"OVERAL BLOEMEN" Amerikaanse MC 5 en For M BALLY iGESPREKKEN MET TOERISTEN OVER 4 Oud-hoofdinspecteur Van der Wal overleden Geruchten over zweven gulden Postduivenclub ach we blijven maar een weekje en dan gaan we naar Kenya. Dit zijn zo maar wat kleine tripjes die we maken". Vonden de Par ij zenaars het Hol landse weer niet meevallen. Bezoek aan Leiden uit Hongkong dacht er heel anders over. „Het is hier ten minste niet zo heet en droog", ver telt de enige Engelssprekende van het groepje jongelui. Wat hU van Leiden zelf vindt? „Het beeld wat ik nu na drie dagen heb, is nog niet erg duidelijk. We staan voor Luxor op het Stationsplein, waar „Laurel en Hardy als boemelstudenten" draait. Het groepje is van plan nog twee weken hier te blijven. Zolang wordt er gelogeerd bij vrienden. Ook bij vrienden, maar dan in Oegstgeest logeert een Hongaars echtpaar voor een weekje. Op het moment van de ontmoeting zitten ze op het bankje, tegenover restaurant de „Vergulden Turk" in de Steenstraat. Naast hen is de vaste zitplaats voor een rytje bejaarde Leidenaars, al of niet met nicotinébron in de mond en de vermoeide handen op de 6tok gesteund. Het echtpaar spreekt Duits. Duitsers bleken ondanks hoge bezoekcijfers van het VW niet te vinden te zijn op straat. „Ach, wat moeten we nu van Lei den vertellen? Het is de enige Ne derlandse stad die we kennen", ver telt de mannelijke helft. Vergele ken met Boedapest is het natuur lijk heel anders" het is een moeizaam gesprek „Als we zo in die museu rondlopen, valt ons wel erg op. dat de geschiedenis hier een logische ontwikkeling heeft gekend. Bij ons is dat niet zo: die hebben diep in ons leven gegrepen". De Hongaar plukt wat aan zijn bescheiden snor. Zijn vrouw vertelt: „Het is erg droog en heet in de zomer xzeao en heet bij ons in de zomer. Hier zijn overal bloemen". Een uitzicht belemmerende NZH-bus dreunt voorbij. Op de Nieuwe Rijn is het stil ler. Een echtpaar met drie kinde ren de vrouwelijke nakomelingen in de meerderheid slentert langs de winkels. „We vinden de Neder landse bevolking veel aardiger dan Voor toeristen heeft Leiden in het ..rondvaartschepenge- bied" bij de Blauwpoortsbrug een souventrshop gekregen. Het oude brugwachtershuisje is omgetoverd in een kleur rijke shop van de rederij Avifauna, die volgend jaar een groot plankier in het Galgewater wil leggen (u las daar eerder over). Gistermid dag heeft mevr. v. d. Valk- Mulder. de oprichtster van het bedrijf, de jclcinste ves tiging" geopend. de mensen in Scandinavië", zegt de vrouw. Ze ztfn van het noorden af komen zakken; wonen doet de fa milie in het Zuidafrikaanse Preto ria. Waarom ze in Leiden zijn? „We hadden gehoord van de Leidse De- kenf abri eken, maar waar staan die? We willen wat dekens op laten sturen naar Zuid-Afrika". Schoenen ke-i. kenmerk ccc*, kwa.Cite.ii. Don.lcersie.ect zi iNDERDAG 13 JULI 1972 O LEIDEN „Het is een ratjetoe wat hier aan buitenlanders komt", vertelt Leids VW-directeur R. A. ^Dekker. Uit cijfers blijkt, dat bui tenlands bezoek aan zijn kantoor pp het Stationsplein voor het groot ste gedeelte uit Duitsers en Ameri kanen bestaat. „Maar die cijfers zeggen zo weinig: er zijn zoveel mensen, die het zonder ons doen." Dan er zelf maar op af en een zon nig Leiden induiken, rit! In het Plantsoen aan de Zoeter- 15 woudsesingel zit een meisje aan de pujwaterkant. Met de ene hand omvat ov<zij een Tuc-crackertje. In het gras Opligt in plastic verpakte kaas. De dt plakken van het zuivelproduct wa- ebiren waarschijnlijk bedoeld' voor de igdTuc. Ze blijkt Amerikaanse te zijn en na twee weken Leiden: „Ik heb alleen museum „windmill de Valk" gezien en dan dit park, wat ik erg mooi vind. De vijfentwintigjarige Carolyn Bawden komt uit Oregon, een staat ten noorden van Califor- nië. „De eerste twee dagen was ik in Amsterdam en nu moet ik er elke dag heen om te vragen of mijn treinpas al aangekomen is". Voor 200 dollar gaat ze acht weken lang treinen door Europa. Een beetje nadenkend: „De wereld is toch groter dan ik had gedacht. Ik vind het zo vreemd, dat de mensen hier met elkaar kunnen praten, ter wijl ik er niets van begrijp". Bovendien valt het haar op, dat in Europa, een gebied zo groot als de V.S., zoveel verschillende talen en culturen zijn. Carolyn: „Bij ons zijn er per gebied natuurlijk ook wel verschillen, maar hoe dat pre cies zit, weet ik eigenlijk niet. Aan de oostkust van Amerika ben ik eigenlijk nog nooit geweest." Ze is naar Holland gekomen om te zien of de mensen hier werkelijk op klompen lopen. En voor de tulpen; „maar die bloeien nu niet hè?" „De toeristen, die Leiden bezoe ken zijn voornamelijk dagjesmen sen," klinkt het van de kant van de WV. Van deze categorie klaute Met halfdichtgeknepen ogen voor de zon keken de fietsende Parijzenadrs op naar het stad huis. De klokketoren sloeg net drie uur, ze hadden nog niet ge geten. Door Vera Gaikhorst Foto's Holvast ren er twee de Burcht op. Een „oh, wat mooi" weerklinkt, als ze boven zijn en het oude fort binnenlopen. De kleinste draagt het tasje met brood. Een beugel in de mond houdt de boel daar bij elkaarDe grootste heeft het Prisma toeris tisch handboek voor Noord- en Zuid-Holland onder de arm ge klemd. Jeroen en Paul komen uit Almelo. In hun uitspraak zijn Over ijsselse trekjes te herkennen. Ge zeten met z'n drieën op de grote stenen bank uit 1100, zegt Jeroen, de oudste: „Die geveltjes en grach ten vind ik wel erg mooi. Daar in die straat achter het stadhuis wa ren een paar hele mooie". Paul, nog maar elf, vult zijn grote broer aan: „Ja dat water overal is ook erg mooi". Vinden ze het dan niet vies? „Nee, Dordrecht was vies. Ze zijn aan 't N.S.-tienertoeren door Ne derland* ,.De eerste dag hebben we Maas tricht aangedaan. Jeroen: „Maar ik vond die mensen daar helemaal niet leuk. In Leiden zijn de men sen tenminste gewoon, maar daar waren ze zo lievig, zo Belgisch". Ui)t Parijs Op de Nieuwe Rijn zijn net twee Parijzenaars geland. Met hun zil verkleurige fietsen, leren tassen achterop, is het echtpaar eerder op de dag uit Den Haag vertrokken. Met half dichtgeknepen ogen voor de zon kijken ze op naar het stad1- huis: „C'est l'hötel de ville lè,?" Ja, dat is het stadhuis. Als de klokke toren net drie uur geslagen heeft, zegt de man van middelbare leef tijd. „We hebben nog niet gegeten vanmiddag. Zou je hier wijzend op „café den kleine Burcht" iets van kaas kunnen krijgen? Van dat fietsen krijg je zo'n honger he?" Holland vinden ze heel aardig, maar het slechte weer van het weekend viel hen niet mee. „Maar LEIDEN In zijn geboorteplaats Leiderdorp is vandaag in alle stilte het stoffelijk overschot van de heer D. W. van der Wal, oud-hoofdinspecteur van de Leidse politie teraardebesteld AMSTERDAM Op de Anister- imse wisselmarkt is gisteren de {oers van de dollar plotseling naar tjjn interventiepeil van f 3,1720 ge takt. Dit was het gevolg van op duikende geruchten als zouden spoe dig de gulden en de Japanse yen taan zweven evenals het pond ster ling. Aanvankelijk zag het er gisteren helemaal niet naar uit dat de dollar zwak zou worden want hij opende op f 3,1725—3,1730 en steeg daarna r' nog tot f 3,1735. Toen echter de koers ic daalde tot f 3,1720 moest de Ncder- id landse Bank voor het eerst deze ^n-eek interveniëren. De centrale hank heeft toen 5,5 miljoen dollar gekocht. De centrale bank heeft in tussen de geruchten „uit de lucht ge grepen" genoemd. De geruchten cir culeren overigens niet alleen in Am sterdam: ook in andere Europese fi ll nanciële centra gonsde het van de geruchten als zouden gulden en yen gaan zweven. In Frankfort werd zelfs gezegd, dat alle valuta van de Euro pese Gemeenschap zwevend zouden worden gemaakt. De heer Van der Wal (75), die 37 jaar het Leidse korps diende, paarde een grote rechtvaardigheid aan een stipte uitvoering van zijn taak, zij het met een korte onderbreking tij dens de bezettingsjaren. In 1919 deed hij als adjunct-inspecteur van algemene dienst zijn intrede bij de politie. Het was een goede aan looptijd voor de Jonge Van der Wal die reeds op jeugdige leeftijd bij zondere belangstelling voor het Leidse openbare leven aan de dag leg de. Na zeven Jaar als toegevoegd in specteur bij de recherche werkzaam te zijn geweest, volgde achtereenvol gens zijn aanstelling als chef van de afdeling verkeer, van de recherche en de algemene dienst. Nadat hij zich in deze functie een goed in zicht had kunnen verwerven van de organisatie van het politic-apparaat en de mogelijk- en moeilijkheden, die zich daarbij voordeden ook in zijn tijd was Leiden reeds een moei- LEIDEN Een groot aantal le den van de Leidse Postduivenclub had zo wel voor een vlucht met Jon ge duiven (vanuit St. Kath. Wavre) als met oude duiven (Ruffec) inge schreven. Bij de Jonge duiven no teerde men het volgende resultaat: J. van Alphen 1, 5, 9 en 10, P. Koe nen 2, W. v. d. Hoogt 3, 4, 6 en 7, W. Onstenk 8. Voor Ruffec was de uitslag als volgt: G. van Stein 1, W. Teske 2, W. Onstenk 3, J. Pieterse 4, J. van Alphen 5, 7 en 8, H. Fa- sel 6, W. van der Hoogt en 8, W. van As 10. lijke stad voor het verkeer volgde in 1946 zijn benoeming tot hoofd inspecteur en waarnemend commis saris. Naast zijn leiding gevende taak, besteedde hij ook veel tijd en aandacht aan de werving van per soneel, dat hij een aantal Jaren staatsinrichting, strafrecht en bur gerlijk recht doceerde, en aan de or ganisatie en uitbouw van het korps Reserve Gemeentepolitie. Vele Jaren gaf hij ook les aan de Politieschool in Wassenagy en had hij zitting in de examencommissie belast met 't afnemen van het politiediploma. Zijn houding in de bezettingsjaren had tot gevolg, dat hij op 24 augus tus 1943 door generaal Rauter uit de politionele dienst werd ontslagen. Eerst na de bevrijding nam hij zijn plaats temidden van het Leidse korps weer in om op 1 november 1956 de dienst met pensioen te ver laten. Paikeer- plaatsen voor invaliden LEIDEN Bij wijze van proef zijn op twee plaatsen in het hart van Leidens winkelgebied gereser veerde parkeerplaatsen aangelegd voor invaliden. Het gaat om vier plaatsen op het kleine terrein aan de Vismarkt (tegenover de fontein) en nog eens vier plaatsen aan het begin van de Mare (vlakbij de Haarlemmerstraat). Deze parkeer- LEIDEN Morgen organiseren Kreatief Sentrum en het Leidse theaterbureau "Abraxas" een avond plaatsen worden gemarkeerd met een bord "Parkeerplaats invaliden" en met parkeerdiagonalen op het wegdek. Deze maatregel is een uitvloeisel van met de afdeling Leiden e.o. van de Algemene Nederlandse Invaliden- bond gevoerd overleg over de moei lijke bereikbaarheid van de binnen stadswinkels voor de invalide auto mobilist. met twee rockgroepen: "MC 5" en 'Tor M. Eerstgenoemde groep is afkomstig uit "Motor City" Detroit. Ze maakt op het ogenblik een korte toernee in Nederland. For M opent de avond om half negen. De MC 5 speelt in de volgende be zetting: Rob Tyner: zang, Wayne Kramer: gitaar. Dennis Thompson: drums, Fred "Sonic" Smith: gitaar, Michael Davis: bas. Hun eerste al bum kwam in 1968 uit. Ze maakten veel ophef met deze eerste plaat: "Kick Out the Jams, Motherfuc kers". De revolutie prekende groep brengt de boodschap "live" op over tuigende wijae. "Jullie zijn niet hier om gezellig bezig te worden gehou den; Jullie zijn hier om er bij be trokken te raken', aldus de zanger tijdens één van him optredens. For M bestaat uit Hans Heere bout: zang, gitaar. Evert Simonse: zang, bas, Ad Blokland: gitaar en Roeland Smeets: drums. Deze groep heeft een stevig geluid. De "Space Odyssey" lichtshow, uitgevoerd door Jan Splinter en Jan van Tol, zal er het zijne toe bijdragen deze avond tot een suc ces te maken. ADVERTENTIE CASSETTES De ruimste keuze in Pleet. Edels taal en VlekvriJ. Uw Juwelier en Gero-dealer. v. d. Water Haarlemmerstraat 181, Leiden

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3