Je van wat rommel van de tafel te vegen en daarmee een loos gaatje te vullen. Bovendien gebeurde het allemaal stiekem. Niemand mocht zien, wat Je aan 't doen was". Hoe men nu te werk gaat? De huidige trend van herstellen is er een van netjes en zoveel mogelijk in de oude toestand, maar het mag best zien zijn. "Het heeft met eerlijkheid te maken", vindt Ruijtenbeek. Toch zijn er onder de restaurateurs nog genoeg knoeiers: "Pas was ik nog op zo'n bijeenkomst in Amsterdam en toen zag ik er eentje met zijn aan steker langs een voorwerp strijken om een aardig effect te bereiken. Dat is natuurlijk geen werk hé?" Ruijtenbeek heeft indertijd het meubelmakersvak geleerd. Een spe ciale opleiding voor restaurateurs, zoals dit in België bestaat, is hard nodig, vindt de Leidenaar. Zelf draait hij nog tweeënhalf Jaar mee in het museum. "Maar waar vind je vandaag de dag nog iemand, die over een goede handvaardigheid beschikt?" vraagt hij zich af. Op de tafel staat de grote trom van het gamelan orkest, die de restaurateur in ere heeft hersteld. "Er had eigen lijk een heel nieuw vel op gemoe ten, maar dat heb je dan niet, dus kon ik het alleen maar plakken". Materialen Het vinden van de Juiste mate rialen levert ook nogal eens moei lijkheden op bij het inrichten van tentoonstellingen, iets waar Ruij tenbeek steeds meer tijd in stopt. "Vier maanden ben ik samen met de conservator bezig geweest aan Fai-La". Tot nu toe zijn er 1863 be zoekers geweest tegen de 378, die Tiderida vorig jaar gezien hebben. De grote boot in de tweede zaal komt uit Bremen, Duitsland. Ruij tenbeek is meegegaan om hem te gaan halen. In Bremen werd het ding uit elkaar gehaald. Hier heeft Ruijtenbeek de boot opgebouwd en er een kortere mast opgezet, omdat de Zaal te laag was. Een strandje voor de boten was een beetje lastig omdat gewone lijm gaat vlekken. Ruijtenbeek: "Maar dan snuffel Je wat rond en toen is het behangsel- lijm geworden en door de Jute die ik hierbij gebruikte, werd het nog glooiend ook. De zee is een stukje in elkaar gefrommelde plastic. De an deren vonden het mooi, zelf zie je het dan niet meer hè? Ruijtenbeek speelt met een stuk- Je hout waar een spijkertje inge- prikt is: "Kijk, dat is ook weer zo iets. Je moet nooit teveel gaan fan taseren, als je aan 't restaureren bent. Dit was van een voorwerp uit Birma, dait ik op een gegeven mo ment hier kreeg". Toen Ruijtenbeek het in elkaar ging zetten vielen de oren hem op: ze bleken er helemaal niet aan te horen. Ruijtenbeek "Maar zo'n stujk gaat van hand tot hand en iemand die het op een ge geven moment moest herstellen heeft dit maar tot oor gebombar- Restauratewr H. Ruijtenbeek van het Museum voor Volkenkunde: 'Er zijn nog genoeg knoeiers'. (Foto Holvast) Beroepingswerk NED HERV. KERK Beroepen te Vlissingen L. de Lief de te Lemele; te St. Annaland W. Verboom te Benschop: te Kerkdriel E. H. Wolbers, kandidaat te Erme- lo; te Nieuwekerk a. d. LJssel J. Boogaard te Woerden. Bedankt voor Hoorn C. F. J. An- tonildes te Terborg. GEREF. KERKEN Beroepen te Baarn W. J. v. d. Kerk te Krabbenxüjke, dit dist beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Ter Aar X. Bezemer te Onderdendam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leerdam W. C. La- main te Grand Rapids. Bedankt voor Rotterdam- Ussel- monde L. Blok te Beekbergen. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Terneuzen A. Wink te Veenendaail. Enquête over universitaire democratie LEIDEN De redaktie van de universitaire Almanak wil in editie '72-'73 een duidelijke uitleg geven over het functioneren van de universiteitsraad. Daarnaast wil men een poging wagen de studenten en de staf wat meer betrokken te maken by de besluitvorming in de diverse bestuursorganen. De beste vorm leek daarvoor een enquête voor de leden van de universiteitsraad en die heb ben dan ook een dik boekwerk vol vellen om in te vullen ontvangen. De raadsleden kunnen in de en quête hun mening geven over hun eigen functie, over de belangstelling die ze op verschillende gebieden koesteren, over de functies die de raad uitoefent of zou moeten uit oefenen, over de invloed die bijvoor beeld ambtenaren kunnen uitoefe nen op de besluitvorming in de raad. Verder kunnen de leden hun poli tieke voorkeur naar voren brengen en zeggen in hoeverre die voorkeur van belang ls in de raadsvergaderingen. De enquête zal anoniem zijn, be halve als de invuller te kennen geeft dat hy daar geen prijs op stelt. De redaktie hoopt een beetje op artikeltjes van de leden en heeft daarvoor ook ruimte opengelaten. De globale uitkomsten van de enquête zullen in de Almanak worden gepu bliceerd. LEIDEN De bewoners van de Bakker Korffstraat (bij de Groen- oordhal) gaan een brief schrijven aan B. en W. van Leiden. Daarin zullen ze praten over de overstro ming van twee weken geleden, waar bij vele huizen ernstige schade op liepen. Van de schade zullen de be woners opgave doen, de gemeente aansprakelijk stellen en eisen dat de hele situatie wordt verbeterd. In het clubhuis van speeltuin Groenoord was er gisteravond een bijeenkomst van de bewoners met leden van buurtcomité .Plan-Noord". Wat moet er nu eedaan worden? Sinds bij de even kant van de straat (2 t/m 16) alle benedenver diepingen met ongeveer 30 centime ter onder water onderliepen, is er wel wat veranderd. Het water is weg, maar velen zitten nog in de troep. Vele vloerbedekkingen zijn gekrom pen en tegels blijven grauw. Eén van de bewoners heeft een dik ta pijt ter waarde van duizenden gul dens moeten weggooien omdat er ge vaar bestond voor ongedierte In het natte, broeiende tapijt. Wie is daar voor nu aansprakelijk? De verzeke ring zegt: „Het is rioolwater, de ge meente moet het betalen," maar die schuift het weer af op de verzeke ring „het is hemel-water". Ten- LEIDEN De fa. de Wit's Tex tiel van het Bevrijdingsplein, heeft zijn dames-, heren- en kindermode overgebracht naar het Vijf Meiplein 112. Morgenmiddag om drie uur wordt de nieuwe zaak feestelijk ge opend. minste tot nu toe, want gisteren heeft de gemeente in een brief aan de bewoners beloofd de zaak te on derzoeken en te zien, wie de schade zal betalen. Iemand van Plan-Noord: „We moe ten oppassen dat de gemeente ons niet met een appel en een ei naar huis stuurt". Eén van de bewoners: „Bij drie kolken is er gisteren een directe lei ding gemaakt naar de vijver die achter de straat ligt. Dat loopt dus niet meer in het hoofdriool. Maar de overstroming komt niet van het wa ter uit de straat, maar water uit de rest van de stad. De Bakker Korff straat is het laagste punt van de he le omgeving. Daar stroomt alles naar toe. De beste oplossing in de toe komst is een ringleiding die met een pomp het water in noodgevallen di rect de Haarlemmer Trekvaart in pompt. Maar dat is boezemwater. Dat wil Rijnland niet, omdat het ongezuiverd is". Een andere bewo ner: „Maar wat is het verschil tus sen lozen achteraf door auto's van gemeentewerken en lozen met een pomp direct als het er een overstro ming dreigt". Besloten is dat ieder voor zich een schadeformulier met specificatie maakt (Plan-noord maakt hiervoor een modelbrief) en die naar de ge meente opstuurt en tegelijk wordt gezamenlijk een brief naar de ge meente gestuurd waarin schadever goeding en verbetering geëist worden. Op de „klaagmuur" (onder het stad huis; open woensdagmiddag en op koopavond) zal alles beeldend wor den opgehangen. LEIDEN Van 28 Juli tot 10 sep tember wordt in de Lakenhal een tentoonstelling gehouden over de Leidse hofjes. Secretaris R. J. Spruit van de stichting Leidse Hofjes zal donderdag 27 Juli de opening ver richten. Dick de Boer treedt op als „hofzanger". De Leidse hofjes vindt men op alle mogelijke plaatsen: achter een een voudige deur, aan het eind van een lange gang of verscholen achter een rijk versierde gevel. Als de deur toe vallig openstaat hebben we een kijk je in een geheel andere wereld. Een oase van rust te midden van het lawaai en de drukte van de binnen stad. Een aantal huisjes om een bin- nenpleintje, met een kleurig tuintje en een statige pomp. Kleine ruitjes, heldere gordijntjes en geraniums op de vensterbank. Het hofjeéén van de oudste vormen van bejaardenhuisvesting. Nog steeds in gebruik, qua principe passend in de modernste bejaarden zorg. Leiden heeft 35 hofjes, be woond door bejaarden, maar som mige ook door studenten. De zomertentoonstelling in de La kenhal, gewijd aan de Leidse hofjes, laat verschillende facetten zien. Van de bejaardenzorg in de middeleeu wen naar de moderne bejaarden- huisvesting. Van het ontstaan en de vorm van de hofjes naar de veran derde situatie na de oorlog. We zien de hofjes in de prent kunst, maar ooik foto's van het hofje in het 19de eeuwse stadsbeeld. De stiohters kijken op ons neer, ter wijl hun testamenten en regimen ten in vitrines geëxposeerd worden. We zien de portretten van regenten en him naimen op de regentenlijsten Tenslotte wordt er veel aandacht aan de Camp met zijn groot aantal hofjes, in de vorm van luchtfoto's en maquettes. Kortom, de tentoonstel ling geeft de geschiedenis van 50 jaar hofjes in Leiden. Bovendien wordt de expositie begeleid door een klankbeeld (dia's met tekst). Doolhof Zoals u weet haakt de redactie van het Leidsch Dagblad/Alphens Dagblad, evenals het waren huis Vroom en Dreesmann, in op de ze expositie. Tot 15 augustus kan men deelnemen aan de creatieve hof jesdoolhof. Foto's, tekeningen, alles wat maar creatief is en betrekking heeft op de hofjes, is welkom. In zendingen aan het gemeente-ar chief op de Boisotkade in Leiden. Londen voor twee personen te wln- O.a. is een driedaagse vliegreis naar nen, met zakgeld. LEIDEN Op 82-jarige leeftijd is zondag in haar woning in Leiden overleden mej. drs. J. L. van Hoorn, oud-directrice van de gemeentelijke hbs voor meisjes in Leiden, die is uitgegroeid tot de Louise de Coligmy scholengemeenschap. Meer dan een kwart eeuw heeft mej. Van Hoorn de school geleid, die negentig jaar geleden in Leiden werd gesticht. Van 1 januari 1928 tot 1 november 1954 was ze directrice van de school, die toen nog aan de Ga re nmarkt was gevestigd. Zij maakte een sterke groei van de school mee, die verbouwing noodzakelijk maakte, evenals de moeilijke oorlogsjaren. Het onderwijs ging door. Dictaten werden per koerier naar Lisse ge bracht. In de Jaren na de bevrijding heeft mej. Van Hoorn geijverd voor de middelbare meisjesschool, welke op leiding eerst officieus en later offi cieel aan de school werd verbonden. Ze heeft geprotesteerd tegen de ver dwijning van het schooltype. Toen ze twintig Jaar directrice was, werd mej. Van Hoorn, die lid was van de onderwijsraad, benoemd tot officier in de orde van Oranje Nas sau. Bij haar afscheid kende de ge meente Leiden haar de zilveren ere penning toe. Tot op hoge leeftijd hield zij con tact met de school, waar haar naam is blijven voortleven in het Tine van Hoornfonds voor sociaal-culturele doeleinden. Ztf gaf het stamkapitaal, oa. door bij haar afscheid geen per soonlijk geschenk te aanvaarden. De begrafenis is donderdag na een rouwdienst, die om 1230 uur in de aula van Rhynhof begint. LEIDEN De niet-Leidenaar die in Leiden een taxi neemt, staat dikwijls wat vreemd te kij ken wanneer de chauffeur hem na het ritje meedeelt, dat de prijs zo veel gulden «1 zoveel cent is, en de meter wijst een lager bedrag aan. Daar willen dan wel eens wat, strubbelingen over komen. De oorzaak van deze problemen is het feit, dat overal üi Neder land in de prijs, die de meter aan geeft, 15% fooi is inbegrepen, maar nog niet in Leiden. Om aan deze situatie een einde te maken heeft de heer Marks, eigenaar van het taxi-bedrijf Eltax, al sinds 1970 getracht het gemeen tebestuur over te halen om toe te staan dat ook in Leiden het inclu sief-systeem wordt ingevoerd. Op 12 mei diende hij voor het laatst een verzoek hiertoe in. Het ge meentebestuur ziet invoering van het inclusief-systeem echter als een tariefsverhoging en daardoor duurt het nogal even voordat de fooi-kogel door de kerk is. Waarom nu eigenlijk die 15%? Al sinds Jaar en dag wordt een "tip" van 15% door de taxichauf feur redelijk geacht. De CAO zegt dat uitdrukkelijk. Op 1 septem ber 1970 stemde de toenmalige mi nister van Economische Zaken er in toe, dat men deze redelijke fooi in de meter verwerkte, waardoor de klant direct kan zien hoeveel hij kwijt is, en de chauffeur niet meer zijn handje op hoeft te hou den. De gemeenten moesten ech ter zelf maar uitzoeken of ze wel of niet aan het inclusief-stelsel wilden. De meeste gemeenten, in elk geval de grote, wilden dat wel. In een taxi in de meeste plaatsen hangt dan ook een bordje, dat de klant erop wijst, dat hij niet meer hoeft te betalen dan de meter aan geeft. Overwegingen voor deze maatre gel waren dat op deze manier de sociale voorzieningen, met name het ziekenfonds, er een stuk op vooruit zouden gaan. Voor de be drijven kwam daarbij, dat de ad ministratie aanzienlijk vereenvou digd kon worden. En bovendien: de 15% werd allang beschouwd als 'n deel van het basisloon van de chauffeurs. De ervaringen met het systeem zijn volgens de heer Marks, aeer bevredigend. Hij heeft zelf een tijd je lang de proef genomen, en in die tijd zijn er geen problemen over de prijzen gerezen. "In fei te verandert er niets aan de prijs" zegt de heer Marfks. Wat er ge beurt, is hetzelfde als in de res taurants met het bedieningsgeld wordt gedaan. Daar krijg Je ook 'n kaart waarop de prijzen staan en dan hoor Je ook niet achteraf dat er nog eens 15% bijkomt. Op die manier weet ook de klant waar hij aan toe is. Overigens is de heer Marks de enige van de Leidse eigenaren van taxi-bedrijven die bij het gemeen tebestuur om invoering van het in- clusiefsysteem heeft gevraagd. Hij is daartoe overgegaan nadat zijn chauffeurs hem daarom hadden gevraagd. "Het komt wel voor dat mensen pertinent weigeren om 15% fooi te betalen als die niet op de meter staat", zegt één van hen. "Vooral buitenlanders begrijpen er niets van als Je de fooi meerekent. Ze zetten dan ogen op alsof ze ik weet niet waar in de rimboe terecht gekomen zijn. De mensen begrijpen het woord fooi ook vaak verkeerd. Die 16% is geen echte fooi, dat hoort bij Je basissalaris. Daar naast hebben wij natuurlijk graag een extraatje wanneer de service de passagier mocht zijn bevallen". Een collega van hem: "Met die 15% wordt ons inkomen hoger, de sociale voorzieningen worden be ter. En waarom moet Leiden nu ao achterlopen bij de rest van Ne derland?"

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3