abinet weigert oties pershulp rit te voeren ier Nederlandse diers met boot ïelectrocuteerd „WAREN DIE ZOMERS VAN VROEGER ZOVEEL BETER?" Amnesty wil Theo Bakker helpen seltrac met ^jtduits geld fisbussen Lrnhem k; accu's CABINE VAN KABELBAAN RAAKTE LOS: 13 DODEN Europees record Gudrun Wegner Laurens ten Cate ernstig gewond DERDAG 13 JULI 1972 BINNENLAND IAAG (ANP) Het kabinet zal geen uitvoering geven aan twee door de Kamer aangenomen moties over maatregelen voor de dagblad- en nieuws- rs. er Engels heeft gisteren aan ie Kamer geschreven dat de eutel voor de beschikbaar 50 miljoen guldien 50 50 Tweede Kamer heeft zich Sii uitgesproken voor eeni ver- el van 60 40. veede door de kamer aani- jgg# notie die pleitte voor ver van d'e voorgenomen op- i vijf procenit op de Ster- dloor een aanideel in de op- n van de etherreclame, zal net ook wiet uitvoeren, lige waartoe de regering be is het geven van de stiich- n aan het be'drijfsfonldls voor Aanvankelijk had minister de beslissingsbevoegdheid „dieit-verlemnig uit dit fonds willen houden. LO (ANP) Een Almelose de f is het slachtoffer gewor- een wisseltruc, die volgens irchecentrale in Den Haag e tijd vaker wordt toegepast. Uitssprekende man kocht in en-V\ voor vijf of zes gulden Idenierswaren en betaalde ankbiljet van honderd mark. ing het wisselgeld in Neder- jüdens. Achteraf ontdekte de r dat de man had betaald lil jet van honderd Oostduise De waarde hiervan is on- 25. De duitssprekende man treden in een donkergrijze tierchecentrale weet te mei deze wisseltruc met name (land en België wordt toege- h vermoedt dat het gaat om Seis die in Oost-Duitsland kopen. IM De gemeente Arn- ieert of het mogelijk is om e trolleybussen een aan- mtje met accu's te kop- doet dat op aandrang van schermers. n is de enige gemeente in l die met trolleybussen, dat sen die net als de trams eit via een beugel van een iing ontvangen, het open- rvoer onderhoudt. Men wil ir toch overstappen op bus- dieselmotoren. De milieu- ners hebben daar tegen ge- vanwege de lucht verontr ei - In een motie van KVP'er Vaar der Sanden, door een grolt e meer derheid van de Tweede Kamier aangenomen, werd uitgesproken dat f 30 miljoen, voor de jaren 1972 en 1973 beschik baar voor de dagblad1- en nieuws- bladtpens, zou moeten worden ver deeld volgens de sleutel 60 (op baisiis van gederfde advertentie-inkomsten') 40 (op basis van redactiepagina la) In zijn brief aan die Tweede Kamer herhaalft minister Ewgiels de argu menten die hij in het persdebat naar voren bracht voor een verdeling 50 50. Dezelfde sl'eutel is gebruikt voor de steun aan de kranten ad f 25 miljoen over de janen 1970 en 1971. Bovendien houdt deze verdeling, alidus minister Engels, rekening met de door de commissie bedrijfsfonds voor de pers uitgesproken noodzaak de expM'tieve situatie voor de dag bladbedrijfstak in zijn geheel eniger mate te verlichten. Tenslotte wijst de minister nog eens op het bezwaar dat de vereni ging de Nederilandlse Dagblad Pers (NDP) heeft tegen een wijziging van de sleultel 50 50. Dit bezwaar, waar mee het voortbestaan van de NDP is gemoeid, heeft de minister zwaar laten wegen: "Ik heb mij hierbij la ten leiden door de overweging, dat de regeringanaabregelen niet het voort bestaan op het £P€l mag zetten van een organisatie welker bestaan voor de dagbladpers van de grootste waarde moet worden geacht". "Opnieuw heeft het kabinet een machtswoord gesproken." Dat is het commentaar van de waarnemend voorzitter van d!e PvdA-fraotie in de Tweede Kamer, dns. Ed van Thijn, op de brief van minister Engels. "Nadat vorige week WD en DS'70 de confessionele partijen in de Eerste Kamer met de kabinetskwestie op de knieën hebben gekregen, zo ver- BRIG (Reuter) Bij Brig in Zwit serland zijn gisteren dertien mensen gedood toen de cabine van een kabel baan waarin ze zaten losraakte en met grote vaart tegen een 700 meter lager gelegen stationsgebouw tje botste. Onder de slachtoffers zijn twee employés van de kabelbaan en vier of vijf Zwitsers. De anderen zijn toeristen van verschillende nationa liteit. Het ongeluk gebeurde op de kabel baan die Betten verbindt met Bet- tendorf, 40 kilometer ten noordoos ten van Sion. De cabine raakte los vlak nadat ze Betten had verlaten voor de klim naar Bettendorf en sloeg tegen het station waarvan ze net was vertrokken te pletter. volgt de heer Van Thijn zyn com mentaar, ''hebben diezelfde partijen nlu weten ite benéiken dat aan de uit spraak van de Tweede Kamer over de verdeling van het voor de pers beschikbaar gestelde bedrag geeni uit voering zal worden gegeven/". "De döMwaze situatie doet zich nu voor dat de best renderende bla den en hun aandeelhouders het meeist van de steunmaatregelen zul len profiteren, tien koste vani de raoodv lijdlsnde pers. an onze correspondent) JELONA Op de Ebro, iin jheld van de Spaanse stad «na, is gisteren een zeilboot boord de heren Bertrand DVERTENTIE tadam 12 juli 1972: enflikkerin de Kuip. de verzorging van de imde grassprieten in de schijnt een jonge ter- necht kuitenflikkers ringen. In de hoop spoe- otdekt te worden, kuitenflikker van de ie uitvinder van de dro- 'ocologne moet hem op Idee hebben gebracht. volgens de berichten bij na z'n dagtaak en kuitenflikkers nog en fris omdat hij 'n pe bus gebruikt. Dat Deocologne Extra Dry nieuwe droge deodo- van 4711. (verkrijgbaar &ssen van 3.75 en 5.50) uit Assen en Snel uit Arnhem ver ongelukt. Het scheepje raakte met zijn 8 me ter hoge aluminium mast een hoog spanningskabel, zodat het onder elektrische stroom kwam te staan. Van de inzittenden is de heer Snel de enige overlevende. Zijn zoontje van 11 Jaar woctrt vermist, evenals de heer Bertrand en diens twee zo nen van 12 en 18 jaiar. Spaanse soldaten en personeel van het Spaanse Rode Kruis hebben de Ebro over een afstand van 14 km onderzocht op overlevenden. Tegen het vallen van de avond is het zoe ken gestaakt. LEIPZIG Op de eerste dag van de Oostduitse zwemkampioenschappen in Leipzig heeft Gudrun Wegner het Europees record op de 800 m vrije slag heroverd. Zij tikte aan in 9 min. 10.5 sec. Sinds 30 mei van dit jaar stond het record op naam van No velle Calligaris met 9.13.4. Daarvoor was Hansje Bunschoten recordhoud ster met 9.16.7 en 9.15.4. Hansje nam het record over van Gudrun Wegner. die op 3 september 1971 een tyd maakte van 9.16.7. Vier jaar geleden zou de prestatie van de Oostduitse een wereldrecord zijn geweest. In middels is dit door de Australische Shanec Sould teruggebracht tot 8.58.1. De prestatie van Gudrun Wegner bracht de recordbalans van de Oost duitse kampioenschappen op één wereldrecord, drie Europese- en twaalf Oostduitse records uit een to taal van 24 onderdelen. Op de laatste dag verbeterde Axel Freudenberg, opgejaagd door Do- chorn het Oostduitse record op de 1500 meter tot 16.37.7. Zijn tussen tijd op de 800 meter: 8.49.4 was even eens een nationaal record. Susanne Hilger (Rostock) versterkte de Oost duitse Olympische kansen op de wis selslag door de 100 meter rugslag af te leggen in 1.08.4. Roland Matthes veroverde zijn derde nationale titel in vier starts. Hij won de 100 meter vlinderslag in 56.5 se conden. Een formidabele tijd, hoewel de Olympische kampioen niet de in druk maakte voluit te gaan. Bosbranden Noorse reservisten staan langs de Noors-Russische grens gereed voor de stryd tegen bos- bx*anden, die van de Russische zijde van de grens naar Noors gebied drei gen over te slaan. Door het onge woon droge en warme weer zyn deze zomer tot dusverre al 4.000 hectare bos verbrand in Finmark, Noorwe- gen's noordelijkste provincie. Nationalisme in Joego-Slavië De stryd tegen het nationalisme in Joego-Slavië moet naar de mening van het presidium van de commu nistische partij „revolutionair, con creet, volhardend en vastberaden" gevoerd worden. Dit is de kern van de slotresolutie die het partybestuur woensdag op zijn vergadering op het eiland Brioni in de Adriatische Zee heeft aangenomen. Het partypresi- dium heeft vastgesteld dat sinds zyn 21ste vergadering die leidde tot de val van de Kroatische party leiding in december van het vorig jaar, grote vorderingen in de strijd tegen het nationalisme zijn gemaakt. Maar de stryd biyft nodig, omdat de natio nalistische elementen zich opnieuw gegroepeerd hebben. Politieke moorden In de Cen- traalamerikaanse republiek Guate mala zijn gisteren vier leidende poli tici van de regeringsparty doodge schoten. Ook een zevenjarig zoontje van een van hen is vermoord, zo heeft de politie meegedeeld. De slachtoffers wei-den op verschillende plaatsen in het land door onbeken den doodgeschoten. Een ander voor aanstaand politicus van de regerings party, de rechtse „Nationale Bevrij dingsbeweging" werd drie weken ge leden op een verjaardagsfeestje van zyn dochter Je hoort 't zo dikwijls zeggen, dat de zomers vroeger veel beter waren. Weken achtereen warm met van die zwoele avonden waarop je tot tien uur of nog later in de tuin of op het balkon kon zitten. Is dat nou echt zo of herinneren we ons dat slechts in onze verbeelding? Maken we alles wat lang geleden is mooier dan het was, dus ook de zomers..? Dat zal het wel zijn, hoewel zo slecht als deze zomer bakten ze het vroeger niet of nauwelijks. Neem nou die zomer van 1912. Niet dat ik 'm persoonlijk heb beleefd, maar bij het doorbladeren van de Door Kees Haak vergeelde krantelegger van dat Jaar stuitte ik op berichtjes die het ver haal dat de zomers toen zo mooi waren toch weer minder op een fa beltje doen lijken. Uit de krant van zaterdag 13 Juli 1912: „Gisteren kregen we onze eer ste herinnering aan den zomer van 1911. Op sommige plaatsen werd in het middaguur 30 graden in de schaduw genoteerd; in de zon 35. Op de terrassen zaten oudgasten in hun wit linnen pak. Enige dieren op straat werden door de hitte be vangen. Een hond probeerde te marcheren met z'n vier pooten te gelijk van den grond, 't Dier kwam op z'n zijde te liggen.... Bij 20 gra den zal hij 't wel weer anders doen. Verwachting van de weerkundigen: onweer enwarmer!" Hoe warm het deze week precies zestig jaar geleden was, blijkt ook uit dit bericht: „Donderdag moest het achtste reg. inf. een oorlogsmarsch door de Be tuwe maken. De kolossale warmte drukte de jongens erg, van wie er dan ook zeer velen door vermoeite- nis flauw vielen. Verschillenden moesten naar het hospitaal ge bracht worden. Een soldaat uit Haarlem is overleden, terwijl een ander in zeer zorgwekkende toe stand moet verkeren." Zonnesteek Te Weesp werd op vrijdag 12 Juli 1912 een boerenarbeider door een zonnesteek getroffen. De man over leed aan de gevolgen. Het zwemmen in zee was in die da gen nog een elitair genoegen, al thans te Scheveningen, waar op vrijdag 13 juli 116 dames-, 555 hee- ren,- 57 kinder- en 666 gemengde baden werden genomen. De meeste scholen gaven die vrij dag warm te-vrij. De spoorbrug over de Wijnhaven te Rotterdam kon zaterdag 13 juli 1912, door uitzetting van de rails ten gevolge van de voortdurende hitte, niet dichtgedraaid worden. „Vertoonmg" Een dag later steeg de warmte een bewoner van de Lange Baanstraat te Rotterdam zo naar het hoofd dat hij bijna een uur lang „een gratis vertooning gaf, die zeer veel publiek boeide". De man sprong ongekleed in de Maas, klauterde tot tweemaal toe op de Willemsbrug en sprong dan van de leuning weer ln het water. „De rivierpolitie haalde hem ten slotte met een haak binnen boord". De Amsterdamse tramconducteurs kregen het zo benauwd dat de di recteur besloot hen tinnen jasjes te verstrekken. De aanhoudende warmte was op dinsdag 16 Juli 1912 de oorzaak „dat hier en daar het werk is moeten worden gestaakt, bijv. in de West- landsche kassen, in de drukkerij der Haarlemsche katoenmaatschappij, in de chocoladefabriek der firma Drost en Co., en elders". In de krant van dezelfde dag wordt ver meld: „Bij 't baden en zwemmen verdrinken in deze dagen velen". Bij de heerschende warmte van die dagen werd wel prachtig hooi ge wonnen. Op de voorpagina's werd echter geadviseerd vooral het al eerder in de natten tijd binnenge haalde hooi goed in de gaten te houden: „Dat broeit vinnig". In de krant van woensdag 17 JuU 1912 bespreekt de Zand voorste arts P. Varekamp gevaren „waaraan zwemmers en baders in zee zich vaak blootstellen". „Niet genoeg kan worden gewaar schuwd tegen de onzinnige gewoon te te ver in zee te gaan". Het ne men van een zeebad twee malen per dag oordeelde hij absoluut ver keerd, daar „het hart een dusdanigs sterken prikkel slecht schijnt te verdragen". Maar ja, hoe mooi de zomers toen ook waren, margarine die goed is voor hart en bloedvaten hadden zs toen nog niet (nodig). LEEUWARDEN (ANP) De heer Laurens ten Cate, een van de drie hoofdredacteuren van de "Leeuwarder Courant" is gister avond om acht uur bij een auto ongeval vlakbij zijn woning in Kat- lijk (gem. Heerenveen), ernstig ge wond geraakt. De heer Ten Cate wilde met zijn auto vanaf de Nij- enhuisweg het Bospad inslaan maar raakte, waarschijnlijk door te hoge Hij werd met ernstig hersenletsel naar het ziekenhuis te Heerenveen gebracht en enkele uren later over gebracht naar het Sofiaziekenhuis te Zwolle. Zijn toestand is kritiek. De heer Ten Cate schrijft in het Leidsch Dagblad geregeld commen taren. EINDHOVEN (ANP) Op het Eurostrand in Valkenswaard ver dronk de 6-jarige R. van Ostade uit Tilburg, die uit een plastic boe/ viel waarmee hij aan het varen was. De Jongen was aan de aandacht van de ouders ontsnapt. Woensdagavond werd de 12-Jari- ge A. Dosselaar uit Hulst (Zvl) ver mist uit een groep van 40 misdie naars die in dit recreatieoord de he le dag gespeeld en gezwommen had den. Het kind bleek verdronken te zijn. DEN HAAG Amnesty Interna tional, de organisatie die probeert politieke gevangenen te helpen, heeft voor het eerst een Nederlandse ge vangenen „geadopteerd". Het is de 22-jarige muziekstudent Theo Bak ker uit Amsterdam. Deze is in fe bruari door het Hoog militair Ge rechtshof in Den Haag tot 21 maan den gevangenisstraf veroordeeld om dat hy op politieke gronden dienst De Zweedse afdeling van Amnesty International heeft zich het lot van Theo aangetrokken, nadat de zaak was „aangezwengeld" door de Delf- I tenaar Kier Schuringa. Schuringa, die medewerker is van de Nederland se vestiging zegt„Het is een vry I uniek geval. Tot nu toe zyn we I voornameiyk met gevangenen buiten West-Europa bezig geweest". Theo Bakkers bezwaren tegen de mi litaire dienst richten zich tegen elk oorlogsgeweld, de bewapeningswed loop en de uitgaven voor Defensie die hy onverantwoord vindt in het licht van andere problemen in de wereld „Het is eigenlyk geen afgeronde fi losofie". zegt Schuringa. tieke bezwaren tegen de dienst koes terde, een beroep doen op de wet ge wetensbezwaren militaire dienst. Hy zou dan alleen als gewetensbezwaar de kunnen worden „erkend" op grond van zedelyke of godsdienstige mo tieven. Wat kan Amnesty International voor hem doen? Kier Schuringa: „Druk uitoefenen op parlementsleden en het ministerie van Justitie om z'n gratieverzoek aanvaard te krygen. I Hy baseert dat verzoek op het feit dat hy tussen „criminelen" is ge plaatst, dit in tegenstelling tot de Jehovagetuigen die afzonderiyk wor den ondergebracht, en op het feit dat hy wél vervangende dienst wil doen. Maar hy wil geen beroep op die wet doen omdat hy z'n politieke bezwa ren dan zou moeten verdraaien. Of het lukt? Ik weet het niet. Veel I hangt af van de publieke opinie en I wat ze vanuit Zweden gaan doen". Vijl bleek ;aak oor: van hoofdpijn BREDA De 20-jarige J. KI fin te Breda heeft een week lang met een drie centimeter lange punt van een vijl in zyn hoofd rondgelopen zonder dat hy dat wist. De man is in een ziekenhuis geopereerd, waarby de vfll tevoorschyn kwam. Hy maakt het redelijk goed. Khjn kreeg de vijl in hoofd tydens een vechtparty in een Bre daas café. Hy merkte eerst niets, wel hield hy aan de vechtparty een flinke hoofdpyn over. Na ongeveer een week kreeg hy last van verlam- mingsverschynselen. zyn arts stuur de hem toen naar een ziekenhuis. De Bredase politie heeft gisteren een 19-jarige schilder uit Oosterhout aangehouden die ervan wordt ver dacht de steek met de vyi te hebben toegebracht. De andere helft van de vijl is in het café teruggevondeik

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7