EIDSCfni DAGBLAD Maximale druk op Boersma Britten bezetten bastion van IRA Protest van Fischer vanmiddag \verworpen. vandaag nnnn •and in vakantiehuis: >de en 4 gewonden tOOG EN INNIG alles Kabinet zonder teveel Burgers °p kleerscheuren uit strijd LEIDSCH ÜS DAGBLAD VERBOD VAN VUILSTORTEN jcht 1 maart 1860 VRIJDAG 14 JULI 1972 No. 33759 jr: G. Koopman üacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel I. Leiden Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur, tel 30500 (zat. 18 uur) KJAVIK (ANP) Een britagecommissie heeft van- jhtend het protest van Bobby slier tegen een beslissing van i scheidsrechter in het toer- oi tegen wereldkampioen passki verworpen. Enkele minuten voor t verstrijken van de regle- ^ntaire termijn van zes uur Fischer zijn protest inge- fend tegen het feit. dat hij in 2de partij tot verliezer werd pklaard aangezien hij niet ;ig was. Via zijn verte- (nwoordiger Cramer werd het iriftelijke protest bij de I jofdscheidsrechter Lothar Schmid ingediend. De Westduit ser wilde niet zeggen wat de in houd ervan was. Hij deelde slechts mee, dat hij het schrij ven zou overdragen aan de commissie van beroep van het toernooi. FIDE-president dr. Max Euwe was zeer pessimistisch over het nieuws dat hem uit IJsland be reikte. „Het is een treurige zaak dat Fischer steeds weer de twee kamp dwarsboomt," zei hij. Eu we had vanuit IJsland nog geen verzoek om te interve niëren gekregen. Wel was hy zeer pessimistisch gestemd ten aanzien van het verdere verloop Bobby Fischer van de tweekamp. De heer H. J. J. Slavekoorde', secretaris van de wereldschaak- federatie, achtte het onwaar schijnlijk dat de FIDE voorals nog in de problematiek rond de tweekamp zou ingrijpen. „Dr. Euwe heeft terecht ge steld," zo zei hij, „dat de zaak in handen is van de hoofd- scheidsrechter Lothar Schmid Daarbij komt nog dat Golom- bek, die deel uitmaakt van het centraal comité het grote bestuur vail de FIDE dat eens per jaar vergadert door Eu we is gemachtigd in zijn naam op te treden, maar dan alleen in zaken die betrekking hebben op de tweekamp om het we reldkampioenschap". De positie van Berger wordt moei' lijker naarmate de regering minder greep op het bedrijfsleven blijkt te ddingsactie kwam te laat ITEGA (ANP) Bij een uit- I brand in het vakantiehuis hoeve in het Friese plaatsje (bij Wolvega) is vanmor- 1 gehandicapte om het leven Vier andere gehandicap ten zware brandwonden op. taalk van de brand, die enke len schade veroorzaakte, is bekend. rand werd om kwart voor ze- Kiekt door een van de leiders 35 gasten, allen gehandicapt, iet hele land afkomstig. |de eigenaar van het pension, J. Hoogekamp, werd ge baren tien leiders al druk be- gehandicapte vakantiegan- r buiten te brengen, bontrole van de gastenlijst men tot de ontdekking dat er fjf mensen in het pension zijn. De brandweer drong fcrijl tot i door en wist nog vier gehandicap ten naar buiten te brengen. Voor een vijfde kwam de hulp te laat. De naam van het slachtoffer is nog niet bekend. verwacht van vanavond tot ïavond: droog en zonnig weer. ïgend matige noordoosteiyke Minimumtemperaturen om- graden. Maximumtempera- |tussen 20 en 25 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur). 15 JULI te Katwijk 6.07 en 18.30 I water 2.00 en 14.18 uur. Zon j [38 uur, onder 20.53 uur. Maan 'i uur, onder 22.29 uur. i DANKBARE TUINEN EN BLOEMBAKKEN dankbaar, omdat dat er niet in het wildeweg bemest wordt MEST IN SOORTEN; speciale gazonmest; eventueel met onkruidbestrijding rozenmest voor een betere groei en rykere bloei bordermest; in het bijzonder gericht op bloeiende planten kriel-korrels; een organische kippe- mest; érg goed vloeibare mest-soorten om te sproeien en te spuiten en vooral VAKKUNDIG ADVIES OP ERVARING GEBASEERD BIJ Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) Hoewel de Democratische conventie dit jaar bij lange nu mei de show was, die het altijd is geweestontbraken toch niet de gebruikelijke vreemd uitgedoste figuren. Op de foto Uncle Sam met een Amerikaanse Indiaan. Uncle Sam is Alex Preece uit Fort Lauderdale in Florida, die zichzelf als alternatieve kandi daat aan de conventie presenteerde. De indiaan maakt deel uit van de delegatie van Zuid-Dakota en is opperhoofd van de Rozeknop Sioux-Indianen. Hij heet Norman Knox. hebben. Herhaaldelijk heeft de DS'70-voorman op een ingrijpen in de loon- en prijsontwikkeling aan gedrongen. Laatstelijk eiste hij een nagelvaste afspraak, voordat het kabinet met de opstelling van Üe begroting 1973 zou beginnen. Het beraad over de begroting loopt waarschijnlijk za terdagnacht af, echter zonder dat werknemers en werkgevers zich voor volgend Jaar hebben vastgelegd Pas in oktober willen zij nader overleg met de regering. Na het nachtelijk beraad op het Catshuis, dat vannacht omstreeks kwart voor drie eindigde, overheer ste in politieke kringen de indruk, dat het kabinet zonder kleerschuren uit de strijd komt. De basis voor een acceptabele be groting was gelegd door een werk groepje bestaande uit de ministers Nelissen (KVP) Drees (DS'70), Geert-sema (VVD), Udink <CHU) e> staatssecretaris Van der Stee KVP i onder leiding van de AR premier Biesheuvel. Dit werkgroepje wist van dinsdag avond 10 uur tot woensdagmorgen 7 uur het dreigende begroting.^ van 3,5 miljard gulden terug te dringen tot enkele honderden miljoe- I nen. Deze operatie verhindert overi gens niet, dat het uitgaven;/;uo.i heel dicht in de buurt van de veer tig miljard gulden komt te liggen. Akkoord Het kabinet ging gistermiddag ak koord met het voorgestelde uitg9- venn veau. 's Avonds legde de werk groep, waarin Drees zijn plaats had ingeruimd voor partijgenoot De Brauw, haar bevindingen voor aan de vooriztters van de vijf regerings acties. Daarbij zijn ook de ge dachten van het kabinet over het dekkingsplan getoetst aan de me ningen van de fractieleiders. lfder ure was minister Boersma naar het Catshuis ontboden. Dit houdt verband met de dringende wens van VVD en DS'70 om via het terugdringen van de loon- en prijs verhogingen tot een sluitende be- :roting te komen. En niet, zoals on vermijdeiyk lijkt, via een verhoging van de loon- en inkomstenbelasting Defensie DEN HAAG Bij het beraad over de begroting voor vol gend jaar hebben de voorzitters van de niet-christelijke regeringsfracties. Wiegel van de VVD en Berger van DS'70, maximale druk uitgeoefend op minister Boersma van Sociale Zaken. Met de grootste klem hebben zij de minister trachten over te halen nu eindelijk eens met een loon- en prijsmaatregel te dreigen in het overleg met het bedrijfsleven over de economische ontwikkeling. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 29 juli 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. WOUBRUGGE Er mag geen vuil gestort worden in de Ouden- dijkse polder bij Woubrugge. "Na de verschillende aspecten, die aan deze zaak verbonden zijn, te heb ben overwogen, hebben wij ons voorshands op het standpunt ge steld geen medewerking te verlenen aan de plannen van de vennoot schap met betrekking tot de Ouden- dijkse polder". Dat is het antwoord van Gedepu teerde Staten van Zuid Holland op vragen van PvdA-statenlid drs. de Graaf. De vennootschap "De Ka- gerzoom" wilde speciale vergunnin gen hebben om op de Oudendijkse polder puin en ander hard vuil te storten Later zou van het terrein kampeerterrein worden ge maakt. BELFAST (Reuter, UPI, AFP) Zeshonderd Britse militairen zijn de afgelopen nacht de Lenadoon- buurt Andersontown, in de Noord- Ierse hoofdstad Belfast binnenge trokken na een hevige beschieting van een legerpost door katholieke sluipschutters. De Britse troepen hebben er nu stellingen betrokken om er het gezag over te nemen en te behouden, zoals een woordvoerder zei Bewindsman William Whitelaw had toestemming gegeven voor deze "beperkte militaire operatie". De troepen werden met pantser voertuigen aangevoerd nadat circa een dozijn schutters vanuit naburige huizen een regen van kogels had af gevuurd op de legerpost in de Le- nadoonlaan, die de afgelopen dagen al vaker beschoten was. Volgens het leger werden ln drie kwartier onge- veei 400 schoten op de militaire post gelost. De veertien Britse militairen die zich daar bevonden, beantwoor den het vuur. Er zouden zes of ze- ven sluipschutters zijn De toestand in de Lenadoonbuurt is al geruime tijd gespannen. Er wonen zowel katholieken als pro testanten, en het was een botsing daar tussen katholieken en Britse troepen die zondag het einde van 'n veertiendaags bestand verhaastte. Gisteren wierpen Britse troepen er al versperringen op naar aanleiding van berichten dat katholieken die eerder de wyk hadden genomen, naar hun huizen wilden terugkeren. De aanval op de legerpost kwam nadat betogers een graafmachine met een bom in de bak tegen een muurtje van zandzakken hadden gereden. Zuidwest-Afrika De VN-raad voor Zuidwest-Afrika heeft uiting gegeven aan zijn „ernstige ongerustheid over de koppige pogingen van Zuid-Afrika dat gebied op te splitsen ondanks de verantwoordelijkheid die de VN voor dat gebied hebben". Minister De Koster heeft een zeer ingrijpende wijziging bij het departement van Defensie voorgesteld. Hij heeft bewust het burgerlijk element, dat een greep heeft op de gang van za ken bij dit ministerie, versterkt. Bovendien wil hij een eind ma ken aan de structuur van het departement, zoals in de jaren zestig gegroeid. Die opbouw hield in, dat de drie krijgs machtonderdelen naast elkaar stonden in de opbouw van het departement. Die driedeling was tot stand gebracht door de toenmalige minister van Defen sie De Jong. De huidige be windsman wenst een zekere stroomlijning, zoals ook voor gesteld door de commissie-Van Rijckevorssel, die het defensie apparaat heeft doorgelicht. Sommige leden van die com missie hadden al kritiek op de minister, omdat hij hun advies niet ter harte zou hebben ge nomen. Die kritiek heeft de minister nu ontzenuwd. Het blijkt dat hij langs dezelfde lijnen denkt, maar er de voorkeur aan heeft gegeven zijn ideeën eerst te be spreken met vele militaire be trokkenen. Want ae consequen ties van die ideeën zijn tame lijk vergaand. Zij betekenen onder meer dat talrijke hoge militairen van het departement zullen verdwijnen. Met het ont vouwen van deze plannen zal de minister van Defensie waar schijnlijk wel de kritiek in het parlement de kop indrukken, die hem reeds begon af te schil deren als een „papieren tijger". Want ook in een tijd van .in spraak" wil men „daden" zien. Daarbij wordt dan wel verge ten, dat die inspraak-procedure nu eenmaal tijd kost. Tijd die de minister van Defensie nut tig heeft gebruikt. Schone Mijn Frankrijk heeft weinig belang bij een schone Rijn. Dit is langza merhand wel duidelijk gewor den uit de houding van de Franse delegatie in de Rijn commissie, een overigens krachteloos orvaan waarin Rijnoeverstaten praten over maatregelen, die een verdere vervuiling van de Rijn moeten tegengaan. De onverzettelijke houding van de Fransen, die de Rijn uitslui tend zien als een natuurlijk riool waarop zoveel mogelijk af val kan worden geloosd, werd gisteren nog eens geaccentueerd toen werd aangekondigd dat de Rijn als koel waterreservoir zal worden gebruikt voor de enor me kernenergiecentrale die op het Rijneilandje Fessenheim wordt gebouwd. Terwijl de andere staten alles in het werk stellen om voor de landen benedenstrooms, waar miljoenen mensen voor het drinkwater op de Rijn zijn aan gewezen, de vervuiling binnen de perken te houden kondigden de Fransen zonder blikken of blozen aan dat de temperatuur van het Rijnwater daardoor I twee graden zou stijgen. Het verweer was dat luchtkoeling voor de centrale een te kost- 1 bare zaak zou worden. Het ge- goochel met enorme bedragen doet denken aan de zaak met de massale zoutlozing door de fabrieken in de Elzas. Neder land. Duitsland en Zwitserland legden onlangs flinke bedragen op tafel om een andere oplos sing te vinden. Het lijkt er veel op dat de Fransen, die zich ge dragen als de man die zijn vuil bij de buren deponeert, op nieuw mikken op financiële steun. Een weinig frisse zaak rond een toch al niet zo frisse Rijn. 20 PAGINA'S 9 Stephanie Beecham, bekend van radio en tv. is de mooie gouver nante met Victoriaanse denk beelden, die graag; met zich laat sollen door een Ierse stalknecht. Michael Winner maakte met haar en Marlon Brando een intrige- gerende film over liefde en aber ratie: liefde met een lasso. PAGINA 11 Mevrouw Van der Lans is al 25 jaar verloskundige. Enkele wetens waardige feiten over haar werk op PAGINA LEIDEN 9 In de top van het ministerie van Defensie komt nu ook de burger aan bod. PAGINA 7 9 Het Vietnam-overleg, dat gisteren in Parijs is hervat, is weinig be moedigend gestart. PAGINA 9 Invalidenhotel in het Limburgse Heerlen zit in grote financiële zorgen. PAGINA 13 9 De Mont Ventoux was ditmaal niet de scherprechter van voor gaande Tour-jaren. PAGINA 15 (9ur/ ^Jiie FIAT 125 POLSKI naar keuze 1300 c.c. of 1500 c.c. motor luxe interieur met veel accessoires laken/kunstleer bekleding leverbaar vanaf f7980,— incl. b.t.w. KOREVAARGARAGE nv Showroom: Korevaarstraat 19. Leiden. Telefoon 0171042146* Donderdagavond - Koopavond teuws Ten gevolge van de aan zienlijke verlaging der in voerrechten van Australisch vleesch, is dit thans in Rot terdam in den handel ge bracht. Het vindt veel af trek. Rundvleesch wordt te gen den prijs van ruim 80 cents per kilogram verkocht, lamsvleesch iets minder. Te Boston is in de vorige maand op echt Amerikaan- sche, dat is op kolossale wij ze. een nationaal feest ge vierd als herinnering aan de slag bij Bunker-Hill. een der eerste gevechten, die de on afhankelijkheid der kolo niën ten gevolge hebben ge had. Het feest werd gehou den in het Colyseum, een zaal, die 1000 muziekanten, 20.000 zangers en 25.000 toe hoorders kan bevatten. En geland, Duitschland, Frank rijk en Oostenrijk waren vertegenwoordigd door groo- te muziekcorpsen en dui zenden zangers. Te Leslie in Kentucky (VS) is de oudste man ter wereld overleden, "Uncle Johnny" Shell, naar schat ting 134 jaar oud. Hij was niet in het bezit van een geboortebewijs, maar wel van een belastingbiljet, da teerend uit het jaar 1809. Daaruit bleek, dat hij in dat laar zijn belasting had vol daan aan den sjerif van Claij Countij. Men mag dus aannemen, dat hij in 1809 tenminste 21 jaar oud was. In Boedapest is dr. Zim merman aangekomen, de burgemeester van Rotter dam, die voorzitter is van het Oostenrijksch-Bulgaarsche financieele scheidsgerecht. Hij zal eeni- gen tijd te Boedapest blij ven en daar de toestanden op economisch en financieel gebied bestuderen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1