DAGBLAD ERTREK DEFINITIEF Breuk van Egypte met Sowjet-Unie vandaag Geruchten over een nieuw bestand in Noord-Ierland bbbb jactieleider Berger (DS70) tot Biesheuvel: ilitair dood -j schiet- rfening EER WARM RADICALE WIJZIGING IN SADATS POLITIEK LEIDSCH DAGBLAD Na dood Franco Blanco interim Gevangenisstraf voor leden Leidse bende Korevaargarage N.Y. (richt I maart 1860 DINSDAG 18 JULI 1972 No. 33762 Ipur: G. Koopman redacteur: Dus. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (bfl vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Leiden - TeL: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat. 18 uur) DEN HAAG Fractievoorzitter Berger (DS'70) heeft premier Biesheuvel meegedeeld, dat het standpunt van de afgetreden ministers Drees en De Brauw definitief is. Mr. Biesheuvel legde deze vraag voor tijdens het onderhoud dat op initiatief van regeringszijde vanochtend werd ge houden. Het kabinet zal morgenochtend om tien uur op nieuw bijeenkomen om zich te beraden op de situatie die is ontstaan door het aftreden van de ministers De Brauw en Drees, beiden lid van DS'70. )m kwart over elf vanochtend is minister-president Biesheuvel begonnen aan een gespreic met le fractie-voorzitter van DS'70 J. J. A. Berger (rechts op de foto) over de crisissituatie in het tabinet na het uittreden van DS'70-ex-ministers Drees en De Brauw. Op de vraag hoe de fractie van DS'70 zich in de oppositie zal opstel len antwoordde de heer Berger: irAls een normale oppositiepartij. We zul len niet goedkeuren wat slecht is, of afkeuren wat goed is". Premier mr. Biesheuvel zei na af loop nog geen lichtpunt te zien. Hij vertrok, na het gesprek, dat ruim een uur in beslag nam. naar de Tweede Kanier om de fractieverga dering van zijn party, de ARP, bij te wonen. De premier sprak gisteren de hoop uit dat hij met een vier-partijen- kabinet zou kunnen doorgaan. Dat zou dan wel een minderheidskabinet zijn, maar het zou misschien „met EN De 20-Jarige dienst- ge soldaat W. Huisman uit .zen (Gr.) is gisteren na afloop ietoefeningen in Witten <ge- 3 Assen) door een kogel uit 'weer getroffen en kort na list in het Wilhelmina-zieken- Assen overleden. Uit een on- is gebleken, dat de bij de efening aanwezige baancom- nt na afloop van de oefening ad heeft het wapen, waar- et dodelijke schot gelost werd troleren op de aanwezigheid unitie. Met het wapen had jdens het schieten een storing wigiade Assen van de Konink- larechaussee stelt vandaag een oek in naar de juiste toe van de zaak. Bilt verwacht van vanavond orgenavond zonnig en op veel en zeer warm weer met kans lokale onweersbui. In de hier en daar mist. Overwegend i noordoostelijke wind. Min. omstreeks 19 graden, maxima n van ongeveer 23 graden in Waddengebied, tot rond 30 gra- het binnenland. (Opgemaakt om 12.40 uur) CAIRO (RTR) Egypte heeft de Sowjet-Unie verzocht alle Sowjet- russische militaire deskundigen uit Egypte weg te halen. Dit heb ben ingelichte kringen in Cairo Het "verzoek" was vervat in 'n ul timatum dat vorige week door premier Sedky tijdens diens korte bezoek aan Moskou aan de lei ders in het Kremlin is overhan digd. De Sowjet 'Unie zou offensieve wapens moeten leveren of de on geveer 20.000 militaire adviseurs moeten terugtrekken. De Russen zouden inmiddeles zijn begonnen met het vertrek. Het zijn deze besluiten waarvan president Sadat het centrale comité van de Arabische Socia listische Unie, de enige partij, dinsdag in kennis stelde. Het centrale comité van de Arabi sche Socialistische Unie, Egypte's enige politieke partij heeft vanoch tend de besluiten van president Sadat aangehoord, zo meldt het persbureau van het Midden-Osten. Volgens het semi-officiële blad Al Achram wordt „een van de belang- Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 2 augustus '72 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. rijkste en ernstigste onderwerpen be sproken „die betrekking heeft op Egyptes souvereiniteit en de Sowjet- Unie. MADRID (AP) Generaal Fran cisco Franco heeft een belangrijk besluit genomen voor het geval hij plotseling overlijdt de vice-presi dent zal in dat geval het president schap waarnemen. In een decreet, dat op de 36ste verjaardag van zijn opstand tegen de republikeinse regering in de of ficiële staatscourant is geupbliceerd, wordt gezegd, dat de vice-president het land kan leiden indien de thans 79 jaar oude Franco er niet meer Deze vice-president is de 69 Jaar oude admiraal Luis Carrero Blan co, een conservatieve man, die al 36 Jaar zitting heeft in de regering- Franco. In het decreet wordt gezegd, dat Carrero Blanco een deel van de macht kan over nemen, die Fran co meer dan 30 Jaar lang heeft be kleed. Volgens het decreet kan Carrero Blanco het tijdelijke presidentschap ten hoogste acht dagen bekleden. Dan neemt de 34 Jaar oude Prins Juan Carlos de Borbon, die bijna drie Jaar geleden door Franco tot zijn opvolger als Spaans staats hoofd werd benoemd, de macht over. De politieke correspondent van het Israëlische blad „Davar" schrijft uit zeer goed ingelichte Westerse bron nen vernomen te hebben dat in Egypte vele arrestaties worden ver richt en verscheidene hoge legerof ficieren zijn terechtgesteld, die pre sident Sadat een petitie zouden heb ben overhandigd, waarin protest wordt aangetekend tegen het beleid van de Egyptische regering. De onrust, die een ongekende om vang zou hebben aangenomen, zou ten grondslag liggen aan het blik sembezoek dat Sedki onlangs aan Moskou heeft gebracht. Verwijt Het is al lang geen geheim meer dat binnen het Egyptische leger grote onvrede bestaat over de Rus sischs houding. Men verwijt de Sow jet-Unie via de Russische adviseurs het Egyptische leger te controleren. Moskou zou niet gediend zijn van een heropening van de vijandelijk heden tussen Egypte en Israël en o.a. verboden hebben dat bepaalde wapens mochten worden gebruikt. Vrijdag J.l. sprak Moskou deze ge ruchten tegen maar de recente rege ringsactiviteit zou op het tegendeel kunnen wijzen Veroordeling In Cairo werden gisteren 15 per sonen veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van twee tot 10 Jaar omdat zij een organisatie zou den hebben gevormd die tegen de regering ageerde. Toen de straf werd bekendgemaakt riepen zij uit: „Weg met de politiestaat". zo*n goed programma" kunnen ko men dat een meerderheid van di Tweede Kamer het zou steunen. Koningin Juliana is gisteren te ruggekeerd uit haar vakantieverblijf in Porto Ercole (Italië) en heeft haar intrek genomen op Huis ten Bosch. Biesheuvel heeft haar inmid dels op de hoogte gesteld van de ontwikkelingen binnen het kabinet. Na de kabinetsbij eenkomst van mor genavond zal de premier een advies aan het staatshoofd moeten uitbren gen over de te verwachten formele ontslagaanvragen van de ministers Drees en De Brauw. In dit advies zal rekening worden gehouden met de resultaten van het gesprek met Berger. De fracties van de confessionele partijen (KVP, ARP, en CHU) kwa men vanmiddag im vergadering bij een, de WD vergaderde gisteren al, evenals D'66. Deze laatste bijeen komst stond onder leiding van A. de Goede, omdat fractieleider Van Mierlo nog steeds met vakantie in Frankrijk is. Biesheuvel zei vannacht dat een eventuele terugkeer van Drees en De Brauw in het kabinet alleen mogelijk zou zijn, wanneer zij alsnog akkoord willen gaan met de bezuinigingsvoor stellen zoals hij die zondag in de mi nisterraad ter tafel had gebracht. Behalve deze voorstellen lag er ook een nota van de ministers Boersma en Langman over de loon- en prijs politiek. Aan dit agendapunt is men echter niet meer toegekomen. Biesheuvel zei ook nog eens nadruk kelijk dat er geen verschil van me ning bestaat tussen de drie confes sionele partijen en de WD. Overi gens verluidt im politieke kringen dat de WD bij een voortzetting van de samenwerking met de confessionelen een aantal concessies opnieuw aan de orde wil stellen die zij eerder aan DS'70 had gedaan. Deze hadden ten doel DS'70 in het kabinet te houden, maar nu dat toch niet is gelukt, zouden de liberalen geen reden meer zien om deze concessies te handha ven. De premier nam gisteren ook con tact op met prof. Steenkamp, de KVP-senator die het regeerakkoord ontwierp van het vijf-partijen kabi net 12 PAGINA'S "Motor-Henkie" Terlingen: "Het lawaai in de Tour mat je het meeste af" PAGINA 5 Joop Zoetemelk had gisteren een goede dag in de Tour. Ocana niet, hij gaf op PAGINA 9 "Als je Jezus in je hart hebt, hou je op met denken", vinden de Children of God, die meer ideeën uit de doeken doen op PAGINA 10 DEN HAAG (ANP) De Haagse rechtbank heeft vanmorgen zes jon gelui uit Leiden veoordeeld tot straf fen variërend van 5% maand gevan genisstraf onvoorwaardelijk tot zes maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en met aftrek vam het voorarrest. De jonge lui hadden meegewerkt aan een groot aantal diefstallen, in Leiden en omgeving eind vorig jaar ge pleegd. In totaal zijn veertien ver dachten bij deze zaak betrokken. Zij DUBLIN (AP) In Dublin cir culeerden onbevestigde geruchten dat geheime onderhandelingen worden gevoerd over een nieuw bestand tussen het Engelse leger en de pro visionals van het Ierse Republikein se Leger (IRA) Maar de tweede man van de pro visionals, David O'Connell zei dat vrede alleen bereikt zal worden „als de Engelsen de vredesvoorwaarden van het IRA als uitvoerbaar accep teren". O'Connell zei dat de Engelse aanwe zigheid in Noord-Ierland het werke lijke struikelblok is. Het schijnt nu echter duidelijk, dat de Engelsen bereid zijn het om streden voorstel van het houden van het plebisciet over de toekomst van Noord-Ierland en de mogelijke aansluiting bij de Ierse republiek te laten varen. De hoop op vrede in Noord-Ierlamci was gisteravond al iets toegenomen, nadat de militante „provisionals" binnen het IRA tegemoet zijn geko men aan de eisen van de woedende bewoners van de wijk Lenadoon om een einde te maken aan de schiet partijen. Volgens doorgaans betrouwbare provisional-zegslieden had het op perbevel in Belfast toegegeven aan de eisen van de bewoners „om de wijk niet te gebruiken voor aanval len" op het Engelse leger. hebben een buit van ongeveer f 200.000,bijeen gestolen. De mees te verdachten woonden in een kraak pand. De leider van de bende was een sportleraar die een gevreesde figuur in de Leidse onderwereldkrin gen was en op wie al eens werd ge schoten. De officier van Justitie had twee weken geleden tegen de verdachten straffen variërend van zes maanden onvoorwaardelijk tot zes maanden waarvan twee maanden voorwaarde lijk geëist. FIAT 128 Voorwielaandrijving Ruimte voor 5 personen leverbaar in 2- en 4-deurs ook leverbaar in Familiale vanaf f 7.239,— incl. BTW vraag vrijblijvend proefrit aan. SHOWROOM: Korevaarstraat 19 Leiden - Telefoon 01710—42146* Donderdagavond Koopavond. i Onder een brandende zon zijn vanmorgen in alle vroegte de eer sten van de naar schatting vijf tienduizend deelnemers aan de Nijmeegse vierdaagse van start gegaan. Gisteren echter liepen de Israëlische deelnemers alvast een kwart van de totale afstand, om dat de laatste dag een dag van nationale rouw is in Israël, de herdenking van de verwoesting van de tempel. Verwacht wordt, dat de hitte en de blaren wel voor de nodige uit vallers in deze 56e wandelmara thon zullen zorgen. Brigade-gene raal Theo van Besouw zal daar niet onder zjjn. De generaal moet de vierdaagse wel uitlopen PAGINA T (Ditd §)lteïrw$ Zijn wij wel ingelicht, dan bestaat bij Z.K.H. Prins Frederik het vootnemen, eerlang zijn hooge betrek king bij de Vrijmetselaars loge neder te leggen en zou den er pogingen worden aangewend om een onzer andere Vorsten tot het aan vaarden van de Grootmees ter swaardigheid te bewegen. Uit Madrid: In eene cir culaire van Zorilla bij gele genheid der aanstaande ver kiezingen wordt gezegd, dat de stemming geheel vrij moet zijn; aan de ambtena ren wordt aanbevolen zich niet in de verkiezingen te inmengen en zich ten streng ste ervan te onthouden den invloed van het gouverne ment ten dienste van eeni- ge partij te stellen. In Dordogne Frankrijk zijn wolven gesignaleerd, die onder het vee groote ver woestingen hebben aange richt. Uit Moskou wordt geméld, dat de eerste groep van in beschuldiging gestelde revo lutionairen socialisten een hongerstaking is begonnen, wijl hun geweigerd is fami liebezoek te ontvangen. (Adv.) Concurrentie on mogelijk. De geheele week verkrijgbaar prima kwaliteit rund- en varkensvleesch Runderlappen f 0.40 per pond bij J. C. v.d. Hoeven, a/d Vink bij Leiden. Het vleesch staat onder keuring van den Weled. Heer K. Waal, Rijksveearts.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1