plompeblad et azen ruisvoorns en Maak van elke Duitse herder geen getrainde politiehond 1 vis I sport urrijke visdie „sport" geeft TMAN dagjesmensen milieutrippertje ,G 13 JULI 1972 het poldergebied bij Hoogmade en Rijpwetering paar prachtige sloten. De boer, die op de aan- weiden zijn vee houdt heeft nauwelijks de tijd doen aan het onderhoud van de slootjes, die zijn eigendom omringen en zo kon het gebeuren, dat het water in de loop der jaren steeds verder werd teruggedrongen door de zich snel uitbreidende rietvelden en de steeds voortwoe kerende waterplanten. anten, die Jaar na jaar fstierven, heeft zich op flinke modderlaag ge- rieert de diepte van de vijftig centimeter tot let water is er kraak- wordt dat in de zo- versluierd door een roos, die zich als een het water uitspreidt, klein gedeelte daarvan inapt door de eenden. tussen de dikke groe- n ze een bochtig spoor zijn het territoir van id de ruisvoorn. Een vis, die door de sport- ïet vele namen gedoopt 'rooie rijer", "ruizer" wel de meest beken- s de laatste naam al ruisvoorn vaak in de !t riet te vinden. Even teroppervlak zwemt hij ht totdat een mug of te roekeloze capriolen een vlucht en op het tijd voor de ruisvoorn. een pijl uit de boog rvlakte, opent zijn bek krinkelende insect met geluid van de water ewijs voor zijn aanwe- n op het water slechts kringetjes achter, die in. retjes, spinnetjes, al- lere waterdiertjes, die pmermaanden een weg iet kroos zijn niet vei- uisvoorn. Wie 's ooh- oeg door de polder als hij tenminste voor soms een rietvoorn een ekken tussen het kroos iets van zijn gading, is duidelijk een "op- Het beste bewijs nt zijn naar boven ge- Daarmee onderscheidt ïlijk van de brasem, die lZ IVERTENTIE ajELSPORTHUIS 76, Leiden, tel. 34867 het met zijn stofzuigermond duide lijk moet hebben van de bodem. Broertje Ook de bek van zijn broertje de blankvoorn is duidelijk meer inge steld op voedsel zoeken langs de bo dem. Er zijn overigens nog meer verschillen tussen de blank- en de rietvoorn. Een daarvan is de hoog rode kleur van de vinnen bij de ruisvoorn. Ze vormen een duidelijk contrast met de witte buik van de ze vis; een kleur die in de richting van de rugvin verandert in een mengsel van zilver, rood- en geel koper en die tenslotte op de rug ein digt in een kleurschakering die ligt tussen bruin en zwart. Een prachtige vis en ik aarzel dan ook niet hem na de gestreepte rover, de baars, een van de kleurrijkste vissen uit het Nederlandse viswater te noemen. Wie uit mijn beschrij ving over de poldersloten de conclu sie mocht trekken dat de ruisvoorn alleen in de polder te vinden is. heeft het mis. Ook op grote plassen en meren en in vaarten geeft hij acte de presence. Over het algemeen niet op grote diepte hoewel het mij bij uit zondering wel eens gebeurde, dat tussen het vangen van een aantal brasems plotseling een ruisvoorn opdook maar op die plekjes waar weinig water staat en dan nog liefst met erg veel begroeiing. Plompeblad rietstengels, wierplaten; de ruis voorn is er gek op. En het is dan ook op die plaatsen dan we hem moe ten zoeken. Voorzichtig Nu is er aan dat zoeken één voorwaarde verbonden en dat is: voorzichtigheid. De ruisvoorn is na melijk een bijzonder schuwe vis vooral op ondiepe plekken en wie denkt dat hij eerst omstandig een paar steekstokken in de grond kan porren om vervolgens op drie me ter afstand volop ruisvoorn te gaan vangen zit er naast. Hij zal tever geefs wachten op een wegduikende pen. Vissend met de boot kan men zich het best met handkracht voort bewegen, dat wil zeggen zich voort trekken aan het riet. Niet vastste ken, maar rustig verder laten drij ven. En we moeten er op letten dat we altijd zo ver mogelijk van de visplaats verwijderd blijven. Zowel in de pclder als op de plas is dat het beste te verwezenlijken met de vlie- genhengel. In de eerste plaats kan de hengelaar met een beetje han digheid de vlieg Juist op dat open plekje tussen de begroeiing laten neerkomen, iets wat met een hengel veel meer moeite geeft, of zelfs onmogelijk is. Minder kansen Maar de liefhebbers van de vaste hengel hoeven beslist niet minder kansrijk te zijn, wanneer ze ten minste voor ogen houden dat ze ADVERTENTIE ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11 - Tel. 24020 Vissen met een dunne lijn in de buurt van riet en waterplanten heeft wel het risico, dat er af en toe eens eentje verspeeld wordt, maar daar staat tegenover dat wan neer u met een dikkere lijn vist, het aantal aanbeten vrij snel te rugloopt. aste Frans pennetje DE GOEDE VANGST Morsstraat 46 - Leiden Telefoon 21751 geen decibel geluid mogen produ ceren. Wanneer u vist wanneer de zon schijnt zorg er dan voor dat uw schaduw nooit en te nimmer op het water valt. Blijf ver uit de kant ook al omdat de drassige bodem van de polder uw voetstappen veel verder draagt dan u zou verwachten. Vis ook met een lange hengel. Zo n vijfenhalf a zes meter ,s beslist niet overdreven, ook in de polder niet. Met een slag van ongeveer dezelfde lengte kunt u een flink stuk over bruggen. En nu iets over het ma teriaal .Gezien de eis van de ge luidloosheid zal het u duidelijk zijn. dat ook het materiaal waarmee we vissen zo mm mogelijk geluid mag veroorzaken. Vermijd ook glimmen de onderdelen bijvoorbeeld koperen bussen aan de hengel. De lijn houden we op 12 of 14 honderdste. Het uiterste voor de ruisvoorn is echt wel 16 honderdste. Bevestig aan uw lijn een zeer klein pennetje, dat in het water zo weinig mogelijk weerstand onder vindt .Er zijn voor dit doel bijzon der handige Franse pennetjes in de handel, die klein van formaat en zeer licht zijn en al een paar klei ne loodhageltjes zijn voldoende om het pennetje uit te loden. Bevestig de loodverzwaring op een centime ter of vijftien en twintig van de pen. Dat heeft het voordeel, dat uw aas op een natuurlijke manier naar beneden zweeft, waardoor de vis niet direct al argwanend wordt ge maakt. Als haak geef ik voorkeur aan de kleine blauwe of zwarte Franse haakjes, nummer 14 of 16. Ze zijn eigenlijk bestemd voor het vissen met ver de vase, maar ook voor een kleine broodvlok of pluim zijn ze best te gebruiken. Vist u met le vend aas. bijvoorbeeld een worm dat is het duidelijk, dat we een haak van wat forser formaat moe ten nemen. Nu we toch over aas hebben kan ik u nog een aantal soorten noe men waaraan de ruisvoorn gevan gen kan worden. Zoals ik al zei: de worm en de made, maar daaraan is het nadeel verbonden dat ze vaak even gretig of nog gretiger gepakt worden door andere vissoorten, bij voorbeeld kleine baarsjes. Daarom liever de vlok en de pluim. Deeg en aardappel wordt plaatselijk ook wel gebruikt maar is voor dit werk toch minder geschikt. Wanneer u met de vliegenhengel op pad gaat kunnen zowel natte als droge vliegen goede diensten bewijzen. Riet, DE favoriete plek, voor de ruisvoorn Duidelijke aanbeet De aanbeet van de ruisvoorn is in vele gevallen duidelijk te on derscheiden van de andere vissoor ten. Vaak wordt het pennetje niet eens helemaal ondergetrokken maar verplaatst zich eerst een stuk in verticale richting. Wacht niet te lang met aanslaan want de ruis voorn is nogal een slokop. Zorg dat in uw viskoffertje of vistas altijd een hakenstekertje zit. zodat de vis snel onthaakt kan worden. Het is bovendien van belang dat een gehaakte vis snel wordt wegge leid van de plaats waar hij ge vangen is, om eventuele andere exemplaren niet te verjagen. Het zal u duidelijk zijn, dat een grond- voertje voor de ruisvoorn een ver spilling is. In de meeste gevallen is voeren uit den boze omdat het met teveel lawaai gepaard gaat tenzij u een zwevend voert je maakt van ge raspt oud brood of gemalen be schuit. Tenslotte nog iets over het for maat van de rietvoorn De grootste exemplaren die in Nederland ge vangen worden liggen in de buurt van de veertig centimeter. Er zijn (Foto Wim Dijkman) wel eens sportvissers, die beweren dat ze nog grotere ruisvoorns heb ben gevangen, maar bij onderzoek bleek dan dat het een meun of een winde was. Wanneer u een ruisvoorn van zo'n dertig centimeter vangt kunt u gerust zeggen dat u een goede vangst heeft gedaan. Dat zult u overigens meteen wel merken aan de kracht die een dergelijke vis be zit. Het is een felle vechter, die er alles voor over heeft om weer snel terug te keren naar dat fijne plek je tussen het riet en de waterplan ten. lensen die alle dagje- akt hebben, voor wie Iriegertjes en Maduro- koek is, die hun buik I van Heksenwagen en I Mesdaggen, wie de {estolen kan worden en i en Marken mijlen die voor die mensen heb van een alternatief, «rtje. lijk en niet al te kost- *1 belangrijk - u kunt {gen dat u erover kunt mdat u er zelf bent thuis weet u waar die ellende gemaakt dag in dag uit over storten. Leest u dan over smog-alarm en ingetreden", dan zal [doening schenken wan- biiren, kennissen en kunnen zeggendaar 'eest. Men zal tegen u .,zozo" mompelen, men ten om uw kennis van uiers iets gedaan wat s 1964 (het Jaar waarin Je voor het eerst ge worden) slechts 30.000 fsi. Hoeveel er daarvan zijn, is niet bekend. >Je heet Europoortrit '72 teaakt per autobus van rdamsche Electrische atschappij (RET)In- zondag om 11 uur en op 9.30 urn- bij het tye op het Stationsplein [te. Inderdaad, het unie uitstapje is om te begin- j het op maandag, dins dag. donderdag, vrijdag en zaterdag niet gemaakt kan worden. De rit voert zoals de titel al laat doorschemeren door het Europoort- gebied. En. eerlijk is eerlijk, u weet niet wat u ziet: de ene industrie na de andere. De RET zelf kan er trouwens in de speciale europoortrit '72-folder evenmin over uit. ik citeer„Heeft u al eens een raffinaderij im bedrijf gezien? We rijden zo'n twintig mi nuten over het Shell-terrein. waar voor u privé nooit de kans krijgt We nemen even een kijkje bij Ver- olme en als we geluk hebben, zien we een mammoettanker in aan bouw". Zoals gezegd: leuk, leeraaam en lu guber. Volwassenen 7,50, kinderen 5,-. Geen geld dus. O Ja, de tocht duurt circa zes uur, met onderbreking in Eur-o-Rama (kopje koffie) en Den Briel (ouwe huizen). Een expositie met film over de havenbouw, in Eur-o-rama. zijn bij de prijs inbegrepen. De weg voert door een geheel ande re wereld: het recreatiegebied aan het Brielse Meer. Water, grotere weiden en Jonge bossen. Niet te ge loven dat. dat nog bestaat. Gaat dat zien nu het nog kan. Schiet er een diaserie opdat u omstreeks 2000 de bewijzen op tafel kunt leggen. De Europoortrit '72 laat zich uitste kend combineren met een bezoekje aan de tentoonstelling „Begrens de groei" op het Weena in Rotterdam. Deze expositie (entree 1,-) infor meert over uitgangspunten doelein den en activiteiten van de Club van Rome. Onder meer alles over de milieuver vuiling, maar ook: dode zeehondjes, engels vechtkriel, door meeldauw aangetaste komkommers, een Dra- cula-achtig handje dat bezoekers via een druk op de knop zelf mo gen openen en sluiten, brood uit de tijd van de farao en het trepaneren van een schedel in 1517. Geen enkel honaeras is zo beroemd als de Duitse Herder. Sedert in 1899 in Duitsland een aantal liefhebbers van dit ras bijeenkwamen en de Ver- ein für Deutsche Schaferhun- de oprichtte heeft de Duitse Herder een ware triomftocht over de gehele wereld ge maakt. Al weet men niets van honden af, de Duitse Herder kent men. Hij is door zijn schranderheid en zijn onverschrokken karakter afgericht als politiehond, soldaat, wachtpost en blindengeleide hond. Duitse Herders zijn men senredders, filmsterren en gid sen geweest, en zijn met hoge onderscheidingen beloond Er is niets wat een Duitse Herder niet kan leren en al bijna 70 Jaar lang i6 hij een van de meest ver breide honderassen ter wereld. De Duitse ritmeester von Step- hanitz is zonder twijfel de man die het meeste voor de opbouw en verspreiding van dit ras ge daan heeft. Onder zijn bezielen de leiding heeft de Duitse ras vereniging steeds doelmatig en verstandig gefokt en er tegen ge waakt dat de Duitse Herder niet ontaardde in een agressieve angstbijter. Want het grootste gevaar dat een bepaald ras kan bedreigen is dat het al te populair wordt. Dan slaat iedereen die hoopt snel rijk te worden aan het fokken. Resultaat: onverantwoordelijk gefokte nerveuze exemplaren- maar al te vaak verpest door beunhazen die hun Herder wel eens eventjes zullen africhten. Nu is een Duitse Herder heel geschikt om te worden afgericht maar lang niet iedereen is ge schikt als africhter. Door ver keerde- en onbevoegde!- dres suur kan een hond even gevaar lijk worden als een geladen ge weer. Als U een Duitse Herder bezit, of er een wilt aanschaffen, raad ik U ten sterkste af om er een politiehond van te maken, tenzij U er werkelijk één nodig hebt. Hierbij denfe ik aan poli- Door Paul Marijnis sn Aad Hakkert tiemensen, bewakingspersoneel e.d. Voor gewone particulieren is een getrainde politiehond meestal een volstrekt overbodig bezit. Véél verstandiger is het om met de hond een cursus te vol gen voor het examen Goed Ge drag. Onder bekwame leiding leert U Uw hond daar alle ele mentaire regels van gehoorzaam heid, zodat hij een ideale huis genoot wordt die noch zichzelf noch iemand anders tot last is. In de officiële raspunten wordt het volgende gezegd: De ideale Duitse Herder is moedig en hard wanneer van hem gevraagd word de baas of diens bezit te verdedigen; hij moet vol vreug de aanvallen als zijn baas dat vraagt; moet echter toch een op lettende en aangename huisge noot zijn. vooral voor kinderen en dieren en onbevangen in de omgang met anderen; al met al een harmonisch beeld van na tuurlijke adel en van achting wekkende zelfbewustheid". Géén hond voor de man die er anderen de stuipen mee op het lijf wil jagen! Maar een dappere en door en door betrouwbare makker, die trouw is door dik en dun. Tijdens de Eerste Wereldoor log raakte de Amerikaanse sol daat Lee Duncan, die in Lotha ringen vocht, bevriend met een Snoetjeeen Herder die al door zijn karakter een reclame is voor het ras. Duitse Herder, die zijn baas en tehuis kwijt was. Duncan ont fermde zich over de zwerver en noemde hem Rin Tin Tin. Toen hij gewond werd nam hij de hond mee naar het hospitaal, waar hij merkte dat Tin Tin Tin buitengewoon intelligent was. Hij slaagde erin hem de meest in gewikkelde kunst stukjes bij te brengen. Na de wapenstilstand wist hij zijn nieuwe vriend mee te nemen naar de Verenigde Sta ten. En al spoedig verschenen Duncan en Rin Tin Tin in Hol lywood. Rin Tin Tin werd een van de beste acteurs die men zich kan deuken. Al spoedig vervulde hij de ene hoofdrol na de andere, en verdiende miljoenen dollars. Van alle Duitse Herders die ooit heb ben geleefd is hij wel de be roemdste. Later volgde zijn zoon, Rin Tin Tin junior, hem op. Mocht U een Duitse Herder willen aanschaffen, zorg er dan voor dat hij voldoende beweging krijgt. De Duitse Herder is een ?chte atleet die twee uur per dag moet kunnen uitrennen. En een hond die te weinig beweging krijgt wordt dik en oud vóór zijn tijd. Als U dan ook nog voert vol gens onderstaand menu, krijgt U een hond die er zijn mag 's Morgens; bi liter melk. 1 rauw ei, 3 a 4 sneden oudbakken bruinbrood. 's Avonds: 1 tot 1?4 pond fijn gesneden vlees, een schaal ge kookte groente en 4 5 stukken oudbakken brood. Als speelgoed is een glad afge zaagde mergpijp ideaal. Verdere Informatie over de Duitse Herder: Vereniging van Fokkers en Liefhebbers van Duitse Herdershonden. Secr. A. Meulenbeld, Putseweg 49. Ossen- dreoht (NJ3r), tel. 01647—643.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15